e mmm Dr. Tilanus acht kwestie-Berlijn ernstiger dan de meesten denken Drukbezochte vergadering C.H.U. Leiden VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 De spanningen rondom Berlijn zijn bijzonder gevaarlijk en zullen zo hoog worden opgevoerd, dat men Gode mag danken indien uit deze netelige kwes tie geen derde wereldoorlog voort vloeit. Immers de situatie, zoals die op het ogenblik met betrekking tot dit vraagstuk is, vervult degenen die hier over nauwkeurig worden ingelicht met de allergrootste zorg. Tot deze over tuiging zijn vele leden van de afdeling Leiden van de C.H.U. gisteravond op een in Café-restaurant „In den Ver gulden Turk" gehouden vergadering gekomen, althans na de \erkiezings- toespraak van dr. H. W. Tilanus. Deze noemde n.l. de kwestie-Berlijn zo be langrijk, dat de recente ruzie's in de Tweede Kamer erbij in het niet val len. Dr. Tilanus achtte het mede in dit verband van de allergrootste betekenis indien er zo spoedig mogelijk na 12 maart een nieuw kabinet samengesteld kan worden. Uitvoerig schetste de fractie-voorzitter van de CHU aan het begin van zijn toe spraak de gebeurtenissen zoals die zich in de afgelopen maanden op politiek terrein hebben afgespeeld. Algemeen be kend is. dat de Tweede Kamer wel haar goedkeuring wilde verlenen aan een verlenging der belastingen met een jaar. maar niet met twee. Met verschillende voorbeelden toonde spreker de redelijk heid hiervan aan. Dr. Tilanus bracht verder in herinnering de Fakkeldragers dag, waarop van P.v.d.A.-zijde bepaalde eisen werden gesteld en notabene in aanwezigheid van de socialistische mi nisters kritiek werd geleverd op het re geringsbeleid. Naar sprekers mening Prof. ir. D. Dresden sprak voor Nijverheid en Handel Voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak gister middag prof. ir. D. Dresden, voorzitter van de Nijverheidsorganisafie van de stiching Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek (TNO), tijdens een lunchb ij eenkomst in De Doelen over het merkwaardige algemene verschijnsel, dat bij zo goed als alle door mensen ge regelde processen de resultaten bestaan uit een zeer gering verschil tussen offer en opbrengst, welke beide in gelijke orde van grootte liggen. Als voorbeelden gaf spreker de minieme verschillen (in verhouding tot de totale inspanning) die beslissen over de uitslag van sport wedstrijden, de kleine warmtewinst in huis vergeleken bij warmtetoevoer door stoken en warmteverlies door uitstraling naar buiten, de efflecten van kieine verschuivingen op de arbeidsmarkt etc. Prof. Dresden sprak na die algemene inleiding over net bedrijfsleven, waarin over het algemeen de winst- en verlies- grootte zeer klein is vergexeken bij de produktiekosten en de opbrengst of om zet. Dat betekent dat procentueel kleine wijzigingen in het kostenpeil grote pro centuele invloed kunnen hebben op de winstcijfers. In verband daarmede wees prof. Dres den op het belang van wetenschappelijk onderzoek der productiemethoden, een onderzoek dat lang niet steeds tot suc ces leidt maar dat bij voortzetting zich zelf ruimschoots betaalt door de inci dentele successen, die veelal een zeer belangrijke invloed hebben op de netto resultaten van het bedrijf. Prof. Dres den verklaarde zich in het huidige sta dium tegen werktijdverkorting. Naar zijn menmg zou deze thans een invloed ten kwade uitoefenen op de produktie kosten met een evenredig veel grotere invloed ten kwade op het netto bedrijfs resultaat. Hoewel prof. Dresden voor dit gehoor eigenlijk niet veel nieuws vertelde, vond zijn formulering van deze materie toch waardering. De voorzitter van de Leidse afdeling de heer J. G. J. Verhey van Wijk leidde de spreker in, en dankte hem voor zijn voordracht. LEIDERDORP Principiële politiek A.R. VERGADERDE Gisteravond vergaderde in Irene de A.R. kiesvereniging „Vrijheid en Recht". De voorzitter, de heer Hobo, sprak zün teleurstelling uit over de kleine opkomst, temeer, waar de kies vereniging dit de laatste vergaderin gen niet gewend was. De heer Prins, bibliothecaris by de Kuyperstichting, hield een interessant betoog over de principiële achtergron den van de huidige politieke situatie. De heer Prins begon met te zeggen, dat hij modht veronderstellen, dat de hoofdzaken van de Kabinetscrisis wel alg-emeen bekend zyn. Als staatsburgers dragen we allen politieke verantwoordelijkheid. Deze verantwoordelijkheid houdt ook dit in, dat we moeten medewerken aan de opvoeding der burgerij, en volgens de A.R.-overtuiging houdt 4a t in, dat christenmensen de staat dienen, zoals God dit wenst. De heer Prins ging verder met te zeggen, dat we twee hoofdgroepen on derscheiden n.l. confessionelen, die uit gaan van een gemeenschappelijke grondovertuiglng en, niet-confessione- len, die, al komen de leden uit verschil lende hoeken, allen onder één poort door willen laten gaan tot gemeen schappelijk program. Daarop stelde spreker de vraag: hoe te regeren: óf volgens gemeenschappelijk program, of volgens confessioneel pro gram. Deze twee gedachten werden, gezien door het oog van de P. v. d. A. en van de WD, uitvoerig belicht, en uitvoerig werd toegelicht en waarom juist de A.R. party een dergelijke manier van regeren niet kan steunen. De christen leden der P. v. d. A. moeten, aldus de heer Prins, het socialisme dienen; de ohristen-leden der WD het liberalisme. Stelt men dit steeds voorop, dan wordt dat hoofdzaak, terwijl Christus op de tweede plaats komt. En het is juist dit, waartegen de A.R.-leden ageren, im mers het bedrijven van chr. politiek heeft tot grondslag Christus volgen en getuigen van zijn Koninkryk op elk gebied, ook op dat van de staatkunde. Wij moeten, aldus de heer Prins, ons daarvan goed bewust zUn en de gehoor zaamheid. die dit met zich brengt aan vaarden. De gevaren, die er zijn, mogen wij niet uit de weg gaan, maar moeten wij trachten op te lossen, terwyi we ons er steeds bewust van moeten zijn waarom het gaat n.l. de staat in te richten, zoals God die heeft bedoeld. Dat is christelyke-politiek. Van de gelegenheid tot vragen stellen uerd een druk gebruik gemaakt. moeten de verschillende moeilijkheden in de P.v.d.A. zelf gezocht worden. Het is geen geheim, dat in de boezem van deze partij grote onrust heerst. Dr. Tila nus noemde in dit verband de gevoerde Nieuw-Guinea-politick en de vrij zware verliezen voor de socialisten bij de on langs gehouden staten- en raadsverkie zingen. Met nadruk werd er vervolgens op ge wezen. dat de activiteiten van de Paci fistisch Socialistische Partij nadelig zijn voor de P.v.d.A. Dr. Tilanus gelooft wel dat de P.S.P. één zetel in het nieuwe parlement zal veroveren. Hij betreurt dit overigens wel. Hij zette hierna uiteen op ivelke gron den prof. Beel geadviseerd heeft om de Kamer te ontbinden. In de eerste plaats lag er het feit, dat de politieke verhoudingen in ons land de laatste tijd ten zeerste waren verscherpt en verder behoorde het tot de onmoge lijkheden om voor 1% jaar tot 1960 een kabinet te vormen. Nadat dr. Tilanus bepaalde (negatie ve) uitlatingen van prof. Oud had ge hekeld somde hij enkele punten van praktisch politiek beleid uit het C.H.- programma op. Primair echter blijven de diepere grondslagen. Het leven en handelen uit de beginselen is belang rijker dan alle strijd en het grijpen naar de maoht. We moeten, aldus spreker, blijven werken op grond van Gods Woord. In zijn slotwoord maakte dr. Tilanus iets van de diepgang van dit be ginsel duidelijk. Deze zeer druk bezochte bijeenkomst de zaal was geheel gevuld stond onder leiding van de heer P S. Harm- sen, die er o.m. op wees, dat de C H.U. een partij is. die* streeft naar het be houd van de grondwettelijke rechten en de grondwettelyke plichten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde mej. F. L. Bouwman (Voorburg) en de heer A. Moens (Oegstgeest). UITREIKING BEDRIJFSDIPLOMA'S GRAFISCH BEDRIJF In de goed gevulde recreatiezaal van de N.V. Ned. Rotogravure Mij. vond de uit reiking plaats van de bedrijfsdiploma's uitgaande van de Vereniging tot Bevor dering van de Vakopleiding in het Boek drukkers-, Rasterdiepdruk- en Chemi- grafisch Bedrijf. Uitgenodigd waren de geslaagden uit het district Leiden, hun ouders, belang stellenden en leermeesters. Er werd ge sproken door de heren De Bruin secre taris van de Vereniging. Blaauw, hoofd controleur, en Grotendorst, directeur van de Eerste Technische School te Den Haag. Alle sprekers onderstreepten het be lang van een goede vakopleiding, een steeds dringender eis in deze tyd van technische vooruitgang, waarin grote behoefte bestaat aan goede vakmensen. Toch moeten de geslaagden, zo werd aangetoond, niet denken, dat het be halen van het diploma het einde bete kent van de ontwikkelingsmogelykhe- den. Het is slechts het afsluiten van de tweede fase. De man met liefde voor zijn vak zal zich daarna in moeten spannen om de verdere vooruitgang bij te houden om zo mee te helpen aan het hooghouden van de naam, welke ons land bezit in de grafische wereld. Op deze wyze zullen wy onze exportpositie kunnen handhaven en versterken. Volkomen ten onrechte wordt wel eens beweerd, dat men in de C.H.U. alle kan ten uit kan gaan. De overheid is volgens de voorzitter in de eerste plaats Gods- dianaresse en niet zozeer dienaresse van het volk. Later op de avond vroeg de heer Harmsen aandacht voor de op 26 februari a.s. in ..Zomerzorgte houden vergadering van de Kamerkring Leiden. Mr. dr. K. de Vries zal dan spreken over het Christ. Hist, beginsel als op dracht en als stuwkracht. Vania, de zeer populaire geit. die negen maanden lang rondge wandeld heeft op het terrein van het Nederlandse paviljoen van de Expois, na een tijdje in haar ge boorteplaats Rijswijk te hebben vertoefd, door Markelo aangekocht en daarheen vervoerd om weer als toeristische attractie op te treden. Tijdens deze rit vertoefde Vania korte tijd in Utrecht, waar het be stuur van de Utrechtse Studenten sociëteit voor een huldiging zorgde. Vania kreeg onder meer een fraai lint met een bierpul omgehangen. Schooljeugd schaatste Op de Leiderdorpse ijsbaan heeft de IJsvereniging IJssport gistermiddag wedstrijden georganiseerd voor de kin deren van de diverse scholen. Er werd per klasse gereden. Er waren 400 deel nemers. terwijl het aantal toeschouwers werd geschat op pl.m. 1200. De uitslagen luiden: Chr. Nat. School, W. de Zwijgerlaan: Klasse 6 jongens: 1. Ad. Bijlsma, 2. B. v. Mieteren: meisjes: 1. Anneke Loek, 2. Cobie v. Hemert. Klasse 5 jongens: 1. Hanco Vermeu len: 2. Kees Wondergem; Meisjes: 1. Willy de Jong; 2. Janna Baars. Klasse 4 jongens: 1. Piet v. Egmond; 2. Adri Hogervorst; meisjes: 1. Joke v. Hemert: 2. Gerda v. Mieteren. St.-Bemardusschool. H. Ryndyk: Klasse 6 jongens: 1. Nico Zwetsloot; 2. Robert Heck; meisjes: 1. Thera Belt; 2. Annemarie Zandbergen. Klasse 5 jongens: 1. Adri Hogervorst; 2. Leo v. d. Akker; meisjes: 1. Marijke Zwetsloot; 2. Nel v. d. Hoeven. Klasse 4 jongens: 1. Wilbert Thijssen; 2. Petrie v. Zaal. Openbare school no. 1: Klasse 6 jon gens: 1. Jan Rotmensen; 2. Gerrit-Jan de Wijn; meisjes: 1. Lijke Schmidt; 2. Marian 't Hart. Klasse 5 Jongens: 1. Roland v. Leeu wen; 2. Inus Serait; meisjes: 1. Ineke Masurel; 2. Marga Schitthal. Klasse 4 jongens 1. Bas de Groot: 2. Joop Rotmensen; meisjes: 1. Nellie Waal; 2. Marijke Prins. Chr. Nat. school, Zijlkwartier: Klasse 6 meisjes: 1. Tineke Overeinder; 2. Hen. neke Overeinder Klasse 5 meisjes: 1. Sonja Jonker; 2. Jenny Krassenburg. Klasse 4 jongens: 1. Joop v. Doom; 2. Gejus v. Diggelen. Herv. school. Kastanjelaan: Klasse 6 Jongens: 1. Dirk Molema, 2. Jan Bijkerk; meisjes: 1. Lenie Roodenburg; 2. Corrie v. d. Bosch. Klasse 5 jongens: 1. Piet Oosterom; 2. Herman Nievaart; meisjes: 1. Sophie R4jnsburger; 2. Erna Sleeboom Klasse 4 jongens: 1. Jan Voorma: 2. Hennie Verstraten; meisjes: 1. Helma Koen: 2. Ellen Nievaart. IJK. school. Ericalaan: Klasse 6 jon gens: 1. Kees Hoogervorst; 2 Kees Zand bergen: meisjes: 1. Netty Kleiss; 2. Lenie Vohvater. Klasse 5 jongens: 1. Hans v. Goozen; 2. Lech Jaworski; meisjes: 1. José v. Zonneveld: 2 Ria v. d. Valk. Klasse 4 jongens: 1. Gerard v. d. Berg; 2. Piet Kleiss; meisjes: 1. Lenie d. Dub belden; 2. Suzanna Poel. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Frederlca G., dr. van C. van der Vijver en G. Baas; Jantje J dr. van C Zwaan en P. C. Zwaan; Yvonne T. G. M.. dr. van J. J. Bonnet en A. J. Duiven voorden. Ondertrouwd: N. Kosten. 30 jr. en A. W. Oostendorp, 24 jr.; J. AF Jonas, 26 jr. en J Zeldenrust, 18 Jr.; P W. G. Brus- see 21 Jr. en A. C. Roest 23 jr. Getrouwd: C Pronk, 25 jr. en P. B. Jonker, 28 Jr.. J. J. Meijer. 26 jr. en J. J. van Dam 28 Jr. Overleden: H, Vreedenburg, 74 Jr.; J. Paap, 80 Jr., e. v. J. Bos; W. J. Zwarst, 70 Jr.; E. G. Hotz, 57 Jr. e. v. H. W. Kunst. In de Regelingscommissie voor de Staatsexamens voor Mu-iek-1959 is tot lid benoemd de heer K. van Baaren, directeur van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek te Den Kaag, en wonende alhier. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrld M., dr. van C. Bogerd en C. van Rooijen; Tanja P. dir.. van L. M. de Bruin en A. P. M. Reijngcudt; Peter H.. zn van H. C. J. Mij jer en M. L. Kat; Antonius, zn van F. M. Zonneveld en G. L. Gras; Helena F., dr. van L. van der Putten en C. T. van den Bronk; Vincemt A., zn. van J. J van den Hoven en J. G. v. Rooyen; Elisabeth M. dr. van B Lam- boo en E. A. van den Berg; Johannes T. P. zn. van C. T. M. Karrenvans en C. Wllt- hagen; Chmistiaan H.. zn. van C. Kalk man en R. Roos. Getrouwd; L. de Priester en M. van der Lecq. Overleden: B. C. de Ruijter, 68 Jr., echt genoot van A. Kleijn; P. Bos, 55 Jr., eoht- genoot van J. Berkenpas. By K.b. is voor het tijdvak van 1 januari 1959 tot 15 maart 1959 be noemd tot lid van de Raad voor de Jeugdvorming, mr. H. J. M. Megens, alhier. WARMOND CONTACTAVOND B.B. Voor de bindings-contactavond uit geschreven door de afdeling van de B.B. waarvan het eerste gedeelte werd ge houden in het Trefpunt, bestond zeer grote belangstelling. Het was van het bestuur een goede gedachte geweest om voor deze avond ook uit te nodigen de echtgenoten en verloofden van de leden, want zy moeten toch regelmatig, wan neer hun mannen moeten oefenen, deze meermalen aan de vereniging afstaan De bijeenkomst stond onder leiding van de heer H. Roels, secretaris-penning meester van de organisatie. Mede namens het hoofd van de B.B. die tot zijn spyt verhinderd was deze avond bij te wonen, heette hy alle aanwezigen harteiyk welkom. Een bijvonder woord van welkom had in ontvanget te nemen de heer Gerth van Wyk en zyn assis tent. NaHengiisafie cuituurcndernemingen Volkenrechtelijk onrechtmatig Van de zijde van de ondernemers- raad voor Indonesië verklaarde men in Den Haag, dat het besluit tot na tionalisatie van de grote Nederlandse cultuurondernemingen in Indonesië (men zie elders) blijkbaar een poging is van de Indonesische regering om juridisch een sterkere positie te kun nen innemen wat betreft de verkoop van ondernemingsprodukten naar het buitenland. Het besluit kan dan ook niet los worden gezien van het stre ven in Djakarta, de verkoop van tabak en thee uit Nederland te verplaatsen naar Bremen en Antwerpen, zo zeide men. Het standpunt van de ondernemers- raad blijft daarby onveranderd, dat evenals het onder beheer stellen van de ondernemingen in december 1957 de wet tot nationalisatie alleen reeds door de daarby toegepaste discriminatie volken- rechtelyk evident onrechtmatig is en WASSENAAR CAUSERIE OVER KERNENERGIE In de theoriezaal van het politiebu reau heefit ir. H. W. Dunnewolt, lid van de plaatselyke commissie voor de re serve-poli tie, gisteravond voor de leden van de Wassenaarde reserve-poliitie, een interessante causerie gehouden over oe kernenergie. Na een inleidend woord door de com missaris van politie, de heer J. J. Maan dag, besprak de heer Dunnewolt de op bouw van de materie. Een stuk staal bijvoorbeeld bestaat uit zeer kleine deeltjes, die men moleculen noemt. Een molecuul kan ontleed worden in atomen en elk van die atomen is op zichzelf weer een klein zonnestelseltje op zichzelf, waarin rond een kern zich elektronen en neutronen bewegen, die elkaar als het ware in evenwicht hou den. De heer Dunnewolt maakt ver volgens. aan de hand van getekende schema's duidelyk, hoe een deel van de enorme energie, die in deze atomen ver ankerd ligt, vry gemaakt kan worden: door splitsing of door fusie. Daarna vertelde spreker hoe in de kernreacto ren de kernenergie vrykomt, die benut kan worden om het dreigende tekort aan energie op de wereld aan te vullen. Na de pauze hield spreker een popu lair-wysgerige beschouwing over de inzichten, die zich in de wereld der we tenschap ontwikkeld hebben over de positie van de mens in de schepping en over de eeuwigheidskrachten waarvoor oe mens zich dient open te stellen wil hy tot een betere samenleving komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druik gebruik ge maakt. W. J. Hoogeveen overleden Vry plotseling is op 63-jarige leeftijd overleden de heer W. J. Hoogeveen, boekhandelaar in Wassenaar, en een zeer bekende en geziene figuur in het plaatselyke verenigingsleven. De heer Hoogeveen vervulde vele bestuursfunc ties. Hij was o.m. tweede voorzitter van de Wassenaarse Oranjevereniging Ko ningin Wilhelmina. voorzitter van de Wassenaarse IJsvereniging, bestuurslid van de afdeling Wassenaar van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en van de VVV Wassenaar en lid van het Comité Autotocht Ouden van Dagen De teraardebestelling zal zaterdag plaats hebben na een uitvaartdienst in de parochiekerk van St.-WiHibrord in de Kerkstraat, om 10 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharine. W. M„ dr. van W. J. L'Amle en C. J. H. Konings; Bernadette M. Th., dr. van C. J. Noordover en T. W. DongeLmans; Willem, zn. van W. Dom peling en J C. Peiters; Nlcolaas A.. zn. van N. M. Wieringen en C. M. Volwater; Elly. dr. van H. Visscher en D. G. Pmlnd; ArLna P.. dr. van A. Nieuiwpoort en J. Tie- man; Hendrikus G. J.. zn. van J. H. P. Engels en F. J. Hnsebos. Ondertrouwd: L. Glad pootjes en A. J. Straaljer; P. J. Alkemade en C .J. M. van den Yssel; C. Zaalberg en A. L. Visser. Getrouwd1; J. B. Zletse en D. C. Kort- fruis. Overleden: A. C. J. Beijerbergen. 15 Jr.; G. Pas 74 Jr.; H. P. Zandvliet, 64 Jr.; J. H, M. Dobbelman, 58 Jr.; M. P. Maijen- burg. 48 Jr.; F. J. H. G. Zenon van Teng- niaigell, 58 Jr Cath. E, van der Goes, 76 Jr.; Th. Rulgrofc van de Werve. De heer Roels bracht het gemeente bestuur dank voor de financiële bydrage in de kosten van deze avond. Een enkele aansporing om de oefenin gen en cursussen trouw te volgen mocht volgens spreker, op de avond niet ont breken. Het opkomstpercentage in War mond is goed maar kan nog beter wor den. Hierna wenste hy alle aanwezigen een gezellige avond. Deze werd verder verzorgd door het artiesten-gezelschap Willy Vervoort en Tonny Boucher. Nadat de artiesten op voortreffelyke wyze hun taak hadden volbracht werd het verdere gedeelte van de avond door gebracht in hotel „De Stad Rome". BEURSO VERZICHT Kon. Giie la-er; Nationalisatie zonder invloed AMSTERDAM. 13 februari. Dat aandelen Kon. Olie vanmiddag op het Damrak lager noteerden, verge leken bij de slotkoersen vun gisteren, was voor de beurs geen verrassing. De koers paste zich volkomen aan bij die van Wall Street waar de oliewaarden gisteren bepaald flauw in de markt lagen tengevolge van de prijsverlagingen in Amerka, Venezuela en het Midden- Oosten van de ruwe olie. Kon. Olie werd in Amsterdam iets boven de f 168 verhandeld en verloor zodoende ruim f 3.De andelen lagen circa pariteit New York; de handel was zeer kalm. Gezien de tendentie in Wall Street, hielden de overige internationale waar den zich op het Damrak zeer goed. Ook hier was de handel rustig en de onder toon kon beslist vast genoemd worden. neerkomt op een wederrechtelyk toeei genen van Nederlandse eigendommen. Hoewel na het van kracht worden van de nationalisatiewet op 31 december j.l. en de berichten over het verplaatsen van de markten voor ondernemingspro dukten van Nederland naar elders in Europa verwacht kon worden, dat de cultuurondernemingen het eerst aan de beurt zouden komen, is het bericht over de nationalisatie toch als een verras sing gekomen. De eigenaren zyn volko men in onwetendheid gelaten. Baron Van Ittersum dir..gen. Europese samenwerking Met ingang van 1 februari 1959 is op het ministerie van Buitenlandse Zaken als opvolger van jhr. mr. Van Vreden- burch. die ambassadeur by de Duitse Bondsrepubliek wordt, benoemd tot di recteur-generaal Europese Samenwer king, mr. G. E. baron Van Ittersum. Dr. W. P. Berghuis lid der Eerste Kamer De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature van wylen prof. dr. W. Rip benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer dr. W. P. Berg huis, voorzitter van hét Centraal Comité der A.R. Partij en burgemeester van Kampen. Het ligt in de bedoeling van dr. Berghuis zyn benoeming aan te nemen. Gistermiddag is in het Stuurhuis in Lelystad het eerste huwelijk in de polder Oost Flevoland voltrok ken tussen de heer A. E. de Jong en mej. E. Peereboom. De ambte naar van de burgerlijke stand, de heer G. Bosch bood het echtpaar na het huwelijk een boek aan ter herinnering aan deze dag. Er werden echter, t.o.v. gisteren, kleine verliezen geleden, Unilevers waren circa 3 punten, Aku's 2 punten en aandelen Philips 1 punt lager. De converteerbare obligaties Philips bleven prijshoudend. K.L-M. werd iets lager geadviseerd. De Scheepvaartaandelen vertoonden lagere koersen. In deze sector gingen ge ruchten, dat Van Nievelt met een con verteerbare obligatie-lening op de markt zal komen. Van officiële zijde was hier over echter niets medegedeeld. De ge ruchten hadden een deprimerende in vloed op de koersen van de scheepvaart- aandelen. die 2 tot 3 punten lager no teerden. Ook de a.s. claimhandel KNSM hangt hier boven de markt waardoor de koers van aandelen KNSM mogeiyk ge drukt kan worden. De omzetten waren ook hier niet groot. Het bericht uit Djakarta, dat alle grote Nederlandse cultuurondememin- gen blijkens een mededeling van de minister van landbouw aldaar, by be sluit van de Indonesische regering zfln genationaliseerd, was niet van invloed op de koersen van de cultuur aandelen. De tendentie in deze sector was lichtelijk verdeeld. De koersver schillen vergeleken by de slotkoersen van gisteren, waren slechts van ge ringe betekenis. De Staatsfondsen waren door elkaar aan de vaste kant. Er was vraag van publieke zyde. De liquidaties voor de storting op de nieuwste Staatslening 1559 groot f400 min, die maandag a.s. plaatsvindt, waren achter de rug. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 februari. Londen 10.59%—10.59%; New York 3 773.77%: Montreal 3.85—3.85y4; Parijs 76.9077.00; Brussel 7.54%7.55; Frankfort 90.22 V2—90.27 VaStockholm 72.90—72.95; Zürich 87.45%—87.50 Milaan 60.75%—60.80%Kopenhagen 54.661a—54.71%: Oslo 52.85%—52.90% j Wenen 14.54'2—14.55%: Ankara 3.77— 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.20%—13.22y4 Beurs van Amsterdam Vrijdag 13 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 100A 100A Ned '58 4*.a 100A 100% Ned. '53 3% 94y4 94y4 Grootboek obi. 3% 81 y4 Ned. '47 3% (3) 92ft 92A Ned. '51 3% 96L 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 92ft 93 Ned. '48 3'4 88y4 88% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90%B 90% Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 92% 91% Investenngscert. 3 97% 97^ Ned. 62-64 3 96U 96% Indië '37 A 3 951% 96% Grootboek '46 3 00 Ned. W.B 6% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 40% 38% Nat. Handelsbank 146% 145 Ned. Handelmy201% 203 Amst. Rubber 95% 96% H.V.A143% 141% Java Cult30 29% Senembah134% 131% Vorstenlanden12% 12 A.K.U263 286% Berkel's Patent (v.) 228% 228y4 Calvé Delft cert472 473 Dell Mij.en (Ver.) 154 153.30 Kon. Pap. v. Gelder 220 222% Hoogovens eet357 355 Müller en Co. N.B. 305% 304% Ned. Kabelfabr337% 338 Philips 518 517% Philips pref233 232 Unilever 465% 463% Wilton Feyenoord 201 201 Biliton 2de r216% 217 Dordtse Olie gew. 705 605 Kon. Petr. (f.20.—) 173 170.50 idem (50 f.20.—) 171.65 168.40 Holl. Amer. iyn 161% 159% Java China Pa ket 1491, 139% £-L-Mx, 117.50 118.- Kon Ned. Stmv My icRI 157% Kon. Paket My ine?" 135 Stoomvaart My Ned 17n 1 lfi7 Nievelt Goudr eert 130, 12Si£ v. Ommeren eert. 90e/ Kon. Rott. Lloyd «q 14S1/1 Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 91 R'dam '52-1 (4%) 100 idem '37 I-III (3%) 94 94 Idem *38-1 (3%) 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 96 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91* 91?4 Premieleningen A'dam '53 3 98% 98% A'dam '51 2% 89% 90% A'dam '56 I 2% 87% 87% A'dam '56 II 2% 98 98% Eindhoven '54 2% 83 82% Enschede *54 2% 83% 83<y4 Den Haag '52 I 2% 95795% Idem H 2% 95% 94% R'dam '52 I 2% 92% 92B Idem n 2% 96% 96 Idem '57 2% 105 104 Utrecht '52 2% 93% Z.-Holl. 7957 2% 102% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 393 301 Amst. Bank 270 256'/2exd. HB.U. eert222% 222% Rott. Bank 220%exd. 223% Twentsche Bank 214 216% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 282B 285 Borneo Sum. H.My. 63% 61 Ned. G. en Sp. fabr 274 273 Kon. Ned. Grofsm. 132 131 Intematio111 112 Rott. Droogdok My. 600 599% Sikkens Lakfabr. '53 490 488 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 79 77L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% II Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30% Intern. Nickel 90% 90% Anaconda 67^ 66% Bethlehem Steel52% 51% Cities Service 60 60 General Motors 46% 46 Kennecott103% 102% Republic Steel 60% 68y4 Shell Oil 80y4 78% Union Pacific 36% 36^ Un States Steel 89% 88% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 12/2 Edelmet. Kon. AA 64G Pref w.a. Idem 67 66% Electrolas B 323 320 Holl Constructie 348 347 Ing bur. v Bouwnyv 174 168 ld div 1958 160 Int Kunststoff Ind 49L 48L Leidsche Wolspinn 24PB 248 Ver Touwfa brieken 217 222 Wem ink's Betonm 116L 115L Van wyk Tetiel 69 70% Zaalberg 106 105GL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11