Laafsfe nieuws Dies-expositie in het Leidsch Academisch Historisch Museum STADSNIEUWS Meer Marinehavens DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 In de sporen van Rembrandt en Steen Talent in Universiteitskringen aanwezig Op kunstgebied weert de Universiteit zich in verband met de dies danig! Nu weer, vanmorgen, opening in het Leidsch Academisch Historisch Museum (Rapenburg 73) van een expositie van 14 inzenders (tezamen 28 werken), w.o. een drietal hoogleraren, voorts leden van de wetenschappelijke staf en studenten. De relatie tussen kunst en wetenschap, daarvan gewaagde de voorzitter van het Leidsch Academisch Kunstcentrum, prof. dr. D. YViersma, onder welks auspiciën deze tentoonstelling tot 20 februari gehouden wordt. „Rembrandt en Jan Steen lieten zich o.a. als studenten inschrijven", zo zei hjj en al was het de laatste meer om het „onbelaste bier" te doen, toch wordt genoemde relatie gevoeld en tegenwoordig meer en meer gestimuleerd. Alle gekheid op een stokje, de ge noemde relatie is er inderdaad! Zij manifesteert zioh hier opnieuw door middel van deze gevarieerde in zendingen, realistisch, surrealistisch, concreet of abstract, figuratief of non- figuratief. Namens de jury, die een strenge selec tie toepaste en in verband met de grote animo, geen gemakkelijke taak had. wees mr. J. D. van der Meulen erop, dat bij de zware schifting de kwaliteit maat staf was. Ieder werk werd op de eigen méretis, los van welke kunststroming dan ook. beoordeeld. Merkwaardig is, dat slechts weinig avantgardistisch-experimenteel werk is ingezonden, in hoofdzaken navolging der realiteit. 18 werken zijn zuiver figu ratief, 5 abstraherend en 5 abstract. Over de jeugdige academieburger valt nog weinig te voorspellen, zo zeide de heer Van der Meulen; nieuwe wegen worden niet of nauwelijks door hem be gaan. Spreker uitte zijn verwondering over het feit, dat slechts één fotoreeks aanwezig is: voorts is de plastische kunst vertegenwoordigd door een mario- nebtenpopl, overigens zijn er schilde rijen, gouaches, tekeningen en een aquarel. Een oordeel onzerzijds over deze ex positie? Graag zij verklaard, dat talent volop aanwezig is. Men mag niet verlangen, dat wij ieder werk aan een bespreking onderwerpen. Maar na een rondgang zij een vluchtige greep uit de inzendingen gedaan: daar is vóór alles die mario nettenpop van E. de Graaf, bestemd om als conferencier te dienen op de kleu terschool. Deze charmant-suggestieve PROF. DR. K. A. H. HIDDING SPREEKT VOOR DE VPRO In de serie lezingen voor de VPRO over „Problemen van leven en dood in onze tijd", zal prof. dr. K. A. H. Bidding, hoogleraar in de geschiedenis der gods diensten. dit onderwerp morgenavond om 8.45 uur voor de VPRO-microfoon bespreken vanuit het standpunt van de godsdiensthistoricus. Prof. Hidding is voorzitter van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden Leiden/Oegistgeest. G.S. VERNIETIGDEN RAADSBESLUIT Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de gemeente Leiden in het ongelijk ge steld en bepaald, dat de bijzondere kleu terschool van de Vereniging voor Voor bereidend Onderwijs aan het Rapenburg medewerking dient be krijgen voor de aanschaf van meubilair en schoolmate riaal. Het ging hierbij om de vraag of deze financiële medewerking dient te worden verleend door een kapitaalsverstrekking ineens of in de vorm van een jaarlijkse vergoeding, zoals voor .Ingebouwde scho len" is voorgeschreven. B. en W. stelden zich op het standpunt, dat de school zetelt in een gebouw, dat niet voor kleu teronderwijs is bestemd. ZEVENDE LUSTRUM JONGENSWERK „PHEBE" Het zevende lustrum van het Jongens werk „Phebe" wordt as. zondagmiddag in een dankdienst in het jeugdgebouw „In de Mioriaen" aan de Hooglandse Kerkgracht herdacht. Woensdag 11 fe bruari wordt deze lustrumviering voort gezet in de foyer van de Stadsgehoorzaal Het jubileumcomité biedt dan een feest avond aan. Volgende week zaterdag vin den de leden elkaar terug in het gebouw „Prediker", waar zij aan een broodmaal tijd zullen aanzitten. De feestelijkheden worden die avond besloten met een bij eenkomst „In de Moriaen". D. CORNET OVERLEDEN Na een kort ziekbed is in de ouder dom van 69 jaar overleden de heer D. Cornet, ere-voorzitter van de Harmonie kapel „Trouw en Durf". De heer Comet, die gedurende een lange reeks van jaren het voorzitterschap van deze kapel be kleedde, was in die tijd in deze kring een grote stuwkracht en uitstekend organi sator. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt a.s. zaterdag ochtend om half twaalf op de begraaf plaats „Rhijnhof" plaats. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Het lichamelijk prestatievermogen van car diologische patiënten", de heer B. Bink, geboren en wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „La satire littéraire dans l'oeuvre de Léon Bloy", de heer P. J. H. Pyls, geboren te Beek en thans wonende te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „De relatie tussen coarctatio aortae en li ga mentum arteriosum", de heer G. Wie- lenga, geboren te Rotterdam en thans wonende te Oegstgeest. pop. waaraan alles bewegelyk is, is op vallend goed getroffen en met smaak aangekleed. Men bekijke eens de voeten en het profiel en ge komt onder de be koring. Van Geert Hofman is er „Sade en prison", een op een oud laken ge schilderde abstracte verbeelding: ge- diurfd en tóch evenwichtig, zowel in kleur als compositie. Wie zal niet even gegrepen zijn door de indringende en gespannen tekening „Atelier" van mej. E. E. Eringa, die in haar realisme toch haast beangstigend surrealistisch aan doet? Dan werd onze aandacht getrok ken door een coloristisch prachtig uit gebalanceerd bloemstilleven van mej. E. Deutman en enige fijnzinnige impressies van Th. G. Galestina. Prof. dr. W. H. Nagel betoont opnieuw zijn veelzijdig heid, want hij is ook een bekend lite rator. Een door hem getekende vrou wenrug is zowel gevoelig als fors. Paul Luning, die veelvuldig vignetten maakte voor de Studentenalmanak, is vertegen woordigd met enige knappe ruimtelijke verbeeldingen. De enige Hongaarse in zender, Bela Madai, treft door enige aparte inzendingen, bijv. zijn ..Studen- tendroom", drie vage vrouwenfiguren. Het niet noemen van andere namen houdt beslist geen onderwaardering in. Men ga zelf eens zien, wat hier aan kunstzinnige prestaties voorhanden is en ge komt tot dezelfde verheugende conclusie als wjj: talent laat zich hier veelvuldig gelden! H. Nieuwe belangrijke functie voor kapitein ter zee Vos (Van onze Haagse redactie) „De nieuwe functie van kapitein ter zee Vos men zie elders is min stens even belangrijk als die van commandant van smaldeel 1. Alleen Iaat de kolonel nu varen, zonder zelf te varen", drukte men het in Marine kringen uit. De commandowLsseling zou daarom kunnen worden gezien als het gevolg van de uitspraak van de Marineraad over de stranding van de kruiser „De Zeven Provinciën". Tijdens de behan deling van de zaak is kritiek geoefend op de maatregelen, die de toenmalige commandant van de kruiser nam en niet nam. Anderzijds sprak de raad zijn waardering uit over de maatregelen, die kapitein ter zee Vos nam na de stran ding van zijn schip en bij de pogingen, die zijn gedaan „De Zeven Provinciën" weer vlot te krijgen. Aan deze waardering zou het zijn toe te schrijven, dat de toenmalige com mandant smaldeel 1 het betreurens waardig incident niet is aangerekend als een stop voor zijn loopbaan bij de Marine. De belangrijke post die kapitein ter zee Vos thans bekleedt, noemde men de aanwijzing hiervoor. Gedurende de behandeling van de stranding van „De Zeven Provinciën" voerde de commandant van de kruiser ,De Ruyter" het bevel over het gestran de schip. Kapitein ter zee Vos had toen verlof om zich te kunnen voorbereiden op de behandeling van de stranding door de Marineraad. Goedkeuring voor Verolmewerf in Brazilië De scheepsbouwer de heer C. Verolme heeft voor het bouwen van een nieuwe werf in Brazilië thans officiële goed keuring ontvangen. De daar bestaande kleine werven zijn oud en slecht inge richt. Nederland is behalve Japan het enige land dat is toegelaten in Brazilië een werf te bouwen. Vermoedelijk wordt de Verolmewerf gevestigd aan de baai van Jacuacanga, waar ongeveer 2000 ha ter beschikking is. Grondboringen zul len de definitieve plaats nauwkeuriger vaststellen. K.N.V.B.-amateurs speelden voor beroepsvoetbalbond Twee eerste elftal-spelers van de Apeldoornse vierdeklasser Alexandria, de gebroeders A. en B. Collier hebben naar aanleiding van een door de voor zitter van deze vereniging, de heer H Dijkslag, ingesteld onderzoek, toegege ven te hebben meegespeeld in een wed strijd, die was georganiseerd door de Nederlandse Beroeps Voetbalbond. De beide spelers schijnen in deze wed strijd, die op 4 januari jJ. tegen de profclub Leiden in Venlo werd gespeeld, onder valse naam te hebben gespeeld Na afloop hebben zij een consumptie en een bedrag van f. 15 geaccepteerd. De KNVB heeft onlangs bekend gemaakt ten strengste te zullen optreden tegen amateurs, die zich met de Nederlandse LEIDERDORP Jaarvergadering „Sparta" Gisteravond hield de Gymnastiekver eniging „Sparta" haar jaarvergadering in het Dorpshuis. Na een hartelijk woord van welkom door de voorzitter, de heer v. d. Krol, sprak hij zijn teleurstelling uit over de kleine opkomst. Verder deelde hij mede, dat mevr. E. Burgerhout-Deumer tot haar grote spijt door ziekte genoodzaakt was als secretaresse te bedanken. De penningmeester, de heer H. van Driel, was ever eens door ziekte verhin derd aanwezig te zijn. De heer v. d. Krol gewaagde van het prettig contact mot de Leidse gymnas tiekvereniging DOS, en zei ook. dat vooral de ritmische oefeningen door de leidster mej. v. Ommen wat meer op de voorgrond waren gebracht Ook hebben verschillende Spartanen deelgenomen aan wandelmarsen, bijv. de avond 4-daagse. Sparta telt ongeveer 260 leden; het afgelopen jaar is een actief jaar ge weest. Het saldo bedraagt f. 138. Er is een kleine teruggang te bespeuren in de financiën, maar de penningmeester is vol goede moed. De heer Boutekan bracht namens de kas-commissie verslag uit. In de nieuwe kias-controle-commissie werden benoemd mevr. Tisseur en de heer Boutekan. Af tredend waren de bestuursleden, de he ren H. van Driel en G. Lemmerzaal. Beiden werden met algemene stemmen herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. B. Molenaar-Speksnijder. De heer v. d. Krol kon nog mededelen, dat het bestuur tracht om in het Zijlkwartier gelegenheid te vinden voor een uur kleu- tergymnastiek. De uit te voeren oefeningen voor de jaarlijkse uitvoering werden besproken, als ook het sportkostuum. Na de pauze vertoonde de heer De Jong enige films en een serie kleurendia's. In de voor avond waren er voor de Sparta-leden tot 15 jaar al enige speciale films vertoond Gouden bruidspaar Het echtpaar Van Leeuwen-Spies is dezer dagen vijftig jaar getrouwd. Beiden zijn geboren en getogen Leiderdorpers. De bruidegom, die 75 jaar is, is in onze gemeente een bekende figuur, daar hij tal van jaren met zijn oliekar zijn klanten in de gemeente bediende. Vorig jaar oktober zijn de heer en mevrouw Van Leeuwen voor een jaar naar Canada vertrokken voor een bezoek aan hun zoon in Canada. Twee dochters wonen in Leiderdorp en één in Leiden. Dat zij hun gouden bruiloft nog eens in Canada zouden vieren, hadden de heer en mevrouw Van Leeuwen beslist niet gedacht. Begrafenis van de heer P. Mappen te 's Heerenberg Onder overweldigende belangstelling vond dinsdag de begrafenis plaats van de op 29 januari bij een autoongeval overleden heer P. Noppen, bedrijfsleider van de Vereinigte Taufabriken te Em merich. In de Herv. Kerk te 's-Heerenberg werd een rouwdienst onder leiding van ds. Bloemendaal gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich de directeur van genoemd bedrijf, de heer Teves en de heren Hoos en Bosman van de hoofd directie uit Rotterdam; voorts vertegen woordigers en afgevaardigden van di verse zusterbedrijven dezer touwfabrie- ken uit het gehele land. Na de rouwdienst werd het woord ge voerd door de heer Teves, die in gevoel volle woorden de grote verdiensten en werkyver van de overledene schetste. Ook zijn voorganger uit het bedrijf waarin de heer Noppen werkzaam was, de heer Vogelenzang uit Leiderdorp, sprak in gelijke geest, evenals de heer Gerritsen van de fabriek uit Emmerich. Tenslotte voerde nog het woord ds. Honnef uit Leiderdorp, de vorige woon plaats van de overledene. Hierna vond de teraardebestelling plaats op de begraafplaats van de Herv. Gem. te 's-Heerenberg. Een groot aan- Beroeps Voetbalbond inlaten. Een rap port over deze kwestie is reeds bij de KNVB ingediend. (Ook in onze stad werd één spelei reeds door de KNVB geschorst, terwijl naar de amateurstatus van enige ande re amateurs een onderzoek wordt inge steld. - Sportred.). tal kransen, waaronder vele van het bedrijf te Emmerich, dekte de baar. Nadat ds. Bloemendaal het Onze Vader had gebeden, dankte een zwager van de overledene namens de familie voor de betoonde belangstelling. VOORSCHOTEN Jongerenparlement komt volgende week bijeen Enkele maanden geleden is in Voor schoten naar het voorbeeld van andere plaatsen in het land een Jongerenpar lement opgericht. Op 10 februari a.s. zal in de raadzaal van het gemeentehuis de eerste openbare vergadering worden gehouden, waar middenstandsvraagstuk ken zullen worden besproken. De verga dering zal onder voorzitterschap staan van de heer W. Iestra. Het Voorschotense Jongerenparlement heeft ten doel de politieke interesse bij de jongeren van Voorschoten te bevor deren. In de openbare bijeenkomsten zullen daartoe actuele en andere on derwerpen van plaatselijk en algemeen politieke aard aan de orde worden ge steld. Het Jongerenparlement bestaat uit jongeren van 18 tot 30 jaar en telt 15 leden: Elk der fracties bestaat uit 3 le den. Tot dusver zijn de 5grootste de mocratische politieke partijen vertegen woordigd. Het spreekt vanzelf dat het Jongeren parlement geen enkele bevoegdheid, op welk terrein ook. voor zich opeist. Het bestuur van het Jongerenparlement waardeert het daarom des te meer dat de burgemeester van Voorschoten zo welwillend is geweest de raadzaal voor de bijeenkomsten ter beschikking te stellen. In december is het Jongerenparle ment in een besloten vergadering bijeen geweest om „proef te draaien" en om de leden in de gelegenheid te stellen el kaar beter te leren kennen Uiteraard moeten de regels van het te spelen „spel" eerst worden geleerd. In deze eerste bijeenkomst, die voorgezeten werd l door burgemeester Van der Hoeven, I werden de leden geïnstalleerd. De besloten vergadering was gewijd aan het vraagstuk van de ontwikkeling 'van de werkgelegenheid in Voorschoten en in het bijzonder de industrialisatie Er ontstond een levendige discussie. Wanneer ook in volgende vergaderingen de besprekingen zulk een verloop zul len hebben, zal wellicht de door de bur gemeester uitgesproken verwachting, dat er in het Jongerenparlement menin gen worde n verkondigd, waarmee het gemeentebestuur van Voorschoten zijn voordeel zal kunnen doen, nog eens wor den bewaarheid. BURGERLIJKE STAM) Geboren: Renatus N. G., zn van G. B. J. Klaassen en M Th. C. de Groot, Gerrit, J. W.. zn van G. A. A. Mulder en A. C. W. Rutten, Catharina C. M„ dr van A. N. Groenewegen en A. M. Oorschot, Suskia. dr. van W. de Vries en A. Dijkstra. Nico- laas G. M., zn van N. J. M. van Os en M W. A Nagelkerke. Eduard, zn van J G van der Wilk en J. Rol, Nlcolette, dr van J G. A. Smorenburg en S. van der Boon, Ronalda A. P., dr van C. J. A. WUden- boer en C. C. Kneyber, John, zn van F. van Wattlngen en M. J. van Vllerden, Alexandra E., dr van C. P. Engelfriet en H E. Brown. Ondertrouwd: J. A. van der Linden en M. L. Schipper. Overleden; J. R. M. Lardenoye, 4 Jaar. ZOETERWOUDE UITVOERING ST.-JANSFANFARE. De St.-Jansfanfare gaf gisteravond een uitvoering ixl het patronaatsgebouw aan de Schenkelweg. Medewericing ver leende de toneelvereniging „St.-Mat- r.hias" uit Warmond. De avond werd geopend met het op treden van de drumband onder leiding van de heer Van Bohemen. De voor zitter deelde mede, dat de burgemees ter door familie-omstandigheden ver hinderd was deze eerste avond bij te wonen. De fanfare voerde achtereenvolgens uit: Avanti. een mars in een arrange ment van C. J. N. Cori, Hochzeit der Winde van Frits Jatema sr.. de mars Colonel Bogey van Kenneth J. Alford, de Suite des danses populairs van Hen drik Altink. de Trafalgar mars van W. Zehle en de Ambonpolka van Parlow— Meyns. Hierna trad „St.-Matthias" voor het voetlicht. Onder de zeer bekwame regie van de heer G. G. van Elburg werd thans opgevoerd het toneelspel in drie bedrijven „Zolang er mensen zijn" De stilte in de zaal en het langdurig ap plaus bewezen dat er volop genoten is. Hedenavond volgt een herhaling. (Van onze Haagse correspondent) De schepen van de Koninklijke Ma rine zullen in de naaste toekomst naast Den Helder ook Vlissingen en Hellevoet- sluis als thuishavens krijgen. De Ma rinestaf werkt thans aan de voorberei dingen van de decentralisatie. De spreiding van de vloot heeft mi nister Staf enkele maanden geleden reeds aangekondigd in de memorie van antwoord op de begroting van de Ma rine. Het bereiken van een grotere vei ligheid in tijd van oorlog is de belang rijkste overweging, die tot de spreiding van de thuishavens heeft deen besluiten. Volgens het plan, zoals dat thans in grote lijnen is uitgestippeld, zullen in Vlissingen twee onderzeebootjagers, drie fregatten, en een squadron mijnenvegers worden gestationeerd. In Hellevoetsluis komen een squadron mijnenvegers en tien mijnenvegers in conservatie. De hoofdbasis blijft Den Helder, waar ook de Marinewerf en ver dere outillage gevestigd blijven. Het vliegkampschip „Karei Doorman" en de kruisers „De Zeven Provinciën" en ,,De Ruyter" vallen buiten het sprei dingsprogram. De gevolgen van de spreiding zijn in dit stadium nog niet concreet aan te geven. Vlissingen en Hellevoetsluis zul len zich eveneens moeten voorbereiden op de consequenties van het plan. interpellatie over de sshrootaffaire Bij de regeling van werkzaamheden heeft de voorzitter in de vergadering van de Tweede Kamer vanmiddag aan de orde gesteld de beslissing omtrent het tijdstip van behandeling van de interpellatie van de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst in ver band met het gevoerde beleid met be trekking tot de in Nederland en elders gepleegde schroot-fraude. De voorzitter stelt voor de interpella tie op de agenda te brengen, mits men zich zal beperken tot zaken, die niet subjudice zijn. Het voorstel van de voorzitter wordt zJh.s. aanvaard. De voorzitter zegt te verwachten, dat de regering op korte termijn zal voor stellen het ontwerp weduwen-en wezen verzekering aan de orde te stellen. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet bijzondere groepen reserve- personeel 1956. Hierdoor wordt het be grip „reservist" in zoverre gewijzigd, dat tot uitdrukking wordt gebracht, dat als reservist tevens wordt aangemerkt de gene. die een werkelijke dienst uit hoofde van door hem vrijwillig aange gane verplichtingen van twee jaren kan aanwijzen, ook wanneer ten aan zien van die werkelijke dienst een onderbreking heeft plaats gevonden van ten hoogste twee maanden KROESJTSJEF NODIGDE EISENHOWER UIT NAAR SOVJET-UNIE TE KOMEN Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft hedenmorgen het communis tische partijcongres in Moskou gesloten met een korte rede, waarin hy het con gres een schitterende demonstratie noemde van de monolitische eenheid der partij. Het congres heeft negen dagen geduurd. Kroesjtsjef nodigde president Eisen hower uit voor een bezoek aan de Sov jet-Unie. „Wjj doen dit zonder op we derkerigheid aan te dringen", zo voegde h(j eraan toe. Als Eisenhower zou komen zou de Russische regering en het volk hem har telijk ontvangen. Hij zou iedereen die hij maar wilde kunnen meenemen, allen zouden welkom zijn. Hij zou de kaart van Rusland kunnen nemen en zelf uitzoeken welke gebie den hij zou willen bezoeken", aldus de Russische leider, die een dergelijk be zoek van groot nut voor beide landen zei te achten. Kroesjtsjef verklaarde voorts reke ning te willen houden met bijzondere opmerkingen of verlangens van Ame rika ten opzichte van het Russische voorstel voor een vredesverdrag met Duitsland. Daarvoor zou een vredescon ferentie kunnen dienen. Hij vergeleek het Westberlijnse vraagstuk met een lont, aangestoken boven een kruitvat of een tijdbom, die elk ogenblik kan ontploffen. Het Congres nam een slotresolutie aan waarin het zevenjarenplan werd goed gekeurd. De Algemene Raad der Neder landse Orde van Advocaten heeft in de plaats van jhr mr. H. de Ranitz, met ingang van 1 februari 1959 benoemd tot secretaris van de raad, mr. G. J. Blok, advocaat te 's-Gravenhage. Deze is te vens belast met de leiding van het bureau der orde. Jhr. de Ranitz is be noemd tot Raadsheer in het Gerechts hof te 's-Gravenhage. BEURSOVERZICHT Philips in reactie; Aku even boven 300 Amsterdam, 5 februari De beurs was vanmiddag in twee helften verdeeld t.a.v. de internationale waarden. Aku en Unilever lagen beter, terwijl Philips en Kon. Olies lager wa ren. Voor Aku werd de brug van 300% zonder slag of stoot genomen bij een notering van 302%. De goede stemming werd vooral toegeschreven aan de gun stige cijfers en vooruitzichten van de grote dochterondernemingen. Later volgde een gevoelige reactie, toen aan de vraag voldaan was. De koers liep terug tot 29712waarna een herstel volgde tot 299. De slotkoers van gisteren was 298%. Philips opende 3 punten la ger op 533. liep terug tot 528 en no teerde tegen het slot circa 530. Unilever lag bij opening ruim 3 punten hoger, doch moest hiervan later 2 punten af staan. Kon. Olies noteerde op f 179,80 circa een halve gulden beneden de slot koers van gisteren. De openingsprys kon niet behouden blijven en liep terug tot Oe nerbouwde en vernieuwde ..Oranje" is voor de eerste reis ver trokken. Deze foto toont de nieuwe bioscoopzaal. Na 8V2 maand voorarrest vrijgesproken Een 36-jarige Haarlemse kopergieter heeft vanochtend voor het Gerechtshof te Amsterdam terechtgestaan beschul digd van het opzettelijk in brand ste ken van zijn eigen huis in de Korte Be gijnstraat, voor welk feit hij door de Haarlemse rechtbank reeds tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Hy was in hoger beroep ge gaan, omdat hij bleef volhouden on schuldig te zijn. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, meende dat verdachte wel schuldig was en eiste bevestiging van het vonnis der Haarlemse rechtbank. De verdediger, mr. B. W. Stomps, zei niet zeker te zijn van de schuld van ver dachte. Hij achtte de feiten niet over tuigend bewezen Hij vroeg om vrijspraak. Het gerechtshof deed vanmiddag reeds uitspraak. De kopergieter die 8'2 maand in voorarrest heeft doorgebracht werd vrijgesproken, en onmiddellijke in vrijheidstelling gelast. f 178,50. KLM werd ingevolge Wall Street lager geadviseerd. Van de scheepvaarten lag K.P.M. by deoperung ruim 2 punten boven giste ren. Deze winst moest echter in het verdere verloop vrywel geheel worden prijsgegeven. In de overige scheepvaart- waarden gebeurden geen dingen van be tekenis. Van de cultures waren Amster dam Rubber goed gedisponeerd. Het Jaarverslag werd gunstig ontvangen. De aandelen noteerden circa 1 punt boven gisteren. Deli circa fl.lager; HVA iets in reactie. Amsterdamsche Bank werd iets ho ger geadviseerd op het gepubliceerde jaarverslag. Claims Pletterij Scholten's werden op f 375 a f 380 geadviseerd (f371). Claims Pletterij Enthoven op f415 (f410). Walvisvaart op 85-86 ex 6% dividend tegen gisteren 91% cum divi dend. Staatsfondsen wederom vast. Advertentie WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 februari Londen 10.59V410.59% New York 3.76%—3.77Montreal 3.87%—3.87 Parijs 76.85—76.95: Brussel 7.54% 17.54%; Frankfort 90.23—90.28; Stock holm 72.87—72.92; Zurich 87.45—87.50; Milaan 60.71 60.76%: Kopenhagen 54.6054.70%; Oslo 52.85%-^52.90% Wenen 14.54—14.55; Ankara 3.76% 137TV4Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.20%13.22%. Beurs van Amsterdam Donderdag 5 februari ACTIEVE OBLIGATIE staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100 100% Ned '53 3% 93% 93% Grootboek obi 3% 80% 81% Ned '47 3% (3) 92A 92% Ned '51 3% 96B 96 %B Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 92% 92% Ned '48 3V4 88% 88% Ned '54 3 V, 90A 90A Ned '55 I 3% 90A 90A Ned '55 II 3*4 90% 90% Ned '37 3 89 89 Dollarlng '47 3 91% 92% Investeringscert 3 97 97 Ned 62-64 3 96% 96f8 Cert NWS 2% 6u Indië '37 A 3 97 97% Grootboek '46 3 88 Ned W.B 6% 111% 112% ACTIEVE AANDELEN Cit Handl en Ind B 42% 42% Nat Handelsbank 145 146 Ned Handelmy 199 200% Amst Rubber 92% 93% H.VA151% 151% Java Cult25% 24% Senembah 12813 128H Vorstenlanden10% 10% A.KU 298% 297% Berkel's Patent (v.) 0391/, 228 Calvé Delft cert 475 480 Deli Mij .en (Ver.) 15255 151.50 Kon Pap v Gelder 224% 224 Hoogovens eet 354 352 Müller en Co NB 312 310 Ned Kabelfabr 339 337 Philips 534'. 529 Philips pref 230 235 Unilever 479% 481 Wilton Feyenoord 21*» 210 Biliton 2de r .>«>5 224% Dordtse Olie gew 25o: 727 Va Kon Petr (f 20.iRORfi 179 40 Idem .5° A t 2° -. 1S;?5° 179.06 Holl Amer iyn 167% 166 Java China Paket 140 m% tv -L» Jvl 117 11 a qn Kon Ned Stmv My 1fiir. ifiou Kon Paket My [oij Stoomvaart My Ned ,7nv lfio Nievelt Goudr eert n. imu v Ommeren cert JJJ,, ifs Kon Rott Llovd 1 co 1M Ned Scheep* Unie {44^ NIET-JtCTIEVF OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%> 3 93 idem 48 <3% 9" 93 R'dam '52-1 (4%) 99% 100% idem '37 I-III (3%) 94% Idem *33-1 (3%) C3% 94% Bankwezen Bank N G '58 (5%) 106% 106 id N W B '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 96 97 Premieleningen A'dam '53 3 99 98% A'dam '51 2% 89% 90% A'dam '56 I 2% 89% 89 Adam'56 n 2% 97% 96% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 84% Den Haag '52 I 2% 95 95 Idem II 2% 95B 95 R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem II 2% 97 98 Idem '57 2% 1^4 104 Utrecht '52 2% 95 94L Z.-Holl 1957 2% 102% 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 397 397 Amst. Bank 270 271 H.B.U eert 224 222 Rott Bank 282% 232% Twentsche Bank 210% 211 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 282 Borneo Sum H. My. 69 65 L Ned G. en Sp. fabr. 277% 274 Kon. Ned Grofsm 131% 130% Internatio 107% 110 Rott. Droogdok My 598 598 Sikkens Lakfabr '53 493 496 Tieleman en Dros 7% 8% Ned My Walv.vrt 91% 84%ex.d. Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30% Intern Nickel 91A 9!1 Anaconda 67f| 68V4 Bethlehem Steel54% 53 Cities Service 61% 62 General Motors 48% 48A Kennecott105% 105% Republic Steel 71% Shell Oil 84 84 Union Pacific 36% 36 ,V Un States Steel 94% 93% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VR 4/2 Edelmet Kon AA 64G Pref wa Idem 68% 68GB Electrolas B 32RGL 320GB Holl Constructie 349% 348 Ing our v Bouwnyv 175% 173% ld dlv 1958 168 Int Kunststoll Ind 51 50L Leidsche Woispinn 237% 235 Ver Touwtabrleker 223GL 222 Wernmk's Betonm 111%GL 110GB Van Wijk Tetiel 72GB Zaalberg 109

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9