Alphen bestaat 1 maart 50 jaar! V.CVM Joh. van Zwieten was een van de grote pioniers Politiek schandaal in Beieren corruptie leidt tot arrestaties Schrale huid Bestrijding volksziekte astma Zwaardemaker 97ste jaargang Donderdag 12 februari 1959 Vierde blad no. 29669 Hillegers^ergse jongens introduceerden voetbalspel Een halve eeuw geleden werd er in Alphen, Oudshoorn en Aarlan- derveen nauwelijks aan sport gedaan. Slechts een enkele gymnastiek vereniging bood de inwoners gelegenheid tot recreatie. Dat men wel iets anders wilde bleek in de zomer van 1908, toen twee jongens uit Hillegersberg, de gebroeders D. en J. C. Oskam, het voetbalspel introduceerden. De in Oudshoorn logerende broers wisten zoveel belangstelling te wekken voor het spel, dat reeds in de winter van 1908'09 plannen werden gemaakt een voetbalclub op te richten. Deze vereniging kreeg de naam Olympia en speelde eerst op een stuk bouwterrein aan de Stationstraat en daarna op een veld achter de toen nog zeer korte Hofzichtstraat. De in geel zwarte kleuren uitkomende Olympianen namen spoedig deel aan de competitie van de Leidse Voetbalbond, maar de resultaten waren bijzonder teleurstel lend. Inmiddels was in Alphen een tweede vereniging opgericht. Deze speelde op een terrein achter het toenmalige hotel De Vergulden Wagen, dat een tiental jaren geleden werd afgebroken. Door beide clubs werd naarstig ge werkt aan een fusie, welke in een op 1 maart 1909 in De Vergulden Wagen gehouden vergadering tot stand kwam. In eerste instantie werd de naam „Door Vereniging Sterk" gekozen, maar deze kon men niet handhaven, omdat reeds een club van die naam bestond, waarna de naam „Alphen" gekozen werd. Na langdurige discussie werden als kleuren zwartwit en oranje gekozen. Gespeeld werd op het terrein achter het hotel. Er werd afwisselend deel genomen aan de competities van de Goudse en de Leidse Voetbal Bond. Autobussen waren er in die dagen nog niet, vandaar, dat voor de uitwedstrijden veelal gebruik werd gemaakt van de stoombootdiensten van de Volharding, de fiets of de Jan Pleizier. Een reisje naar Schoonhoven duurde in die tijd niet minder dan ruim drie uur, waaraan velen nog de prettig ste herinneringen hebben. Dê aanleg van de Van Boetselaerstraat maakte het nodig, dat Alphen verhuisde naar een terrein zuidelijk van deze straat, waar het bestuur onder leiding van de heer Joh. van Zwieten zelfs tot de bouw van een houten, aan 350 personen plaats biedende, tribune kwam. Een enorme tegenslag trof Alphen, toen in november 1918 bij een der najaarsstormen de tribune achterover was gewaaid. EERSTE VIOOL Na de Intrede in de Nederlandse Voetbal Bond (bij keuze gepromoveerd), speelde Alphen in de derdeklasse spoe dig een eerste viool. Vier maal wist het eerste elftal beslag te leggen op de kampioenstitel, maar eerst de laatste keer, n.l. in 1932, leverden de promotie wedstrijden het gewenste succes op. Velen zullen zich nog de spannende wedstrijden tegen Zandvoort en Water graafsmeer herinneren, met tot slot een beslissingswedstrijd op het ASC-terrein in Oegstgeest tegen Zandvoort, welke ontmoeting Alphen met maar liefst 5—1 won. Duizenden woonden deze ont moeting bij en overstroomden na afloop het terrein om hun favorieten te hul digen. Vier jaar kwam Alphen's eerste elftal uit in de tweedeklasse, waarna door een verzwakking van het team de degradatie weer naar de derdeklasse volgde. Spelers als een Henk van Kooijk, H. Binnekamp, J. v. d. Leek, H. Hesse- ling, W. Dijkman en J. Windhorst roe pen tal van herinneringen op uit die glorieuze periode. In de Rijnstreek sprak men destijds van het „gouden elftal", dat Alphen naar de tweedeklasse bracht. Een der belangrijkste gebeurtenissen in deze vijftig jaar mag zeker genoemd worden de verhuizing naar de Hoge Zijde, naar de terreinen, die momen teel nog bespeeld worden.. Dit gebeurde in 1936. Het gehele complex werd aan gelegd door eigen leden, die onder lei ding van de Heide Maatschappij werk ten. Het Gouden Alphen, dat in 1932 promoveerde naar de tweede klas se van de KNVB. Dit elftal be stond uit de volgende spelers: le rij v.l.n.rM. Krumpelman, G. van Leeuwen en H. Hesseling. 2e rij: Broer, W. Dijkman en J. v. d. Leek: achterste rij H. Binnenkamp. joh. Windhorst, H. van Kooyk. A. Ram, M. van Kooyk en reserve J. Krumpelman. Noemden wij reeds enkele tegenslagen uit de afgelopen periode, stellig mag ook niet ontbreken het feit, dat de be zetters in de tweede wereldoorlog de met zoveel inspanning overgebrachte tribune sloopten. Hierbij moeten wij ook nog noemen het door het gemeentebestuur van Alphen destijds uitgevaardigde voet balverbod op zondag, waardoor de vereniging op slechts 13 zondagen mocht spelen voor entree. Gelukkig is dit alles thans anders en kan niet anders dan van een prima samenwer king met het gemeentebestuur gespro ken worden. VEEL DANK Veel, zeer veel heeft de vereniging te danken aan het onvermoeide strijden van wijlen de heer Joh. van Zwieten, een der oprichters, die later in moei lijke jaren niet schroomde het stuur weer in handen te nemen. Naast hem waren het mannen als een D. Soete- man, J. A. Bronk, M. J. van Helle mond, J. M. Hardeman en G. J. van der Kolk, die de jubilerende vereniging in het verleden grote diensten hebben bewezen en mede waardoor Alphen is kunnen uitgroeien tot een der grootste voetbalverenigingen in de Rijnstreek, welke met 14 elftallen aan de compe titie deelneemt. Het Alphen bestuur bestaande uit de heren C. F. J. van Winkel (voorzitter), R. Camminga (secretaris), C. van Heij- ningen (penningmeester), A. van Veen )2de voorzitter), J. de Graaf (2de secre taris), D. J. Boon, L. Tuinenburg, F. van Oort en J. van Wanrooij, weet zich omringd door een zeer groot aantal medewerkers»sters), zoals de altijd zeer actieve Bouwfondscommissie, terrein commissie, waarbij gevoegd kan worden een zeer actieve klaverjasclub. Daarnaast zijn het de talrijke aan hangers en de ruim 500 leden, die er voor zorgen, dat „Alphen" opgewekt het gouden jubileum kan gaan vieren, waar voor een jubileumcommissie bereids een programma heeft samengesteld. Op 2 maart zal in Avifauna de grote jubileumfeestavond worden gehouden. De zaterdag daarvoor zal het bestuur in de Nutszaal recipiëren. Wellicht, dat er op deze receptie ge legenheid voor het bestuur bestaat in het openbaar de wensen ten aanzien van de toekomstige terreinen in het door het gemeentebestuur geprojecteer de gemeentelijke sportpark kenbaar te maken. Het is immers bekend, dat het geen kwestie van vele jaren meer is, óf Alphen zal opnieuw moeten verhuizen en dan weer naar de noord-oostkant van de gemeente, namelijk zuid-oostelijk van de terreinen van Alphia en ARC. Dat zijn echter zorgen voor later. Alphen staat thans voor de viering van het gouden jubileum en aangenomen mag worden, dat het een gouden feest zal worden. Leidse Schaakbond Zoals te verwachten was wist Kat wijk 1 de wedstrijd tegen NZH met 5%4% te winnen. De twee afgebroken partijen zijn zonder de arbiter tot een beslissing gekomen. De uitslagen waren: C. Barnhoorn (Katwijk)A. Ravensbergen en A. VermeerP. Heemskerk 10. SEINPOSTTOERNOOI De partij M. D. Etmans (Philidor) J. Verduyn (LSG) waarvan geen defini tieve uitslag bekend was, is in remise geëindigd. Verduyn eindigde nu met G. Maryt (Noordwijk) op de gedeelde vier de plaats met 5 punten. Etmans, die tijdens het toernooi ge heel uit vorm bleek, kwam op de voor laatste plaats terecht met 3 punten. Wereldkampioenschap bridge te New York Na de vijfde dag van het toernooi om het wereldkampioenschap bridge, dat te New York wordt gehouden, heeft Italië in de ontmoeting met Amerika 122 te gen 110 matchpunten de leiding. In de wedstrijd ArgentiniëAmerika is de stand 151 tegen 102 matchpunten. Argentinië zorgde voorts voor een ver rassing door op deze dag 23 matchpun ten te vergaren tegen de wereldkampi oenen Italië 15. De stand in de wedstrijd ItaliëArgentinië is 12797 in het voor deel voor Italië. Er zijn thans 84 van de 156 spellen gespeeld. SCHAATSEN Jan Koelempn won te Uffeite Jan Koeleman uit Ter Aar heeft gistermiddag de nationale lange baan- wedstrijden te Uffelte gewonnen. HU eindigde in het puntenklassement wel iswaar achter Holwerda en Ovinge, maar door twee overwinningen op de 1500 en 3000 meter werd hij eerste. Zowel op de 500 meter als op de 3000 meter kwam Koeleman ten val. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Ovinge (Oosterhesselen) 50.2 sec.; 2. Holwerda (Coevorden) 50.6; 3. Rijnders (Ruinerwold) 50.7; 4. Jelles (Assen) 52.9; 10. Koeleman 57.5 (geval len). 1500 meter: 1. Koeleman 2.32.3; 2. Holwerda 2.42.4; 3. Rijnders 2.43.8; 4. Ovinge 2.44.8; 5. Bloemberg (Echten) 2.45.1. 3000 meter: 1. Koeleman 5.41.3 (ge vallen); 2. Ovinge 5.45.8: 3. Holwerda 5.47.1; 4. Bloemberg 5.50.6; 5. Rijnders 5.59.5. Eindklassement: 1. Koeleman 165.150 (won twee afstanden)2. Holwerda 162.583; 3. Ovinge 162.766 Rie Meyer reed record op 1000 m. Gistermiddag werden op de ijsbaan „De Blauwe Kamer" te Rhenen aan de voet van de Grebbeberg schaatswed strijden gehouden om het gewestelijk kampioenschap van Gelderland lange baan voor dames over drie afstanden, n.l. 500, 1500 en 3000 meter. Het Noord hollandse meisje Rie Meyer uit Wormer dat buiten mededinging aan beide laat ste afstanden deelnam, waagde op de 1000 meter een recordpoging. Zij kwam tot een tijd van 1 min. 55.8 sec. en daarmee bleef zij ruim onder de door de KNSB gestelde limiet voor deze af stand van 1 min. 57 sec. Als aan alle voorwaarden is voldaan zal het record worden erkend. Het langebaankampioenschap van het gewest Gelderland voor dames is door mej. B van den Brink uit Oldebroek, die op alle afstanden als eerste eindig de, gewonnen. ZWEMMEN Het kampioenschap korte baan van Nederland voor heren zal verreden wor den op zaterdag a.s., op de baan van de IJsclub Groningen. Het kampioenschap van Nederland korte baan dames zal worden gehouden op maandag a.s. op de baan van de IJs club V.Z.OJD. te Kampen. Herdenkingsplaat in Kopenhagen onthuld In Kopenhagen is gisteravond in tegenwoordigheid van de Nederlandse ambassadeur, de heer M. F. Vigeveno, en de voorzitter van de Nederlandse Vereniging in de Deense hoofdstad, de heer G. J. van Leeuwen, een gedenk plaat onthuld ter nagedachtenis aan de Zweedse aanval op Kopenhagen in 1659. Op de gedenkplaat staan de woorden „Ter nagedachtenis van de Zweedse en Nederlandse soldaten, die hun leven verloren bij het beleg van Kopenhagen 1658—60". Het was woensdag 300 jaar geleden, dat het garnizoen van Kopenhagen er met Nederlandse hulp in slaagde de Zweedse aanval af te slaan. Deze over winning was het keerpunt in de Deens- Zweedse oorlog. Modernisering van het Kanaal van Gent De Belgische minister van Openbare Werken en Wederopbouw heeft gister middag bij de behandeling van zjjn begroting in de Senaat verklaard, dat mogelijk nog voor het einde van juni een definitief verdrag met Nederland zal kunnen worden getekend over de modernisering van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Deze modernisering omvat de bouw van een nieuwe sluis op Nederlands gebied. Op de Belgische begroting is 100 miljoen frank uitgetrokken voor de financiering van de studie van de op Nederlands gebied uit te voeren werken en de zeer kostbare onteigening die op Belgisch gebied nodig zijn. De minister deelde voorts mede, dat de studie van de weerslag van het Nederlandse Delta-plan op eb en vloed in de Schelde, goed vordert. Einde van Baumgartners Beierse partij Duitse parlementaire leven steeds weer in diskrediet (Van onze correspondent in Bonn) Een drama op provinciaal politiek ni veau speelt zich thans voor de Beierse partij af. Voorzitter Josef Baumgartner heeft moeten aftreden, leden bedanken bij tientallen tegelijk, er vonden arres taties plaats en de kranten houden niet op met te schrijven over schandalen, corruptie en wat die meer zy. En dat alles om een speelbank-schandaal, dat zich in 1955 afspeelde. De rekening wordt hier wel wat laat gepresen teerd In de Beierse toeristenoorden Bad Reichenhall, Garmisch-Partenkirohen, Kissingen en Bad Wiessee werden in 1955 speelbanken gevestigd, waarbij de Beierse minister van Financiën en pen. ningmeester van de Beierse partij, Geisl- Advertentle kloven, gesprongen handen, wintervoeten: Kloosterbalsem maakt uw huid weer gaaf. Kloosterbalsem ontsmet en geneest J Oprichting van behandelingscentra De Vereniging tot bevordering der belangen van astmatici (V.B.B.A) heeft in december j.l. opgericht de „Nationale Stichting voor Astma-be handelingscentra". Er zijn in ons land vjjf verenigingen wier doel astma- bestrijding is. Teneinde tot bundeling van krachten en daardoor tot effi ciëntere zorg te komen nam de VBBA het initiatief tot oprichting der stichting. Het voornaamste doel is centra te stichten voornamelijk voor de vol wassenen, lopende en nog te genezen astmalijders in de drie grote steden, alsmede in een aantal steden die cen tra zijn voor een grote streek. (Voor de Advertentie Corrie Schimmel zwemt record Tijdens wedstrijden te Milaan heeft Corrie Schimmel ('t Gooi) gisteravond de 400 meter vrije slag gewonnen in 4 minuten 55.8 sec. Dit is 0.1 sec. beneden het Nederlands record 25 meterbaan, dat sinds 1 maart van het vorig jaar (Wuppertal) op naam staat van Mary Kok Robben Hoewel Corrie Schimmel haar prestatie van woensdag op een 33 1/3 meterbaan lever de, is het te verwachten dat haar tijd als Nederlands record 25 meterbaan zal worden erkend. De sportcommissie van de KNZB heeft echter over de kwestie van de 331/3 meterbanen nog geen beslissing geno men. Behalve Corrie Schimmel, namen ook Jans Koster, Cockie Gastelaars en Jan Jiskoot deel aan de wedstrijden in het Cozzi -zwemstadion Jan Jiskoot zorgde voor een dubbele overwinning. De Merwedezwemmer won zowel de 100 meter rugslag als de 100 meter vrije slag. Op beide afstanden heeft hij echter zwaar voor de zege moeten vechten. Op de 100 meter rugslag eindigde hij slechts met handslag voor de Italiaan Elsa. Beiden kregen dezelfde tijd 1 min. 6,8 sec. Op de vrije slag was het verschil iets groter. Hier won Jan Jiskoot in 1 min. 1.3 6ec. en noteerde de Italiaan Soliani, die als tweede eindigde 1 min. 1,4 sec. Op de 100 meter vrije slag dames be zetten de Nederlandse meisjes de eerste drie plaatsen. De uitslag was: 1. Cockie Gastelaars 1 min. 4.2 sec.. 2. Corrie Schimmel 1 min. 7.4 sec., 3. Jans Koster 1 min. 11,2 sec., 4. Veniturini (Italië) 1 min. 14.0 sec. Dat Jans Koster niet in haar groot ste vorm stak, bleek ook uit de 400 nieter vrije slag, het nummer waarop het Gooi-meisje Europees kampioene werd. Zij eindigde als tweede achter haar clubgenote Corrie Schimmel in de ma tige tijd van 5 min. 9.4 sec. ATLETIEK Roger Moens krijgt geen overschrijving Reeds lang is de wereldrecordhouder op de 800 meter, Roger Moens, in een conflict gewikkeld met zyn club Racing Brussel. Een jaar geleden kwam de kwestie Moens voor een speciaal comité van de Belgische atletiekbond. Toen werd besloten dat Roger Moens niet kon overgaan naar een andere club. Hij wei gerde daarna op wedstrijden uit te ko men. Woensdagmiddag is dit probleem wederom aangesneden. Een nieuw ge vormd comité, dat deze zaak tot in de finesses had uitgeplozen, zou uitspraak doen. In Belgische atletiekkringen dacht men dat Moens in het gelijk zou wor den gesteld. Maar de supporters van de crack zyn bedrogen uitgekomen. Het nieuwe comité kwam tot dezelfde slot som als een jaar geleden. De Brusselse politieman en „vrije atleet" kreeg geen overschrijving naar zijn nieuwe club Vlierzele en moet lid blijven van Racing I Brussel. Neemt vaker... Dé jam voor mannen CRICKET TESTMATCH INDIA-WEST INDIE De vijfde en laatste testmatch tussen India en West-Indie is in een draw ge ëindigd. India: le innings 415 (Borde 109, Contractor 92). West-Indie: le in nings 644 voor acht gesloten (Holt 123, Smith 100, Solomon 100 n.o., Hunte 92). India: 2e innings 275 (Borde 96, Roy 58). West-Indie boekte in de serie van vijf wedstrijden drie overwinningentwee wedstrijden eindigden in een draw bestrijding van astma bij kinderen wordt reeds jarenlang al veel gedaan). De Stichting wil en hoopt in co-ordinatie met de andere verenigin gen haar doel trachten te verwezen lijken. waarbij zij verwacht later daar voor ook de financiële steun van de overheid en de ziekenfondsen te zullen ontvangen. Dit heeft de voorzitster, jvr. M. van Riemsdijk (bacteriologe) op een persconferentie medegedeeld. In Nederland zijn ca. 100.000 bekende astmagevallen waarvan 300 patiënten volkomen invalide zijn. Het werkelijke aantal lijders aan deze tot een volks ziekte geworden kwaal is beduidend hoger omdat de astmaticus zich „schuil' houdt en zijn kwaal om allerlei redenen zoveel mogelijk maskeert. (In Amster dam lijdt 1.651% der bevolking aan astma-bronchiale). Per jaar sterven 600 astmatici aan hun kwaal, een hoger sterftecijfer dan nu voor de t.b.c. De meeste astmagevallen, 60 tre den op tussen 2040 jaar. Astma, sinds de oorlog tot het drievoudige gestegen, komt bij mannen meer voor dan bij vrouwen met ook een hoger sterftecijfer. Aan astma-zieken gelduitkeringen keerde Centraal Beheer in 1950 181.000 gulden uit. Per jaar wordt meer dan 1 miljoen gulden uitgegeven aan ziekenhuisverpleging voor astmapatienten. exclusief labora- toriumkosten en röntgenfoto's. De oprichting der stichting komt te gemoet aan de wens. die de directeur- generaal van de volksgezondheid vorige I maand heeft geuit toen hij bij de ope ning van een revalidatiecentrum voor astmapatienten met grote nadruk pleit- I te voor het spoedig tot stand komen door particulier initiatief van een I as tma-organisatie. De centra zullen niet het karakter van een verpleeginrichting krijgen maar J zijn meer bedoeld voor de lopende pa- 1 tient die nog te genezen is en weer valide gemaakt moet worden. In de centra wil men constant een aantal bedden beschikbaar houden om astma- tici op te nemen (de z.g. vludhtmoge- liikheid) bij wie een acute aanval dreigt I of verstikkingsgevaar aanwezig is. De Stichting wil. aldus de voorzitster aan de centra een team van specialis tische artsen verbinden voor de indi viduele behandeling van de patient. Er is zeer veel geld nodig en over enige tijd zal een nationale financiële actie worden georganiseerd door de beer A. M. Bergers uit Rotterdam. In Amsterdam wil de stichting het eerste centrum vestigen waarvoor een be drag van 4 ton nodig is. Het adres der Stichting is: postbox 1050 Amsterdam. höringer, de benodigde concessies vlot- verleende. Het was ook de Beierse partij, die bij de debatten over deze speelbank concessies met haar weinige stemmen de doorslag gaf. Onder ede verklaarde Baumgartner destijds, dat hy geen geld had aangenomen van de speelbank- exploitanten. Als een donderslag bij hel dere hemel kwam dezer dagen evenwel de verklaring van een der vroegere ex ploitanten, Freisehner, dat hij in 1955 aan het toenmalige parlementslid Klotz (lid van de Beierse partij) 24.000 mark gaf en aan Baumgartner voor diens par tij eveneens een grote som heeft gege ven. Al dat geld is nooit in de boeken van de partij geboekt! Voor de schijn had Baumgartner een kwitantie voor 1.000 mark met de naam van de concessie- houdster van de speelbank te Bad Rei chenhall ondertekend. De voorzitter van de Beierse partij is hiermee uiteraard aan het einde van zijn politieke latijn gekomen. Tevens is met deze omkoperijen en valse eden als het ware het doodvonnis over de Beierse partij uitgesproken. Met de zo typische figuur dr. Baumgartner zal men voor het gerecht wel raad weten. De man, die op zijn befaamde verkiezingsveldtochten de kiezer met zijn anti-Pruissische scheldpartijen warm maakte, daarbij originele moppen tapte en dit alles door spekte met reeksen Latijnse citaten, deze provinciale politicus is gestruikeld. Lange jaren is de Beierse partij coalitiepartner van de SCU in München geweest en was Baumgartner zelfs vice-minister president, tot de CSU-leider Seidel er een streep onderzette, na blijkbaar reeds enige maanden geleden op de hoogte te zijn geweest van het speelbank-schan daal! De liefhebbers van provinciale politieke schermutselingen en eigen gereide lieden hebben een nieuw veriies- punt moeten boeken. Baumgartner, die geld aannam om te stemmen voor de concessies voor speelbanken, gaat heen en daarmee ook de partij, die. steeds bijna belachelijk maar altijd fris van de lever, verkondigde dat Beieren een zelf standige staat moet worden, vrij in een Duitse en een Europese statengemeen schap In de Westduitse provinciale politiek komen dergelijke gevallen van corrup tie nogal eens voor. Ze spreken bijzonder sterk tot de verbeelding van de kiezers en brengen de moeizaam opgebouwde naam van het nieuwe Duitse parlemen taire leven steeds weer in diskrediet. Het laatste voorbeeld ten deze is de bewe ring, dat de minister-president van Rijn land Palts. Altmeyer, een huis van ziin eigen deelstaat heeft gekocht voor 50.(100 mark, terwijl ieder zou hebben geweten, dat dat huls meer dan een ton waard was.Ook hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Sportspl inters Gistermiddag is op het AGOVV- terrein te Apeldoorn een voetbalwed strijd gespeeld tussen een voorlopig Ne derlands amateurteam en een voorlopig Nederlands jeugdelftal (18—20 jaar). De amateurs wonnen met 21. De doelpun ten werden gescoord door Frederiks (Gouda) en Kerkdijk (Sportclub En schede) voor de amateurs, terwyl Mar cus van H.V.C. het enige tegenpunt voor het Nederlands jeugdteam maakte. Een ijshockey wedstrijd tusseh het team van de HOKY en de Queen's Own Rifles, een Canadees legerteam, gister avond op de Hoky gespeeld, is door de Hagenaars met 63 gewonnen. De tus senstanden waren: 2—0, 20, 23. De gisteravond te Antwerpen ge speelde oefenwedstrijd van het Belgi sche elftal tegen de Oostenrijkse eerste divisie-club Vienna is geëindigd in een gelijkspel: 11. De ruststand was 01. Onze landgenoot Henk van der Grift heeft tijdens internationale schaatswed strijden te Sarpsborg voor succes ge zorgd. Hij won zowel de 500 als de 1500 meter voor de Zweed Sigmund Soefte- land. Op de 500 meter maakte Van der Grift een tyd van 44.2 sec, eentiende seconde sneller dan Soefteland. Op de 1500 meter was het verschil groter, na melijk 2 min. 29 - sec. voor Van der Grift en 2 min. 31.4 sec. voor Soefteland. Midden- en kleinbedrijf over weduwen- en wezenverzekering SNELLE INVOERING GEWENST De vaste commissie sociale verzeke ring van de raad van het midden- en kleinbedrijf, onder voorzitterschap van de heer H. J. Vermeulen, heeft aan de Raad een advies uitgebracht over het wetsontwerp algemene weduwen- en wezenverzekering. Het advies van de commissie zal op de volgende week woensdag in het Kurhaus te Scheve- ningen te houden vergadering van de raad in behandeling worden genomen. De weduwen- en wezenverzekeringen waarover de werknemers in het midden- en kleinbedrijf thans beschikken zijn, naar de mening van de commissie, on voldoende. Zy acht het daarom van belang, dat deze werknemers zijn opge nomen in de ontworpen verplichte weduwen- en wezenverzekering. Naar het oordeel der commissie moet een algemene weduwen- en wezenver zekering zo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Omdat zeer waarschijnlijk eerst met ingang van 1 januari 1962 een extra premie voor de algemene wedu wen- en wezenverzekering verschuldigd zal zijn, worden eventuele economische gevolgen van de invoering der verzeke ring naar die datum verschoven. Na de invoering blyft derhalve een element van onzekerheid bestaan. Gezien het belang van een snelle invoering van de verzekering en de geringe omvang van een eventuele extra-premie per 1 januari 1962 behoeft, deze onzekerheid thans, naar de mening der commissie, niet op onoverkomenlyke bezwaren te stuiten. De commissie acht het gewenst, dat weduwen, die op het moment waarop haar jongste kind 18 jaar wordt 45 jaar zijn, zonder voorbehoud in het genot blijven van een (uiteraard tot f. 1326 verlaagd) pensioen. Hetzelfde geldt voor weduwen, die tot haar 45ste jaar invalide zijn geweest. De stadslichten van auto's onvoldoende ANWB vraagt regeling De eisen, waaraan de stadslichten van auto's moeten voldoen zijn onjuist, aldus de ANWB in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Het Wegen verkeersreglement schrijft voor. dat de stadslichten van een motorrijtuig een maximaal stroomverbruik van vier watt mogen hebben. De ANWB stelt, dat niet het stroomverbruik van de stadslichten belangrijk is, maar dat er een minimale zichtbaarheid als eis gesteld dient te worden. Een lampje van vier watt geeft in ons land waar stadslichten van vele uiteenlopende typen in gebruik zijn onvoldoende garantie voor de zicht baarheid van een voertuig, zegt de ANWB. De ANWB heeft deze zienswijze ter kennis van de minster gebracht en hem gevraagd het Wegenverkeersregle ment dien overeenkomstig te wijzigen. Ook het verschil in helderheid tussen de stadslichten en de gedimde koplich ten maakt volgens de ANWB het verkeer bij avond hoogst onoverzichtelijk. Vooral op de verlichte wegen binnen de be bouwde kom, waar de weggebruikers de vrije keuze hebben tussen het gebruik van stadslichten en gedimd groot licht, is de verkeerssituatie verwarrend. Op deze wegen is de aandacht van de weg gebruikers gericht op de auto's die ge dimde koplichten voeren, waardoor, zegt de ANWB, het gevaar ontstaat, dat dat auto's die met stadslichten rijden, als het ware over het hoofd worden gezien. Voor overstekende wielrijders en voet. gangers is het 's avonds uitermate moei lijk de afstanden te schatten waarop de versohiWend verlichte auto's zich bevin den. Tevens verzoekt de ANWB de minister van Verkeer en Waterstaat te willen overwegen het instellen van een alge meen verbod tot het voeren van stads lichten door rijdende voertuigen bin nen de bebouwde kom, behalve op de wegen waarop de borden .stadslichten verplicht" zijn geplaatst. Het doen plaatsen van dergelijke borden valt thans reeds, ook binnen de bebouwde kom, onder de bevoegdheid van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. De straat- en wegverlichting dient aan be paalde eisen té voldoen wanneer het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat aan de gemeentelijke overheid toestemming geeft tot het plaatsen van het bord „stadslichten verplicht". Het gevolg van het door de ANWB voorgestelde verbod zal zijn, dat de ge meenten veelal genoodzaakt zullen ziin de openbare verlichting te verbeteren op die wegen waar het voeren van de. dan verplicht gestelde, gedimde koplichten te hinderlijk is en de behoefte aan een bord „stadslichten verplicht" ontstaat. Als dan ook de zichtbaarheid van de stadslichten van motorrijtuigen wordt verbeterd, zegt de ANWB. is er een be tere waarborg voor de verkeersveiligheid bij avond. Omgeslagen vlet gevonden van vermiste treiler De kotter van de Amerikaanse kust wacht „Campbell" heeft gisteren de om geslagen vlet van de treiler „Blue Wave" gevonden, die al enige tijd wordt ver mist. Er bestaat nu niet veel hoop meer dat er nog overlevenden zullen worden gevonden van de uit 16 koppen bestaan de bemanning van de „Blue Wave", die ten zuiden van New Foundland gekap seisd is. De kotter „Castle Rock" is op het ogenblik op weg naar de plek. ten noordoosten van New Foundland. van waar men voor het laatst iets gehoord heeft van de IJslandse treiler „Juli", die 31 man aan boord heeft.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11