Laatste nieuws Economie van Malakka geschaad door Russiscli-Chinese dumping Campagne in Vlaanderen voor de toelating van professor Daels VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 Textiel van Rood-China kost in het land zelf driemaal zoveel als elders Malakka heeft in korte tüd van zijn onafhankelijkheid reeds kennis gemaakt met een van de moeilijkste en meest urgente problemen van de economische 6ituatie, die in dat deel van de wereld heersen. Dit Zuidoost-Aziatische land wordt zwaar getroffen door de dumping en andere prijsbedervende maatregelen die door_ de Sovjet-Unie en communis- tisch-China genomen zijn. De groot scheepse prijsdumping van tin op de wereldmarkt door het Chinees-Rus sische blok verijdelde de vrijwillige be perking van Malakka en andere tin producerende landen, die deel uitmaken van de Internationale Tinovereenkomst, welke ten doel heeft het evenwicht tus sen vraag en aanbod van dit metaal te handhaven. Eind vorig jaar was meer dan de helft van Malakka's tinmijnen gesloten en waren 12.599 arbeiders ontslagen. De tin- produktie was op drastische wijze van 59.293 ton in 1957 tot 33.960 ton in 1953 verminderd. Tengevolge van deze pro- duktieverlaging en de sterke prysschom- melingen van tin op de wereldmarkt eindigde 1958 voor Malakka met een fikse daling van de inkomsten op uitvoer. De overheid van Malakka beschuldig de de Sovjet-Unie ervan door opzettelijk prijsbederf een goede functionering van de tinovereenkomst onmogelijk te ma ken. Bovendien wordt Malakka's textielin dustrie met ondergang bedreigd door het onder de prijs verkopen van textielpro- dukten door communistisch-China. De minister van Handel en Industrie, Tan Siew-sin, heeft dezer dagen in een com mentaar op de regeringsmaatregelen ter voorkoming van verdere schade voor de de binnenlandse textielindustrie ver klaard, dat „Chinese uitvoergoederen verkocht worden tegen prijzen, waarbij niet alleen geen rekening wordt gehou den met de arbeidskosten en algemene onkosten, maar dat ze worden aangebo den beneden de kostprijzen van de grondstoffen zelf. Andere landen, zoals India en Japan, bieden hun goederen tegen commercieel verantwoorde prijzen aan". De minister merkte op dat het „veel betekenend is dat de kleinhandelsprijs STADSNIEUWS Huisvrouwen vergaderden Onder voorzitterschap van de presi dente, mevrouw C. Hageman-Verhagen, kwam de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen gistermid dag in „Het Gulden Vlies" in jaarver gadering bijeen. Een bestuursvoorstel om een zeker bedrag uit de kas aan te wenden voor de aanschaf van een schrijfmachine en een microfoon werd aanvaard. Daarna las de secretaresse, mevrouw A. Lub- bers-Timmer, haar jaarverslag voor, waaruit o.m. bleek, dat de afdeling op 1 januari J.l. 476 leden telde. Het aan tal lezingen, excursies en dergelijke is in het afgelopen jaar weer zeer groot geweest. Mevrouw G. Lem-Gunning, de penningmeesteresse, deelde mede, dat er een voordelig saldo van f573.is. De kascommissie had boeken en bescheiden in orde bevonden. Mevrouw Nieuwen- huizen Segaar-Uljée, die vele jaren ach tereen achter de schermen zoveel werk heeft verzet, trad als algemeen bestuurs lid af. De presidente dankte haar en bood als stoffelijk blijk van waardering een lepeltje aan. Tot nieuw bestuurslid werd bij acclamatie mevrouw M. van Wijk-Hohwü benoemd. De algemene vergadering van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen zal op woensdag 29 april te Rotterdam worden gehouden. Mevr. Hageman sloot met een woord van dank deze tweeenveertigste ledenvergadering. Auto bleef drijven Gisteravond omstreeks kwart voor tien is op de Apotihekersdijk ter hoogte van het Volkshuis een 48-jarige Leidenaar met zijn personenauto in de Rijn gere den. De auito bleef echter op het water 'drijven. Voorbijgangers, die zich op de Boommarkt bevonden, zagen daardoor kans om met behulp van een redding- haak de wagen naar zich toe te trekken. Een van hen begaf zich op een aldaar gemeerd Eggende dekschuit en kon na een portier geopend te hebben de onfor tuinlijke en danig geschrokken automo bilist op het droge helpen. De auto kon naderhand op de weg worden getrokken. J. M. G. Hakkert 80 jaar A.s. zondag hoopt een bekende figuur in de hervormde wijkgemeente „Leven daal", de oud-evangelist, de heer J. M. G. Hakkert, tachtig jaar te worden. Ruim dertig jaar is de heer Hakkert, waarvan een kwart eeuw als assistent van ds. M. J. Puneelie, in het Levendaal- werk, waarop hij voor een belangrijk deel zijn stempel drukte, betrokken ge weest. Ondanks zijn hoge leeftijd geeft hij nog regelmatig blijk van zijn intense belangstelling voor deze wijkgemeente. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. C. Hofkes (Den Haag)kand. ex. Ned. recht mej. A. E. Colmjon (Breda), mej. M. C. W. Ronde (Haar lem), mej. H. M. H. Henket (Heerlen), mej. U. de Sitter (Haren), mej. O. de Nie (Haarlem) en de heren H. v. Gogh (Wassenaar), W. F. van Beuningen (R'dam), R. R. Smit (Hoogezand), N. Schut (Hilversum), E. A. P. M. Hooge- weegen (Doorn), J. E. J. Hemmes (Voorburg), A. W. A. M. Fievez (Den Haag), J. A. A. Moerel (Gouda), R. R. Wijnen (Den Haag), J. C. Reuder (R'dam), J. M. van Bosse (Breda), E. C. P. van Ginkel (Breda), R. A. Holsboer (Leiden), A. de Serière (Wassenaar) en E. Michielsen (R'dam). In de showroom van de firma J. P. van Berge Henegouwen aan de Aalmarkt viel de S. W. Roman, wonende aan de Seringenstraat 26, gistermiddag een buitenkansje ten deel. Hij wasnl. één der winnaars van het Philips intelligentie- spel en ontving daardoor die aankoop som van een televisietoestel terug. WARMOND TAFELTENNIS. „Steeds Vooruit" De wedstrijd tus sen Steeds Vooruit II en Scylla V (he ren) is in een overwinning geëindigd voor Steeds Vooruit II 82. Het pro gramma voor de volgende week luidt: Dames: RTC I (Rijnsaterwoude Steeds Vooruit I. Heren: Steeds Vooruit IDen Burcht II (Ledden): Steeds Vooruit IIMeer burg I (Zoeterwoude). van deze artikelen in China zelf drie maal zo hoog is!" Naar aanleiding van het feit dat de textielindustrie van Hongkong tenge volge van de grootscheepse dumping door communistisch-China genoodzaakt werd een groot deel van haar fabrieken te sluiten, zei hij: „Als Hongkong, dat bekend staat als de producent met de laagste kostprijs ter wereld, niet in staat is dit soort concur rentie het hoofd te bieden, is het te be grijpen, dat een ander land zeker niet op kan tegen dit soort handelspraktijken. Onze eigen industrie is efficient genoeg om het tegen eerlijke concurrentie te kunnen opnemen, maar men mag niet van haar verwachten, dat ze in staat is dergelijke unfaire handelspraktijken het hoofd te bieden praktijken die door gedreven worden door een enorme van de staat uitgaande handelsorganisatie, die in feite geen handel drijft in de alge meen aanvaarde zin van het woord". ALPHEN AAN DEN RIJN STRAATAANLEG BU „BARONIE" AANBESTEED Gistermorgen is ten gemeentehuize aanbesteed de straataanleg en bijko mende werken voor het complex ten zuiden van Baronie Er werden 25 bil jetten ingeleverd met het volgende resultaat: P. van der Linden, Gouda, f. 172.200.—; M. van Ooijen, Gouda, f. 172.000.—; Gebr. De Kwaadsteniet, Gouderak, f. 168.000.—A. de Rooij, te Boskoop, f. 167.225.—; Gebr. De Man, Ammerstol. f. 166.000.—G. van Herk, Nieuwerkerk aan de IJssel, f. 162.000. H. Zanen, Bergambacht, f. 158.800. N.V. Van Splündert, te Ridderkerk, f. 158.400.— P. J. Visser, Wassenaar, f. 156.700.—H. Oudenes, te Alphen, f 155.000.—; J. D. Dekker, Papendrecht, f. 152.700.—; Stam, te Voorschoten, f. 152.244.—; C. A. Langeveld, Alphen, f. 151.000.—; C. Kok, Amsterdam, f. 150.300.— W. de Rooij, Badhoeve dorp, f. 150.200.—Stuyfzand, Leiden, f. 149.600.—; De Oude en De Jonge, Zierikzee, f. 148.700.—J. de Vries en n.. Delft. f. 146.950.—De Vries en Loeve. Delft. f. 146.950.—Koster en Visser, Waddinxveen, f. 145.700.M. Hoek, Nieuwendijk, N.B., f. 145.300. Fa. J. van Wieringen, Alphen, f. 145.000; J. Versendaal, N.-Beijerland, f. 142.300; L. P. v. d. Geer. Leiden, f. 140.000.—; Trio. Woerden, f. 133.930.—. De gunning is aangehouden Geneesheer van internationale reputatie zou graag naar zijn vaderland terugkeren Symbool van intellectuele Eerst fout erkennen collaboratie met nazi's (Van onze Brusselse correspondent) In de Vlaamse rooms-katholieke pers wordt sedert enkele weken een cam pagne gevoerd om de vrijlating te ver krijgen van de nog in België gevangen gehouden politieke delinquenten. Op het ogenblik zitten er in de gevangenis sen nog circa 350 en de meerderheid van hen verdient eigenlijk die naam niet. daar zij veroordeeld werden voor misdrijven als mishandeling van ver zetsmannen, i-erklikkingen, Gestapo- dienst, enz. De eigenlijke politieke de linquenten zijn weinig talrijk, o.m. de leider van het Vlaams Nationaal Ver bond, dr. Hendrik Elias en de leider van de Duits-Vlaamse Arbeidsge meenschap, dr. van de Wicle. De cam pagne van de Vlaamse pers gaat echter in de eerste plaats om de persoon van prof. Daels, een geneesheer van inter nationale reputatie, hoogleraar te Gent, die tegen het eind van de oorlog naar Zwitserland vluchtte, waar hij nog steeds verblijft. Daels was voor de oorlog voorzitter van de jaarlijkse bedevaart naar de graven van de IJzer, waar de IJzer- toren aan de Vlaamse gesneuvelde sol daten van de eerste wereldoorlog her innert. Tijdens de bezetting heulde Daels een tijd met de Duitsers maar hij had als nationalistische Vlaming ook vaak ruzie met hen. In de ogen van de Brusselse en Waalse opinie en van de verzetskringen is Daels het symbool van de intellectuele collaboratie met de na zi's. Daels is onlangs door de Acade mie van de geneeskunde te Parijs tot lid benoemd. Zijn wetenschappelijk werk als gynecoloog wordt in weten schappelijke kringen hoog gewaardeerd. Prof. Daels die nu zeventig is, zou gaarne naar België terugkeren en heeft beloofd zich niet meer met politiek be zig te houden, men vreest natuurlijk, dat hij opnieuw naar de Ijzerbedevaar ten zal gaan en dat zijn verschijning aldaar aanleiding zal geven tot mani festaties van Vlaamse nationalisten tegen Belgie. voor de amnestie van alle veroordeelden, enz. De liberale minister van Justitie, oud-burgemeester van Gent en hoog leraar aan de universiteit aldaar, prof. Merchiers, heeft contact genomen met verzetskringen. Men is het er daar mee eens Daels te laten terugkeren op voor waarde dat hij publiek zijn fout erkent, en pro forma voor het gerecht ver schijnt. Daar hij geen zware straf zou krijgen voor zijn houding tijdens de be zetting en de straf wegens zijn ver leden-voor-de-oorlog voorwaardelijk zou zijn. zou hij o.m. ook wegens ge zondheidsredenen direct worden vrijge laten. Maar enkele Vlaamse extremis ten. die in het comité van de Ijzer bedevaarten zitting hebben, eisen voor Daels onvoorwaardelijke invrijheids- stelling. Bovendien heeft het IJzerbede- vaartcomité Daels tot ere-voorzitter van de bedevaarten benoemd. Zolang een gevluchte politieke delinquent ere voorzitter is van de bedeyaarteu, al dus luidt het standpunt van de Bel gische minister van Openbare Werken, is er geen sprake van. dat de regering verder de subsidie van een miljoen frank per jaar zal uitbetalen voor de heropbouw van de na de oorlog in de lacht geblazen IJzertoren, dis nu reeds opnieuw 15 meter hoog is opgebouwd. De zaak-Daels is een van de bana nenschillen, waarop het huidige katho liek-liberale kabinet zou kunnen val len. In vele Vlaamse rooms-katholieke kringen ls men echter van oordeel, dat prof. Daels schuld moet bekennen en dat de zaak zeker niet de moeite waard is om er een regeringscrisis voor te ris keren. Men heeft begrip voor het kna gend heimwee van een man als Daels, die sedert 15 jaren zijn dierbaar Vlaan deren niet meer zag, maar de spons vegen over een verleden, dat niet zo fout is als Brusselse en Waalse ver zetslieden het afschilderen, maar toch ook niet onberispelijk is, zou zelfs door een groot deel van de Vlaamse opinie niet worden aanvaard. LEIDERDORP GEREF. MANNEN BIJEEN. De jaarvergadering van de Gerefor meerde Mannenvereniging „Rondom het Woord" werd gisteravond gehouden. De voorzitter, de heer A. van Poelgeest, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Uit het jaarverslag van de secre taris. de heer H. van Laar. bleek, dat het ledental weer vooruit was gegaan. Ook de penningmeester, de heer F. van Rhijn. liet een optimistisch geluid ho ren. De heer A. Wissel hield daarna een inleiding over de zondagviering Op dit onderwerp volgde een levendige bespre king. De declamatie was bij de heer D. Braam in goede handen. Deze droeg zes gedichten voor. Aan het orgel zat de heer C. Grims. De heer A. Verbeek zorgde voor een aardige wedstrijd. OEGSTGttST Opbrengst De opbrengst van de verkoopdag van de Vrouwenzendings- krinig bedroeg f 1603,49. WASSENAAR Voorstellen een de raad De agenda, die de Wassenaarse ge meenteraad de volgende week woensdag te behandelen krijgt, vermeldt weinig ingrijpende voorstellen. Een aantal pun ten heeft betrekking op onderwijskwes ties. Zo is er een verzoek van de Ver eniging voor Kleuteronderwijs op Evan gelische Grondslag om de benodigde gelden voor een kleuterschool, die bij de christelijke lagere school aan de Middelweg zal moeten verrijzen en uit twee gewone lokalen en een speelokaal zal bestaan. Als streefdatum geldt 1 ja nuari 1960. De aanvrage voldoet aan de gestelde eisen en B. en W. stellen de raad dan ook voor de gevraagde mede werking te verlenen. Tegenover verzoeken van het Christe lijk Lyceum te Voorburg en het Semi narie „Wemhoutsburg" te Zundert staan B. en W. afwijzend. De raad wordt er in het preadvies op gewezen, dat sub sidiëring van middelbare scholen alleen plaats vindt voorzover zij ook voor Rijks subsidie in aanmerking komen. Dit is niet het geval met de twee aanvragende scholen. Het r.-k. kerkbestuur van de St.-Jo- sephparochie heeft voor de lagere school gelden aangevraagd voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen voor het verkeersonderwijs. Dit verzoek zal in handen gesteld worden van B. en W. voor het uitbrengen van preadvies. Voorgesteld word't voorts de bedragen vast te stellen, die in 1959 per leerling beschikbaar gesteld zullen worden aan de scholen voor gewoon lager, voortge zet lager en uitgebreid lager onderwijs Voor een vacature in de commissie tot wering van schoolverzuim, ontstaan door het overlijden van de heer J. E. Hubbeling, hebben B. en W. resp. de heren J. M. Dek en W. van der Worp op een aanbeveling geplaatst. Op de agenda staat een voorstel om aan de Wassenaarse Politie Schiet sportvereniging, die over enkele maan den haar veertig-Jarig jubileum viert, een bijdrage in de kosten uit de ge meentekas toe te kennen van f 250. Voorgesteld wordt, de bepalingen die betrekking hebben op schattingen van grondprijzen ten behoeve van het ge meentelijk grondbedrijf, voorlopig bui ten werking te stellen. In hun toelich ting merken B. en W. o.m. op, dat de grondprijzen momenteel vrijwel geheel bepaald worden door factoren, waarop noch de gemeente, noch de kopers van de grond invloed kunnen uitoefenen. Zowel voor de woningwetbouw als voor de premiebouw gelden n.l. 'voorschrif ten van de minister. Voorgesteld wordt daarom dat de raad de vaststelling van de waarde va nde grond aan zich voor behoudt, onder goedkeuring door Gede puteerde Staten. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft verzocht een perceel grond van ruim 400 m2, gelegen aan de Van Limburg Stirumstraat, te mogen kopen. B. en W. hebben geen bezwaren en stellen de raad voor de prijs te be palen op f 22 per m2. Op de grond zul len drie woningen voor bouwspaarders worden gebouwd KINDERUITZENDING Uit het jaarverslag van de afdeling Wassenaar van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies over 1958 blijkt, dat door bemiddeling van deze afdeling 27 schoolkinderen werden uitgezonden gedurende 1315 verpleegdagen. Verre weg het grootste deel van de Wasse naars e kinderen ging naar het kolonie huis te Heelsum. Het aantal contribuan ten liep enigezins terug tot 316. In de vacature, ontstaan door het overlijden van dokter J. E. Hubbeling is vooralen door benoeming van dokter J. A. Römer. In de plaats van de heer H. Grijpma, die zijn bestuursfunctie heeft neerge- lgd in verband met zijn a.s. vertrek uit de gemeente werd benoemd de heer H. Hiilgeman. Mevrouw E. Hollestelle Jansen werd herkozen als bestuurslid. LANDELIJKE RIJ VERENIGING OP DE PLANKEN De Landelijke Rijvereniging „Konin gin Wilhelmina" heeft gisteravond in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat de jaarlijkse ruiteravond gehouden, die door vele belangstellenden werd bezocht. De voorzitter van de vereniging, de heer J. van Vilsteren. dankte in zijn met trompetgeschal omlijst inleidend woord allen, die de vereniging op enigerlei wijze hebben gesteund, met name de eigenaars van landgoederen, die de ver eniging toestonden van hu., bezittingen gebruik te maken. Het jaarverslag van de vereniging, uitgebreid tot een over zicht van de afgelopen 25 jaren de Leids student veroordeeld voor dronken rijden (Van onze Haagse redactie) Een 29-jarige student aan de Leidse Universiteit uit Voorburg, die in de vroege ochtend van 22 juli 1958 in ver regaande staat van dronkenschap zijn auto heeft bestuurd op weg van Sche- veningen naar Voorburg, waarbij hy onderweg twee aanrijdingen veroorzaak te, is conform de eis van de Procureur- Generaal veroordeeld tot een gevange nisstraf van 14 dagen en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Haagse officier van Justitie was in hoger beroep gegaan van een vonnis van de Politierechter, die de gevange nisstraf van 14 dagen geheel voorwaar delijk had opgelegd. De student had tijdens zijn dronken rit op de Alkemadelaan een geparkeerd staande auto aangereden en zwaar be schadigd en op het Willem Witsenplein een benzinepomp aangereden. Hij was niet gestopt, zelfs niet toen een lekke band van het wiel afdraaide en hy op een velg verder moest. Verklaring van Indonesische woordvoerder De woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiger in Den Haag heeft vandaag aan het ANP medegedeeld, dat de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan de Indonesische zaakgelastigde, de heer M. Maramis, heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering bereid is tot een hervatting van het overleg met Indonesië over „alle tussen beide landen bestaande vraagstukken, met inbegrip van de kwestie Nieuw-Guinea". Volgens de woordvoerder heeft mr. Luns deze mededeling gedaan op de nieuwjaarsreceptie van H. M. de Ko ningin in het Paleis op de Dam. Mr. Luns, aldus de woordvoerder, zei- de dat dit overleg op elk gewenst mo ment en op elke gewenste plaats zou kunnen worden hervat. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat deze ontwikkeling door de regering in Djakarta met „byzonder grote be langstelling" wordt gevolgd. Hij weigerde echter vooruit te lopen op het stand punt, dat Indonesië ten aanzien van een gesprek met Nederland op dit moment zou innemen. Wel verklaarde hy, dat in ieder geval moet worden gewacht op een „voor beide partijen gunstig moment", klaarblijkelijk doelend op de komende verkiezingen. Verkeerd weergegeven Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd het volgende meege deeld: „Het gesprek tussen minister Luns en de heer Maramis is verkeerd weergege ven. De minister heeft slechts het be kende standpunt van de Nederlandse re gering bevestigd, n.l. dat Nederland steeds bereid blijft tot een gesprek over de verhouding tussen Nederland en In donesië, indien Indonesië zulks zou wensen". Levenslang voor Sorge en Schubert Een gerechtshof in Bonn heeft van daag de oud SS-ers Gustav Sorge en Wilhelm Schubert, die in de oorlog be wakers in een concentratiekamp zyn ge weest, tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Sorge is 47 jaar, Schubert 41. Sorge is schuldig verklaard aan 67 moorden. Voorts zou hy in 20 gevallen moord hebben uitgelokt. Schubert zou 46 moorden hebben begaan en in acht gevallen moord hebben uitgelokt. Een Noorse Van Meegeren De Noorse schrijnwerker Casper Cas- persen heeft de tegen hem gerezen ver denking. dat hy kostbare schilderijen had gestolen, tot zwygen gebracht door een fraaie imitatie te schilderen van een van de doeken van de beroemde Noorse schilder Edvard Munch. Caspersen deed dit op het hoofdbureau van politie in Oslo, om te bewijzen, dat hij de schilderijen niet gestolen had, die hij voor 22.000 en 17.000 kronen aan kunsthandelaars verkocht had. Hy had beweerd, dat het imitaties van schilde rijen van Munch waren, maar de kunst handelaars dachten met originele Munchs te doen te hebben. Een van de beweerde imitaties werd aan een reder verkocht voor 47.000 kronen. Aanvankelijk wilde niemand geloof hechten aan de bewering van Caspersen. Men verdacht hem er van de schilde rijen gestolen te hebben toen hij in de woning van Munch werkte. Kunstkenners waren aanwezig, toen de schrijnwerker een landschap schil derde naar een origineel van Munch. Hun conclusie was, dat de imitatie zo goed was, dat de door hem verkochte doeken ongetwijfeld ook van Munchs hand hadden kunnen zijn. Edvard Munch, die in 1944 overleed, is de beroemdste Noorse schilder van alle tijden. De zaak-Caspersen heeft daar door tot stormachtige discussies in kunstkringen en in de Noorse pers ge leid. vereniging jubileert op 1 mei a.s. dat ln liedvorm gegoten was, werd gezongen door de dames L. en N. Hoogendoorn. Een uit eigen leden gevormde toneel groep voerde daarna het blijspel „De roze pyjama" op. Na afloop was er een tombola en een gezellig samenzijn. ONDERHOUD PLANTSOENEN. Evenals in vorige jaren zullen burge meester en wethouders ook voor 1959 het onderhoud van gemeentelijke plant soenen uitbesteden. Het betreft hier het onderhoud van park „De Paauw" en bospark „Ruvs", park „De Kievit" en verdere plantsoenen in Kerkehout. Nieuw Wassenaar en Oostdorp. De openbare aanbesteding zal plaats heb ben op vrijdag 20 februari a.s. VERGADERING GEMEENTERAAD. De eerstvolgende openbare vergade ring van de gemeenteraad zal gehouden worden op woensdag 11 februari a.s. 's morgens 9.15 uur in het raadhuis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Annemieke. dr van R. J. Slr- re en G. M. Heenk, Gerda A dr van A. F. ae Jong en G. K. Huonker. Johanna E R.. dr van W. Smit en J. E, F, G Wlllems. Leboerlus Th., zn van T. P. L. C. Menken en W. C. Paridon. Relnoud Fr P. M zn van F. J. Kimman en M P. Gemmeke. Ondertrouwd: M. Burgmeljer en W. C. J Eellekom, J. Remmelts Delft en S. E. Geerllngs. Wassenaar. Getrouwd; L. G. M. van Lieshout en A. W H G. van der Starre. Overleden: C. J. S. Kuypers. 79 Jaar. J. A. Susan, 48 Jaar, M. L. van Es, 65 Jaar. Zeeofficieren te Valkenburg beëdigd (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen zijn in het Marinevlieg kamp Valkenburg nabij Leiden 33 nieuwe officieren beëdigd, van wie 21 beroeps officieren en 12 officieren, behorende tot de Koninklijke Marinereserve. De be ëdiging geschiedde door de commandant van het vliegkamp kapitein ter zee vlie ger W. O. P. R. Aernout. Hy begon met de betekenis van de eed uiteen te zetten, die van de officieren gehoorzaamheid en trouw eist, niet al leen nu, maar ook onder zeer moeilijke omstandigheden. Na opening van de ban werd het Koninklijk Besluit, waarin de beëdiging was vervat, voorgelezen. Na het sluiten van de ban volgde de eigen lijke beëdiging. Met een kort persoonlijk woord werd de plechtigheid beëindigd. Kolonel Aernout was de eerste die de nieuwe officieren van harte feliciteerde. Onder de beëdigden bevonden zich ondermeer: de luitenants ter zee tand arts der 2e klasse: J. F. Schieck uit Oud- Beijerland en A. L. van Slee uit Nieuwe Amstel. De luitenants ter zee van vak diensten der 2e klasse: L. Krosenbrink uit Nijmegen, L. J. Hordijk uit Rotter dam, F. van Eerden uit Zoetermeer. J de Boer uit Haarlem en F. H. Radema uit Doorn. De luitenant ter zee 2e klasse kmr: F. E. van Dam uit Nijmegen. De luitenant ter zee der 3e klasse kmr: J. Ohristiaanse uit Leiden. De luitenant ter zee apotheker der 2e klasse kmr: D. A. Doornbos uit Groningen. De luitenant ter zee van speciale diensten der 3e klas se kmr: ir. G. A. M. Kerstjens uit Delft. Waarschuwing tegen het ijs Dringend waarschuwen wij kinderen en natuurlijk ook ouderen er tegen zich nu reeds op het Ijs van de grachten, slootjes of waar dan ook, te begeven. Het vriest weliswaar, doch de conditie van het ijs is overal levensgevaarlijk. Een ieder weersta dus de verleiding! Naar aanleiding van het bericht, dat het Nederlandse m.s. „Lekhaven" bij het uitvaren van de haven van Buenos Aires in aanvaring zou zijn geweest met een Argentijnse sleepboot, met het ge volg, dat de sleepboot zonk, wordt thans gemeld, dat er van een aanvaring, al thans tussen de „Lekhaven" en de sleepboot geen sprake is geweest. Het Nederlandse schip, dat op weg was naar Porto Acevedo, heeft alleen assistentie verleend bij het redden van schipbreu kelingen van die sleepboot. Door welke oorzaak deze boot dan wel gezonken moet zyn, vermeldt het telegram niet. VARIA Soms wil de mens met alle geweld meedoen. In communistisch Oost- Duitsland hebben de ledders Iets tegen de Amerikaanse methode van dansen. Zij vleien zich uiteraard niet met de gedachte, dat zij door een verbod het swingen en rocken de kop in kunnen drukken, maar officieel mag toch niet op deze ma nier gedanst worden. Om zich toch wat te laten gelden en om toch mee te doen hebben zij nu hun compo nisten opgedragen een nieuwe dans te ontwerpen, die gebaseerd mag zijn op Latijns-Amerikaans ritme, maar die toch typisch Duitse natio nale karaktertrekken behoudt. Het resultaat is de Lipsi geworden. Maar erg sloeg deze dans nog niet in. Rocken ging beter. Soms is de mens erg radicaal. In een stad in New Delhi staakten de mannen van de stadsreiniging. Toen hun actie niet spoedig genoeg suc ces had. gigen zij ertoe over om het afval van de groentemarkt door alle straten van de stad te verspreiden. De vrijwilligers, die het stadsbestuur opgetrommeld hadden om de stin kende blubber te verwijderen, wer den met bezems verdreven. Toen haalde het stadsbestuur bakzeil en willigde de eisen van de stakers ln. Panhonlib-geschil in beroep Voor het Haagse Gerechtshof werd appèl tegen een in het korte geding tussen de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam en de Ned. Bond van Vervoerspersoneel gedane uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank behandeld. Dit geschil ging over het al of niet rechtmatig zün van een boycot-actie tegen schepen onder goedkope vlag (Panhonlib-schepen De Rotterdamse president achtte de actie rechtmatig, stellende, dat de arbeiders bij een besluit van hun bond in een zedelijke overmachtspositie staan. Het euvel van de goedkope vlaggen acht de president zo groot, dat hij de boycot-actie als een rechtmatige staking uit sociale bewogendheid kon zien. (De president van de rechtbank te Amsterdam bleek deze mening niet toegedaan). Mr. W. Schadee voerde voor het Hof namens de Scheepvaartver. Zuid het woord en mr. Soholten namens de bon den, waarna de president, mr. B. Ver veen het arrest bepaalde op 20 maart a.s. BEURSOVERZICHT Indonesische waarden vast, internationale waarden flauw Amsterdam 6 februari 1959. Even na de opening van de handel ter beurze werd bekend, dat de Neder landse regering op elk gewenst moment bereid is het overleg van de "thans lo pende kwesties met inbegrip van die over Nieuw-Guinea, met de Indonesische regering te hervatten. Dit bracht voor de aandelen met belangen in Indonesië oplopende koersen. Amsterdam Rubber, waarvan het Jaarverslag gisteren reeds gunstig werd ontvangen, liep op van 95 tot 97%. Certificaten Dell, die op f. 151,30 waren geopend, avanceerden tot f. 153. Het dividendvoorstel van HVA over 1958 van 8 procent (v.j. 6%) was voor de beurs geen verrassing en reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. De stukken werden bij de opening in een grote hoek verhandeld op 150, liepen daarna terug tot 148%. Deze koers was blijkbaar te laag waarna de prijs weer aantrok tot 150%. De slotkoers van gisteren was 151. De internationale waarden waren, be halve voor die van AKU's, aan de flau we kant. De teleurstellende slotkoersen uit New York veroorzaakten in Amster dam winstnemingen in een vrijwel lege markt. Aandelen Philips verloren circa 9 punten, Unilevers 7 punten, terwijl Aku's slechts ruim 1 punt beneden de vorige slotkoers bleven. Kon. Olies lie pen terug van f. 176,40 tot f. 175,90. Pa rijs was hier aan de markt, waartegen over vrijwel geen kooporders aanwezig waren. De slotkoers van gisteren be droeg f. 179. KLM werd circa een gulden lager geadviseerd. In de Scheepvaarthoek was de be langstelling vandaag minimaal. De koer sen gaven, vergeleken bij die van giste ren, geen noemenswaardige veranderin gen ite zien. Voor de Staatsfondsen was wederom behoorlijke belangstelling en de stemming was door elkaar aan de vaste kant. Aandelen Deli-Atjeh gaven een hogere advieskoers in verband met de oprich ting van de nieuwe vennootschapVoor de inschrijving op de 2%% premie-lening 1959 ten laste van de provincie Zuid- Holland groot f. 20 miljoen bestond ter beurze behoorlijke belangstelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 februari Londen 10.59%—10.59%; New York 3.76"»—3.77%; Montreal 3.87A—3 87}j; Parijs 76.8576.95: Brussel 7.54%— 7.55; Frankfort 90.22—90.27; Stockholm 72.87%—72.92%; Zürich 87.44%—87.49% Milaan 60.74%—60.79%Kopenhagen 54.66%—54.71%; Oslo 52.87—52.92; We nen 14.54—14.55: Ankara 3.76%—3.77 Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.21 13.22%. Beurs van Amsterdam Vrydag 6 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Ned. *58 4% 100% Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned '48 3»i Ned '54 3% 90A Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned WB 6% Clt. Handl en Ind B Nat Handelsbank Ned Handelmy. Amst. Rubber H.V.A Java Cult Senembah128}-ü Vorstenlanden AÜ.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert480 Deli Mij.en (Ver.) Kon Pap v. Gelder Hoogovens eet Müller en Co N B Ned. Kabelfabr. Philips Wilton Feyenoord Blliton 2de r 224% Dordtse Olie gew Kon Petr (f.20.— idem (50 a f 20.— Holl Amer lijn Java China Pak et K.L.M Kon Ned Stmv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv (Jnle NIET-ACTIEVI OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 93 93 idem 48 (3%) 93 93 R'dam '52-1 (4%) 100% Idem *37 I-II1 (3%) - 94 Idem *38-1 (3%) 04% Vorige Slotkoers koers v heden 100% 100A 93% 93% 81% 92 92% 96 %B 96 %B 93% 93% 92% 92% 88% 88% 90A 90% 90A 90 90% 90% 92% 92% 97 97A 96tf 96% 97% 98 88% 112% 112 A 4DELEN 42% 42 146 144% 200% 201% 93% 97% 151% 150% 24% 25 128tf 129% 10% 12 297% 296% 228 480 476 151.50 152.80 224 223 352 349 310 309 337 335 529 519% 235 234% 481 474% 210 208 224% 220 727% 721 179.40 177.30 179.05 176.20 166 165% 139% 140 113.90 116.— 160% 161% 137% 138% 168 170 132% 132% 245 242% 151 151% 144% 143% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 106% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 89% Premieleningen A'dam *53 3 98% 98% A'dam '51 2% 90% 89% A'dam '56 I 2% 89 89 A'dam'56 H 2% 96% 97% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 84Vs Den Haag '52 I 2% 95 95% Idem II 2% 95 95 R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem n 2% 98 98 Idem '57 2% 104 104 Utrecht -52 2% 94L 92 Z.-Holl 1957 2% 101% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 397 305% Amst. Bank 271 270 H.B.U. eert222 224 Rott Bank 232% 232 Twentsche Bank 211 211 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 282 280% Borneo Sum. H. Mij. 65 L 63 Ned. G. en Sp. fabr. 274 276% Kon. Ned. Grofsm. 130% 131% Internatio110 112 Rott. Droogdok Mij. 598 598 Slkkens Lakfabr '53 496 500 Tieleman en Dros 8% 9 Ned My Walv.vrt. 84%ex.d. 831 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% 77/s Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30A Intern, Nickel91% 90% Anaconda 6867% Bethlehem Steel53% 53V» Cities Service 62 61% General Motors 48A 47% Kennecott105% 105% Republic Steel 71% 71% Shell Oil 84 83% Union Pacific 36A 36% Un States Steel 93% 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 5/2 Edelmet Kon AA 64G Pref wa idem 68GB 68% Electrolas B 320GB Holl Constructie 348 350GB Ing our v Bouwnyv 173% 174 ld dlv 1958 lf.8 Int Kunststof! Ind 50L 50L Leldsche Wolspinn 235% 235 %GL Ver Touwfabrleken 222 Wernink's Betonm 110GB 112GB Van Wyk Tetlel 72GB 71% Zaalberg 109 107

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11