HET LEIDSE WEGENSCHEMA NOG GEENSZINS DEFINITIEF van Dempen restje Levendaal gewenst N.-z. verbinding via de Hooigracht en gedempte Langegracht urgent de fantastisch goede filtersigaret BEZWAREN VAN B. EN W. 97ste jaargang Vrijdag 6 februari 1959 Tweede blad no. 29664 In een uitvoerige nota geven B. en W. thans hun visie op het onlangs verschenen wegenschema, dat ter beoordeling ook was voor gelegd aan de Commissaris van Politie, de Commissie voor Openbare Werken, de Verkeerscommissie en de gemeentelijke Monumenten commissie. Hoewel dit schema de totale conceptie bij voltooiing aan geeft, wijzen B. en W. er met alle nadruk op, dat dit schema geenszins definitief is. De nadere uitwerking ervan zal geleidelijk in de vorm van fasenplannen plaats vinden, waarbij het zeer goed mogelijk is, dat de detaillering zal afwijken van het ontworpen schema. Een voort gezette studie, aldus B. en W., zal ongetwijfeld tot oplossingen leiden, welke meer bevrediging zullen schenken. Voor cle binnenstad een nader onderzoek Teneinde de raad, die dit schema op maandag 16 februari in openbare behandeling zal nemen, reeds een richtlijn te geven van het in de naaste toekomst te voeren beleid, dienen volgens B. en W. de volgende objecten van de hoogste urgentie aangemerkt te worden: a. de verwe zenlijking van de noord-zuidverbin ding via de Hooigracht; b. de verwe zenlijking van de traverse via de Langegracht; c. de aanleg van de verbindingsweg rijksweg 4 naar het Stationsplein door het Plesman- viaduct; d. de bouw van een nieuwe beweegbare Turfmarktsbrug en de Pauwbrug; e. de aanleg van de we gen over het Schuttersveld met een brug over de Haarlemmertrekvaart voor de aansluiting van de Willem de Zwijgerlaan aan het hoofdwe gennet, mede in verband met de realisering van de veemarktplan nen; f. spoedige vaststelling van het definitieve tracé van de weg over het Waardeiland als schakel in de toekomstige verbinding Burggra- venlaan-Sumatrastraat, met het oog op de verdere ontsluiting van de daar liggende terreinen en een ver dergaande ontlasting van de bin nenstad. Wat wel en niet moet gebeuren Voorts stellen B. en W. de raad voor: 1. zich te verenigen met het schema van de Rijks- en provinciale wegen, de zgn. gordelwegen en de zgn. city- ring, zulks behoudens de hierna te noemen restricties; 2. het wegensche ma voor de binnenstad aan een nader onderzoek te doen onderwerpen, met inachtneming van de in het voorstel van B. en W. vervatte suggesties; 3. het nodige voorbehoud te maken ten aanzien van de verbinding Haagweg- Toussaintkade-Witte Singel, doch, hangende het nader onderzoek om trent het gehele tracé van de zuidzijde van de cityring en de financiële con sequenties, de bereidheid uit te spre ken het bedoelde tracé in principe te aanvaarden; 4. het denkbeeld van een brug over de Zoeterwoudsesingel te genover de Plantage af te wijzen; 5. de demping van het resterende gedeel te van het Levendaal als noodzakelijk te beschouwen; 6. zich te verenigen met het schema van parkeerplaatsen. Nog geen juridische betekenis Met nadruk wijzen B. en W. er in hun toelichting op, dat aan dit facet/plan, evenmin als aan het gepubliceerde structuurplan, juridische betekenis kan worden gehecht in die zin, dat het rechtsbetrekkingen schept, waardoor de burgers zouden worden gebonden of waaraan rechten zouden kunnen wor den ontleend. Het wegenschema dient slechts te worden beschouwd als een (theoretisch) werkprogramma, waarvan de praktische toepassingsmogelijkheid van geval tot geval zal moeten blijken. Het is derhalve duidelijk, dat de gemeente eventuele aanspraken op schadevergoeding in dit „stadium van plannen maken" volledig van de hand zal wijzen. Wanneer bij de realisering aan de hand van de getrof- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOGEN Fransclscus Johannes, zn van J. P. van den Bulk en G. W. Smeelen. Ronaldus Maria, zn van J. A. Prins en M. Ie Pebre, Pieter, zn van C. Hoek en P. van der Marei, Neeltje, dr van C. Hoek en P. van der Marei, Antonius Petru6 Cornells Ma ria, zn van A. Verhagen en C. C. Overde- vest, Bart Wouter, zn van P. W. Kaste- leyn en L. Boer, Leonhard Philip Anton Rheinhardt Godfried Lodewijk, zn van L. O van der Plas en E. J. Moes, Jolanda, dr van J. Loosbroek en M. Rhljnsburger, Johanna Theresia Maria, dr van H. van Wijk en J. C. van Veen, Pieter. zn van P. van Houten en A. Smit, Hendrik, zn van P. van Wleringen en P. C. van der Sterre, Jakomlna Aurelia, dr en Johan Hendrik, zn van J. Ike en J. C. Vos, Pieter. zn van P F W. Schellingerhout en J. de Pater. Anna Johanna, dr van P. H. van den Berg en J. Warmerdam, Frank Michel, zn van C. Vinkenstljn cn R. Gentenaar, Anna, dr van J. van Leeuwen en L. van der Bent, Jacobus Johannes Nlcolaas Cornelius, zn van N. G. Zandvliet en J. M. E. J. Hoo- geveen. GETROUWD A. F. Brediewold en E. M. Keijzer, P. J. Schinkel en L. van Loef, F. J. H. Otten en C. E. M. Drlessen, R. Slooff en G. S. de Vries W. F. Kramers en G. de Graaf, A. van der Vlist en H. van Duljvenbode, P. G Verbruggen en P. Cornet, J. F. A. van Nolje en C. W. A. van den Dop, J. D. Rijs- bergen en J. M. T. Lampo. W. Rutgers en M. Boer. OVERLEDEN H. Clere, 78 jaar, man. A. M Schoo, 15 C, dochter, J. C. de Jong, 82 Jaar. e,v, A. de Gioot, Dn Cornet- 69 )aa*, tnetu fen stedebouwkundige maatregelen tot aankoop c.q. onteigening van particu liere eigendommen moet worden over gegaan, zal met de financiële belangen van de eigenaren c.q. andere belang hebbenden uiteraard volledig rekening worden gehouden. Vierkant1 van autowegen Omtrent het grote vierkant van auto wegen om de stad merken B. en W. op, dat in het structuurplan de Rijksweg 4 is omgelegd. Hiermede werd beoogd ten behoeve van de uitbreiding van de universiteitscomplexen ruimere armslag te verkrijgen en een gaver geheel te scheppen. B. en W. vrezen echter, dat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat deze grote omlegging met het oog op de hoge, daaraan veibonden, uitgaven niet tot stand zal komen, zodat Rijksweg 4 het oude tracé via de brug bij het Haagse Schouw zal volgen. Inzake Rijksweg 4b, de verbinding tussen de Rijkswegen 4 en 4a, kunnen B. en W. mededelen, dat zij zich tot de Directeur-Generaal van de Rijkswater staat hebben gewend met het verzoek de aanleg van deze weg te willen bespoe digen. Nu het verkeer over Rijksweg 4a steeds toeneemt en binnen afzienbare tijd na het gereedkomen van de aan sluiting bij de Ringvaart van de Haar lemmermeer een zeer grote intensi teit zal vertonen, zal de behoefte aan een verbinding van Rijksweg 4a naar 4 groter worden. T.a.v. de Gordelweg merkt het College dat zegt in deze nota op verschillende punten te moeten afwijken van de opvatting van de Dienst van Gemeente werken, op, dat deze weg ligt aan de noord- en noordoostzijde in de sfeer van de agglomeratie. In het vastgestelde structuurplan is de vervangende route Willem de Zwijger- laan-Maredijkviaduct-weg door de Kik kerpolder aangehouden. Deze vervan gende route zal zeker binnen niet al te lange tijd tot stand dienen te komen, alleen reeds vanwege 'het feit, dat zij een belangrijke rol <en ten dele zelfs een hoofdrol) speelt bij de uitvoering van werken ten behoeve van de nieuwe veemarkt. Het gave beeld van invalsweg nr. 1, de weg van Rijksweg 4 door het Mors- fcwartier naar het Stationsplein, staat of valt met de grote omlegging van Rijksweg 4. Wanneer deze derhalve niet zou worden aanvaard en derhalve tot uitvoering van de oorspronkelijke plannen tot omlegging van deze Rijks weg benoorden de begraafplaats „Rhijn- hof" wordt overgegaan, zal een zeer be langrijk verkeersknooppunt binnen het Morskwartier gelegd moeten worden, hetgeen van invloed zal zijn op de be stemming van de terreinen ter plaatse. De plannen voor de bouw van brug gen over de Zijl en over de Haarlem mervaart genieten bij het College voor rang boven andere plannen voor brug genbouw. Invalsweg nr. 6 (van Vrouwenweg via Lammenschansweg naar de Korevaar- straat) komt thans in het stadium van realisering. De bouw van de nieuwe provinciale Lammebrug is aanbesteed, terwijl met de spoorwegwerken voor het viaduct Lammenschansvneg eveneens binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Ten aanzien van dit onderdeel van het wegensohema constateren B. en W., dat op enkele punten reeds het stadium van realisering is begonnen. Grote waardering voor cityring Het principe van de geprojecteerde cityring ondervindt bij het College grote waardering. De bepaling van het tracé van deze ring zelf wordt vergemakkelijkt door enkele vaste aanknopingspunten. Als zodanig beschouwen B. en W.: a. het rondpoint bij het Plesmanviaduct, uit monding van de invalsweg Morskwar tier; b. de traverse via de gedempte Langegracht: c. de noordzuid-veibin- ding via de Hooigracht en d. het verkeersknooppunt Korevaarstraat, uit monding van de invalsweg Lammen schans. De completering van de cityring sohept grotere moeilijkheden. Een royale verbinding, welke de westelijke zijde van de cityring moet vormen, is dringend nodig om het verkeer van noord naar zuidwest te geleiden. Door demping van de Trekvliet ont staat in verbinding met de Ryn- en Schiekade in ieder geval de mogelijk heid tot aanleg van een brede ver keersweg, waarvan de uitvoering ech ter in hoge mate zal worden beïnvloed door een bevestigende beantwoording van de vraag, of demping zowel uit het oogpunt van de scheepvaart door de Trekvliet als met het oog op de waterhuishouding zelf gewettigd is. Dienaangaande moeten B. en W. der halve een belangrijk voorbehoud maken, mede gelet op het te dezer zake nog met het College van Dijk graaf en Hoogheemraden van Rijn land te voeren overleg. Met de Commissie van Openbare Wer ken zijn B. en W. van oordeel, dat het gehele oost-west traverse (o.a. verbin ding Toussaintkade-Witte Singel) nog nader moet worden onderzocht. Ten op zichte van deze verbinding wordt een gedurfde greep naar een radicale oplos sing gedaan, aldus het College. Zijn doorbraken offer wel waard? B. en W. kunnen zich indenken, dat de geprojecteerde binnencirkel in het hart van de stad bijzondere belang stelling heeft ontmoet bij de advise rende instanties. De door de ontwer pers van het schema aangevoerde ar gumenten hebben het College echter niet volledig kunnen overtuigen van de structurele noodzaak van deze binnencirkel. De vraag rijst n.l. of het principe van de binnencirkel het offer van zo grote doorbraken, met hun financiële gevol gen, waard is. De afstand van het Stadhuis naar de noord-zuid-verbinding (Hooigracht) be draagt plm. 300 m., van het Stadhuis naar de noordkant van de cityring (Langegracht) plm. 500 m., van het Stadhuis naar de zuidzijde van de city ring (Jan van Houtkade) plm. 450 m. Is er binnen de cityring, een gebied van plm. één vierkante kilometer, behoefte aan een binnencirkel met een diameter van gemiddeld 350 m.? Dient in ruime mate de mogelijkheid te worden ge opend door middel van zes „injectiewe gen" het verkeer van de cityring af te voeren naar het hart van de city? Is de ruimte binnen de cityring, bezien op de schaal van de agglomeratie en zo het hart van de agglomeratie zelf uitmaken de, niet te klein voor een dergelijke ope ratie? Geen ontsluiting Burchtcomplex? B. en W. erkennen de noodzaak om tussen Breestraat en Haarlemmer straat een verbinding tot stand te brengen. Dat dit zou moeten geschie den door middel van een ontsluiting van het Burchtcomplex, kunnen zy moeilijk aanvaarden. Zij gevoelen zich hierin gesterkt door de adviezen van de genoemde drie com missies. welke zich geen van alle tot voorstanders van deze „Burcht-verbin ding" hebben kunnen verklaren. Het zal geen verwondering wekken, dat de Mo R De heerlijke, rijpe tabakken bieden u telkens weer het hoogste rookgenot- Proef op de som U rookt om van de heer lijke smaak en geur van goede tabak te genieten. Van Rensselaer biedt u dit genot in elk opzicht. NEEM DE BREEKPROEF Rook een VAN RENSSELAER, waarvan u het filter (halver* wege mondstuk) afbreekt of afsnijdt (zie foto*). Overtuig u daardoor van de superieure kwaliteit der mees terlijk gemêleerde tabakken. Rook VAN RENSSELAER daarna mét fiker en ontdek, dat de sigaret dan even lekker smaakt numentencommissie zich het krachtigste uitspreekt. „Aanranding (van de intimi teit van dit unieke stadsdeel) zou een onvergeeflijke fout betekenen. De voor gestelde traverse wordt te meer verwer pelijk door een zeer gevoelig verlies van monumenten, immers Van der Helm's Burchtpoort en de zo bekoorlijke Koornbrug zouden niet gehandhaafd kunnen worden. Een voetpad langs het voorgestelde tracé acht de commissie echter in alle opzichten een verbetering. Den Burcht zou minder geïsoleerd zijn zonder verlies aan intimiteit". De suggestie van het voetpad achten B en W. een gelukkige gedachte, welke zeker gunstige overweging verdient. De beide andere commissies verlangen na der onderzoek en verdere studie, zowel ten aanzien van deze Burcht-traverse als van de doorbraak via de Vrouwen- steeg. Komen de Verkeerscommissie en de Commissie voor de Openbare Werken nog niet tot een afwijzing van de bin nencirkel - wel heeft een minderheid van de Verkeerscommissie verklaard de binnencityring ongewenst te achten -, de Monumentencommissie dringt er met de meeste nadruk op aan, de binnen ring met zjjn injectiewegen thans van het project af te voeren, teneinde deze aangelegenheid nog eens nader in stu die te nemen. Voor een groot deel onderschrijft het College deze bezwaren. Geen weg door Van der Werf park! De injectieweg via het Van der Werfpark achten B. en W., met de Commissie voor de Openbare Werken en de Verkeerscommissie. onaanvaard baar. De Verkeerscommissie geeft in over weging, de mogelijkheid te onderzoeken om de verbinding van de Langebrug met dc cityring tot stand te brengen via de Berg jagers van een NAVO-een- beid uit Engeland bouwen een \sneeuwhut tijdens een oefening op I terrein in Duitsland op de hoog I het hocget gelegen NAVO-cefen-i vlakte bij de Zugspitze. Zonneveldstraat - Nieuwsteeg - Doeza- straat, of via het Steenschuur-Doeza- straat. Ook de injectieweg langs de Laken hal kan de instemming van B. en W. niet wegdragen. In hun slotconclusie over deze binnen cirkel zeggen B. en W., dat dit on derdeel van het wegenschema in deze vorm niet aanvaardbaar is. Een nadere studie zal hier met recht „nieuwe wegen moeten vinden". Nieuwe Turfmarktsbrug De ligging van het verkeersknooppunt ten zuidoosten van de molen De Valk heeft geleid tot een verbindingsweg langs de Lakenhal en een verplaatsing van de Turfmarktsbrug in oostelijke richting. Het College heeft zich afgevraagd, of de plaats van dit knooppunt wel moet blijven gehandhaafd. Dit zal mede af hankelijk zijn van de beslissing omtrent het al dan niet doorzetten van de oude plannen tot verbetering van de Turf marktsbrug. Ook al zou de vaarweg door Leiden worden omgelegd, dan zal de realisering nog zoveel tijd vergen, dat met de ver betering van de Turfmarktsbrug niet kan worden gewacht. B. en W. zijn met de commissie voor Openbare Werken en de Verkeerscommissie van mening, dat het bouwen van een nieuwe brug, welke dan noodzakelijkerwijze een beweegbare dient te zyn. ongeveer op dezelfde plaats, op korte termijn nader dient te worden overwogen. Wat voor de Turfmarktsbrug geldt, is evenzeer voor de Pauwbrug van toepas sing. Gelet op de tijd van voorbereiding bij bruggenbouw, zal een beslissing om trent de vernieuwing van de Pauwbrug eveneens op korte termijn moeten val len. Het spijt het College, dat het nog niet mogelyk is om tegelijk met de behande ling van dit wegenschema tot een ge fundeerd oordeel omtrent de mogelijk heden van de omlegging van de vaar route door de stad te geraken. De resul taten van de scheepvaarttelling moeten nog worden verwerkt, terwijl gegevens omtrent de financiële gevolgen thans nog ontbreken. B. en W. hopen over eni ge tyd in staat te zyn een afzonderlijk voorstel inzake de vaarroute metal haar aspecten aan de raad voor te leggen. Levendaal verder dempen! Hoewel ook naar de mening van B. en W. de fraaie doorkijk van het Le vendaal op de Lodewijkskerk behouden moet blijven, is de meerderheid van het College van oordeel, dat het reste rende deel van het Levendaal moet worden gedempt. Ook de Commissie voor Openbare Werken heeft zich overtuigd voorstan der van demping getoond. De Monu mentencommissie heeft zich in haar ad vies omtrent het wegenschema uiter aard niet over de demping uitgespro ken, omdat het plan de demping niet bevat. Deze oommissie heeft echter reeds eerder omtrent deze aangelegenheid van advies gediend, waarbij zij de suggestie heeft gedaan ongeveer het gedeelte van het water, dat in het verlengde van de Garenmarkt ligt, te behouden, waardoor een pittoresik hoekje met Groenebrug en Leefsteenbrug gespaard kan blijven. De meerderheid van het College is van mening, dat het dlaaruit voortvloeiende offer te groot is in verhouding tot het geen uiteindelijk behouden blijft. Een principe-besluit tot demping van het resterende deel van het Levendaal, ge paard aan handhaving van de, desnoods, verbrede, Groenebrug, acht de (grootst mogelijke) meerderheid van het College weneelyk. EXAMENS APOTHEKERSASSISTENT Bij beschikking van de minister van O., K. en W. zijn benoemd in de com missie, welke in 1959 is belast met het afnemen van de examens voor apothe kersassistent hier ter stede: tot lid en voorzitter H. A. M. van Steenbergen, te Leiden; tot lid en plaatsvervangend voorzitter dr. A. Keilholz, 'te 's-Graven- hage; tot lid en secretaris G. Beudekers, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangend lid ir. A. L. Backer, te Vlaardingen; G. A. H. van der Corput, te Vlaardingen; L. S. Go, te Oegstgeest; mejuffrouw dr. P. E. Heederik, te Rotterdam; H. Hes van Zweeden, te 's-Gravenhage; mej. N. Hoedemaker, te Vlaardingen; mejuffrouw L. Hoekstra, te Leiden; R. de Jong, te 's-Gravenhage; dr. J. C. de Keuning, te Rotterdam; D. C. Kok, te Leiden; G. A. W. J. O. E. Paris,te Gou da; J. M. H. van de Sande, te Vlissin- gen; mejuffrouw J. C. H. T. Schuurmans Stekhoven, te Leiden, en J. H. Versteeg, te Woerden, en is aan de commissie toegevoegd als onderwijsdeskundige J. G. Noorlandt, te Leiden. ZR. A. v. d. WIJNGAARD JUBILEERT Op 12 februari zal zuster A. van den Wijngaard. Merelstraat 46. haar 25- jarig jubileum vieren als assistente van dokter S. A. de Graaff. Plantage 20. De jubilaresse zal die dag aan de Da Costasrtiraat 37 recipiëren van 4 tot 5 uur. Nieuw „gezicht" Universiteit Het beginsel van de ontsluiting van de wyk, gelegen tussen het Rapenburg en de Witte Singel, heeft de instemming van het College, echter met dien ver stande, dat B. en W. een groot vraag teken plaatsen bij de „zeer fraaie mo gelijkheden om de universiteit „een nieuw gezicht" te geven" door de ver binding Kaiserstraat-Vyfde Binnenvest- gracht-Hortus. Evenals de vroeger ge projecteerde doorsnyding van de Hortus lanv-s de Sterrenwacht, aohten zy het aanbrengen van deze scheiding tussen het hoofdgebouw van onze Universiteit en de Hortus uitermate ongewenst. De van het Noordeinde af geprojecteerde route via de verbrede Rembrandtstraat kan, naar de mening van het College, beter over de gedempte Doelengracht lopen, waardoor het parkeerterrein aan de overzijde van de weg zou komen te liggen. De verbinding met de Witte Singel, c.q. cityring, ware dan tot stand te brengen door verbreding van het Paterstraatje aan de kant van het Doelenterrein ofwel door een verbinding in het verlengde van de Doelensteeg, waarbij eventueel een groot parkeerter rein tussen het verlengde van de Doe lensteeg en het Paterstraatje zou kun nen worden geschapen ten behoeve van de Universiteit en ter ontlasting van het Rapenburg. Aan de verbreding van de Nonnensteeg is, mede in verband met de rust rond het Academiegebouw, aller minst behoefte. Koningschap van de voetganger Tenslotte zeggen B. en W. In hun nota, dat het hen voorkomt, dat in dit wegenschema een zeer belangrijke ver groting aan parkeerruimte wordt gepro jecteerd. De reeds eerder gedane sug gestie van parkeergarages zal bij de nadere uitwerking niet uit het oog mogen worden verloren. B. en W. zijn het voorts met de directeur der gemeen tewerken eens, dat in het bijzonder aan de voetganger in het hart van de city voorrang moet worden gegeven boven het motorisch verkeer. Aan het woord van Le Corbusier, die pleit voor „la Royauté du piéton", het koningschap van de voetganger, mag Leiden zeker niet achteloos voorbijgaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3