Dulles (in Parijs) geconfronteerd met soort „diplomatieke doorbraak" WEERBERICHT Amerikaans transportvliegtuig werd door Russen neergeschoten DOBBY gordijnstoffen Behalve Macmillans reis naar Moskou ook een invitatie van Kroesjtsjef aan Eisenhower Anti-partijgroep in Moskou niet door het congres uitgestoten 97ste jaargang VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 No. 29664 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte SinBel l'Leiden - Gir0 n°' 67065 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MINISTER DULLES bij de controle van de weg van West- Duitsland naar deze stad, ter andere zyde ziet men, wat men noemt „toege ven aan Moskou". Immers, waar Ade nauer steeds heeft geëist, dat vóór on derhandelingen met de Russen eerst het Sovjetrussische ultimatum moet worden Het 21ste congres van de Russische communistische party heeft gisteren in zijn slotresolutie niet geëist, dat de leden van de „anti-partij-groep" (Ma lenkof, Moiotof, Kaganowitsj, Boelga- nln en Sjepilof) uit de party worden gestoten. Het congres beperkte zich tot goedkeuring van de disciplinaire maat regelen die tegen hen genomen zyn. In de slotrede op het congres verge leek premier Kroesjtsjef de toestand in West-Berlijn met een lont in een kruit vat of een tydibom, die elk ogenblik kon ontploffen. Is het daarom maar niet het beste om de lont te doven en de bom te verwyderen?, zo riep Ihj uit. wy willen maar één ding, n.l. zo snel mogeiyk een einde maken aan de koude oorlog. Als U dit ook zo graag wilt, mijn heer Dulles, zyn wy bereid de overwin ning in deze onnodige oorlog aan U te laten. Mijne heren, beschouw U zelf als de overwinnaars, maar maak er snel een einde aan. aldus Kroesjtsjef. Adenauer heeft gezegd dat de Bonds republiek niet met de Sovjet-Unie zal samenwerken als wy niet betalen voor deze samenwerking, zo vervolgde de Russische premier. Maar, mynheer de Bondskanselier, U moet politieke kwes ties niet aanpakken op de manier van een kruideniershulpje. Wij hebben U niets te betalen, wij zyn U niets schul dig. zo riep Kroestjesjef uit. Hij verklaarde dat Rusland echter wel genegen is te luisteren naar de voorstel len van Adenauer, mits deze verstandig zijn, en ook bereid is met de Westduitse Bondskanselier aan één tafel te gaan zitten om zowel de Westduitse als Rus sische voorstellen te overwegen en dan een oplossing te vinden die voor beiden aanvaardbaar is. Kroesjtsjef behandelde in zyn rede een groot aantal vraagstukken. Hij legde o.m. de nadruk op de communistische eenheid en gispte de Joegoslaven voor hun „smerige en uitdagende streken". Onthulling van het State Department Stem van Russische piloot op een bandje Het onbewapende Amerikaanse transportvliegtuig, dat in september van het vorig jaar in Sovjet-Armenië neerstortte, blijkt door de Russen te zijn neerge schoten, aldus een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat over een afschrift van bandopnamen beschikt met de stem van de Russische piloot, die het Amerikaanse toestel neerschoot. „Hij zal niet ontkomen, hy valt al, ik zal met hem afrekenen", aldus een opgenomen uitlating van deze Rus. Er waren zeventien man aan boord van het toestel. Na drie weken hebben de Russen de lyken van zes Amerikanen uitgeleverd. Van de overige elf inzit tenden zeiden zij niets te weten. Bovendien werd ontkend, dat het Amerikaanse vliegtuig was onderschept. Het State Department heeft niet medegedeeld hoe het afschrift van de bandopname in zyn bezit is gekomen. Amerikaanse ambtenaren noemden het afschrift „beslist echt". Zy achtten het niet uitgesloten, dat het toestel door valse radioseinen uit zyn koers is gelokt. Het Amerikaanse rapport over deze zaak bevat een twaalf bladzijden tellend afschrift van radiogesprekken tussen Russische piloten en voorts fotokopieën van twee artikelen uit het sep tembernummer van een Russisch luchtvaarttijdschrift, waarin een aanval op een vyandelyk doel wordt beschreven. Dit doel wordt echter niet nader omschreven, i al vertoont het sterke gelijkenis met het onderhavige geval. Advertentie ZO JUIST ONTVINGEN wij de collectie 16 nieuwe kleuren 3.95 NATUURLIJK EERST NAAR HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. In Nijmegen werd gisteren onder zeer grote belangstelling een inter nationaal huwelijk voltrokken. De Amerikaan Varick Tunney, zoon van de oud-wereldkampioen bok sen zwaargewicht Gene Tunney. trad in het huwelijk met de Nij meegse Maria Sprengers. Het bruidspaar met link achter hen de beroemde bokser in 'rolijke stemming op het bordes van het stadhuis. Geen onderhandeling over Nieuw Guinea Naar „Antara" meldt, heeft de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio, tegenover journalisten verklaard, dat Indonesië nooit onwillig is geweest om met Nederland te onderhandelen over Ned. Nieuw-Guinea. Indonesië, aldus dr. Soebandrio, heeft zyn bereidheid daartoe bij herhaling doen blijken in de V.N.. Volgens „Antara" voegde de minister hieraan toe, dat het hem verstandig lijkt, met dergelyke onderhandelingen te wachten tot na de verkiezingen in Nederland, „daar op het ogenblik de politieke toestand in Nederland te onzeker is". Naar aanleiding van Indonesische persberichten, als zou dr. Soebandrio, verklaard hebben „informeel op de hoogte te zyn gesteld van de mogelyk- heid van heropening van besprekingen tussen Indonesië en Nederland over hangende kwesties tussen beide landen' zeide vanavond een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, geen enkele opdracht heeft gekregen voorstellen te doen tot het houden van besprekingen met Indonesië. De woordvoerder herinnerde er voorts aan, dat de Nederlandse regering steeds bereid is geweest tot overleg met de regering in Djakarta. Het Nederlandse standpunt is daarby ongewijzigd, dat de soevereiniteit over Ned. Nieuw-Guinea bij een dergelyk overleg geen onderwerp van gesprek kan zyn. Op Cuba reeds 260 executies wegens oorlogsmisdaden Naar AFP van welingelichte zyde te Havanna verneemt, zyn er sinds de val van het bewind van Batista op Cuba 260 personen terechtgesteld wegens oor logsmisdaden. Fidel Castro, de leider van de opstand tegen Batista, heeft in- dertyd verklaard dat er vier- tot vyf- honderd mensen zullen worden geëxecu teerd. In Santiago moeten 23 voormalige le den van de Cubaanse luchtmacht te rechtstaan wegens hun aandeel in de bombardementen op steden in de pro vincie Oriente. die slachtoffers hebben geëist. Te Santa Clara zal ook een groep oud-piloten terechtstaan. Hun worden bombardementen in de provincie Las Villas ten laste gelegd. Het nieuwe bewind doet pogingen om de uitlevering van de voormalige staf chef van de Cubaanse luchtmacht, bri gade-generaal Tabernilla Palmero, te krygen, die met drie eveneens gezochte luchtmachtofficieren naar de VB. is uitgeweken. Gisteren werden in totaal zeven oud militairen wegens moord ter dood ver oordeeld. Andere voormalige militairen kregen gevangenisstraf. Grieks-Turks beraad over kwestie - Cyprus De premiers van Griekenland en Tur- kye, Karamanlis en Menderes, zijn gis teren met hun ministers van Buiten landse Zaken, resp. Averoff en Zorloe, te Zürich aangekomen voor besprekin gen over de kwestie-Cyprus. Het overleg dat vandaag zou beginnen, kan tot zon dag of maandag duren. Minister Averoff noemde de bespre kingen een „beginpunt voor een snelle en verantwoorde opheldering van de si tuatie". In diplomatieke kringen te Athene is men „gereserveerd optimis tisch". Op Cyprus hebben vertegen woordigers van zowel Griekse en als dc Turkse bevolkingsgroep uiting gegevei aan hun optimisme over de besprekin gen. De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Dulles (links) wordt hier na zijn aan komst op het Londense vliegveld verwelkomd door zijn Blitse ambt genoot Selwyn Lloyd. Reizen Indonesië-Singapore Strenge controle ingesteld Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat-generaal te Singapore heeft mededeling gedaan van maatre gelen, die een strenge controle beogen op het reizen van Indonesiërs tussen Indonesië en Singapore. Hij deelde mede, dat Indonesiërs, die vóór 1 januari 1959 te Singapore zyn aangekomen, zich voor inschrijving die nen te vervoegen aan het consulaat. De genen, die reeds eerder te Singapore vertoefden, moeten zich vyf dagen mel den op straffe van intrekking van hun paspoort, waarvoor zy een reispas en kele reis van Singapore naar Indonesië in de plaats zouden krygen. Van Indo nesiërs, die reeds naar Indonesië waren teruggekeerd, zouden de paspoorten ver vallen worden verklaard. Gedurende een bepaalde tyd kunnen zy geen nieuw paspoort krygen. „Eenzaam, maar niet alleen" In ons Blad van dinsdag a.s. zul len wij een aanvang maken met de publikatie van een aantal frag menten uit het door H.K.H. Prinses Wilhelmina geschreven boek ..Een zaam maar niet alleen", waarin zy haar levensloop overziet. Onderzoek naar olie onder de Noordzee De N.V. Ned. Aardolie Maatschappy heeft besloten een seismisch zee-onder zoek te verrichten voor de Zuidhollandse kust, waarmede zy half maart een aan vang hoopt te maken. Afhankeiyk van het resultaat van dit onderzoek zal mo gelijk een plaats kunnen worden be paald voor het slaan van een eventuele experimentele boring. Voor de N.AM. zou zulk een experi ment van groot belang kunnen zyn, daar het zou kunnen uitwyzen of en hoe eventueel aan te treffen olie op econo mische wyze kan worden geproduceerd, hetgeen een welkome aanvulling van de binnenlandse produktie zou betekenen. Japan voorwaardelijk uit conventie voor walvisvaart De Japanse regering heeft zich voor waardelijk teruggetrokken uit de inter nationale conventie voor de walvisvaart, welke de walvisvangst in het Zuidpool gebied regelt. Verwacht wordt dat Japan duideiykzal laten blyken, dat het bereid is weer tot de conventie toe te treden als Nederland en Noorwegen, die zich eveneens voorlopig uit de conventie terugtrokken, dit ook doen. Verwacht wordt verder, dat er spoedig nieuwe besprekingen zullen beginnen over de verdeling van de vangstcontin genten over Engeland. Noorwegen, Ne derland en Japan, waarover geen over eenstemming bereikt kon worden, het geen aanleiding tot de terugtrekkingen gaf. De terugtrekkingen zullen geen in vloed hebben op het op 7 januari j.l. be gonnen vangstseizoen, dat op 7 april a.s. eindigt. Internationale beeld sterk gewijzigd (Van onze Parijse correspondent) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles arriveerde gisteren in de late namiddag voor de tweede etappe van zyn zoveelste Europese trip (na Londen en vóór Bonn) in de Franse hoofdstad. Hedenmorgen om tien uur werd hy door zyn Franse collega Couve de Murville ontvangen, die hem, in gezelschap van premie Debré, om half twaalf begeleidde naar het Elysée, waar generaal Charles de Gaulle hem voor de lunch had uitgenodigd. Voor van middag stond er ook nog een ontmoeting met de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie Paul Henri Spaak op de zwaar bezette agenda van mr. Dulles en alvorens morgenochtend naar Bonn te vliegen, zou hij eventueel nogmaals zijn indrukken met zyn Franse ambtgenoot Couve de Mur ville kunnen uitwisselen. Overigens liggen de Amerikaanse en Franse standpunten ten aanzien van de verhouding Oost-West nu dicht bij elkaar, al blijft het dan ook natuurlijk altijd mogelijk, dat generaal De Gaulle toch de gelegenheid zal aangrijpen een solo-partij te spelen in het Westerse concert. weggenomen, daar gaat MacmiUan thans naar Moskou. Vandaag zou in Bonn overleg plaats vinden tussen Bondskanselier Adenauer en de leiders van de Bondsdagfracties van de diverse partyen. Vooral van de zijde van de socialisten begint men ongeduldig te worden over het uitblijven van een nieuw regerings standpunt met betrekking tot de Rus sische voorstellen. Zy spreken van een aanstaande isolering van Bonn door de Westelyke bondgenoten. Men meent in deze en aanverwante kringen, dat Ade nauers oorspronkelijke bedoeling, om steeds maar „neen" te zeggen tegen de Sovjet-voorstellen, zolang deze gepaard gaan met ultimata, verleden tijd is ge worden. De S-P.D.-leider Ollenhauer verklaarde gisteren, dat de gedachte moet worden opgenomen van een étap- pegewyze oplossing van het herenigings- vraagstuk. Hij legde grote nadruk op het wegnemen van de militaire crisis-situatie in Midden-Europa, dus op het verwe- zenlijke van het Poolse plan-Rapacki in zake een atoomvrije zone. Indonesische Hieeveiling naar Antwerpen? Uit gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen wordt vernomen, dat op het ogenblik overleg gaande is over de mo gelijkheid van het overbrengen van de veilingen van Indonesische thee van Ne derland naar Antwerpen. Dit overleg tussen Indonesische thee-exporteurs en Belgische firma's wordt „in het stadium waarin de zaak zich thans bevindt, op niet-officiële wyze gevoerd". By de pogingen van Indonesische zyde om de markten voor Indonesische pro- dukten naar elders overgeplaatst te krijgen, heeft Antwerpen getracht, zo wel de tabaks- als de theemarkt in deze stad gevestigd te krijgen. Onlangs zou den echter Indonesië en West-Duitsland hebben besloten, dat de Indonesische tabak te Bremen aan de markt zal wor den gebracht. Te Antwerpen hoopt men nu op het verkrijgen van de markt voor de thee. De Nederlandse regering aldus vo rengenoemde kringen heeft intussen by de Belgische regering een beroep ge daan op de solidariteit in de Benelux en gepoogd gedaan te krijgen, dat de Belgische regering de overplaatsing van de markt niet zal goedkeuren. De Belgische autoriteiten schijnen echter van oordeel te zijn, dat het be lang van het Nederlandse zakenleven medebrengt, de markt voor de Indone sische thee binnen het gebied van de Benelux gevestigd te krijgen. Indien dit niet geschiedt zeggen de Belgen zal deze markt elders worden gevestigd. „Niet gemakkelijk te kanaliseren" Zonder op de resultaten van de Pa ryse besprekingen van de Amerikaanse staatsman vooruit te willen lopen, had men vanmorgen in diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad toch wel sterk de indruk, dat het internationale beeld of beter de internationale kaleidoscoop sinds het vertrek van Dulles uit Wash ington vrij ingrijpend is gewyzigd. Als opzet van Dulles' tournee werd hem in Parijs de bedoeling toegeschreven de twee belangrykste meningsverschillen in het Westerse kamp volgens de Ameri kaanse verlangens te coördineren, om niet te zeggen op te lossen. In Londen hoopte Dulles de door verkiezingsover wegingen geïnspireerde haast om met Moskou te gaan praten ietwat af te kunnen remmen, in ruil voor de belofte om in Parys wat meer begrip te wekken voor het Engelse standpunt inzake de vry handelszone. En de Amerikanen had den misschien wel enige reden te ge loven, dat zy in Bonn voor die dubbele transactie uiteindelijk ook wel de zegen van kanselier Adenauer hadden kunnen krygen. Dit Westerse „scenario" lykt nu echter wel vrij radicaal te zyn doorkruist door de openhartige invitatie, die premier Kroesjtsjef gisteren heeft gelanceerd met de bedoeling president Eisenhower een bezoek aan Moskou te laten brengen. Op de bekende, bijna boertig-directe toon van de Russische regeringschef voorgedragen, met de stok van het ulti matum inzake Berlijn altijd achter de deur, en met de „vriendschappelijke" pressie van de Britten, zal het de Ame rikanen, zo meent men in Parys, niet eenvoudig vallen de uitnodiging van het Kremlin nu zondermeer af te slaan. Na het goedgeregisseerde bezoek van Miko- jan aan Amerika en met Macmillans reis op 21 februari a.s. naar Moskou voor de deur, zal Eisenhower zich nu bezwaarlijk nog langer, zo gelooft men in Parijs, in het Witte Huis te Wash ington op kunnen blyven 6luiten. Het lykt dus nauwelijks overdreven van een diplomatieke doorbraak te spreken ten gevolge van de Russische initiatieven, die door minister Dulles momenteel niet eenvoudig te kanaliseren zullen zijn. Onzekerheid in Bonn Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: In de Westduitse hoofdstad, waar men morgen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verwacht, heerst een zekere nervositeit en onzekerheid, zowel ten aanzien van de bedoelingen van Dulles als die van de Britse eerste mi nister Macmillan, wat diens reis naar Rusland aangaat. Het officiële commen taar op Macmillans reis is, dat „het be zoek mogelykheden zal bieden om op nieuw rechtstreeks en met alle nadruk de Russische regering met het Weste lyke standpunt bekend te maken". Men aoht het zeker, diat Macmillan direct na zyn bezoek aan Moskou naar Bonn en Parijs zal gaan. Maar in de Westduitse pers is van een dergelijk optimisme be paald geen sprake. Een der grote Westduitse bladen sprak er vanmorgen over, dat Macmillan naar „de prys voor de Duitse hereniging" in Moskou wil informeren. Men legdt er ter ene zyde de nadruk op, dat de Rus sische regering nog steeds vasthoudt aan haar bedoelingen om West-Berlyn te isoleren en Oostduitsers in te schakelen Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met plaatselyk mist of laaghangende bewolking, morgen over dag ook opklaringen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Weinig wind. Opgemaakt te 11.15 uiur. 7 februari Zon op: 8.12 urn-; onder: 17.37 u<ur. Maan op: 7.33 uur; cider: 17.42 uur. (nm.) Hoogwater te Katwyk te 3.03 en 15.17 uur Laagwater te 11.08 en 23.28 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina'e

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1