bedrijfs automobielen „Oud-Leiden" lieeft veel waardering voor liet ontworpen wegenschema Overwegwacliter vergat spoorbomen te sluiten Prof. Romme hekelde fel uitspraak van prof. Oud Burcht-complex moet één geheel Mij ven - Levendaal niet dempen mcm&n „Vindt dit voorbeeld navolging dan is ons land onbestuurbaar" 97ste jaargang Dinsdag 10 februari 1959 Tweede blad no. 29667 RAI Doorbraak aan oostzijde Lakenhal gewenst Ongetwijfeld heeft de publikatie van het Leidse wegenschema velen aan het „studeren" gezet. De motieven waren geheel verschillend: de een wilde zien of zijn woning er bij betrokken was, de ander ging na welke consequenties de voorstellen voor zijn bedrijf zou hebben en de derde was alleen maar belangstellend. Ook het bestuur van de Vereniging „Oud-Leiden" heeft zich over de plannen gebogen en dat is niet verwonderlijk, omdat de plannen voor een groot deel betrek king hebben op de binnenstad, waar tal van historische gebouwen herinneren aan het rijke verleden van onze stad. De conclusie van het bestuur van „Oud-Leiden" is dat dit een goed plan is, dat erop gericht is bepaalde monumenten en gehele stadsdelen te behouden. Hierin zijn de ontwerpers op verrassende wijze geslaagd, hetgeen zeer gunstig afsteekt bij plannen die in andere gemeenten zijn ontworpen. Toch zijn er nog wel enkele punten die naar het oordeel van het bestuur van „Oud-Leiden" een nadere bestudering waard zijn, en daartoe heeft het een schrijven aan de raad gericht om voor deze punten de aandacht te vragen. Na in het algemeen waardering ti iebben uitgesproken voor het plan, wijst iet bestuur erop dat de vierkante city- Ine een bijzonder gelukkige oplossing is. frelke het verkeer in belangrijke mate Kten de stadskern zal houden. De dzaak van de doorbraken over de ftijnarmen ten behoeve van de zgn. jiinnencirkel kan het bestuur niet in- Üen. Mocht de raad deze doorbraken joch wensen, dan wil het bestuur van i,Oud-Leiden" de bijzondere aandacht foor enkele punten vragen. Langebrug Hoewel de doorbraak van de Lange- irug het karakter van deze voormalige •acht nog meer zal aantasten, ligt er iveel voordeel in deze maatregel ten azien van ontlasting van Rapenburg Breestraat, dat dit offer aanvaard bag worden. De afbuiging door de Papegracht is weliswaar niet bijzonder harmonisch, doch verre te verkiezen boven een doortrekken naar de Groen- bazengracht. De traverse van het Levendaal naar het Van der Werfpark door de Raaro- teeg is om meer dan een voor de hand ggende reden toe te juichen. Wellicht 1 de doorsnijding van het Van der erfpark op bepaalde bezwaren stuiten, paar niet mag worden vergeten, dat het kier een terrein betreft oorspronkelijk pet huizen bebouwd, na de ramp van [807 lange tijd exercitieveld en sedert. 3? oprichting van het monument van van der Werf een park met meer paden rn gazons. Nu het Plantsoen bij de r/eterwoudsesingel behouden blijft en bij de St.-Jacobsgracht een plantsoen is p-fworpen terwijl de Hortus nabijgele gen is. meen het bestuur van „Oud- teiden" dat opoffering van het Van der Werfpark toelaatbaar is. Stedebouwkun- fiig zou het wellicht de voorkeur ver- tiienen weer een gevelwand op te trekken met een boombeplanting langs het water van de Steenschuur. Levendaal Het standbeeld van Van der Werf zou een, ook historisch gezien, zeer toe passelijke plaats kunnen vinden in het ontworpen St.-Jacobsplantsoen, alwaar bij de jaarlijkse huldigingen voldoende ruimte zal worden gevonden. Boven dien moge er met nadruk op gewezen worden, dat de zojuist genoemde tra verse mede zal bewerkstelligen, dat het verkeer niet zal worden gestimu leerd de oostzijde van het Rapenburg te kiezen, hetgeen aanleiding zou kunnen zijn tot demping van het Ra penburg. Dit zal wel het geval zijn, wanneer het Levendaal gedempt zou worden. Deze demping zal voorts overbodig zijn. mits in de kaden aan beide zijden van het Levendaal een riolering wordt aangebracht, aange sloten op de centrale riolering, aldus het schrijven aan de Raad. Den Burcht Ten aanzien van het vóór Den Burcht gelegen voormalige herenlogcment moet bepaald een misverstand bestaan. Niet alleen de poortboog zelf, maar ook de flankerende torenachtige, door kantelen en tentdak bekroonde bouwsels zijn zeer merkwaardige monumenten en wel van wege deze uit 1658 daterende en op de middeleeuwen geinspirieerde architec tuur van niemand minder dan de Leid se stadsbouwmeester Willem van der Helm. Aan de hand van de bewaarde ontwerptekeningen kan het winkelraam van de fa. Dreef zonder moeite vervan gen worden door de oorspronkelijke vensters. Ook het logement met zijn intieme plein en monumentale stalgebouw met achttiende eeuwse volière verdient niet alleen behoud maar ook rehabili tatie. Een doorbraak ten zuidwesten (Advertentie) speelt de baas in pindakaas Nan Merriman zingt voor „Toonkunst" De bekende mezzo-sopraan Nan Mer riman, die reeds meerdere malen voor de Maatschappij voor Toonkunst in onze stad met enorm succes optrad, zal dinsdag 17 februari op het derde concert der Toonkunst-jubileumserie in de Stadsgehoorzaal een liederen- avond geven. Zij zal begeleid worden door Felix de Nobel. Haar bij uitstek origineel samenge steld programma voor het 's middags te ihouden Jeugdconcert omvat vier oude Spaanse aria's, gearrangeerd door Joaquin Nin, voorts liederen van de Falla, Joaquin Nin, Racnmaninoff. 'Castelnuovo-Tedesco en diverse Engelse volksliederen, 's Avonds zingt zij boven dien nog liederen van Fauré, Debussy en phausson. De belangstelling voor haar optreden is zó overweldigend .dat reeds honder den kinderen naar het avondconcert verwezen moeten worden, als er dan tenminste nog plaatsen voor hen be schikbaar zijn. Nan Merriman's successen zijn, naar taen zich herinneren zal, in onze stad Overweldigend geweest. Zij gaf haar èerste liederenavond voor het Leidse Toonkunst, gevolgd door vele andere. De in 19' 6 te Pittsburgh geboren zan geres is welhaast in alle grote steden van Europa en Amerika opgetreden, vele taaien onder Toscanini. Zij schitterde O.a. in de première van Strawinsky's bpera "The Rake's Progress" op het Edinburgh Festival. In Amsterdam was zij verschillende taaien soliste met het Concertgebouw orkest. Vermaard zijn ook haar vertol- kingen der partijen in Beethoven's „Missa Solemnis" en Verdi's „Requiem". Zij werkte samen met vele beroemde dirigenten, o.a. Stokowskv. Bruno Wal ter, Leonard Bernstein e.a. resterende oude gevels aan de Koom- beurssteeg. Tevens zou dan een betere oplossing worden verkregen bij de door braak Ketelboeterssteeg, waardoor Bree straat 125 (Gulden Vlies) minder abrupt tot hoekhuis zou worden gemaakt. Het verbreden van de Koornbeursbrug met zijn in het stadsbeeld unieke gale rijen betekent een moeilijk probleem. Uitgaande van de gedachte, dat deze galerij tot iedere prijs gehandhaafd moet blijven (de noordwestelijke is ook onmisbaar als afsluiting van het Raad huisplein) verdient het overweging alleen het rijvak te verbreden en de zuidoostelijke galerij in de door het bestuur bedoelde rooilijn Koornbeurs- steeg—Burgsteeg op te nemen. Aldus wordt de fraaie aanblik over het water behouden. Lakenhal Een volgend punt, waarvoor het be stuur van „Oud-Leiden" de aandacht van de raad vraagt is de doorbraak ten westen van de Lakenhal. Het ge bouw zou hierdoor geheel vrij komen te staan, terwijl juist de oostelijke gevel berekend is langs een brede weg te staan, zoals uit de monumentale gevel met trap blijkt. Het heeft trou wens reeds bij de bouw van deze vleugel in de bedoeling gelegen de overzijde van de Lange Scheistraat te slopen. Werd de geprojecteerde weg inderdaad door de verbrede lange Scheistraat ge leid, dan zou de gevel dus niet alleen beter tot zijn recht komen, doch zou de weg ook verder van de molen „De Valk" af komen liggen. Het joodse kerkhof zou dan bovendien niet geruimd behoeven te worden. De over de Rijn geprojecteer de brug zou dan precies tussen Marebrug en Turfmarktbrug komen te liggen op de plaats waar eertijds eveneens een brug lag. De Turfmarktbrug zou als voetgangersbrug gehandhaafd kunnen blijven en de Turfmarkt zelf zou niet verbreed behoeven te worden, noch zou oe Beestenmarkt vergraven behoeven te worden. Een doorbraak oostelijk van het St.-Elizabethhof voorkomt bovendien een doorsnijding van het rustige com plex van hofjes, aan de Turfmarktzijde van dit hof. Het bestuur van „Oud-Leiden" wijst verder nog op het poortgebouw van het Schachtenhof, dat zal moeten worden afgebroken in verband met de verbre ding van de Middelstegracht en het meent dat te zijner tijd overwogen dient te worden dit poortgebouw in de nieuwe rooilijn op te nemen Hoekhuizen In het vertrouwen dat een aantal kleine problemen bij de nadere uitwer king van de plannen zonder veel moeite opgelost kan worden, wil het bestuur zich tot deze enkele punten beperken. Een algemene opmerking betreffende het creëren van hoekhuizen besluit dit schrijven. Het euvel van de b'v^-m IJs van openbare ijsbaan zeer onbetrouwbaar Hedenochtend hebben personeel van de Dienst van Gemeentewerken en de iolitie een onderzoek ingesteld naar de ietrouwbaarheid van het ijs van de openbare ijsbaan (Zoeterwoudse Singel). Hierbij is gebleken, dat het ijs. dat in dikte varieert van 4 tot 7 cm, nog zeer onbetrouwbaar is. Bovendien bevinden zich vele wakken in de ijsvloer, die juist aan de kant zeer dun is. Voorlopig kan deze baan dan ook nog niet opengesteld worden. Ds. C. MOLENAAR BEROEPEN Ds. C. Molenaar, predikant der Geref. Gfemeente alhier, ontving een beroep van de Geref. Gemeente te Amsterdam- Noord en van die te Benthuizen. Tot wetenschappelijk hoofdambte naar A in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte is aan de Leidse Universi teit benoemd dr. J. C. Brandt Corstius, leraar aan het Stedelijk Gymnasium te Utrecht en o.a. een bekend spreker voor het Humanistisch Verbond, die ook tal van radiolezingen verzorgt. Voor de Leidse kantonrechter van het logement, waardoor de in gangspoort met bijgebouwen zou moeten verdwijnen en tevens de in timiteit van het voorplein verstoord zou worden, is dan ook onaanvaard baar naar de mening van „Oud- Leiden". Beter ware een doorbraak te maken ten zuidoosten van het logement, waar een weinig belangrijke achttiende eeuwse gevel staat, en vervolgens, evenals bij het onderhavige plan, achterlangs het Weeshuis. Hierdoor wordt dan toch tevens aan de wens voldaan om Den Burcht voor het publiek te ontsluiten. Dit laatste zou bovendien in de hand kunnen worden i gewerkt, indien het voetgangersverkeer wel over het Burchtplein zou worden gevoerd. De consequentie van deze be oogde wijziging zou zijn. dat niet de noordwestgevelwand van de Burgsteeg. maar de zuidoostgevelwand zou worden geamoveerd en tevens wellicht de nog Het Burcht-complex moet één geheel blijven: links het poort gebouw met recht vooruit het b lerenlogement. Rechts daarvan zou dan de doorbraak moeten komen. (Foto L.D./Van Vliet) zijmuren, welke in nauwe stegen niet opvallen, zal bij de brede doorbraken zeer storend werken in het stadsbeeld. Wil men niet afhankelijk zijn van de bereidheid van de eigenaars om hun tot hoekhuis geworden bezit aan de nieuwe situatie aan te passen, aldus „Oud- Leiden", dan zal men deze hoekhuizen eveneens moeten onteigenen. Een waar schuwend en zeer typisch voorbeeld is de Ereestraatzijde van het Gangetje, aldus besluit het bestuur van „Oud-Leiden" zijn schrijven aan de raad. Automobilist aan dood ontsnapt Voor het Leidse Kantongerecht stond gisteren een 30-jarige stations assistent van de N.S. terecht, die zich aan een zeer ernstig strafbaar feit had schuldig gemaakt en daarvoor reeds door de directie van de N.S. dis ciplinair was gestraft. Verdachte had n.l. als overwegwachter aan de over weg te Voorhout op 14 december om ca. 21 uur, verzuimd de spoorbomen te sluiten, terwijl een sneltrein uit de richting Amsterdam de overweg met grote snelheid naderde. Dank zij grote oplettendheid is een 46-jarige chauffeur uit Katwijk op dit moment aan een groot gevaar, dat de ood tot gevolg had kunnen hebben, ontsnapt. Deze chauffeur, die de trein in de verte zag naderen, verminderde zijn snelheid in de verwachting, dat de spoorbomen zouden worden neergelaten. Vlak bij de spoorwegovergang gekomen, passeerde de trein reeds de overweg zonder dat de spoorbomen waren neer gelaten. Getuige kon toen nog tijdig remmen, omdat hij zijn snelheid reeds zéér had beperkt. De chauffeur, die zéér geschrokken was, trad met een achter hem komende automobilist in overleg, wat in deze moest worden gedaan. Aangezien het licht in het seinhuis niet brandde, ver onderstelde men, dat de overwegwach ter onwel was geworden. Op het mo ment, dat de automobilist het seinhuis binnentrad trof hij verdachte aan, die bij zijn komst direct van een stoel op stond. Volgens getuige had hij kenne lijk zitten slapen. KACHEL OPSTOKEN Verdachte ontkende dit ten stelligste. Hij zou, hoewel hij wist, dat de trein spoedig zou passeren, nog even naar het stookhuis, beneden het seinhuis, zijn gegaan om de kachel wat op te stoken. Teruggaande zou de deur van het stook huis zo hebben geklemd, dat verd. groot oponthoud kreeg en hij slechts na zeer veel moeite de deur open kon krijgen. Boven gekomen was verdachte toen te laat om de spoorbomen nog te kunnen sluiten; de trein raasde reeds voorbij. Ook voor het feit, dat getuige hem op een stoel aantrof, had verdachte een verklaring: hij was juist bezig de ge passeerde trein op zijn dienstlijst in te vullen. Waarom verdachte dit in het donker deed, bleef tijdens de zitting in het duister gehuld. De verbalisant, gewaarschuwd door de chauffeur, was spoedig ter plaatse en heeft direct na de verklaring van ver dachte, de bewuste deur nauwkeurig on derzocht bij welk onderzoek kwam vast te staan, dat de deur normaal functio neerde en zeker niet klemde. In zijn requisitoir trok de officier van Justitie dan ook zéér scherp van leer tegen de beweringen van verdachte. Het incident met de deur was, volgens de officier maar een verhaaltje, dat gezien de feiten, op grove onwaarheid berust. Liever had hij gehoord, dat verdachte ruiterlijk zijn plichtsverzaking had toe gegeven. Men gaat toch niet naar het stook huis, als men weet, dat een trein in aantocht is! Gelukkig zijn ook hier, al dus de officier, geen ongelukken gebeurd hetgeen een groot wonder mag heten, „Ik heb lang gezocht naar een passende straf voor verdachte en zal, omdat ver dachte reeds door de N.S. disciplinair is gestraft, geen hechtenis straf eisen, doch het dit keer laten bij f150 boete subs, een maand hechtenis. In zijn pleidooi merkte de verdediger op, dat zijn cliënt inderdaad reeds door terugzetting in rang. gevoelig was ge straft, vooral financieel. De verklaringen van de getuigen waren, aldus de verde diger zeer opschroevend en mogenlük niet geheel volgens de feiten. Dat het stookhuis hier wel degelijk een rol kan hebben gespeeld, aldus pleiter, blijkt wel uit het feit, dat er nu, nadat het kalf verdronken is, een kachel in het sein huis is geplaatst en een gang naar het stookhuis nu niet meer noodzakelijk is. De kantonrechter wilde gaarne met een en ander rekening houden en von niste met f. 100 boete subs, een maand hechtenis. VAN EEN AUTO W.ltS GEEN SPRAKE MEER Onder de vele verkeersovertreders, die voor het hekje kwamen, bevond zich ook een 34-jarige verzekeringsagent uit Leiden, die op 15 nov. 's avonds om ca. 10 uur met zijn auto even over de brug nabij Rijpwetering midden op de weg stil was blijven staan, omdat: aldus de verdachte, hij door een plotseling opko mende mistbank niets meer kon zien. Dit had tot gevolg, dat de 22-jarige ra diomonteur uit Amsterdam mede door dat de achterlichten van de auto van verdachte niet brandden, bedoelde auto plotseling voor zich zag staan en slechts door een snelle reactie een ernstige aanrijding kon voorkomen. De schade was gering. Toen de Rijkspolitie arri veerde bleek al gauw, dat er van de auto van verdachte niet veel deugde. Zo was o.a. de stuurinrichting defect, de ruitenwissers werkten niet, de handrem pakte niet, de banden waren versleten ende achterlichten konden niet bran den, omdat de gloeilampjes ontbraken. De „auto" is door een kraanwagen weggesleept en in beslag genomen. Toen verdachte op een gegeven moment be weerde, dat htf geen prijs meer stelde op zijn auto, daar hij er toch niet meer mee zou rijden, merkte de officier op, dat verdachte het hem wel erg gemak kelijk maakte bij zijn navolgende eis o.m. verbeurdverklaring van het vehikel. De kantonrechter sloot zich bij deze verbeurdverklaring gaarne aan en leg de verdachte bovendien nog twee boetes op: t.w. f.60 voor het rijden met zo'n wrak en f.90 voor het stilstaan midden op de weg onder deze omstandigheden. ONBEHOORLIJK OPTREDEN „In het proces-verbaal staat, dat ik 43 jaar ben en ik ben 45 jaar, dus ben ik het niet", aldus de 45-jarige chauf feur van een benzine tankwagen, me nende, dat hij om die reden wel vrij uit zou gaan. „U bent inderdaad 2 jaar ouder", was het antwoord van de plv. kantonrechter, „dus had U nog wijzer moeten zijn en zou U hier niet terecht hebben gestaan voor de onbeschofte wijze, waarop U tegen een agent van politie is opgetreden. Verd. was met zijn tankauto op 14 november te Katwijk in de Voorstraat stil blijven staan om, aldus verd. naar de weg te vragen. Verbalisant had hem verzocht door te willen rijden, omdat hij de vrije doorgang versperde. Een eindje verderop was verd. weer midden in de Voorstraat stil blijven staan en belemmerde hij weer 'het achter hem rijdende verkeer de doorgang. De verbalisant was weer naar hem toe gegaan, doch nu om proces-verbaal op te maken. Verd. was woedend geworden en had woorden gezegd, die niet voor herhaling vaitJbaar waren. In zijn requisitoir laakte de officier op scherpe toon de „ongelooflijk onbeschof te wijze" waarop verd. zijn verwensingen had „uitgëbraakt". „U boft nog, dat de agent U geen proces-verbaal heeft ge geven wegens uw beledigingen en alleen maar voor het hinderen van het ver keer. Nu kan ik helaas maar f. 10 boete subs. 4 dagen tegen U eisen". De kan tonrechter sloot zich geheel bij dat requisitoir aan en vonniste conform. RUIMTE GENOEG „Ruimte genoeg, er kon zelfs nog wel een vierde auto ruimschoots voorbij", aldus de 42-jarige aannemer uit Leiden, die terecht stond omdat hij op 11 december in de Hoofdstraat te Leider dorp plotseling was gaan rijden, waar door een vrachtauto, bestuurd door een 24-jarige chauffeur uit Apeldoorn moest uitwijken en tegen een links geparkeer de auto opreed. Daar verd. niet met goede woorden was te overtuigen, aldus de officier, kon dit alleen maar geschie den met een hoge boete. Hij eiste dan ook f. 35 subs. 10 dagen. Vonnis f. 30 subs. 10 dagen. TWEE VERDACHTEN De 48-jarige trambestuurder uit Den Haag stond terecht., omdat hij aan het eind van de Haarlemmerstraat de wis sel was opgereden zonder dat hij door middel van de „knipperlichten" zijn richting had aangegeven. Verd. no. 2 zou met zijn motorbakfiets daarbij nog even gauw tussen de tram en een ter plaatse geparkeerde auto zijn doorgeglipt en had toen deze auto beschadigd. De eige naar van de auto wist niet wie hij voor de f. 175 schade moest aanspreken. Beide verdachten vonden de schade, ge zien de staat waarin de auto verkeerde, veel te hoog. Hier kon de kantonrechter het mee eens zijn. Het vonnis was mild. Beide verdachten kregen f. 15 boete en f. 30 schade te betalen. GEEN HEER IN HET VERKEER In een zeer scherp gesteld requisitoir, eiste de officier tegen de 48-jarige chauffeur uit Leiden een boete van f. 75 subs. 25 dagen, alsmede intrekking van het rijbewijs voor 3 maanden. Tot deze eis moet ik komen, omdat verd. maar eens moet leren zich als een heer in het verkeer te gedragen, zei de officier. De schade is gering, doch het had ook anders kunnen zijn. Verd.. die verstek liet gaan, was op 17 november met zijn auto op de Hogewoerd naar het trottoir gereden en had een wielrijdster „klem gereden". Toen een der getuigen naar hem toe was gegaan om hem op zijn fout te wijzen, had verd. geantwoord, dat hij zijn richtingaanwijzer had uitstaan, dus de wielrijdster fout was en hij verder niets met het geval te maken had. Zonder uit te stappen en zich verder ergens iets van aan te trekken, was verd. vervolgens door gereden. De kantonrechter wilde nog niet overgaan tot het intrekken van het rijbewijs, doch zou hiertoe zeker over gaan, als verd. nog eens terecht zou staan. Hij liet het deze keer bij f. 75 boete subs. 25 dagen en vergoeding van de toegebrachte schade. Scherpe ivoorden in Stadsgehoorzaal Op een propaganda-avond van de kieskring Leiden van de Katholieke Vólks- party heeft de lijstaanvoerder, prof. mr. C. P. M. Romme gisteren in de Stads gehoorzaal in felle bewoordingen kritiek geleverd op de definitieve uitspraak van de leider van de WD, prof. Oud, dat de liberalen in geen geval met de socialisten in een kabinet zouden zitting nemen. Prof. Romme hekelde in het algemeen het in deze verkiezingscampagne naar voren gekomen gebruik om negatieve uitspra ken te doen ten aaijzien van de komende kabinetsformatie. „Wanneer prof. Ouds voorbeeld navolging zou vinden, dan zou reeds b(j voorbaat een brede-basis- kabinet, een rechts kabinet en een kabinet van rechts met de liberalen tot de onmogelijkheden behoren. Het staatkundig onverstand zou dan hoogtij vieren, het land zou reeds vóór de verkiezingen in het slop raken en daarna onbestuur baar zijn". binnenkort in zeer grote oplaag zal ver spreid worden en waarin de voornaam ste punten uit het programma zijn vast gelegd. Onder meer ook een pleidooi voor Euroverkiezingen voor een Europees parlement,, zodat dit niet alleen een zaak wordt van regeringen, maar ook van de Europese volkeren. Prof. Romme vroeg ook de andere lijsttrekkers om dit punt in him verkiezingsacties aandacht to geven. Prof. Romme besloot zijn betoog met de opsomming van drie uitdagingen, waarop de katholieke kiezers op 12 maart antwoord zullen hebben te geven In de eerste plaats de socialistische uit daging, die geleid heeft tot de jongste crisis nJ. om alleen verantwoording te willen dragen als de socialistische ge dachte kan overheersen in het kabinet. Op de tweede plaats de liberale uitda ging. De WD nodigt de katholieke en prot. christelijke kiezers uit te stemmen op de partij van de vrijzinnigheid. Maar de derde, laatste en volgens hem scherp ste uitdaging was wel de .moedige daad" van de katholieke socialist Willems om in het katholieke zuiden de eerste ka tholieke lijsttrekker voor de PvdA te worden. Prof. Romme sprak de vurige hoop uit, dat deze moed een moed der wanhoop, een overmoed zou blijken. Volgens prof. Romme is dr. Drees er mee begonnen. In een radiotoespraak stelde hij, dat het „niet waarschijnlijk" zou zijn, dat de PvdA in de regering zou terugkeren. Prof. Oud deed er toen een schepje bovenop en kwam met zijn cate gorische verklaring: geen liberalen en socialisten in één kabinet. En waarom deed de liberale lijsttrekker dit? In een interview heeft hij gezegd, dat de kie zers moesten weten, waar zij aan toe waren. Een dergelijke uitpraak klonk prof. Romme als muziek in de oren, maar hij aohtte ze hier echt niet op haar plaats. Want de kiezers, aldus de KVP-fractie- leider, weten nu wel, waar zij met Oud niet aan toe zijn, maar niet, waar zij wèl aan toe zijn. Trouwens, prof. Romme was van oor deel. dat deze nieuwe houding prof. Oud heel weinig past.. In de Vrijzinnig Demo cratische Bond, waarin hij een zeer be langrijk deel van zijn politiek leven heeft versleten, heeft prof. Oud lange tijd ge hengeld naar samenwerking met de marxistisch ingestelde SDAP. Na de oorlog heeft hij deze VDB uitgeleverd aan de PvdA en heeft daardoor een zo grote socialistische partij mogelijk ge maakt. Bovendien tot 1952 heeft hij sa mengewerkt met de PvdA. En het argu ment van „overgangstijd na de oorlog" waarin bijzondere maatregelen nodig waren gold toch niet meer in 1951. En in 1956 heeft prof. Oud nog gestreefd naar een liberaal-socialistisch kabinet zonder de KVP. „Met een dergelijk po litiek verleden, vind ik het verkiezings gerecht. van prof. Oud niet zo smake lijk", aldus prof. Romme, die er echter ook enkele goede dingen in kon ontdek ken. In de eerste plaats ziet prof. Oud ken nelijk af van een poging om. zoals nog in 1956, een vrijzinnige meerderheid bin- nen het kabinet te formeren. In de tweede plaats zal door de vele verwisse lingen van kleur en riohting geen poli ticus er iets voor voelen om met de libe rale leiders te gaan samenwerken. Bo vendien als prof. Oud zich aan zijn uit spraak houdt, schakelt hij zich eigenlijk ook uit voor een gezamenlijke oppositie met de PvdA. MANIFEST Na deze aanval op de liberale leider, bepaalde prof. Romme in de eerste plaats zijn aandacht tot het KVP-manifest, dat AGRARISCHE UITEENZETTING Op deze avond, die werd geleid door de voorzitter van de kieskring, de heer A. C. A. Deerenberg die in het open baar afscheid nam van het Kamerlid, de heer M. P. van der Weijden en hem dankte voor het vele verzette werk en die muzikaal werd omlijst door de R -K. Harmonie, werd voor de pauze gespro ken door mr. T. Brouwer. Spreker caf een overzicht van de belangrijke plaats, welke de landbouw niet alleen in onze maatschappij, maar ook in de politiek inneemt. Het belang van de landbouw maakt, dat het algemeen belang een gezonde boeren- en tuinderstand eist. Daar moet het beleid dus op zijn afge stemd. Door allerlei onzekere factoren in de landbouw, kan het beleid niet een voudig zijn, het moet ingewikkeld wor den, temeer daar vele importlanden htm eigen produkten beschermen door allerlei beperkende maatregelen. In het kort gaf mr. Brouwer een overzicht van het beleid, dat de Katholieke Volkspartij ten aanzien van het agrarische volksdeel voorstaat.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3