Succes der nieuwe staatslening FINNEN MOESTEN STUK VAN ZELFSTANDIGHEID OPGEVEN Andere waarderingsmaatstaven voor de aandelenmarkt Begrijpelijke consolidatie koerswinst WITTE KRUIS HELPT ECHT OCi Ierse visserij heeft behoefte aan visverwerkende industrie Russische lijst van ongewenste politici in Helsinki en dwang op terrein van de economie mm Rotterdams toneel kwam naar Leiden I LeidsToonkunstorkest qaf concert iwVborscho tem. dicht bij huis Ned.Ver.Expoqé keek inleiden naar films over Frankrijk 97ste Jaargang Zaterdag 31 januari 1959 Vijfde blad no. 29659 (Van onze financiële medewerker) Het groot succes van de jongste staatslening, waarvan het bedrag f 150 miljoen groter is dan van die, welke tegen het einde van het vorig jaar werd uitgegeven, heeft op de betrekkelijke kapitaalruimte in ons land opnieuw de aandacht geves tigd. Betrekkelijk is die kapitaalruimte, omdat ze blijkens de gemiddelde rendementen van obligaties en aandelen in het buitenland, nog altijd minder groot is dan in enkele andere landen, bijv. in West-Duitsland. Het is echter bij de toewijzing op de inschrijvingen voor de nieuwe staatslening wel duidelijk geworden dat de serieuze inschrijvers ditmaal een veel groter percentage van het totaalbedrag hebben uitgemaakt dan de vorige maal. Het is dan ook zo dat na de toewij zing van ca. 20 procent op de inschrij vingen voor de nieuwe 4V2 obligaties van de Staat een flinke vraag is blijven bestaan, welke de notering thans ieeds tot V2 boven de inschrijvingskoers heeft doen stijgen. Het spreekt wel vanzelf dat ook de andere staats leningen. trouwens de gehele obligatie- Diarkt. in de koersontwikkeling de in vloed van de ruimere kapitaalmarkt ondervinden en dat b.v. ook de intro ductie van de 6 spaarcertificaten van Albert Heijn een groot succes is geweest. We zijn al weer zover dat de provincie Zuid-Holland het met een niuwe S'/a -emielening wil wagen, welke op een rentevoet van 414 is gebaseerd, waardoor dus de mogelijkheid van obli gatie-emissies door gemeenten op basis van het nog altijd niet officieel opge heven rentegamma (max. 4 1/4 weer In het zicht schijnt te komen. Wij hebben er in een vorie; artikel op gewezen dat de besparingen in ons land ie laatste tijd gelukkig weer toenemen, maar de vraag naar öbligatiés is toch liet alleen en vermoedelijk zelfs niet in i| ie eerste plaats daaraan te danken. Eerder moet worden aangenomen dat Ich in vele effecten-portefeuilles van 1 ïederlandse beleggers een verschui- t inp$proces voltrekt van aandelen naar j ibligaties, onder de invloed an de for- inldabele koersstijging op de aandelen- narkt. welke nog voortdurend bevorderd rordt door de vraag uit het buitenland, faarbij sinds de laatste tijd ook West- luitsland zich in sterke mate laat gel en. Bij de introductie van de aandelen Inilever op de West-Duitse beurzen is ïedegedeeld dat van het kapitaal ad 381 "miljoen reeds f 80 1100 miljoen het buitenland wordt gehouden en oals men weet is ook het buitenlands andelenbezit van Philips de laatste ild aanmerkelijk vergroot, terwijl het apitaal van de Koninklijke reeds voor twee derde in buitenlandse handen overgegaan. Dit proces is nog steeds gaande, al orden af en toe de buitenlandse aan- open onderbroken, hetgeen dan uiter- ard onmiddellijk In de koersontwikke- ag op de Amsterdamse beurs tot uit rukking komt. Zoals opgemerkt. Is deze buitenlandse belangstelling voor Nederlandse aan delen niet uitsluitend een gevolg van j het lagere aandelenrendement in Amerika. West-Duitsland cn Zwitser- land. het houdt ook verband met de buitenlandse beoordeling van de eco nomische mogelijkheden van ons land en met de geleidelijke ontplooiing van de Euromarkt. Met name in de V.S. geeft men zich er rekenschap van dat hierdoor de positie van Europa tegen over Amerika wordt versterkt. Men kan in de Amerikaanse bladen ans beschouwingen aantreffen over I toenemende concurrentiekracht van iropa, welke door het inwerking tre- van de Euromarkt nog groter zal urden en die voor een deel ook het ge- lg is van de aanmerkelijk lagere lo- d in de Europese landen. In de V.S. rdient een arbeider in een autofabriek H. de kosten van secundaire arbeids- rbe te ringen 3.04 per uur, tegen .05 in Engeland en 0.69 in West- itsland. In het staalgebied van de ihr verdient een arbeider slechts 1/3 hetgeen zijn Amerikanse collega ge it. In het Verre Oosten is het verschil veel groter; een arbeider in Japan dient slechts 14 van hetgeen de nerikaanse werknemer incasseert. Tot toe. zo schrijft een van de directeu- van de Ford Motor Cy. was de Ame- laanse industrie in staat concurrerend blijven dank zij de hoge produktivi- als gevolg van massaproduktie, gro- investeringen en organisaties, ïu deze voordelen door de snelle ex pansie van de industrie in Europa erdwenen zijn. gaat het toonverschil e sterker spreken. De vrees bestaat erhalve dat de V.S. met hun hoog pgedreven lonen langzamerhand in et nadeel komen en de vestiging van .merikaanse bedrijven, zomede het eelnemen in Europese ondernemin- en is een van de middelen, waarmee ien poogt de bedoelde nadelen te be- erken. Ook de aankoop van aandelen Europese bedrijven kan in dit licht orden bezien en de voortdurend vas- stemming op de Amerikaanse beurs derhalve een aanwijzing voor een oort structuurverandering, waardoor de toekomst met nieuwe factoren loet worden rekening gehouden. miteiten voordoen, het economisch leven een nieuwe periode van opgang is inge treden. de koersontwikkeling op de beurzen is nooit van tevoren te bereke nen. Een anderhalf jaar geleden kon men zonder groot risico zeggen dat de kans op een koersstijging groter was dan die op een koersdaling, thans ont houden de meeste beleggingsadviseurs zich van positieve uitspraken en de voorzichtige Nederlandse belegger con solideert in vele gevallen een deel van zijn koerswinst door de aankoop van obligaties, waaraan uiteraard ook risi co's zijn verbonden, doch niet in die mate als aan de aandelen. Temeer is hij daartoe geneigd, nu van een algemene prijsstijging op de goede renmarkt geen sprake is en de scherpere concurrentie, nationaal en internatio naal. in sommige gevallen men denke aan de prijs6lag voor radio en televisie artikelen in West-Duitsland zelfs tot een aanmerkelijke prijsdaling leidt. Men zal zich hiervan geen gouaen bergen moeten voorstellen, omdat, als de con junctuur zich weer in opgaande richting beweegt, de investeringen weer toe nemen en nieuwe looneisen worden ge steld, de marktprijzen niet kunnen dalen. Vooreerst zijn de kansen op een ge voelige inflatie van de gulden echter niet zo groot, ook al niet doordat de Staat zijn uitgaven weer in sterkere mate op de kapitaalmarkt (lang geld) inplaats van op de geldmarkt (kort geld) dekt. Bovendien geven vele be leggers zich minder rekenschap van het gevaar voor een waardeverminde ring van het geld, dan van het risico, dat aan de bewegenlijke aandelen markt kleeft. Dat zij in hun effectenportefeullle op een zeker evenwicht tussen obligaties en aandelen bedacht zijn, kan in elk geval als een uiting van wijs beleid worden aangemerkt. A én daarvan is ook dat, mede in ver- el met een mogelijke waardedaling het geld, het jaarlijks dividend op aandeel in veel mindere mate dan rheen bij de waardering van het deel een rol speelt. In de V.S. treft a thans een "price-earning-ratio" rhouding tussen beurskoers en net- winst per aandeel) aan van 30 en Bij de Intern. Business Machines et cijfer zelfs 49 en het rendement deze aandelen bedraagt niet meer V2 Tegenover deze Amerikaanse loudingen is een cijfer van 12 voor Koninklijke. 14 A 15 voor Philips en 0 10 voor de Unilever nog altijd aan age kant en dat men in de V.S. voor Nederlandse aandelen aan de kt blijft, kan dus niet verwonderen, et is natuurlijk de vraag of men met een tijdelijk dan wel met een rend verschijnsel te doen heeft en pijl men ten onzent aan de ene kant eigd is de Amerikaanse mentaliteit te volgen, kunnen aan de andere vele beleggers toch de verleiding weerstaan de grote koerswinsten op internationale aandelen te incas- Sb, waarbij ze dan voor de moeilijke van de herbelegging komen te I I jongste koersstijging voor „klei- aandelen is aan deze herbelegging vreemd en om tot ons uitgangs- t terug te keren ook de obligatie- kt ondergaat daarvan de invloed. Dezeer men ook overtuigd moge zijn als zich geen nieuwe politieke cala- Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! „Beledigend van toon" Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat de Hongaarse nota, waarin herstel der normale diplomatieke be trekkingen wordt voorgesteld, „beledi gend van toon" is en in strijd met de door Boedapest uitgesproken wens om tot normale betrekkingen te komen. De woordvoerder deelde mee, dat de Amerikaanse regering in een nota van 21 november van het vorige jaar haar mening over de verhouding tot Hon- nota werd te Washington niet als een garije had uiteengezet. De Hongaarse antwoord op deze uiteenzetting be schouwd. Ds. Calvijn. Te Geertruidenberg kwam een brief aan met het volgende adres; „Zeer ge- acht^ ds. Calvijn. Geertruidenberg" P.T.T. zag maar één oplossing en be zorgde deze brief aan de hervormde pastorie. Terecht?, zo vraagt „Woord en Dienst'" zich af. Straks uitbreiding territoriale grens In juli van het vorige jaar heeft het Engelse visserijblad Fishing News" een interview gehad met mr. Erskine Childers, de Ierse minister van Landbouw en Visserij, waarin hij zijn gedachten weergaf omtrent de plannen voor verbetering en uitbreiding van de visserij. Hierover hebben wij reeds een overzicht gegeven in onze editie van 2 augustus 1958. Sindsdien zijn er rapporten verschenen voor concrete stappen tot het uitvoeren van verschillende schema's, zoals bijv. het oprichten van conservenfabrieken te Dunmore en Kinsale en het uitwerken van faciliteiten om de aankoop van een vissersvaartuig gemakkelijker te maken. In visserij kringen in Ierland wordt momenteel over deze onderwerpen druk gediscussieerd. De Seine in Parijs staat veel hoger dan normaal. Dit feit nood zaakte de schilder Armand Dalian. gewikkelde opstelling. De oplos- sing, die hij uiteindelijk vond, en die op deze foto duidelijk tot uiting die bezig is aan een schilderij van 1 komt, beviel hem echter uitstekend, de "Pont Neuf tot een ietwat in De laatste Jaren heeft men in de na bijheid van de Ierse kust grote hoeveel heden vissersvaartuigen van diverse Europese landen aangetroffen. Deze schepen waren alle uitgerust om lange reizen te maken. Men is in Ierland overtuigd van haar rijkdommen aan vis speciaal haring rond haar kusten. Het rapporteren van deze grote armada van buitenlandse schepen, doet men met gemengde gevoelens. Voor de vissers in Dunmore bijv. zijn de Hollanders in het geheel niet onwelkom, want hun besom mingen komen daardoor op een hoog peil te staan doordat zij veel haring kopen. Maar aan de andere kant komt onwillekeurig de gedachte bij de Ieren op, waarom zij zelf niet van deze vis serij in meerdere mate kunnen profite ren. Hun probleem is hoe deze haring te vangen en deze op de meest voordelige wijze te verkopen. LAAG VIS VERBRUIK Een nadeel voor de Ieren is het lage visverbruik. Er zijn plannen om dit vis- verbruik met 50 te doen toenemen. Wat is de reden van dit lage verbruik? Ierland is een agrarisch land en heeft dientengevolge een overvloed aan vlees. Men kan het de bevolking toch niet kwalijk nemen, als zij vlees prefereert boven vis. Dit is een democratisch standpunt. Doch mocht het visverbruik niet toe nemen. dan blijven er nog genoeg lan den over, die wel haring willen importe ren. Bovendien is er de mogelijkheid vis te conserveren en dit produkt te expor teren naar die gebieden, waar de bevol king gebrek heeft aan eiwitten. Diverse gebieden in Afrika, India en Malaya worden hier genoemd. Er zUn nog an dere vissoorten, die in grote hoeveelhe den rond de Ierse kusten worden aange- Heel Scandinavië onder Moskou's druk (Van onze correspondent in Stockholm) Welke toezeggingen heeft de Finse president gedaan alvorens het ijs tussen Rusland en Finland was gebroken? Zie hier de belangrijke vraag, die dezer Prioriteit verlenen aan zuidelijk Flevoland (Speciale berichtgeving) De Kamers van Koophandel voor Gooiland, voor Amersfoort en omstre ken en voor de Noord-West Veluwe hebben vandaag een adres gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin hem met aan drang wordt verzocht, te bevorderen, dat als nog voorrang wordt verleend aan de inpoldering van Zuidelijk Flevoland. In dit adres wordt herinnerd aan het rapport van de werkcommissie Westen des lands, dat voor het Gooi in de komende 20 jaar een tekort aan opne mingscapaciteit van rond 55000 inwoners verwacht. Deze ontwikkeling, tezamen met het gebrek aan bouwgrond en de steeds grotere terreineisen, die een snel groeiend verkeer stelt, dreigt een noodtoestand te scheppen, die dringend roept om een spoedige oplossing. Het ruimtegebrek belemmert ook in ernstige mate de vestiging van nieuwe en uit breiding van bestaande bedrijven. Ver plaatsing van bestaande expansieve industrieën uit het Gooi naar plaatsen buiten de Randstad zou leiden tot een structurele werkeloosheid, voorname lijk van ongeschoolden en op den duur tot een economische verarming. dagen zelfs op de Noordse minister conferentie te Oslo onbeantwoord bleef. In ieder geval is men het er over eens, dat Finland een s'.ukje soevereiniteit heeft moeten opofferen! De grote buur wil niet gedogen, dat de Finse politiek wordt geleid door per sonen in wie Rusland geen vertrouwen stelt. Hoe zouden deze personen de ver plichtingen kunnen nakomen, die in het „vriendschapsverdrag" zijn omschreven, vroeg Kroesjtsjef wantrouwend. Al houdt dat verdrag slechts „hulp" van Rusland in als Finland wordt aange vallen, toch is daarin ook van „vriend schap" tussen de twee landen sprake. En van vriendschap Jegens de Sovjet- Unie heeft Moskou naar men zegt bU tal van Finse politici niets ge merkt. De vraag is nu of Kroesjtsjef het bU de vaststelling van dit feit heeft gelaten of.... ook de namen van ongewenste politici heeft genoemd. Dan zou hij zich wel op onbehoorlijke wijze met de bin nenlandse politieke verhoudingen van een soeverein land hebben bemoeid. Van socialistische zijde is ons te ver staan gegeven, dat inderdaad verschil lende namen zouden zijn genoemd. Ook uit andere bron werd ons medegedeeld, dat Rusland slechts een Finse regering wenst, waarvan de leden in Moskou „persona grata" zijn. De socialist Tan ner, thans voorzitter van die party, alsmede zijn vurige partijgenoot Leski- nen zijn dus bij voorbaat uitgesloten. Zelfs de compromis-zoekende socialist Fagerholm wenst Moskou niet. Fager- holms beleid koelde destijds de verhou ding tussen de twee landen vlug af. Op economisch gebied zo is geble ken is Finland eveneens van de toe stemming van het Kremlin afhankelijk. Het land mag voorlopig nog wei met de overige Scandinavische landen samen werken, maar behoort terug te treden als deze landen aansluiting bij een Westeuropese markt zoeken! Dit is thans in Oslo duidelijk geworden. Fin land behoort bovendien buiten de O.E.E.S. te blijven, al exporteert dit land voor meer dan tweederde naar het Westen. De vraag doet zich hier voor, of Rus land niet de hoop koestert, dat de „Noordse broederschap" ook de overige landen weerhoudt om zich terwllle van de goede Fins-Russische verstand houding bU het Westen aan te slui ten. Zoals men weet steunt ook de neutrale Zweedse politiek gedeeltelijk op de gedachte, dat Stockholm aldus de Finnen helpt haar zelfstandigheid te bewaren. Economische neutraliteit kan Zweden zich echter niet veroorlo ven. Ook de overige Noordse landen zoeken wel degelijk economische aansluiting bij West-Europa, al verschilt men van mening, of dit doel meteen moet wor den nagestreefd, of eerst via een Noord se douane-unie. Wij mogen er tenslotte op wijzen, dat president Kekkonen heeft verklaard, „dat de kloof tussen Rusland en Finland dieper is geweest dan hU had verwacht". „Onschuldige oefening" De Britse conservatieve afgevaardigde William Yates heeft donderdag in het Lagerhuis geprotesteerd tegen de grote zuiveringsoperatie die op het ogenblik volgens een bericht van het persbureau Reuter in het noordoosten van Cyprus gaande is. Hij verklaarde dat deze ope ratie de onderhandelingen die over de kwestie-Cyprus gaande zijn, nadelig kunnen beinvloeden. Yates vroeg om een spoeddebat over de kwestie. De opposi tieleiders Gaitskell, Bevan en Crossman steunden van zelfsprekend dit verzoek zoek van Yates, doch de voorzitter van troffen. Men denke bijv. aan sprot en pilchards. Dit zijn prachtige produkten voor de conserven-industrie met goede export mogelijkheden naar diverse lan den. Engeland bijv. verbruikt 15.000 ton pilchards jaarlijks. Aan de vraag naar haring op het vasteland van Europa is momenteel niet te voldoen. De visserij op platvis, zoals tong en schol is van weinig belang. Deze gaan naar de markt in Dublin, maar de ex port heeft momenteel weinig te beteke nen. NA DE HARING Na het haringseizoen gaan de Ieren doorgaans over op de seinevisserij, waar bij zij dan hoofdzakelijk wijting en schelvis vangen. Doch deze vis brengt weinig op en het gevaar van nettenver- lies is groot. Daarom is bij de vissers de drang om zo lang mogelijk op haring, pilchards of sprot te blijven vissen. Met deze laatste twee vissoorten weten zij momenteel geen raad omdat zij niet over de benodigde verwerkings-indus- trieën beschikken. Wel is er thans een conservenfabriekje in Dunmore en één in aanbouw in Kinsale, doch deze kun nen de aanvoer niet verwerken. „INEFFICIËNT en ONGESCHOOLD" In Ierland ls een tendens om de vloot als inefficiënt te beschouwen en de be manning als niet voldoende geschoold. Dit beschouwt men In visserskringen als een verkeerde voorstelling van zaken. Het type schepen, waarmee zy vissen, heeft een lengte van 50-60 voet. Om nu over te schakelen op het type schip van 70-90 voet, wordt voor de meeste vis sers, die doorgaans ook schlpper-eige- naar zijn een ernstig probleem. Dit vaartuig zal nu 20 tot 30 duizend pend sterling gaan kosten en de animo hiertoe ls bij de meesten niet aanwezig, althans niet zo lang er geen behoorlijke industrie aan de wal is, die hun produk ten tegen een rendabele prijs wenst af te nemen en hier ook garanties voor kan geven. Zij vergelijken hun tegenwoordige type schepen met die van de Denen. De Deense schepen hebben een gemiddelde lengte van 55 voet en deze zijn instaat om reizen te maken van 3 weken en daarbij honderden mijlen van Denemar ken te vissen. „Indien de Ieren een gro ter type vaartuig voor hun bedrijf no dig hebben, zullen zij hierom wel aan hun regering vragen", aldus liet een schipper-eigenaar zich uit. UITBREIDING TOT 6 MIJL De eerste eis, die de Ieren aan hun regering stellen, is in het kort gezegd niet een betere vloot, doch een goede visverwerkende industrie aan de wal. Wanneer de visindustrie zich verder ontwikkelt, zal ook een bescherming van onze voorraden moeten komen, wat neerkomt op een vergroting van de ter ritoriale grens tot minstens 6 mijl. Hoewel men overtuigd is van vele moeilijkheden rond het visserijbedrijf, ziet men de toekomst hiervan vol ver trouwen tegemoet, aldus meldt „Fishing News". Geld „verdienen" met knippen en plakken (Van onze Haagse redactie) Een 52-jarlge Haagse vrouw was de laatste weken moeizaam bezig haar In komsten te vergroten door het vervalsen van bankbiljetten. ZU paste daarbij de oude truc toe van het doorknippen van een biljet om het vervolgens weer met breed plakband aan elkaar te plakken gens wordt een uitgaansverbod afgekon digd. De Labour-woord voerder Bevan meen de dat nien beter dergelijke oefeningen het parlement, Morrison, verklaarde, dat 1 achterwege kon laten om mlsverstan- hij geen spoeddebat kon toestaan omdat den te voorkomen, de berichten over de zuiveringsactie niet I Minister Lennox-Boyd bleef het ant- uit officiële bron afkomstig zyn. De minister van koloniën, Lennox- Boyd. verklaarde dat de operatie in de persberichten overdreven is voorgesteld. Het betreft hier in de eerste plaats een oefening, waarbij dan gelijk de patrouil- I lering wordt voortgezet. Er worden geen dorpen omsingeld of doorzocht en ner- woord schuldig op de vraag van de La- bour-afgevaardigde Paget, hoe het mo gelijk was dat het persbureau Reuter en andere journalisten zo slecht waren voorgelicht, dat zij deze „volledig on schuldige oefening" voor een hervatting van de operaties tegen de Cyprische ver zetsorganisaties hielden. Jyfik met.. „Suikep". >9- deBroederscViap van oud-padvViders had jaarvergadering. Oegshjeesthad voorlich tingsavond met enquête Over pettig+OHprettig werk. met weglating van een smalle reep in het midden. BIJ het volgende biljet knipte zij een Iets bredere strook af en plakte er de smalle strook van het vorige biljet voor in de plaats en zo vervolgens. Allengs groeide zo de reep. die zij tel kens overhield. Toen zij het 12 keer had gedaan, had zU ongeveer één bankbiljet moeten overhouden. ZU had echter twee helften van twee verschillende bankjes van f. 25. Het was haar namelijk ont gaan. dat er van deze soort ankbiljet ten twee verschillende series in omloop zyn. In een warenhuis stond zU met dit merkwaardig stukje huisvlijt zo vreemd te manipuleren, dat de caissière arg waan kreeg, haar aan de praat hield en de politie liet waarschuwen. Die reken de de vrouw in en maakte haar duide lijk. dat zy op deze wijze niet verder komt. Uit armoede had zy het overigens zeker niet gedaan. Waarom dan wèl, ls echter ook niet duidelijk geworden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7