Dulles legt om gezondheidsredenen zijn functie voor korte tijd neer Grieks - Turks akkoord voor Cyprus in zicht? WEERBERICHT Amerikaanse minister na bezoek aan Europa verheugd over grote eensgezindheid in het Westen Geldnood bracht Deens diplomaat tot verraad van NAVO-geheimen Opruimen laatste moeilijkheden Bolletje/' 97ste jaargang DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 No. 29667 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBL DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prinses Beatrix en Koning Boudewijn dineerden samen Koning Boudewyn, Prinses Beatrix, Prinses Charlotte van Luxemburg en Prins Charles van Luxemburg hebben gisteravond in het restaurant „Tannen- berg" te Sankt Anton gedineerd. Na het diner bleven de koninklijke gasten, nog geruime tijd bijeen. Prinses Beatrix had gisteren geskied op de hellingen van de Valuga. In het station van de kabelbaan op deze berg, ontmoette zij Koning Boudewijn van België en Prinses Charlotte van Luxem burg. Met beiden had zij een kort ge sprek. Het gezelschap van de Belgische koning koos eveneens de hellingen van de Valuga en ook de pistes van de Gal- zig. Prins Charles van Luxemburg ging niet mee; hij bracht een bezoek aan München. Prins J an van Luxemburg was evenmin van de partij. Hij is in Luxem burg en wordt vandaag of morgen in Sankt Anton terug verwacht. Op 15 februari wordt Prinses Elizabeth van Joego-Slavië in St.-Ankton ver wacht. Ook zij zal haar intrek nemen in het Posthotel. Het wintersportcentrum Sankt Anton krijgt in deze dagen een sterk Koninklijk accent. Deze foto's tonen Prinses Beatrix en Koning Boudewijn van België tijdens het skiën in de buurt van het plaatsje. i waar zij hun intrek hebben ge-' nomenterwijl daar binnenkort Prinses Irene, Prinses Elizabeth van Joego-Slavië en Prins Jean en Prins Charles van Luxemburg nog wor den verwacht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond om gezondheidsredenen zyn functie „voor een korte periode" neer gelegd. Dulles, die nog deze maand 71 jaar wordt, gaat voor een hernia-operatie naar het Walter-Reedhospitaal. President Eisenhower heeft erin toegestemd, dat Dulles' werkzaamheden gedurende enkele weken worden overgedragen aan onder minister Christian Herter. Als diens plaatsvervanger zal de onderminister voor Economische Zaken Douglas Dillon optreden. In een brief aan Eisenhower schrijft Dulles, dat hy steeds te raadplegen zal zijn en dat hij verwacht na enkele weken zijn taak volledig te kunnen hervatten. Dulles liet de president zijn brief ter hand stellen, toen hij gistermiddag in het Witte Huis verslag over zijn Europese besprekingen kwam uitbrengen. Volgens de perschef van het Witte Huis is het vanzelfsprekend, dat Dulles de V.S. op een mogelijke ministersconferentie van de Grote Vier zal vertegenwoordigen. In zijn brief aan de president zegt Dulles nog, dat hij tijdens zijn lichamelijk herstel tijd zal hebben om zich, vrü van andere verantwoordelijkheden, te concentreren op de „ingewikkelde en ernstige problemen, die de door de Sovjetrussische bedreigingen ten opzichte van Berlijn worden geschapen" en op het Westelijke antwoord op deze bedreigingen. de burgemeester met de minister duurde ongeveer een half uur en het werd. volgens Brandt, „in een vriendschappe lijke sfeer" gevoerd. „Ik heb het gevoel gekregen, dat de Westberlijners gelijk hebben, wanneer zij denken op hun Amerikaanse vrienden te kunnen ver trouwen". Brandt had tevens een ge sprek met de voorzitter van de commis sie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat. Senator Fulbright. Minister Dulles zei in zijn verklaring over zjjn Europese bezoek nog, te ge loven dat de Russen „hun druk tot het laatste moment zullen volhouden, aldus trachtend de geallieerden van Berlijn te doen afzien". Vooruit concessies doen ligt niet in de lijn van de Russische taktiek. De zenuwoorlog zal gestreden worden tot het einde. en. buigt het Westen, dan heeft het communisme een grote overwinning behaald." Tass beschuldigt Dulles Het officiële Sovjetrussische persbu reau „Tass" heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, er gisteren van bescnuldigd, dat hij de koude oorlog wil aanwakkeren. Dulles heeft bij zijn (zondag gepubli ceerde) verklaring voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden „de Burgemeester Brandt kreeg „krachtige verzekering" Gisteren verklaarde Dulles na zijn terugkeer uit Europa, dat de Westelijke mogendheden het over het algemeen eens zijn over de stappen, die genomen moeten worden als Rusland mocht over gaan tot een blokkade van Berlijn. De eenheid, het wederzijds begrip en de vastbeslotenheid van de drie landen, die ik een bezoek heb gebracht, nebben mij nieuwe moed geschonken, aldus Dulles. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, verklaarde gisteravond na een onderhoud met minister Dulles ..een nieuwe krachtige verzekering" te hebben gekregen, dat de Verenigde Staten hun rechten in West-Berlijn zullen hand haven. Deze rechten omvatten o.m. vrije toegang tot de stad. Het onderhoud van llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TT OU7QQ111 ÏIIOOI* f Eenzaam maar niet alleen Heden beginnen wij elders in dit blad met de publikatie van enkele fragmenten van het heden verschenen boek „Een- i zaam maar niet alleen" van de hand van H.K.H. Prinses Wil- helmina. Hierin overziet zij haar leven tegen de achter grond van de bewogen geschie- i denis van ons volk en de wereld en in het licht van haar per- soonlijke visie op hel leven en vooral ook haar diepe geloofs- overtuiging. De keuze van de fragmenten moest worden bepaald door de uitgever van het boek. Het fragment van vandaag is het eerste deel van het eerste hoofdstuk, waarin de Prinses haar herinneringen te boek i stelde aan haar Vader. Koning Willem III. die zij reeds op zo jeugdige leeftijd moest ver liezen. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tornado in Missouri: vijftig doden? Het centrum van de stad St.-Louis in de Amerikaanse staat Missouri is van ochtend door een tornado getroffen. Een twintigtal gebouwen is vernield. De laatste berichten vermelden twee doden en honderd gewonden. Vijftig mensen zouden nog onder puin bedolven liggen. St.-Louis is met twee miljoen inwo ners in grootte de achtste stad van de Verenigde Staten. De tornado trof de stad toen de bevolking nog sliep. De kracht van de storm wordt „ongehoord" genoemd. Alles wat op zjjn weg kwam, werd vernield. Lichte vorst De Bilt verwacht vain heden- tot morgenavond: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwakke noordoostelijke wind. Overwegend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 urr) 11 februari Zon op: 8.05 uur; onder: 17.45 uur. Maan op: 9.18 uur; onder: 22.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.36 en 17.49 uur. Laagwater te 1 23 en 13.21 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Droevig slot van veertigjarige loopbaan Micro-foto's van stukken over de zeestrijdkrachten In Kopenhagen is gisteren het proces begonnen tegen de 63-jarige Einar Blechinberg, die, als Deens handelsat taché in Bonn, NAVO-geheimen aan een niet by name genoemde mogendheid zou hebben uitgeleverd. Hij werkte al veer tig jaar bij de Deense buitenlandse dienst. Zijn spionage-activiteit vond plaats in de periode juni 1957 tot mei 1958. Hij zou microfoto's hebben ge maakt van stukken betreffende geheim overleg in Bonn over de NAVO-zee- strijdkraehten en bijzonderheden van andere NAVO-bijeenkomsten, alsmede gegevens over een bezoek van de YVest- duitse minister van Defensie, Strauss, aan Washington. Blechinberg deelde gisteren mede, dat hij van een Poolse regeringsfunctionaris geld had geleend tot een bedrag van 3000 gulden. Hij kreeg het geld uit vriendschap en geloofde niet dat andere motieven hier achter schuilgingen. Het Deense ministerie van Buiten landse Zaken had hem twee keer berispt eens voor een lening van 15.000 gulden, die hij in 1939 in Mexico aanging en een keer voor een geldtransactie in Was hington toen hij tijdens de oorlog finan ciële moeilijkheden had. Toen hij in 1953 voor handelsbespre kingen in Warschau was leende hij 450 gulden van een Poolse regeringsfunc tionaris die hij kende. Als een van de oorzaken waardoor hij in Warschau in geldnood kwam noemde hij het feit, dat in zijn hotel slechts twee maaltijden per dag op het menu stonden. „Ik at te veel warme maaltijden", zo lichtte hij toe. Toen hij later terug was in Kopen hagen nodigde hij de Pool uit voor een lunch en tenslotte leende hij geld tot een bedrag van 3000 gulden. Blechinberg zou in Bonn 36.000 gul den belastingvrij salaris genieten, het geen in Denemarken neerkomt op 75.000 gulden. Hy zei, dat zijn privé-be- zit in een benarde toestand was geraakt. Blechinberg is bijna veertig jaar in de Deense buitenlandse dienst geweest. Hij werkte in Melbourne, Bern. Warschau, Washington en Bonn. Koningin-Moeder Elisabeth zorgde voor regen Duizenden negers van de Masai- stam hebben gisteren met gejubel de stortregen begroet, die kwam nadat Koningin-Moeder Elisabeth van Groot-Brittannië een half uur eerder had gezegd te hopen, dat zij gezegend zouden worden met veel regen. Kort na die woorden kwam er een onweersbui, die regen bracht voor de dorre landerijen van de Masais. Koningin-Moeder Elisabeth ivas gisteren te Nanok in Kenia, 100 kilo meter ten westen van Nairobi, de gast van de Masai-stam. waarheid verdraaid" en de afgevaardig den „willen laten geloven dat de Sovjet- Unie en het socialistische kamp zich niet wijden aan de versterking van de vrede, maar aan verwezenlijking van de com munistische doeleinden in de gehele wereld". Hij toonde zich in zijn „ge bruikelijke" gedaante, „verdenking zaai end. wantrouwen en vrees verwekkend en de internationale spanning vergro tend". aldus Tass. (Dulles heeft in die verklaring o a. ge zegd dat de Ver. Staten en hun bondge noten vastbesloten zijn desnoods liever het risico van een oorlog te nemen dan zich door de Sovjet-Unie uit West- Berlijn te laten verdrijven. Voorts waren er volgens hem tekenen, die erop wezer. dat de Russen, nu hun economische kracht toeneemt, een strakkere politiek gaan voeren). Moskou verantwoordelijk voor oorlogsrisico Onze correspondent in Londen tele foneerde ons hedenochtend: De Britse regering stelt de Sovjet-Unie volledig verantwoordelijk voor enig oor- logsrisieo. voortvloeiende uit de situatie in Berlijn Dit bleek uit het antwoord van het Britse departement van Bui tenlandse Zaken op vragen van cor respondenten of commentaar kon worden geleverd op de door Dulles op 28 januari in Washington afgelegde ver klaring. De woordvoerder van het Foreign Office zei, dat enig oorlogsrisico, dat zou ontstaan, uitsluitend afhangt van de Sovjetrussische regering. Deze zal in geen twijfel mogen worden gelaten over de vastberadenheid van het Westen om zijn rechten in Berlijn te handhaven. Zoals overigens reeds was uiteengezet in de NAVO-communiqués van december JJ. De verklaring vormt een alleszins ge wenste aanvulling en ook opheldering van de nogal alarmerende uitlating van Dulles voor de commissie van Buiten landse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, waarin hij zei. dat het Westen zo nodig liever oorlog zou riskeren dan zich uit Berlijn te laten zetten. Uit de Britse verklaring kan worden opgemaakt, dat zulks niet betekent, dat het Westen een oorlog zal ontketenen. Het betekent echter wel, dat een nieuwe Berlijnse blokkade zal worden beant woord door een gemeenschappelijk'. Westelijke actie om deze te breken. Het zal helemaal aan de Russen liggen of hierdoor een oorlogssituatie zal ontstaan. Na ampel overleg in Zürich De Griekse en Turkse ministers van Buitenlandse Zaken hebben gis teravond in Zürich de „beginselen en bijzonderheden" van een algehele overeenkomst voor Cyprus bespro ken, nadat de premiers van beide landen drieënhalf uur hadden ge confereerd. De Griekse minister van Buiten landse Zaken ,Averoff, zei gister avond tegen verslaggevers, dat de „kansen voor een overeenkomst nog half om half waren". De ministers proberen nu de laatste moeilijkheden op de weg naar een overeenkomst uit de weg te ruimen. De door Turkije gevraagde waarbor gen ter bescherming van de Turkse ge meenschap op Cyprus zouden het punt zijn die het sluiten van een overeen komst nog in de weg staat. Averoff zei dat de Griekse en Turkse onderhandelaars tijdens hun besprekin gen voortdurend de Britse strategische belangen op het eiland in het oog had den gehouden. „Wij zijn trouwe bondgenoten van Groot-Brittannië", zo zei hij. Waarne mers in Zürich zijn van mening, dat de komst van het hoofd van de afdeling Europese en Cypriotische Zaken van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken, Christopoulos, erop wijst dat een overeenkomst in zicht is. Hij zou voor de Grieken het laatste ontwerp voor een Grieks-Turkse over eenkomst moeten opstellen. Als over eenstemming wordt bereikt zullen beide ministers, naar verwacht wordt, naar Londen vliegen om hun Britse ambtge noot. Selwyn Lloyd, op de hoogte te stel ler van de resultaten. Dan zou waar schijnlijk in het voorjaar een ronde-tafel conferentie tussen de drie mogendheden worden gehouden. Na een bijeenkomst met minister Averoff die twee uur duur de, zei de Turkse minister Zorloe tegen journalisten: „Het is een uitgebreide be spreking. Als één onderdeel niet klopt valt de hele opzet uiteen". Geen resultaten op Beneluxeonferentie (Van onze Brusselse correspondent) De discussie over de landbouwproble men kon gisteren op de Benelux-minis- tersconferentie te Brussel niet tot positieve resultaten leiden. De ministers zullen op 26 en 27 februari a.s. in Ne derland opnieuw bijeenkomen om het debat over de harmonisatie van het landbouwbeleid en de liberalisatie van de handel in landbouw- en tuinbouw- produkten te hervatten. Op de vraag of een overeenkomst in zicht was antwoordde hij„Ik ben hoop vol gestemd". Verwacht werd dat vandaag weer een bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken en deskundigen ge houden zou worden. Wensen van de Boerenpartij De Boerenpartij, die nu ongeveer een jaar bestaat, zal in maart voor het eerst in alle kieskringen, uit gezonderd Den Helder en Leeuwarden, met kandidatenlijsten uitkomen. Op deze lijsten staan 12 namen. Nummer 1 is de heer H. Koekoek, veehouder te Benne- kom, nummer 2 is de heer J. Fabius, hoofdredacteur van de Nieuwsbrief en nummer 3 de heer G. W. Voortman. veehouder te Eefde. De heer Koekoek verklaarde, dat de party het een algemeen Nederlands be lang acht, Nieuw-Guinea te behouden Volgens de Boerenparty kan de woning nood alleen worden opgelost wanneer de overheid zich op dit terrein terugtrekt en tegelijk alle nu bestaande belemme ringen opheft. Het bestuur van de Boerenparty meent, dat de tyd nu ryp is voor zyn actie, aldus de heer Koekoek. Hy voegde hieraan toe, dat het feit alleen al, dat van het Landbouwschap niet minder dan 80.000 dwangbevelen zyn uitgegaan om weigerachtige boeren te dwingen hun contributie te betalen, boekdelen spreekt. Prins Bernhard in Buenos Aires Prins Bernhard is gisteren uit ChQl in Buenos Aires aangekomen. Na zyn aankomst in Buenos Airea werd gisteravond in de Nederlands® ambassade te zijner ere een receptie gegeven welke door verscheidene leden van de Argentynse regering en talryka personen werd bygewoond. Doden en gewonden bij aanrijdingen Op de Ryksweg 26 tussen Deil en Waardenburg is gisteren een bestelwa gen geslipt, over de middenberm heen- geschoten en op de andere rijbaan in botsing gekomen met een personenauto De Haagse bestuurder van de personen auto was op slag dood. Zyn vrouw en een mede-inzittende werden zeer ern stig gewond, evenals de beide inzitten den van de bestelwagen, die afkomstig waren uit Bakel <NB). De gewonden zijn naar ziekenhuizen te 's-Hertogen- bosch en Zaltbommel overgebracht. Op de weg Ter neuzen-Hoek. even voorbij het buurtschap de Knol. is gis teravond een motorfiets met duozitting en zijspan, die bereden werd door drie politiefunctionarissen, in een sloot te recht gekomen. De wachtmeester 1ste klasse van de Rykspolitie te Philippine A. B. Speuesens werd vrijwel op slag ge dood. Waarschijnlyk is de motor door de gladheid van de weg geslipt. De bestuur der, de wachtmeester van de verkeers politie in Terneuzen, J. Staal, is ernstig gewond in het Julianaziekenhuis in Ter- neuzen opgenomen. De andere opzitten de, de wachtmeester W. P. de Visser, werd licht gewond. „Jan Moedwil" in Antwerpen overleden Vlammende radiotoespraken inspireerden het verzet Van onze Brusselse correspondent) Jan Moedwil, eigenlyk prof. Fernand Geersens. omroeper van Radio-België in Londen gedurende de oorlog, is in Ant werpen overleden. Hij werj daar in 1895 geboren, in de voorstad Borgerhout. Jan Moedwil, die voor de oorlog pro fessor was by het hoger instituut voor sierkunsten te Brussel, vertrek in de eerste dagen van 1940 naar Londen en werd door zyn vlammende radiotoespra ken in bezet. België en ook m Nederland de graag gehoorde stem van de vryheid. Niemand kon zoals hy, het zo dikwyls op de proef gestelde moreel van de be volking in de bezette gebieden opbeuren. Zijn dagelykse heftige scheldparty, in plat Antwerps dialect", tegen de nazi's deed het beter dan menige meer .be schaafde" uitzending van Radio-België of Radio-Oranje Maar. zoals het vaker voorkomt, viel de harde, ongekunstelde taal van Jan Moedwil niet in de smaak van een deel van de intellectuele be volking van België. Sedert de bevrijding leefde Jan Moedwil dan ook terugge trokken. en hy had reeds geruime tijd zijn medewerking aan enkele kranten en tijdschriften stopgezet. Bij zijn terug- Keer in België, direct na de oorlog werd hy echter gevierd. Hy kreeg toen talrijke onderscheidingen. Belangrijke taak voor generaal Serof Generaal Iwan Serof, tot voor kort hoofd van de Russische politieke politis en geheime dienst, is belast met de lei ding van een kortgeleden opgerichte speciale geheime dienst, die als voor naamste taak de bewaking heeft van de Russische raket- en atoomgeheimen. Zyn benoeming in deze functie is. naar een gezaghebbende diplomatieke zegs man in Hamburg verklaarde, indirect een gevolg van de berichten, die enkele weken terug in de Engelse pers zyn ge publiceerd over een laboratorium by Salisbury, waar gewerkt wordt aan zeer krachtige wapens voor de bacteriolo gische oorlogvoering. Deze berichten zyn in Rusland ingeslagen als een bom en deden de Russische regering ogenblikke- lyk besluiten een „strategische dienst", tot vorming waarvan men reeds enige tyd terug besloten had, met de meeste spoed te organiseren. De nieuwe organisatie is een afdeling van de Russische militaire inlichtingen dienst. Ze staat echter rechtstreeks on der leiding en verantwoordeiykheid var. Serof. Hoewel de eerste taak eigenlyk contra-spionage is, heeft de organisatie ook een offensieve taak: in het Westen geheimen op het gebied van atoom- en waterstofwapens, raketten, en de che mische en bacteriologische oorlogvoe ring te achterhalen. Generaal Serof is in december vorig jaar als hoofd van de veiligheidsdien sten opgevolgd door Alexander N. Sje- lepin. De enige officiële bekendmaking die aan deze commando-wisseling ge wijd is, meldde dat Serof „een andere functie" gekregen had. Sedertdien heeft men buiten Rusland in het duister ge tast omtrent Serof's nieuwe taak. Textiel goedkoper en papier duurder De pry zen voor textielgoederen zyn de laatste tyd in Djakarta scherp ge daald. Dit is het gevolg van het verlenen van invoervergunningen tot een waarde van byna 4 miljoen gulden, en van de aankomst van Japanse textielleveranties binnen het kader van de oorlogsherstel betalingen. De prysdaling heeft echter alleen betrekking op goedkope kwali teiten, de betere kwaliteiten zyn slechts heel weinig, of niet, in prys gedaald. De prijzen van papier, met inbegrip van krantenpapier, zijn sinds 1 januari JJ. met 10% gestegen. Dit is een gevolg van schaarse voorraden. Sinds 1 janu ari hebben de importeurs geen nieuwe invoervergunningen voor papier gekre gen. Als in de situatie niet snel veran dering komt. zal de toestand kritiek worden en zullen de pryzen aanzieniyk oplopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1