Kleinere auto lijkt nu ook een kans te krijgen Raad van Leiderdorp deed vier uur over de begroting 1959 „Grote drieop nieuwe wegen ZATERDAG T FEBRUARI 1959 Nihilisme kenmerk van rechtse partijen P. v. d. A. Leiden viert verjaardag De verjaardig van de Party van de Arbeid, welke in de Leidse afdeling ieder jaar met onverminderd enthou siasme en grote belangstelling wordt gevierd, is gisteravond in het St. An- toniusclubhuis opgeluisterd door het politiek cabaretgezelschap „De rode rakkers" uit Utrecht. De feestrede, een traditioneel onderdeel van het pro gramma, werd ditmaal uitgesproken door dr. P. S. Pels uit Voorschoten. Dr. Pels ging in deze rede de ontwik keling van het socialisme na, op soci aal-economisch gebied, in de verschil lende generaties en in de politiek. Hij wees op de gevoelens van sociale bewogenheid, die men kan lezen uit een reeks „dorre" wetten, die de laatste halve eeuw tot stand is gebracht en op de aanpassing van het socialisme aan de veranderingen in de grote, gediffe rentieerde bevolkingsgroep, die men nog steeds aanduidt met „arbeiders". Spreker merkte op, dat tussen het socialisme en de andere politieke richtingen een steeds scherpere scheidingslijn is ont staan, zodat nu alleen nog maar het „links" en het „rechts" zijn overgeble ven. TE GROTE VERDRAAGZAAMHEID Als zijn persoonlijke mening sprak hij uit, dat de P. v. d. A. in 1956 een Iiulustrieschap „De Grote Polder" Samenwerking tussen Leiden en Zoeterwoude Het indertijd tussen Leiden en Zoe terwoude opgezette Industrieschap „De Grote Polder" geeft blijk van een innige samenwerking tussen beide gemeenten. Reeds enkele malen kwam de Raad van Bestuur van dit Industrieschap bijeen teneinde aan dit lichaam een wezenlijke betekenis te geven. Ook gistermiddag was dit het geval. Onder leiding van de Leidse wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jongeleen, kwam deze raad in de koffiekamer van het Leidse Stadhuis bijeen, om zijn fiat te geven aan de begroting voor het jaar 1959. Medegedeeld werd dat de heer W. H. den Hartigh is aangesteld als directeur van het Industrieschap, terwijl mr. Th. J. C. Verduin optreedt als secretaris, de heer A. Verhoeven als administrateuren de heer J. Cornelisse als kassier. Bij de behandeling van de begroting werd een voorstel aangenomen om het presentiegeld van de leden van de Raad van Bestuur vast te stellen op f 7.50 per zitting. Reis- en verblijfkosten, zo deze al worden gemaakt voor het bijwonen van een zitting,, zullen worden vergoed. Momenteel wordt aan de leden van het dagelijks bestuur nog geen vergoeding verleend. Indien zou blijken, dat deze werkzaamheden in de toekomst sterk toenemen, zal hierin nog worden voor zien. Indien een toekomstige aankoop van percelen parallel loopt met de belangen van het Industrieschap en het uitbrei dingsplan van Zoeterwoude, zal dit in nauw overleg tussen beide lichamen worden bezien. Na enige discussie werd de begroting voor het Industrieschap vastgesteld op f 5.300 enkele memorie-posten zijn in deze begroting opgenomen welk be drag, in afwachting van een definitieve regeling, op een nader te bepalen rente door Leiden zal worden verstrekt. In dit verband werd opgemerkt, dat deze kos ten uiteindelijk met de grondaankoop verrekend zullen worden. Leidse fabrieksarbeiders braken in bij woonschuit Met twee jute zakken, twee beitels en een staaflantaarn bij zich waren een 31-jarige fabrieksarbeiders uit Leiden en zijn collega, eveneens uit Leiden, vorig jaar 11 december op stap gegaan om in te breken bij woonschepen in het Galgewater. Bij het eerst woonschip kwamen zij er niet in, bij het tweede wel. De buit bestond' uit een draagbare radio, een portefeuille, een doosje met sieraden en een koffer. Ze waren echter ter plaatse betrapt. Thans stonden beide Leidenaars voor de Haagse Rechtbank. De 31-jarige fabrieksarbeider was reeds viermaal veroordeeld. In 1957 had hij voor oplichting zeven maanden gevan genisstraf gekregen en voorwaardelijke beschikkingstelling van de regering. Het Gewestelijk Arbeidsbureau had getuigd, dat verdachte altijd erg zijn best deed om werk te krijgen. Ook waren zijn werkgevers goed over hem te spreken. De moeder van verdachte was dit niet en d'aarom wilde zij hem maar niet meer thuis hebben. Gerapporteerd werd over een gering normbesef. De verdachte weet niet wat hij moet doen of laten. Bij het vorige vonnis werd bepaald dat hij regelmatig de toezichthoudende ze nuwarts moest bezoeken. Ondanks her haald oproepen kwam hij echter niet. De officier van Justitie, jhr. mr. Van der Poll, achtte diefstal in vereniging met inbraak bewezen. Hij vond dit een diefstal van de ergste soort. Met voor waardelijke t.b.r. tegen verdachte is het al eens geprobeerd en dit heeft niet ge holpen. Hij vorderde daarom nu tegen verdachte zeven maanden gevangenis straf met onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Raadsman mr. J. G. de Zeeuw voerde aan dat het huwelijk door verdachtes vrouw was ge ruïneerd. Hij was toen aan het zwerven geraakt. De verdachte heeft nu echter een nieuwe vrouw gevonden, die op hem zal waohten. Tegen de tweede verdachte werd zes maanden gevangenisstraf met aftx-ek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd, ge- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Susan Lorenza, dr van H. L. Boolj en B. A. Brown, Catharina Elisabeth, dr van G. H. Blikman en A. Aartsen, Jacobus Jo hannes Josephus, zn van W. F. Rietveld en A. Wismeljer, Pancras, zn van P. Was- sink en E. W. Lardé, Daniël Johannes, zn van D. J. van Klaveren en W. E. Noorder- meer, Johannes, zn van J. Ligtvoet en H. M. A. Heinen, Hendrlka Wllhelmlna, dr v. H. Teske en A. W. Kijk in de Vegte. ONDERTROUWD F. Walraven en H. C. Haverkamp, P. Frank en M. M. Beekma, M. Peddemors en A. Laffra. OVERLEDEN H. Stouten, 67 Jaar, man, M. de Beer, 47 Jaar. echtgenote van H. van der Mey. B. Goldberg, 71 Jaar. man, C. J. Brak, 66 Jaar echtgenote van D. Koelewijn. J, C. Kok, 6b Jaar weduwe van A. J. M, Verhoogt, G. J. Boom, 64 Jaar man, J. van Gaaien, 22 Jaar, map. te grote verdraagzaamheid heeft ge toond door genoegen te nemen met de breedst mogelijke basis. Een smalle basis, zoals het nieuwe bestand van prof. Beel in 1946, zou ook nu, zo meende hij, de beste weg zijn. Tenslotte liet dr. Pels een waarschu wing horen tegen het nihilisme, dat de rechtse partijen op het ogenblik ken merkt en waardoor vele politieke-onze- keren worden aangetrokken. Hij wees op de steun, die de P. v. d. A. nu van vele kanten krijgt en haalde een uit spraak van de wijsgeer Voltaire aan: „Wees verdraagzaam tegenover ieder een, behalve tegenover de onverdraag- zamen". „De rode rakkers", die deze avond op hypermoderne wijze, de scherpe, kriti sche geest van de „oude socialisten" hooghielden, brachten een zeer gevari eerd programma van politieke schets jes, waarmede de aanwezigen zich kos telijk amuseerden. VERBETERING WEGDEK HOOIGRACHT. In het Stadhuis vond gisteren de aan besteding plaats voor het uitvoeren van riolerings- en bestratingswerken ten be hoeve van de verbetering van de Hooi gracht. Er wei-d als volgt ingeschreven: W. Hennipman, Leiderdoi-p f298.500; C. A. Langeveld, Alphen a/d Rijn f265.000; firma J. Visser en zoon, Leiden f 262.000; D. de Rooy Badhoevedoi-p f260.000; G. Hulsebosch, Bloemendaal f254.700: fir ma H. Compeer, Oegstgeest f249.500; N.V. Aannnemersbedrijf P. H. Offringa, 's-Gravenhage f249.300; N.V. Aanne- mersbedi-ijf N.B.M., Zaandam f247,400; T. P. de Geus, Leidschendam f247.200; J. Mens, Lisse f245.000; N.V. Gebroeders Schouls, Leiden f 242.000 en A. Th. Stuif zand, Leiden f 238.435, Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaats examen voor werktuigkundig ingenieur onze stadgenoot E. v. d. Hoogen. Ijsbaan morgen open Het bestuur van de Leidse IJsclub heeft hedenmorgen de toestand van het ijs onderzocht en is tot de conclusie ge komen, dat vandaag nog niemand tot de baan kan worden toegelaten. Wan neer het vandaag en vannacht blijft vriezen is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat morgen de baan geopend wordt voor junioren. Mogelijk kunnen ook volwassenen worden toegelaten. Over e.e.a. wordt echter eerst morgen ochtend beslist. OEGSTGEEST KERKDIENSTEN Hei*v. Gemeente (Groene Kerk): 10.30 uur Wika M. A. de Vlieger (jeugddienst, kei-kkoor); 7 uur ds. J. de Vos (Katwijk aan Zee). (Pauluskei-k)10 uur ds. B. C. Visser; (H. Mors): 10 uur ds. Dirkse. Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 uur en 5 uur dr. H. J. Westerink uit Leiden. Ger. Kerk (vrijgemaakt), W. de Zwij- gerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands (H.A.), Harmonie Triumph Een concert in een fraaie zaal, die ter gelegenheid van vastenavond bovendien nog is versierd, heeft altijd iets aan trekkelijks. Dat de mannen van Triumph hun nummers met toewijding en voldoende muzikaliteit afbliezen valt te prijzen. Vele goede momenten van kloek en fris opklinken der melodieën waren aan te tekenen. Studielust en toewijding kun nen in velerlei opzicht nog naar beter voeren. De nummers lagen niet boven de grens van het kunrten doch ook weer niet zodanig, dat ze onbeduidend waren. Integendeel De heer P. Baart leidt het orkest ver standig en zeer verdienstelijk. De leden zullen zich moeten beijveren de leider troaiw en leergierig te volgen. Jammer, dat de bezetting niet groter is; aansluiting van jonge leden kan van ze-er grote betekenis zijn. Na de pauze traden „De Gastspelers" voor het voetlicht. Kapelaan Pinxter sprak aan het einde van de avond woorden van dank. Burgemeester Du Boeuff had bericht van verhindering gezonden. Medische Dienst 'Leiderdorp: dofeter H. Bafeema,Hoofd straat 2, tel. 24828. Zuster Holst, Wit Gele Kruis, Rijndijk 200. Koudefcartc, tel. K 1714—255 (b.g.g. 402). Voorschoten: dokter Th. J. Thles, Leidseweg 51, tel. 2520. Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum tel. 2177. Warmond: dofeter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 2532 7393. Wassenaar: dofeter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en dokter B. A. Geerlings, Storm v. 's-Gravesandeweg 64, tel. 2137. Apotheek dr. P. Siderius, Johan de Wittstraat 9, tel. 3806. Oegstgeest: dokter Van Walchrem, tel. 22030 en dokter Van der Vliet—de Vries, tel. 22331. Interieurverxorging De Commissie voor Huishoxxdelijke- en Gezinsvoorliohting hield gisteravond In de W. de Zwijgerfcerfc een bijeen komst onder leiding van mevrouw P. H. SmitsWitvliet, die een welkomst woord sprak en enkele mededelingen deed over komende activiteiten. Voor het onderwerp: de verzorging van ons interieur, bestond grote belangstelling. De spreekster was mej. Hietbrink, die de N.V. Weverij „De Ploeg" uit Bergeijk vertegenwoordigde In haar inleiding ging spreekster uit van het oerbeeld van de kleur, n.l. wit, dat eigenlijk geen kleur ls doch symboliseert het onbe- gonnene (denk aan wit bruidstoilet), zwart als het vervulde (de dood, begra fenis) en geel, het licht vair de zon. In ons onderbewustzijn behouden deze kleuren nog deze betekenis. Rood als de kleur van het bloed wordt gebruikt voor de aanduiding van gevaar en groen houdt verband met de vruchtbaarheid van de aarde. Het is goed fcleurbesef te hebben, dat ons ervan weerhouden kan een voorwerp „kapot" te maken. De betekenis die de kleuren hebben bij de inrichting van woon- en verblijf- vertrekken ls niet gering. In ziekenhui zen kunnen kleuren van wanden en plafonds meewerken aan de genezing. In onze woonvertrekken kan men met kleu ren zelfs ruimte suggereren. Tegen de achtergrond van dit betoog werd met voorbeelden aangetoond hoe de kleur van verf en behang in een kamer van zoveel Invloed kan zijn. Ook het aan brengen van stoffen met patronen is belangrijk, immers, aldus spreekster, ieder patroon heeft zijn eigen ritme. Nadat eerst het flanelbord als hulpmid del ter verduidelijking had gediend wer den later dias' vertoond die een beeld gaven van het gebruik van kleuren combinaties, die het leven in onze wo ningen kunnen veraangenamen. VOORSCHOTEN Voor het kandidaatsexamen theo logie slaagde aan de V.U. t-e Amsterdam de heer C. A. Verhoog, alhier. WARMOND RETRAITE VER. ST.-AGNES De Retraite Vei-entging St.-Agnes hield haar jaar verga dering in hotel De Zon. De vergadering werd geopend door de vice-presidente mevr. M. P. v. d. Zalm. Langeziaal. Nadat zij een woord van wel kom had1 gericht tot alle aanwezigen, herdaohit zij de irn het afgelopen jaar overleden leden van de vereniging en stond hierbij uitvoerig stil bij het over lijden van de presidente mevr. Ver woerd-de Bakker. Het jaarverslag en de notulen gaven geen reclen tot op- of aanmerkingen en werden met een woord va-n dank aan mevr. Flint-de Wolf goed gekeurd. Het verslag van de penning- meestere&se mevr. De Vroomen gaf een ■batig saldo van f. 761,76. Bij de bestuurs commissie werd mevr. De Vroomen her kozen en werd mevrouw Pieterse aan het bestuur toegevoegd. De verkiezing van een nieuwe presi dente werd -geleid' door de secretaresse mevr. Flint-de Wolf. De uitslag van de stemming 'besliste in het voordeel van mevr. M. P. v. d. Zaim-Langezaal. De nieuw gekozen presidente dankte de leden voor het vertrouwen in haar gesteld. Zij zei dat het haar enigszins overrompeld had, om na vorig jaar als bestuurslid te zijn gekozen, zij nu al ais pi'esidente van de vei-enigiing is aange steld. Tevens maakte zij van de gelegen heid gebruik woorden van lof toe te zwaaien aan de secretaresse mevr. Flinit- De Wolf, voor het vele werk door haar in de afgelopen 20 jaar voor de vereni ging verricht. Pater Terhorts hield een interessante lezing met lichtbeelden over Catharina Laboure. Meer woningen, betere verbinding en bejaardencentrum in de naaste toekomst Niet alleen in de drukke zaken- centra in \Vest Europa zit het ver keer af en toe in de knoop. Deze foto toont, dat er in deze tijd van is voor de wintersport, ook in deze vakantieoorden wel eens een forse opstopping kan ontstaan. De foto werd genomen op de hellingen bij het jaar, nu er grote belangstelling het Spitzlngmeer in Beieten. Nog veel wensen De raad van Leiderdorp heeft gister avond in een vrij vlot verlopen ver gadering de gemeentebegroting 1959, welke een tekort aangeeft van f. 90.000, zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Het aantal op- en aanmerkin gen was op deze avond niet bijzonder groot; nog vóór het middernachtelijke uur kon burgemeester K. van Diepe- ingen de bijeenkomst sluiten. Nadat enkele reeds eerder in ons blad gepubliceerde voorstellen waren aangenomen, kwamen de algemene beschouwingen aan de orde. Als eerste spreker voei'de de heer J. W. Boot het woord. Deze A.-R. afge vaardigde drong in het bijzonder aan op een zo spoedig mogelijke totstand koming van een nieuwe oeververbinding over de Rijn, ter vervanging van de veel te smalle Leiderdorpse brug. In antwoord hierop deelde de voorzitter later op de avond mede, dat nog deze maand over de brugkwestie bespi-ekin- gen gevoerd zullen worden met auto riteiten van het Rijk en de provincie. De heer E. J. Veldhuizen (C.H.U.) had veel waardering voor het beleid van B. en W., dat er steeds op gericht is de ontwikkeling van de gemeente te bevorderen. Hij vroeg echter begripvoor het standpunt van de agrariërs, die min of meer de dupe zullen worden van de uitbreidingsplannen, welke momenteel bij B. en W. in voorbei-eiding zijn. Ook de heer G. J. Lolling (Gemeente belangen) bracht hulde aan het College van B. en W. voor de wijze waarop de begroting is uitgebracht. Hij heeft het grootste vertrouwen in het beleid van B. en W. in de naaste toekomst. De af gevaardigde van de P. v. d. A., de heer J. Nievaart, 'kon zich met het progressieve beleid van B. en W. volkomen verenigen. Naast de activering van de woningwet- bouw moet z.i. voldoende plaats zijn voor bouw in de particluliere sector. Behalve het thans in deze gemeente gebouwde woningtype moeten ook een aantal goedkopere gezinswoningen in het nieu we uitbreidingsplan geproject^rd wor den, zo meent de heer Nievaa-rrs Hij gaf het college in overweging de goedkopere gronden in het uitbreidingsplan voor deze woningen ite reserveren. Verder wees deze spreker op de wenselijkheid een bejaardencentrum te scheppen. Ver der vestigde de heer Nievaart er de aan dacht op, dat ook het geestelijke en cul turele leven in Leiderdorp om meer ont plooiing va-aagt. Namens de KVP-fractie somde de heer A. M. Kleiss een aantal wensen op: woningbouw voor de finan cieel minst draagkraohitigen, bouw van goedkopere particuliere woningen in de ag. middenklasse zoals 'bv. in andere ge meenten waarbij inwendige verfraaiing later zelf door de eigenaar verzorgd kan worden, vergroting van het zwembad' met een 50 meter bad, meer vergader- en omtspamningisruimte en meer sport op zondag. Wat de kwestie der Leidsse agglome ratie betreft toonde de heer Kleiss zich met het standpunt van B. en W. wel bij zonder ingenomen. De burgemeester, die de verschillende sprekers van repliek diende, zei o.m., dat met de bouw van een bejaardencentrum ongetwijfeld dit jaar nog een aanvang genomen zou kunnen worden, een prot. chr. commissie is reeds in oprichting. Het plan om een R.-K. kleuterschool te laten bouwen zal spoedig verwezenlijkt kun nen worden. B. en W. zijn hier nl. reeds over bezig. Pessimistisch liet de burge meester zioh uit over de bouw van gym nastieklokalen. Voorts deelde hij mede, dat ln het nieuwe uitbreidingsplan naast de wo ningwetwoningen zeker plaats zal zUn voor particuliere woningbouw. Verheu gend is, dat Leiderdorp weer een bouw volume toegewezen kreeg van vijftien woningwetwoningen voor grotere gezin nen. Een aan de raadsagenda toegevoegd voorstel, dat met deze toewijzing ver band hield, werd aanvaard. De begrotingen voor 1959 van het wa terleidingbedrijf (voordelig saldo van byna f6000.het woningbedrijf, het grondbedrijf en het Bureau Sociale Zorg werden in uiterst vlot tempo vast gesteld. De begroting van de zwemver eniging werd op deze avond niet be handeld. BEGROTINGSCOMMISSIE BEZORGD Het rapport van de begrotingscom missie, bestaande uit mevrouw B. Seret- Cruden, de heer P. J. Andx-ik en de heer C. de Graaf Wzn., luidde niet al te gun stig. De commissie meent n.l. dat het tot haar plicht behoort haar onbehagen uit te moeten spreken over de situatie waar in de gemeenten verkeren door het ont breken van een goede financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten Hoewel de commissie van mening lsdat de vrijheid van onderwijs in het kader van onze democratie niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd betreurt zij het dat Leiderdorp als randgemeente van Leiden daardoor gedwongen wordt zeer hoge kosten te dragen. De vergoedingen per leerling zoals zij zijn vastgesteld door G.S. lopen zo zeer uiteen, dat de ontvangsten over een aanmerkelijk gro ter aantal kinderen slechts circa 80 der uitgaven kunnen dekken. Mede in verband met de mogelijke uitbreiding van Leiderdorp in de toekomst meent de commissie haar bezorgdheid te moe ten uitspreken over deze ontwikkeling temeer daar de gemeente bij de vast stelling van de vergoedingen geen ge wicht in de schaal kan leggen. De per centuele vei'houding tussen de vergoe dingen per leeiling aan Leiderdorp en de vergoedingen per leerling aan de ge meente Leiden doet bij de commissie verbazing en een gevoel van onbehagen ontstaan. De gemeentebegroting werd zoals reeds gezegd goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling van de bedragen per leerling voor het gewoon lager onderwijs en het bijzonder uitge breid lager onderwijs werd evenals het voorstel tot uitbreiding van de alge mene begraafplaats z.h.s. aangenomen. AANBESTEDING Enige discussie ontstond bij de behan deling van het voorstel van B. en W. om het bouwrijp maken van het laatste deel van complex V van het grondbedrijf niet openbaar maar onderhands aan te besteden. Behalve de heer Lolling hechtte de gehele raad uiteindelijk zijn goedkeuring aan dit vooi-nemen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat het derde en vierde deel van complex V als mede complex VI van het grondbedrijf door dezelfde aannemer bouwrijp zijn gemaakt tot volle tevredenheid van de gemeenteai-chitect. Het bouwrijpmaken van complex VI van het grondbedrijf is niet zo lang geleden klaar gekomen zo- In Madrid is de eerste sneeuw van het jaar gevallen. De roei bootjes in een vijver tonen nu wel een heel ander beeld dan in de warme zomer, wanneer de Madri- lenen verkoeling zoeken op het water. WASSENAAR Op de Wereldvrouwengebedsdag, vrijdag 13 februari, zal er 's middags om 3 uur een samenkomst gehouden worden in de Kievitkerk; 's avonds om 8 uur zijn er drie samenkomsten: in het ge bouw van het Groene Ki-uis in het Ker- kehout, in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond en in het Dorpscen trum. Op Koninginnedag, 30 april a.s., zal het Wassenaars Sportcontact, even als in vorige jaren een sportmiddag or ganiseren met voetbal, hockey, atletiek en gymnastiek. De door de Floraliavereniging op de scholen uitgereikte bloembollen zul len op 3 maart a.s. worden gekeurd. De vereniging heeft in samenwerking met de Kon. Alg. Vereniging voor Bloem bollencultuur weer een aantal prijzen beschikbaar gesteld. In de strijd om het Wassenaarse damkampioenschap leidt, met nog enkele wedstrijden te spelen, P. Gijsbertus, die reeds eerder het plaatselijk kampioen schap op zijn naam bracht. Op de twee de plaats staat J. van Vuren. Met ingang van 1 februari j.L is de brigadier van politie C. Lugthart bevor derd tot adjudant en de hoofdagent A. Tromp tot brigadier. In het gemeentehuis bestaat iedere woensdagmiddag van 2 tot 3 uur gele genheid tot kosteloze inenting tegen pokken en difterie. dat de aannemer nog een deel van zijn materiaal hier beschikbaar heeft. DANK VOOR HULDIGING Na afloop der vergadering dankte de voorzitter de raad voor de grote hartelijkheid die hij op 31 januari j.l. bij zijn koperen ambtsjubileum heeft mogen ondervinden. Hij betrok in zijn dankwoord ook de burgerij van het dorp. De derde Amerikaanse revolutie (Van onze Amerikaanse correspondent) „Ford, General Motors en Chrys ler zijn als gekken aan het werk (working like mad) om een „kleine" auto op de markt te bren gen". Dit zijn de woorden van George Romney, de man, die thans aan het hoofd staat van American Mo tors, de maatschappij, die sedert het vorige jaar veel succes heeft gehad in Amerika met de produk- tie van een kleinere auto dan in dit land gebruikelijk: de Rambler. Samen met een Amerikaanse en een Britse collega hadden wij een gesprek met Romney, toen deze laatst in Washington was. Het spreekt haast vanzelf, dat deze ge slaagde zakenman (in 1958 verdien de hij 167.000 dollar) er volledig van overtuigd was, dat de koers, die hij met zijn bedrijf had ingeslagen, de juiste is. Indien de huidige ontwik keling doorgaat, kan Romney zich de man noemen, die de stoot heeft gegeven tot „de derde revolutie in de Amerikaanse auto-industrie". Studebaker-Packard heeft American Motors reeds nagevolgd en is thans op de markt versohenen met The Lark, een auto, waarin men de slanke Studebaker- lijn niet herkent, maar die dan ook aanmerkelijk korter en goedkoper is dan haar rakere zusters. Het feit dat „de grote drie": General Motors, Ford en Chrysler thans eveneens haast maken met het in produktie brengen van een kleinere auto, bewijst wel, dat de des kundigen het erover eens zijn, dat Rom ney en de zijnen gelijk hebben gehad en dat het Amerikaanse publiek sterk de neiging heeft om een kleinere wagen te kopen. Revolutie I Naar Romney's mening wordt dit de derde van de grote revoluties in de auto industrie. Eerst is het Ford geweest, die er van uitging, dat de Amerikanen een betrouwbaar transportmiddel nodig hadden. Mooi behoefde die auto niet te zijn: Ford produceerde in die periode 62 procent van alle Amerikaanse auto's. Daarna was het General Motors (hun duurste auto is thans de Cadillac, hun goedkoopste de Chevrolet), die een om wenteling teweeg bracht. De auto's wer den imposant, rijk met chroom beslagen, langer en langer, lager en lager, maar hoger en hoger ln prijs Reeds voor de depressie van 1958 en voor de grote toevoer van kleine Euro pese auto's is American Motors met de actie voor een „compacte" auto begon nen. Men is niet van plan om zo iets als een Volkswagen of een kleine Renault te producereix. Romney gebruikt dan ook niet het woord „klein", maar ..com pact" en zyn Amerikaanse concurren ten zijn blijkbaar allen tot de conclusie gekomen, dat het formaat van de Volks wagen toch slechts beperkte kansen heeft in de Ver. Staten, Een stelling die overigens toch nog bewezen moet wor den. Grote import Het vorige jaar zijn er 388.000 Euro pese auto's in Amerika geïmporteerd. Dit jaar zal men zeker boven de 425.000 komen, maar volgens Romney zou de topimport niet hoger worden dan 500 a 600.000 (uitgaande van de veronder stelling, dat de Europese fabrieken vasthouden aan hun kleine formaat). De Amerikaanse „compacte" auto blijft een wagen waar men met z'n zes sen in kan zitten. De belangrijkste „be snoeiing" betreft de lengte. Voor het parkeren en voor het opbergen in eigen garage betekent het inderdaad veel, wanneer een auto 45 cm. of meer korter is dan de slee, waarin men hier gewoon lijk rondrijdt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7