Dulles maakt ernstige studie van tegenvoorstellen inzake Duitsland WEERBERICHT „As Parijs-Bonnzou één lijn trillen trekken tegenover Moskou Eigenaresse van „Hans Hedtoft" beschouwt het schip als verloren Mijnenvegers krijgen namen van Nederlandse Marine-officieren Scholen in Arlington en Norfolk gaan open voor negerleerlingen 97ste jaargang DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 No. 29661 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse Senator Fulbright heeft gisteren na een lang onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gezegd, dat de minister een ernstige studie maakt van de kwestie van tegenvoorstellen aan de Sovjet- Unie over Duitsland. Dulles had te kennen gegeven, aldus Fulbright, dat het noodzakelijk is de standpunten van alle verbonden landen met elkaar in overeenstemming te brengen. Volgens de Senator spraken Dulles en hü over verscheidene mogelijkheden, bijv. over terugtrekking van geallieerde en Russische troepen tot op een aanzienlijke afstand van de Elbe. Dit was voorgesteld door de Russische vice-premier Mikojan tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten. PLAN VAN BONN Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Vanwege de Westduitse regering werd gisteren op een persconferentie in Bonn meegedeeld, dat men hier het liefst het volgende plan voor het overleg over de kwestie-Berlijn en het Duitse probleem verwerkelijkt zou zien: voor 2 april a.s. een conferentie van de Westelijke ministers van Buiten landse Zaken om het Westelijke stand punt met betrekking tot de Russische voorstellen vast te stellen; van 2 tot 4 april, tijdens de NAVO- conferentie in Washington, het grote Westelijke overleg hierover; in de tweede helft van mei een minis tersconferentie met de Sovjet-Unie. Van regeringszijde werd gisteren ge waarschuwd om de 27ste mei, de dag waarop het Russische „ultimatum" voor een oplossing van de Berlijnse kwestie afloopt, toch vooral niet als iets reëels te zien. De Russen zelf hebben immers op 27 november in hun nota over Ber lijn slechts gesproken over een oplossing binnen zes maanden. Moskou kan dus zowel voor als na de 27ste mei iets tegen West-Berlijn ondernemen. Voor het Westen komt het erop aan, dat men een dergelijk ultimatum gewoon negeert. Over het bezoek van Dulles verklaar de men, dat het er hier niet om gaat meningsverschillen tussen Washington, Londen, Bonn en Parijs uit de weg te ruimen; het bestaan daarvan ontkende men. Het gaat in feite om nuances, om het gladstrijken van de plooien. Frans - Duits biok Dit alles neemt niet weg, dat hier de stemmen, die spreken over een Frans- Duits blok tegen al te veel tactisch toe geven aan de Russen steeds duidelijker worden. De Franse regering heeft enkele dagen geleden een voorontwerp van een mogelijk Westelijk antwoord op de Rus sische nota's over de kwesties-Berlyn en Duitsland aan Bonn gestuurd. Daarin zouden de Russische voorstellen hard worden teruggewezen, maar ter andere zijde zou er de bereidheid tot onderhan delen met Moskou uit blijken. Men meent nu, dat de Westduitse regering hiermee volkomen akkoord gaat en zelfs de Fransen zou hebben aangezet een dergelijk ontwerp te fabriceren. De Fransen gaan echter nog een stapje verder dan Bonn: waar Bonn een con ferentie met de Russen wil in de tweede helft van mei, daar zegt men te Parijs, dat een dergelijk overleg beslist na de beruchte datum 27 mei moet worden ge houden om de Russen duidelijk te ma ken, dat men niet onder de druk van een ultimatum wil praten. Het is om dit alles, dat men hier thans spreekt over een Duits-Frans blok en over „de as Parijs-Bonn", waarbij Parijs Bonn steunt in deze kwestie in ruil voor Duitse steun voor Frankrijk bij de Europese econo mische onderhandelingen. Hetgeen re geringskringen hier als fantasie bestem pelen Toch werd zoeken vandaag nog voortgezet W eersverbetering hield gisteren aan De Groenlandse Handelmaatschappij, eigenaresse van de „Hans Hedtoft" be schouwt het schip als met man en muis vergaan, aldus verklaarde zij gisteren. Tevens ontkende zij. dat het schip om de ijsbergen te vermijden, meer naar het zuiden om de uiterste punt van Groen land had moeten varen, zoals door som mige Kopenhaagse bladen was beweerd. Koningin Juliana naar Gstaad Koningin Juliana is gisteravond te 19.20 uur van Utrecht per trein ver trokken naar Gstaad in Zwitserland. Zij zal daar met enige bevriende echt paren een wintersportvakantie door brengen van 14 dagen. Schipper bekneld en doodgedrukt (Speciale berichtgeving) Gistermorgen omstreeks half zeven is de 20-jarige schipper P. Pouw uit Ka- merik in de Goejanverweliesluis te He kendorp door een ernstig ongeval om het leven gekomen. Schipper Pouw wilde, komende uit Lange Ruige Weide en op weg naar Vreeswijk, met zijn schip de Goejanver weliesluis binnenvaren, toen bleek, dat de stuurhut te hoog was en het schip dus niet onder de brug door kon. Alvo rens de schutsluis binnen te varen, werd cte stuurhut gesloopt. Nadat de sluis ge passeerd was, begon schipper Pouw de stuurhut weer in elkaar te zetten. Op dat moment passeerde in de gekanali seerde Hollandse IJssel een schip, dat een grote zuiging en hevige golfslag ver oorzaakte. Het gevolg was, dat het zo juist uit de sluis gekomen vaartuig werd weggedrukt en met grote snelheid ach teruit voer, waardloor de stuurhut werd gekraakt door het gewelf van de sluis. De schipper raakte bekneld tussen het stuurrad van het schip en het sluisge- welf. Toen men er met behulp van zoons van de sluiswachter in was geslaagd de ongelukkige te ontzetten en het schip weer vlot te krijgen, kon de direct ont boden dokter nog slechts de dood con stateren. De Rijkspolitie uit Oudewater stelde een uitgebreid onderzoek in. Het lichaam van het slachtoffer werd later oo de dag overgebracht naar Kamerik. Lichte tot matige vorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend droog, enkele overdrij vende wolkenvelden en hier en daar mist. Vannacht op de meeste plaatsen matige vorst, morgen overdag lichte vorst. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 FEBRUARI. Zon op: 8.17 uur; onder: 17.32 uur. Maan op: 5.24 uur; onder: 14.20 uur Hoogwater te Katwijk te 12.35 uur, laagwater te 8.00 en 20.39 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Gisteren werd het zoeken naar over levenden nog voortgezet, maar in de namiddag ontvangen berichten maakten geen melding van enig spoor van schip of passagiers. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht in Halifax, Nieuw Schot land, deelde mede, dat de geheimzinnige radiosignalen niet opgevat werden als een mogelijk teken van overlevenden; er waren geen speciale instructies naar de reddingboten of -vliegtuigen uitge gaan. Het beste nieuws was gisteren, al dus de woordvoerder, dat de weersver- betering aanhield. De golven waren niet meer zo hoog en de wind nam af. De directeur van de „Groenlandse Handelmaatschappij" verklaarde, dat de nasporingen dlinsdag zouden worden voortgezet, zo zei hij. De vliegtuigen, die het gebied afzoeken, kunnen tien uur in de lucht blijven zonder nieuwe brand stof in te nemen. .ikwil Bolletje/' Zij, die vielen Ontvingen postuum Militaire Willemsorde Nieuwe Mexicaanse ambassadeur De Mexicaanse regering heeft gisteren Rafael Fuentes benoemd tot Mexicaans ambassadeur in Nederland. De nieuwbenoemde ambassadeur is achtereenvolgens ambassade-secretaris geweest in Panama, Ecuador, Brazilië en Uruguay en in de V.S.. Hij werd in Washington bevorderd tot ambassade raad en bekleedde in deze rang diploma tieke functies in Chili, Peru en Argen tinië. Sedert 1953 is hij ambassadeur in Panama. Generaal Douglas MacArthur, de beroemde Amerikaanse veteraan, heeft van zijn oud-strijdgenoten bij zijn 79-ste verjaardag een enorme taart gekregen. De generaal bij het aansnijden van de taart tijdens een receptie in het Waldotf-hotel in New York Aan negen van de 16 thans in aanbouw zijnde ondiepwatermijnen- vegers voor de Kon. Marine zullen de namen gegeven worden van marine- of ficieren, die gedurende de oorlog 19401945 postuum met de Militai re Willemsorde werden onderschei den. Het worden de: Hr. Ms. „Alblas", ge noemd naar luitenant ter zee van spe ciale diensten 3e klas A. H. Alblas, die in juli 1941 als tweede agent per para chute in Nederland werd neergelaten en inlichtingen doorseinde naar Engeland. Hij werd ruim een jaar later gearres teerd en in 1944 gefusilleerd. TUdens het verhoor, dat 100 uur achtereen duurde gaf hij geen geheimen prijs. Hr. Ms. ,3ussemaker", wordt genoemd naar de duikbootcommandant luitenant ter zee le klasse A. J. Bussemaker, die als bevelvoerder van de O-16 op de reede van Patani 4 Japanse troepenschepen tot zinken bracht. Hr. Ms. „Chömpff" wordt genoemd naar de commandant van de torpedo jager „Piet Hein" luitenant ter zee le klasse J. L. M. I. Chömpff, die in Straat Lombok slag leverde tegen een Japanse overmacht van slagschepen en kruisers, waarby de Piet Hein strijdend ten onder ging. Het grootste deel van de beman ning overleefde deze slag niet. Hr. Ms. „Van Well Groeneveld" wordt genoemd naar de duikboot commandant C.A. J. van Well Groeneveld luitenant ter zee der le klasse, die met de K-14 een Japans konvooi in Straat Api aan viel en drie troepenschepen en een tank schip tot zinken bracht, het convooi werd beschermd door 2 torpedojagers en een kruiser. Hr. Ms. „Van Hamel", gaat de naam dragen van luitenant ter zee 2e klasse L. A. R. J. van Hamel, die geheel vrij willig als eerste organisator-parachu tist in Nederland neergelaten werd, waar hy berichten verzamelde en doorgaf naar Engeland. De rapporten die hü verzond leidden er toe dat diverse fabrieken die voor de vijand werkten konden worden gebombardeerd. Hy werd in oktober 1940 gevangen genomen en in juni 1941 ge fusilleerd. Hr. Ms. „Lacomble", krijgt de naam van kapitein ter zee E. E. B. Lacomble, die in de slag in de Javazee als comman dant van de De Ruyter met zyn schip ten onder ging. Hy wist tot tweemaal toe tijdens een zwaar bombardement de vijandelijke bommen door knap manoeu vreren te ontwijken en bracht kort daarop twee Japanse torpedojagers tot zinken. Aangezien het schip zelf mid scheeps een treffer had gehad, gaf hij de bemanning opdracht het schip te verlaten. Hr. Ms. „Van Moppes", wordt ge noemd naar de officier van de Marine Stoomvaartdienst 2e klasse, W. M. Mop- pes, die aan boord van de torpedojager Piet Hein in verstikkende rook, terwyl bovendien verscheidene brandstof- en stoomleidingen gesprongen waren, ver scheidene gewonden in veiligheid bracht en het bedryf op de stookplaatsen af zette. By dit reddingswerk kwam hij om het leven. Hr. Ms. „Van Straelen", wordt ge noemd naar kapitein ter zee B. P. M. van Straelen. Die als commandant van de kruiser .Java" tot tweemaal toe een jager aan val tüdens de slag in de Java zee afsloeg en tenslotte bif f Hr. Ms. .Schuiling" wordt genoemd naar de kapitein der mariniers W. Schui- ling, die in de meidagen aan het hoofd van een compagnie Mariniers de Rot terdamse Boompjes van Duitsers zui verde en daar 24 uur stand hield zodat andere hiermee iii verband staande Nederlandse tegenaanvallen met ge ring verlies aan mensenlevens kon den worden uitgevoerd. Bij de naamgeving aan de overige zeven schepen, zullen ook schepelingen herdacht worden. Dat is nog niet ge beurd, aangezien onder hen er geen waren, die postuum met de Willems orde onderscheiden zyn. Wel zijn er onder de te vernoemen die postuum de Bronzen Leeuw ontvingen. De schepen zullen in de loop van dit en volgend jaar aan de Marine toegevoegd worden. Zy hebben een waterverplaatsing van on geveer 200 ton. Audrey Hepbum is er erger aan toe dan men dacht Audrey Hepbum, de Amerikaanse filmster van Nederlandse afkomst, die, zoals bekend de vorige week van een paard is gevallen en daarbij let sel aan haar ruggewervels opliep, schijnt er op het ogenblik erger aan toe te zijn dan men aanvankelijk meende. Volgens de Mexicaanse pers heeft men bij haar ook nog andere inwendige kneuzingen geconsta teerd. De artsen zien het geval ech ter niet somber in en zijn van me ning dat zij spoedig zal herstellen. Gisteren is Audrey Hepburn in Holly wood teruggekeerd om te herstellen van haar verwondingen. De 30-jarige film actrice werd met een ambulanoe-vlieg- tuig vervoerd in gezelschap van haar echtgenoot Mel Ferrer, een verpleegster en een kamenierster. De reis van Durango, Mexico, naar Hollywood duur de zeven uur.. „Ik voel me best", zei Audrey, „ik ben helemaal goed". Ferrer sprak het gezegde van zyn vrouw, dat „het alleen pyn doet, als ik lach", tegen. „ZU lydt iedere minuut pyn," zei hü, „ze wil het niet zeggen en niet toege ven'.' Audrey hoopt over vier weken weer in Durango terug te zyn om de „The Unforgiven", een film van de Hecht-Lancaster-Hill productions, af te maken. Prins Bernhard werd gistermiddag bij zijn vertrek van Schiphol naar Zuid-Amerika uitgeleide gedaan door de Koningin en twee Prinses sen. Van links naar rechts Konin gin Juliana. Prinses Irene en Prin ses Margriet zwaaien het vertrek kende vliegtuig na. Achter hen de president-directeur van de KLM de heer Aler. Russen houden een Amerikaans konvooi uit Berlijn tegen Een Amerikaans konvooi, bestaande uit vier vrachtauto's, die jeeps vervoe ren, is gistermiddag door de Russen tegengehouden toen het de controlepost van Mariëniborn wilde passeren. Het was van Berlyn op weg naar West-Duitsland en wordt nog vastgehouden ondanks protesten van Amerikaanse zyde. Volgens een communiqué, dat vandaag door de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland werd uitgegeven, is de reden voor de Russische maatregel niet be kend. Van gezaghebbende Amerikaanse züde wordt vernomen, dat de Russen een jeep op een vrachtauto wilden inspecte ren. De Amerikanen lieten dit echter niet toe omdat zy dit in strijd met de regels achtten. ZU wezen erop, dat de jeep ogen en bloot op de vrachtauto stond en van de grond af kon worden geïnspecteerd. Een jongetje geloofde het niet Er zou eens een Amsterdams jon getje naar Venetië geschreven heb ben niet te geloven, dat de beroem de duiven op het niet minder be roemde San Marcoplein uit dB handen van de toeristen eten. Na- tuurlük laat je als gemeentebestuur van Venetië zoiets niet op je zitten en dus werden er 100 van die fa meuze San Marcoplein-duiven ge vangen en op het vliegtuig naar Amsterdam gezet. Gistermiddag was de plechtige overdracht op de kleine steentjes van de Dam. Er was één moeilijk- heidje. Het Amsterdamse jongetje had het kwalUke briefje niet on dertekend. Maar terwille van de publiciteit en de rad sprekende Italiaanse radioreporter was er snel een jongetje gevonden: de zeven jarige Pietje de Ries, die trillend van de zenuwen en bijna onder de voet gelopen door de opdringende nieuwsgierige hoofdstedelingen met een zacht stemmetje via de micro foon aan het Italiaanse volk toe vertrouwde ..Pierre" te heten. Toen kwam de Italiaanse consul-gene raal, de heer G. Contarini. de 100 nog gekooide klapwiekers overdra gen aan de Amsterdamse bevolking. Voorlopig zullen de diertjes in „Artis" acclimatiseren in de hoop, dat ze in het komende voorjaar de duivenkolonie op de Dam zullen gaan versterken. Verscheidene scholen in de Amerikaanse staat Virginia, die alleen toegankelijk waren voor blanke leerlingen hebben gisteren hun deuren voor negerleerlingen geopend. In een voorstad van Washington, Arlington, zyn vier negerleerlingen, drie jongens en een meisje, toegelaten tot de middelbare school, die sedert september 1958 gesloten was. Talrijke politieagenten patrouilleerden in de omgeving van de school om relletjes zoals zich in Little Rock voordeden, te voorkomen. Van de zyde van het bestuur van deze middelbare school werd later meegedeeld, dat men om 12 uur 's middags door iemand, wiens identiteit niet bekend is, was opgeb met de mededeling, dat er een bom in de school lag, die over 90 minuten zou ontploffen. Een onderzoek leverde echter niets op en de leerlingen zyn dan ook op schoolgebleven. In Norfolk aan de oostkust hebben zes scholen, die geen negerleerlingen toe lieten en in september gesloten bleven, hun deuren opengesteld. Zeventien neger leerlingen hebben de klassen betreden. Er deden zich geen incidenten voor.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1