televisie? Evert Vermeer gaf toelichting op verkiezingsprogram P. v.d. A. Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 31 JANUARI 1959 IN de hoofdstad van Pakistan is deze week weer een vergadering gehouden van de leden van het Verdrag van Bagdad. Wat de functie van dat pact in het geheel van de Westerse bondgenoot schappen eigenlijk is, wordt veel duide lijker indien men genoemde naam ver vangt door MOVO, Middenoostelijke Verdragsorganisatie, naast (of beter en geografisch-juister: tussen) de NAVO in het Westen en de ZOAVO in het zuid oosten van Azië. Nog om een andere reden is het gebruik van de naam MOVO te verkiezen boven die van Ver drag van Bagdad: deze alliantie is na melijk genoemd naar de hoofdstad van Irak. maar dat land moge vroeger een belangrijke steunpilaar geweest zijn, het is thans, sinds de moord op Koning Feisal en premier Noeri es Said, niet veel meer dan een „wankelende koord danser", die nog nauwelijks tot de se rieuze leden gerekend kan worden. Als zodanig gelden nu dus alleen nog Tur kije, Perzië, Pakistan, Engeland en, tot op zekere hoogte, Amerika, als zeer be langstellend toeschouwer op de achter grond. DE voormalige verdragshoofdstad zelf schijnt het terrein te zijif van een voortdurende strijd achter de schermen tussen hen, die het lidmaat schap van de MOVO voorlopig voortge zet willen zien - dat is dus de Westers- gezinde groep - en degenen, die niets liever dan het uittreden van Irak zou den zien, derhalve zij, die links ge oriënteerd zijn en het meest van de Sov jet-Unie verwachten of op zijn minst de voorkeur geven aan een neutrale hou ding in de trant van India. Typerend voor die tegenstanders van het lidmaat schap is een uitlating van het linkse blad „Al Bilad", dat naar aanleiding van de bijeenkomst in Karatsji schreef: „Die bijeenkomst heeft geen ander doel dan de beste methoden te bestuderen om de gevolgen van de opstand van de 14de juli (de moord op de Koning) ongedaan te maken". De tegenstanders kijken el kaar dus met het grootste wantrouwen aan: de een verwacht van de ander, enerzijds dat gepoogd zal worden de consequenties te trekken van de juli- revolutie, anderzijds dat getracht wordt die omwenteling „terug te wikkelen", in dien dat althans mogelijk ware. ZOALS men weet vecht de huidige premier Kassem eigenlijk op twee fronten: zowel tegen de commu- nistisch-gezinden als tegen de Nas- serianen. De eerste groep wil nog een vervolg op het uitroepen van de repu bliek: aansluiting bij het blok van Mos kou en het drijven van een rode wig in het Midden-Oosten. De andere partij zou niets liever willen dan samengaan met de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië. Opmerkelijk in dit verband is een hoofdartikel in het te Cairo verschijnende blad „Al Ahram dat nauwe betrekkingen met president Nasser onderhoudt en dus met gezag kan spreken. Dit artikel onthult niets meer of minder dan dat Nasser al een jaar vóór de revolte van juli 1958 op de hoog te moet zijn geweest van de komende staatsgreep in Irak. Wel zou de Egypti sche president geweigerd hebben zijn land deel te doen nemen aan het ver zet in Irak tegen de pro-Westerse re gering van Koning Feisal en premier Noeri, maar hij zegde volledige steun toe aan de samenzweerders als zij suc ces mochten hebben. Aangezien deze voorstelling van zaken uit Egyptische koker komt, mag men met reden ver onderstellen. dat van Egyptische zijde al het toelaatbare is gedaan om de re volutie te doen slagen. ■j—EN interessante vraag is nu, welke |- weg de regering-Kassem in de naaste toekomst zal betreden welke gevolgen dit zal hebben voor het z.g. Verdrag van Bagdad. Zoals gezegd: in de Iraakse hoofdstad woedt een har de strijd achter de schermen, die door Öe gedelegeerden van de zojuist in Ka ratsji gehouden conferentie „niet als hopeloos" werd beschouwd, al was men wèl van oordeel dat de situatie erg on stabiel genoemd moet worden. De beste gedragslijn voor de MOVO is: Irak min of meer te negeren. Doet men dit niet, dan beloopt men de kwade kans dat men Bagdad óf in de armen van de Verenigde Arabische Republiek óf van de Sovjet-Unie drijft. Nu is er nog een, zij het geringe mogelijkheid, dat Irak (olie-land van betekenis!) terugkeert in het kader, waaruit het in juli van het vorig jaar zo plotseling is losgebroken. Kassem heeft toen blijkbaar niet voor zien, welke gevolgen zijn ingrijpen in de gang van zaken op buitenlands-politiek zou kunnen hebben. Hij wierp de oude (koninklijke) schoenen weg - dat die nogal knelden zal niemand tegenspre ken - zonder er zich van vergewist te hebben dat de nieuwe (republikeinse) wel helemaal op maat waren DE afzijdigheid van Irak is voor de overige leden van de MOVO hier om nogal pijnlijk, omdat genoemd land het enige Arabische lid van het bondgenootschap was. Voorlopig lijkt de kans dus verkeken, dat de MOVO via Irak grotere invloed in het Midden- Oosten zal krijgen. Een betreurenswaar dige gang van zaken, al moet gezegd worden, dat de toon, die een man als Nasser de laatste tijd aanslaat, heel wat gematigder is dan enige tijd geleden. Trouwens, ten aanzien van Irak heeft de Egyptische president een sterke te genslag ondervonden. Hij meende name lijk in de persoon van kolonel Aref - mede-samenzweerder van Kassem - een sterke troef in het Iraakse spel te heb ben. Aref stond openlijk aansluiting van zijn land bij de VAR voor. Kassem van zijn kant gevoelde er niets voor de pas gewonnen bevrijding-van-Westerse-in- vloed op te geven en het heft aan Nas ser in handen te geven. Aref werd toen eerst naar Bonn gezonden en, toen hij het toch waagde in Bagdad terug te ke ren, kort en goed in de gevangenis op gesloten, omdat hij „ten gunste van de VAR tegen Kassem komplotteerde". Een opmerkelijke gang van zaken: Irak vervult niet langer, als lid van de MOVO, de functie van lokvogel voor andere Arabische landen, en anderzijds verloor president Nasser een belangrijke pion in Bagdad by zyn pogingen om de Iraakse republiek in zyn eigen be langensfeer te trekken. De hierboven ge citeerde beeldspraak van de koorddan ser is dus wel zeer juist gekozen. TENSLOTTE nog de vraag, wat er nu in feite van het Verdrag van Bagdad over is. Welnu, de overge bleven leden zijn zeker geen onbelang rijke, al doet het gemis van Irak zich in deze contreien vanzelfsprekend terdege gevoelen. Er is nog even sprake van ge weest. dat op de jongste conferentie de losse band van de Verenigde Staten in een vaste omgezet zou worden, maar de verloving is niet doorgegaan. Het biyft dus by een zeer vriendschappelijke ver houding, waarbij de Ver. Staten zo on geveer de rol van geldschieter vervul len. Een afdoende garantie voor de vei ligheid van de betrokken landen is dat niet, dat heeft het geval-Irak wel be wezen, maar Amerika poogt door mili taire en financiële steun de huidige le den van de MOVO te vrijwaren van on aangename verrassingen. Wat Washing ton vooral wil vermijden is door het toe treden tot «en yerdrag aJa dtf Verkiezingscongres in Amsterdam Het verkiezingscongres van de Party van de Arbeid, dat vandaag in ge bouw Bellevue te Amsterdam de af gevaardigden van de partij-afdelin gen byeen bracht, is vanochtend be gonnen met een rede van de party- voorzitter, de heer E. Vermeer, die een toelichting gaf op het verkie zingsprogram 1959. De heer Vermeer trok als conclusie uit recente uitlatingen van de leiders der grote politieke partijen, dat prof. Romme voor een duidelijke keuze wordt gesteld. Deze KVP-leider zal volgens de heer Vermeer straks moe ten kiezen tussen een parlementair ka binet met socialisten en eventueel de CHU, een kabinet dat een onomwon den vooruitstrevend beleid garandeert óf een kabinet zonder socialisten en als de anti-revolutionairen hun zin krijgen zonder de liberalen. Maar met of zonder VVD-ers. aldus de heer Vermeer, een kabinet zonder socialis ten is een rechts kabinet. Naar buiten lands voorbeeld behoort ook de VVD thuis bij de rechtse partyen. omdat zy in wezen conservatief is. De rechtse partyen zyn het onderling op geen stukken na eens. zo zei de heer Ver meer. Worden zij dat wel. dan zal het naar zijn mening onder conser vatieve druk uit eigen gelederen on mogelijk zijn vooruitstrevende politiek te voeren Voorts noemde de heer Vermeer als programmapunten, het verkrijgen van een wettelijke voorziening ter bescher ming van het stakingsrecht, een zo groot mogelijke .expansie en een hoog peil van werkgelegenheid, een belas- Verbinding Vervolgens zei de heer Vermeer, dat het verkiezingsprogram 1959 gezien moet worden in verbinding met het program van 1956 alsmede met het programma, dat het kabinet-Drees zich sedert 1956 tot taak had gesteld. De af werking van dit regeringsprogram is onmogelijk gemaakt door de Kamer meerderheid en het waren niet de ze ven eisen van mr. Burger op de Fak keldragersdag, die het kabinet ten val brachten. In het streven naar een aanvaard bare verdeling van het nationale in komen over de onderscheidene groepen van de bevolking stelt de partij in het program: nu de welvaart stijgt is al lereerst een opheffing van de gevolgen der bestedingsbeperking noodzakelijk door verhoging van lonen, salarissen en sociale uitkeringen. Dit gaat als punt 1 van het hoofdstuk „Sociaal beleid" voorop. Ten aanzien van de woningbouw zei de partijvoorzitter, dat er tussen mi nister Witte en de Partij van de Ar beid ernstige meningsverschillen be staan over de sóórt woningen, die moe ten worden gebouwd. De P.v.d.A. eist: meer woningwetwoningen in de totale woningbouw. Sprekend over het huur- peil zei de heer Vermeer dat thans moet worden gezocht naar maatregelen om het kostenpeil van de woningbouw te verlagen, opdat daardoor huur- en kostenpeil meer evenwicht geraken. Een eis in het verkiezingsprogram is ook het garanderen in de pensioenwet van het waardevast pensioen, afge stemd op het salarispeil der ambtena ren. Mist opgetrokken Tengevolge van de mist en do gladheid zijn gisterochtend in Vriezen veen twee autobussen op elkaar gebotst. De be stuurder van een der bussen bemerkte te laat, dat hij voor een geparkeerde vrachtauto moest uitwijken en raakte deze wagen. Een achter de eerste bus rydende volgbus reed met vrij grote snelheid tegen zijn voorganger op. Bij deze botsing werden vijf personen ge wond. Drie van hen moesten in een ziekenhuis te Almelo worden opgeno men. In de vroege morgen werd de chauf feur van een tussen Vriezeveen en Almelo rydende bus in een bocht van de weg misleid door de mist. Het gevolg was, dat de bus in een buitenwyk van Almelo het trottoir op en een winkel binnenreed. De etalage werd volkomen vernield. Hier waren geen persoonlijke ongelukken. Eveneens door de mist is gistermor gen om halfvier op een onbewaakte overweg in Eefde een melkbestelauto bestuurd door de heer Ter A vest, door een uit de richting Zutphen komende trein gegrepen. De van de spoorbaan geworpen wagen werd volkomen ver nield. De bestuurder, die uit de cabine over een heg was geslingerd, liep slechts lichte verwondingen aan het gezicht op. Hy werd naar het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen overgebracht. De trein moest worden teruggereden naar Zutphen. De gehele dag heeft de mast gisteren in Noord-Nederland nog het verkeer belemmerd. Slechts met grote moeite en met flinke vertragingen heeft men in Groningen, Friesland en Drente de autobusdiensten op gang kunnen hou den. Over het algemeen werd de mistlaag reeds in de loop van de avond wat lich ter. Op vele plaatsen werd de lucht toen schoon geveegd, alleen in Limburg hing er nog een dichte, vry wel ondoor dringbare mist. Daardoor hadden de spoorwegen in die contreien nog vertra gingen van soms meer dan een kwar tier. Maar in de loop van de nacht is ook daar de mist weggevaagd. PLEIDOOI VOOR BETERE ACHTERVERLICHTING FIETSEN. „De achterkant van een fiets is des avonds niet zichtbaar genoegd, aldus de A.N.W.B. in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat, De A.N.W.B. vraagt de aandacht van de minister voor de wettelijke regeling, die sinds 1956 in Denemarken geldt. In deze „fietsende natie" moet een rywiel, be halve van een achterlicht, ook voorzien zijn van reflecterend materiaal, dat, als de fiets rijdt, in beweging is. De A.N.W.B. is van oordeel, dat een dergelijke regeling ook voor ons land zeer in het belang van de verkeersveiligheid zou zijn. tingheffing op totnutoe onbelaste ka pitaalwinsten, bij onderwijs en cultuur gelijke kansen voor iedereen en een wettelyke regeling voor de voetbalpool, omdat er anders een chaos dreigt. De P.v.d.A. vraagt dit vooral in het belang van duizenden amateursportclubs, die zich niet financieel staande kunnen houden. Sprekende over de defensie, zei de heer Vermeer, dat bewapening helaas nodig is. Maar ook deze bittere eis van sociale zekerheid (sociale zekerheid houdt ook in bescherming tegen de misdaad van de oorlog) stelt de Partij da voorwaarde van efficiency. Ook achtte hy verkorting van de'dienst tijd nodig. Over het Nieuw-Guineabeleid staat in het verkiezingsprogram, dat dit gericht moet zyn op een internatio nale regeling van het vraagstuk. Ten slotte wees de heer Vermeer erop, dat de P.v.d.A. geen programma opstel de voor één groep, maar voor allen. „In politiek opzicht is er de laatste Ons volk gaat kiezen. Wij wachten de uitslag met gerustheid af". INGENIEURS BUREAU persoontje service Q I.NUL.N T LANGE MARE 66 (Prettige betalingsvoorwaarden). LEIDEN - TELEF. 26500 Met kans op een gratis Philips Televisietoestel. Vraagt by ons inlicht. Advertentie BINNENLAND Giet er middag werd op de vierde ver dieping van een huls aan het Sarphatl- park te Amsterdam by een brandende petroleum vergasser het stoffelijk overschot aangetroffen van de 26-Jarlge kinderver zorgster J. F. van Essen. ZIJ bleek aan de gevolgen van een koolmonoxyde-verglf- tiglng te zyn overleden. H.M. de Koningin heeft de heer F. A. L. Bienen te Den Haag benoemd tot Officier in de Huisorde van Oranje. Het officierskruis werd hem gisteravond door. Prins Bernihard overhandigd. De heer Bienen ls oud-direoteur van het vroegere hotel „Les Vieux Doelen" te 's-Graven- hage. Van 1 tot 10 maart zal weer de Leip- ziger voorjaarsbeurs worden gehouden, waarvoor zich meer dan 9.000 exposanten uit 43 landen hebben aangemeld. Ze be slaan bij elikaar een oppervlakte van 290.000 nu2 tentoonstellingsruimte. De deelnemers komen uit alle Europese en vele overzeese landen. De beurs omvat 55 branches van de zware machine-industrie tot de industrie van voedlngs- en genot middelen. De Messe zal verdeeld zyn in een technische beurs en een beurs voor, verbruiksgoederen De jaarlijkse z.g. akademiedagen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, worden in 1959 gehouden te Groningen op 3 en 4 april. Gisteravond heeft luitenant-generaal J. H. Couzy, commandant van het eerste legerkorps, aan wie op zijn verzoek ont slag ls verleend uit zyn functie, tydene een drukbezochte receptie ln het Apel- doornse stafgebouw, afscheid genomen van talloze militaire autoriteiten. De sleepboten Nestor en Stentor hebben gistermiddag om vijf uur het 10.044 ton metende Liberiaanse vracht schip „National Prestige", dat op de pier te Unmiden lek stootte, op sleeptouw ge nomen naar Amsterdam. De Stlohtlng „Nederlandse week ln Duitsland" heeft ln overleg met de mi nisteries van Economische Zaken en Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de Nederlandse ambassade te Bonn en de autoriteiten van de stad Stuttgart het elan ontworpen om van 19 tot 24 okto- er 1959 te Stuttgart een Nederlandse week te organiseren. Op 30 april. 2 en 5 mei zal te Al melo een taptoeshow gehouden worden. Aan deze Twentse taptoeshow 1959 zullen 500 muzikanten en 200 zangers van plaat selijke verenigingen deelnemen. Aan de uitvoeringen wordt luister bijgezet door het optreden van twee grote historische groepen. By beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk en de Staatssecre taris van O.. K .en W. ls Ingesteld een interdepartementale oommissie subsidie beleid O., K. en W. maatschappelijk werk. Als voorzitter van deze commissie zal op treden de heer A. P. van der Mey. als plaatsvervangend voorzitter dr.. G. Hen driks. terwijl als secretaris is aangewezen mr. N. M. M. Vos de Wael. BUITENLAND Volgens in Stratford-on-Avon ont vangen berichten uit Moskou ls de Ame rikaanse negerbas en acteur Paul Robe son ernstig ziek. Hy zou niet kunnen deelnemen aan het toneelfestival, dat in april te Stratford wordt gehouden. landen in de omgeving tegen zich in te nemen, een niet onverstandigde hou ding, die overigens lang niet altijd door de „slachtoffers" (de overige leden van het bondgenootschap) op de juiste waarde wordt geschat. Maar die anderen dienen te beseffen, dat de beste tegen stand tegen rode verrassingen gelegen is in innerlijke kracht, in rechtvaardige welvaartsverdeling en sociale vooruit gang. En dat dit in voldoende mate tot de Middenoostelijke leden van de MOVO is doorgedrongen, daaraan kan met recht getwijfeld worden. Ofschoon de gang van zaken in Irak een duidelijke waarschuwing isl Een 34-Jarige Amerikaan, die als mecanicien op een Amerikaanse lucht basis te Wiesbaden heeft gewerkt, heeft gisteren by een bankoverval te Zurich een kassier ernstig gewond en by een poging om te ontsnappen een taxichauffeur dood geschoten. Bij zijn arrestatie bleek de man een capsule vergif bij zich te hebben. By een brand ln een verzorgingshuis in een plaats op 50 km. van Chicago, zyn gisteren negen personen om het leven ge komen. Onder de slachtoffers bevindt zich een man. die bij het reddingswerk een hartaanval kreeg. Van de 26 bewo ners van het drie' verdiepingen tellende 'gebouw werd een aantal bedolven onder het brandende dak. Door het ontploffen van de ketel van een vrachtboot op de Mississippi, zyn ze ven mensen om het leven gekomen en drie gewond. Het ongeluk deed zich voor in de omgeving van Helenea ln de staat Ar kansas. De Westduiitse minister van Land bouw. dr. Helnrich Lübke. heeft, by de opening van de Berlijnse landbouwten toonstelling ..groene week" genaamd verklaard aat zij de Oostdultse landbou wers zal tonen, hoe op ba6is van vrijwil ligheid problemen kunnen worden opge lost. Er nemen 62-2 bedrijven aan de ten toonstelling deel. waarvan 209 uit het buitenland,, o.a. uit Nederland. De bestuurder van het vliegtuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschap pij SAS. waarmee de Russische eerste vice-premler Mikojan na zyn bezoek aan de VS. zijn terugreis maakte, heeft gis termiddag een gouden horloge ontvangen. Het horloge is hem tijdens een receptie, die op het vliegveld van Moskou werd ge houden. overhandigd, door een vertegen die hem daarmee zijn dank betuigde voor woordiger van de Russische vice-premler,, de geslaagde noodlanding. De 92-Ja.rlge (democratische) voor zitter van de Amerikaanse Senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkingen. Theodore Green, heeft gisteren zijn ont slag ingediend. Diplomatieke waarnemers te Washington verwachten dat er voort aan intensievere aandacht aan de buiten landse politiek zal worden besteed. Sena tor Fulbright wordt beschouwd als de waarschijnlijke opvolger van Green Hij ls 54 jaar en een van de best geïnformeerde senatoren op het gebied der buitenlandse politiek. Een Rechtbank te Kaapstad heeft gisteren bepaald, dat een blanke man die verklaard had niet te willen breken met een kleurlinge, met wie hij reeds jaren samenwoont voortaan zelf als kleurling zal worden beschouwd. Dit betekent dat hij onderworpen zal zijn aan de apart- héidswetten. De man was ln staat van be schuldiging gesteld wegens overtreding van de wet die het onderhouden van be trekkingen met personen van ander ras strafbaar, stelt. De openbare aanklager sprak de beklaagde vrij, omdat naar zijn oordeel het gezinsleven van de betrokke ne ernstig van een veroordeling zou lijden, lijden. Het Russische persbureau Tass meldt dat in het Koetsjoek-meer. in West-Sibe- rlë. natriumsulfaatlagen zijn ontdekt, die de rlikste ter wereld zijn. De hele bodem van het meer bestaat uit een laag na- trlum-sutfaat van drie meter dikte. De tweehonderd meren die ln hetzelfde ge bied liggen, bevatten calolum- en atrium- zouten. De omvang van de Sovjetrusslsche strydkrachten is per 1 Januari j.l. met 300.000 man verminderd. Volgens Tass valt deze vermindering buiten de vorige ge deeltelijke demobilisaties, toen in totaal 1.840.000 man naar huls werd gestuurd. Behalve de demobilisatie van eenheden ln de Sovlet-Unie waren 41.000 militairen uit Oost-Duitsland en ruim 17.000 man uit Hongarye naar de Sovjet-Unie terug geroepen en met groot verlof gezonden. De Amerikaanse delegatie op de Ge- neefse conferentie van drie landen over een staken der kernproeven heeft gisteren een ontwerp-artlkel Ingediend over het vreedzame gebruik van kernexplosies. Het artikel, dat de steun van Engeland heeft, wil dergelijke explosies onder het gezag van de voorgestelde internationale con trole commissie plaatsen. De Russische de legatie heeft verklaard.1 het Ontwerp te Bullen bestuderen. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19; Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Personeelsver. Leidse Melkinrichting „De Landbouw". 8 uur nam St.-AntonlusolubhuisPropaganda- feestavond. Ver. tot Eehartiglng der Be langen van TBC-patiënten in Nederland. 8 uur nam StadszaalUitvoering Gymnastiekver eniging „Victorie". 8uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw Oranjebal van Oranjevereniging. 8 uur nam Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-tehater: Byzonder Kerkewerk Herv. Gem. m.m.v. Goos Kamphuls. 10.30 uur voorin. MAANDAG Den Burcht (grote zaal): Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Film „Kringloop". Spr. mevr. v. d. VlietDe Vries en Jac. Griep. 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Jaarvergade ring Selskip „Fryslan". 7.45 uur nam. Schouwburg: Chr. Lycei&tenver. „Amlcl- tia et Animo Juotl" speelt: „Een naoht vol verwarring". 8 uur nam. Stadszaal: Demonstratie met brand- blusapparaten. 8 uur nam. DINSDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Ka mer van Koophandel. 3.30 uur nam. Prediker: Volle Evangeliezending. Spr. J. Maasbach over: Gebedsgenezing. 8 uur nam. Schouwburg: Chr. Lycei&tenver. „Amicl- tia et Animo Juctl" speelt: „Een nacht vol verwarring". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Jaar,verg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. I 8 uur nam. i Stadszaal (foyer)mr. Reind M. de Vries over kleurenfotografie. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing J. D. v. d. Waal6 „Twee bekerculturen'. 8 uur nam. Oegstgeest. (Zendingshuls Herv. Kerk)Venkoopdag Vrouwen-zendings kring. 29± uur nam. Oegstgeest. (Witte Huis): Verkie zingsvergadering P. v. d. A. Spr. H. J. Hofstra ..Het financiële beleid en de ka binetscrisis". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning 12.501.20 uur nam. Schouwburg: Diesviering Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. Volkshuls: Filmavond voor ouders. 8 uur nam. DONDERDAG Baptisten/kerk: Zendingsavond, evan gelist Ernesto Gubler uit Reus (Spanje) over: De strijd en zegen van onze Spaanse geloofsgenoten, met lichtbeelden. 8 uur nam. Gulden Vlies; Ledenverg. Ned. Ver. van Huls vrouwen. 2.30 uur nam. Levendaal 1Huls. Voorlichting. Film „Kent uw industrie". 2.30 uur nam. Schouwburg: Die&viermg Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Residentie-Or kest o.l.v. Mario Rossi, solist Janos Star ker. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7j1ö uur nam. Schouwburg: Diesviering Leids Studen tencabaret. 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „De tien geboden". A.l. Dage lijks 2.30—7.30 uur. Lldo „Het meisje Rosemarie". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Rivalen zien niet om...." 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De held der Seminoles". 14 Jaar. f Werkdagen: 2 30 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: „Blackboa Jungle". Casino ,,'s Nachts op Montmartre". 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. (Geen middagvoorstellingen, behalve zaterdag en zondag). TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „In formele Kunst". (T/m. 28 februari). Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huls" Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.: zon- en feestdagen: 14 uur nam (lot 16 februarJ 1959) Lakenhal: ,,De Grafische". Werkd. 10 4 uur. 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart). Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh". Werkd. 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- tooetelling .Wat doe Je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 26) Tekeningen van Bernard Boutteville. Werkdagen 2—5 uur nam. (t/m 14 febr.) VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Concert- gebouwork. en solist. 15.10 Van de wieg tot het graf, oaus. 15.25 Verkiezlngscon- gres v. d. P. v. d. A. 16.20 Kinderkoor. 16.40 Boekbespr. 17.00 Gram. 17.15 Week- Joum. 17.45 Gram. en rep. Europese schaatskampioenech. in Zweden. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 muziek-kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00 Nws. 20.05 Gelukwensen. 20.15 Ge- var. progT. 21.45 Gram. 22.00 21 Jaar in 21 minuten, klankb. 22.21 Lnstr. Trio. 22.50 Toespr. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.50 —24.00 Dagsluiting. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Mannen koor. 14.40 Gram. 14.45 Kroniek v. Lette ren en Kunsten. 15.20 Lichte muz. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zangen. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.00 En gelse les. 17.20 Promenade-ork. en sol. 18.00 Joum. weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Gram. 19.45 Europese sohaatskampioen- soliappen te Goeteborg (Zweden). 20.00 24.00 Nationaal programma t.g.v. de ver- Jaardag v. H.K.H. Prinses Beatrix: Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 19.30—19.45 Nationaal progra: FilmprogT. 19.45 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.05 Weekendshow. 20.55 Documentaire film. 212022.00 Qulzprogr. NTS: 22.00—23.10 EurovisieItaliaans Song Festival te San Remo. VOOR ZONDAG 1 FEBRUARI. Hilversum I (402 m.). VARA.: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespraak. VPRO.: 10.00 Geef het door, caus. 10.05 V. d. Jeugd. IKOR.: 10.30 Evangelisch-Lutherse kerkdienst. 11.30 VTagenbeantw. AVRO.: 12.00 Theaterork. en solist. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand in de we reld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Europese schaatskampioenschappen te Göteborg. 14.35 Omr.ork. 15.35 De vitali teit van de Westerse beschaving, caus. 15.55 Muzikale caus. met gram. 16.30 Sportrevue. VPRO.: 17.00 Boekbespr. 17.15 caus. VARA.: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. sportultsl. en sport]ourn. 18.20 Zigeuner- Het Nationale Omroepplan van de VPRO. ork. 18.45 Discussie. 19.15 Europese schaatskampioenschappen te Göteborg. 19.30 Annemarleke, hoorsp. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Mag ik my even voorstellen? Mijn naam ls Cox, hoorsp. 2il.30 Gevar. progr. 2250 Act. 22.35 Plano-improvisaties. 23.00 Nws. 23.15 rtuitsfagen. 23.20 Gram. 23.4524.00 n. Hilversum II (298 m.). NORV.: 8.00 Nws. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO.: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale Hoog mis. 11.30 Gram. 11.45 Pianorecital. 12.15 Apologie. 12.35 lnstr. Octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muziek. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 lnstr. Trio en sopr. 14.55 Plano, viool en hoorn. 15.30 Mil. Kapel. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR.: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het geladen schip, causerieën. 18.30 De kerk aan het werk, cfcus. 18.40 Bybelver- tellingen. NORV.: 19.00 Kerkeiyk nws. 19.05 Samenzang. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 SUS-actie. 21.20 U bent toch ook van de party?, caus. 21.30 Waar is Mr. Milburry, hoorsp. 22.10 Llohte inuz. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. Radio Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst gehouden op 25-1-1959 oon 2 uur nam): 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehouden op 25-1-1959 om 7.30 uur nam.); 2.30 uur Klnderddenst voor kinderen van 5ill jr.; 3.45 uur ds. D. J. Roos te Haarlem (recht streekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA. Eurovisie: 12.00—13.00 Europese kam- pioensch. kunstrtjden voor paren. 16.00 16.50 Rep. Carnavalsoptocht. Gez. progr.: Avro, Kro, Vara en Vpro: 21.0023.00 Fi nale v. d. 9e Open Nederl. kampioensch. tafeltennis. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.20 Verz.progr. 13-10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Rep. 14.30 Caus. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. 16.15 Caus. 16.30 Ork.conc. (verv.). 17.15 Caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Ameri kaanse nieuwsbrief. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Interviews. 22.45 Lichte muz. 23.20 Klanikb. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.35 Koorzang. Engeland, BBC Light Programme (1200 en 247 in.) 12.00 Have a go! 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 en 15.15 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hoorsp. met muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22,00 Gevar. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk (309 m.). 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. (verv.). 14.30 Koorzang. 15.00 Verz.progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Idem. 18.15 Ork. conc. 19.00 Nws. 20.00 Muzikale caus. met illustratie. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Caribische liedjes. 23.05 Dansmuz. 23.30 Gevar. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 Chanson Gitane. operette. 17.30 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.30 Gram. 19.40 Llohte muz. 20.10 Moderne muz. 21.10 Hoorsp. 24.57 Gram. 22.10 Klassieke muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.45 Sport. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.00 Zang en piano. 18.30 Godirrt. halfuur. 19.00 Die Fledermaus, operette. 22.00 Nws. 22.15 Filmmuz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dans muziek. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.30 Ammuz. 15.30 Gram. 16 45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Kamerork., koren en sol. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.65 Nws. 23.00 Jazz- muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 2 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Graim 8.00 Nws. 8.15 Aimius. muz. 8.30 Gram. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.35 Waters t. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Graim. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.34 Hawaiiaanse muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Bas, sopr. en plano. 14.30 Gram. 16.00 Vonken in de schemering, caus. 16.05 Gram. 16.50 De positie van de spoorstudent in de stu dentenwereld. caus. 17.00 V. d. kind. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 V. d. Jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nwa. 18.15 Regerlngsultz. Serie: Kies een loopbaan by het oner- wijs. I: Wordt gerust onderwijzer, door M. W. Kruiskamp, directeur van de Rijks kweekschool te Amersfoort. 18.25 lnstr. kwart. 18.50 Koorzang. 19.30 Muzikale caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radloscoop. 26.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York 23.16 Aot. 23.3024.00 Gram. Hilversum II, 298 ni. NORV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge- wyde muz. 7.50 Een woord' voor de dag. 8.00 Nws.; 8.15 Sportult&l. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Gevar. progr. 12.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tnilmbmeded. 12.33 Vocaal ens. 12.50 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Llohte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Koper-ens. 16.45 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.; Ryksdeien Overzee: Voedlngs vraagstukken in Nederl. Nieuw- Guinea. door dm. A. A. J. Jansen. NORV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weerfoem. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gram. 20.35 Een ieder die zoekthoor spel. 21.35 Gram. 21.40 Meisjeskoor 22.00 Volk en Staat. caus. 22j15 Muz. eau®. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie in Es peranto. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu! 20.30 Experi menteel filmpje. 20.50 „Goud", documen tair progr. 21.00 Pension Hommeles. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e U|n van 1820 uur) 1. Tomsso Albinonl Concerto in d gr. t. voor hobo en orkest op. 7 nr. 6 Allegro, Adagio, Allegro, Virtuosi dl Roma (Colle gium Muslcum Italicum) olv. Renato Fa- sano. (hobo solo; Renato Zanflni). 2. Giovanni Palslello. Concerto nr. 5 in es gr. t. Andante. Allegro. Minuet. Vir tuosi dl Roma (Collegium Italicum) olv. Renato Fasano. 3. Vlncenzo Bellini. Concertino in c gr. t. voor hobo en orkest. Maestoso Lar- fhetto cantabile. Alle gro polonese. Vir- uosi dl Roma (Collegium Muslcum Ita licum) olv.. Renato Fasano. (hobo solo: Renato Zanflni). 4. Gloacchlno Rossini. Petite Messe So- lennelle. Caterlna Manclnl, sopraan; Ora- lia Domlnquez, alt. Giuseppe Berdinl, te nor; Mario Petri, bas. Coro Pollfonico dell* Accademla di Santa Cecillia di Roma. Glno Gorini, Carlo Vidusso, plano. Fer- ruccio Vlgnanelli, orgel. Dirigent: Renato Fasano. BUITENLANDSE PROGRAAMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Crloketber. 13.10 Ork.conc. 18.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.56 Weerher. 19.00 Nws. 10.15 In the South- East. 19.36 Samenzang. 20.00 Ork.conc. 21.00 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 2325 Pianotrio. 23.45 Pari. överz. 24.00 Nws. 0.060.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12j15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en fabrieksfan- fare. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en ge var. progr. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Nws. 14.45 V. d kind. 15.00 V. d. vrouw 15.30 I Nws. 16.00 Ork.conc. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dag boek 17.45 Geva». progr. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp.. 20.00 Jcmrn. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar!. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Nws. 0.551.00 Nws. Nordwestdeut-scher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Oork.- conc. 16.00 Concertante muz. 17.00 Nw®. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. en koor. 21.45 Nws. 22.10 Jazz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.15 4.30 uur Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws 12.05 Ork.conc. 13.30 en 13.50 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Ork.conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamenm'uz. 20.00 Ork.conc. 23.10 Komermuz. 23.26 Moderne muz. 23.53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram, 12.30 Weerber. 12.34 V. d. land/b. 12.42 Gram. 12.55 Koersen; 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 GTam. 17.45 Kin derlied. 18.00 Franse les. 18.15 Kinderlied 18 20 Prot. ui-tz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamerork., koren en soliste. 21.10 Kunstkaleldosooop. 21.25 Gram. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Symf.ork. en solist. 15.15 Gram. 1530 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 22.00 Nws. 22.10 Experimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. De zondagsdienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef, Pieterse, Postel, Ver- brugge en Langezaal. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr.. tel. 20390. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Te Lelden !s geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. 3 4 fi S oS V' 3 3 e 2 SS Helsinki sneeuw no 3 -1 3 Stockholm sneeuw n 4 l 4 Oslo licht bew. n 4 2 0.1 Kopenhagen zwaar bew. nnw 8 2 0.2 Aberdeen licht bew. windst. -3 0 Londen geh. bew. no 7 4 0 Amsterdam onbewolkt n 4 2 1 Brussel yzel nno 4 1 0.4 Luxemburg onbewolkt nno 4 -1 0 Parijs geh. bew. nno 4 -1 0 Bordeaux mist windstil 2 0 Grenoble onbewolkt windstil -4 0 Nice zwaar bew. nnw 6 6 0 Berlhn mist w 4 -3 0 Frankfort mist windstil -5 0 Mtinchen onbewolkt zaw 1 -8 0 Zürlch geh. bew. w 2 -5 0 Genève mist windstil -3 0 Locarno onbewolkt windstil -4 Wenen mist zzw 2 -3 0 Innsbruck onbewolkt windstil -7 0 1 Rome onbewolkt ozo 2 3 0 AJacclo zwaar bew. ono 2 8 0 Madrid lioht bew. windstil 4 0 1 Mallorca zwaar bew. n 3 8 0 Algiers onbewolkt ZZJW 1 4 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2