Soekarno's „geleide democratie''' is nog steeds niet verwezenlijkt Persoonlijke triomfen van Sir Alee Guinness Concept nu belangrijk verzivakt MOTIE P. v. d .A. IN KAMER VOOR WERKTIJDVERKORTING Alleen steun van communisten 97ste jaargang Vrijdag 6 februari 1959 Derde blad no. 29664 CORA SOLAFABRIEK M.J.GERRITSEN NV. ZEIST Voor I960?.... Zonder dwang zal zijn plan niet lukken Het is deze maand twee jaar geleden dat president Soekarno besloot dat zijn land een nieuwe regeringsvorm nodig had en dat hij zjjn concept daarvoor bekend maakte in een redevoering gehouden op 21 februari 1957. Zijn denkbeeld van „geleide democratie" is sindsdien uit en te na besproken, zonder dat de president evenwel veel dichter bij zijn doel is gekomen. Soekarno verklaarde op 21 februari 1957 dat hij genoeg had van de democratie in Westerse stijl, omdat deze niet beantwoordde aan het nationale karakter van Indonesië. Velen trokken onmiddellijk uit zijn woorden de onjuiste conclusie dat de president regelrecht op het communisme afstevende. Wat Soekarno in de eerste plaats verdroot was het systeem van politieke oppositie, dat hg wilde afschaffen. Als basis van zijn concept nam hij de tra ditionele bestuursvorm in Indonesische dessa's. aanvankelijk getoond enthousiasme van de zijde van politici en pers, is duidelijk verminderd. Soekarno heeft zich waar schijnlijk voorgesteld al heeft hij het niet gezegd dat alle politieke partijen moesten samensmelten tot één enkele nationale partij. Hij zal nu wel inzien, dat dit doel niet door overreding be reikbaar is. Strategische terugtocht Hij wilde dit systeem van „Gotong Rojong", zoals het heet, ook. in de na tionale regering toepassen. Gotong Ro jong wordt nog het best omschreven door „bestuur volgens algemene instem ming". De dorpshoofden plegen daartoe bijeen te komen om al pratende hun problemen op te lossen en hun menings verschillen te overbruggen, net. zolang totdat men het eens is over een door allen aanvaarde koers. Tot stemmen gaat men nooit over, omdat dan een op positiegroep zou kunnen ontstaan. De president bemerkte al spoedig dat het moeilijk zou zijn z'n denkbeelden te verwezenlijken. Hij vroeg de politieke partijen hem binnen een week hun op vattingen mede te delen. Het is nu, twee jaar later, doch geen enkele partij, ook niet die van Soekarno zelf, heeft ooit duidelijk gezegd waar het op stond. Ook al accepteerden ajle partijen het con cept „in principe". Doch het is duide lijk dat de politieke partijen tegen de geleide democratie" zijn, en dat zij een strategische terugtochtactie hebben ge voerd, met steun van het kabinet. Enthousiasme verminderd Soekarno heeft van het begin af de wens gekoesterd de Nationale Kaad tot de werkelijke staatsleiding te maken, zonder ernstige oppositie. Maar de meeste politici waren van oordeel dat de raad zonder rechtstreekse verant woordelijkheid tegenover het parlement dan spoedig in een oligarchie zou ont aarden. Uit de discussies van de afgelopen twee jaar is het volgende voortgekomen: 1. De Nationale Raad is gevormd. 2. Besloten werd een Parlement samen te stellen uit vertegenwoordigers der „functionele" groepen en der politieke partijen. Maar de sterkte der vertegen woordigingen moet nog altijd vastge steld worden. Het huidige parlement be staat alleen uit vertegenwoordigers der politieke partijen. 3. Soekarno houdt vast aan de vorming van een kabinet, zoals hg zich dat twee jaar geleden, voorstelde. Maar het be staande kabinet, hoofdzakelijk samen gesteld uit partijpolitici, heeft dit nog steeds verhinderd. 4. Er is een nationale planoommissie, 'bestaande uit deskundigen, gevormd. Dat is iets heel nieuws. De leden worden door de president benoemd. De taak van de commissie zal bestaan uit het op stellen van ontwikkelingsplannen. Zij zal in de loop van deze maand geinstal- leerd worden. Men kan aannemen dat Soekarno nog hetzelfde wenst als in 1957. Maar zijn „conceptie" is in de discussies reeds aan zienlijk veranderd en verzwakt. Een Naïve president Vele neutrale waarnemers achten het bijzonder naïf van de president om te veronderstellen da t de politieke panty - invloeden geweerd zouden kunnen wor den uiit de functionele groepen. Een an dere factor van betekenis is de opkomst van de militaire macht sinds Soekarno zijn concept bekend maakte. De militai ren willen een veel groter vertegenwoor diging in de geleide democratie dan oor spronkelijk was voorzien. En de politieke partijen verzetten zich daartegen met hand en tand. Het schijnt dat Soekarno de geleide democratie in 1960 volledig ingevoerd wil zien. Maar men is het er algemeen over eens dat dit hem niet zal lukken, als hg de weg der discussies wil blijven volgen, en niet tot dwang wil overgaan. Dit algemene standpunt vindt een zeer duidelijke uitdrukking in een re cente uitspraak van het dagblad Abadi, dat schreef: „Wij kunnen een geleide de mocratie met een dictatoriaal karakter niet aanvaarden, en als de geleide de mocratie dat karakter niet heeft, dan zal zjj niet de gewenste resultaten ople. veren". Centrale Raad voor pensioenbelangen Te Utrecht is opgericht de Centrale Raad voor de behartiging van gemeen schappelijke pensioenbelangen (CRBP). Hierbij hebben zich aangesloten de Al gemene Ned. Bond van Gepensioneerden de Algemene Militaire Pensioenbond. de Bond van Gepensioneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen, de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, de Indische Pensioenbond, de Vereniging van oud-onderofficieren van het KNIL „Madjoe", De Ned. Ind. Bond van ex- krijgsgevangenen (NIBEG), de Federa tie Ambtenaren Indonesië, de Vereni ging van oud-korporaals en soldaten „Voorwaarts", de Bond van gepaspor- teerd Marinepersoneel beneden de rang van officier, totaal omvattende 120.000 gepensioneerden. De CRBP heeft tot doel de beharti ging van uitsluitend die pensioenbelan gen, welke voor alle Nederlandse en In dische gepensioneerde landsdienaren gelijk of vrijwel identiek zijn te be schouwen. Hij is samengesteld uit ver tegenwoordigers van genoemde organi saties. Een bestuur werd gevormd, waar van de heer R. J. A. Adriaansz als voor zitter optreedt en de heer F. Witkamp als secretaris. (Het secretariaat is ge vestigd Van Persijnstraat 9a te Amers foort). Schilderijenaffaire in Denemarken VERHOOR VAN AMSTERDAMSE KUNSTHANDELAAR. De Amsterdamse Justitie en politie zullen zich gaan bezig houden met een handel in schilderden in Denemarken voor zover daarin volgens de Deense politie een Amsterdamse kunsthan delaar „oplichtingspraktijken" zou heb ben gepleegd. Van het resultaat van het voorbereidend onderzoek zal afhangen of tot een strafvervolging tegen hem zal worden overgegaan. De Deense Justitie heeft daartoe een aantal stukken aan de Amsterdamse Justitie gezonden. Met name zal moeten worden uitge maakt of de feiten waarvan hij in De nemarken wordt verdacht ook volgens de Nederlandse wet strafbaar zijn. In dien er een terechtstelling volgt is het mogelijk dat daar ook Deense politie functionarissen als getuige zullen wor den gehoord. Of eveneens een Duitse kunsthandelaar uit Düsseldorp, die door de Deense politie als „mede-verdachte" wordt beschouwd, dan als getuige zal worden opgeroepen staat nog niet vast. Deze werd in augustus van het vorig jaar in verband met deze affaire dooi de Deense politie aangehouden. Volgens de Deense politie zou hij zich destijds door te vluchten aan een arrestatie heb- men kunnen onttrekken. „The Horse's Mouth Knappe schets van een beseten schilder Alec Guinness, die dezer dagen in de adelstand is verheven en voortaan Sir Alec zal heten, heeft nieuwe lauweren geoogst met wat hij terecht als „zijn" film mag be schouwen. Het is „The Horse's Mouth" (een Engelse uitdrukking, die eigenlijk moeilijk te vertalen is. Hier kan het tegelijkertijd beteke nen „Het woord van de meester" of „De harde waarheid"). Deze jongste film van Guinness, die - zoals ivij indertijd reeds schre ven - op het filmfestival te Venetië werd bekroond en die in de Ver. Staten al is betiteld als „de triomf van Guinness", werd gekozen voor de deze iveek in Londen gegeven ko ninklijke galavoorstelling, welke door de Koningin-moeder en Prin ses Margaret werd bijgewoond. Op datzelfde trottoir van Leicester Square, waarover op die avond filmbe roemdheden in kostbare toiletten schre den om deze vorstelijke voorstelling in de Empire Cinema bij te wonen, schui felde een kwart eeuw geleden een jong kunstenaar, wiens maag van honger knaagde, maar zijn trots was deson danks te gTOot geweest om de twintig pond aan te nemen, waarmede Sir John Gielgud toen al een succesvol ama teur hem wilde helpen. Hij verdreef de gedachte aan zijn honger met het imiteren van voorbijgangers, die om de een of andere reden zijn aandacht trok. ken. Toen dat ook niet meer hielp stapte hij het Piccadilly Theatre binnen, vast besloten ieder baantje te acceptëben, dat hem een behoorlijk maal zou opleveren. Op dat moment stapte het geluk naast hem naar binnen, want de stagemanager merkte hem op en bezorgde hem voor drie pond per week een baantje op de planken. In het eerste bedrijf een Franse piraat, in het tweede bedrijf een Chinese koelie, in het derde en laatste bedrijf een Britse zeeman. Dat was Alec Guin ness anno 1934. Hoge toppen van succes Wij tekenen nu dus vijfentwintig jaar later. En Alec Guinness heeft een lange weg bewandeld naar de hoge toppen van het succes. Zijn bekroning was niet al leen de adelstand, maar ook de „Royal Performance" van deze week. Guinness maakte zijn „The Horse's Mouth" naar de roman van Joyce Cary, welke hij zelf tot draaiboek verwerkte. Dus wandelde Guinness deze week weer over datzelfde trottoir van Leices- ter Square. Maar thans als een grote onder de groten, ondanks zijn tengere gestalte. En onzichtbaar onder zijn arm droeg hij een nieuw filmportret voor zijn gale rij van meesterlijke creaties. In „The Horse's Mouth'" schetst hij de figuur van de bezeten schilder Gulley Jimson in Cary's geliefd thema: de mens, die boven zijn forma al uitgroeit en voor wie de maatstaven van zijn omgeving tekort schieten om hem naar waarde te schat ten. Want het moge de schilder Jimson aan morele scrupules ontbreken, hij is het geweten van de kunst, die hij schept, waar de inspiratie hem bevangt. In het kostbare interieur van de miljonairsflat, waar hij onder valse voorwendselen is binnengedrongen en op de nog gave muur van een gebombardeerd Londens kerkje, waar hij het laatste oordeel schil dert. tot het allerlaatste oordeel wordt voltrokken door de bulldozers, die de kerkruïne komen slopen. Vele prominenten Behalve de vorstelijke gasten en de hoofdfiguur Alec Guinness waren er vele prominente personen uit de internatio nale filmwereld aanwezig op die „Royal Performance". De Amerikaanse president Eisen hower reikte in het Witte Huis de gouden medaille van de Nationale Geografische Vereniging van de V.Suit aan de Britse poolvorser Sir Vivian Fuchs voor zijn briljant Eendjes luidden het voorjaar in (Van onze Haagse redactie) Het hoofd van de school aan het Chrysantplein te Den Haag, ontdekte gisteren in het struikgewas zes jonge eendjes, die zojuist uit het ei waren ge kropen en daarmee het voorjaar wel al heel vroeg inluidden. De politie ont fermde zich over de diertjes, waarvan er inmiddels al twee gestorven waren en bracht ze naar particulieren, die bij de politie als dierenvrienden bekend staan De recette van de avond de duurste plaats kostte ongeveer 250 gulden ging naar het Cinematograph Trade Bene volent Fund en de filmwereld revan cheerde zich voor de kostbare avond met de aanwezigheid van een internationaal gezelschap van louter beroemdheden, dat voor de voorstelling op originele wijze op het toneel gepresenteerd werd. Onder leiding van de zeventigjarige, doch onverwoestbare Maurice Chevalier vormden de sterren, .onder wie Simone Signoret, Juliette Greco, Lauren Bacall, Richard Attenborough, Peggy Cummins, Renee Houston. Richard Todd, Frankie Vaughan en Kay Walsh, een alleraar digst koortje, dat zijn vocale prestaties met een daverend applaus beloond zag. Maar de warme waardering voor dit uitzonderlijke vertoon viel in het niet bij de ovationele hulde, die Alec Guinness was beschoren na de vertoning van zijn film. Men zal dan ook die dwaze, stop pelbaardje kerel Gulley Jimson niet licht vergeten Kiezen uit sociale iveusen Als de arbeidstijd wordt verkort kunnen andere sociale wensen niet in vervulling gaan. Daarom heeft de tijdelijke regering-Beel het komende kabinet (na de verkiezingen) niet willen binden met een beslissing over werktijdverkorting. Om die reden is aan de Sociaal-Economische Raad gevraagd om in het kader van het in de toekomst te voeren sociaal-economische be leid, tevens te willen adviseren over het tijdstip van invoering van een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd, zo zei minister-president Beel gisteren in de Tweede Kamer. Aan het College van Rijksbemiddelaars is inmiddels meegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen een eenmalige aanpassing van een driejarige collectieve arbeidsovereenkomst aan het te nemen rege ringsbesluit over de werktijdverkorting. Dinsdag stemming Met de motivering van minister Beel voor het vragen van nader ad vies aan de SER, ivas de heer Baart (PvdA) niet tevreden, hij diende daarom een motie in, waarin het nader verzoek aan de SER overbodig wordt genoemd en als oordeel wordt uitgesproken dat reeds thans met een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd een aanvang dient te worden gemaakt. Alleen de communisten verklaar den hun stem te kunnen geven aan de motie, waarover volgende iveek dinsdag zal worden gestemd. Verkorting van de arbeidstijd zag me vrouw Stoffels—Van Haaf ten (V.V.D.) als een, naar zij hoopte, dichtbij toe komstbeeld, maar als er economische ruimte is om sociale wensen te vervul len, wilde zij voorrang geven aan hogere lonen, een weduwen- en wezenverzeke ring, verbétering van de Invaliditeits wet, gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid. Wanneer een bepaalde bedrijfstak extra econo mische ruimte heeft voor verkorting van de arbeidstijd, moet men die mogelijk heid natuurlijk aanvaarden. Arbeids voorwaarden, die overal gelijk zijn, zijn geen prikkel tot vooruitgang. Ongeveer eenzelfde betoog hadden een dag tevoren ook de heren Zwanikken (K.V.P.) en Van Eibergen (A.-R.) ge houden en gisteren verklaarde ook de heer Kikkert (C.H.U.) het eens te zijn met het verzoek om een nader advies aan de S.E.R leiderschap van de Zuidpoolexpe ditie van het Britse Gemenebest. Werkloosheid in Noorden In het debat over de begroting van Sociale Zaken hadden gisteren vooral mevrouw Stoffels-Van Haaf ten (V.V.D.) en de heer Biewenga (A.-R.) weer de aandacht gevestigd op de grote werk loosheid in de noordelijke provincies, waardoor juist, de jonge, energieke men sen naar andere delen van het land verhuizen om werk te zoeken. In zes jaar tijds zijn 60.000 mensen uit de noordelijke provincies weggetrokken. Dat is voor de ontwikkeling van het noorden van ons land funest. Minister Beel antwoordde, dat in de laatste maanden de ontwikkeling van c'.o werkgelegenheid in de noordelijke provincies gelijk is aan die in de overige provincies. Ook in het noorden is er dus een gunstige ontwikkeling van de arbeidsmarkt. Maar terwijl in Zuid- Holland en Utrecht het percentage van de werkloosheid 3 bedraagt, is het in de provincie Groningen 11,8, in Friesland 12,5 en in Drente 17,7 pet eind januari. In Zeeland is de ontwikkeling niet rooskleurig. Daar is de werkloosheid thans 9,5 procent. De industriële ontwikkeling van het noorden van het land, in het belang van de werkgelegenheid, is een zaak van het departement van Economische Zaken. Invaliditeitswet Aan een herziening van de Invalidi teitswet wordt gewerkt, verklaarde de minister, maar hij voegde eraan toe, dat het nog wel even zal duren voor een nieuwe invaliditeitsverzekering bij de Kamer zal worden ingediend. Omtrent de algemene kinderbijslag verzekering bestaan nogal punten van verschil. De memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer zal het huidige kabinet niet in dienen. Een drastische vermindering van de gemeenteklasseverschillen is een kwestie van volgorde op de lijst van sociale ver langens. Een verantwoorde beslissing hierover kan pas worden genomen na de ontvangst van het advies van de S.E.R. over het in de toekomst te voeren so ciaal-economische beleid in verband met de beschikbare economische ruimte voor het vervullen van sociale wensen. De begroting van Sociale Zaken werd zonder hoofdelijke stemming aangeno- NEDERLANDSE FIRMA BOUWT OPERA IN SYDNEY De „Oivil and civid contractors" in Australië, een dochtermaatschappij van Bredero's Bouwbedrijf N.V. in Utrecht, zal in Sydney in Australië het eerste ge deelte bouwen van een operagebouw. De* totale kosten, die aan de constructie van het muziekgebouw worden gespendeerd, bedragen ruim 40 miljoen gulden. De inschrijving van de Nederlandse firma ca. 13 miljoen gulden is gisteren door het bestuur van New South Wales goed. gekeurd. Het grondwerk voor het gebouw zal spoedig, waarschijnlijk over twee maan. den, beginnen. Advertentie Sola heeft wederom een grote verrassing voor U kunt nu in het bezit komen van onverwoestbare, roestvrije Sola-pannen voor 20% minder dan de normale prijs. Van 6 tfm 21 februari kunt U uw oude versleten pannen, melkkokers, vergieten, dekschalen, vleesschotels, sauskommen enz. bij uw Sola-winkelier inleveren en ze vervangen door gloednieuwe Sola- pannen of servieswerk, met een korting van 20%. Het hindert niet of U ijzer, aluminium, emaille, aardewerk of porcelein inlevert: ook de grootte welke U inlevert behoeft niet gelijk te zijn aan de afmeting welke U terug wenst te ontvangen. Bovendien geven wij U evenals vorig jaar op veler verzoek in deze periode nogmaals de gelegenheid uw oude tafelgerei te ruilen voor nieuwe Sola- couverts, eveneens met een korting van 20%. U mag inruilen wat U wilt, messen, vorken, lepels, soeplepels theelepels, groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zijn. De mogelijkheid bestaat dat uw Sola-winkelier tijdens deze actie uitverkocht raakt. Wij adviseren U uw oude artikelen dan toch in te leveren en te bestellen wat U hiervoor wenst te ontvangen. Wij zullen deze orders zo spoedig mogelijk uitvoeren. Slechts gelijksoortige artikelen komen voor ruiling in aanmerking: dus tafelvorken tegen tafelvorken, theelepels tegen theelepels enz. U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) en Sola-Massief (door en door vlekvrij) in de hier afgebeelde modellen. Mocht uw keuze vallen op ons model No. 640 het z.g. Utility modell dan bedraagt de inruil- reductie 10%. inruil-campat/ne fijdelijli 2 reductie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5