Laalsfe nieuws F. H. SOBELS TACHTIG JAAR Ex-minister Hofstra sprak te Amsterdam „Nut en Vermaak" vierde carnaval Beurs van Amsterdam 97ste jaargang Maandag 9 februari 1959 Derde blad no. 29666 De lijstaanvoerder van de P. v. <L A. voor Amsterdam, de ex-minister van Financiën H. J. Hofstra heeft zaterdag op een kadervergadering, georganiseerd Prof. mr. R. P. Cleveringa (rechts) was zaterdagmiddag één van de velen, die de heer F. H. Sobels in de boven zaal van hotel „Central" aan de Bree- straat kwamen gelukwensen met zijn tachtigste verjaardag. Als liet- aan de jarige had gelegen, had hij deze dag liever in de intimiteit van zijn familie kring gevierd. Maar daarvoor heeft de vitale jarige te lang in het openbare leven gestaan. Hij is nog steeds be stuurslid van de Leidse Maatschappij voor Weldadigheid, maar daarnaast was hij vele jaren commissaris van de Leid- Se Spaarbank. Hij had voorts jarenlang zitting in het bestuur van de Leidse Hulpbank, was gedurende achttien jaar lid van de Voogdijraad en heeft ook nog deel uitgemaakt van de Armenraad. Wat dan ook bedoeld was als een een voudige ..gelegenheid tot feliciteren" groeide uit tot een formele receptie. Het was een voortdurend komen en gaan van personen, onder wie wij zagen de heer J. G. J. Verheij van Wijk. voor zitter van het departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel, mej. D. Coebergh. voormalig voorzitster van de Leidse Maatschappij voor Weldadigheid, mr. H. R. Goudsmit. secretaris van de Adoptie- raad en bestuurslid van de Maatschap pij voor Weldadigheid, de heer E. W. Wichter Rollandet, dr. Koster uit Den Haag de heer W. Kreeft, voorzitter van de Loge Leiden en vele anderen. (Pabo L.D./Van Vliet) De heer Louk Stevens leraar te Amsterdam De heer Louk Stevens, adjunct-direc teur der Muziekschool Toonkunst en directeur der Volksmuziekschool alhier is benoemd tot leraar contrapunt, har monie en muzikale vormleer aan het Amsterdamse Conservatorium. De heer Stevens studeerde, na het be halen van diploma A Gymnasium, pia no aan het Conservatorium te Amster dam. gevolgd door het hoofdvak mu ziektheorie en behaalde resp. in '53 en '55 de daartoe benodigde diploma's. In verband met zijn benoeming tot directeur der Volksmuziekschool be haalde hü tevens het Gehrelsdiploma algemeen vormend muziekonderwijs. Thans bereidt hij zich voor op het kandidaatsexamen muziekwetenschap pen aan de Universiteit te Amsterdam. De werkkring van de heer Stevens in onze stad blijft gehandhaafd, zij het met vermindering van een klein aantal lesuren. PERSONEELSVERENIGING MARKT EN HAVENDIENST. Zaterdag vond in de recreatiezaal van de N.V. Meelfabriek .De Sleutels" v/h. De Koster de jaarlijkse feestavond van de Personeelsvereniging van Markt- en Havendienst plaats. De heer F. van Dissel, reeds van de oprichting af een waardig voorzitter, had de leiding van deze avond. In zijn openingswoord sprak hij zijn blijdschap uit over het bestaan van de personeels verenigingen en de grote opkomst. De directeur van de dienst, de heer M. Weima. sprak een kort woord over het z.i. gelukkig verschijnsel, dat de onderlinge verhoudingen in de dienst prettig zijn en dat zeer vele met vreugde him arbeid verrichten. Gememoreerd werd, dat drie leden van het personeel Koninklijk onderscheiden werden, n.l. de heren Ranselaar, Van Staden en Van Dissel. Namens het per soneel werd aan deze heren een draag- medaille aangeboden. Het muzikale gedeelte van de avond was in handen van de „Cornets", ter wijl het Ambtenarencabaret „De Witte Raaf" zorgde voor vrolijke ontspanning. De Leidse toneelvereniging „Nut en Vermaak", die reeds 85 jaar bestaat, vierde zaterdagavond weer eens carna- naval. Vergeleken bij andere jaren was de belangstelling niet zo groot. De stem ming evenwel liet niets te wensen over; op gepaste wijze vierde men het „feest der zotheid". De grote zaal van ..Den Burcht" was voor deze gelegenheid buitengewoon fraai versierd en er speelden niet min der dan twee orkesten, t.w. „The Game Breakers" en „De vrolijke koks". Laatst genoemden zijn in het dagelijks leven weliswaar in dienst van de Heilige Her mandad maar weten op een avond als deze veel plezier te scheppen. Het ene hoempa-nummer volgde op het andere! Op de „dans"vloer was het een gehos en gekronkel van jewelste. We zagen er o.m. het „Goede Heertje" met zijn mil joenen. Dorus met zijn grote zwarte snor, de Friese vierling met hun geluk kige ouders en bovendien een grote banaenboot. Alle feestgangers defileer den enkele malen voor de op het po dium gezeten jury. wier taak niet zo heel gemakkelijk zal zijn geweest. Men kwam na enig overleg tot de volgende uitslagen: Groepen .afdeling fraai, eerste prijs voor de bananenboot en tweede prijs voor de draaiorgel poppen. In de afde ling origineel of geestig kregen de groe pen de Friese vierling en hun ouders een eerste prijs en de reclamedragers van „Nut en Vemaak" een tweede. Wat de paren betreft was in de afdeling fraai de eerste prijs voor „85 jaar Nut en Vermaak" en de tweede voor de Ku Klux Klan. In de andere afdeling ver wierf het Leidse wegenplan de eerste ij „Rook and Roll" de tweede prijs. Nummer één bij de dames (afdeling fraai) werd het Zuidvruchtenmeisje en nummer twee de Biedermeierdame. Eer ste prijswinnares (afdeling origineel of geestig) werd de sigarettenverkoopster, terwijl voor een tweede prijs de foto graaf in een nachtclub in aanmerking kwam. Een extra prijs in deze afdeling was voor de ballonnenverkoopster. De heren kwamen in de afdeling origineel of geestig goed voor de dag: het Goede Heertje ontving de eerste, de lapjesman de tweede, de piraat der derde. Dorus de vierde en „het klokje van zeven uur" een extra prijs. Het feest duurde tot diep in de nacht voort. JUBILEA C. HARTEVELD en P. v. d. MARK Zaterdag herdachten de heren C. Harteveld en P. van der Mark het feit. dat zij 25 jaar geleden bij de firma Nieuwenhuizen aan de Morsweg in dienst traden. Met hun naaste familie werden beide jubilarissen op het kan toor van de firma gehuldigd. Als eerste spreker voerde één der directeuren, de heer F. H. Nieuwenhui zen Segaar het woord, die hen hartelijk gelukwenste met dit jubileum en de hoop uitsprak, dat beiden neg vele ja ren met dezelfde zorg en toewijding als totnutoe in dienst van de firma werk zaam zouden blijven. (De heer L. E Nieuwenhuizen Segaar was wegens ziek te afwezig). De heer J. M. Heyn sprak vervolgens als bedrijfsleider en namens het kan toorpersoneel en huldigde hen eveneens als uitstekende werkkrachten, die altijd voor de zaak klaar stonden. Namens het fabriekspersoneel sprak de heer H. J. van Kasterop. die vooral de prettige geest, waarop men steeds met beiden samengewerkt had. naar tforen bracht, waarna de heer K Mok- kenstorm namens de in Leiden woon achtige vertegenwoordigers de geluk wensen overbracht. Alle sprekers Heten hun wensen van geschenken vergezeld gaan. Namens beide jubilarissen dankte de heer C. Harteveld, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 febrtuarl Veemarkt Aanvoer ln totaal 1779. Vette koeien en ossen 994; varkens 785. Notering: Vette koeien le kw. 316/346. 2e kw. 300/316. 3e kw. 280/300; varkens (lev. gew.) 192, 190, 187. Leidse IJsclub De baan van de Leidse IJsclub nabij het Station is hedenmiddag ook voor volwassenen opengesteld. Wanneer de verlichting tijdig gereed komt. zal de baan ook vanavond, zowel voor leden als voor niet-leden, geopend zijn, doch in ieder geval zal zulks mor genavond het geval zijn, uiteraard onder voorbehoud van aanhoudende vorst. Begrafenis D. Cornet In alle eenvoud vond zaterdagmor gen op de begraafplaaits „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van de heer D. Cornet, ere-voorzitter van de Harmcoieikapel „Trouw en Durf". Behalve zeer veie leden en oud-leden waren hier ook de voorzitter en secretaris van deze kapel, resp. de heren W. IJzerman en C. van La testeijn, aanwezig. Na dat een familielid van de overle dene, de heer I. den Os het „Onze Va der'' had uitgesproken, herinnerde de •heer IJzerman aan de plaats, welke de heer Cornet vele jaren in de kring van de Harmoniekapel heeft ingenomen. Gedurende een kwart eeuw, aldus spre ker, was de heer Cornet voorzitter van „Trouw en Durf", in welke kwaliteit hij zeer veel voor de kapel heeft bete kend. Hij was een uitstekend organisa tor, van wiens werk een grote stimu lerende kracht uitging. Nadat bloemen in de groeve waren gestrooid, dankte de heer A. Luyk na mens de familie voor het medeleven, da<t in deze dagen was ontvangen. SCHIJNWERPER OP LEIDEN Het als altijd weer keurig verzorgde maandblad van de NZHVM richt dit maal de schijnwerper op Leiden, een rayon, dat voor deze vervoersmaat schappij veel boeiende aspecten heeft. Behalve dat een indruk wordt gegeven van de vele werkzaamheden, welke voortdurend 24 uur per dag verricht moeten worden om dit bedrijf in stand te houden, wordt ook uitvoerig aan dacht geschonken a3n de centrum functie en de rijke historie van de Sleutelstad. Onder het motto „Bus heeft het laatste woord" wordt reeds gezinspeeld op het feit, dat de tram ln het rayon Leiden „op haar laat9te wielen rijdt". Vermoedelijk, wij schre ven daar reeds over, zal dit in 1961 zijn. FEEST MEISJES H.B.S. Zaterdagavond organiseerde de Leidse Meisjes H.B.S. Vereniging „Ende Dispe- reert Niet" een grcot feest in de Stads gehoorzaal. De presidente, Anja Fabery de Jonge verwelkomde in haar openings woord de directrice, mej. H. v. d. Vliet, de leden van de Commissie van Toe zicht. docenten en genodigden. Zij wen ste allen een genoeglijke avond toe. De zaal was onder leiding van mej. Vogel, door het aanbrengen van duizen den kunstbloemen en vele gekleurde parasols in een ware lentesfeer her schapen. Het bal stond deze avond onder lei ding van de heer Maas, die met zijn echtgenote bovendien enkele demon straties gaf, die zeer veel bijval oogstten. Met grote animo werd er tot diep in de nacht op de voortreffelijke muziek van de „New Orleans Syncopators" gedanst. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Gen. II mej. N. C. Anker (Leiderdorp), mej. L. Bcsselaar Aagtekerke». mej. Th. Laurentius (Oegstgeest), mej. A. W. Oostergetel (Eindhoven) en de heren J. A. Boekhout (Leiden). W. I. H. E. Eigen- raam (Rome), G. J. Itjeshorst (Den Haag), C. E. van Marle (Hilversum) en H. H. Ressing (Delft)doctoraal examen gen. II mej. A. D. Donker (R'dam) en de heren H. Burger (Utrecht), B. de Moor (Den Haag) en S. H. Overdiep (Leiden); semi-artsexamen mej. M. M. van Harmeien (Den Haag), mej. A. E. v. d Houwen (Leiden» en de heer A. v. d. Berg (Scheveningen)artsexamen mevr. H. S. DonkerBiewinga (Leiden) en de heren J. Ringelberg (Utrecht) en J. Vermeulen (Den Haag); kand. examen Franse taal- en letterkunde mej. M. E. Nicolai (Delft). door c5e partijfederatie Amsterdam, ter Inzet van de verkiezingsaoti* zijn te leurstelling uitgesproken over het feit, dat de KRO een verzoek van de VARA heeft afgewezen tot het houden van een televisie- of radiodebat tussen hem en de financiële expert der KVP, de heer Lucassen. De laatste bleek terstond al niet bereid tot een debat voor de VARA- televisie. De VARA stelde toen voor dit debat in samenwerking met de katho lieke omroep te organiseren. De KRO heeft dit thans na overleg met de KVP afgewezen, zonder opgaaf van redenen. In zijn visie op de huidige politieke constellatie zei de heer Hofstra o.m., dat het sedert de jongste kabinetscrisis niet gaat over de tegenstelling tussen confessionele enerzijds en niet-confes- sionele partijen anderzijds, doch tussen de conservatieve en progressieve par tijen. Desgevraagd zei de heer Hofstra. dat dankzij de thans bekend geworden gun stige resultaten van de bestedingsbeper king er naar socialistische mening een zekere ruimte aanwezig is voor een ver hoging der lonen en salarissen. Hij zei dit punt niet nader te willen detailleren, mede gezien de in voorbereiding zijnde SER-adviezen. Groot tekort in polder boekhouding te Zoetermeer SLORDIGE SECRETARIS MIST 30 MILLE (Van onze Haagse redactie) Een tekort van f 30.000.is het re sultaat van de gebruikelijke controle van de boekhouding van de Palestijn polder te Zoetermeer, door het verifi catiebureau van de Vereniging van Nèderlandsche Gemeenten. „De secre taris had tot de laatste dag voor het onderzoek 100 vertrouwen", zeide ons de voorzitter van de polder, de heer J. Dogterom. Van de boekhouding van de secretaris begreep niemand iets. De man was ge pensioneerd als commies ter secretarie van Zoetermeer. Hij vervulde de be trekking van secretaris als bijverdienste bij zijn pensioen. Toen de bestuursleden jeen wijs meer konden worden uit de Doekhouding, zou eerst een vertegen woordiger van het Hoogheemraadschap Rijnland nog trachten de boeken op orde te krijgen. Een ander zou dan met de boekhouding worden belast. Daartus sen kwam echter de jaarlijkse controle van het verificatiebureau, dat een te kort van f30.000.— aantoonde. Zowel de verificateur, als de Rijks recherche, die werd ingeschakeld, nam voorlopig aan dat er geen sprake van fraude is. Wel een verregaande slordig heid en onbekwaamheid. Tijdens ge sprekken bleek, dat de secretaris niets van de administratie begreep. LEIDERDORP WERELDGEBEDSDAG In de Ned. Herv. Kerk wordt vrijdag 13 februari een gebedsdienst gehouden. Vorig jaar is deze dienst het eerst in ons dorp gehouden en hopend op een groeiend aantal deelneemsters heeft het comité gemeend dit jaar deze dienst in de kerk te moeten houden. De liturgie werd samengesteld door negen Egyp tische vrouwen o.w. leden van de Kop- tische Kerk. De liturgie bevat o.a. de geloofsbrieven van Nicea en een Kop tisch morgengebed. De Koptische Kerk heet te zijn gesticht door Marcus, en is één van de oudste christelijke kerken. Burgemeester schaatste ijsbaan open In mei 1957 opende burgemeester Van Diepeningen het nieuwe zwembad door een duik in het water te nemen, en zaterdagmorgen toonde de burgemeester dat hij ook op ander sportgebied mee kan doen. Toen opende hij n.l. door als eerste een baantje te rijden de nieuwe ijsbaan. Tot 1947 bezat. Leiderdorp een ijsbaan langs de Kom van Aaiweg. maar in dat jaar werd daar een openbare school ge bouwd. Sindsdien was er m onze ge- «reente geen goede gelegenheid meer de schaatssport te beoefenen. Dc gemeente heeft thans echter een terrpin langs de Mauritssingel ter beschikking gesteld. De slapende vereniging „IJssport" is thans ook weer tot leven genomen en heeft reeds wedstrijden georganiseerd. De baan is ruim 80 bij 150 meter groot en is dus zeer geschikt om wed strijden te houden, zoals zaterdagmid dag voor jongens van 14 tot 17 jaar. De baan is 's avonds goed verlicht. De bur gemeester was terecht trots op een zo mooie baan, en vele dorpen in de om geving zullen jaloers zijn op Leiderdorp Alleen verdient het misschien aanbe veling volgend jaar aan de kanten en kele gaten in het ijs te maken om de druk te verminderen. OEGSTGEEST AANRIJDINGEN OP RIJKSWEG Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven vond een tweetal aanrijdingen plaats op de Rijksweg ter hoogte van het Rünzichtviaduct. Een Voorburgse automobilist, die uit de richting Amsterdam kwam rijden, vloog bij het passeren van een rij auto's tegen een zich midden op de rijbaan be vindend verkeersbord op en schoot ver volgens in een ligusterheg. Een achter hem rijdende wagen, bestuurd door een Hagenaar, botste op zijn beurt tegen de verongelukte auto. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Een mede-inzit tende van de door de Hagenaar be stuurde wagen, een Amsterdammer, liep een zware hersenschudding en een kaakfractuur op. Tengevolge van deze aanrijding moest het verkeer op de Rijksweg enige tijd stilgelegd worden. Gedurende dit op onthoud reed een bestelauto tegen de achterzijde van een personenauto uit Rijswijk. De bestuurder van de bestel wagen was 'n Oegstgeestenaar. De auto's werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VOORSCHOTEN IJSCLUB VOORSCHOTEN De IJsclub „Voorschoten" heeft di verse wedstrijden op het programma staan. Vanavond om 8 uur is er een Het adres van zuster A. van der Wijngaard, die donderdag a.s. haar zil veren jubileum viert als assistente van dokter De Graaff, is niet Da Costa- straat 37. maar 34. - Op de Rijksweg 4 heeft de Ver- keersgroep van de Rijkspolitie in de nacht van zaterdag op zondag een 15- jarige Leidse leerlingelektricien aan gehouden, die met een uit een Leidse garage gestolen auto aan het toeren was gegaan. Gistermiddag is de 29-jarige P. L. Arnold uit Den Haag bij het schaatsen rijden over de bevroren tennisbanen ven het Roomburgerpark gevallen, ten ge volge waarvan hij zijn rechteronderbeen heeft gebroken. hardrijderij voor dames. Morgenmiddag om 2 uur vangen de wedstrijden om het kampioenschap van Voorschoten aan voor dames en heren en woensdagmid dag hoopt men jeugdwedstrijden te houden. WARMOND DE MACHT VAN HET KLEINE In het verenigingsgebouw 't Trefpunt werd het zestig jarig bestaan van „De macht van het kleine" herdacht. Daar ds Boonstra niet aanwezig kon zijn. werd de avond geopend door broeder Smit. een van de medewerkers van de inrichtingen voor patiënten met vallen de ziekten „Meer en Bosch" te Heem stede. Het was voor hem een teleur stelling dat zo weinigen aan de oproep voor deze avond gehoor hadden gegeven. De heer Smit lichtte het werk van de vereniging toe en vertoonde daarna een film, opgenomen in de inrichting te Heemstede. Er was verder een verloting, waarbij de prijsjes bestonden uit door patiënten vervaardigde artikelen. WASSENAAR R.-K. TRANSPORTARBEIDERS IN FEESTSTEMMING BIJEEN De R.-K. Transportarbeidersbond ,St.-Bonifacius" heeft zaterdag in het Verenigingsgebouw haar leden een feestavond aangeboden. Allen, die dit feest hebben meegemaakt, zullen het er mee eens zijn, dat het bestuur van deze onderafdeling van de KAB de kunst verstaat een gezellig feest te organise ren. De zaal was op een alleraardigste wijze versierd. De voorzitter van de afdeling, de heer F. N. Vosse, sprak een kort inleidend woord, waarin hij de vertegenwoordi gers van het KAB-bestuur verwelkomde en dank bracht aan allen, die ertoe hadden meegewerkt, dat er voor de tom bola weer een grote overvloed van aan trekkelijke prijzen beschikbaar was. Het woord was daarna aan de confe rencier "rton Slingerland, uit Leiden, die, geassisteerd door het duo Van Ton gerenHoekstra, het gezelschap de ge hele avond op een prettige wijze bezig zou houden. Er was volop gelegenheid tot dansen. De geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Burg. woonde een gedeelte van de feest avond bij. JONGERENKOOR VIERDE FEEST Het Wassenaars Jongerenkoor organi seerde dezer dagen ter gelegenheid van het driejarig bestaan een feestavond in het. Dorpscentrum. De voorzitter, de heer H. Dillingh, sprak een welkomstwoord, in het bij zonder tot de dirigent van het koor, Gerard Akkerhuis en zijn echtgenote. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. C. Vogelaar, bleek, dat het koor in het vorige jaar verscheidene ke ren met succes optrad, ook buiten Was senaar. De cijfers, die de penning- meesteresse, mej. T. Dompeling, in haar jaaroverzicht noemde, bevestigden in derdaad. dat het koor enige aanvullende financiële steun best gebruiken kan. Het jaar werd afgesloten met een nade lig saldo van ruim f. 175. Na dit officiële gedeelte volgde het optreden van het Haagse Toneelgezel schap ,.A B C", dat onder regie van Dick van Ast het blijspel „Grootva dertje" opvoerde en daarmee veel suc ces oogstte. ZOETERWOUDE GEMEENTE-AVOND HERV. GEMEENTE Onder leiding van ds. Van Embden hield de Hervormde Gemeente haar tweede gemeente-avond. Op deze avond werd een diaken gekozen in de vaca ture N. Minnaard. De heer Joh. Visser werd met grote meerderheid van stem men gekozen. De heer Minnaard werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij gedaan heeft voor de diaconie. Na de pauze vertoonde vicaris Hoo- gendijk een serie plaatjes uit de serie „Bladeren uit de Bijbel", waarbij hij een toelichting gaf. Tenslotte hield vicaris Hoogendijk een inleiding over „Onze woning Het was een interes sante en leerzame avond voor her vormd Zoeterwoude. Splitsing in linkervleugel van Italiaanse socialisten De 400 afgevaardigden van de linker vleugel van de Italiaanse sociaal-demo cratische partij hebben zondagavond op een congres in Rome eenstemmig een motie aanvaard waarin verklaard wordt dat deze linkervleugel geheel auto noom is. Het congres heeft besloten een nieuwe politieke groepering te vormen onder de naam „Eenheidsbeweging van socialis tisch initiatief". De gevolgen van deze splitsing voor de nabije toekomst zijn: 1. de pogingen van Segni om een re gering te vormen schijnen thans nog moeilijker 2. de positie van de links-socialist Nenni wordt versterkt tegenover die van Saragat. Bejaarde weduwe te Heemstede verbrand (Speciale berichtgeving) De 75-jarige weduwe J. M. E. Dupuis- Palthe Wesenhage. uit de Zeelandlaan te Heemstede, is gistermorgen verbrand op haar slaapkamer aangetroffen. Buren hebben om ongeveer 7 uur de brand ontdekt. Onmiddellijk begon men met het blussingswerk. Het snelle op treden van buren, brandweer en politie heeft niet meer mogen baten, want men trof de bejaarde vrouw levensloos op haar bed aan. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting of door over verhitting van een schemerlampje. In de slaapkamer lag een hond, die nog in be dwelmde toestand verkeerde. De vlam men hebben het beddegoed. de gordij nen en het meubilair aangetast. Financiële maatregelen in Indonesië De Indonesische minister van Finan cien, Soetikno Slamet. heeft plannen aangekondigd om 3.000 miljoen roepiahs aan de bankbiljettencirculatte te ont trekken „om de financiële en econo mische toestand te stabiliseren". Een van de maatregelen zou zijn het uit schrijven van een lening tot een bedrag van 2.000 miljoen roepiahs en het ver lenen van kredieten aan particuliere banken. Het begrotingstekort van Indonesië was in 1958 meer dan 9.000 miljoen roe piahs. Gehoopt wordt, dat het tekort dit jaar niet groter zal zqn. VOETBAL Nederlandse Amateurs naar Olympisch toernooi Het bestuur van de KNVB zal aan het Nederlands Olympisch Comité voorstel len het Nederlandse amateurelftal in te schrijven voor het Olympisch voetbal toernooi, dat in augustus en september 1960 in Rome en omgeving wordt ge houden. Indien zoals aangenomen mag wor den het NOC dit voorstel van de KNVB zal overnemen, is Nederland het tiende land, dat inschrijft voor dit toernooi. BRIDGE Verenigde Staten leiden in wereldkampioenschap Op de tweede dag van het toernooi om het wereldkampioenschap bridge te New York heeft het team van Argenti nië met 22—20 van Italië gewonnen. De Verenigde Staten zegevierden met 3734 over Italië en de ontmoeting tussen Ar gentinië en de Verenigde Staten eindig de in een gelijk spel: 2222. In de rangschikking hebben de V.S. thans met 3 punten voorsprong op Italië (wereldkampioen), de leiding. Rechteroor tijdens worstel partij afgebeten In de nacht van zaterdag op zondag is er in De Bilt door twee jongelui bit ter gevochten. Een van hen beet de an der het rechteroor af. De aanleiding is niet bekend. Er ontstond een vechtpartij om een dolkmes, waarmee de jongelui elkaar steken toebrachten. Een hunner kreeg verwondingen aan beide handen en een steekwond in zijn dijbeen. De an der zal voortaan zonder rechteroor door het leven moeten. BEURSOVERZICHT Internationale waarden flauw Amsterdam. 9 februari. De eerste beursdag van deze week bracht lagere koersen voor alle inter nationale waarden. De stemming was aan de flauwe kant. Het buitenland liet verstek gaan en dit betekende dat de handel op het Damrak niet van grote omvang was. Er vonden, van pu blieke zijde, winstnemingen plaats waar hoegenaamd geen kooporders tegen over stonden. Het gevolg wag dat een vrij scherpe koersdaling bij de opening plaatsvond. Aandelen Philips openden op 508'<2 en liepen verder terug tot 506. Het koersverlies, vergeleken bij de slotkoers van vrijdag jJ. bedroeg voor deze aandelen circa 13 punten. Ook de converteerbare obligaties Philips moes ten een verlies van circa 9 punten in casseren In de niet-officiele ochtend- handel lagen de koersen, zowel voor de aandelen als voor de converteer bare obligaties aanmerkelijk hoger. Unilevers noteerden bij de opening 464 en zakten verder in tot 460%. De vo rige slotkoers was 474'2 en de hoogste prijs in de ochtenduren 469. Afcu's liepen terug van 291 naar 2881 en verloren circa 7 punten. Kon Olies leden op f. 173, ciroa f. 3,verlies en noteer den onder pariteit New York. 's Mor gens werd voor deze aandelen nog f 175 betaald. De arbitrage deed vrij wel niets en gaf er de voorkeur aan de koersen van Wall Street af te wachten. Op het laagste peil van de dag werd voor alle internationale waarde steun geboden, waardoor de koersen oplie pen voor respectievelijk Aku's tot 291. Aandelen Philips tot 510, certificaten Unilever 463 en Kon. Olie tot f. 173,20. KLM werd lager geadviseerd. Van een nerveuze stemming was absoluut, geen sprake. De beurs beschouwde een der gelijke koersreactie als normaal. In de scheepvaarten was het zeer stil en de koersverliezen bedroegen over vrijwel de gehele linie 1 tot 2 punten. De Cultures wagen verdeeld. De li kon het hoge openingsniveau op f. 153,50 niet handhaven en daalde tot f. 152,50. De vorige slotkoers was f. 152.80 Amsterdam Rubbers zakten in van 97 tot 9512 en verloren circa 2 punten. HVA's schommelden rond de 141. ex 8 pet. dividend, tegen 150% vrijdag j.l. cum dividend. De Staatsfondsen wa ren door elkaar goed prijshoudend. WISSELKOERSEN Londen 10.59—10.59%; New York 3.76fj—3.77A; Montreal 3.87%—3.87% Parijs 76.8576.95; Brussel 7.54%7.55; Frankfort 90.22—90.27; Stockholm 72.86%—72.91%; Zürich 87.44%—87.49% Milaan 60.74%60.79%: Kopenhagen 54.65%—54.70%; Oslo 52.85%—52.90%; Wenen 14.54%— 14.55%; Ankara 3.76% 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.2113.22%. Advertentie Maandag 9 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100* 100% Ned. '53 3% 937/8 94% Grootboek obl. 3% 81 y4 Ned. '47 3% (3) 92% 92ft Ned. '51 3% 96%B Ned. '53 (3%) 93,:> 93% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90 90% Ned.'55 113% 90% 89% Ned. '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 971 975' 6?o-,64A 86% 96% Indiè 37 A 3 g8 971- Grootboek '46 3 88v Ned. W.B. 6% 112j4 112ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42 40 Nat. Handelsbank 144% 142% Ned. Handelmtj201% 201% Amst. Rubber 97% 95 H.V.A150% 140%ex.d. Java Cult25 26% Senembah129y4 129% Vorstenlanden12 u« AK.U296% 290 Berkel's Patent (v.) 228 230 Calvé Delft cert476 48O Deli My .en (Ver.) 152.80 is^os Kon. Pap. v. Gelder 223 219% Hoogovens eet349 352 Müller en Co. N.B. 309 303% Ned. Kabelfabr335 340 Philips 519% 509U Philips pref234% 4531; Unilever 474 y4 463% Wilton Feyenoord 208 200 Biliton 2de r220 *>17% Dordtse Olie gew. 721 708% Kon. Petr. (f.20.177.30 175 idem 50 k f 20.176 20 173 15 Ho». Amer. lijn 165i4 164„ Java China Paket 140 141 K.L.M116.— 116 Kon. Ned. Stmv.Mij. 161% 160y Kon. Paket Mij138y4 136,? Stoomvaart Mij. Ned. 179 Nievelt Goudr. cert. 132% 132% v. Ommeren cert 242% 241Vl Kon. Rott. Lloyd 14Q Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3.. 93 93% idem '48 (3%) 93 93'% R'dam '52-1 (4%) 100% idem '37 I-III (3%) 94 idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106% 106% id. N. W. B. '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 89% 96% Premieleningen A'dam '53 3 98% 98% 89% 88% A'dam '56 I 2% 89 88% A'dam'56 II 2% 97% 98% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 84 83% Den Haag '52 I 2% 95% 95% 95 95 R'dam '52 I 2% 92% 98 97% Idem 57 2% 104 105% Utrecht '52 2% 92 93% Z.-Holl. 7957 2% 102% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 395% 393% 270 270 H.B.U. cert 224 224% Rott. Bank 232 230 Twentsche Bank 211 210% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 280% Borneo Sum. H. Mij. 63 Ned. G. en Sp. fabr. 276% 270 Kon. Ned. Grofsm. 131% 132% Intematio 112 110 Rott. Droogdok Mij. 598 595 Sikkens Lakfabr. '53 500 497 Tieleman en Dros 9 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 83 L 82 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 7% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30* 30% 90% 89% 67% 66ft Bethlehem Steel 53% 52% 61% 61% General Motors 47% 46% 105% 104% Republic Steel 71% 69% Shell Oil 83% 81 Union Pacific 36% 36f| Un States Steel 92% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 6/1 Edelmet. Kon. AA 64G Pref. w.a. idem 68% 68% Electrolas B 320GB 327GB Holl. Constructie 350GB 351 Ing. bur. v. Bouwnijv 174 ld. div. 1958 168 167 Int. Kunststoff. Ind 50L Leidsche Wolspinn. 235 %GL 238GB Ver. Touwfabrieken 222 218GB Wemink's Betonm. 112GB 117%GL Van Wijk Tetiel 71% Zaalberg 107 107%"

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5