Laatste Berichten Chr. Lyceïsten oogstten succes met „Een nacht vol verwarring" »infraphil 3».75 DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 Stuk van Ierse „Oud-stadgenoot" werd door regisseur en spelers alle eer aangedaan Allerlei verwikkelingen en vermakelijke situaties Gisteravond heeft de jeugd van het Chr. Lyceum in de Leidlse Schouwburg genoten van het blijspel: „Een nacht vol verwarring" (She stoops to conquer) van Oliver Goldsmith, waarvan hun vereniging „Amicitia et Animo juncti" een zeer geslaagde vertoning heeft ge geven. De spelers en hun regisseur, drs. J. H. de Kok, verdienen alle lof. Goldsmith, geboren in Ierland, begon als theoloog. Hij studeerde vervolgens in Edinburgh en heeft daarna, voor hij zonder een cent op zak te voet en spelend op de fluit door West-Europa trok, een laar in Leiden gewoond (1754). De lyceïsten hebben onze „oud-stad genoot" Goldsmith gisteravond wel eer aangedaan! Het stuit, dat met zijn vele verwikkelingen nogal eisen stelt, werd vlot en goed gespeeld. In de eerste plaats was het wel Bert Steketee, dlie als geknipt scheen voor de rol van Tony Lumpkin, de verwende vrolijke Frans en de aanstichter van alle verwarring. In deze figuur heeft Goldsmith ongetwijfeld iets van zich zelf gelegd, namelijk zijn verlangen naar vrijheid, waarvan zijn omzwervingen getuigden. De landeigenaar Hardcastle werd door Hans van der Kwaak zeer goed gety- Sclskip „Fryslan" hield jaarvergadering VELE ACTIVITEITEN De Friese vereniging te Leiden hield gisteravond in de Jacobazaal van Den Burcht haar geanimeerde jaarvergade ring, die werd ingeleid door het gemeen schappelijk zingen van een tiental volks- liederen met voortreffelijke accordeon- begeleiding van de heer Ohoufour. Deze in de emotionele sfeer Liggende aanvang was voldoende om de stemming gedu rende het zakelijke gedeelte van de avond op een uitstekend peil te houden, zoala dat uit een levendige bespreking der huishoudelijke aangelegenheden bleek. Mej. A. de Vries bracht een keu rig verzorgd jaarverslag uit, waarin de verschillende activiteiten van de krite werden gememoreerd; de waarnemende penningmeester gaf een overzicht van de niet ongunstige financiële toestand der vereniging, waarna de boekverkoper, de heer P. Dijkstra verheugende mede delingen deed over de verhoogde afzet o.a. wegens het leveren van Friese ro mans aan de Openbare Leeszaal te Lei den. Het onvoltallige bestuur, dat wegens drukke werkzaamheden, alle functies ter beschikking had gesteld, werd na waar derende stemmen uit de vergadering be reid gevonden aan te blijven, behalve de naar Sassenheim vertrokken tweede voorzitter de heer P. Roodbergen. In diens plaats is dr. J. Keuning met alge mene stemmen gekozen, terwijl de heer F. Piersma als aanstaand penningmees ter aan het bestuur werd toegevoegd. De toneelleider en toneelschrijver de heer K. Woudstra is bezig de laatste hand te leggen aan een stuk over een actueel onderwerp, waarvan de première door zes van de beste krachten der to neel ploeg nog in dit seizoen zal worden gebracht. Op 23 februari z^l de volgende bijeen komt worden gehouden in het Rijksmu seum van Volkenkunde. Daaraan is een bezoek aan de 'tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" verbonden. Dr. Keuning zal de leiding hiervan op zich nemen. Nog werd met voldoening even nage praat over de prachtige cabaret-avond, die ongeveer 150 kriteleden, s&men met honderden Friezen uit Den Haag en Delft, op 21 januari in Den Haag hebben bijgewoond, waarna de voorzitter deze zeer geslaagde ledenvergadering met een opwekkend woord sloot. Carnavalsamusement R.-K. Middenstand Het camavalsamusement van de N.R. K.M. Leiden was gisteravond in vei lige handen van Adri van Oorschot en Zijn gezelschap. De r.-k. middenstanders en hun introducé's hebben genoten van het gezellig op tred/en van Adri van Oor schot, die de kunst verstaat zichzelf te zijn, geen opgeschroefde conferencier- toon voert, maar eenvoudig rechtstreeks contact onderhoudt met het publiek. De avond in het St.-Antonius Club huis gehouden werd geopend door de voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, die in het bijzonder een begroetings woord sprak tot de geestelijk adviseur en vertegenwoordigers van andere or ganisaties. Het eerste aspect van de veelzijdigheid van de heer Van Oorschot kon men be wonderen in een goochel-show. Tineke van Leer kan voortreffelijk toneel spe len. Zij bewees dit in verschillende solo schetsjes. De typisch vrouwelijke telefo nade was hiervan een voorbeeld. Vlotte accordeonmuziek met leuke voordracht bracht het trio Jack Smith. Charles, de kleine man op de grote bal, is niet alleen een verdienstelijk jong leur, maar weet zijn waar ook smakelijk te verkopen. Adri van Oorschot zag men nog in een schetsje, met sprekende pop en als sneltekenaar. Justus Jesayes zorgde voor een goede muzikale omlijsting. Het feest was hiermee nog niet afge lopen: er volgde een vastenavondbal. waar de heer E. Castelein en „The Rhythm Combo Boys" die vrolijke stem ming prolongeerden. AFSCHEID H. P. J. DE ROOY VAN S.L.F. Gisteren moesten directie en personeel van de SLF wederom van een medewer ker afscheid nemen. Ditmaal was voor de heer H. P. J. de Rooy de dag aange broken om na een diensttijd van circa 39 jaar de Lichtfabrieken met pensioen tc verlaten. Op het energiebedrijf sprak de direc teur ir. Y. Ykema zijn dank en waarde ring uit voor de wijze waarop de heer Dc Rooy steeds zijn taak op de teken kamer-elektriciteit had verricht en wenste hem het beste toe voor de ko mende pensioenjaren. Zijn directe chef sloot zich hierbij aan en onderstreepte nog eens de taakopvatting van en de samenwerking met de vertrekkende functionaris. Voor de personeelsvereni ging voerde de voorzitter het woord. Daarna volgde in kleine kring op de tekenkamer nog een hartelijk afscheid van de naaste collega's. De heer De Rooy dankte allen harte lijk voor de ondervonden belangstelling by zijn pensionering. peerd Deze kreeg tengevolge van de gestichte verwarringen „grenzeloze on beschaamdheden" te verwerken, zoals wanneer de gasten (niet beter te weten dan dat ze in een herberg zijn) de gast heer naar het menu vragen. Een grap pige woordenwisseling is het gevolg. Trouwens het gehele stuk is doortin- teld van Goldsmith's humor. Tengevolge van allerlei verwikkelin gen wordt de verwarring steeds groter en een reeks vermakelijke situaties is er het gevolg van. Kate Hardcastle. goed gespeeld door Maartje Rensink, ziet ten slotte haar berouwvolle huwelijkskan didaat van een andere zijde en leert hem waarderen. Geórg Hastings (Frans Maks), die zijn vriend Charles Marlow (Paul Bo- gaards), van wie hij zegt, dat hU een warm vriend maar een ijzig mlnnnar is. met zoveel kalmte in zijn moeilijkheden bijstaat, heeft het met zijn geliefde Con stance Neville (Ans Kroese) ook niet gemakkelijk. Het is weer een list van Lumpkin, die diep in de nacht nieuwe verwarring brengt. Na deze amusante scène volgt dan de ontknoping, waarvan het resul- tot tot aller genoegen is, niet het minst voor Tony Lumpkin, die met vreugde constateert weer een vrU man te zijn. De Fransman Etienne Hirsch, die tot opvolger benoemd is van Louis Armand als voorzitter van de Euratorn-commissie. Koningin Juliana in Gstaad H M. Koningin Juliana is vanmorgen even voor elven voor haar wintersport vakantie in Gstaad in Zwitserland aan gekomen. Interpellatie-aanvragen in de Tweede Kamer De heer Vrolijk (Arb.) heeft in de Tweede Kamer hedenmiddag verlof ge vraagd aan de staatssecretaris van O., K. en W. vragen te mogen stellen over diens besluit ten aanzien van de zend tijd, die met het oog op de verkiezingen aan de politieke partijen is toegekend. De heer Bakker (CPN) vraagt verlof de minister van Binnenlandse Zaken vragen te mogen stellen over de maat regelen, welke genomen zijn ter uitvoe ring van de wet op de noodwachtên. Over deze interpellatie-aanvragen zal morgen worden beslist. NEDERLANDSE AMBASSADEUR IN TUNESIK Mr. W. F. L. graaf van Bylandt, die benoemd is tot ambassadeur van Neder land ln Tunesië, is vandaag in Tunis aangekomen. Mr. van Bylandt is oók ambassadeur in Italië. Hij zal binnenkort zijn geloofsbrieven aan de president van Tunesië aanbieden. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Tiny C., dr van T Hoekema, 31 Jaar en F. Breimer. Getrouwd; J. J. Kok, 23 Jaar en J. C. Bèkker, 23 jaar. VOORSCHOTEN Feestavond Prinses Beatrixgroep De padvinders en welpen van de Prinses Beatrixgroep hebben in het goed bezette Cultureel Centrum him jaar- lijikse feestavond gehouden en de ver jaardag van H.KjH. gevierd. Hopman De la Bije kon de loco-secretaris, de heer A. Oosterbaan en zijn echtgenote welkom heten, evenals de O.D.C. voor Voorschoten, de heer A. de Groot. Bur gemeester Van der Hoeven was verhin derd. Spreker wees op het tekort aap leiding en wekte de ouders op het werk van de padvinderij te steunen. Na de opmars van padvinders en welpen, het vlaghijsen en het herhalen van de wet begon een avond met zang, muziek, toneel en samenzang. Van de décors en kostumering was bijzonder veel werk gemaakt. Een com pliment daarvoor aan allen, die daar voor enorm veel werk verzet hebben, in het bijzonder voor de heer De la Bije. Ook oubaas De Groot sprak nog een opwekkend woord. Spr. wees erop, dat hopman De la Bije al jaren alleen de troep leidt. Ook de zeeverkenners kun nen dringend hulp gebruiken. Zij, die zich geroepen voelen dit mooie werk metterdaad te steunen kunnen zich by hem opgeven. Tot slot was èr deze avond gelegen heid voor een dansje en voor volksdans. Het was een aardige, beslist geslaagde avond, waarop hopman De la Bije met genoegen kan terug zien, omdat alle tijd en moeite er aan besteed, beslist goed beloond is. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J.. dr van W. A. Heij- koop en W. J. Verhoogt, Anita E. H., dr van H. J. Bommezijn en E. A. Veltenaar. Richard, zn van J. Prins en J Koorn. Ondertrouwd: P. Laros. 25 Jaar en I. Wlelinga, 25 Jaar. Getrouwd; Chr. Rewijk, 26 Jaar en M. G. Th. van Haastregt, 25 Jaar, P. J. van Breemen, 26 jaar en A. M. van Moorsel, 26 Jaar. Overleden: J. B. Uit den Boogaard, 69 WASSENAAR DS. BURGY BEDANKTE Ds. K. J. H. Burgy, die beroepen was door de Hervormde Gemeente in de vacature dr. Homders, heeft voor dit beroep bedankt. ORANJEBAL Ruim tweehonderd jeugdige danslus- tigen hebben zaterdagavond gaarne de gelegenheid benut, dich;t bij huis, in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat aan een gezellig dansfeest deel te nemen, dat ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix door de Wasse- naarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" werd georganiseerd. Het Oranjebal werd geopend met het Wilhelmus en met een korte toespraak door de heer H. B. van der Klaauw. Het dansorkest van de R.-K. Jongeren. „De Tornado's zorgde voor de dansmuziek en de leiding van de balavond was bij de heer G. van Noort in goede handen. De zaal was feestelijk versierd met oranje linten en met een portret van Prinses Beatrix. Te vroeg naar het oordeel van de meeste bezoekers, nl. om kwart voor 12, klonk ten tweede male het Wilhelmus. De voorzitter van de Oranjevereni ging, ir. H. W. Dunnewolt, sprak een slotwoord. Namen van KLM-DC 8's De KLM heeft besloten aan de acht Douglas DC-8 straalvliegtuigen, die in de loop van 1960 aan haar vloot zul len worden toegevoegd, de namen te ge ven van geleerden, uitvinders of pioniers, die op enigerlei wijze een belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de ontwik keling van de luchtvaart. Het eerste toestel zal genoemd worden naar dr. Albert Plesman, mede-oprichter en eerste president-directeur van de KLM. De andere vliegtuigen krijgen achtereenvolgens de namen van: An thony H. G. Fokker, ontwerper en bou wer van verkeersvliegtuigen, die in de dertiger jaren tot de meest gebruikte vliegtuigen ter wereld behoorden: Gu- glielmo Marconi, Italiaan en uitvin der van de radio; Thomas Al va Edison, Amerikaan en uitvinder o.m. van de te legraaf, telefonie en de gloeilamp; Ni- kolaus A. Otto, Duitser en uitvinder van de viertakt gasmotor, die als directe voorloper dient te worden beschouwd van de huidige in de luchtvaart gebruik te vliegtuigmotoren; de gebroeders Or- ville en Wilburg Wright, Amerikanen en uitvinder van het vliegtuig en professor Daniel Bernoulli (beter bekend als Da niel I in wiskunde kringen), de in Gro ningen geboren telg uit het bekende Zwitserse geslacht van wiskundigen en ontdekker van de wet van de hefkracht. Weer meer landgenoten naar buitenland (Van onze Haagse redactie) Het Nederlands toeristenbezoek aan het buitenland is in 1958, vergeleken met het jaar daarvoor, enigszins gestegen. Daar de belangstelling voor groeps reizen dalende is, komt deze vermeerde ring dus voor rekening van hen, die individueel reizen. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat de ANWB en de KNAC in het afgelopen jaar meer inlichtingen over reizen naar het buitenland hebben verstrekt dan in 1957. By de ANWB bedroeg deze stijging 3.663 (89.729 tegen 86.066). Het Nederlands bezoek aan een drietal Europese landen is in 1958 minder ge weest dan in het jaar daarvoor. Frank rijk boekte een niet onbelangrijke ach teruitgang, waaraan uiteraard de poli tieke gebeurtenissen niet vreemd zijn geweest. Ook naar Oostenrijk en Zwitser land trokken minder Nederlanders Wat het eerstgenoemde land betreft was de daling ruim 2%, in het geval Zwitserland rond 7% (in het tijdvak januari tot en met augustus). Misschien dat vooral Italië, dat veel meer Nederlandse toe risten binnen zyn grenzen zag, van deze verandering van keuze heeft geprofi teerd. Het Nederlandse toeristenbezoek a-an Duitsland is met bijna 4% toegenomen, dat naar Groot-Brittande met rond 1%. Het bezoek aan België was in verband met de Werelditetoonstelling zeer groot. Volgens een voorzichtige schatting be draagt het aantal Nederlanders, dat naar Brussel is gereisd 800.000. Ook in die landen, waar het Nederlands bezoek steeg, bedroeg die stijging minder dan de gemiddelde toeneming van het buiten lands bezoek. Onderzoek van James Callaghan Het Engelse parlementslid James Cal laghan, van de Labour-party, is van daag in Djakarta aangekomen nm ge durende een week een persoonlijk on derzoek in te stellen naar de vraag waarom Engeland de door Indonesië be stelde schepen niet wil leveren. Callaghan. die uit Australië kwam, zei dat men zich in Engeland bezorgd had gemaakt, dat de oorlogsschepen, waar het om ging, tegen westelijk Nieuw- Guinea zouden kunnen worden gebruikt. „Doch het zou de situatie in westelijk Nieuw-Guinea in het geheel niet veiliger maken, of de schepen door Engeland, dan wel door RUsland zouden worden geleverd". Het Britse parlementslid hoopt tijdens zijn verblijf In Djakarta besprekingen te voeren met cle Indonesische minister Ivan Buitenlandse Zaken, Soebandrio en scheepvaartautoriteiten. KUNSTRIJDEN TSJECH KARL DIVIN EUROPEES KAMPIOEN De Tsjechische kunstrijder Karl Divin, heeft vanmiddag de Europese titel kunstrijdten (heren) veroverd. Het is de tweede maal in successie dat Divin de titel behaalde. Ook vorig jaar te Brateslava eindigde hij op de eerste plaats Alain Giletti (Frankrijk) eindigde op de tweede plaats, gevolgd door Norbert Felsinger (Oostenrijk). Alain Calmat (Frankrijk), die gisteravond na de ver plichte figuren de zesde plaats bezette, bereikte de vierde plaats en de West- dultser Manfred Schnelldorfer, eindigde als vijfde. Sergeant-vlieger gaf verkeerde hoogte op Schandalig en kwajongensachtig (Van'onze Haagse redactie) Een 31-jarige sergeant-vlieger van de vliegbasis Woensdrecht had zich voor het Hoog Militair Gerechtshof te verantwoorden, omdat hy op 18 juni van het vorig jaar, terwijl hij een vliegtuig bestuurde, aan de ver keersleiding „bij wijze van grap" een minder grote hoogte had opgegeven, dan die waarop hij werkelijk vloog. Hij gaf wel een hoogte op, maar op zettelijk 10.000 voet lager dan hij werke lijk vloog. „Omdat ik dacht, dat ze een grapje met we wilden uithalen, wat wel meer gebeurde", verklaarde de sergeant. De president vond dit voor een onder officier zeer ongepast en bovendien ge vaarlijk. Als de verkeersleiding gegevens vraagt, is dit niet voor de grap. Luitenant-generaal-vlieger-waamemer J. L. Zegers voegde de beklaagde toe: „Het is een schande, zoals u zich ge dragen heeft". De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaaijer, vond het gedrag van de sergeant schan dalig en kwajongensachtig. Een ernstige correctie is hier op zyn plaats. Hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van de krijgsraad 6 weken militaire detentie, waarvan vier weken voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd en in ar reststelling bij de uitspraak. De advocaat-fiscaal voegde hieraan toe, dat wat hier gebeurd is, de indruk wekt, dat de hele Kon. Luchtmacht van grappen en grapjassen aan elkaar hangt. Het wordt hoog tijd, dat daaraan een einde wordt gemaakt! Uitspraak 17 februari as. Hoge Raad verwerpt beroep buschauffeur (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van een chauffeur uit Dor drecht, die in mei 1957 in de buurt van zijn woonplaats een ongeluk had met een autobus met arbeiders. De chauffeur reeds tegen de betonnen leuning van een brug, waarbij zes inzittenden ge dood werden en enkele zwaar gewond. Zowel de rechtbank te Dordrecht als het Gerechtshof te Den Haag namen de schuld van de chauffeur aan. Hij werd uiteindelijk veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. De veroordeelde kwam bij de Hoge Raad» in cassatie. De procureur-generaal overwoog in zijn conclusie, dat de overwegingen van het Gerechtshof onvoldoende waren, om tot grove schuld te kunnen concluderen. Hij vroeg dan ook vernietiging van het arrest van het Hof en verwijzing naar een ander Hof. De Hoge Raad evenwel verwierp het beroep in cassatie van de chauffeur. Hoge Raad: Dukw vaartuig (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft vanochtend, uit spraak doende, het beroep van de landsavocaat tegen het vrijsprekende vonnis van de politierechter 'te Middel burg inzake een vervolging van een eigenaar van een Dukw (amfibievoer tuig) niet ontvankelijk verklaard. Een Utrechtse firma, die in Zeeland met Dukws op het strand had gewerkt, werd beboet, omdat zij voor deze am-i fibieVoertulgen geen motorrijtuigenbe lasting had betaald. De politierechter sprak de firma vrij, doch de landsad vocaat tekende beroep aan. Volgens de advocaat-generaal van de Hoge Raad valt de Dukw wel onder de motorrijtuigenbelasting. HU concludeerde indertijd dat hét beroep van de lands advocaat tegen het vrijsprekende vonnis gegrond was. Hieruit blijkt dus dat de Hoge Raad een Dukw opvat als vaar tuig. De Prins erevoorzitter Europese Beweging Prins Bemhard heeft het ere-voorzit- terschap aanvaard van de Europese Beweging in Nederland Beweging van Europese Federalisten. In het in het voorjaar te houden jaarlijkse con gres van de Europese Beweging zal de Prins als ere-voorzitter worden ge ïnstalleerd. In het maandblad „Nieuw Europa" wordt o.a. een uitvoerig verslag gegeven van de Europese politieke conferentie in Wiesbaden, waarbij Prins Bemhard aanwezig was. Het blad wijst op de belangrijke bij drage, die een talrijke en representa tieve Nederlandse delegatie tot het welslagen van de Wiesbadense confe rentie leverde, in het bijzonder prof. dr. H. Brugmans, de reotor van het Europa- oollege. „Nieuw Europa" constateert tenslotte, dat het congres van Wiesbaden een demonstratie van eensgezindheid was en het uitgangspunt kan vormen voor een vernieuwing van de internationale Europese Beweging in de geest van de geslaagde reorganisatie in Nederland. Juweliers opgelicht voor 18 mille De Amsterdamse recherche heeft de 29-jarige echtgenote aangehouden van een al eerder gearresteerde en reeds voor de officier van Justitie geleide 32-jarige man uit Amsterdam, die er tezamen van verdacht worden diverse juweliers, voornamelijk in de hoofdstad, te hebben opgelicht voor totaal circa f. 18.000. Voorts wordt het edhtpaar er van verdacht door cplidhting een partij kousen ter waarde van f. 9.000 te heb ben verkregen, die voor f. 3.000 van de hand werd gedaan. De vrouw spreekt de feiten niet tegen doch heeft verklaard, dat zij geheel te goeder trouw is geweest. Volgens haai man had deze een grote vordering op zijn vader. Omdat de vader niet zou willen betalen had het echtpaar op de geschetste wijze gepoogd het geld te incasseren. De vrouw is opgesloten in het hoofdbureau van politie. Perwoechin heeft spijt De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland, Perwoechin, heeft vandaag op het 21ste Russische communistische partijcongres te Moskou uitdrukking ge geven aan zijn „diepe spijt" over het feit, dat hij tegen de partij gerichte plannen van de groep-Malenkof niet had doorzien. De vorige week had de Leningradde partijsecretaris. Spiridonof. hem zijn deelneming aan de anti-par- tij groep verweten en om verantwoording gevraagd. „Ik moet bekennen, dat ik op een beslissend moment voor de partij de tegen haar gerichte plannen niet heb kunnen opmerken. Ik heb veroor deeld en veroordeel ook nu de scheuring I veroorzakende handelwijze van deze groep", aldus Perwoechin. Malinofski laat waarschuwing horen „Er bestaan geduchtere wapens dan de kernbommen, luchtmacht en vloot waarover de imperialisten, die een nieu we oorlog voorbereiden, beschikken. Dat zijn de intercontinentale ballistische ra ketten die door geen enkel luChtverdedi- ginswapen kunnen worden tegengehou den en welke haar kernladingen naar ieder punt van de aarde kunnen vervoe ren. Ik zeg „punt" want zij kunnen met zeer grote precisie op haar doel worden afgeschoten". Dit heeft de Sovjetrussische minister van Defensie, maarschalk Rodion Ma linofski, vandaag op het 21ste congres van de communistische partij verklaard. „Het Sovjet-leger beschikt over een gehele serie intercontinentale en conti nentale raketten en andere met, grote, i middelgrote en kleine reikwijdte". Indien men de Sovjet-Unie een oorlog opdringt zullen de raketten de essentiële taken in de lucht, ter zee en te land kunnen uitvoeren. De mensen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan moeten maar eens nadenken over de kwetsbaarheid van him kusten, aldus Malinofski. Geleide projectielen op Nederlandse vloot Uit een brief van de minister van Marine aan de Tweede Kamer blijkt, dat waarschijnlijk reeds binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de onderhandelingen met de V.S. die moeten leiden tot de installatie van lanceerinrichtingen voor geleide pro jectielen op Nederlandse kruisers. De minister had enige tijd geleden de Kamer een wijziging voorgesteld in de begroting voor Marine. Anderhalf mil joen, bestemd voor de voorbereidende werkzaamheden op de kruisers werden overbodig wegens het uitblijven vaneen Amerikaans aanbod. Daartegenover stond echter dat voor het extra onderhoud van de langer in gebruik blijvende Neptune jagers anderhalf miljoen gulden meer nodig zou zyn In zijn brief aan de Tweede Kamer meldt de minister, dat dezer dagen van Amerikaanse zijde gezegd werd, dat een definitief aanbod van Amerika binnen kort verwacht kan worden. De minister wil zich eerst van de instemming van de Kamer verzekeren voordat hij met de onderhandelingen begint. Hij verzoekt de Kamer nu de enige weken geleden voorgestelde begrotingswijziging als niet ingediend te beschouwen. Jaarverslag der N.A.T.U. THANS 1169 VERENIGINGEN In het jaarverslag over 1958 van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU), wordt vermeld, dat de organi satie zich verleden jaar niet in zo'n snel tempo kon ontwikkelen als dat in 1957 het geval was. Ondanks het feit, dat de Rijkssubsidie niet werd verhoogd, onder ging het scholingswerk een aanzieniyke uitbreiding. In de Nederlandise bibliotheek voor het amateurtoneel werden in het afge lopen jaar 110 nieuw verschenen toneel werken in volledige rolbezettingen opge nomen. Aan bijna 80% van de bij de NATU aangesloten verenigingen werden in 1958 in totaal 10.000 boekjes ter inzage gegeven en meer dan 9000 in bruikleen verstrekt. Op 31 december 1958 waren bij de NATU 1169 verenigingen aangesloten, 76 meer dan een jaar daarvoor. Opgemerkt wordt dat de televisie het in bepaalde delen van het land vele ver enigingen moeilijk maakt zich staande te houden. Naar de mening van het hoofdbestuur zal het amateurtoneel zich tegen de concurrentie van de tele visie moeten en kunnen wapenen door energiek de verbetering van het reper toire en het spelpeil ter hand te nemen. Het hoofdbestuur besluit met de ver klaring, dat met name de overheden van hoog tot laag de helpende hand dienen te bieden bU het streven, het amateur toneel op een hoger plan te brengen, opdat de culturele zelfwerkzaamheid van vele landgenoten veiliggesteld en gesti muleerd zal worden. Waar warmte helpt, helpt Philips Infraphilbeter Type 7529 f 37.50 Gevaarlijk soldaat Er is in Santiago de Cuba een twin tigjarige soldaat gearresteerd, die be kend heeft zondag een handgranaat in een processie te hebben geworpen, waardoor drie mensen omkwamen en tientallen werden gewond. Verder wordt deze soldaat. Subas, verdacht van po ging tot moord op Castro en tot het organiseren van een contra-revolutie, der wordt deze soldaat. Subas, verdacht van poging tot moord op Castro en tot het organiseren van een contra-revo lutie. BEURSOVERZICHT Philips willig AMSTERDAM, 3 februari In een verdeelde markt was Philips vanmiddag aan de willige kant, al ging er ogenschijnlijk minder om vergeleken bi) gisteren. De gewone aandelen stegen op Amerikaanse vraag van 522(4 tot 526, tegen een slotkoers van gisteren op 511. De aandelen aioten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. De converteer bare obligaties waren op 240 circa 7 punten hoger. Unilevers avanceerden circa 2 punten. Aku"s noteerden ruim 1 punt lager. Kon. Die was bij zeer geringe omzetten circa f. 3 beneden de slotkoers van de vorige dag, dit naar aanleiding van de tendentie van deze waarden in Wall Street. KLM werd een gulden lager geadviseerd Scheepvaarten konden me rendeels alleen voor lagere koersen van de hand worden gedaan. Kon. Boot verloren circa 2 punten. De overige waarden vrijwel allen beneden de slot koers van maandag. Van de hoofdfondsen in de cultuur sector ging alleen belangstelling uit naar HVA's, die van 14914 opliepen tot 151 en een koerswinst boekten van ruim 2 punten. Deli's verbeterden een paar dubbeltjes en Amsterdam Rubbers waren 2 punten hoger. Staatsfondsen kalm doch aan de vaste kant. WISSELKOERSEN Londen 10.50%—10.59%: New York 3.76»,b—3.77%; Montreal 3.87»/g—3 88%; Parijs 76.82%—76.92%; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90,2490.29; Stock holm 72.86—73.91; ZUrich 87.44—87.49; Milaan 60.67',4—60.72%Kopenhagen 54.65—54 70; Oslo 52.85(4—52.90%; We nen 14.53%—14.54%: Ankara 3.76%— 3.77 y4Praag 52.84—52.M; Lissabon 13.20%—13.21%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 3 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99f& Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 80ys 80% Ned. '47 3(4 (3) 92^ 92 Ned. '51 3(4 95B 95%B Ned. '53 (3%) 93 93 Ned. '56 3 Mi 92 v, 92-A Ned. '48 3V. 88 88's Ee<! #9% 89% Ned 55 I 3%90B 90", Slis 11 314 90 90% Ned. 37 3 rrj_ 88 Vó Dollarlng '47 3 92g 92 Investeringscert. 3 07 07 CSnwI Indië '37 A 3 qflV Oo% Grootboek '46 3 Ned WB U2% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 39y4 40 Nat. Handelsbank 146 146% Ned. Handelmjj200 200 Amst. Rubber 9iy4 93% H.V.A148% 150% Java Cult24% Senembah128% 129 y8 Vorstenlanden10% 10»% AJC.U 291% 291 Berkel's Patent (v.) 230% Calvé Delft eert460 466 Deli Mij.en (Ver.) 153 153.20 Kon Pap v. Gelder 224 223% Hoogovens eet350 354 Müller en Co. N. B 313 312% Ned. Kabelfabr339% 340 P£!»PS 511 525y4 Philips pref221 224 Unilever 474% 474% Wilton Feyenoord 212'% 212 Biliton 2de r 221% 222 Dordtse Olie gew 730 718% Kon Petr (f.20.— isi 178.80 idem (50 a f 20.— 180.70 177.65 Holl Amer lijn I67y4 167 Java China Paket 139 1391/2 K-L-M120 117 20 Kon Ned Stmv. My lfll lfl04 Kon. Paket Mij 1331/, 133 Stoomvaart MU Ned 1fiqa7 ,7ft Nievelt Goudr eert 135% 135 v Ommeren cert g47 a, 247 Kon Rott Lloyd Tc, 5 Ned Scheepv Unie {JJJJ NIET-ACTlEVt OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3,. 93% 93 idem '48 (3%) 93% 93 R'dam '62-1 (4%) 98 99% idem *37 I-ITT (3%) 94% 94% Idem *38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 106% ld. N W. B. '82 (4%) 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 95 95'% Premieleningen A'dam '53 3 98 99% A'dam '51 2% 90 09% A'dam '56 I 2% 89% 88% A'dam '66 II 2% 97 97 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 85 Den Haag '52 12% 95 94% Idem n 2% 95 94% R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem n 2% 97% 97 Idem '57 2% 105 104 Utrecht *52 2% 95% 95 Z.-HoU. 1957 2% 102 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 396% 396% Amst. Bank 269 268 H.BU eert 226% 225% Rott. Bank 234% 234 Twentsche Bank 213 211 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 284 2 84% Borneo Sum. H. MIJ 67B 70 Ned G en 8p fabr. 273% 275 Kon Ned. Grofsm 131% 131% Interna tio104% 105 Rott Droogdok Mij 595 595 Sikkens Lakfabr '53 493 Tieleman en Dros 7% Ned My Walv.vrt 90 90% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 7% 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30^ Intern Nickel 91 91% Anaconda 66% 66+| Bethlehem Steel53% 53 Cities Service 63% 61% Oeneral Motors48% 47% Kennecott104% 104% Republic Steel 72% 72% Shell Oil 84% 84% Union Pacific 35% Un States Steel 94% 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 2/2 Bdelmet Kon AA 64G Pref w a Idem 70 68% Electrol&s B 32P(»L Holl Constructie 349 349% Ing oui v Bouwnyv 176 176 Id dlv 1958 168% 168 Int Kunststof! ind 52% 51 Leldsrhe Wolspinn 2380L Vei Touwlabrieken 223 224% Wernink's Betonm 112 112% Van WUk Tetiel 71 71% Zaalberg 108 108

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5