„De Tien Geboden": opeenstapeling van fabelachtige massa-scènes Financiële manipulaties bezorgden Berger Co. buitensporige winsten IflLlS VAIN ÜE2E WEEK.l ILEIDSCHEj TAUTOBOXEN IGAPAGEI Verdu isteringen h ielden gelijke tred met dividend en tantièmes Het leven van Mozes uitgebeeld met minutieuze zorgvuldigheid Naleving visconventie moet op onderling vertrouwen rusten Geen „film", maar een historisch tijdperk ZATERDAG 31 JANUARI 1959 Vragen over uniformen voor noodwachters Het Tweede Kamerlid, de heer Van Heivoort heeft de minds tér van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie ge vraagd of het juist is, dat de eerste ver strekking van unlformkleding voor noodwachters zal geschieden aan de pliohtnoodwachters van enkele a-ge meenten, alsmede aan noodwachters van de overheidsdiensten in a- en b- gebieden? Daardoor zal het overgrote deel der vrijwilligers (zelfbeschermings-nood- waohten), zowel in de a- als in de b- geibeden, geen uniformen krijgen voor 1961 of later. De heer Van Hel voort vraagt mede te delen, hoeveel uniformen in 1959 over het B.B.-personeel zullen worden ver deeld. gesplitst in aantallen voor over heidsdiensten, plichtnoodwachtere en zelfbeschermingsnoodwachten. En is de minister dan met van mening, dat het uitblijven van de reeds lang in het uit zicht gestelde uniformering een ernstige terugslag zal hebben op de werving en op het behoud van vrijwilligersperso- neel? v.OLDEHBARNEVELTSTR. 37 LEIDEN, tel KI7I0-2ISS3 Universitaire benoemingen Aan de Leidse Universiteit zyn be noemd: gerekend van 1 januari jj., tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij de faculteit der rechts geleerdheid mr. F. B. J. Wubbe, thans hoofdassistent; voor het tijdvak van 16 december jj. tot en met 30 november a.s. tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte A. B. Breebaart, thans leraar aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar; voor het Jaar 1959 tot we tenschappelijk ambtenaar voor de psy chologie mejuffrouw H. H. de Groot, thans assistente; gerekend van 1 januari jj., tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst voor de farmalogie dr. E. L. Noach, thans In tijdelijke dienst; ge rekend van 1 januari jj., tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst voor de theoretische biologie P. Smit. thans in tijdelijke dienst; gerekend van 1 januari JJ.. tot wetenschappelijk hoofdambtenaar a in vaste dienst voor de inwendige geneeskunde. 2de leerstoel, dr. D. Smeenk, arts, thans ln tijdelijke dienst. Raadsman van goede heertjein miljoenendans Regisseur De Mille in zijn element LUXOR Drie en dertig jaar na [m eerste „Tien Geboden" kwam de mlangs overleden Amerikaanse re- rfsseur Cecil B. DeMille in 1956 ge- eed met de tweede versie van een mderwerp, dat hem blijkbaar nooit \eeft losgelaten: het leven van Mo es, de grote joodse leider, die zijn olk bevrijdde van de Egyptische er drukking in het landschap Gosen. eze kolossale biografie-op-celluloid terd, geheel in DeMïlliaanse trant, en opeenstapeling van indrukwek- ende massa-scènes, zoals er voor ten nog nimmer in zo groten getale één film bijeengebracht waren in de toekomst ook wel ooit meer aaneengeregen zullen iorden. Want in dit opzicht toas lcMille onovertroffen. En het zegt él iets, dat er zevenduizend figu- anten in dit werk meespelen en teer dan 25.000 personen deelnemen on de reusachtige scènes van de ittocht uit Egypte. DeMille heeft [<n werk met uitzonderlijke accura te gedaan. Hij liet tweeduizend oeken raadplegen, drieduizend fo- 's maken en dertig grote bibliothe- tn en musea over de gehele wereld isnuffélen om toch vooral maar trantivoord te zijn bij wat hij toilde Itbeelden. Zijn camera's bracht hij mr het land der verdrukking, Go- en naar de Rode Zee, naar de oestijn Sur en naar de majes- \euze hellingen van de Sinaï. Ruim rtien miljoen dollar gaf hij uit lor de duurste film, die er ooit ge- aakt is en die in technicolor en ttavision-procedé het leven van ozes op de voet volgt. t EN KENT HET LEVEN van Mozes: geboren als kind van Hebreeuwse J- slaven in Egypte, wordt hij door n ouders in een biezen mandje in de |1 geplaatst, waar een Egyptische ko- Qgsdochter hem ontdekt en als prins at opvoeden. Als hij evenwel de on- rdrukking ziet, waaraan de kinderen raëls zyn blootgesteld, ontsteekt hij woede en doodt een vooraanstaand yptenaar. Hij, die dacht zijn volk te innen helpen, moet wegens doodslag lichten naar het land Midian, waar hij iwt met Zippora, een van de dochters de priester Jethro. Tenslotte keert dan als geroepene Gods naar Egypte lig om er, nadat de weerspannige rao en diens land door vele plagen Q getroffen, in te slagen zijn volk te ien wegtrekken. Wie deze verhalen als kind gehoord rft, zal er zich een zekere voorstel- van gemaakt hebben. Maar de uts'te verbeelding wordt verre over men door wat DeMille hier aan de Taste toeschouwer voor ogen tovert, boeid leeft men mee van de ene im- sante scène naar de andere: als omferend generaal komt Mozes aan de ao melden, dat hij erin geslaagd is liopië aan diens rijk toe te voegen; prinselijk leider van de Hebreeuwse ven slaagt hy erin een nieuwe stad de grond te stampen; als de terug eerde profeet leidt hij de uittocht in uur der bevrijding en de doortocht >r de Rode Zee, waarin de Egyptische ters met hun strijdwagens jammer- omkomen; als wetgever van zijn fc ontvangt hij op de Sinaï van zijn drachtgever de tien geboden, terwijl bevrijde massa in woeste orgieën aan voet van de berg de dans om het iden kalf uitvoert. Al deze bekende 'gen ziet men hier, veel grootser en Dosanter dan men zich ooit heeft men indenken, in een machtige wer ing aan zich voorbijtrekken. Maar Mille zou geen geroutineerd regisseur i geweest, als hij niet óók gezorgd 1 voor rustiger gedeelten, die echter rdrenkt zyn van de spanning, welke het verhaal ten grondslag ligt. Zo men tenslotte verbluft vaststelt, dat e Amerikaanse grootmeester van de Qische show met een kijkspel van drie en een half uur doorlopend weet te boeien. Het spreekt wel vanzelf, dat er op deze prestatie van DeMille heel wat is af te dingen. Van een herschepping van het verhaal is geen sprake, wel van een uiterst getrouwe nabootsing van datgene wat in de oude joodse boeken en in geschiedkundige werken is vast gelegd. Er zijn in Amerika critici ge weest, die hebben gesproken van gran dioze Kitsch, omdat DeMille toch eigen lijk niet anders dan een spektakelstuk heeft gemaakt, waarin het ritselt van de filmtrucs. Deze kritiek is zeker niet ongerechtvaardigd. Tonelen als het brandende braambos en het hakken van de tien geboden in de rots vanuit een vuurkolom bepalen de aandacht wel heel sterk bij de vraag, hoe de vakmensen in Hollywood technisch zo iets hebben kunnen verwerkelijken. Hier is DeMille zijn doel ver voorbijgeschoten. Want hij Een van de kleurrijke scènes aan het hof van de Egyptische farao. Naast de troon de troonopvolger (Yul Brynner). die zijn hart ver hardde en de joden pas na vele plagen liet trekken. Men ziet: het is niet moeilijk deze film te „kraken". Sterker nog: is het eigenlijk wel een „film", in de zin, die men tegenwoordig aan dit woord hecht? Deze beslissende vraag moet ontkennend beantwoord worden, want van „sugge reren" heeft DeMille nimmer iets be grepen, hij beeldde uit en deed dat met verbazingwekkende zorgvuldigheid, in die mate zelfs, dat hij aan de verbeel ding van de toeschouwers letterlijk niets overliet. Toch, hoe waar deze aanmerkin gen mogen zijn, de regisseur is erin geslaagd een moeilijk te benaderen tijdperk van duizenden jaren gele den in één grote greep tot een boeiend platenboek te maken, een platenboekdat men met teleurstel- (Van onze correspondent) Opnieuw dansten gistermiddag de miljoenen door de zaal van de Amsterdamse Rechtbank, waar het „goede heertje" woordloos de laatste akte van zijn driedaagse proces bijwoonde. Ditmaal waren het miljoenen waarmee de raadsman, mr. Jelger de Jong, strooide, daarmee aantonend, waaruit de nonchalance geboren is van alle betrokkenen, zoals bijvoorbeeld het moeder-concern Van Mierlo. Het duizelde het niet in de geldhandel thuis zijnde deel van het gehoor van de miljoenen-\Vinsten, van dividenden van honderden procenten, van tantièmes van tonnen. heeft, volgens zijn zeggen, met deze i ling dicht ziet slaan als het einde film „één ideëel oogmerk" gehad. Hij j van dit pronkstuk van fabelachtige zal bedoeld hebben: mijn kasstuk, dat vijjt gekomen is. Bij de keuze van miljoenen bezoekers naar de bioscopen zal doen stromen, heeft toch ook een diepere achtergrond: de stryd tussen de gehoorzaamheid aan God en die aan de staatsalmacht, de bevrijding van een de hoofdspelers heeft hij trouwens geen enkel risico genomen: Charl ton Heston, Yul Brynner (resp. als Mozes en de farao), Anne Baxter, volk, maar dan in onderwerping aan Edward G. Robinson, Yvonne de de goddelijke wetten. Zeker, dit zal Carlo, Debra Paget en John Derek mede bij de overwegingen van DeMille I waren tenvolle voor de hun toege- een rol gespeeld hebben, mogelijk zelfs j wezen taak berekend. Het zou ons een belangrijke rol. Maar in de verwe- .,prhn7PV jnriien deze zenlij king ervan is hij wel heel erg g®n ooK ntet verocizen maten aeze aan de buitenkant gebleven: zelfs het film ongewoon giote belangstelling mysterie werd een technisch kunststuk! zal genieten. Soms dividend van meer dan 1000 pet. In 1947 keerde de N.V. Berger en Co. met slechts een eigen aandelenkapitaal van 100.000 gulden een winst uit van 57.000 gulden, zijnde 57 procent. In '48 werd het dividend al 77.000 gulden en had de enige aandeelhoudster, Van Mierlo cn Zoon, al een winst van 134.000 gulden, dus al meer dan het aandelen kapitaal. In deze twee jaar kregen directie, commissarissen en procuratie houders tezamen al een tantième van 46.000 gulden. Verdachte eigende zich wederrechtelijk tantième toe "van 31.000 gulden. In 1949 werd de winst al ruim 300.000 gulden. In 1950 3'L> ton, ln 1951 bijna twee ton. De tantième waren navenant hoger en ook de verduisterde bedragen klommen ietwat omhoog. In 1952 was het pas recht gezellig geld verdienen, aldus de raadsman, hoofdzakelijk door het goedkoop lenen van gelden op de vrije markt en veel duurder uitlenen aan de staat door middel van schatkist papier en aan instellingen, provincies, gemeenten en dergelijke, alsmede door handel en manipulaties met dit papier. Er werd een winst behaald van 845.000 gulden (nog steeds met hetzelfde aan- delenkapitaaltje van 100.000 gulden) en er werd een dividend uitbetaald van 321 procent, ofwel 321.000 gulden. De tan tièmes waren inmiddels opgelopen voor directie en commissarissen tot 143.000 gulden. „De held der Seminoles" Bloed en tranen Rex Ontelbaar is het aantal films, dat de strijd tussen blanken en In dianen tot onderwerp heeft Hoe meer doden, hoe mooier. Wie op dit genre ci nematografische produkten nog niet is uitgekeken, kan het hart ophalen in het theater aan de Haarlemmerstraat, waar het Indianenopperhoofd Oscela het mid delpunt is van een verhaal vol actie, spanning, wreedheden en natuurlijk de nodige romantiek. De morele zwart-wit tekening is echter een beetje anders dan anders. De roodhuid is wit en de blanke (slavenhandelaar) zwart. Deze bruut ontziet zich zelfs niet eens om het pas getrouwde opperhoofd en zijn bruid te overvallen. Het laat zich echter ge makkelijk begrijpen, dat de felle jacht, die Oscela ontketent om zijn ontvoerde vrouwtje uit de niets ontziende handen van de schurk te verlossen, met succes wordt bekroond. Maar eer het zover is moet er heel wat kruit verspild worden en bloed gevloeid hebben. Rivalen zien niet om Romance in oorlogstijd Trianon De tweede wtreldoorlog vormt een wezenlijk onderdeel van dit filmverhaal. Maar toch kan men niet spreken van de zoveelste oorlogsfilm. Het is een romance, die opbloeit tegen de wrede, meedogenloze oorlog als ach tergrond. Het verhaal, genomen uit de roman van Joe David Brown "Kings go forth", speelt zich af aan de Rivièra. waar de uit Italië doorgestoten Ameri kanen moeten wachten op de resultaten van de invasie in Normandie. Voor hen is het geen echte oorlog. Maar steeds weer schermutselingen. die telkens slachtoffers eisen. En in die sfeer van onzekerheid, in die dreiging van het noodlot, dat elk ogenblik kan toeslaan, kan men beter de plotselinge en toch overweldigende gevoelens begrijpen, die een jong. bescheiden, zelfs verlegen of ficier overweldigen, wanneer hij een mooi meisje ontmoet, ook Amerikaanse van geboorte, maar in Frankrijk groot gebracht. Hij vraagt haar ten huwelijk, doch ze weigert. In de eerste plaa's om dat haar gevoelens meer vriendschap pelijk zijn. Maar vooral omdat haar va der een neger was. De iongc luitenant overwint zijn vooroordelen, maar zijn moeilijkheden beginnen eerst goed. als hij een van zijn onderofficieren, een vrolijke, maar verraderlijke vrijbuiter in kennis brengt met het meisje. Hij legt spoorslags beslag op het hurt van het meisje en dan is men gewikkeld in een boeiende botsing van gevoelens, welke uiteraard tot brokken moet leiden. Het gegeven op zichzelf gaat niet ge bukt zonder een overvloed van originali teit. Maar juist geplaatst in die oor logssfeer vol angstige dreiging en overal loerend gevaar krijgt het een bijzondere gestalte. Temeer door de knappe beel den. die regisseur Delmer Davis in zwart en wit op het doek heeft gebracht. Een strakke, bijna sobere regie met gevoel voor detail en uitbuiting van de kansen van close-up. Enkele scènes zijn wat ge rekt en soms kan hij de typering niet helemaal overtuigend maken, speciaal wanneer hij tracht het Franse leven te karakteiiseren maar juist door de eenvoudige opzet heeft Davis een boei ende film gemaakt. Er is voorts een knappe creatie van Frank Sinatra, die als de bescheiden militair in het elkaar hatende, maar toch op elkaar aangewezen duo eens te meer bewijst tot een capabel karakter speler gegroeid te zijn. Natalie Wood is de aantrekkelijke negerdochter. Tony Curtis de onverbeterlijke charmeur. ifDas Madchen Rosemarie" Wrang Lido. De affaire van de 24- jarige cocotte Rosemarie Nitribitt. in 1957 in Frankfort op geheim zinnige wijze vermoord men weet nog steeds niet, wie de dader was baarde indertijd groot opzien. Zij was het meisje, dat 't de heren van het zogenaamde Duitse ..Wirtschaftswunder" op den duur te lastig ging maken en daarom uit de weg gerujmd moest worden. Er is zeker moed nodig geweest voor de actrice Nadja Tiller, van wie men het zich wel indenken kan, dat zij velen het hoofd op hol bracht, om deze verleide lijke vrouw uit te beelden. Een dergelyke rol had haar gemakkelijk kunnen com- promïteren, maar ze deed 't. om een tijdsverschijnsel aan de kaak te stellen. Rosemarie kwam voort uit een sociaal bijzonder laag milieu. Dank zij haar schoonheid en raffinement wist zy echter tot de hoogste kringen van het fabrikantendom op te stijgen. Daar kwam zij achter de geheimen dezer „Nachten van Montmartre" Show en detective Casino De Franse film „Nachten van Montmartre" is een typische men geling van show en detective, waarin een Parijse politie-inspecteur voor het probleem wordt gesteld een moordziank tot oplossing te brengen. De verdenking gaat in de eerste plaats uit naar een ge regeld bezoeker van de nachtgelegen heden in dit bekende vermaakcentrum, die weliswaar allesbehalve een onschul dig bloedje is. maar toch ten onrechte van dit misdrijf wordt beschuldigd. Hij bezit zelf verscheidene karaktereigen schappen, welke de inspecteur hoe langer hoe meer tot de overtuiging brengen, dat deze man onmogelijk tot een moord in staat kan zijn geweest. Zijn groeiende sympathie voor de verdachte doet hem met verdubbelde energie naar de echte moordenaar zoeken en tenslotte slaagt hij er inderdaad in deze te ontmaskeren. De onschuldig verdachte wordt daarna door hem in de gelegenheid gesteld ver van het vaderland een nieuw leven te beginnen, welke kans dankbaar wordt geaccepteerd. Zij die ooit Parijs bezoch ten, zullen in deze film tal van bekende stadsbeelden herkennen, al zullen we dan maar aannemen, dat deze nu juist niet betrekking hebben op Montmartre, waar zich het grootste deel van de han deling afspeelt! groot-industriëlen en ze bracht deze aan de Fransen over. De geluidsband was haar daartoe een welkom hulpmid del. De heren vlogen rechtstreeks in haar netten als vliegen om de kaars. Toen echter bleek, dat de ir,:~htingen niet anders dan door haar konden overge bracht zijn, was het met haar heer schappij gedaan. Een moord, waarvan de dader tot nu toe onbekend bleef, beze gelde definitief het einde van deze jonge, attractieve vrouw, die zakelyk- berekenend en hard als ijs was, wanneer het om geldelijke winst en luxe ging. Deze film werd onder de knap-mo- derne regie van Rolf Thiele vervaar digd naar historische gegevens en toont met welk grenzeloos raffinement Rose marie Nitribitt haar slachtoffers in een valstrik wist te vangen. Hier was sprake van een vrouw, die wraak nam op een liefdeloze jeugd: die wraak op de maatschappij moest zij echter met de dood bekopen. Haar zwij gen was voor de „Wirtschafts-Elite" noodzakelijk. Deze heeft haar inderdaad dat zwijgen opgelegd. Onder de naam „Rebekka", zoals zy zich door haar vele ..vrienden" liet noe men. zal deze „courtisane van de 20ste eeuw", aan wier voeten zij lagen, mis schien nu nog voortleven Een wrange bysmaak blijft na dit reëel uitgebeelde gegeven toch wel ach ter Werkelijk xakendoen Het werkelijke zakendoen kwam ech ter pas in 1953, toen een winst gemaakt werd van ruim 2\-> miljoen gulden. Er werd een dividend van 1054 procent uit gekeerd, ofwel ruim tien maal het aan delenkapitaal. De twee directeuren kre gen als extra voor hun (energieke) lei ding een douceur van 384.000 gulden. De president-commissaris met twee col lega's kregen tezamen 92.000 gulden, daarvoor kwam men dan enkele malen per jaar bijeen en er werd een commis sarissen- en aandeelhoudersvergadering gehouden, waarin men balans- en ver- lies- en winstrekening besprak en die wel ruim een half uur duurde. De ver duisteringen van mijn cliënt hielden in verminderde mate gelijke tred, zei mr. De Jong. Zij bedroegen ruim 35 procent van de gezamenlijke uitgekeerde tan tièmes. Ook in '54 en '55 werden nog winsten gemaakt, die ruim boven het miljoen lagen en kon aan dividend meer dan duizend procent uitgekeerd worden en totaal aan tantièmes meer dan 550.000 gulden. In deze negen jaar werd aldus een winst gehaald van bijna zeven miljoen. Er kon daarvan bfjna een mil joen gulden uitgekeerd worden aan de tweehoofdige directie, een kwart miljoen aan de commissarissen en 212 miljoen aan de fiscus, alsmede een kwart mil joen aan de nauwgezette procuratie houders. De aandeelhouders kregen drie miljoen. Alleen voor zichzelf Namens zijn cliënt verklaarde de ver dediger met nadruk, dat gebleken is dat alleen en uitsluitend verdachte de baten getrokken heeft uit de falsificaties en dat beslist geen enkel ander persoon in de omgeving van verdachte hieraan deel heeft gehad. Mr. De Jong, die de verduistering en de vervalsingen van de boeken als een onlosmakelyk geheel zag, ging uitvoerig in op de omstandigheden, die ertoe hebben geleid dat dit een zaak kon worden met zoveel nullen en zich uitstrekkend over zo'n lange tijd. Bij de N.V. Berger waren twee directeuren taalkundig betekent dit, dat er twee mensen geacht werden leiding te geven waarvan de ene de heer Berger, vrywel nooit op kan toor was en alleen daardoor al geen leiding kon geven. De andere direc teur beet zich dagelijks vast in zijn miljoenenspel met schatkistpapier, leefde en werkte alleen daarvoor onthield zich ook van het geven van welke leiding dan ook. Geen leiding Was dus leiding en controle door directie en procuratiehouders nihil, de opvatting van de accountants van hun taak en de uitvoering daarvan door de assistent spannen de kroon boven alles wat op dit gebied tot op heden ver toond is. Zelfs met opzet had voor een falsaris geen gunstiger klimaat ge creëerd kunnen worden, zei mr. De Jong, die in zyn bespreking van de per soon van de verdachte stelling nam tegen de door de president geciteerde uitspraak: „habituele oplichter", afkom stig uit het rapport van de psychiater. Verdachte heeft een onberispelijke staat van twaalf jaar dienst als employé van een gerenommeerd accountantskantoor en heeft ook bij een ander accountants kantoor tot volle tevredenheid gewerkt. Een man met een blanco strafregister, die tot zijn veertigste jaar zo'n carrière heeft, een gewoonte-oplichter te noe men acht ik naast zeer onjuist, opper vlakkig en onnodig grievend, aldus mr. De Jong. Er is vier vijfmaal een on derhoud geweest tussen de psychiater en verdachte, van een kwartier twintig minuten, waarby praktisch altijd de psychiater zelf aan het woord is ge weest. Verdachte's goedgeefsheid zag de raadsman als een karaktertrek, niet als pose om opzettelijk iets te bereiken en andere dingen te verbloemen, zyn struc turele eigenschappen versterken de nei ging tot luxe, tot het willen zyn van het middelpunt, tot het meer willen ïyken dan hij is. De bewering, dat hij geen berouw zal hebben, zelfs nog plezier zou scheppen in het gebeurde, miskent de enorme spanning en zorgen van verdachte. Zijn leven was tien jaar lang een aaneen schakeling van de pressies en opluch tingen. By ieder telefoontje van de Twentsche Bank of Van Mierlo schrok hy. Afwezigheid tydens vakanties was een kwelling voor hem, hy rookte meer dan tachtig zware Engelse sigaretten per dag en had tweemaal een nicotine- vergiftiging. Slapen kon hy alleen on der invloed van alcohol of met behulp van slaaptabletten, tweemaal had hy een vergiftiging door teveel tabletten. Scherpe uitwerking Straf uit het oogpunt van generale preventie vond mr. De Jong volkomen overbodig, omdat de ontdekking van deze keten van verduisteringen zyn uit werking al heeft gehad in de vorm van scherpere controle by talloze bedryven, waardoor tientallen fraudes aan het licht zijn gekomen. Tenslotte vroeg mr. De Jong uit te gaan van een maximum op te leggen straf van vijf jaar en als verzachtende omstandigheden onder meer te laten gelden de onmogeiyk geachte situaties in bedrijfsadeling-Salm, de onbegrijpe- ïyke uitvoering van de accountantstaak en de structurele eigenschappen van verdachte, die hem niet kunnen worden aangerekend en die tot de grote propor ties van zyn daden hebben geleid. „Kaal en naakt staat hy voor u", aldus eindigde mr. De Jong zyn plei dooi. „De enorme spanningen hebben hem oud gemaakt. Welke levenskan sen heeft hjj nog met zijn vijftig jaar en zijn nimmer terug te betalen financiële en morele schuld? Ik vrees, dat het enige, dat hij in de toekomst nog het zijne kan noemen zyn vrij heid zal zijn". Verdachte had niets toe te voegen aan het pleidooi van zijn raadsman, die zich verre hield van juridische spitsvondigheden, maar wiens woor den getuigden van menselyke bewo genheid. Met zachte stem zei hy: „Ik sluit me geheel aan bij de woorden van myn raadsman". De president bepaalde daarna de uitspraak op vrydag 13 februari half tien. Dat was het einde van een zaak, die een unicum is in de Nederlandse rechtspleging. Visserijbijeenkomst in Zandhoeve te Bergen Tijdens de vrydagmiddag gehouden dertiende visserijbijeenkomst in de volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen (N.-H.) heeft de directeur van het Rijks-Instituut voor de Visserij, dr. P. Korringa, de maatregelen bespro ken tegen overbevissing van de Noord zee en de resultaten van de in Lon den tot stand gekomen visserijcon ventie. Dr. Korringa betoogde, dat by over bevissing de gevangen vis kleiner van afmeting wordt en dat de opbrengst in kilo's by een minder intensieve bevissing groter wordt. Ook by de vangst van tong op de Noordzee, waarin Nederland het grootste aandeel heeft gevolgd door België, is er sprake van overbevissing. Er wordt steeds minder' grote tong ge vangen. Het percentage ondermaatse vis is nog te groot. Zou de maaswydte van 7li op 8 cm. gebracht worden, dan zou de opbrengst in kilo's met 11% stygen, terwyl de geldelyke opbrengst met 15% zou toenemen. Bij schelvis zou een maaswydte van 3 cm. een grotere vangst van 10% be tekenen. Bij het vissen op schol, ka beljauw en wijting zou een maas- wydtevergroting van minder invloed zyn. Een kwetsbaar punt noemde spreker de gemengde visserij, waarby zowel op haring en makreel als op schelvis, wij ting en kabeljauw wordt gevist. Op de bijeenkomst te Londen werd door de Nederlandse delegatie het treffen van strafbepalingen bij aanvoer van onder maatse vis onaanvaardbaar geacht. Wel werd de toezegging gedaan, dat de ge mengde visserij op legale basis zal worden beoefend en dat zoveel moge- ïyk ondermaatse vis overboord zal wor den gegooid. Omdat Frankryk bezwaar maakte tegen het overgaan tot de maat van 8 cm., werd hiertoe niet besloten. Een probleem noemde spreker de in ternationale controle. Eerst, zo be toogde hy, moet het onderling vertrou wen groeien en alle aan de conventie deelnemende landen :.ioeten tot een sportieve naleving van de nieuwe bepa lingen komen. Wellicht zal men dan ge leidelijk geraken tot een internationale controle met schepen voor gezamenlijke rekening.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5