Bliksembezoek van minister Dulles aan de Westeuropese hoofdsteden WEERBERICHT Onderzoek naar de mogelijkheid van overleg met de Sovjet-Unie —heeft Macmillan veel haast? Prins Bernhard per vliegtuig naar Zuid-Amerika vertrokken Poliopatiëntjes boden Prinses Beatrix verjaardagstaart aan ZOND REDDINGBOOT VAN DE HANS HEDTOFT SIGNALEN? 97ste jaargang MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 No. 29660 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.60 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal vrijdag in Bonn arriveren voor een gesprek met Bondskanselier Adenauer over de kwestie-Berlijn en de mogelijkheid van onderhandelingen met Rusland over het Duitse probleem. Dulles bezoekt deze week woensdag Londen en donderdag Parijs. Men meent hier, dat een tegenstelling tussen Washington én Londen aan de ene kant en Parijs en Bonn ter andere zijde de voornaamste oorzaak is van dit bezoek. Waar de Verenigde Staten en Engeland op korte termijn (april, begin mei) een ministers conferentie met Rusland willen houden, daar hebben De Gaulle en Adenauer daarmee in het geheel geen haast. Adenauer is van mening, dat geen enkele conferentie met de Russen over Duitsland mag plaats vinden in de schaduw van de Sovjetrussische dreigementen inzake Berlijn. Voorts voelt de Westduitse Bondskanselier weinig voor een nieuwe koers, voor nieuwe Westelijke plannen voor de Duitse kwestie. Tegelijk technisch debat in Washington Het is hier bekend, dat Dulles wel zeker uit is op het formuleren van nieuwe plannen voor de Duitse eenheid. In grote lijnen gezien wil de Ameri kaanse minister nu tijdens dit bliksem bezoek aan West-Europa de volgende problemen behandelen: het Westelijk antwoord in geval van een nieuwe blok kade van West-Berlijn, Westelijke eens gezindheid bij de beantwoording van de Sovjet-nota van 10 januari j.l., Ameri kaanse vastbeslotenheid om in West- Berlijn te blijven. Dulles' bezoek valt tijdens het donder dag in Washington beginnende Ameri kaans-Brits-Frans-Westduitse overleg, waai-bij politieke technici voorstellen zullen uitwerken voor het Westelijke antwoord aan Moskou betreffende de diverse Duitse kwesties. Dit samenvallen van geallieerd overleg en Dulles' bezoek aan Europa vindt men hier zeer verras send. Men concludeert daaruit, dat de Amerikanen de mening van Britten, Fransen, Duitsers en henzelf over de principes van de houding ten opzichte van de Sovjet-Unie in de kwestie-Duits- land nog altijd niet gelijk achten. In de grond van de zaak gaat het hier over tactische zaken. Vandaar dat dit bezoek, aldus Bonn, van zo bijzonder groot be lang is: tijdens deze reis zal de tactiek ten opzichte van Moskou worden vast gesteld, niet tijdens het technische over leg, dat donderdag in Washington be gint. Tijdens deze reis van Dulles ook moet men duidelijk maken, wat men precies verstaat onder termen als „Wes terse flexibiliteit", een .Duitse confede ratie" en dergelijke. Met een korreltje zout... Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Het Britse departement van Buiten landse Zaken heeft laten weten, dat Tal van Russische raketproeven mislukt Bij Russisohe raketproeven zijn tus sen maart 1956 en maart 1958 2.400 on gelukken met dodelijke afloop gebeurd, aldus meldde gisteren het Italiaanse persbureau „Agenzia Continentale", dat nogal eens betrouwbare berichten uit communistische landen heeft. Bijna een derde van de raketproeven is in die jaren mislukt, veelal door ma- teriaalfoutexi. Het persbureau, dat zegt te beschikken over een „gedetailleerd verslag van de Joegoslavische geheime dienst", ver klaart dat bij een van de ongelukken, te Sodolosj in Zuid-Siberië, een raket op een kazerne was terechtgekomen, waar door een niet genoemd aantal militai ren was omgekomen. Maarschalk Malinofski, de Sovjetrus sische minister van Defensie, heeft vol gens dit geheime rapport verklaard, dat de nieuwe wapens nog niet helemaal veilig zijn en dat zij niet vóór ongeveer 1965 de overwinning kxxnnen verzeke ren. Kernvoortstuwing De Amerikaanse commissie voor atoomenergie meldt „bemoedigende re sultaten' 'bij het onderzoek naar een raket met kernvoortstuwing. Verder wordt meegedeeld, dat het werk voor een atoomvliegtuig „met suc ces vele belangrijke technische mijlpa len is gepasseex-d". Het 386 bladzijden tellende halfjaar lijkse rapport vermeldt ook, dat men van plan is in totaal 33 atoomduikboten te bouwen. Mist De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondEnkele overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Van nacht lichte en hier en daar matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15uur). 3 FEBRUARI Zon op: 8.19 uur; onder: 17.30 uur. Maan op: 4.25 uur; onder: 13.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.09 en 24.00 u. Laagwater te 6.35 en 19.17 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Dulles' bezoek niet uit de lucht is komen vallen maar enige tijd geleden werd voorbereid. In diplomatieke kringen neemt men dit echter met een korreltje zout, want het verluidt, dat met „enige tijd geleden" eind vorige week wordt be doeld. Waarschijnlijk werd het bezoek zelfs pas j.l. vrijdag beklonken. Het is vrijwel zeker, dat dit een plotseling be sluit van Dulles' zijde is geweest. Dulles wil vooral denkbeelden verza melen en de reacties van de bondgeno ten peilen inzake een iets meegaander houding ten opzichte van een gesprek met de Russen. Volgens sommige waar nemers is Dulles, al zou hü dan wat soe peler geworden zijn, bevreesd dat de Britse premier Macmillan te ver zou willen gaan. Aanwijzingen hiervoor zou den zijn, de Britse geruchten over een eind april te houden conferentie met de Russen, alsmede speculaties, die van tijd tot tijd gehoord worden, dat Macmillan eventueel alleen naar Moskou zou willen trekken om Kroesjtsjef en de andere Sovjetleiders te polsen. Dulles wil ook weten, of Engeland thans voorstander is van een beperkte gedemilitariseerde zone in Centraal Europa. Macmillans haast, indien deze werke lijk zou bestaan, wordt door sommigen toegeschreven aan de naderende alge mene verkiezingen. Dulles is het laatst in oktober in Londen geweest en heeft ook nog voor de december-bij eenkomst van de NAVO in Parijs gelegenheid ge had met Britse ministex-s de Berlijixse kwestie te bespreken. Er zijn er ook in Londen, die geen speciale betekexxis aan het bezoek van Dulles toekennen, maar het beschouwen als een onderdeel in de onafgebroken onderlinge raadpleging van de Westelijke bondgenoten. Voor reis van vier weken Prins Bernhard is vanmiddag om staat Parana, en Holambra in de staat kwart over twaalf per K.L.M. van Schiphol vertrokken voor een reis van ongeveer 4 weken naar enige landen in Zuid-Amerika. Allereerst begeeft de Prins zich naar Chili, waar hij in Vina del Mar in zfón hoedanigheid van president van de Federation Equestre Internationale het Amerikaans hip pisch kampioenschap, waaraan ook Europese ruiters deelnemen, zal bij wonen. Tijdens zijn verblijf in Chili zal de Prins ook een bezoek brengen aan de president van dat land. Op 9 februari vertrekt Zijne Konink lijke Hoogheid voor een driedaags officieel bezoek naar Paraguay. In dit land zal hij o.m. besprekingen voeren met regeringsautoriteiten en vertegen woordigers van handel en industx*ie. Zijne Koninklijke Hoogheid za-i ook de Nederlandse kolonie ontvangen. Ook staan tochten op het programma naar de onlangs in ontginning gekomen ge bieden van Paraguay. Op 13 februari zal de Prins naar Brazilië doorreizen. Het voornaamste doel van het bezoek aan dit land is een tocht van enkele dagen langs de Neder landse landbouwkolonies Carambei, Castrolanda en Monte Alegre in de Mexico te vexhlijven. Sao Paolo. Prins Bernhard zal in deze nederzettingen een indruk kunnen krij gen van de ontwikkeling van de Neder landse landbouwemigx-atie in Brazilië. Hij zal daar ook bij Nederlanders of oud-Nederlanders logeren. Na deze tocht zal Z.K.H. de gast zijn van de gouver neur van de staat Sao Paolo in de ge lijknamige stad, alwaar hij, overeen komstig zijn wens, gelegenheid zal heb ben met vertegenwoordigers van handel en industrie in contact te komen. De Prins zal ook aandacht besteden aan de daar gevestigde Nederlandse bedrijven en de „ulrijke leden van de Nederlandse gemeenschap ontmoeten. Hij zal hun clubhuis in Pirituba bezoe ken. Op 18 februari komt de Prixxs in Rio de Janeiro aan, waar hij bezoeken zal breixgen aan verschillende autoriteiten. Op 20 februari zal hij de gast zijn van president Kubitsohek in Brasilia, de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad van Brazilië. Ook in Rio de Janeiro zal hij de Nederlandse kolonie ontvangen. Vermoedelijk op 21 februari zal de Prins Brazilië verlaten teneinde nog enige dagen voor een privé-bezoek in Op Cuba ontplofte granaat in een dankprocessie In de gevangenis van Havanna is za terdagnacht de oud-legerkapitein Pedro More jon terechtgesteld. Hij was ter dood veroordeeld voor „oorlogsmisda den". Er zijn zondag dxie mensen omgeko men en ruim vijftig gewond tengevolge van een ontploffing te midden van een processie te Santiago de Cuba. De pro cessie waaraan 10.000 mensen deelna men, stond in verband met een dank dienst voor het herstel van de vrede op Cuba. Ambtenaren zijn van oordeel, dat de ontploffing is veroorzaakt door een handgranaat, die naar de processie is geworpen. Op de plaats van de ontplof fing werden delen van een handgranaat gevonden. Ook geschenken van andere deputaties Kroonprinses Beatrix, die zaterdag haar 21ste verjaardag vierde heeft in hel paleis Soestdjjk de burgemeester van Amsterdam en deputaties van de organisa ties waarvan zjj beschermvrouwe is ontvangen. Vier poliopatientjes uit het Goois kinderziekenhuis reden in een hofauto naar paleis Soestdijk om Prinses Beatrix geluk te wensen namens het Prinses Beatrix Poliofonds, waarvan de Prinses beschermvrouwe is. Het waren de 3-jarige Jantje Booy, de 3-jarige Ria Bouw, de 9-jarige Joke Okkerman en de 5-jarige Frits Clutsel. Met de kinderen kwam ook een grote verjaardagstaart mee, die in de Empire-salon aan de tuinzjjde van het paleis voor korte tijd te pronk werd gezet met 21 brandende oranje kaarsjes. Samen met Joke had de Prinses de kaarsjes aangestoken, samen met de deputatie at zjj er even later smakelijk van. Er kwam ook nog limonade bij, zodat de vier kinderen een waar smulfestijn hadden alvorens weer in de hofauto naar Bussum te worden gebracht! Enkele poliopatientjes uit het Goois kinderziekenhuis hebben zaterdag Prinses Beatrix in het Pa leis Soestdijk ter ere van haar 21ste verjaardag namens het Prinses Beatrix Poliofonds een taart met 21 kaarsjes aangeboden. De jarige Prinses keek belangstellend toe, hoe de negenjarige Joke Okkerman en zuster J. Th. M. Kloosterhuis de kaarsjes ontstaken. Prijs van f 30.000 In de 542© Staatsloterij tweede klasse is een prijs van f. 30.000 gevallen op no. 7552. -« De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, bood namens de gemeente de Prinses een gouden penixing aan, die geslagen is ter gelegenheid van het eerste officiële bezoek van de Prinses aan de hoofdstad op 30 juni 1956. De penning werd ontworpen door prof. P. Gregoire, hoogleraar aan de Rijksacade mie voor Beeldende Kunsten te Amster dam. Voorts kreeg de Prinses zeven gouden tientjes ter bevestiging aan een armband, resp. daterend van 1832, 1842, 1876, 1897, 1898, 1913 en 1925. Ook ontving de Prinses een deputatie van de samenwerkende iixstituten voor kimstonderwijs te Amsterdam, die be stond uit: Jacques Commandeur, mej. Madeleen Brinkman en mej. Emmy Janse. Een deputatie van de Kon. Mare chaussee bood de Prinses een bloemen mand aan. De deputatie bestond uit brigade-generaal L. de Zeeuw, kapitein J. H. Bruinen, le luitenant D. J. Koe man, adj.-onderofficier A. C. van Soest, wachtmeester eersteklasse B. Berke- meijer en marechaussee eerste-klasse A. P. Borsje. De laatste deputatie kwam van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij- verenigingen. De deputatie, die bestond uit dr. C. Brands, P. K. Kistemaker, A. J. C. Boon en twee jeugdige leden: Frouwkjen Osinga en Greta Jeanett-a de Kruif, bood een schelpvoxmige bloe menmand aan met een bodem van goud gele appelen en een symbolische voor stelling van een hindernismuxirtje van immortellen. Aan weerszijden daarvan een opmaak van lila orchideeën. Geen kiesrecht voor Ruime winst voor de liberale oppositie in Luxemburg Hoop op overlevenden nog niet opgegeven Vliegtuigen in actie Vannacht hebben verscheidene sta tions in Zuid-Groenland en schepen morse-signalen opgevangen, die afkom stig zouden kunnen zijn van een red dingboot van het Deense schip „Hans Hedtoft", dat ten zuiden van Groenland tegen een ijsberg is gevaren en gezon ken. De signalen hadden geen enkele bete kenis en schijnen daarom te zijn uitge zonden door iemand, die het morse alfabet niet kent en alleen maar teken van leven wil laten horen. Het Deense schip „Umanak", dat aan de opsporingsoperatie deelneemt, ving de tekens op toen het zich op een afstand van ongeveer 150 km van de plaats van de ramp bevond. Zondagavond meldde een vliegtuig dat het in het betrokken gebied een voorwerp had waargenomen, dat een reddingboot zou kunnen zijn. Het was een wit voorwerp met een brede zwarte streep langs de zijkant. De Duitse treiler Johannes Kruss en een vliegtuig van de Amerikaanse marine hebben gemeld, dat zij geen spoor van de Hans Hedtoft gevonden hebben. De Amerikaanse marine blijft met een vliegtuig zoeken en ook een kotter van de Amerikaanse kustwacht is naar de plaats van het ongeluk onder weg. Het weer is intussen veel verbe terd. Van Groenland en Canada zijn eveneens vliegtuigen opgestegen om naar de Hans Hedtoft te gaan zoeken. Tijdens de bouw en bij de proefvaar ten is de Hans Hedtoft sterk bekriti seerd. Vele deskundigen uit de scheeps bouw zeiden, dat het schip verkeerd geoonstxnxeerd was, te veel rolde en in de Groenlandse w - teren gevaarlijk zou zijn. Het bevaren van die wateren in wintertijd wordt toch al gevaarlijk geacht. Zwitserse vrouwen De meerderheid van de Zwitserse mannen heeft gisteren bjj een volks stemming tégen het kiesrecht voor vrou wen in nationale aangelegenheden ge stemd. De uitslag van de volksstemming waarbij het ging om het actieve en passieve kiesrecht voor vrouwen voor het federale parlement en de mogelijk heid voor vrouwen om tot minister te worden benoemd, luidt: 654.924 tegen 323.307 voor. Om het vrouwenkiesrecht in te voeren is herziening van het artikel 74 van de grondwet nodig. Alleen in de (Franse) kanitons Waadt, Neuenburg en Genève waren de voorstanders van het vrou wenkiesrecht in de meerderheid, doch zij konden op het landed ijk totaal niet de doorslag geven. Onder de tegenstanders van het vrou- weixkiesrecht bevinden zich vele vrou wen, die menen dat de vrouwen zich beter niet met de politiek kxxnnen be moeien. Gisterochtend is de scheepvaart op de Wester schelde voor een! groot deel gestremd geraakt door dat twee schepen in de vaargeul naar Antwerpen ter hoogte van Liefkenshoek aan de grond liepen. Het waven de 21.000 ton metende Belgische supertanker „Fina Ame rica" (achtergrond) en het -1000 ton metende Duitse schip „Weser- stein (voorgrond). Deze lucht opname van ANP-Foto toont de I bedrijvigheid van sleepbootjes, die de schepen proberen los te werken. De ..Fina America" is inmiddels losgekomen. Arrestaties in Leopoldstad Inheemse soldaten onder commando van Belgexx hebben zaterdagavond in een voorstad van Leopoldstad honderd inheemsen aangehouden, die zich niet hielden aan het uitgaansverbod. Zondag was het rustig in de stad. In de inheemse voorsteden van Leo poldstad zijn sinds het uitbreken van de gewelddaden van deze week 1500 Kongo- Koopt Indonesië deel van K.P.M. vl oot? (Van onze Haagse redactie). De K.P.M. laat berichten als zouden reeds maanden lang in het geheim onderhandelingen worden gevoerd over de aankoop door Indonesië van een aantal K.M.P-schepen, geheel voor rekening van Indonesië. Volgens een bericht van U.P. te Djakarta zou de Indonesische regering zeer opti mistisch zijn omtrent de aankoop van 19 schepen, die vroeger tot de K.P.M.- vloot in Indonesië behoorden. Vol gens „goed ingelichte zegslieden" zou Indonesië de schepen niet zelf kopen, maar deze accepteren indien aange boden door de V.S. of een andere regering of organisatie. Volgens deze '.egslieden zullen het niet meer of ninder dan 19 schepen zjjn die aan gekocht zullen worden, omdat de meesten verouderd zfjn. Voorts vernam U.P. te Djakarta dat 12 andere schepen aan Maleise scheep vaartmaatschappijen zijn verkocht. Van de zijde van de K.P.M. bevestigde men deze verkopen die over het algemeen zogenaamde Archipelschepen (kxxst- vaarders) of iets grotere schepen be troffen. De K.P.M. heeft deze te Singa pore merendeels aan Chinese rederijen overgedaan. Over de opbrengst van deze schepen kon men ons niets meedelen. lezen gearresteerd. Vrijdag zijn alleen in de voorstad Dendale 620 mensen aange houden. Van hen worden er 200 in hechtenis gehouden. De anderen zijn na verhoor naar huis gezonden. Algemene verkiezingen, die gisteren voor de 52 zetels van het één kamer omvattende parlement van Luxemburg zijn gehouden, zijn een overwinning ge worden voor de liberale oppositie, die van zes op twaalf zetels kwam, ten koste van de christen-democraten die zes van hun 26 zetels verloren. De socia listen en de communisten handhaafden met resp. zeventien en drie zetels hun positie. De verkiezingen waren nodig gewor den, doordat de coalitieregering van christen-democraten en socialisten on der leiding van Pierre Frieden vorige maand aftrad nadat de socialisten zich uit het kabinet hadden teruggetrokken. De socialisten deden dit uit protest te gen het feit, dat een motie van de libe rale oppositie tegen de socialistische minister van Justitie, wie verweten was dat hij een geval van omkoperij in de doofpot zou hebben gestopt, door chris ten-democratische afgevaardigden was gesteund. De christen-democratische partij van Frieden en minister van Buitenlandse Zaken Bech verloor in alle kieskringen terrein, zelfs op het platteland. De socialisten verloren weliswaar stemmen in de hoofdstad, maar zij wisten hun positie in het noorden te verbeteren, terwijl zij zioh in het industriële zuiden konden handhaven. De liberaüen hadden him campagne gebaseerd op drie punten: het „sane ren" van de economie, het herstel van „het fatsoen" in openbare zaken en de vermindering van de dienstplicht van één jaar tot zes maanden. Op grond van de verkiezingsuitslag verwacht men langdurige onderhande lingen voor de vorming van een nieuwe coalitie. Nieuwe Spoetnik? Het observatorium van Bochura (Westduitsland) heeft tussen zaterdags avond halfzeven tot kwartovereen vier maal signalen van een nieuwe kunst maan opgevangen op een golflengte van 20.004 megaherz. Volgens het observa torium draait de nieuwe kunstmaan of raket in 105 tot 106 minuten om de aarde. Men vermoedt dat het hier een nieu we Russische kunstmaan betreft, moge lijk een apparaat dat naar de aarde zal kunnen terugkeren. (De Russen plegen eerst mededelin gen over dergelijke projecten te doen wanneer het succes eenmaal verzekerd is, zodat een lancering van een kunst maan die naar de aarde terugkeert waarschijnlijk eerst na die terugkeer wordt bekend gemaakt en niet zoals bij andere Spoetniks na de succesvolle lan cering. Red. L. D.).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1