Fulbright nu eerste mail in de Senaatscommissie - Buitenland ABDIJSIROOP Leidse IJsclub DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 Onaangename mutatie voor Dulles Als opvolger van bejaarde senator Green (Van onze Amerikaanse correspondent) De 91-jarige miljonair en vrijgezel Theodore Green, de oudste senator, die Amerika ooit gehad heeft, is afgetreden als voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, omdat zowel ztjn gehoor als zijn gezichtsvermogen te wensen overliet. De 53-jarige senator Fullbright, van Arkansas, is hem opge volgd. Zowel Green als Fulbright is democraat, maar Fulbright staat met veel meer kritiek tegenover de Republi keinse regering en vooral tegenover Dulles. Ook toen hij nog maar alleen lid was van genoemde senaatscommissie, is het herhaaldelijk tot een fel woordduel tus sen hem en Dulles gekomen. En dat is geen wonder, Fulbrights ideeën over Duitsland komen in vele opzichten overeen met die van George Kennan (geleidelijke terugtrekking van vreemde troepen) en wat communistisch China betreft, betoogt Fulbright, dat men met Peking zou moeten onderhandelen ten einde tot een arrangement op grote 6chaal in het Verre Oosten te komen. De politiek van Dulles acht hij te star en t£ zeer verstoken van initiatief en fantasie. Enige tijd geleden karakteri seerde hij de politiek van de regering als „onvoldoende, uit de tijd en verkeerd gericht". Op een persconferentie werd hem onlangs gevraagd, of hij bij dat oordeel bleef. Fulbrights antwoord was kort en bondig: „Ja". Beschaafd Toch moet men nu niet verwachten, dat Fulbright van de Senaatscommis sie-zittingen een één-mans-vertoning zal gaan maken. (Op de manier bijvoor beeld, waarop wijlen McCarthy een oommissie heeft gedomineerd). Daar voor is Fulbright te beschaafd. Wel kan men erop rekenen, dat met name Dul les nog strikter ter verantwoording zal worden geroepen en zoveel mogelijk in openbare zittingen. Het is voor de democraten ongetwij feld gunstig, dat. in de twee jaren, c'ie aan de grote verkiezingen vooraf zullen gaan, een zo intelligent en veelzijdig man als Fulbright de kritiek op het bui tenlandse beleid zal formuleren. Sportief Overigens zien zowel de democraten als republikeinen senator Green met leedwezen aftreden als voorzitter der commissie. Senator wil Green blijven tot hij hon derd is en in dit opzicht is hij niet van mening veranderd. Deze senator van Rhode Island doet er alles aan om fit te blijven. Hij woont in de University Club, drie kilometer van het Kapitool. Geen Amerikaan zou er aan denken zulk een afstand te voet af te leggen, maar Green ziet men her haaldelijk en reeds vroeg in de morgen naar zijn kantoor marcheren. Men vroeg hem of hij thans wat minder dan voorheen naar cocktails en diners zou gaan. „O neen", was het antwoord van de miljonair, „dit is mijn enige kans om voor niets te eten". Verdeling erfenis van Tyrone Power De weduwe van Tyrone Power heeft een maandelijkse onderhoudstoelage van 1500 dollar (ongeveer 6000 gulden) toe gewezen gekregen en zijn gewezen echt genote. de Nederlandse Linda Christian, een van 1000 dollar (circa 4000 gulden) door een rechter, die beide vrouwen meedeelde „hun leven maar wat goed koper in te richten." Deze voorlopige uitkeringen zijn ge maakt, hangende een complete inven taris van de nalatenschap, die na ongeveer zes maanden wordt verwacht. Ópper-rechter Burdette Daniels zegde de weduwe. Deborah Minardos Power, ook 1500 dollar toe voor medische on kosten. Mevrouw Power, die zojuist aan een zoon van Power het leven heeft ge schonken. had om 2000 dollar gevraagd voor medische onkosten en om 2.750 dollar als maandelijkse onderhouds toelage. „Iedereen zal de buikriem een beetje meer moeten aanhalen, totdat wij we ten, hoe het precies met de erfenis staat." zei rechter Daniels tegen me vrouw Christian en tegen vertegenwoor digers van mevr. Power, die zelf niet in de rechtszaal aanwezig kon zijn. Mevrouw Christian had om een di recte uitkering van 200.000 dollar (onge veer 750.000 gulden) gevraagd voor de twee dochters van haar en Power. Ro- mina Francesca (7 jaar oud) en Taryn (5 jaar). Zij had de erfenis van haar gewezen echtgenoot op 5 miljoen dollar geschat en vroeg om een maandelijkse onderhoudstoelage van 1300 dollar. De toelagen hebben terugwerkende kracht tot 15 november, ae datum, waarop Power in Spanje stierf. De nalatenschap werd op 300.000 dol lar geschat. Zij wezen er echter op, dat film-inkomsten nog bleven binnenstro men. Bespoediging overplaatsen straaljagers Soesterberg (Speciale berichtgeving) De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft besloten om de over plaatsing van het 700ste squadron straal jagers op Soesterberg, bestaande utfrtJ F-86 K vliegtuigen, zoveel mogelijk te bespoedigen. Dit deelt hij mede in zijn antwoord op de brief, die de burgemeester van Zeist aan de minister heeft geschreven, naar aanleiding van de straaljagerramp in Huis ter Heide. De burgemeester wees in zijn brief op de gevaren, die de omgeving van het Vliegveld bedreigen en op de •hinder, die de bewoners van het lawaai ondervinden. De minister vermeldt verder in zijn antwoord dat van iedere mogelijkheid om Soesterberg te ontlasten, gebruik zal worden gemaakt. Overigens stelt hij dat de risico's by Soesterberg niets groter zün dan elders. Ten aanzien van het la waai merkt de minister op, dat alle anti- lawaai maatregelen zijn genomen, die mogelijk zijn. Deze maatregelen worden voortdurend gecontroleerd. Nieuwe anti- lawaai middelen zijn in studie. Wat de veiligheid bij het starten be treft, zegt de minister, dat ter beveili ging van wegen en huizen extra barriers zijn of worden geplaatst, waardoor elk vliegtuig bij een mislukte start zal wor den vastgehouden op de startbaan. In verband met de Nederlandse ver plichtingen aan de NAVO is het nood zakelijk dat de Nederlandse luchtstrijd krachten zo doelmatig mogelijk over de Nederlandse vliegvelden worden ver spreid. Daarom dienen zij ook op 6o terberg gestationeerd te worden, aldus de minister. Op de Slachthuiskade, te Den Haag, is de 68-jarige J. J. Bosman, uit de Jacob van der Doesstraat, vanochtend vroeg levenloos naast zijn fiets gevon den. De politie vermoedt, dat de man is geslipt. Waarschijnlijk door een foutieve schoorsteenconstructie is vannacht brand ontstaan in de bovenverdieping van de Reclamestudio-drukkerij „Vesta" aan de Vlieruilensteeg 15, te Utrecnt. De brandweer bluste de vuurhaard met zes stralen. De benedenverdieping liep ernstige waterschade op. De totale schade is voorlopig geraamd op ©en be drag van rond 40.000. Ik begon al te den ken, dat die hoest nu eenmaal bij mijn gestel hoorde. "Neem toch eens Abdijsiroop", zei een kennis, "die zuivert je luchtwegen - en déar gaat het om". En ja hoor, eerder dan ik dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Helikopter op Bali neergestort TWEE DODEN Twee officieren van de Indonesische luchtmacht zijn omgekomen bij het neerstorten van een helikopter op Bali. Het toestel nam deel aan het zoeken naar een Dakota van de Indonesische luchtmacht, die sinds vorige maand wordt vermist en nog niet is gevonden. Oud-commandant .Groningen' in ongelijk gesteld (Van onze Haagse redactie) De oud-commandant van de onder zeebootjager Hr. Ms. „Groningen", ka pitein-luitenant ter zee A. M. Niessink, is bij schriftelijk vonnis van het Mili tair Ambtenarengerecht in het ongelijk gesteld naar aanleiding van een door hem ingesteld beroep. Na de uitspraak van de Marineraad inzake de aanvaring op 27 mei 1957 van de „Groningen" met de Texelse viskotter „Nelly", was hij niet meer voor bevordering in aanmerking gekomen, waartegen hij bij het Militair Ambtenarengerecht in hoger beroep was gekomen. Het college heeft nu zijn klacht on gegrond verklaard, maar er staat nog hoger beroep voor hem open bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. HEDENAVOND IJSBAAN GEOPEND van 710 uur. MUZIEK. KAARTEN f 1.— Kleine bedrijven krijgen voorkeur in Indonesië Prof. Saroso Wirodinardjo van de Uni versiteit van Indonesië heeft verklaard dat het kleine bedrijf de overheersende factor zal worden in de industrialisatie van Indonesië. In een onderontwikkeld land als Indonesië kan de economie zich niet ontplooien, tenzij zij gestimuleerd en gecontroleerd wordt door de overheid. Dit kan beter geschieden met betrekke lijke kleine dan met grote ondernemin gen, aldus prof. Wirodinardjo. Mensendodende tijgers in Palembang In het gebied van Palembang zijn in een week tijd tenminste tien mensen, onder wie eèn moeder met haar kind, door tijgers gedood. Aanvallen van tij gers worden in steeds toenemende mate m deze omgeving gemeld. Vooral de rub bertappers in afgelegen streken zijn zeer verontrust. Expositie „Buiten "59" Van 5 tot en met 13 mei a.s. wordt in de Prinsentuin te Leeuwarden, de in het hartje van de stad in 1648 door Willem Frederik aangelegde tuin. die daarna lusthof van de Friese Nassaus was, een grote recreatie-tentoonstelling gehouden. VVV Leeuwarden nam het initiatief tot deze expositie, die „Buiten '59" gedoopt is. De tentoonstelling zal deels in grote tenten, deels in de aan de Stadsgracht gelegen tuin worden gehouden. „Buiten '59" wil het publiek confronteren met zoveel mogelijk recreatie-mogelijkheden: zeilen, zwemmen, vissen, kamperen, "caravanning" en buitensporten. Boten vinden een plaatsje in en bij de gracht, tenten en caravans zullen op de glooiende gazons van het oude bol werk kunnen staan en rond de vijver kunnen shows en demonstraties van buitensporten worden gehouden. VIER HAVENS IN DE PROVINCIE ATJEH? De chef van de staf van het militaire district Atjeh heeft te Djakarta bespre kingen gevoerd met de minister van scheepvaart over plannen tot de aanleg van vier havens in de provincie Atjeh. Bouwen onder een tent (Van onze Scandinavische correspondent) De bewoners van Odense in Denemar ken begrepen eerst niet goed wat er aan de hand was. Op een sombere winterdag werd in een buitenwijk een grote tent neergezet. Het leek net een circus. Maar inplaats van kleurrijk geklede clowns kwam een heel dozijn metselaars en timmerlieden in de gebruikelijke witte overalls aanzetten. Ze verdwenen voor enkele uren en kwamen eerst des avonds weer te voorschijn. Na vijf dagen echter werd de tent weggerold en stond er een huis op het eerst lege veld. Dat is de nieuwe Deense methode van bouwen. Het schijnt te lukken. De moei lijkheden, die regen en koude bij de bouw medebrengen, zijn overwonnen.... als het huis maar niet te hoog is. De tent is van binnen verwarmd en er is natuurlijk ook elektrisch licht. Boven dien rekenen de Denen met de warmte, die hardwerkende metselaren uitstralen. Derhalve heeft de aannemer liefst 25 man aan het werk gesteld, die het lage eengezinshuis in drie dagen onder dak hebben. Een villa is in vijf dagen klaar. Het idee is afkomstig van de heer Jens P. Koch, die het een jaar geleden nog wat moeilijk had om de vakmensen van de voordelen van het bouwen onder een tent te overtuigen. Spoedig echter zal hij bezoek krijgen van de Deense minis ter van Wederopbouw, Bundvad, die de verschillende mogelijkheden met hem zal bespreken. De heer Koch acht het niet uitgesloten, dat ook scholen en andere lage gebouwen onder een tent zijn te maken. Hij is thans zelfs zo ver, dat de tenten bij serie-bouw op wieltjes zullen komen te staan en het hele ge vaarte wordt gerold. De omslagtekening van Eenzaam maar niet alleen", waarvan wij hier een afbeelding geven, is gemaakt naar een ontwerp van Prinses Wilhel- mina. Daarbij stond haar voor de geest de symbo liek van een penning, welke in 1580 met toestem ming van Willem de Zwijger geslagen werd Volgens een Griekse sage ontvangt de ijsvogel goddelijke bescherming, zodat hij „rustig temidden der woelige baren" zijn nest kan bouwen. Dit „saevis tranquillus in undis" werd het levensdevies van Willem van Oranje. De Vlaamse medailleur, Coenraad Bloc, vervaardigde de penning, waarop deze symboliek tot uitdrukking werd gebracht als typering van de moeitevolle strijd tegen de dwinge landijDe gewapende arm van de Griekse god van de wind Aeolus, die de vogel beschermt tegen de stormen van de vier windstreken, komt op deze penning naar voren uit een zon, waarin de letters CHRS heenwijzen naar Christus. Motief en spreuk werden later nog enige malen gebruikt voor pen ningen. De omslagtekening van „Eenzaam maar niet alleen" toont een vrij nauwkeurige weergave van deze penning symboliek. Onder deze voorstelling zijn de titel van het boek in het handschrift van de Prinses en haar handtekening vermeld. Het boek brengt naast de belangwekkende tekst een grote serie ten dele nog nimmer gepubliceerde foto's uit het leven van Prinses Wilhelmina. Kerkelijk Leve» NED. HERV. KERK Benoepen te Houten (U.) (toez.) J. T. Doornenbal te Oene; te Nieuw-fLekker- land en te Waddlnxveen (vac. J. van der Haar) R. T. Haiiztnga te Nieuw-Beljer- land; te Meeden H. Leenmans, kand. te Houwerzijl. Aangenomen naar Baam (vac. wijlen J. Kievit) (toez.) J. van SLledregt te Futten. die bedankte voor Rijseen. Be dankt voor 's-Graveland F. H. J. Bik te Heelsum. Aangenomen de benoeming tot predikant te Eindhoven (wijk 2-B) G. E. Bakker te Heeze. Bedankt voor Kortoum (toez.) J. W. van der Helde te Ooster- Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Sybrandaburen c.a. H. Gil huis. kand. te Amsterdamen te Schoon oord L. J. Wolthuis .kand. te Groningen, chem. Bedankt voor Beverwijk (2de pred.- pl) A. IJkema te Tweede Exloërmond. Benoemd tot hulpprediker te Kootwijk F. Strikwerda. emeritus-predikant te Zuill- chem. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Berkel G. Zomer te Bun- sohoten-Spakenburg. Aangenomen naar Zaandam J. Goudzwaard te Rozenburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem-noord H. Toor- man te 's-Gravenh age-centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht L. Rijksen te Rotterdam-west. Bedankt voor Scherpe- nlsse M. Heerschap te Borssele. Verantwoordelijkheid der Kerken ONTKERSTENING NEEMT TOE De Oecumenische Jeugdraad heeft het jaarlijkse weekeinde ditmaal in Amers foort gehouden. Dr. I. A. Diepenhorst, die sprak over „De verantwoordelijkheid der 'kerken in de Nederlandse samenleving", zei dat de kerk niet gemakkelijk is los te maken van de tijd en de omstandigheden. Tus sen de kerk en de samenleving bestaat, of dat aantrekkelijk is of niet, een be paalde wisselwerking en daarom rust er op ons een grote verantwoordelijkheid. „Wij dienen dus de samenleving nader te onderzoeken", zeide dr. Diepenhorst. Spreker zei, dat de toeneming van de bevolking in Nederland er toe heeft ge leid, dat het landschap verdwijnt, een verschijnsel waarmee de depersonali satie nauw verband houdt. Men komt tegenwoordig op voor zijn „nummer", want de kleuter, de lyceist, de arbeider verdwijnt. De verstedelijking van het leven neemt toe en voor 1980 zijn mil joenen opgestapeld op een klein ge bied, hetgeen tengevolge heeft dat de ontplooiing van het gezinsleven in grote moeilijkheden terecht komt. TE VEEL SPECIALISTEN! Het gemiddelde peil van de kennis is gestegen en men kan tevreden zijn met die toegenomen wijsheid, maar tegelijkertijd is de kijk op het geheel verloren gegaan. De universele aanpak is weg. Men kweekt te veel specialis ten; ook op de universiteiten is dit universele zoek. Er is thans reeds een massastudent en er zijn helaas ook reeds massahoogleraren. Prof. Diepenhorst achtte dit een zeer ge vaarlijke weg. De ontkerstening en daarmee het functieverlies van de kerk neemt steeds meer toe. Voor vele mensen is de kerk niet meer dan een gebouw, was zijn oordeel. WAT DOET DE KERK? Sprekend over de „Europeisering" zei prof. Diepenhorst, dat een alge mene Europese dienstplicht voor de deur staat. Zijn de jongens uit de klei ne Hollandse dorpen voldoende toe gerust om dienst te doen in grote Europese steden? Heeft de kerk daar iets aan gedaan? Heeft ze een speciale boodschap voor de volwassen jeugd van 14 jaar? Heeft ze zich ingedacht wat het betekent om bejaard te zijn met als enige afleiding een jaarlijkse auto tocht Wat is de boodschap voor de ba rakken bewoners voor de vluchtelin gen, die eigenlijk niet meer weten wat him vaderland is? De leden van de kerken dienen alles te doen om hierin niet 'tekort te schieten. t Wij hebben de opdracht de aarde be woonbaar te maken. Het gaat om de centrale boodschap, God heeft naar deze wereld omgezien in Jezus Chris tus, zo besloot prof. Diepenhorst. NIEUWE INTERNUNTIUS IN NEDERLAND Mgr Giuseppe Beltrami, nuntius in Libanon, is benoemd tot internuntius in Nederland als opvolger van mgr Paölo Giobbe, die kardinaal is gewor den. DOOPSGEZIND BROEDERSCHAPSWERK De Gemeenschap voor Doopsgezind Broederschapswerk zal twee conferenties houden op 21 en 22 februari in het Con ferentie-oord „Heerewegen" te Zeist en op 28 februari en 1 maart in de Menno- zaai te Leeuwarden. Ds. P. J. Keuning uit Enschede zal de leiding hebben. Het onderwerp voor de conferentie is: „De beschikbaarheid van de mens". In Bolnes worden op het ogenblik twee schepen van de Oranjelijn ver lengd, namelijk de Prins Willem George Frederik" en de „Prins Willem V". De uiteengerekte „Prins Willem George Frederik" op de werf, met duidelijk zichtbaar de plaats, waar het schip een nieuwe middenmoot krijgt. De oecumenische oproep van de Paus WERELDRAAD VAN KERKEN ZAL STANDPUNT BEPALEN In Genève is gisteravond de halfjaar. Idjkse bijeenkomst begonnen van het da gelijks bestuur van de Wereldraad van Keiken, de organisatie waarin 171 pro testantse, orthodoxe en anglicaanse ker ken uit vijftig landen vertegenwoordigd zijn. De conferentie staat onder leiding van de Amerikaanse Lutheraan dr. Franklin Clark Fry. Tijdens deze eerste bijeenkomst z«n de leiders van de anglicaanse, protestantse en orthodoxe kerken het er over eens geworden om een gemeenschappelijk standpunt uit te werken ten opzichte van het beroep door Paus Joannes XXIII gedaan op een grotere christelijke eenheid. In een rapport gaf de algemene secretaris van de Wereldraad, dr. W A. Visser 't Hooft (Nederlander) een over zicht van de reactie in heel de wereld op het beroep van de Paus, een oecume nische bijeenkomst samen te roepen om de christelijke banden nauwer aan te halen. Zo'n bijeenkomst zal niet voor 1961 kunnen plaats vinden en voorts is het niet duidelijk gemaakt in hoe grote mate de Paus deelneming daaraan verwacht van de zijde van de protestantse, angli caanse en orthodoxe kerken. Synode Ned. Herv. Kerk weer bijeen RAPPORT OVER GEBEDSGENEZING Nadat de generale synode van de Ned. Herv. Kerk, die gistermorgen haar ver gadering in Zeist begonnen is. een nieuw presidium had gekozen (dr. A. A. Koolhaas is wederom praeses) heeft zij in de middag een dooprapport benan- deld, dat door de oommissie voor de dooppraktijk is samengesteld. Dr. H. van der Loos. voorzitter van de commissie, zei dat de doopcommis- sie zich alleen met de dooppraktijk heeft bezig gehouden en niet met de theologie van de doop. Het rapport, zo zei hij, wil richtlijnen geven voor het pastoraal befleid. Verschil van modali teit mag op ziohzelf geen grond voor weigering van de doop zijn, aldus het rapport. Er moeten vormen gevonden worden waardoor deze moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Het rap port wijst op de mogelijkheid van uit stel van de doop. Bij de discussies, waaraan vele leden van de synode deelnamen, werd o.a. betreurd, dat men in dit rapport aan de theologie is voorbij gegaan. De praeses van de synode stelde voor het rapport aan een nieuwe commissie ter hand te stellen, die het in een theologisch kader zal plaatsen. De synode zei dit voorstel te willen aan vaarden, mits het nieuw opgezette rap port op korte termijn klaar kan zijn. De synode hoopt, dat het nieuwe rapport in de juni-vergadering behandeld kan worden. Tijdens deze vergadering is een aan tal benoemingen gedaan. Tot lid van de commissie beroepingswerk is benoemd ds. C. M. Luteijn te Groningen, tot leden van de commissie voor het verband met andere kerken ds. J. A. Hebly te Schie dam en ds. D. A. Jorissen te Oudshoorn, tot lid van de raad voor predikanttrak tementen ds. H. H. Wemmers te O'rs- beek en tot lid van de raad voor za'-"i van kerk en overheid prof. mr. H. W. Nagei te Leiden MASSA GENEZINGSDIENSTEN AFGEWEZEN De avondzitting was gewijd aan de bespreking van het rapport „Vragen om de gebedsgenezing", dat is samengesteld door de raad voor kerk- en ziekenzorg Ds. A. Heijmans zei, dat het .apprrt niet geschreven is met het oog op h t optreden van de Amerikaanse predikant Osborn, al is aan deze wel aandacht gegeven. Het rapport behandelt verscheidene vraagstukken: wat is de verhouding tussen ziek zijn en gezond zijn?, wat tussen ziekte en zonde? Ziekte en zonde zijn niet te identificeren, aldus het rap port. „Toch is er een geheimzinnig ver band: ziekte is een teken van losgesla gen zijn van God". Massa-genezingsdiensten worden in dit rapport afgewezen. Na verwerking van de opmerkingen, tijdens de discussies gemaakt, zal het rapport worden geredigeerd en uitgege ven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6