WYBERT UwKunstgebit Het Westduitse variété lijdt onder gebrek aan belangstelling griep Agenda Met een enkel woord DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 Bond van Artiesten eist maatregelen tegen de vijfduizend strip - lease - danseressen Het beroemde „Allotria" Hamburg ten onder gegaan (Van onze correspondent in Bonn) Op de Hamburger Reeperbahn ston den ze onlangs bij tientallen in dc rij de lieden, die erop uit waren voor een koopje de inboedel van het eens zo be roemde variététheater „Allotria" te be machtigen. Het podium, waarop eens Josephine Baker, de Rivels en vele an dere artiesten van het oude variété ge staan hadden, ging weg voor 130 mark. De oude vleugel bracht net 500 mark op, een groot naakt-schilderij 100 mark Het was alles het eind van een eenmal zo gewaardeerd variété in Duitsland, dat zich thans niet meer staande kan houden. In Hamburg, Dusseldorf, Frankfort. Wiesbaden, München en waar al niet is dit variété, waarom „Allotria" in de Elbestad eens zo befaamd was, ten on dergang gedoemd. De mensen willen dat nette, artistieke verantwoorde „ge doe" nauwelijks nog. Wel floreren in Hamburg nog typische variététheaters als het „Haus Vaterland" en het „Hans- satheater", maar ze vormen de achter hoede van een reeds lang verslagen le gioen. De goede smaak leed de neder laag. In deze tijd van het Duitse „Wirt- schaftswunder" waarin het geld zo ge makkelijk rolt, wil het Duitse publiek „wat anders". Dat publiek wil strip- tease-danseressen zien, geen verant woorde artistieke prestaties. Dat publiek laat zich op de Reeperbahn of waar ook de vermaakcentra in de Bondsre publiek zijn, graag „lijmen" door de geweldige portiers, die in staat zijn in vier of vijf talen de genietingen af te schilderen, die achter de deur lokken. Dat in zo'n etablissement het bier, de wijn en de champagne het tienvoudige kosten van de normale prijs, neemt de „genieter" blijkbaar op de koop toe. De Bond van Artiesten in West-Duits- land heeft dezer dagen maatregelen ge- eist tegen de successen van de strip- tease-idanseressen. Dat zijn geen ar tiesten, zegt de bond. Reeds heeft het Westduitse arbeidsbureau voor de be middeling van artiesten de diverse ar- tiestenbureaux verboden om nog te be middelen inzake strip-tease-danseres- sen. De artiestenloge wil een stapje verder gaan en proberen het optreden van dergelijke danseressen te verbieden. Niets duidt er evenwel op, dat deze po ging zal slagen. Enorme vraag „Allotria" is ten onder gegaan, de ar tiesten van het goede soort protesteren, maar geen overheid die het zal wagen de stripteasende juffrouwen him „werk" te verbieden. Men vreest namelijk het ontstaan van een reeks particuliere lo kalen, waar het leven wel eens nóg gro ver te keer zou kunnen gaan dan in de thans au fond nog schuldeloze strip- tease-etablissementen! Het is een veeg teken, maar blijkbaar onherroepelijk verbonden met „welvaart voor velen". OVERAL DREIGT BESMETTING - Gebruik regelmatig Want er is ten eerste een enorme vraag naar dit soort voorstellingen: de dagelijkse opvoeringen in alle grote Duitse steden zijn er een bewijs van. Het dringen van Duitsers en buitenlan ders voor de lokalen heeft bepaald niet ten doel om ergens in een lokaal een glas bier te drinken En de rijk- wordende bezitters van de diverse eta blissementen hebben nog niet met hun ogen geknipperd voor de protesten van de echte artiesten. De vraag is groot, en zij hebben er maar voor te zorgen, dat er vrouwen op him toneel komen, die aan de wensen van het publiek willen voldoen. Honderden Westduitse vrou wen en meisjes zijn daartoe bereid raison van dertig of veertig mark per avond, dat is goed 600 of 700 mark per maand. In geheel West-Duitsland be oefenen thans circa 5.000 vrouwen dit op het randje van grove onzedelijkheid balancerende beroep. Met kleinkunst beeft de hele strip-teaserij niets te maken, een ieder weet het. Het publiek komt om de sensatie te ondergaan van een juffrouw, die zich voor negentiende ontkleedt onder het gillende geluid van een vals jazzorkestje, het sissende val len van dure champagne in de glazen en het volschrijven van hoge rekenin gen. Het publiek vraagt en betaalt, de nachtolubbezitter biedt en int Proces in Parijs wegens aanslag op Soustelle Voor het militaire tribunaal in Parijs is gisteren in een rumoerige sfeer het proces begonnen tegen zes jonge Alge rijnen, die op 15 september j.l. op de Place de l'Etoile in Parijs met machine pistolen een aanslag op de huidige minister van staat Soustelle hebben gepleegd. Soustelle werd bij die aanslag licht gewond. Het is op de eerste procesdag tot felle woordenwisselingen gekomen tussen de verdedigers van de jonge Algerijnen en de regeringscommissaris kolonel Henne- quin. De verdedigers begonnen met het tribunaal onbevoegd te verklaren. Zij eisten voor de verdachten de status van krijgsgevangene. De zes verdachten, die lid zijn van het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" riepen verscheidene malen in koor: „Wij zijn soldaten". Toen de lijst van getuigen werd voor gelezen eisten de verdedigers, dat ook Soustelle zelf als getuige zou verschij nen. Soustelle heeft echter in een brief verklaard, dat hij niet zal verschijnen, wegens zijn ministersfunctie. De eis van de verdedigers werd door het tribunaal verworpen, doch de rechters besloten, dat Soustelle gehoord zal worden als dit in het verdere verloop van het proces nodig zou blijken. Een der verdedigers haalde zich de woede van de publieke tribune op de hals toen hij begon uit te wijden over de slachting" die het Franse leger in Algerije heeft aangericht toen Soustelle nog gouverneur-generaal was. De rege ringscommissaris beschuldigde de verde diger ervan, dat hij probeerde het proces in de politieke sfeer te trekken. Vandaag zouden de verdachten en de eerste getuigen worden gehoord. Atlantisch Congres Londen Aan het Atlantisch Congres, dat in juni a.s. in Londen wordt gehouden, zal Nederland met een delegatie van 9 leden van de Eerste en Tweede Kamer en 18 niet-parlementariërs deelnemen. Ter voorbereiding van dit congres zal het Nederlandse nationale comité „Con gres Londen 1959" in Den Haag een At lantische conferentie organiseren op 8 en 9 mei van dit jaar. Dezer dagen is de Nederlandse werk- commissie geïnstalleerd, die zich bezig zal houden met de geestelijke en cul turele aspecten van de Atlantische Ge meenschap. Voorzitter van deze werk- commissie is de heer J. Kortenhorst, secretaris mr. W. Koops. Leden zijn: dr. M. Boon, prof. dr. H. Brugmans, dr. ir. Th. Diepenhorst, prof. dr. G. C. van Nif- trik, prof. mr. M. Rooy, dr. B W. Scha per. prof. mr. L. G. A. Schlichting, me vrouw J F. SchouwenaarFranssen en ds N O Steenbeek. Drie leden van de werkcommissie zul len een drietal pre-adviezen opstellen volgens de richtlijnen, die in de eerste vergadering van de commissie werden gegeven. Bewijzen landbrug in Indonesië Fossielen van 500.000 jaar Pater dr. J .Verhoeven, missionaris op het Indonesische eiland Flores, heeft voor de wetenschappelijke raad van In donesië in Djakarta een lezing gehouden over zijn archeologische onderzoekingen op Flores. Dr. Verhoeven zei, dat pas ontdekte fossielen op Flores nieuwe bewijzen zijn van het bestaan van een landbrug, die duizenden jaren geleden het Maleise schiereiland, Sumatra, Java en sommige Oostindonesische eilanden met elkaar verbond. De gevonden fossielen waren skeletten van de „stegodon", een primitieve en thans uitgestorven tak van de familie der olifanten. Deze fossielen, aldus dr. Verhoeven, dateren uit nog vroegere tijden dan eerder in het gebied gevon- dten resten. Vroegere opgravingen had den slechts stenen gebruiksvoorwerpen uit het palaelithicum en mesolithicum opgeleverd. Maar de laatste onderzoe kingen leidden tot de ontdekking van de fossielskeletten, die tot de familie der stegodons bleken te behoren. Dr. Verhoeven zei, dat dit door andere Europese archeologen is bevestigd, o.a. door dr. D. A. Hooijer. verbonden aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie te Leiden. Volgens dr. Hooyer da teren de fossielen terug tot het Pleisto ceen en zijn zij ongeveer 500.000 jaar oud. De ontdekking van de fossielen op Flores is een bewijs dat de stegodlon ook in de oerwouden van Java en Sumatra moet hebben geleefd. Deze eilanden waren tot dusver de zuidelijkste streken waar resten van de stegodon werden gevonden. In het verled/en, aldus dr. Verhoeven, meende men dat er een landbrug be stond die van Malakka tot aan Bali liep. Maar de nieuwe vondst betekent dat deze brug zich tot Flores uitstrekte, en misschien nog verder. De wetenschappelijke raad van Indo nesië heeft de regering intussen om gelden verzocht om een uitgebreid on derzoek op Flores in te stellen naar aanleiding van de nieuwe vondsten. Een woordvoerder van de raad zei dat de leden zich bewust zijn van de betekenis van de fossielen voor de internationale wetenschap. Ook verzocht de raad de regering de plaatsen op Flores waar fossielen werden gevonden, onder toe zicht van de staat te brengen. Er werd een comité van onderzoek van vjjf man gevormd, dat de plannen moet voorbe reiden voor het zenden van een expedi tie naar Flores. Krebbers oogst succes met Beethoven in Londen (Van onze Londense correspondent) De violist Herman Krebbers, concert meester van het Residentie-Orkest, heeft gisteravond in de Royal Festival Hall in Londen met groot succes zijn debuut als solist gemaakt met Beet- hovens vioolconcert in d gr. t., opus 61. Hij trad op met het London Symphony Orchestra onder leiding van Charles Groves. Krebbers gaf een bewogen en smetteloze voordracht, welke uitmuntte door prachtige stijl en warme intonatie, vooral in het langzame gedeelte, dat hij op zeldzame wijze verklankte. Hij bracht de stampvolle zaal, gevuld met meer dan 3000 toehoorders, tot geestdrift, welke zich in een langdurig applaus ontlaadde. Eerste onderzoek naar brand levert geen resultaat op Een korte felle brand, die zich even ernstig liet aanzien, heeft gisteravond gewoed in de ruim zeven meter hoge zolderverdieping van een der panden nabij de westelijke ingang tot de galerij op de hoek van het Frederiiksplein en het Westeinde te Amsterdam, waar pre cies dertig jaar geleden het Paleis voor Volksvlijt in vlammen opging.. Het torenhoge vuur werd aangewak kerd door een straffe noordoosten wind, doch de brandweer bestreed de vlam men energiek en na ongeveer een half uur was men de brand meester, waar door niets anders dan de uitgestrekte zolderverdieping en het daarin opge slagen huisraad verloren gingen. Mede op aanwijzingen van de hoofd bewoonster van de eersite etage, mevr. de weduwe T. J. S. Strenger, die op bed lag te slapen en door de politie naar buiten werd gebracht, stelde het brand- piiket een zeer nauwkeurig onderzoek in naar de mogelijkheid van brandstich ting. Uit verhalen van de weduwe bleek namelijk, dat de onder de zolder ge legen derde etage 's middags door een man, een vrouw en een zoon was ont ruimd op gerechtelijk bevel, hun per deurwaardersexploit aangezegd. Tussen deze mensen en de hoofdbewoonster zou reeds lange tijd ernstige ruzie hebben bestaan. De inwoners hadden de weduwe bij het gedwongen verlaten van de woning gedreigd. Aangezien mevrouw Strenger evenwel in kennelijke staat verkeerde, kon men op haar verklarin gen niet verder afgaan. Zij heeft voor de nacht onderdak gekregen op het politiebureau. Ze zou vandaag opnieuw worden gehoord. Prof. Oud: „Beslist niet met socialisten samen" Einde aan brede-basis politiële maken Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de VVD, heeft te Hoorn zijn eerste verkiezingsrede gehouden. Hij rele veerde eerst de gang van zaken in het Nederlandse politieke leven sinds de oorlog. In de naoorlogse periode leefde Neder land in een economische staat van be leg, waarbij de overheid noodzakelijker wijze grote bevoegdheden bezat. De VVD zag deze toestand als een tijdelijke, in tegenstelling tot de P. v. d. A. en het werd steeds evidenter, dat de liberalen in het kabinet geen invloed konden uitoefenen op het samenspel tussen ka tholieken en socialisten. Door de WD is toen getracht een z.g. „derde macht" te formeren, met als bondgenoten de anti-revolutionairen en de christelijk historischen, doch dit mocht niet geluk ken. Na 1952 is de plaats van de VVD in het kabinet ingenomen door de anti revolutionairen, die echter niet anders dan als zetelversiering van de rooms- rode coalitie hebben gediend. Alhoewel de tegenstellingen tussen P. v. d.A. en KVP zich bij de verkiezingen in 1956 bleken te hebben toegespitst, werd er toch weer een brede basis kabinet ge formeerd. En toen plotseling de beste dingsbeperking kwam hebben vele kie zers zich bij de neus genomen gevoeld. Het resultaat is geweest dat de staten- en de gemeenteraadsverkiezingen grote overwinningen voor de WD te zien hebben gegeven. De P. v. d. A. voelde zich niet erg gelukkig meer in het ka binet en het gevolg is de crisis van 11 december geweest. Omtrent de beant woording van de vraag wat er na 12 maart zal gebeuren, had prof. Oud maar weinig positiefs van de andere partijen vernomen. „Alleen de VVD weet wat hij wil: beslist geen samenwerking met de socialisten. Met de rechtse partijen zou dat mogelijk zijn op grond van het feit, dat hun politieke doelstellin gen in feite meer naar die van de VVD neigen, dan naar die van de P. v. d. A." Prof. Oud was van opinie dat „er een eind dient te komen aan de bredebasis-politiek, die ons in het moeras heeft geholpen". Advertentie de gehele dag onwrikbaar op zijn plaatst Als U wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan DENTOFIX een nieuw, beproefd, antiseptisch poeder en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit ver geten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl DENTOFIX is daar bij verfrissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete neutrale plastic llacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en dro gisterijen. d r t fi t S s' VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 Paris vous parle. 18.30 RVU: Menselijke verantwoordelijkheid in het arbeidsproces, door dr. ir. J. J. van der Spek. Tweede lezing. 19.00 V. d. kind. 19.05 Alles opéén kaart. 20.00 Nws. 20.05 Cabaretprogr. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Toneel bes chouwi ng 22.15 Pianorecital 22.40 Orgelconcert 23 00 Nws. 23.15 Beursber. te New York 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Moderne muziek. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje 19.30 Gram. 20.00 SUS-actie 21.20 Viool en piano. 22.00 Aan de poorten van een nieuwe t(id, caus. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Intern. Agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Intern, keuken. 20.30 Het grote offensief, film. 21.00-22.30 Flim. VOOR WOENSDAG 4 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00'Nws. 8.18 De Ontbijtcluib 19.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 93'59.40 Water standen. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. l'l.OO Gram. 12.00 Dans- muz. 112.30 Land- en tuiinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12 38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonstaelltngsagenda. 13.20 Fromenadje-orik. 13.50 Medische kxem. 14.00 Gram. 15.00 V. d. Jeugd'. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regerlngsuitz. Rijksdelen Overzee: JeugdJuitz.De brie venbus gaat open. correspondentieclub oJ.v. Regina Zwart. VARA: 18.00 Nws en comm. 18.20 Jazz- muz. 18.45 Act 18.55 Gram, en VARA- Varia; 19 00 V. d. kind. 19J10 Joods progr. VPRO- 19.30 V. d> Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Een leven, hoor spel. 21.50 Lichte muz. 22.15 Tussen mens en nevelvlek caus. 22.30 Sopr. en piano. 2300 Nws. 23.15 Gram. 23 30 Orgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. Hilversum II. 298 m. NORV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde rrmz. 7 50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.20 Een ieder die zoekthoorsp. 12.20 Gram. 12' 30 Land- en tuimb.m'eded. 12.33 Amms. muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13 50 De Consul, opera. 15.30 Barok-ens. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV. 1800 Gram. 18.15 Speotrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, caus. 18.30 Gram. 18 45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koor en sol. 19.30 Radiokrant 19.55 On de man af. caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Pianorecital. 20.20 Concertgebouwork. en soliste. 21.00 Her wonnen Vaderland klank-b. plm. 21.45 Muz. caus. 2'1 55 Concertgeb ork(verv.) 22.30 Gram. 22 45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsil. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: '17.00 V d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 De vijand van gisteren, tv-spel. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e UJn van 1820 uur) National emblem, Ramona, The near ness of you, La vie en rose, Orkest Ed- mundo Ros; The Teddy Bears picnic. The Coronets; Julie la Rousse, No. do not say no. Come back to me. Maurice Larcange; Horsey, horsey, The Coronets; Domino, Boom, Waltz 'of Paree, Orkest Stanley Black; Come, o my love, Harry Belafonte; Who's sorry now, The glory of love, Fritz Schulz Reichel; A ruble a rumba, The Merry Macs; Shine, Make believe. Chee chee-oo-chee, I love my baby, Orkest Joe Loss; Vol vlstu gaily star. The Merry Macs; Love is the sweetest thing, The call to arms, Bobby Pratt; On the bumpy road to love. The Merry Macs; Guagllonë, Orkest Werner Müller; Out of the night, Coleman Hawkins; Serenade from Les millions d'Arlequln, Orkest Werner Mül ler; No other love. Helen O'Connell; I'll see you in my dreams, Gerhard Gregor; Beau night in Hotchklss corners, Jackie Davis; I should care, June Christy; La Bamba, Ruega por nosotros. Orkest Ro berto del Gado; Cindy. Paques a la Trini- té. Orkest Armando de la Trinidad; It could happen to you, June Christy: You- re driving me crazy. Girl of my drams, Am I blue. But not for me. Orkest Jackie Gleason; I'm beginning to see the light. Helen Forest; Spain. Toledo blade, Lionel Hampton. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Cricketber. 13.10 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Pianospel. 15.00 V. d scholen. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Voor de oudere mensen 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the Souith-East. 19.45 Volksdansen 20.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 31.00 Der Zlgeunerbarcrtx operette. 22.00 Nws. 22 15 Klankb 23.00 Planorecital 23 15 Wetensoh. overz. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Cello, klarinet en piano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr.. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en dansmuz. 12.45 Verz.progr. van dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. 14.30 Nws 14 45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 1*5.30 Nws 16.00 Orkconc.: verz.progr. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs Dale's dagboek. 17.45 Gevar. progr. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. Onder en boven de maat (Van onze t.v.-medewerker) Er bestaat naar ons gevoelen geen twijfel aan of in de bioscoopjournaals van heel Zuid-Amerika zal over een paar dagen het vertrek-filmpje van Prins Bernhard draaiden, dat het NTS- journaal ons gisteren toonde. Wat de Prins zei, bleef ons duister, want hij sprak zijn afscheidswoord in naar het ons voorkwam vloeiend Spaans en naar het leek met het gemak, dat heel zijn optreden kenmerkt. Dat is dan een introductie, ver boven de gebruikelijke maat. De VARA opende met een paar flitsen van het verkiezingscongres. Men kent ons negatieve standpunt over de politiek op het scherm. Het spijt ons te moeten bekennen, dat toen er juist midden in een nogal pittig stukje van-dik-hout- zaagt-men-pLanken een storing optrad, onze achtergedachten vermoedden, dat er vanwege de Regeringscommissaris werd ingegrepen. Het had er alles van, dat deze veronderstelling onjuist was en daarvoor moeten we dankbaar zijn, want het is goed te leven in een land, waarin men vrij kan zeggen en doen, wat men wil. Dat dit voor de politieke partijen bepaalde verplichtingen met zich mee brengt, zal hopelijk bij de voor de pro paganda verantwoordelijke instanties snel doordringen. IK geen ti Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en lucht wegen te zuiveren met ABDIJ SIROOP/™"? 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progT. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 2230 Nws. en gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. 0.30 Nws. 0.55—'1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Jazz. 19.50 Joegoslavische volksmuz. 20.10 Hoor spel. 20.45 Ork.oonc. 21.15 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.20 Cabaret progr. 23.05 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.104.00 Lichte muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Idem. 16.00 Gevar. muz. 16.55 Gram. 20.16 Hoorsp. 21.45 Gram. 22.45 Nws. 23.10 Kamermuz. 23.53 —24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Gram.. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Ba rok-ens. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.20 V. d. Jeugd 17.45 Zangrecital. 18.00 Gram. 18.10 Idem. 18.15 Lékenmoraal en filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Sportrep. 21.15 Vlaamse liederen. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Pedagoglsohe caus. 22.25 Kamer muz. 22.55 Nwis. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13-10 en 14.10 Gram. 14.15 Belgische muz. 15.15 Omr.koren. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en plano. 17.40 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.15 Gram. 31.15 Hoenrsp. plm. 22.00 Nws. 22.10 Hoorsp. (verv.). 23.00 Nws. BINNENLAND De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijke Onderzoek heeft een amateur eclips-expeditie subsidie ver leend om op de Canarlsche Eilanden de totale zonsverduistering op 2 oktober a.s. te kunnen gaan waarnemen. Bedoelde expeditie staat onder wetenschappelijke leiding van dr. C. de Jager, verbonden aan de Utrechtse Sterrewacht. De algehele leiding berust bij mr. G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Maarn. De Jaarlijkse nationale show van da mes- en herenmaatkledlng zal op maan dag 9 maart ln „Tivoll" ln Utrecht wor den gehouden. In de kantoren van de herenkleding fabriek Union aan de Oosterhamrlkkade te Groningen ls ingebroken, waarbij ruim f 5000,aan papier- en kleingeld is mee genomen. Tot dusver heeft men nog geen spoor van de daders kunnen vinden. Het geld was bestemd voor loonuitkeringen. De Staatssecretaris van O. K. en W.. heeft aan de letterkundige W G. van Maanen te Laren (N.-H.) opdracht ver leend tot het schrijven van een novelle. Prins Bernhard zal vermoedelijk de luchtvaartweek openen, die van 30 mei tot 7 Juni in Brighton wordt gehouden door de Royal Air Forces Association" en de Royal Air Force. Een 31-Jarige ongehuwde vrouw uit Hoensbroek (L.) heeft bekena haar pas geboren kindje ln de rloolput op de Steenberg aldaar geworpen te hebben, waar het door spelende kinderen dood werd gevonden. De vrouw heeft geen me deplichtige gehad. ZIJ ls Ingesloten Id het Huls van Bewaring te Maastricht. BUITENLAND Er zijn in januari 26 Hongaren naar Oostenrijk uitgeweken, die daar om poli tiek asiel hebben verzocht. Sedert een Jaar zijn in één maand tijds niet zoveel Fmgaren naar het Westen gevlucht. Mevr. Indira Gandhi, dochter van de premier van India, Nehroe, ls gekozen tot voorzitster van de Congres-partij. Zij is de derde vrouw die het voorzitterschap be kleedt van deze partij die thans 74 Jaar bestaat. Het ls ook de derde keer dat een lid van de familie Nehroe deze functie bekleedt. De vader van Nehroe was in 1928 voorzitter en premier Nehroe was twee keer voorzitter. Bij een brand ln een dichtbevolkte voorstad van Phnom Penh zijn negentien personen omgekomen en twaalf zwaar ge wond. De brand ontstond, toen een pomppljp afbrak van een tank van een grote oliemaatschappij. De olie verspreid de zich over een gebied van meer dan een kilometer met Sampans, waarop vissers woonden en strohutten. Met ingang van gisteren zijn de Franse kranten duurder. Dit is een ge volg van de financiële maatregelen van de Franse regering. Van de meeste kranten die sedert december 1957 twintig franken kostten, bedraagt de prijs thans 25 fran ken. President Frondizi van Argentinië is gisteravond van zijn bezoek aan de V.S. ln Buenos Aires teruggekeerd. Zoals be kend hebben zich tijdens zijn afwezigheid relletjes voorgedaan en hebben de Pero- nlstlsche en communistische vakbonden getracht door een algemene staking een regeringscrisis uit te lokken. Te Aising in Beleren zal binnenkort een snuifconcours worden gehouden. Het ls georganiseerd door een groep mensen die de snuiftradltle ln ere wil herstellen. De deelnemer, die erin slaagt om het eerste een zestien centimeter lange draad snuif op te snuiven, zal tot winnaar wor gen uitgeroepen. Vijf Amerikanen en een Nleuwzee- lander hebben met een „sno-cat" een ge slaagde tocht gemaakt van 2600 kilometer door een deel van het Zuidpoolgebied, dat tot dusver nog niet verkend was. De mannen trokken van Little America naar de McMurdo Sound, waar zij zaterdag na 109 dagen aankwamen. Vier gewapende jongemannen heb ben gisteren te Geneve uit een auto van de Zwitserse Nationale Bank een bedrag van 1.4 miljoen frank (ongeveer 1.25 mil joen gulden) gestolen. De daders maakten zich meester van het geld, toen de auto voor een filiaal van de bank stond. ZIJ ontsnapten ln een uit Lausanne gestolen auto. Vrijdag werd te Zürich een bank beroofd door een Brit, die de kassier ernstig verwondde en bij zijn poging om te vluchten een taxichauffeur doodschoot. Zijn bult bedroeg slechts 215 franken. De Brit Peter Townsend heeft een rechtsvordering Ingesteld tegen de direc teur van het Franse weekblad „L'Express" en tegen de Journalist, die op 15 novem ber van het vorige Jaar in dat blad een artikel over Townsend heeft geschreven. Hij zei daarin, dat Townsend geldelijk voordeel wil trekken uit de onthulling van bijzonderheden over zijn privé-leven. De Brit eist een symbolische schadever goeding van één frank alsmede publikatte van het vonnis in vijftig bladen op kosten van beklaagden. John L. Lewis, voorzitter van de vak bond van Amerikaanse mijnwerkers, ls ernstig ziek, aldus heeft de dokter die hem in het Academisch Ziekenhuis van Georgetown behandelt, medegedeeld. Lewis ls 78 Jaar oud. Hij werd vrijdag J.l. na een hartaanval opgenomen. De Poolse politie maakt weliswaar geen gebruik meer van lichamelijke mar telingen, doch bij het verhoren van ver dachten wordt wel gebruik gemaakt van „chantage, leugens en morele druk die de gevangene vernederen", zo heeft de Pool se r.-k. geestelijke Pirozynski maandag voor een rechter in Warschau verklaard De pater zei dat hij was gearresteerd op grond van getuigenissen van een provoca teur der politie. Hij staat terecht omdat hij als hoofdredacteur van een rooms- katholiek tijdschrift papier op de zwarte markt zou hebben gekocht om een grotere oplage te bereiken dan hem was toege staan. DINSDAG Prediker: Volle Evangeliezending. Spr. J. Maasbach over: Gebedsgenezing. 8 uur nam. Schouwburg: Chr. Lyceistenver. „Amlcl- tia et Animo Jucti" speelt: „Een nacht vol verwarring". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Jaarverg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. uur nam. Stadszaal (foyer): mr. Reind M. de Vries over kleurenfotografie. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing J. D. v. d. Waals „Twee bekerculturen". uur nam. Oegstgeest. (Zendingshuis Herv. Kerk)Venkoopdag Vrouwen-zendings kring. 29i uur nam. Oegstgeest. (Witte Huis): Verkie zingsvergadering P. v. d. A. Spr. H. J. Hofstra „Het financiële beleid en de ka binetscrisis". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning 12.501.20 uur nam. Schouwburg: Diesviering Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. Volkshuls: Filmavond voor ouders. 8 uur nam. Sted. Gymnasium: Ver. van Vrienden van Leids Gymnasium. Surlname-avond. 8 uur nam DONDERDAG Baptisten/kerkZendingsavond, evan gelist Ernesto Gubler uit Reus (Spanje) over: De strijd en zegen van onze Spaanse geloofsgenoten, met lichtbeelden. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Bijbelstudie Ad- ventskerk. 89 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Levendaal 1: Hulsh. Voorlichting. Film „Kent uw Industrie". 2.30 uur nam. Schouwburg: Diesviering Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Residentie-Or kest o.l.v. Mario Rossi, solist Janos Star ker. 8 uur nam. VRIJDAG Academie; Inauguratie prof. dr. F. Vos. 4 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mr. C. A baron Bentlnck. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7 AS uur nam. Rehoboth; Jaarvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en Boerinnen. 8 uur nam. Schouwburg: Diesviering Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. ZATERDAG Bret: ut, 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventskerk. Bij belstudie 1011 uur voorm.; 1112 uur voorm. Spr. ds. F. J. Voorthuls. Schouwburg: Diesviering Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. Wassenaa r: Clubtent s.v. Was senaar. Carnevals' st buurtveren. Kerke - hout. 8 uur nam Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B W. J. Robert. 2.30 uur nam. Volkshuls: Poppentheater Harlekijn „Het onbekende eiland". 8 uur nam. Aati de verdere programma-opbouw was het wel te merken, dat men om Hommeles voordelig te laten uitkamen, een beetje op de kleintjes moest letten. Het experimentele filmpje over het schil derij „Mona Lisa", waarvan de glimlach door de eeuwen heen ons nu nog boeit (het zijn woorden uit de door de VARA verstrekte aankondiging) was wat erg aan de goedkope kant, want hoe kan men die aanprijzing rijmen met de ge sproken tekst, die repte van het ondoor grondelijke vollemaansgezicht? Men hoeft voor ons het schilderij niet mooi te noemen als men het lelijk vindt, maar het werk van Da. Vinei achten we toch te belangrijk om als onderwerp te dienen voor nozem-achtige grapjasserij. Even eens beneden de maat was het met het verwachtingen-wekikend woord „docu mentaire" aangekondigde goud-filmpje uit Alaska, een rommelig geval met brokkelig commentaar. In de korte pauze werd het liedje „Fiove" (Regen), gezongen door Dome- nioo Modugo, dat de erepalm in San Remo verwierf, ten gehore gebracht. De tekst kunnen we niet 'beoordelen, maar de fijnzinnige en stemmingsvolle muziek viel ons zaterdag reeds op. De zanger was overigens al voor de bui binnen, want aan zijn het vorig jaar bekroonde Volare verdiende hij tegen de 6 miljoen guldens. Bovenmatig zou men kunnen stellen. Boven de maat was tenslotte het be faamde Pension Hommeles, waarvoor men dan ook in de bus had geblazen door Ank van der Moer en Guus Her mus extra te engageren. De Mexicaanse klimaatschok heeft Annie M. G. bepaald geen kwaad gedaan. Haar tekst ver diende de zware bezetting zonder twijfel. De zwier, waarmee de grote actrice haar rol, vooral na de hartversterking, op het scherm slingerde, was grandioos. Als we het al niet wisten, zou reeds op grond van deze aflevering geconstateerd moe ten worden, dat Erik de Vries één onzer kundigste regisseurs is. Maar wanneer biedt men hem, die wegens principiële bezwaren tegen die verzuiling zich niet aan één der t.v.-seoties wenst te binden, eens de kans om een girote dramatische produktie te brengen? Debat prof. Oudprof. Samkalden „Is de Party van de Arbeid ondemo cratisch?" zal het onderwerp zyn van een discussie voor de VAR A-microfoon tussen prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en prof. dir. I. Samkalden, lid van de P. v. d. A. en oud-minister van Justitie, op vrijdagavond 13 fe bruari van 21.0021.45 uur. Prof. dr. G. C. van Niftrik (C.H.U.) zal het debat leiden. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Kweekschool voor Voorbereidend On derwijs (Vliet)K. en O.-cursus Boetseren olv. J. Kalsbeek. 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „De tien geboden". AJ. Dage lijks 2.30—7.30 uur. Lldo „Het meisje Rosemorie". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Rivalen zien niet om...." 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.16 uur. Rev „De held der Semlnoles". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Don derdagcyclus: „Blackboa Jungle". Casino ,,'s Nachts op Montmartre". 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.16 uur. (Geen middagvoorstellingen, behalve zaterdag en zondag). TENTOONSTELLINGEN AcademiegebouwTentoonstelling „In formele Kunst". (T/m. 28 februari). Lakenhal: „Schatten uit het Maurits- huis". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam. (lot 16 februari 1959). Lakenhal: „De Grafische". Werkd. ÏO— 4 uur, 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart). Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh". Werkd. 10—4 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toostelling .Wat doe Je ln de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tekeningen van Bernard Boutteville. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 14 febr.). Avond- en nachtdienst Apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Reyst Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Helder geh. bew. ono geh. bew. o Zd.-Llmb. onbewolkt no u i* d' Is 6. 1039 -2 -3 1036 -3 -4 1035 -3 -3 1039 -4 -4 1038 -4 .4 1037 -4 -5 1036 -5 -5 1035 -4 -4 V 00 0 üi q t a 4> O-. ÜeS a 2 Helsinki onbewolkt wnw 5 -4 0 Stockholm geh. bew. w 2 -2 0 Oslo onbewolkt windstil -7 0 Kopenhagen onbewolkt n 6 0 0 Aberdeen onbewolkt windstil -8 0 Londen onbewolkt no 5 1 0.1 Amsterdam zwaar bew. ono 6 -3 0 Brussel onbewolkt ono 5 -4 0 Luxemburg onbewolkt ono 9 -5 0 Parijs onbewolkt no 7 -3 0 Bordeaux onbewolkt nno 2 -3 0 Grenoble licht bew. windstil -2 0 Nice geh. bew. n 4 8 6 Berlijn zwaar bew. wzw 3 -3 0 Frankfort onbewolkt no 2 -5 0 München geh. bew. o 7 -5 0 Zürich geh. bew. ono 4 -3 0 Genève zwaar bew. no 8 -1 0 Locarno motregen windstil 1 6 Wenen onbewolkt nnw 3 -6 0 Innsbruck half bew. windstil -7 0 Rome zwaar bew. zzo 3 12 1 Ajaccio half bew. ono 1 7 6 Madrid sneeuw windstil 0 10 Mal lor ca regen ono 7 9 35 Algiers geh. bew. windstil 9 0.1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2