Westen neemt liever oorlogsrisico dan te capituleren inzake Berlijn wÊsfEWfc- r-^5iS WEERBERICHT Een zekere elasticiteit maar niet afstappen van beginselen van de geallieerde politiek Franse premier Debré brengt tot woensdag bezoek aan Algerije --A Jr w LiJsN Russisch „es ist niclit wahr" in zaak van neergeschoten vliegtuig 97ste jaargang MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 No. 29666 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Waarschuwende verklaring van Dulles De Verenigde Staten en hun bondgenoten zijn vastbesloten desnoods liever het risico van een oorlog te nemen dan zich door de Sovjet-Unie uit West-Berlijn te laten verdrijven, aldus verklaarde minister Dulles op 28 januari voor de Huis commissie van buitenlandse zaken. De tekst van deze verklaring is thans gedeel telijk gepubliceerd. Dulles noemde de militaire positie van het Westen in Berlijn „nog gevaarlijker dan op Quemoy en Matsoe". Het loslaten van West-Berlijn zou naar zijn mening waarschijnlijk het verval van de NAVO betekenen en de Westeuropese veiligheid in gevaar brengen. Dulles heeft de Congresleden de verzekering gegeven, dat het Amerikaanse standpunt in de kwestie-Duitsland niet is gewijzigd en dat er tijdens het bezoek van Mikojan geen enkele geheime afspraak is gemaakt. De regering blijft vast houden aan vrije verkiezingen ter hereniging van Duitsland, zonder evenwel de bestudering van eventuele andere oplossingen uit te sluiten. was, in de volgende vijf punten samen vatten: Geen sprake van een weerloze overgave Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Zevenentwintig uur vertoefde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zaterdag en gisteren in het van carnaval daverende Bonn, waar na hij gistermiddag om half vier een streep zette onder zijn zesdaagse bezoek aan West-Europa en terugvloog naar Washington. Na in totaal vijf urn- durende gesprek ken met Bondskanselier Adenauer, zijn er van veel overeenstemming getuigen de mededelingen gedaan, die neerkwa men op een ombuigen van de Westelijke politiek met betrekking tot Rusland. Een ombuiging met zekere, nog onbe kende, Westelijke concessies, waarvan men zich overigens geen enkel, maar dan ook geen enkel zich weerloos over geven aan de Russen moet voorstellen. Maar het motto van het overleg Dul les-Adenauer, dat zeer zeker ook van toepassing is op deze gehele reis van de Amerikaanse minister, werd gistermid dag als volgt omschreven: „Geen Wes telijke concessies zullen er worden ge daan als de Russen niet bereid zijn tot tegenconcessies". Dit motto duidt op een zekere elasticiteit voor het aan staande overleg met de Sovjet-Unie, zonder dat men zal afstappen van de principes, waarop de Westelijke politiek berust. Het resultaat Men kan het resultaat van het Ame rikaanse bezoek, waarover Dulles zelf bjj zijn vertrek gistermiddag zeer tevreden V.S. zullen weer lichte wapens aan Indonesië verkopen De Verenigde Staten hebben be sloten lichte wapens aan Indonesië te verkopen voor de uitrusting van twintig bataljons van het leger. Dit is door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. Zij zeiden dat geweren, vrachtauto's, jeeps en verbindings- en ander mate riaal dat geschikt is voor het hand haven van de binnenlandse veiligheid, tot de zendingen zullen behoren, die naar Indonesië gaan op grond van een akkoord waarover oorspronkelijk in augustus jJ. overeenstemming werd be reikt. De functionarissen herinnerden aan de mededeling van de afgelopen herfst, dat er kleine hoeveelheden lichte wa pens naar Indonesië waren gezonden en zeiden dat de Indonesische regering om de nieuwe zendingen had verzocht tij dens besprekingen die waren gevoerd om de overeenkomst van augustus j.l. volledig ten uitvoer te leggen. In die overeenkomst verklaarden dé V.S. zich bereid aan Indonesië lichte uitrusting te verkopen voor de handhaving van de binnenlandse orde en stabiliteit. Er werden thans geen bijzonderheden over hoeveelheid en waarde der uitrus ting gegeven maar functionarissen zei den, dat er zich geen zware wapens voor gebruik te velde onder bevinden. Het besluit om twintig bataljons uit te rusten werd door de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie geno men en de vorige week door president Eisenhower goedgekeurd. President Djoeanda van Indonesië heeft deze Amerikaanse verklaring van ochtend officieel bevestigd. Aanhoudende vorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking en overwe gend droog. Zwakke oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 februari Zon op: 8.07 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 8.54 uur; onder: 21.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 17.11 uur. Laagwater te 0.48 en 13.08 uur. binnen tien dagen zal aan Moskou het Westelijke antwoord worden gezonden op de Russische nota van 10 januari j.l. betreffende een vredesverdrag voor Duitsland; daarin zal worden voorgesteld voor 27 mei de dag waarop het z.g. Russische ultimatum voor Berlijn afloopt om een conferentie te beleggen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Rusland. Adenauer en De Gaulle hebben ten deze dus een concessie ge daan, zij waren tot dusverre voor over leg na 27 mei; daar vóór zal midden maart te Parijs een ministersconferentie worden gehou den tussen de genoemde Westelijke lan den en West-Duitsland; het Westen zal op zijn rechten in West-Berlijn blijven staan. Men zal niet bereid zijn een afzonderlijke oplossing voor de kwestie-Berlijn te zoeken. Dit Berlijnse probleem is een onderdeel van het gehele Duitse probleem. De in West- Duitsland geuite vrees voor een „zachte" Amerikaanse politiek is dan ook vol strekt ongezond gebleken. Zoals i Amerikaanse woordvoerder gistermiddag te Bonn zei: „Ook na Dulles' reis be staat overeenstemming tussen de geal lieerden liever een oorlog te riskeren dan Berljjn op te offeren"; in de Westelijke en Middeneuropese ruimte dient een oplossing te worden gevonden voor de bestaande, tot span ning leidende problemen. Daarbij zal er geen sprake kunnen zjjn van een wijzi ging in de militaire verhoudingen, bij voorbeeld in een losmaken van West- Duitsland uit de NAVO. Militaire pro blemen kunnen, aldus het Westelijk standpunt, alleen in het groter geheel van een gecontroleerde ontwapening worden opgelost. Verbeterd projectiel voor Amerikaanse leger in Duitsland Amerika zal een deel van zjjn strijd krachten in Duitsland uitrusten met een verbeterd bestuurbaar projectiel, dat bijna niet door signalen uit zijn koers is te brengen, zo deelt de Amerikaanse luchtmacht mede. Het wapen draagt de naam „Mace". Het is een verbeterde versie van de „Matador". In de „Mace" kan een kernlading worden aangebracht. De besturing geschiedt automatisch, on afhankelijk van signalen van de grond. Het projectiel heeft een snelheid van 1100 km. per uur en een actieradius van duizend km. Het kan zeer laag vliegen, zodat het vrijwel niet met radar te ont dekken is. Prinses Beatrix in Sankt Anton ONTMOETING MET KONING BOUDEWIJN. Prinses Beatrix is zaterdag in Sankt Anton am Arlberg aangekomen voor een kort vakantie verblijf. Zij was in gezelschap van enkele vriendinnen en zal tot 17 februari in St.-Anton blijven. Ook Prinses Irene zal hier haar va kantie doorbrengen Zij wordt op 10 februari in Sankt Anton verwacht. De Prinses ontmoette gisteren Ko ning Boudewjjn van België in het hotel Post, waar deze met Prins Jean en Prins Charles van Luxemburg lo geert. De ontmoeting was allerharte lijkst. Prins Bernhard bij ceremonie Verolme-werf Op 18 februari a.s. zullen Prins Bern hard, de heer Juscelino Kubitschek de Oliveiro, president van de Republiek der V. S. van Brazilië, alle Braziliaanse mi nisters, de in Brazilië gevestigde ambas sadeurs en de heer C. Verolme per heli kopter naar Jacuacanga vliegen voor het verrichten van de eerste ceremonie op de plaats waar de nieuwe Nederlandse werf komt. Vele andere genodigden arriveren met schepen van de Braziliaanse marine. Hij probeert tussenstandpunt te vinden De colons en De Gaulle (Van onze Parijse correspondent) Frankrijks minister-president, Michel Debré, is zaterdag met een vliegtuig naar Algerije vertrokken, welk land hij nu voor het eerst in zijn kwaliteit van regeringschef bezoeken zal. De minister president blijft tot woensdag weg en hjj wordt door verschillende ministers en hoge generaals vergezeld. Als voornaam ste doel van zijn bezoek wordt officieel de verdere uitwerking van het econo mische modernisatieplan voor Algerije genoemd en over dat onderwerp zal Debré samen met de hoge vertegenwoor diger, Paul Delouvrier, verschillende studiebijeenkomsten houden. Deze plan nen zjjn afkomstig van generaal Char les De Gaulle, die sedert mei vijf reizen naar Algerije ondernam en werden enkele maanden geleden in Constantine uitgestippeld. Voor de ongeveer een miljoen Fran sen, die in Algerije gevestigd zijn, heeft het bezoek van Debré echter ook nog een andere en duidelijk politieke bete kenis. Het is nu wel duidelijk geworden, dat voor deze colons de houding en de gedragslijn van generaal De Gaulle niet aan de hoop en de verwachtingen be antwoord hebben. De politiek van integratie van Algerije en Frankrijk, waardoor dat miljoen co lons van een minderheid van 1 op 10 met één handomdraai een meerderheid van 5 op 1 zou kunnen worden, heeft de generaal nu wel definitief de rug toegekeerd. Maar de meerderheid van het parlement heeft van dit waandenk beeld der integratie nog lang geen af scheid genomen. En de beslissende vraag is nu of Debré en zijn regering de partij van het staatshoofd dan wel van de Kamer verkiezen. Toen de pre mier zijn regeringsprogramma enige weken geleden ontvouwde, heeft hij tussen de regels laten blijken, dat hij een soort tussenstandpunt poogde in te nemen. De Franse Algerijnen zullen daarom nu zeker weinig nalaten om de premier helemaal in hun kamp der in tegratie te krijgen. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. Bestandscommissie berispt Israël Bevelvoerende officier voor militaire rechtbank De gemengde Israëlisch-Egyptische bestandscommissie heeft zaterdag de actie van vier Israëliërs tegen een be- doeienenkamp ten zuiden van Rafah veroordeeld. Bjj deze actie zjjn woensdag een vrouw en een kind gedood. De com missie heeft op Israël een beroep ge daan zich van dergelijke acties te ont houden. Een woordvoerder van het Israëlische leger deelde gisteren mede, dat de Is raëlische officier, die aan het hoofd stond van de patrouille, die woensdag de grens bij Gaza overschreed, voor een militaire rechtbank zal worden geleid. Bedoeld officier ging in strijd met zijn instructies de grens over. De patrouille, aldus de woordvoerder, had plastic mij nen van een type, dat het Egyptische leger gebruikt, ontdekt aan de Israë lische zijde van de grens. Bij een onder zoek van het gebied werd de patrouille Zaterdag heeft de Nederlandse Journalistenkring zijn 75-jarige be staan herdacht. Een van de hoogte punten van de viering was de rege ringsontvangst in het Rijksmuseum, waar deze opname werd gemaakt. We zien hier Staatssecretaris Höppener (links) en voorzitter mr. M. Vrolijk. onder vuur genomen. De aanvallers wa ren gehuld in kleding van bedoeinen. De patrouille zette de vervolging in, doch toen de aanvoerende officier bemerkte, dat men de grens was overgestoken, gaf hij zijn manschappen onmiddellijk op dracht het vuren te staken en naar Israël terug te keren. Het hoofdkwartier van het Israëlische leger betreurt dat onschuldigen bij dit incident slachtoffer werden, aldus de bekendmaking. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, heeft aan Israël en de Verenigde Arabische Repu bliek voorgesteld, dat een speciale func tionaris van de V. N. wordt aangewezen, die belast is met het toezicht op het Israëlisch-Syrische grensgebied waar moeilijkheden zijn voorgekomen. Vooruitgang in het gesprek over Cyprus De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zorloe, heeft in Zürich medege deeld dat hij en zjjn Griekse ambtge noot, Averoff, werken aan een „uitge breid plan als een geheel voor Cyprus". Berichten dat er overeenstemming is be reikt over een onafhankelijke republiek Cyprus noemde hij „speculaties", hij zei dat het te vroeg is om iets te zeggen. Zorloe en Averoff hebben zondag op twee bijeenkomsten verdere vooruitgang geboekt. Zij beschikten daarbij over een technisch rapport van een werkgroep van deskundigen. Dit rapport zou een meer algemene schets zijn van een plan voor de toekomstige status van Cyprus. Vandaag zullen de ministers weer bijeenkomen; zij zullen dan het rapport doen toekomen aan hun premiers. Des kundigen van beide zijden weigerden commentaar te geven op berichten, dat zij werken aan de constitutionele pecten van een vorm van deelgenoot schap waarbij 'beide landen de belangen van de twee gemeenscha,ppen op het eiland zouden beschermen. Amerikaans-Russisch „duel" in Teheran George McGhee en admiraal Arthur Radford zijn zaterdag uit Turkije in de Perzische hoofdstad Teheran aange komen als leden van president Eisen howers speciale commissie voor mili taire en economische hulp aan het bui tenland. Na een verblijf van vier dagen in Perzië reizen zij verder naar Karatsji (Pakistan). Hun aankomst in de Perzische hoofd stad viel samen met Perzisch-Russische besprekingen over de defensieplannen van Perzië en zijn betrekkingen met Oost en West. Waarnemers geloven dat de Russen hebben gepoogd Perzië los te weken van het Pact van Bagdad in ruil voor meer technische hulp en een niet- aanvalsverdrag voor vijftig jaar. De mi nister van Buitenlandse Zaken heeft echter woensdag in de Senaat nog ge zegd. dat Perzië het pact trouw blijft. Voorts weet het semi-officiele Per zische blad ..Etela At" te melden, dat de Russisch-Perzische besprekingen geheel zijn vastgelopen. De Russen staan onder leiding van onderminister van Buiten landse Zaken Semjonof. Spoetnik III zendt weer De radiosignalen die men vorige week meende te moeten toeschrijven aan een nieuwe Russische kunstmaar, zijn af komstig van de derde spoetnik, zo heeft de sterrewacht van Boehum bekendge- macht. Dit instituut had vorige week zondag het vermoeden uitgesproken dat de Russen een nieuwe satelliet hadden gelanceerd. Nadien waren de signalen ook in de V.S., Japan, Italië en Neder land opgevangen. Dagbladen in West-Sumatra verboden De militaire bevelhebber op West- Sumatra heeft de dagbladen „Pedo- man", „Abadi", „Indonesia Raja" (deze drie uit Djakarta), „Lembaga" en „Mim- bar Umum" (beide uit Medan) in zjjn bevelsgebied verboden, teneinde „onge wenste gevolgen voor orde en wet te voorkomen, en de maatregelen die thans genomen zjjn niet in gevaar te brengen". Maar over de feiteljjke aanleiding tot het verbod, met name de publikaties welke het besluit deden ontstaan, is niets meegedeeld. - i,:;/ *-* 'V/ ->*-• .-r.» ypv'- -v De mist en de vorst hebben de Amsterdamse grachten in een sprookjesachtig gewaad gestoken. Een kijkje op de Reguliersgracht met beijzelde bomen. Lompe kluchtzegt Radio-Moskoudat volgens Washington slecht ingelicht is „Nerveuze weigering" om eens te komen luisteren... Radio-Moskou beschuldigde de Ame rikaanse regering er zaterdag van, dat zij de bandopnamen van het gesprek tussen de Russische piloten, die het Amerikaanse transporttoestel boven Russisch Armenië zouden hebben neergeschoten, vervalst heeft. Radio- Moskou verklaarde, dat dr bandop namen aantonen „hoever bet Ameri kaanse Departement van Buitenland se Zaken bereid is te gaan met het vergiftigen van de betrekkingen tus sen het Westen en Oosten. Deze .lom pe klucht" is opgevoerd nadat Dulles vergeefs getracht had premier Mac- millan van Engeland ervan te weer houden naar Rusland te gaan, aldus Radio-Moskou. Maar het bedrog is zo duidelijk, dat een kind er doorheen kan zien. De tekst Prof. dr. W. Rip te Bennekom overleden (Speciale berichtgeving) Te Bennekom te zijnen huize is in de ouderdom van 55 jaar plotseling over leden prof. dr. W. Rip, buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen in de christelijke econo mische en sociale politiek in de land bouw, lid van de Eerste Kamer, lid van het Parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, plaats vervangend lid van de Raad van Europa en vice-voorzitter van de agrarische commissie van de Raad van Europa. Prof. Rip bekleedde voorts nog tal van andere functies. Hjj was secretaris van de anti-revolutionaire fractie van het Parlement, tweede voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utreoht, toegevoegd lid van de Verzekeringskamer. Hij trad om. op als secretaris van verschillende raden van beroep. Kranige jonge redder! Zaterdagochtend is de 6-jarige Hen van den Berg in Geuzenveld te Amster dam door het ijs gezakt van de Pie ter Postsingel. Zijn 17-jarige zuster, die het ongeval zag gebeuren, rende naar bui ten en trachtte haar broertje te redden doch ook zij zakte door het ijs. Een toevallig voorbijkomende 12- Jarige jongen. Wim Tanis, bedacht zich niet lang en sprong te water om hulp te bieden. Het gelukte hem de beide dren kelingen op het droge te brengen, waar na de kleine jongen naar hèt Wilhel- minagasthuis werd gebracht en het meisje in het Binnengasthuis werd op genomen. De kranige redder vervolgde zijn weg. klinkt alsof hij in Hollywood is geschre ven door iemand die niets ran de Rus sische taal en de tactiek van Russische piloten afweet, aldus Radio-Moskou. Luister maar eens: „Ik val aan het toestel is getroffen het brandt kijk, het valt al ik zal er een einde aan maken, jongens". Wie heeft ooit zulke nonsens gehoord, aldus Radio- Moskou. Amerikaanse piloten noemen elkaar misschien jongens, maar Russi sche piloten zeggen kameraad tegen el kaar. Door een dergelijke ophef te ma ken van dit laatste staaltje van bedrog, vestigt het State Department tenminste de aandacht van het publiek op het feit, dat Amerikaanse toestellen voortdurend de Russische grenzen schenden, aldus Radio-Moskou. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag avond een verklaring uitgegeven, waarin het schokkend wordt genoemd dat Ra dio-Moskou de echtheid van de opname bestrijdt, temeer daar uit vorige de menti's van de Russische regering is ge bleken. aldus de Amerikaanse verkla ring. dat zij niet over goede inlichtingen over het geval beschikt. Een maand of drie geleden hadden de Russische am bassadeur en zijn luchtvaartattaché „nerveus geweigerd" naar de opname te komen luisteren. Amerika hoopt dat het bericht van Radio-Moskou niet het standpunt van de Rusische regering weergeeft en dat deze regering alsnog inlichtingen over de elf vermiste Ame rikaanse vliegers zal verstrekken. Verschuiving naar links in Irak In Irak zijn acht nieuwe ministers be noemd na het ontslag van de zes minis ters die beschouwd worden als felle te genstanders van het communisme. De benoemingen werden zaterdagavond bekendgemaakt door Radio-Bagdad. Waarnemers in Cairo zijn van oordeel dat minister-president Kassem met deze regeringswijziging een nieuwe po ging heeft willen doen om Irak en de Verenigde Arabische Republiek geschei den te houden. In het bijzonder de af getreden minister van Voorlichting. Sjansal, en de afgetreden minister van Staat. Foead al Ratabi. staan bekend als voorstander van nauwe samenwer king tussen Irak en de V.A.R. De nieuwe samenstelling van de re gering zou volgens gezaghebbende krin gen te Ankara een verschuiving naar links betekenen, waarvan de oorzaak zou zijn te zoeken in de jongste over eenkomst krachtens welke de Sovjet- Unie Irak economische hulp zal verlenen. Volgens liet onafhankelijke Libanese blad ..Al DJarida" heeft Kas sem een einde gemaakt aan het „eerste hoofdstuk van de volksrevolutie" Hij zou thans aan de ..andere hoofdstukken van een afschuwelijk rood drama in Bagdad" beginnen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1