Alom lagere aanvoeren EINSTEINS JEUGDPORTRET VOOR LEIDSE ACADEMIE Dr. Bruins Slot sprak in Leiden over de jongste kabinetscrisis Kerkelijk L e ven ZATERDAG SI JANUARI 1959 De faculteitskamer der wis- en wtuurkunde van de Leidse Univer- liteit is verrijkt met een jeugdpor- 7et van prof. dr. Albert Einstein. ")eze wereldberoemde fysicus heeft ian 1920 tot zijn definitieve vesti ging in Amerika in 1933 regelmatig iis bijzonder hoogleraar colleges aan le Leidse Universiteit gegeven en mderhield ook nadien nog vele con- acten met de Universiteit in de leutelstad waar hij onder meer op elerlei gebied samenwerkte met irof. dr. H. A. Lorentz. In 1920 werd Einstein geportret teerd door de kunstschilder Harm H. Kamerlingh Onnes, een broer van de grote Leidse natuurkundige van die naam naar wie het huidige Ka merlingh Onnes Laboratorium ver noemd is. Dit jeugdportret is giste ren namens de B.P.M. door prof. dr. W. J. van Dijck aan het college van curatoren van de Leidse Universiteit aangeboden voor plaatsing in de fa culteitskamer voor wis- en natuur kunde in het academiegebouw. Vijf jubilarissen bij Meelfabriek „De Sleutels" Gisteren herdachten 5 personeelsle- en bij de N.V. Meelfabriek „De Sleu- els" voorheen De Koster en Co. alhier, e dag dat zij vóór 25 jaar bij deze on- ernemirag in dienst traden. Het waren de heren: J. Benning (wal- envoerder). W. P. E. Broers (riffelaar) W. van Meurs (bloemtapper), P. Mie emet (voormanbloemtapper) en W. F. an der Post (voorman bloemtapper). De jubilarissen werden gisterochtend er auto van hun woning afgehaald en de directiekamer ontvangen. De irecteur. de heer H. J. de Koster sprak en in zeer waarderende woorden toe. Hij gewaagde van de trouwe en auwgezette plichtsvervulling, dankte en voor de aan het bedrijfbewezen ten sten en overhandigde aan elke ju- ilaris als blijk van waardering een en- eloppe met inhoud. Vervolgens vond in de recreatiezaal an het bedrijf de huldiging plaats door et personeel. Allereerst nam hier het woord de Irecteur. de heer F. K. H. Beukema toe Vater. Spr. richtte zich in zeer waar- erende zin tot elk der jubilarissen en (tuigde van de prettige samenwerking iet ieder van hen. Als bestuurslid van de Nederlandse aatschappij van Nijverheid en Han- el overhandigde de heer H. J. de Kos- n vervolgens aan ieder het vererend ituigschrift van deze maatschappij. Hierna voerde de heer F. J. A. San- irs het woord. Namens de bedrijfslei- ng getuigde ook deze spreker van de ettige samenwerking, wenste hen har- illjk geluk met dit Jubileum en hoopte it zij nog vele jaren in goede gezond- iid aan het bedrijf verbonden mogen ijven. Namens het fabrieks- en magazijn- rsoneel bood de heer J. Beekman, orzitter van de Jubileumcommissie, n de jubilarissen een enveloppe met houd aan. Van het kantoor-, laboratorium-, ikkerij- en reizendpersoneel ontving der een prachtige fruitschaal. Namens de personeelsveren. „M.D.S." rak de heer J. C. Mattaar. Spreker id voor ieder een woord van hartelijke lukwens en dankte hen voor hun ouw aan de personeelsvereniging. De 'ren Benning en Van der Post kregen n enveloppe met Inhoud, de heer Van surs een kist sigaren, de heer Broers n fietstas en de heer Mieremet een irtefeuille. De heer W. F. van der Post dankte islotte directie en personeel, mede Dinens zijn 4 collega's, voor de hen brac-hte hulde en de aangeboden ge- ïenken. ïierna werden de dames van de jubl- issen met een bloemetje verrast, arna er voor de aanwezigen gelegen- 'J bestond gelukwensen aan te bie- Hendrik Kraemer Haus in Berlijn Onze oud-stadgenoot, prof. dr. H. Kraemer, heeft er in toegestemd dat zyn naam gegeven wordt aan het Oecu menisch Centrum in de Limonenstrasse te Berlijn. De curatoren van die cen trum, waarin ook de Nederlandse pas torie is gevestigd, hebben met deze naamgeving mede de bedoeling gehad om prof. Kraemer, wiens naam in de kringen van de oecumenische beweging en kerk en zending zulk een bekende heeft, te danken voor al het baanbre kend werk, dat hij op oecumenisch ter rein heeft gedaan. In tegenwoordigheid van vele leiden de figuren van de kerk in Berlijn heeft de praeses van het curatorium, dr. Hil- de brand, de doop van het „Hendrik Kraemer Haus" verricht. Spreker noem de prof. Kraemer „een boodschapper aan de zoekende mens van deze tijd". Prof. Kraemer hield hierna een voor dracht, waarin hij signaleerde, dat men zich in de Oecumene zozeer bezig houdt met de historische opdracht, dat men vaak vergeet de beweging vooral te zien als een stuk verwachting. Maar beide horen tezamen. De oecumenische bewe ging kan alleen maar geestelijk en theo logisch gezind blijven als ze, anders dan OEGSTGEEST De man in hef bruin In het Patronaatsgebouw voerden „De Lekenspelers" gisteravond op het toneel spel in drie bedrijven door Henri van Hoof, getiteld „De man in het bruin". De voorzitter der vereniging, de heer E. A. de Wekker had vooraf in zijn ope ningswoord verwelkomd burgemeester H. L. du Boeuff en diens echtgenote en enkele vertegenwoordigers van zuster verenigingen. Hij deelde voorts mede, dat voor deze avond een dramatisch spel gekozen was in afwijking van de ge woonte om blijspelen op te voeren. Het komt ons voor dat dit besluit voor „De Lekenspelers" niet zo goed is uitgeval len. omdat deze vereniging nog niet be schikt over een bezetting, die de drama tische scènes aan kon. Het spel was in vele gevallen te onwezenlijk er er zat geen vaart in. Bovendien was het stuk zelf niet altijd voldoende overtuigend. Gelukkig was de bezetting van de hoofdrollen het minst zwak. ,De man in het bruin", ds. Kelly, een voortvluch tig arts. de heer E. A. de Wekker, wist als geroutineerd speler een aanneme lijke figuur t, scheppen, hetgeen tevens gezegd kan worden van Skipper Ben, (de heer J. Bonnet), een visser op Stormeiland, waar de voortvluchtige dokter onderdak had gevonden. De schippersvrouw, mej. M. v. d. Meij, ver tolkte haar rol op zeer bevredigende wijze, terwijl de beide dochters, mevr. A. Post en mej. B. Post toonden twee krachten te zijn, die voor ,De Leken spelers" waardevol kunnen blijken. De regie, in handen van de heer J. Bonnet, was niet steeds feilloos. On danks de tekortkomingen beloonde de volle zaal de spelers met een hartelijk applaus. KERKDIENSTEN. Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.30 u. ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 u. ds. B. C. Visser (H. D), 7 uur ds. B. C. Visser. Hoge Mors: 10 u. de heer J. F. G. Sierat. Ver. v. Vrijz. Herv.: W. de Z.- kerk: geen dienst. Ger. Kerk Mauritsln. 10 u. ds. W. v. d. Linden te Den Haag; 5 u. dr. B. Rietveld te Den Haag. Ger. Kerk (art. 31): W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. WASSENAAR Adj. L. van Gemert nam afscheid van politiekorps Gisteren is in het politiebureau, tij dens een samenkomst van vele leden van het korps, waarbij zich later ook de burgemeester, dr. S. Baron van Wijnbergen voegde, hartelijk afscheid genomen van de adjudant L. van Gemert. die op 1 februari zijn politie loopbaan beëindigt wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Er werden bij dit afscheid verschil lende toespraken gehouden. De com missaris. de heer J. J. Maandag sprak woorden van dank voor de grote ge trouwheid. waarmee de scheidende po litieman gedurende meer dan dertig jaren het Wassenaarse korps heeft ge diend. Toen zich verleden jaar de ge legenheid voordeed, de heer Van Ge mert te benoemen tot adjudant, is deze bevordering door het gehele korps met voldoening begroet. De commissaris bood namens de bur gemeester de enveloppe met inhoud aan. die traditiegetrouw bij een veer tigjarig dienst jubileum wordt overhan digd en namens het personeel enkele boeken. Hoofdinspecteur C. B. M. Wolf dankte de heer Van Gemert voor wat hij gedurende bijna 25 jaren betekend heeft voor de oolitie^nortvreniving en verraste mevrouw Van Gemert met een boeket bloemen. Inspecteur J. van den Ban nam met hartelijke en waarderende voorden af scheid van zijn adjudant, die zich in het korps heeft onderscheiden door zijn goede voorbeeld en zijn kennis en cor rectheid. Brigadier C. Sunrenbroek sprak een persoonlijk afscheidswoord, brigadier A. van Delft nam afscheid als afdelingsvoorzitter van de Nederlandse Politiebond. Nadat de adjudant een dankwoord gesproken had. was ar ge legenheid persoonlijk afscheid te nemen. een idealistisch-activistische beweging, leert te zijn een beweging, die niets met idealisme te maken heeft, maar alleen met geloof en gehoorzaamheid. IL De verdere dag bracht het vijftal in huiselijke kring door. Medische Dienst tagstgeest Dokter Hugenholtz sr. jr.. tel. 20390. oorschoten Dokter Th. v. Schaik, iana van Stolberglaan 62, tel. 3344. ir wijkverpleegster: Gezondheids- trum, tel. 2177. barmond 220. orte «i( Dokter Walenkamp, ie Wassenaar - Dokter Römer, Backers- ,or eniaan 28, tel. 4641 en dokter J. C. Neef. Wilhelminaplein 1, tel. 8303. ssenaarse Apotheek. Schouwweg 32. 2402. Iderdorp Dokter G A de Bruvne, •fdstraat 8, tel. 22208. Zuster A. ögvliet, Kom van Aaiweg 7, tel. 24909. Vergadering Centrale A.R. Kiesvereniging Op een vergadering van de Centrale A.-R. Kiesvereniging in Leiden sprak gisteravond dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer, over de huidige politieke situatie in ons land. De voorzitter van de A.-R. fractie zei o.m., dat er reeds gedurende lange tijd symptomen in het politieke leven waren, welke erop wezen, dat het tussen de socialisten, de rooms-katholieken en de anti-revolutionaire niet meer boterde. Sprekende over de achtergronden van het tegenwoordige conflict, gaf dr. Bruins Slot als zijn mening te kennen, dat de oorzaak daarvan ternauwernood ge zocht kan worden in de kwestie van de verlenging der belastingen. Het is in feite begonnen op de Fakkeldragersdag, toen mr. Burger zijn zeven eisen stelde. Niet alleen bij de socialisten, maar ook bij verschillende andere partijen was er de laatste tijd een zeker gevoel van onbehagen. Dit onbehagen was dus zeer zeker algemeen te noemen. Dr. Bruins Slot verklaarde reeds sedert het jaar 1956 niet meer in de brede basispolitiek geloofd te hebben. De vergaande overheidsbemoeiingen in de eerste na-oorlogse jaren nood gedwongen geaccepteerd werden voor de A.-R. steeds meer bezwarend. BREDE BASISPOLITIEK TEN EINDE. De kabinetscrisis van december jl. heeft volgens spreker een eind ge maakt aan deze brede basispolitiek, waarbij de socialisten betrokken zUn. Na deze materiële politieke achter gronden van het gerezen conflict be sproken te hebben, vestigde dr. Bruins Slot er met grote nadruk de aandacht op, dat wat op de Fakkeldragersdag ge beurde niet alleen in strijd was met de A.-R. beginselen, maar tevens met het Nederlandse constitutionele stelsel. De socialisten zagen hoe langer hoe meer in de ministers gedeputeerden uit de Ka mer, waardoor de speelruimte, zoals spreker het zelf noemde, tussen de rege ring en de Kamer voortdurend kleiner werd. Een blik in de toekomst werpend, zei spreker, dat de leden van de A.-R. Partij christelijke politiek willen blijven voeren, d.w.z. handelen in de sfeer van de staatkunde en met liefde tot God. Te velen, aldus dr. Bruins Slot, zien in de politiek niets anders dan een zuiver zakelijke bezigheid. Uit geloofsgehoor zaamheid aan Jezus Christus willen wij in de politiek ons werk doen, aldus spre ker. Vervolgens wijdde dr. Bruins Slot enige aandacht aan een uitspraak van prof. Oud als zouden de liberalen, de C.H. en de A.-R. de gevelversiering vor men van een roomsrode zaak. Met voor beelden uit de praktijk toonde spreker aan, dat deze uitspraak, althans wat de A.-R. betreft, kant noch wal raakte. Het Tweede Kamer-lid was verder van oor deel, dat gezien de opheffing van de woningnood in bepaalde streken van ons land het huidige, sterk dirigistische bouwbeleid radicaal veranderd moet worden. 't Is niet alleen ten aanzien van de eco nomische politiek, dat wij met de socia listen in conflict zijn gekomen; ook de kwestie Nieuw-Guinea heeft tot een breuk geleid. Als de jongste kabinets crisis niet was ontstaan door de belas tingkwestie, dan zou enige tijd later zeer zeker Nieuw-Guinea het grote struikel blok zijn geweest, aldus dr. Bruins Slot. Wat de acties van de socialisten, ge richt tegen het nog langer in de vaart houden van de „Karei Doorman" aan gaat, deze vormen naar sprekers me ning een demonstratie ten gunste van de pacifistische aanhang van de P. v. d. A. Vervolgens wees dr. Bruins Slot op het program van de A.R., dat hij een evenwichtig en sociaal verantwoord programma noemde. Tot slot zei dr. Bruins Slot. dat z.i. de komende verkiezingsstrijd feller zal zijn dan ooit. Na de pauze was er voldoende gele genheid om vragen aan de spreker van deze avond te stellen. De heer Chr. v. d. Heuvel leidde de bijeenkomst, welke ge houden werd in het wijkgebouw Leven daal. De belangstelling voor deze verga dering was vrij groot. Godfried Bomans voor het Nut In een goedgevulde zaal van het Ver enigingsgebouw heeft gisteravond God fried Bomans voor de leden van het Nut een causerie gehouden. Zoals ge bruikelijk, bestond die causerie voor een gedeelte uit het voorlezen van fragmen ten uit het oeuvre van de schrijver en deels uit beschouwingen over van alles en nog wat. En zowel met het een als het ander heeft Godfried Bomans zijn toehoorders enkele uren prettig bezig gehouden. Hij las o.m. gedeelten uit Pieter Bas, een geestige beschouwing over verliefdheid, een ernstig sprookje „Het kistje" en een satyre over „De verdrongen ballon". Bijzonder geestig was na de pauze zijn beschouwing over „bohémiens" en over de kinderpsycho logie. TREKKER MET OPLEGGER RAAKTE IN KANAAL Gistermorgen is een enorme trekker met oplegger, zwaar met hout beladen, op de hoek van de Stadhoudersweg en de Havenkade geslipt en in het drie meter lager gelegen kanaal terechtge komen. De chauffeur kon bijtijds de cabinedeur openen en de wagen, die op de rechterzij kantelde, verlaten. Pas gistermiddag kon de wagen met be hulp van twee takelwagens uit het water worden gehaald; eerst moest n.l. de houtlading, die voor een klein ge deelte in het water terecht gekomen was. worden overgeladen. ATLETIEK Jaarvergadering A.V. Holland De Oranje-zon is nog altijd aan het rijzen! Uit deze woorden, die gespro ken werden op de jaarlijkse algemene vergadering van de Atletiekver. Holland (vaak de oranjebroeken genoemd), blijkt wel. hoe de zaken er momenteel voor- De voorzitter, de heer H. C. Rietber gen. sprak in zijn openingswoord van een jaar. dat „niet slecht" was geweest en waarin vorderingen waren gemaakt. Zoals het een goed voorzitter overigens ook betaamt, was dat op zijn zachtst ge zegd wel enigszins bescheiden uitge drukt. Secretaris C. W. van Venetiën bracht de ware toedracht aan het licht: onze vereniging is nooit zo krachtig geweest air. thans! Het jaarverslag van de technische commissie, van de wedstrijdsecretaris, de heer W. Rietbergen, was, evenals voorgaande jaren weer een hoogtepunt op zich zelf: De opmars naar de top van de Nederlandse atletiek is grandioos voortgezet! Zesentwintig clubrecords werden verbroken, waarvan twee-en- twintjg Leidse records waren. Holland veroverde negentien titels op de Leidse kampioenschappen. Vier oranjebroeken werden in de nationale ploeg gekozen, t.w. Frans Beker, Rinus van Es, Rob Pommée en Kees Smit. Dit feit was voor hem aanleiding A.V. Holland met het predikaat „groothandelaar in inter nationalen" te betitelen. De „In Memoriam Herman Vorster- mansbeker", die jaarlijks wordt uitge reikt aan het meest verdienstelijke lid, kwam ditmaal in het bezit van de se cretaris, de heer C. W. van Venetiën, die al sinds 1943 de vereniging met hart en ziel is toegewijd. Een stimulansprijs werd toegekend aan Frans Beker (100 m. - 10.8) en Hans Peen (60 m. - 1.25.5). De beste prestatleprijzen kwamen toe aan: Senioren: 1. K. Smit: 100 m. 11.1; 2 Van Venetiën: 400 m. 50.4. All-round- prijs: R. Pommée. Jun. A: 1. F. Beker: 100 m. 10.8; 2. K. Smit: 100 m. 11.1. All-round: F. Beker. Jun. B.: 1. H Peen: 600 m. 1.25.5; 2. K. Linschoten: 600 m. 1.26.7. All-round: Peen. Jun. C.: 1. T. Huigsloot: kogel 13 m.. 2. C. van Wageningen 60 m. 7.6. All round: Van Wageningen. Jun. D: Arie de Bruyn: 60 m. 8.1. All round: René van de Water. Het jaar werd afgesloten met een ba tig saldo. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. psycholo gie mej A. C. M. Bosdijk (Wiorburg) doet. ex. psychologie mej. W. M. Thyse (Bloemendaal)kand. ex. Frans mej. E. Stellinga (Voorburg) en de heer D. A. M. Degreef (Schijndel); kand. ex. klass. lett. mej. C. J. L. Kloos (Den Haag) en mej. N. M. de Ruiter (Voorburg). Plattelandsvrouwen In het Deylerhuis is gisteravond on der voorzitterschap van mevrouw A. Stannes—Brouwer de jaarvergadering gehouden van de afdeling Wassenaar, Voorschoten en Omgeving van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente deed enkele mededelingen over de herdenking van het 10-jarig be staan op vrijdag 27 februari a s. in het Deylerhuis. Er zal een tentoonstelling gehouden worden van handwerken door de leden vervaardigd, 's Avonds is er een feestelijke samenkomst, waaraan o.m. een voordrachtskunstenaresse zal mede werken. De bestuursverkiezing had tot resul taat. dat de presidente bij acclamatie werd herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw A. J. Nell Nell, bleek, dat het ledental vrijwel sta biel bleef. Er werden in 1958 tien samenkomsten voor d« leden georganiseerd, verder een verkeerscursus en een uitstapje, terwijl in september weer verschillende hand- werkclubs aan het werk zijn gegaan. Nadat ook het Jaarverslag van de penningmeesteresse, mevr. Binnendijk was goedgekeurd, volgde na de pauze een gezellige wedstrijd. CAUSERIE OVER GENEALOGIE VOOR „OUD WASSENAER" In Kasteel Oud Wassenaar heeft de heer H. L. Kruimel uit Den Haag, con- sevator van het Centraal Bureau voor Genealogie voor de leden van de his torische vereniging „Oud Wassen aer" een inleiding gehouden over genealogie als wetenschap. Spreker merkte op, dat er de laatste driekwart eeuw een grotere belangstel ling voor de genealogie is ontstaan, ook al zUn er uiteraard nog vele mensen, die zich afvragen wat het voor zin heeft om precies te weten hoe hun voorvaderen heetten en waar zij geboren zijn. Aan de hand van een aantal voorbeelden maak te de heer Kruimel duidelijk, hoe de ge. nealogie als hulpwetenschap niet gemist kan worden, bijvoorbeeld bij de kunst historische wetenschap en bij de gewone historische wetenschap. Interessante sue cessen heeft de genealogie geboekt bij het dateren van oude vondsten, die voorzien waren van een familiewapen. Genealogie kan niet gemist worden bij het bestuderen van de geschiedenis niet alleen van geslachten, maar ook van huizen of landgoederen of van plaatsen. De heer Kruimel gaf in het kort een inzicht in de wijze waarop op het Cen traal Bureau gewerkt wordt, en beant woordde nog enkele vragen. Mr W. C. Mees, voorzitter van de ver eniging. dankte de spreker en sprak er zijn spijt over uit, dat, als gevolg van de dichte mist, het gehoor van de heer Kruimel maar zeer beperkt was. WERKBEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN Mr. J. Klaasesz. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, zal op dinsdagmiddag 3 februari een De sombere grauwe mist die West-Nederland de laatste dagen verborgen hield, toverde in samen- iverking met rijp ook mooie beel den. In stad en land. zoals deze foto aan de Amsterdamse Nassau- kade toont. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 31 Januari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: An dijvie 119124; kroten 4.506: kroten ge kookt 1425; boerenkool 825; rode kool 1121; groene kool 1323; prei 1836; spinazie 104118; stoolsla 4568: sprui ten A 2774. Idem B 2871; uien grof 213; waspeen 1229. Per 100 stuks: Knolselderij 322; sla A 713, Idem B 17—24. Per 100 bos: Peterselie 45—150; selderij 9—16.80. AALSMEER. 30 Januari C.V. Centr. AaJsm. Velling G.B Seringen: Stepman 8195; Legray 5258; Blauw 85100; Sneeuwballen 5060; Anjers: rood 2832 roze 4144; wit 3842. Rozen: Better Times 5863; Parel van Aalsmeer 6674; Geheimz. Dulsberg 95110; Towny Gold 65—70; Edlth Helen 64—68: Rosalandl» 7280; Prunus triloba 4853; Forsythia 3339. Tulpen 115140; Narcissen 90 100; Hyacinten 3742; Blauwe Druif 35 40. Diversen: Cyclamen 100—110; Fresia 15>5175; Asp. Prumosus 170200; Iris 300 —390; Gerbera 6266; Euphorbia 6878; Amaryllis 5056. KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 Januari Groenteveiling: Waspeen A export (per kist) 4.907.40; Idem B expor* 2 90 5.10; waspeen A binnenland 46.10. idem B binnenland 23.60: andyvle 99103; spruiten I 4358. Idem II 1831; Idem geschoond 4781; boerenkool 1222; rode kool 1321; gele kool 1215; uien (per kist) 1.201.80; breekpeen (per kist) 1.70180; selderie (per 100 bos) 12.90— 13.10; witlof I 47—48 Idem H 36—37. Aanvoer waspeen 48.000 kg.. waarvan 28.000 kg. voor export werd verkocht. RIJNSBURO, 30 Januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: White Saai 120 140; Albino 130—150; Atleet 115—135; Copland roze 100130; Golden Harvest 115135: Copland Purper 120140; Ro land ISO—165; Lustige Witwe 130—155: Demeeter 165200; Cordell Huil 180— 210; Prunus 220260; Yellow gem. 125 135; Wintergold 100—120: Nnnse 100— 110; Joh. Gay 130—140; Preludium 100— 120; Hlllegarde 80—90: Krelage 70—90; Edlth Eddy 120—130; v. d. Eerden 90— 120; Early Queen 7585: Narcissen: Helios 75—90; Oarlton 90—100; Golden Harvest 100—115; Texas Gold 115120; Poet.ix L'lnnooence 75—90; Laur Koster 80—85; Paper White 115—120: Actea 65—68; Blau we druifjes 50—68; Fresia 90—125. alles per bos. Hyacinten: Pink Pearl 26—39; Llnnocence 2436: Ostara 2231- Jan Bos 20—29; L. Victorie 19—26: Am. An jers 2224; Krokus blauw 8lf); ceel 3— 9. alles per stuk. Groenteveiling 30-1-'59: Rode kool 13 20: boerenkool 1520; groene kool 1418 spruiten 2552; uien 914: wasoeen A 1539. Idem B 1015; breekpeen 710 per kilo. Knolselderil 3—20 per tsuk. Pe terselie 9—10 per bos. werkbezoek breneen aan de Wassenaarse politie. Op het programma staan bezoe ken zowel aan het hoofdbureau als aan het noodgebouw waarin een deel van het korps gevestigd is, het politiepost huis en het verkeerslokaal. NED. HERV. KERK Beroepen te Menslngeweer D. Bouwstra kand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Klundert F. Bakker te HUlzen (N.-H.). DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Tweetal te Haarlem (als Jeugdpredl- kant) J W Hilverda te Veenwouden en J P. Jacob60oon te IJmulden. GEREF. GEMMENTEN Tweetal te H. I Ambacht A. Elshout te Utrecht en H. Rijkeen te Vlaardlngen. Be roepen te Slnt-Annaland Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Na een week van stroever „zaken doen" op onze veemarkten in het alge meen, waardoor de prijzen enige inzin king lieten zien. vertoonde de handel in de afgelopen week weer een tikje leven diger beeld. De slachtveemarkt gaf hierbij wel het (goede) voorbeeld, doch in de grond van de zaak kwam dit in hoofdzaak op rekening van een korter aanbod. Rot terdam opende de week met een aan bod van 1000 stuks slachtvee, of pl.m. 200 stuks minder dan normaal op de maandagmarkt. Hierdoor was er door slagers en grossiers even meer drift met de inkoop, waardoor de prijzen 5—10 ct. per kg. geslacht gewicht hoger kwamen te liggen dan een week tevoren. Ook te Amsterdam en Alkmaar was een 20 minder vee aangevoerd en kon men ais leverancier de prijzen een beetje op trekken. Woensdag te Den Bosch 639 stuks, wat ook circa 100 stuks beneden het normale cijfer was. Hier verliep de handel weliswaar iets stroef, maar duur. De noteringen varieerden van f 2.80 tot aan f. 3.50 per kg. geslacht gewicht toe. Hier op de Leidse markt noteerden we maar 200 vette koeien en stegen de prijzen eveneens duidelijk. Van Leeuwarden en Zwolle ontvingen we dergelijke berichten. De vleesgroot handel was aan de slachthuizen ook deze week wat williger, ofschoon voor export geen grote verzendingen plaats hadden. Doch ook waren de imnorten uit Denemarken en België niet van grote omvang. In de gebruiksveesector waren de aanvoeren ook aan de matige kanten waren de geschikte exempla ren in alle categorieën best verkoopbaar en stevig prijshoudend. In de export van kalfkoeien gaat net momenteel erg rustig; er komen ln deze eerste maand van 1959 gemiddeld 200 stuks per week. De prijzen liggen iets te hoog zeggen de exporteurs. Het is moeilijk om beste jonge kalfkoeien oij de fokkers los te maken en een mindere klasse kan men voor dit doel niet ge bruiken. De vraag is er overigens well De kalverenmarkt was ook al bij een korter aanbod voor de gemeste kalveren duidelijk williger met een opslag van zeker 10 cent per kg. Frankrijk trok weer meer aan. Nuchtere kalveren gin gen er prijshoudend uit en ln de wol vee-sector kwam men weer tot een vlot zakendoen met de exporteurs. De vette lammeren werden eveneens bii korter aanbod zeer vlot opgenomen. Niet alleen Frankrijk, maar ook België en Engeland waren beter aan bod. De beste rammen liepen tot flink boven de f. 100.per stuk en overigens waren onze gemiddelde noteringen tussen f. 70 en f. 100 per stuk. De varkensprijzen zijn flink gezakt, maar het lijkt er op dat de prijzen nu tot stilstand zijn gekomen. De toon van de handel was beter en op een prijs- basis van fl.82—f 1.84 en nog iets daar boven werden de z.g. slagersvarkens van 70 tot 100 kg. geslacht gewicht vlot ge plaatst. Met de zwaardere soorten cmg het moeilijker en moest een groot ge deelte een fractie beneden f180 per kg. levend gewicht worden afgestaan Fnne zeugen deden voor de slacht van f K" - f. 1.72 de Hollandse en van f. 1,61f 1 66 voor de Gelderse rassen per kg i gewicht. Mestvarkens deden rond f2 30 —f2.40 en biggen f2.70f2.80 per kg. levend gewicht. Werkpaarden stug prijshoudend f 800 tot f 1250 per stuk. Slachters-Jon"o paarden f210f2.30, oudere paarden 11.70f2.10 en buitenlandse met erote aanvoer f 1.60—f2 00, veulens f2.50— f 2.80 per kg. geslacht gewicht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9