Sunil wast stralend wit Géén gewoon laxeermiddel Natu-raLax PROTEST TEGEN DE NIEUWE ADVIES AANVRAAG AAN S.E.R. WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Waterkanon der Haagse politie K.V.P.-Limburg heeft geen behoefte aan debat met P.v.d.A.- Limburg 97ste Jaargang Donderdag S februari 1959 Derde blad no. 29663 Tweede Kamer over arbeidstijdverkorting (Van onze parlementaire redacteur) Op 22 januari j.l. heeft minister Beel schriftelijk aan de Sociaal-Economi sche Raad gevraagd in het aan de regering uit te brengen advies over het in de toekomst te voeren sociaal- economisch beleid, tevens het pro bleem van een eventuele verkorting van de arbeidstijd te betrekken. Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken protesteerde de heer Baart (P. v. d. A.) gisteren in de Tweede Kamer tegen de nieuwe ad vies-aanvrage, omdat de SER op 11 juli 1958 over het probleem reeds ad vies had uitgebracht en het kabinet- Drees naar aanleiding daarvan een standpunt in deze kwestie al had voor bereid. Het vragen van een nieuw advies werk vertragend. Indien minis ter Beel geen bevredigende motive ring zou geven voor het verzenden van de brief aan de SER, zou de heer Baart door middel van een motie een protestuitspraak van de Kamer vra gen. Daarentegen verklaarde de heer Zwa- nikken namens de KVP-fractie, dat hij zich geheel met het verzenden van de brief kon verenigen. De kwestie van de verkorting van de arbeidstijd is te be langrijk dan dat zij mag worden be ïnvloed door de druk van de politieke situatie voor de verkiezingen. Van verkorting van de arbeidstijd ver klaarde de heer Van Eibergen (AR) zich een hartgrondig voorstander, maar dan moet men het probleem plaatsen in het geheel van de factoren die er een rol bij spelen, zei hy. Men moet zich afvra gen: in hoeverre is er economische ruimte om de arbeidstijd te verkorten? Er zijn vele sociale wensen, men wenst een weduwen- en wezenverzekering, sommigen wensen ook een algehele kin derbijslagverzekering. Er wordt ook ge sproken over terugdraaien van de beste dingsbeperking, over afschaffing van de gemeenteclassificatie, over huurverho ging en looncompensatie. Er zal dus een volgorde moeten wor den opgesteld, aldus de heer Van Eiber- Huldiging Albert van Dalsum WARME OVATIES De Haagsche Comedie gaf gister avond in het concertgebouw „De Ver eniging" voor ongeveer 1500 toehoor ders een gemeentelijke volksvoorstel ling van de „Rechter van Zalamea", waarin Albert van Dalsum, de 70- jarige, de hoofdrol vervulde als de rechter Pedro Crespo. Na afloop werd Albert van Dalsum voor zijn 70ste jaar officieel gehuldigd namens de gemeente Nijmegen en na mens de Stichting Goffert. De burge meester, mr. Ch. Hustinx, wees erop, dat Van Dalsum aan Nijmegen nauw ver want is. Reeds sedert 1930 gaf hij op de historische markt van Nijmegen en ook in het Goffert Openluchttheater ver schillende uitstekend verzorgde voor stellingen, waarvan vooral de opvoering van „Mariken van Nimwegen" op de voorgrond trad. Naast de burgemeester verschenen op het toneel „Mariken van Nimwegen" en de „duivel Moenen", die Van Dalsum namens het gemeentebestuur en namens de Goffertstichting verschillende fraaie praktische geschenken, waaronder een foto-album van Nijmegen, aanboden. De burgemeester sprak de hoop uit, dat Van Dalsum, nog vele jaren ook in de nieuwe schouwburg, zal mogen op treden. Vervolgens werd nog het woord ge voerd namens het Nijmeegs studenten korps Carolus Magnus. De praeses Bob Talud prees vooral het spel van Van Dalsum, dat ook de harten van de stu denten gewonnen had. Namens de stu denten werden fraaie geschenken aan geboden. Albert van Dalsum dankte ontroerd voor deze onverwachte hulde. Hij deelde wel mede, dat plannen bestaan een jubileumvoorstelling te geven, waarvoor hij nog overleg pleegt met de Haagsche Comedie. Intussen dankte hij de stad Nijmegen die hem in staat gesteld had uitstekend verzorgde openluchtvoorstel lingen te geven. De aanwezigen brach ten hem een warme ovatie. Pyromaan aan het werk In een week tijds zijn te Wychen by Nijmegen een drietal gevallen van op zettelijke brandstichting voorgekomen, in een wagen, geladen met stro, die naast een boerderij stond, in een trans formatorgebouwtje van de PGEM (Pro vinciaal Gelderse Elektriciteits Maat schappij) en in een garage, verbonden aan een villa van een apotheekhoudend huisarts. Doordat omwonenden en de plaatse lijke brandweer aanstonds hulp verleen den, kon de schade beperkt gehouden worden. De ingezetenen worden aangespoord medewerking te verlenen bij het opspo ren van de dader(s) door de politie te waarschuwen, indien verdachte perso nen op een erf worden gesignaleerd. Werd hij overreden (Speciale berichtgeving) Een inwoner van Valthermond (Dr.) reed gisteren met zijn auto te Valther mond, toen hij plotseling iets op de weg zag liggen. Hij schonk er geen aandacht aan en reed er over heen, maar stopte daarna wel om te kijken waar hij over heen gereden was. Dat bleek het li chaam te zijn van de 74-jarige heer J. de Jonge uit Valthermond, die juist te rug kwam van een bezoek aan zijn echt genote, die in Zuid-Laren wordt ver pleegd. De man bleek te zijn overleden. De politie onderzoekt nu of de heer De Jonge reeds voor hij werd overreden was overleden en of hij wellicht even daarvoor reeds was aangereden. Fokker „Friendships" naar het buitenland De vijfde F-27 „Friendship" is door de Fokkerfabrieken overgedragen aan de Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus" en heeft de vlucht van Schiphol naar Dublin in ongeveer twee uur vol tooid. „Aer Lingus" heeft in totaal ze ven toestellen besteld. De twee resteren de vliegtuigen zullen in april a.s. worden afgeleverd. „Bonanza Air Lines", die van Las Ve gas luchtverbindingen onderhoudt met Reno, Phoenix en Salt Lake City en die in de toekomst ook op San Francisco, San Diego en Sacramento hoopt te vlie gen, heeft de eerste door Fairchild in Hagerstown gebouwde Fokker F-27 ont vangen. De bestelling van „Bonanza" be staat uit zes „Friendships". De F-27 van de „Bonanza Air Lines" heeft de naam „Silver Dart" gekregen. gen, aan welke wensen men voorrang wil verlenen. Men moet kiezen. Als verkorting van de arbeidstijd wordt gekozen, kunnen andere wensen niet worden vervuld. Daarom is het te be grijpen dat de regering in het kader van het totale onderzoek van het te voe ren sociaal-economische beleid, een nieuw advies heeft gevraagd over ver korting van de arbeidstijd. Als het gaat om verdeling van de welvaart dat is een kortere arbeidstijd eigenlijk dan is het van belang dat de regering kan terugvallen op een advies van het be drijfsleven, van de Sociaal Economische Raad dus. Vandaag wordt het debat over de be groting van Sociale Zaken voortgezet. H. J. de Koster YOftrrittrn» comité E.E.G.-landbouw- en voedingsindustrieën De landbouw- en voedingsindustrieën in de zes landen van de E.E.G. hebben in een te Brussel gehouden vergadering besloten een comité te vormen ter be hartiging van de belangen van deze industrieën, welke door het Euromarkt- verdrag in een bijzondere positie zijn geplaatst. Dit comité zal de industrieën verte genwoordigen bij de Europese commissie en de overige Europese organen. Het bestuur van het comité wordt gevormd door een vertegenwoordiger van elk dei- zes landen. De Nederlandse vertegen woordiger, de heer H. J. de Koster, direc teur van de N.V. Meelfabriek „De Sleu tels" alhier en voorzitter van de Neder landse Vereniging van Meelfabrikanten, die in het comité zitting heeft genomen in zijn kwaliteit van voorzitter van de landbouwintegratiecommissie van de Nederlandse werkgeversverbonden, is tot voorzitter van het comité gekozen. Op 27 februari a.s. zal dr. S. L. Mans- holt, lid van de Europese commissie voor de algemene vergadering van het comité te Brussel een toespraak houden. Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat wan de klok' Een uitkomst bij hardnekkige verstopping! „Rubicon" vlot, doch verloren Het 499 ton metende Nederlandse kustvaartuig Rub icon", dat ruim drie weken geleden ten westen van Palma op Majorca aan de grond was gelopen, is vlot gekomen, doch moet als verloren worden beschouwd. De verzekerings maatschappij heeft het schip opgege ven. De „Rubicon" is vlot getrokken door een Spaanse bergingsmaatschappij. Het scheepje was met een lading ijzer op weg van Belfast naar Savona in Italië. Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak Effectiever dan alle gummiknuppels (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft een mooi en kostbaar wapen aan haar arsenaal toege voegd, namelijk een waterkanon dat a raison van bijna f 100.000.de mogelijk heid levert om groepen al te opdringerige betogers door middel van welgerichte waterstralen uiteen te jagen. De hoge, witgeschilderde en oersterke wagen werpt zyn water naar verkiezing aan de voor-, de zij- of de achterkant en als het moet ook aan alle kanten tegelijk. Maar dan is het reservoir wel in twintig minuten leeg, zoals men bij een demonstratie voor de burgemeester, de hoofdcommissaris en andere genodigden heeft kunnen zien. op de wagens zelf af te weren. Alle ope ningen worden bediend in een achter de stuurcabine gelegen commandohut, waarin een hydraulisch-beweegbare vloer de bemanning opheft tot in de uitzichtkoepel van gepantserd glas. In deze commandokamer kan men ook de twee schijnwerpers, waarmee de wagen is uitgerust, bedienen. De waterwerper bezit voorts een twee-tonige hoorn, het bekende fel-blauwe knipperlicht van politie en brandweer en heeft een me talen raster voor de voorruit als be scherming tegen aanvallen met stenen. „Effeotiever dan alle gummiknuppels bij elkaar", was het oordeel van de po litie- autorteiten, nadat de auto een kwartiertje vrolijk spuitend over het binnenterrein van de oude Frederiks- kazeme had rondgereden. De fraaie regenbogen, die de sproeinevels opwek ken, waren toen al neergeslagen op de bestrating en hadden een niet minder fraaie, maar veel gevaarlijker ijsvloer gevormd. „Dit instrument doet de be togers beslist afdruipen", gaf de burge meester als zijn mening. De wagen is ontworpen bij Kronen burg te Hedel, in overleg met een drie tal Haagse deskundigen. Men wenste namelijk geen kopie van de reeds lang bestaande Duitse en Russische water werpers, omdat die te krachtig werden geacht, zodat het niet uitgesloten is dat zij lichamelijk letsel toebrengen. Een dergelijke kracht weird voor Den Haag niet nodig geoordeeld. De twee wendbare kanonnen boven de bestuur derscabine kunnen overigens nog altijd een maximale druk van 15 atmosfeer leveren. Behalve de twee kanonnen heeft de wagen nog zes sproeiers, drie aan de voorbumper, een aan elke zijkant en een aan de achterkant. Deze sproeiers verspreiden een dichte waternevel en zijn voornamelijk bedoeld om aanvallen Israëlische soldaten bij achtervolging verdwaald Vier Israëlische soldaten zijn ten zui den van Rafah (bij Gaza) op het grond gebied van de VAR doorgedrongen en hebben daar op een bedoeinenkamp ge schoten, waardoor een vrouw en een kind werden gedood. Dit is meegedeeld door het hoofdkwartier van het VN-le- gei te Gaza. De VAR heeft om een spoedbij eenkomst van de gemengde be standscommissie gevraagd. In een mededeling van het VN-leger wordt gezegd, dat een van zijn patrouil les de gewapende Israëliërs op Egyptisch grondgebied had ontdekt. Zij zeiden verdwaald te zijn en trokken zich over de internationale grens terug. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld dat de patrouil le bij vergissing op Egyptische grond is gekomen bij de achtervolging van een groep Arabische infiltranten. Zij staakte do achtervolging zodra zij besefte dat zij de grens over was. De infiltranten hadden met geweren en machinegewe ren aangevallen. „Lekhaven" had aanvaring te Buenos Aires Het 5.417 ton metende m.s. „Lek haven" uit Rotterdam is gisteren bij het verlaten van de haven van Buenos Aires in aanvaring gekomen met een Argentijnse sleepboot, die als gevolg van de aanvaring zonk. Het Nederlandse schip seinde, dat een aantal opvarenden van de Argentijnse sleepboot wordt ver mist. Drie bemanningsleden van de sleep boot werden gered en twee worden ver mist. „Je bent te laat, Suurhoff „Niet spreken met een propagandist (Speciale berichtgeving) Het kringbestuur Limburg van de KVP heeft een verzoek van het gewestelijk bestuur van de P. v. d. A. om in de mijnstreek gezamenlijk een openbare debat vergadering te organiseren tussen oud-minister J. G. Suurhoff en de heer F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mynwerkersbond, van de hand gewezen. „Wij hebben aan een dergelijke debatvergadering geen enkele behoefte", antwoordde de Limburgse KVP. „Wij menen, dat de politieke partijen en met name tijdens de verkiezingsstrijd, hun kracht moeten zoeken in eigen vergaderingen". Audrey Hepburn is naar een zie kenhuis in Los Angeles overge bracht om daar verder te genezen van de verwondingen, opgelopen bij de val van een paard tijdens filmopnamen. Deze foto, die haar toont met haar echtgenoot Mei Ferrer, laat zien dat ze haar stra lende lach niet verloren heeft. Het verzoek van het bestuur Limburg der P. v. d. A. aan de Limburgse KVP was vervat in een schrijven, waarin werd geconstateerd, dat in een politiek ge schrift der Limburgse KVP, de P. v. d. A. „op volstrekt onjuiste gronden" door de KVP bestreden wordt met betrekking tot de houding, welke de P. v. d. A. heeft ingenomen ten aanzien van de lang- zaam-aan-actie en de premieregeling voor de werknemers in het mijnbedrijf. Oud-minister Suurhoff, die tijdens de langzaam-aan-actie voor een deel voor de toen genomen regeringsbesluiten ver antwoordelijk was, wilde nu bij voor keur in het openbaar met de heer Doh men over de gang van zaken tijdens en na de langzaam-aan-actie debatteren. De heer Dohmen verklaarde ons: „Ik ben een onafhankelijk vakbondsleider. Daarom ben ik niet bereid maar dage lijks rechtop t« gaan zitten en een pootje te geven, wanneer de heer Suur hoff daarom vraagt. Hij zou dat ook niet meteen doen, als ik er hem om vroeg. „Overigens", vervolgde de heer Dohmen, „is de heer Suurhoff met zijn behoefte aan een openbaar debat veel te laat. Wanneer hij dat begeerd had tijdens of onmiddellijk na de langzaam-aan- actie. dan zou ik zeker geen „neen" hebben gezegd. Maar toen had de heer Suurhoff die behoefte niet, want hij was nog minister. Nu hij minister af is en ambteloos burger, kreeg hij op eens aan de vooravond van de Kamer verkiezingen, behoefte aan dat open baar debat. Maar met een ambteloos burger, die overigens socialistisch propagandist is, kan ik niet in open baar debat gaan. Je bent nu te Iaat, Suurhoff!" In dit verband is verder typerend, dat de socialistische bedrijfsbon'd voor de mijnindustrie de enige is, die ledenver lies boekt. Blijkens de door de bonden opgegeven ledencijfers in verband met de nieuwe samenstelling van de mijn- industrieraad, welke inmiddels haar be slag heeft gekregen, ging de Katholieke Mijnwerkersbond in 1957 en 1958 voor uit van 28.858 tot 31.211 leden, de alge mene bond van werkers van 4.155 tot 4.608 leden en de Protestantse Mijnwer kersbond van 1.028 tot 1.223 leden. Dit zijn de bonden, welke achter de bijzon dere premieregeling voor alle werk nemers in de mijnindustrie hebben ge staan. De socialistische bedrijfsbond echter, welke zich tot tegenstanders van de premieregeling had verklaard, zag zijn ledental in de genoemde periode dalen van 1.990 tot 1.932. ONTGINNING WOESTIJNGEBIED IN EGYPTE Volgens een Egyptisch blad zal men daar binnenkort een begin maken met het in cultuur brengen van ruim 200.000 ha. woestijngrond. Dit areaal maakt deel uit van een ten westen van Assoean gelegen gebied met een totale oppervlakte van 2miljoen ha. In deze sitreek schijnen grote onder grondse hoeveelheden water aanwezig te zijn. Er zouden omstreeks het begin van onze jaartelling enige miljoenen mensen hebben gewoond. In deze ever. wijdig aan de Nijl lopende vallei werd in de afgelopen twee jaren een aantal putten gegraven, waardoor een begin kon worden gemaakt met de teelt van tarwe en gerst. België bereid tot een gesprek over de Rijnvaartpreniies (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering heeft meer malen haar teleurstelling geuit over de handhaving en zelfs verhoging van de Belgische Rijnvaarbpremies, die de bedoeling hebben het vervoer uit Duits land over de Rijn naar Antwerpen even aantrekkelijk te maken als naar Rot terdam. Het voornaamste bezwaar is dat de Rijnvaartpremies in strijd zijn met het Beneluxverdrag. Twee maanden geleden heeft minister Van Aartsen over deze kwestie gesproken met de Belgische minister van Verkeer en Waterstaat. Het onderhoud heeft tot gevolg gehad, zei onze minister gisteren in de Tweede Kamer, dat hy in beginsel bereid was deze zaak principieel „uit te praten". De verwachting is. dat deze gelegenheid inderdaad zal 'komen. De structuur, de hoogte en het ge bruik van de Belgische Rijnvaartpremies kent onze regering niet. maar op het departement van Verkeer en Waterstaat zyn gegevens verzameld, die een grond slag zouden kunnen zijn voor een ge sprek met België. In antwoord op de besohouwingen over de begroting van Verkeer en Waterstaat deelde minister Van Aartsen, mee. dat getracht wordt het slechte wegdek van de Rijksweg tussen Delft en Overschie nog dit jaar hersteld te krij gen. Er is alle aanleiding aan te nemen, dat dit zal gelukken. Het viaduct bij Overschie zal een jaar later gereed komen. De grootste moeilijkheden zul len dan zyn opgelost. Er is geen sprake van. dat het kabinet-Beel een beslissing heeft genomen of zal nemen over de Amsterdamse tunnelproblemen. Het stelt zich wel ten doel de zaak ryp te maken voor een beslissing. De grondwet verhindert maatregelen te nemen tegen autorijscholen, die als paddestoelen uit de grond schieten. Onder deze omstan digheid kan alleen worden geprobeerd door overleg voorzieningen te bereiken. Weer een communist in Amsterdamse raadscommissie De communisten, die sedert de Hon gaarse opstand in november 1956 waren geweerd uit de commissies van Bijstand uit de Amsterdamse gemeenteraad, zyn gistermiddag „met de hakken over de sloot", zoals de voorzitter van de raad mr. A. de Roos het uitdrukte, toegelaten in één commissie. Zowel de KVP- als de PvdA-fractie hebben zich gistermiddag opnieuw sterk tegen deelneming van de communisten in de raadscommissies ver zet, doch tevergeefs. Na twee herstem mingen viel het besluit: de fractievoor zitter van de CPN, de heer L. Seegers, werd als vyfde lid benoemd in de nieuw ingestelde „commissie van overleg be treffende het onderzoek naar de inter ne stedelyke bestuursorganisatie". Deze commissie, ingesteld op aandrang van de raad zelf, krijgt tot taak het vol gen zowel van het onderzoek, dat een particulier efficiency-bureau in samen werking met het gemeentelijk bureau voor organisatie en efficiency instelt naar de interne stedelijke bestuursorga nisatie, als van de voorbereiding van de eventueel uit dit onderzoek voortvloei ende voorstellen. Deze commissie ad hoe zal de raad. de burgemeester en B. en W. inlichten over de gang van zaken. „Eenzaam maar niet alleen", voor de B.B.C. SPECIAAL PROGRAMMA OVER PRINSES WILHELMINA (Van onze Londense correspondent) De BBC zal een uitzending wijden aan het boek van H.K.H. Prinses Wil- helmina „Eenzaam maar niet alleen". De eerste uittreksels in het Engels zullen zondag, 15 februari, om 9.15 uur Engelse tyd, 10.15 uur Nederlandse tijd. in de home-service worden uit gezonden. Charles Wilson, de bekende histori cus. een autoriteit op het gebied van de Nederlandse geschiedenis, heeft een peciaal programma ontworpen over Prinses Wilhelmina, waarin mensen, die gedurende de oorlog in nauw contact met haar waren of die voor Nederland vanuit Engeland hebben gevochten, aan het woord zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5