'ASPRO' Leidse Universiteit overweegt een interfacultair baccalaureaat Volwaardige vorming van korte duur en algemeen karakter Kerkelijk L even DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 Plan op lange termijn „Echo" van de maatschappij gevraagd De zeer snelle ontwikkeling van de diverse takken van wetenschap in de laatste decennia en de steeds hogere eisen welke als gevolg daarvan worden gesteld aan de gespecialiseerde Universitaire vakopleiding hebben tot resultaat gehad, dat de nog steeds op facultaire vakstudie ingestelde Universiteiten niet kunnen voldoen aan de maatschappelijke behoefte aan jonge algemeen- academisch gevormde krachten. Aan enkele instellingen van hoger onderwijs in ons land heeft men getracht, jongere academici aan de maatschappij ».af te leveren" door het instellen van een verkorte vakstudie onder de naam van bacca laureaat, doch dit is noch een succes gebleken uit het oogpunt der studenten, noch een antwoord op de vraag der maatschappij. De Leidse Academische Senaat heeft enige tyd geleden een eerste stap gezet op de weg naar een bevrediging van de genoemde maatschappelijke behoefte, door een commissie uit haar midden op te dragen om de mogelijkheden te onder zoeken tot instelling van een inter-facultaire baccalaureaatsopleiding, een alge meen vormende wetenschappelijke studie van korte duur, circa drie jaren. Deze commissie heeft een rapport aan de senaat uitgebracht en nadien de opdracht gekregen, de mening over de voorgestelde opleiding in de maatschappij te peilen. Uitgaande van het standpunt dat deze mening eerst gepeild kan worden wanneer zij is gevormd, dus wanneer „men" het plan kent, werd dit plan gistermiddag ontvouwd en toegelicht tijdens een persconferentie onder leiding van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse Universiteit doch ditmaal niet als zodanig optredende maar als voorzitter van de senaatscommissie voor de baccalaureaatstudie. Bevredigende weg ontbreekt thans Zoals gecegd vergt de traditionele facultaire vakstudie aan de Nederlandse Universiteit en Hogescholen tegenwoor dig zoveel jaren, dat, wanneer men ook de langdurige militaire dienstplicht in aanmerking neemt, de academisch ge- vormden (die hun opleiding voltooiden) eerst op latere leeftijd dan gewenst hun eigen weg in de maatschappij betreden. Nooh de maatschappij noch veelal die afgestudeerden zijn daarbij gebaat. Jonge mensen, die een academische vorming zoeken zonder zich in een be paalde wetenschap te willen specialise ren, dus de „universitaire" vorming in de oorspronkelijke betekenis van het woord beogen, vinden daarvoor in de huidige universitaire wereld geen bevre digende weg. Een noodweg vinden zij veelal in een juridische studie (of tegenwoordig ook een sociologische op leiding) dooh deze paren de mogelijk heden tot algemenere vorming aan de niet gezochte maar noodgedwongen consequenties (in duur en dus ook duurte) van een vakopleiding. Geen verkorte vakstudie Aan enkele instellingen van onderwijs in ons land heeft men getracht, aan de eisen der maatschappij (jong afleveren van academici) tegemoet te komen door instelling van verkorte vakstudies onder de naam van baccalaureaat, doch deze zijn tot dusver geen succes gebleken. Dat is begrijpelijk. Men vraagt geen half-opgeleide vakmensen. Men vraagt om specialisten ofom mensen met een academische vorming, een weten schappelijke kijk, eerder een weten schappelijke belangstelling dan een wetenschappelijke kennis, een acade misch gevormd onderscheidingsvermo gen, een begrip voor eisen en mogelijk heden en ook beperktheden van het vakspecialisme, een kritisch oordeel, gevormd in een kritisch academisch milieu, een begaafdheid om het kaf van het koren te scheiden niet alleen op menselijk niveau maar ook in weten schappelijk opzicht, al zou men geen wetenschappelijke analyse kunnen geven van de bestanddelen van het een of het ander. Deze behoefte van de maatschappij jonge algemeen academisch gevormden te beantwoorden is het doel geweest Afscheid J. N. Sibie Chef van de Watervang der L.D.M. te Katwijk In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam giste ren de heer J. N. Sibie, chef van de Wa tervang der Leidsche Duinwater Maat schappij, afscheid van het bedrijf. In aanwezigheid van de commissaris sen, de heren J. G. J. Verhey van Wijk en A. van Dijk, het voltallige Katwfjkse personeel, alsmede een delegatie van het Leidse personeel werden de heer Si- bic en zijn echtgenote ontvangen in een der vertrekken van het pompstation te Katwijk aan den Rijn. De directeur der LDM, dr. Ir. p. C. Lindenbergh sprak hier woorden van bijzondere waardering en erkentelijk heid voor het zeer goede en vele werk dat deze even bescheiden als sympathie ke functionaris gedurende ruim 38 Jaar onder vooral in het verleden en met name ook in de oorlogsjaren dikwijls zeer moeiiyke omstandigheden in het belang van de LDM en haar aangeslote nen heeft verricht. Tevens memoreerde spreker met vol doening de uitstekende verstandhouding, die er altijd tussen de heer Sibie en de directie heeft bestaan en die de basis is geweest van een prettige en vruchtbare Bamenwerklng. De heer Verhey van Wfjk, sprekend namens commissarissen, gaf uiting aan de buitengewone erkentelijkheid van dit college voor al hetgeen de heer Sibie op een verantwoordelijke post met grote nauwgezetheid en bekwaamheid in het belang van het openbaar welzijn en de volksgezondheid in Leiden en omgeving heeft gepresteerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door de opvolger van de heer Sibie, de heer M. Hemkes, door de heer C. Ver maas namens de Dienstcommissie en door de heer D. Nasveld namens het personeel van de Katwijkse buitendienst Deze sprekers gaven eveneens biyk van de grote waardering, die er allerwege bij de LDM voor de persoon en het werk van de heer Sibie bestaat. De heer Sibie bracht de verschillende 6prekers dank voor de hem op deze dag in zo ruime mate betoonde sympathie en waardering. In de avonduren stelde de heer Sibie het personeel in de gelegenheid te zynen huize persoonlijk afscheid van hem te nemen Ook daar bleek een grote en hartelijke belangstelling, welke haai hoogtepunt vond in een toespraak van de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer J. A. P. Moonen, die zyn woorden van warme dank en hulde vergezeld deed gaan van een afscheidsgeschenk namens het gehele personeel. van de Leidse senaat bij het streven naar een interfacultaire baccalaureaats studie, zoals deze gisteren in een pers conferentie in de „maatschappij" ten doop werd gehouden. Reeds in 1951 werd door drie Leidse hoogleraren (prof. Oort, prof. Van Asbeck en thans wijlen prof. Duyven- dak) een nota samengesteld, waarin een dergelijke algemene vorming van korte duur werd aanbevolen. Daarin werd ge wezen op het belang van een geestelijke wetenschappelijke oriëntatie op alge meen niveau in plaats van een weten schappelijke specialisatie. Geleidelijk aan heeft deze gedachte veld gewonnen. De thans opgestelde plannen beogen de (binnenkort wettelijk mogelijke) instelling van een interfacultaire baccalaureaatsstudie van drie jaar met een gemeenschappelijke onder grond van één jaar en een voortzet ting na dat basis-jaar in drie prin cipieel onderscheiden richtingen van vrij algemene aard. Nadrukkelijk werd er tijdens de persconferentie herhaal delijk op gewezen, dat het hier dus niet gaat om verkorte vakstudies, maar om een algemene vorming. De drie richtingen na het basisjaar van deze studie zijn de cultuurhisto rische, de sociologische en de natuur wetenschappelijke. Tot al deze vormin gen dragen verschillende faculteiten hun steentje bij .getuige onder meer, dat in het laatste studiejaar de filosofie voor alle richtingen een der verplichte hoofdvakken is. Drie richtingen De gemeenschappelijke trekken van deze drie richtingen zijn in de eerste plaats de gelijke studieduur van drie jaar, voorts de gemeenschappelijke propaedeutische onderbouw van het eerste studiejaar, de vrije keuze-richting na dit eerste jaar, de intensivering van de studie door sterk doorgevoerde stel sels van tutoren, werkgroepen, discus siegroepen etc. en de Jaarlijkse exami nering, en de studie van het Nederlands en de vreemde talen. Over de verder gedetailleerde indeling van de studiejaren, en studierichtingen schrijven wij in een volgend artikel. Thans willen wij ons nog even op algemeen terrein houden. Mannenstudie in travesti Deze voor Nederland nieuwe alge mene baccalaureaatsstudie is alleen toegankelijk voor diegenen, die ook vol gens de huidige wetgeving tot de bestaande universitaire studies toegan kelijk zijn, aldus werd tijdens de pers conferentie medegedeeld. Deze nieuwe studievorm (richting zouden wij het niet willen noemen omdat deze studie op de algemeenheid georiënteerd isis mede van groot belang voor de vrou welijke studenten. Zij immers hebben zioh een zeer grote plaats in de Univer sitaire gemeenschappen verworven, zon der dat de „leerprogramma's" aan deze doordringing zijn aangepast. De vrou welijke studenten plegen nog steeds ln meerderheid „mannenstudie-in-tra- vesti". In meerderheid immers studeren de vrouwelijke studenten om een acade mische opleiding te hebben, zonder in de eerste plaats een wetenschappelijke functie ln de maatsohappij te begeren of te bereiken. Voor hen vooral is de instelling van deze baccalaureaatsstudie een enorme winst. Het valt to betreuren dat volgens de huidige wetgeving de geslaagde scholieren van de Middelbare Meisjessohooi niet voor toelating tot de Universitaire examens in aanmerking komen, dus ook niet tot de voorgestelde baccalaureaatsstudie. Verwezenlijking kost tijd en geid Misschien dat daarin nog verandering kan komen, voordat deze nieuwe stu dierichting inderdaad verwezenlijkt wordt. Want dat duurt nog vele, vele Advertentie Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden S J Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als ik: ..Neem 'ASPRO' In huls!" Zodra er In mijn gezin wordt 5 1 geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons^ gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol levensvreugde. Ja. 'ASPRO' doet meer 0' 'aspro' .-éfj ut&nt«kek ft.' program» „HEKHAl/NG Of VERZOEK" over Wo Luxemburg (208 mIedere londigmorgcn 10 4} vu een droge geschiedenis. Gisteren werd in die Stadsgehoorzaal voor de brandweer en vertegenwoordi gers van de industrie uit Leiden en om geving een uiteenzetting gegeven over de moderne droogpoederblussing. Een geluidsfilm, getiteld: „Een dtroge ge schiedenis", toonde de mogelijkheden aan om branden Van grote verscheiden heid met droogpoeder te blussen. Kleu rendia's, die hierna werden vertoond, werden toegelicht met technische bij zonderheden. Hierna volgde een tech nische uiteenzetting door een der des kundigen van de N.V. Minimax te Naarden. Er ontstond een levendllge discussie, waaruit bleek, dat dit z.g. „Sahara" droogpoeder als blusmiddel volkomen nieuwe mogelijkheden biedt. jaren, naar het zich nu laat aanzien. Immers, via deze persconferentie is de stem van een Leidse senaatscommissie pas geworpen in een echoput, wanneer we de maatschappij als een put mogen voorstellen. „Komt er geen echo, dan is het plan van de baan", zo stelde baron De Vos van Steenwijk het. Het gaat er nu om, de reacties op de plan nen te vernemen, alvorens men ver dere stappen doet naar verwezenlij king. Die verwezenlijking zal nog moeilijk genoeg zijn: er moet een wettelijke regeling tot stand komen, er moeten docenten worden aange steld, er moet ruimtelijk meer armslag komen, er moeten meer gedetailleerde plannen ter tafel komen, er moet blijken, dat de maatschappij inderdaad vraagt wat men nu als vraag heeft ondersteld. Niet onvermeld mag voorts blijven, dat de senaatscommissie bestaat uit de voorzitter dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, prof. mr. F. M. baron van Asbeck, prof. dr. P. A. H. de Boer, prof. dr. S. Dresden, prof. dr. J. H. Oort, prof. dr. C. F. P. Stutteiheim en tot voor kort ook prof. dr. W. den Boer. Mede werking aan het plan werd voorts ver leend door prof. dr. A. E. van Arkel, dr. J. van den Handel, prof. F. van Heek, prof. dr. H. C. van de Hulst, prof. dr. P. B. Kreukniet, prof. dr. P. J. Kuenen en prof. dr. E. M. Uhlenbeck. W.B.V. Ons Belang Huren zijn voor velen niet op te brengen Gisteravond hield de Woningbouwver- enlging „Ons Belang" haar jaarverga dering in „De Harmonie". De voorzitter, de heer J. Gerritsen, die zijn teleurstelling uit sprak over de ge ringe opkomst, bracht zijn medebestuur ders dank voor het vele werk, dat in 1958 is verzet. Over het in aanbouw zijnde bouwplan aan de Willem de Zwügerlaan werd me degedeeld, dat. reeds ongeveer 90 wo ningen zijn bewoond. Tot zijn leedwezen moest het bestuur constateren, dat er vele leden zijn, die om financiiële rede nen de huur is te hoog voor een toegewezen woning moeten bedanken. Groep I gaat bij deze toewijzing voor. De voorzitter deelde mede, dat on verwachte gebeurtenissen voorbehouden het gehele bouwplan tegen de vakan tie der bouwvakarbeiders opgeleverd kan worden. De huurprijzen variëren van f15 tot f. 20 per week. Er zijn ook en kele bejaardenwoningen in dit bouw blok; deze doen ongeveer f.12 per week. Verder vestigde hij de aandacht op het onderhoud der woningen. Dit is een post, die zeer zwaar drukt op de exploi tatie der woningen. Met genoegen con stateerde de voorzitter, dat er vele be woners zijn, die zelf geld uitgeven om hun woningen van binnen te verfraaien. Het. bestuur is ertoe overgegaan de onderhoudswerken in eigen beheer te nemen. Het verwacht hiervan grote be sparingen in de uitgaven voor deze post. In combinatie met de Woningbouwver eniging ,De Eendracht" is daar met in gang van 1 januari J.l. mede begonnen. Men verwacht hiervan goede resultaten. Het jaarverslag van de secretaris werd zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Dit was ook het geval met de balans en winst- en verliesrekening. Bij de bespreking van het bestuurs beleid liep de discussie nogal fel op, doch de voorzitter wist deze discussie weer spoedig ln goede banen te leiden. De hierna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende I Tijdens een huishoudtentoon- stelling in Chicago werd deze auto matische oven gedemonstreerd. Het wordt de huisvrouw wel erg gemakkelijk gemaakt. Het voedsel wordt in de oven geplaatst en een kaart met een bepaald patroon van gaatjes, bestemd voor dit soort voedsel, moet in een automatische tegelaar worden gestoken. Dan kan de deur dicht en kan de huis vrouw doen waar ze zin in heeft, zonder naar de spijzen om te kijken want deze worden precies op de juiste wijze klaargemaakt. De oven staakt het werk. wanneer de zaak gaar is. Mr. H. A. C. Branderhorst, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier, is als opvolger van dr. P. G. Knibbe door de minister van Verkeer en Waterstaat benoemd tot lid van de PTT-Kamer voor Zuid-Holland. voorzitter, de heer J. Gerritsen met vrij wel algemene stemmen werd herkozen. In de plaats van de heer H. J. van Haastrecht, die als zodanig bedankte, werd by acclamatie gekozen de heer P. Brussee, de heer Winterkamp, de nestor van het bestuur in jaren (80 jaar) meende het wat kalmer aan te moeten gaan doen en wenste niet meer als bestuurder herkozen te worden. In zyn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer A. Gerritsen, totnutoe lid van de Raad van Commissarissen. De heer Winterkamp zal nu zitting nemen in de Raad van Commissarissen. De overige aftredende bta'uursleden, de heren A. Cornet en A. de Wolf werden eveneens by acclamatie herko zen. Tenslotte volgde nog de rondvraag. Afgewezen Op de conferentie over het staken van de kernproeven hebben de Westelijke deelnemers gisteren de door Rusland ingediende lijst van kwesties, waarover eensgezindheid van beide partyen vol gens de Russen noodzakelijk is, van de hand gewezen. Van Westelijke zijde werd meegedeeld, dat aanvaarding van deze lyst, betekent, dat het recht van veto zou worden vastgelegd in elk ver drag, dat handelt over kwesties als de rekrutering van het technische personeel voor de controleposten en het zenden van groepen die een onderzoek moeten instellen naar incidenten. Dit zou het gehele controleapparaat van het begin af volkomen verlammen, daar iedere deelnemende mogendheid Rusland, de V.S. of Engeland dan op elk gewenst ogenblik een einde aan het toezicht zou kunnen maken en op die manier de ge volgen, die zouden voortvloeien uit de schending van het verdrag, zouden ont lopen, zo verklaarde men. De Russen zouden voorts nog het recht van veto willen vastleggen over de bevindingen van de inspectieploegen en bovendien wensen dat. geen van de drie mogend heden beschuldigd kunnen worden van verdragsschending als niet alle drie het hierover eens zijn. Burgemeester van Oosterland mede-verantwoordelijk VOOK FRAUDE TER SECRETARIE (Van onze Zeeuwse correspondent) Op zijn verzoek is aan de burgemees ter van Oosterland (Schouwen-Duive- land) een maand ziekteverlof verleend in verband met het justitiële onder zoek inzake een door een gemeente ambtenaar gepleegde verduistering. De Justitie vraagt zich namelijk af in hoeverre de burgemeester verantwoor- delijk gesteld kan worden. In de laatste weken van het vorige Jaar bekende een ambtenaar ter secre tarie, verduistering te hebben gepleegd ten nadele van gemeenteiyke instellin gen. Tydens het onderzoek zou de Justitie gebleken zyn. dat de burgemeester op de hoogte was geweest van bepaalde achtergronden van het privéleven van de ambtenaar, waarover hij het gemeen tebestuur niet had ingelicht. Het zou de burgemeester bekend zyn geweest, dat de ambtenaar schulden had gemaakt in zijn vroegere (Gelderse) woonplaats, en in ernstige financiële moeiiykheden ver keerde. By de benoeming werd echter afgegaan op de gunstige getuigschriften. Toen hij enkele jaren ln Oosterland werkte en een vertrouwenspositie had ingenomen, waarbij ook bepaalde gelden onder zyn beheer kwamen, kon hy de verleiding niet weerstaan en pleegde hy fraude. De Justitie onderzoekt thans, in hoeverre de burgemeester verantwoor- delyk gesteld kan worden in deze affaire. Van de zijde van het gemeentebestuur gaf men toe, dat de burgemeester met ziekteverlof is gegaan in verband met dit onderzoek. Geen bemiddeling werving voor Oost-Duitslond (Speciale berichtgeving) Naar wjj van de zyde van het minis terie van Sociale Zaken vernemen, heeft het Rijksarbeidsbureau aan alle gewes telijke arbeidsbureaus een instructie uitgegeven om geen bemiddeling te ver lenen bij de werving van Nederlandse arbeiders voor scheepswerven in Oost- Duilsland. Zoals reeds eerder gemeld, houdt een Rotterdamse contactman zich met deze werving bezig. Als motivering van de instructie geeft het Departement de volgende redenen: 1 „Onzekerheid van het object" en „het ontbreken van concrete gegevens over sociale voorzieningen". Overigens geldit de genomen maatregel slechts voor dit speciale geval. Zouden er in de toekomst situaties optreden, waarby Nederlandse arbeiders in Oost-Duitsland te werk kunnen worden gesteld, dan zullen deze geval voor geval worden beoordeeld, al dus de woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken. Imam van Oman op de vlucht gejaagd door sultan De troepen van de sultan van Maskat hebben voor de tweede maal in negen maanden tyds de Imam van Oman, Ghaleb ben All, diens broer Taleb en hun bondgenoot sjeik Soleiman ben Himjar, „de koning van de groene berg", op de vlucht gejnagd, zo meldt het Britse hoofdkwartier aan de Perzische Golf. De troepen van de sultan zijn door dc Britten uitgerust, zy worden geleid door de Britse kolonel David Smiley. De imam, zyn broer en de sjeik vluch ten in de richting van de grens van Sa- oedi-Arabië, achtervolgd door gemotori seerde patrouilles. Aan de stammen in het gebied waar zy doortrekken zyn grote beloningen beloofd voor het on derscheppen van de vluchtelingen. Op weg naar Zuid-Amerika heeft het vliegtuig van Prins Bernhard Iaat in de middag een landing gemaakt op het vliegveld van Lissabon. De Prins werd daar begroet door de Nederlandse am bassadeur en de staf van de ambassade, door leden van dc dienst van het proto col van de Portugese regering en door dc Graaf van Barcelona. Tydens een erewyn demonstreerde de folkloristische groep van Aimeirim volksdansen. Voorts zyn de Prins foto boeken en tulpen, getrokken uit Neder landse bollen, aangeboden. Heden verkeersexamen op de kweekscholen Op alle kweekscholen ln Nederland wordt vandaag voor het eerst een schrlf- teiyk verkeersexamen afgenomen. Ge lijkt y dig met de Invoering van het ver plichte verkeersonderwijs op de lagere scholen op 1 januari j.l. is ook op de kweekscholen het verkeersonderricht aan de verplichte leerstof toegevoegd. Aan het examen, dat door het ministerie van O. K. en W. ln samen werking met het Verbond voor Veilig Franse regering volgende week naar Algerije De Franse militaire autoriteiten heb ben gisteren in Algiers bekendgemaakt dat de vorige week in Algerye 653 re bellen zyn gesneuveld en 163 gevungen genomen. Aan Franse zijde sneuvelden 43 man. A.F.P. meldt dat premier Debré vol gende week maandag, dinsdag en woens dag een studie- en werkbezoek aan Algerije zal brengen. Hij zal worden vergezeld door de minister voor het leger, Guillaumat, de staatssecretaris van zyn kabinet, mej. Sid Cara. en de secretaris-generaal voor Algerynse za ken, ïngrand. Debré wil besprekingen voeren met Algerijnse afgevaardigden en senatoren. Hy zal voorts de ope ningsvergadering van de opperste raad voor het economische plan in Algiers toespreken. Premier Debré heeft gisteren op een tyeenkomst in Tours nogmaals ver klaard. dat de regering niet voor chan tage of terrorisme zal wijken. Hy wil op zyn reis in Algerye de Europeanen en de mohammedanen ervan overtui gen, dat Frankrijk niet van plan is Algerije op te geven en dat alleen Frankrijk vrede, vrijheid en economi sche en sociale vooruitgang in Algerye tot stand kan brengen. Peron niet vertrokken Ex-president Peron van Argentinië, die in een hotel in Ciudad Trujillo (de hoofdstad van de Dominicaanse repu bliek) vertoefde, heeft een verblijfplaats op tien km afstand van de stad betrok ken, aldus heeft zyn secretaris Barries meegedeeld. Peron hoopt de laatste hand le leggen aan plannen voor reor ganisatie van zyn party en wil richt lijnen opstellen in verband met de jongste ontwikkelingen in Argentinië. De mogeiykheid bestaat, dat Peron, na zyn werk beëindigd te hebben, de HIMH Dominicaanse republiek verlaat met Verkeer wordt afgenomen, riemen on^e. niet nader door Barries aangeduide be- I veer 5000 toekomstige ondersimzers °en stemming. onderwijzeressen deel. Toenemende Limburgse kolenvoorraden (Van onze Limburgse oorrespondent) Ook ln de eerste weken van het nieuwe jaar hebben de Limburgse mynen weer uit hun produktie kolen moeten opslaan wegens de huidilge afzetmoeliykheden. De voorraden benaderen (met inbegrip van cokes) de 1,2 miljoen ton. De di recteur van de Oranje Nassaumyn, ir. C. Raedts, heeft intussen in de onderne mingsraad van zyn onderneming ver klaard, dat de moeiiykheden voor een groot stuk kunnen worden overwonnen, wanneer men er door gemeenschappe- lyke inspanning van ondernemers en bezettingen in slaagt de kostprys verder te drukken. Daartoe is nodig een zo doelmatig mogelyk materiaalgebruik, een stipte plichtsbetrachting tydens het werk en de beste organisatie van het materiaalvervoer. Overigens vroeg hy aan de Hoge A-utoritedt en de regeringen der KSG-landen voor alle kolen-pro ducerende landen binnen de KSG geiyke concurrentievoorwaarden te scheppen. „Wanneer het ene land zich met een goed gewatteerd protektiejasje kan be schermen, komem w\J in de kon te zitten in een schamel colbertje", zei hU. Ir. Raedts deelde voorts mee dat in 1958 de netto-kolenproduktie der Oranje Nassau mijnen 2.23 miljoen ton heeft bedragen tegen 2.12 miljoen ton in 1957. Bifna een derde der produktie werd vol-mechanisch gewonnen. Bekende figuur uit „Het Achterhuis" begraven Onder grote belangstelling is van morgen op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstei te Amsterdam het stof felijk overschot ter aarde besteld van de vorige week onverwachts op 62-jarige leeftijd overleden heer J. Kleiman. In het bekende dagboek van Anne Frank wordt hU onder de naam „Koophuis" vele malen vermeld als degeen, die de in „Het Achterhuis" ondergedoken jood se families Frank en Van Daan heeft verzorgd. Als eerste sprak in de aula de vader van Anne Frank, de heer Otto Frank, die o.m. zeide: „In de nood leert men zijn vrienden kennen". Het beste kan zijn nagedachtenis worden geëerd! door te werken zoals hy gedaan heeft. Na mens de Anne Frank Stichting, waar van de overledene bestuurslid was, voerde de voorzitter, mr. F. B. Bakels, het woord. De rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente te Amsterdam, de heer J. Soetedorp, zei, dat de mensen als de heer Kleiman een voorbeeld voor het Nederlandse volk zijn geweest bij de hulpverlening aan de joodse landge noten. Aan de groeve dankte een schoonzoon voor de belangstelling. Kolendampvergiftiging ep Nederlands schip Als gevolg van koiendampvorming in zjjn hut is de 23-jarige zeeman uit Schiedam, Petrus Marinus Tahey, vrij dagnacht overleden. Het ongeluk ge beurde in de haven van Newport, op het eiland Wright. Zijn 17-jarige hutgenoot, de Engelse zeeman, Brian Flux, werd zaterdagmorgen bewusteloos aangetrof fen en is thans in een ziekenhuis opge nomen. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de mannen vrydlagavond vry laat van een uitje op de wal waar zy een verjaardag gevierd hadden wa ren thuisgekomen. Zij hadden de kolen- kachel in de hut laten branden. Kapitein Anne Venma van het schip, de Dina, uit Vlaardjingen. deelde mee, dat toen de mannen zaterdagmorgen niet verschenen, de hut geopend werd. Men had de kachel brandend aange troffen en bovendien was gebleken, dat de ventilator gesloten was, terwyi de luchtpyp dichtgestopt was. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Laren (N.-H.) J. Mor tier te Almkerk, die bedankte voor Rhe- noy. Bedankt voor Daarle (toez.) J. Vos te Goudrlaan voor Wassenaar (vao. dr. H. J. Honders) K. J. H. Burgy te 'fi-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam J. W. de Bruin te Zwaagweatelnde en W. Ruiter te Baarn, Tweetal te 's-Gravendeel J. H. Oarller te Zutphen en M. Vlletstra te Eemdijk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Haarlem (als Jeugdpredl- kant) J. P. Jacobszoon te IJmulden. GEREF. KERKEN Beroepen te Winschoten (vac. R. J. de Jong) Jac. Boonstra te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Borne A. IJkema te Tweede Exloërmond. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Groningen H. Postma te Nijver dal. CONFERENTIE OECUMENISCHE JEUGDRAAD. De Oecumenische Jeugdraad zal op 7 en 8 februari in het Corderluslyceum te Amersfoort een conferentie houden. Het programma vermeldt o.m. een rede, die prof. dr. I. a. Diepenhorst zal houden over het onderwerp: „De verantwoor- deiykheid der kerken ln de Nederlandse samenleving". LEUVEN HERDACHT PAUS ADRIAAN DE VI De Universiteit van Leuven heeft gis teren het feit herdacht, da-t de Neder landse Paus Adrlaan de VI vijfhonderd jaar geleden te Utrecht werd geboren. Voordat Adrlaan in 1522 Paus werd. was hy o.a, rector van de Universiteit te Leuven. In 1507 belastte keizer Maximi- liaan hem met de opvoeding van zyn kleinzoon, de latere Karei de Vyfde. De tegenwoordige reotor van de Universiteit, mgr. Van Waeyenbergh, droeg in de Sint Pieterskerk een mis op. Daarna werd in de universiteit in tegen woordigheid van kardinaal Van Roey, de primaat van België, de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrlnk en andere kerkeiyke en burgeriyke hoog waardigheidsbekleders, een bijeenkomst gehouden, waarin de figuur van Adrlaan de VI werd toelicht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4