EUROPA'S GROOTSTE VEEDIEF BINNENKORT VOOR RECHTBANK Moderne agressie.... belangrijke prijsverlaging Finale kampioenschap LSB is ditmaal zeer sterk bezet WITTE ECHT! Italianen speelden liet best tegen Utreelitse combinatie Tijdens nachtelijke ritten met een dure Mercedes zag hij kans 419 koeien in de wei te doden i m H R m n ng&i i m m 4 i m r tri es B! 1 m i i m m ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 Advertentie Fiat verhoogde lijn productie, de Euromarkt verlaagde de invoerrechten vandaar dit voordelige nieuws I Vraag ook de verlaagde prljien van de andere Fiat typen I Imp.: Leonard L.n,'. Sudhond.nk.de II4« - Am.lerdam T.l. 719/. Om de Zilveren LD-Koning (Van onze schaakmedewerker) De finale van het toernooi om het persoonlek kampioenschap van de Leidse Schaakbond, met als inzet de Zilveren Koning van ons Blad staat ditmaal in de bijzondere belangstelling van schaakminnend Leiden en omstreken. Deze belang stelling gaat in hoofdzaak uit naar de eersteklassegroep, omdat men in lange tyd niet zo'n sterke bezetting heeft gekend. Afgezien van enkele prominenten, die niet aan de voorronden hebben deelgenomen, kunnen we zonder overdrijving vaststellen, dat de huidige finalisten alle op de voorgrond tredende schakers uit de Sleutelstad zijn! Wanneer wij de lyst van kandidaten bezien valt ons direct op, dat wij enige oude cracks missen. Wij doelen hier op W. G. Demmendal, A. Barkema en W. H. v. d. Nat. Eerstgenoemde werd in de voorronde uitgeschakeld, de overige twee hebben, vermoedelijk wegens drukke be roepsbezigheden, niet kunnen inschrij ven. Buiten dit trio ziet de huidige fi nale er op papier vrij sterk uit. Er zijn ditmaal in de eersteklasse geen zwakke punten aan te wijzen en dat zal de komende strijd een hoogst inte ressant karakter verlenen. Wü vermoe den dan ook, dat er ditmaal geen uit lopers zullen zijn en dat elk half puntje het verdere verloop drastisch zal bepa len! Naar aanleiding van deze kleine prog nose zijn er vanzelfsprekend geen favo rieten aan te wijzen. R. D. Westra en zijn clubgenoot Th. v. d. Oord jr. zullen vrij zeker hoge ogen gooien, doch de Philidorspelers M. D. Etmans, E. Ketting en mr. A. J. Mulder hebben doeltreffend bewezen tot uitzonderlijke prestaties in staat te zijn. Zij vormen dan ook voor het bovengenoemde tweetal het grootste struikelblok. A. Smit en J. Koet liggen echter op de loer om van een misstap van hen te profiteren en het is geenszins uitgeslo ten, dat zij wel eens het verloop van de strijd zullen bepalen! Titelhouder Jerry Beye die de laatste tijd weinig aan toernooien heeft deelge nomen en dus niet getraind aan de start zal verschijnen, zal het zeer moeilijk krijgen. De kans is groot dat het kam- Volleybalcompetitie Verdiende zege van P.W. op Celebes In koud een half uurtje was gister avond in het Gymnasium de wedstrijd P W.—Celebes bekeken. Volkomen tegen de verwachting in was het P.W.. dat aan het langste eind trok. Celebes, hoog ge noteerd op de overgangsklassemarkt, kon niet los komen. Deels was daarvan de oorzaak het wel zeer scherpe fluiten van de arbiter. Praktisch elke achter waartse set-up werd door hem als een technische fout afgestraft. P.W., met Frans Sieval en Frans Mul der weer in de gelederen, had zich snel Ingesteld op de beoordeling van de fluitist. Voor alles werd er eenvoudig, 6afe, gespeeld. Dat overigens de set-up naar vorep, al is daarmee de verrassing uit de aanval weg. toch heus wel punten kan opleveren, als zij maar goed gege ven wordt, bewezen Frans Sieval, Leu- rink en v. d. Linden. Vooral Frans Sie val oogstte de nodige open doekjes voor de smashes die hij keer op keer langs het Celebes-blok joeg. Frans Mulder zocht het in deze wedstrijd meer in plaatsballen over het blok heen en ver ln het achterveld. Hij scoorde daar diverse punten mee. In de laatste set vlotte de zaken wat beter bij de Hagenaars, maar niet zoveel beter dat zij P.W. van de volle winst konden afhouden. Het werd een 158, 155 en 15—11 zege voor Bekooy c.s. Geflatteerd, maar zeker verdiend. Sportsplinters De Zwitserse dressuur instructeur, majoor Otto Frank, oud-directeur van de militaire rijschool in Bern, die twee weken lang de Nederlandse dressuur ruiters en amazones heeft les gegeven, in verband met de voorbereiding op een eventuele uitzending naar de Olympi sche Spelen, komt in april nogmaals naar ons land voor een tweede cursus. De jaarlijkse interland waterpolo- wedstrijd Nederland—België voor het A- zevental en de juniorploegen worden dit seizoen op zondag 12 juli in Apel doorn gespeeld. De mogelijkheid bestaat, dat het Zuidslavische waterpoloteam eveneens naar ons land komt. De K.N.Z.B. heeft de Zuidslavische bond uitgenodigd het nationale zeven tal naar Assen te zenden om daar op 13 en 14 juni tegen het Nederlands zevental uit te komen. Er zijn ook nog besprekingen gaande met de Italianen voor een wedstrijd in het najaar. In het internationale wielerpro- gramma, dat voorafging aan de start van de Antwerpse zesdaagse heeft Peter Post de Belg Jean Brankaert in de finale van een achtervolgingswed strijd overtuigend geklopt. Na 3 km. en 640 meter haalde Post zijn rivaal in. De Christelijke Korfbalbond heeft alle wedstrijden afgelast. De Afdeling Gouda van de K.N.V.B. heeft alle wedstrijden in ver band met de gesteldheid van de terrei nen afgelast. In het toernooi om het persoonlijk kampioenschap dammen van Neder land. dat te Utrecht wordt gehouden, werd gisteravond een partij uit de 8e ronde gespeeld. De uitslag was: An- semsVan Dijk O2. pioenschap weer naar het LSG zal ver huizen In de tweedeklasse zal een LSG-er eveneens een hartig woordje meespre ken. Het is R. Sattler die de beste pa pieren heeft met W. Bey en C. C. Berg als grootste concurrenten. De jeugdige Carel Verbiest die enige jaren geleden iedereen verbaasde door zijn durf en agressieve speeltrant, zal wel in deze groep voor de nodige verrassingen zor gen De finales beginnen op 26 februari a.s. en zullen worden gehouden in de kan tinezalen van Clos en Leembruggen, Mare 28a in Leiden. De lyst van deelnemers ziet er als volgt uit: Eersteklasse: Jerry Bey (Philidor), M. D Etmans (Philidor). E. Ketting (Phi lidor), J. Koet (Philidor), mr. A. Mulder (Philidor), Th. v. d. Oord jr. (LSG), A. Smit (VTL) en R. D. Westra (LSG). Tweedeklasse: C. C. Berg (Philidor), W. Bey (Leithen), A. Spek (VTL), R. Sattler (LSG), G. Teeuw (Philidor) en C. J. Verbiest (Leiderdorp). De wedstrijdleider van de LSB, de heer Jac. Galjaard, zal ook ditmaal het evenement leiden. Advertentie Behaaglijk en veilig douchen met PHILIPS douchecel ver warming 2 stralers van 375W zijn ideaal. Prijs per stuk incl. ,Q armatuur) llLw» Vraag nadere inlichtingen bij uw installateur of een folder bij Philips Nederland n.v. Eindhoven JISsLiJBL - J Ter Leede secretaris door Afdeling gehuldigd De heer G. J. Vos is 25 jaar secretaris van Ter Leede. Gisteravond, tijdens een vergadering van het bestuur van de Af deling Leiden van de KNVB in Den Burcht, werd de heer Vos gehuldigd. Afdelingsvoorzitter, mr. De Jongh, richtte waarderende woorden tot de zii-, veren Ter Leede-secretaris en onder scheidde hem met de zilveren speld van de Afdeling. Bridgeclub VOG De uitslag van de elfde ronde der Viertallencompetitie luidt: Hoofdklasse: team Slegtenhorst wint van team Jansen met 8 pnt.; team Smit wint van team Epskamp met 26 pnt. Eerste klas: team v. d. Staay wint van team Grommé met 32 pnt.; team Huys wint van team Caro met 18 pnt.: team Nieuwland wint van team Raar met 7 pnt.; team Crama gelijk met team Versteeg. Tweede klas: team Miggels wint van team Wendt met 25 pnt.; De Ruyter wint van team Jasper met 9 pnt.; team Kruizinga wint van team Boom met 36 pnt.; team Kooiker gelijk met team Westerman. Advertentie Schouderpijn*.maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! VOETBAL UVS en Van der Toorn Ons bericht over de onderhandelingen van UVS met de Sparta-speler v. d. Toorn heeft in blauwwitte kringen eni ge opschudding verwerkt. Het bestuurs lid, dat ons de mededeling verstrekte, schijnt een tikje aan de voorbarige kant te zijn geweest. In de eerste plaats, zo vernemen wij thans, heeft de technische leiding van UVS geenszins het voorne men wijzigingen aan te brengen in het eerste elftal, integendeel, men is zeer tevreden over de prestaties totnutoe, terwijl voorts het lid-worden van Van der Toorn bovendien nog op zeer losse schroeven staat. KUNSTRIJDEN Joan Haanappel op tweede plaats na drie figuren Gistermorgen om negen uur begon in Davos de strijd om het Europees kam pioenschap kunstrijden voor dames. Na de eerste drie verplichte figuren luidt de stand: 1. Hanna Walter (Oostenrijk) 347 pnt.; 2. Joan Haanappel (Ned.) 339.2 pnt.; 3. Ina Bauer (Duitsland) 332.1 pnt.; 4. Patricia Pauley (Engeland) 330.5 pnt.; 5. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 327.8 pnt.; 6. Jindra Kramperova (Tsjecho-Slowakije) 319.6 pnt-.; 7. Regine Heitzer (Oostenrijk) 318 pnt..; 8. Jana Docekalova (Tsjecho-Slowakije) 314.2 pnt.; 9. Dany Rigoulat (Frankrijk) 312.8 pnt.; 10. Liliane Crosa (Zwitserland) 308.5 pnt. Het Europese kampioenschap ijsdan- sen werd gewonnen door de Engelsen Doreen Denny en Courtney Jones. Voor Onze bridgerubriek Onze wekelijkse bridgevraag: Nie mand kwetsbaar. Oost, uw rechterbuur man opent met 1 schoppen. Als zuid hebt ge: sch. 7, 5, 3; harten B, 8. 6. 5. 4: niiten A. V, B, 6; kl. H. Wat moet zuid bieden? Antwoord onder het ar tikel. De beste wedstrijd die de Italianen naar mijn mening in Scheveningen heb ben gespeeld, was die tegen de Utrechtse combinatie. Vooral in de tweede helft speelden zij voortreffelijk en de toe schouwers beloonden hen diverse malen met een applaus voor hun prestaties. Zoals bijv. na dit spel: Sch. 7 3 Ha. A 3 Ru. V B 9 8 5 4 2 Kl. 9 4 Sch. A V B 8 4 n Sch. 10 5 Ha. B 10 5 4 w Ha. V 9 7 6 Ru. A3 Ru. Kl. B 2 z Kl. A H V 10 8 7 3 Sch. H 9 6 2 Ha. H 8 2 Ru. H 10 7 6 Kl. 6 5 In de gesloten kamer opende de Ita liaanse noordspeler met 3 ruiten - oost bood 4 klaveren - zuid 4 ruiten - west 4 schoppen - waarna iedereen paste. Noord speelde ha. Aas voor en dezelfde kleur na: het contract ging één down. Vooral door het tegenbieden der Italia nen was het moeilijk, zo niet onmoge lijk, een eindbod van 4 harten te vin den. Aan de andere tafel opende de Ne derlandse noordi niet, waarop het Ita- Na drie jaar gepakt (Van onze correspondent in Bonn) In Düsseldorf begint binnenkort het proces tegen de grootste veedief van Europa, een veedief, wel te verstaan, die met de chicste auto, die men in West- Duitsland kan kopen, op jacht ging en daarbij niet minder dan 253 diefstallen pleegde, waarbij 419 koeien het leven verloren De thans 50-jarige Albert Roden, eens een gerenommeerd slager in Düsseldorf, is de hoofdbeklaagde in dit proces. Nog niet eens zo heel lang geleden bezat Roden in Düsseldorf een prachtige sla gerij, modern en zo op het oog zakelijk goed gedreven. In 1952 ging Roden aan het gokken enverloor. Hij had daarna geld nodig, zowel om zyn be drijf op de been te houden, als om ver der te kunnen gokken. De energieke man, die op vele reizen met zfjn dure Mercedes-300 met ken nersblik langs de Autobahnen vette koeien had zien grazen, besloot op een voudige wijze geld te gaan verdienen. Hij ging er des nachts op uit, gewapend met zfjn Mercedes-300, een slagersinstrument om koeien geluidloos te doden en vele lange messen. Wie verdenkt de bezitter van een Mercedes-300 ervan een ordi naire veedief te zijn? Nacht na nacht verrichtte Roden zyn bloedige werk: per nacht twee of drie koeien, die hy snel doodde, vakkundig in stukken sneed en achter in zyn wagen legde. De volgende dag lag het gestolen vlees in Rodens slagerij. Geen haan die er naar kraaide! De politie stond voor een raadsel. Maandenlang kwamen er klachten van boeren binnen, wier vee op geheimzin nige wijze verdween. Het waren altijd boeren, die vee hadden grazen langs de Autobahnen of langs grote autowegen. Het waren zowel boeren die in Lübeck, in het verre noorden van Duitsland, woonden, of veehouders, die achthon derd kilometer naar het zuiden toe, by Kassei of Frankfort, woonden. De vee- ZILFA PLEET modern bestek J. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. I. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 F. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN liaanse ow-paar een vrije loop kreeg. Het maakte er dankbaar gebruik van: oost 1 harten - west 2 schoppen - oost 3 klaveren - west 3 harten - oost 3 schoppen - west 4 schoppen - oost 5 harten - west pas. Een moeilijk bied- verloop. doch als ge weet dat de Italia nen slechts 1 klaveren openen met eeü werkelijk sterk spel van ong. 17 of meer punten, wordt het openen met 1 harten wel duidelijker. In dit fraaie eindcontract gingen slechts aas en heer van troef verloren en BelladonnaAvarelli scoorden er 450 punten op. Nadat oost zijn 11 slagen had gemaakt, bewees een luid applaus, hoe zeer de Nederlandse toeschouwers met dit bieden ingenomen waren. Antwoord wekelijkse bridgevraag: Om het juiste in zulk een spel te kun nen doen, moet men over langdurige bridge-ervaring beschikken. Als ge die bezit, weet ge, dat twee harten geen goed bods is. De troefkleur is te slecht; men staat daardoor aan allerlei gevaren bloot, b.v. dat de partner als de tegenparty speelt in uw kleur uit komt en de boel juist daardoor bederft. Zou de partner een zwak tot matig spel hebben zónder (of met weinige) harten, dan gaat 2 harten véél down, misschien zelfs gedoubleerd. Het beste is voorlopig te passen; zou uw partner zelfstandig iets kunnen ondernemen, dan hebt ge wellicht reden iets te ondernemen. Ook 2 ruiten is niet aanbevelenswaardig; reeds daar het een vierkaart is, valt het doen van een volgbod op het tweeniveau af te raden. H. W. FTTiARSKl, Courtney Jones betekende dit, dat hy de titel voor de derde maal in successie op zyn naam bracht. In 1957 en in 1958, respectievelijk te Wenen en te Bratis lava had hy dit kampioenschap ver overd met June Markham, die het vorig Jaar tot het professionalisme is overge gaan. Courtney Jones heeft dus in Doreen Denny een waardige plaatsver vangster gekregen. In het eindklassement te Davos be zetten deze Engelsen de eerste plaats en wel met 36.3 pnt. Hun landgenoten Catherine Morris en Michael Robinson namen de tweede plaats in beslag met 34.1 pnt. Het klassement luidde verder: 3. Christiane GuhelJean Paul Guhel (Fr.) 34.2 pnt.; 4. Rita PauckaPeter Kwiet (Did.) 29.3 pnt.; 5. Elly Thai— Hannes Burckhardt (Did.) 29.4 pnt.; 9. Toki en Koos Odink (Ned.) 27 pnt. Er namen 15 paren aan dit kampioen schap deel. PAARDESPORT Draverijen en rennen in 1958 Op de definitieve koerskalender van de Stichting Ned. Draf- en Rensport ko men voor het jaar 1959 o.m. de volgende kampioenschappen, klassiekers en semi- klassiekers voor: Draverijen: Grote Prijs der Lage Landen (drave rij van het Europees circuit, het Euro pees draverskampioenschap), zondag 5 juli op Duindigt; kampioenschap Neder landse paarden, zondag 23 augustus te Hilversum: Kampioenschap van Neder land, zondag 11 oktober op Duindigt; Grote Prys van Nederland, zondag 16 augustus op Duindigt; De Gouden Zweep, zondag 14 juni op Mereveld; Sweepstakes Hengsten en Sweepstakes Merriën, zondag 28 juni op Mereveld; Derby, zondag 2 augustus op Duindigt; Jonker- en Jofferprijs, woensdag 2 sep tember op Duindigt; Produktendravery Y. zondag 13 september op Duindigt; H. V. Wickevoort-Crommelin Memoriaal, zondag 27 september op Mereveld. Rennen: .Hengsten en Merriënproduk- tenren, zondag 3 mei; Derby, zondag 7 juni; Diana-prys. zondag 12 juli; St. Leger, zondag 13 september; Het Van Brienen's Memoriaal, zondag 5 juli; Clingendaal-ren, zondag 9 augustus; Het Criterium, zondag 13 september. dief, die een dergelyk uitgebreid ar beidsterrein bestreek, was een spook of een man met een vliegtuig, zo redeneer de men. En de slager En Roden stal maar voort. De politie richtte tenslotte een kleine commissie van specialisten op, die de legpuzzel nauwkeurig in elkaar ging zetten. Ze onderzocht het doorgesneden prikkel draad om de weiden, zowel in Lübeck als in Frankfort en kwam tot de conclusie, dat het met dezelfde schaar moest zyn doorgeknipt.. Ze vond patroonhulzen van een slachtersinstrument, die steeds van hetzelfde merk waren. Ze zocht en re kende en combineerde drie jaar lang. En tenslotte waren de specialisten over tuigd van één ding: de veediefstallen werden gepleegd door steeds eenzelfde man. Men ging er toen toe over om we ken achter elkaar tussen Hannover en Bielefeld met meer dan 200 politie agenten de weiden te bezetten, maar juist in die periode zat Roden biykbaar weer goed in zyn geld. Hy bleef ten minste thuis. Een goed jaar geleden kwamen de politie-specialisten tot de kern van de zaak: de veedief moest ln het bezit zyn van een auto, die ten eer ste snel moest zyn en ten tweede flink groot. Een snelle, grote wagen, alleen déérmee kon een veedief van de allure als de man, die men zocht, zyn bloedig werk met succes verrichten. Laatste fase. En toen begon de laatste fase van de Jacht op Roden. Een maand lang stelde de politie op alle Autobahnen tussen Lübeck, Hannover, Kassei en Frankfort waarnemingsposten op, wier enige taak het was om autonummers op te schrij ven, autonummers wel te verstaan van grote auto's. Van Mercedessen-300, van grote BMW's, van zware Amerikanen. Per nacht noteerde men zo'n negentig auto's. En daarby viel het op, dat steeds daar, waar koeien gestolen werden, de Mercedes-300 met het nummer D-EL 442 was geweest. De bezitter van die auto was slager Roden uit Düsseldorf! Toen men juist bevel had gegeven om Roden aan de tand te voelen, werd hy Jubileum. De afgevaardigden naar de drie-mo- gendhedenconferentie in Genève over het staken der kemproeven zyn gisteren voor de 50ste maal byeengeweest. Zy zyn er niet in geslaagd vorderingen te maken met de kwestie van de stem mingsprocedure. De Sovjet-Unie wenst in het verdrag een vetorecht opgenomen te zien, dat volgens de Westelijke mo gendheden echter de werking van de controle en inspectie zou kunnen ver lammen. Maandag komt men weer byeen. op heterdaad betrapt. In de nacht van 1? op 13 juli van het afgelopen jaar zag men Rodens auto, met op de achterban ken acht stukken vlees van een pas ge slachte koe. Aan het stuur zat Rodens 21-jarige zoon. De Mercedes-300, want zo'n wagen was het, had het nummer D-EL 442 Roden, zijn zoon, en niet minder dan zes helpers en helers werden gearresteerd. Toen bleek dat Ro den c.s. in tyd van zes jaar niet min der dan 253 diefstallen hadden gepleegd en daarbij 419 koeien hadden gedood. De grootste veedief van Europa was ge pakt! In het Wilde Westen van Amerika hing men in de vorige eeuw veedieven direct op, in het welvarende West- Duitsland krijgt Roden een eeriyk pro ces, het proces van een slager, die speel de en verloor Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 by Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Duitse materiaaldepots in ons land In antwoord op schriftelyke vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker heeft minister-president Beel verklaard, dat by het overleg in Navo-verband over het opleggen van Duitse militaire voor raden in Nederland nooit het legeren van Duitse troepen in Nederland ter sprake is geweest. Omtrent de aard en de plaats der magazynen kunnen in het landsbelang geen mededelingen worden gedaan, zo zegt prof. Beel nog. Hy kan slechts mee delen, dat het de bedoeling is in ma gazynen en andere opslagplaatsen in Nederland Duitse voorraden op te slaan en daartegenover op het grondge bied van de Westduitse bondsrepubliek Nederlandse voorraden onder te brengen. Tweede blindganger onschadelijk gemaakt (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft de heer Drent, plaatsvervangend hoofd van de hulp verleningsdienst, kans gezien ook de tweede blindganger te Enschede onscha- delyk te maken. De bom lag op de hoek van de Oldenzaalsestraat en de Schreurs- weg. Vijf minuten nadat de heer Drent in de diepe kuil was afgedaald, kwam hy weer tevoorschyn met de ontsteker in de hand. Als voorzorgsmaatregel wa ren er 20 huizen ontruimd, terwyl in een straal van een kilometer de bewo ners de ramen hebben moeten open zetten. Onze schaakrubriek Spelers die van vuurwerk houden, kunnen hun gading vinden ln de twee korta partijen die wy hieronder laten volgen. De eerste bliksemparty geschiedde ln een simultaan-séance van dr. Max Euwe ln Ermelo. De oud-wereldkampioen laat zich door het agressieve spel van zijn tegenstander niet afschrikken en dwingt met een aantal krachtige zetten de winst af. De tweede partij werd gespeeld in Leiden tydens een onderlinge clubwedstryd. De zwartspeler tekende met een paardoffer op e4 zyn eigen ondergang. Wit: dr. M. Euwe (simultaan) Zwart: mr. K. S. Bieger DAMEGAMBIET 1. d2d4 2. c2c4 3. Pblc3 4. Lel—g5 5. e2e3 6. c4xd5 7. Lfld3 d7d5 e7e6 Pg8—f6 Pb8d7 Lf8b4 e6xd5 c7c6 Als sterker wordt hier 7 c5 be schouwd. 8. Pgl—e2 9. 0—0 Dd8c7 b7b6 Solider is 9a6. Het 6pel kan dan verschillende kanten uit. 10. Tal—cl Lb4d6 11. Pc3b5 Ld6xh2+ 12. Kgl—hl Dc7d8 Een aardige riposte. Op 13. Kxh2 volgt nu 13Pg4+ en Dxg5 met een gevaariyke aanval. 13. Tclxc6l Lc8—b7 14. Lg5xf6 g7xf6 15. Tc6c3 Pd7e5 Heel spitsvondig! Nu ontstaat een waar vuurwerk 16. Pb5—c7+ 17. Pc7 x a8 Ke8—f8 f6—f51 Zwarts enige kans. Hy moet proberen tot tegenaanval te komen, daar wit an ders met zyn materiële overwicht ge- makkelyk wint. 18. g2—g3 h7—h5! 19. d4 xe5 Het is voor wit niet eenvoudig een di recte beslissing te nemen. Nu het zwarte paard van het bord verdwynt, is de zwarte aanval - of poging tot aan val -, praktisch gebroken. 19h5h4 20. Khl—g2! d5d4+ 21. f2—f3 d4 x c3? Veel meer kansen bood 21 h x g3. 22. Ld3xf5 Lb7xf3+ Of 22 Dxa8; 23. Dd6+ Kg8; 24. e6! en wint. 23. Kg2 x f3 Dd8 X a8+ 24. Lf5e4 Da8b8 25. Ddl—d6+ Zwart gaf het op. Wit: N.N. Zwart: A. G. 1. e4 c5; 2. f4 g6; 3. Pf3 d6; 4. Lc4 Lg7; 5. Pc3 Pf6; 6. d4 cxd4; 7. Pxd4 Pxe4? (voorbarig); 8. Lb5-t- Kf8; 9. Pxe4 Db6; 10. c3! e5; 11. fxe5 dxe5; 12 Pf3 Dxb5; 13. Dd6+ Ke8; 14. Lg5 Pc6; 15. Pf6+ Lxf6; 16. Dxf6 Tg8; 17. 0-0-0 Le6; 18. Td6 Dc5; 19. Txe6-f- fxe6: 20. Dxe6+ Kf8; 21. Lh6+ Tg7; 22. Df6-|- en zwart gaf het op. TER OPLOSSING Onderstaande eindspelstudie is wel de meest leerzame uit de schaakliteratuur. Hoevele malen is deze stand niet voor gekomen? Een verkeerde behandeling leidde vaak tot remise. KLING EN HORWITZ 1951 Wit speelt en wint. Oplossingen inzenden vóór 15 fe bruari aan de redactie van ons blad on der motto „Schaakrubriek". JERRY BEY

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3