CARNAVAL DEENS SCHIP BIJ GROENLAND TEGEN EEN IJSBERG GEBOTST KRONKEL-KRONEN WEERBERICHT Radiocontact sinds gisteravond met de Hans Hedtoft verloren Geen spoor van 94 opvarenden Fa. D. KRET Zn. De Gaulle (praatje Hij de liaard) bepleit einde Algerijnse oorlog v.EqirioiiriP 97ste jaargang ZATERDAG 31 JANUARI 1959 No. 29659 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zinkende vrachtvaarder in sneeuwstorm, Sinds gisteravond tien uur heeft het radiostation „Prins Christiaan" op Groenland alle radiocontact verloren met het Deens-Groenlandse vrachtschip-met-passagiersaccommodatie Hans Hedtoft (2875 ton), dat eerder geseind had omstreeks vijf uur in botsing te zijn gekomen met een ijsberg en dientengevolge in zinkende toestand te verkeren. Dit geschiedde op twintig zeemijlen van Groenlands zuidpunt. Een uur later stond de machinekamer vol water en om half negen seinde het schip dat het langzaam zonk en onmiddellijk hulp nodig had. Over het lot van de 94 opvarenden, van wie 55 passagiers, tast men op het ogenblik nog volkomen in het duister. Speciaal ingericht Het schip, dat speciaal tegen het gevaar van ijsbergen met extra zwa re beplating, zeven waterdichte schotten en het modernste red ding smaterieel ivas uitgerust, maak te zijn eerste reis en wel van Ju- lianehaab op Groenland naar Ko penhagen. Het eerste noodsein werd tegen zes uur Ned. tijd opgevangen. Hoge onderscheiding voor prof. v. Poelje In het gebouw van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bracht gister middag een groot gezelschap hulde aan prof. dr. G. A. van Poelje, die door het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn lidmaatschap van de Raad van State ziet beëindigd. De vioe-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, was bij deze huldiging aanwezig, als mede minister Struycken, verscheidene Staatsraden, het volledige college van B. en W. van Den Haag. de Commis saris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, hoogleraren, burge meesters, vertegenwoordigers van amb telijke en niet-ambtelijke instanties, waarmede prof. Van Poelje in aanra king kwam. Minister Struycken noemde de heer Van Poelje een zendstation, dat naar alle kanten zijn stem laat horen over het openbaar bestuur en alles wat daarbij behoort. De minister schetste de werkkracht van de thans 75-jarige als legendarisch, zijn kennis als veel omvattend als van weinigen en deelde mede, dat om zijn grote verdiensten prof. Van Poelje bevorderd is tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze mededeling lokte een uitbundig applaus uit. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Den Haag, schetste als voorzitter van het huldigingscomité de frisheid, de aandrift, de fantasie en het idealisme van de heer Van Poelje. Met deze eigenschappen heeft hij gestreden voor de zelfstandigheid der gemeenten. Daarbij was hij een kritisch ziener in de toekomst van het gemeentelijk bestel. Burgemeester Kolfschoten deelde mede, dat B. en W. van Den Haag be sloten, prof. Van Poelje de gouden leg penning van de stad toe te kennen. Als voorzitter van de Vereniging van Ned. Gemeenten overhandigde spreker een enveloppe met een aanzienlijk bedrag, te besteden naar eigen genoegen en in zicht. Voorts voerden nog het woord de heer N. Arkema, hoofd-directeur van de Vereniging van Ned. Gemeenten en de burgemeester van Naaldwijk, de heer D. van Heyst. In Naaldwijk is prof. Van Poelje geboren; hij aanvaardde daar zijn eerste ambt, ter gemeente-secreta rie. Naaldwijk is er trots op aldus de burgemeester, dat een van haar zonen tot de hoogste functies op administratief rechtelijk terrein geroepen werd. Spr. bood als huldeblijk een bord aan van Delfts blauw, waarop de woorden: „Naaldwijk huldigt prof. dr. G. A. van Poelje". Hierna heeft prof. Van Poelje allen dank betuigd. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Lichte vorst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond De wind wordt noordoostelijk; de aanvoer van droge polaire lucht blijft aanhouden. Omdat er weinig bewolking zal zijn, zal vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst voorkomen. Mor gen overdag komen de temperaturen echter weer enkele graden boven nul. (Opgemaakt te 10 uur). 1 FEBRUARI Zon op: 8.22 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 2.06 uur; onder: 11.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.39 en 21.13 uur. Laagwater te 4.09 en 16.44 uur. (2/2 hoogwater te 9.47 en 22.30 uur, laagwater te 5.11 en 17.52 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Een Duitse treiler, de Johannes Krüss uit Bremerhaven, een vissers boot van de Far Oer, een Deens ma rinevaartuig en een reddingboot van de kustwacht, de Campbell, zijn naar de plaats van het dreigend on heil onderweg. De Duitser seinde la ter, dat hij zonder resultaat de om geving had. afgezocht, maar ernstige moeilijkheden had ondervonden van de zes meter hoge golven. Vliegtuig hulp is bij de gegeven weersomstan digheden - een orkaanachtige sneeuwstorm - onmogelijk. De Hedtoft is het vlaggeschip van de Koninklijke Groenlandse Handel maatschappij. Het voer op eigen ri sico in een gebied, dat niet door in ternationale ijspatrouilles bewaakt wordt. De opvarenden zijn allen De nen of Groenlanders. Er zijn veer tien vrouwen en zes kleine kinderen aan boord, van wie twee baby's. Molotof waarschijnlijk niet naar Den Haag In diplomatieke kringen te Moskou acht men het op het ogenblik erg on waarschijnlijk dat Molotof binnenkort naar Den Haag zal vertrekken om daar als ambassadeur op te treden, een en an der gezien de jongste kritiek op de anti- partijgroep tijdens het partijcongres te Moskou. Wel acht men het waarschijn lijk, dat deze kritiek meer Boelganin, Perwoechin en Saboerof betreft dan Mo lotof, die ondanks de veroordeling van zijn figuur en groepering medio 1957 daarna toch als ambassadeur naar Bui- ten-Mongolië werd gestuurd. Nasser op zijn lioecle Volgens het Engelse blad News Chro nicle heeft de Joegoslavische ambassa deur in Cairo een week of twee geleden president Nasser van de (Egyptisch-Sy rische) Verenigde Arabische Republiek ingelicht, dat zün leven gevaar loopt om dat Sovjet-Rusland aan Egyptische communisten order zou hebben gegeven hem uit de weg te ruimen. Nasser zou deze waarschuwing niet in de wind heb ben geslagen en de veiligheidsmaatrege len voor zyn persoon aanzienlek hebben verscherpt. Advertentie ZATERDAG 7 FEBRUARI, 8—4 UUR in TRESLONG Hillegom 3 GROTE CARNAVALSORKESTEN Entree f. 3,50. Tafelres. k 2S20—5347 Gewijzigde omroepwet naar Tweede Kamer (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen, zal het kabineb- Beel een dezer dagen de Memorie van Antwoord inzake de omroepwet aan de Tweede Kamer voorleggen Deze Memo rie van Antwoord zal vergezeld gaan van een nota van wijzigingen in het wets ontwerp. Het ontwerp van wet tot regeling van de omroep zoals de omroepwet in de stukken heet werd reeds in 1953 inge diend. In november 1954 bracht de Tweede Kamer het voorlopig verslag uit. Sindsdien wordt gewacht op de Memo rie van Antwoord, waarmede het depar tement van O. K. en W. dus al ruim vier jaar bezig is. In antwoord op vragen bij de begro tingsbehandeling in december jl. beloof de Staatssecretaris Höppener de Memorie van Antwoord voor eind januari. Daar na kwam echter de kabinetscrisis. Ge zien het karakter van het kabinet-Bee 1 leek het niet waarschijnlijk, dat de hui dige regering zich met deze materie zou inlaten. Thans blijkt echter, dat de be lofte van de Staatssecretaris met slechts enkele dagen vertraging toch in vervul ling zal gaan. Amsterdamse kunstprijzen en opdrachten De oorkonden, behorende bij de door de gemeente Amsterdam in 1957 toe gekende prijzen en verstrekte op drachten op het gebied van de litera tuur, de muziek, de choreografie en de typografie, zijn gisteravond uit gereikt door de wethouder voor de kunstzaken, tevens voorzitter van de Amsterdamse Kunstraad, mr. A. de Roos, tijdens een buitengewone zitting van de raad in de aula van het Stedelijk Museum. De literatuurprijzen-1957 waren toe gekend aan: Maurits Dekker, Paul Rodenko, Guülaume van der Graft (pseudeoniem van ds. W. Barnard), Maurits Mok en Jan Hanlo. De toneelopdracht-1957 was verstrekt aan: Harry Mulisch. De muziekopdracht-1957 aan: Lex van Delden, Robert Heppener, dr. Antihon van der Horst, Guillaume Lan- dré, Ton de Leeuw en Leon Orthel. De H. N. Werkmanprijzen-1957 voor typografie waren toegekend aan: W. J. H. B. Sandberg, directeur der Amster damse gemeentemusea. W. H. Crouwel en A. Verbeme en T. Raateland. De choreografie-opdracht-1957 was verstrekt aan Hans van Manen. Tijdens de bijeenkomst hield Adrdaan Morrien een toespraak getiteld: Dromen kost geld. Het Gaudeamuskwartet voer de het strijkkwartet van Ton de Leeuw uit. Honderden kievitten reeds in ons land Op verschillende plaatsen zoals in de omgeving van de weg Amsterdam Utrecht en in het Sticht, zijn al kie vitten waargenomen. Niet zomaar en kelingen, maar groepen van enkele honderden vogels. Het is een zeldzaamheid, dat om deze tijd van het jaar een kievit gezien wordt, maar dat dergelijke grote groe pen voorkomen mag helemaal een bij zonderheid genoemd worden. De vroege komst van de vogels is waarschijnlijk toe te schrijven aan de de tot dusverre zeer zachte winter. Als deze vroege „zomergasten" niet door 't onverwachte felle koude weer ver dreven worden, ziet het er naar uit, dat het eerste kievisei dit jaar vroeger dan ooit tevoren gevonden zal worden. In Den Haag is gistermiddag prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, gehuldigd in verband met het bereiken van de 75-jarige leeftijd. Minister mr. A. A. M. Struycken rechtsoverhandigde hem de ver sierselen, behorend bij zijn benoe ming tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Toespraak bedoelde ook Franse tegenstand tegen regeringsprogram te verminderen (Van onze correspondent in Parijs) President De Gaulle heeft gisteravond in een radiorede tot het Franse volk opnieuw gepleit voor beëindiging van de oorlog in Algerije „op eervolle voorwaar den", die hij vroeger reeds heeft voorgesteld. Het Algerijnse conflict is nutteloos, zei hij, de gevechten en terroristische aanvallen kunnen de pacificatie en evolutie van Algerije niet verhinderen, doch alleen maar vertragen. De Gaulle wekte het volk op de moed vooral niet te laten zakken. Een ver jongd Frankrijk heeft, zo verzekerde hij, de weg der historie hervat en heel de wereld houdt nu het oog op ons gericht. In de nieuwe Vijfde Republiek zijn, zo vervolgde het staatshoofd, de wetgevende macht van het parlement en de uit voerende bevoegdheden van de regering nu scherp gescheiden en onderling met elkaar in evenwicht gebracht en, met aller medewerking, zal vóór het einde van dit jaar ook de economische en financiële stabiliteit bereikt kunnen worden. Vaderlijk schouderklopje Het was voor de eerste maal in de Franse geschiedenis, dat een president der republiek zich onmiddellijk tot het volk wendde, zonder dus het parlement bij zijn boodschap in te schakelen. En die uitschakeling valt nog wel te ster ker op omdat de leden van de Nationale Vergadering na een eerste korte zit tingsperiode elkaar gisteren juist tot einde april weer moesten verlaten. Als voorbeeld voor zijn radio-optreden moeten generaal De Gaulle de vermaar de praatjes-bij-de-haard voor ogen heb ben gestaan, waarin indertijd president Roosevelt het Amerikaanse volk deelge noot van zyn dagelijkse zorgen en over peinzingen maakte. Het is de bedoeling, dat in het vervolg ook de premier en de ministers geregeld om zo eveneens het directe contact met de publieke mening tot stand te brengen en te onderhouden. Dat De Gaulle speciale nadruk heeft gelegd op de financiële en economische aspecten der Franse politiek, vindt on getwijfeld zijn verklaring in de toene mende ongerustheid en zelfs tegenstand, die het saneringsplan van minister An- toine Pinay in brede lagen van het volk, vooral in de provincie, moet ontmoeten. Daags tevoren had premier Michel Debré alle prefecten uit het gehele land naar Parys ontboden en unaniem moet toen van die kant op de ijskoele ont vangst van de verhoogde belastingen, de prijsstijgingen en de andere economische maatregelen zijn gewezen. De Gaulle heeft de Fransen met zijn bemoedigen de opmerkingen en voorspellingen, be geleid door een vaderlijk schouderklopje, nu dus blijkbaar een riem onder de be- voor de microfoon zullen verschijnen narde harten willen steken. „Dafje" de volgende maand in produktie In de fabrieken van de D.A.F. in Eind hoven wordt de produktie van de D.AF.-personenauto voorbereid. Indien alles volgens plan verloopt zal eind Februari met een langzame aanloop van de produktie worden begonnen. In maart zullen enige honderden wagens worden gemaakt, die alle bestemd zijn voor de 130 dealers in Nederland. In het tweede kwartaal van dit jaar zal de produktie vermeerderd worden, zij het dat de stijging slechts ongeveer 2500 auto's zal bedragen. Van juli af zal de dagelijkse aflevering omhoog gaan van 25 tot 50 en dan van 75 tot 100 wagens. Begin 1960 zal de topcapaciteit van 200 auto's per achturige werkdag bereikt zijn. Op een persconferentie, die de directie van de D-A.F. gisteren in Eindhoven heeft gehouden is medegedeeld, dat de toenemende produktie een personeels- stijging van 1500 2000 man met zich mee zal brengen. De fabrieken hebben thans 2800 man in dienst. In de loop van 1960 zal volgens verwachtingen werkgelegenheid geboden worden aan ongeveer 5000 man. Met de produktie van de personenwagens is een investe ring van vyftig miljoen gulden gemoeid. Op de bodem van een vier meter diepe kuil maakte de heer A. H. Drent gistermiddag in Enschede een einde aan een jarenlange drei ging. Het 38-jarige plaatsvervan gend hoofd van de Hulpverlenings dienst, die zich na de oorlog de naam van „bommentemmer" ver wierf, demonteerde een Ameri kaanse bom van 250 kg. die daar op een straathoek was gevallen tijdens de tweede wereldoorlog en niet was ontploft. Voordat dit ge vaarlijke werkje begon was de gehele omgeving geëvacueerd. De heer Drent aan zijn gevaarlijke arbeid. (Advertentie) IBREESTP.I75»TEL.23357 Drie weken geleden sloot de inzendingstermijn voor onze kerstprijsvraag, de „hersenkronkels per dozijn". Wij hadden onze lezers drie weken de tijd gegeven om de oplossingen te vinden. Zelf hebben we drie weken de tijd genomen om de meer dan tienduizend oplossingen door te worstelen. En nu dat allemaal achter de rug is, krijgen we de indruk, dat we het nogal aardig verdeeld hebben; wij hebben het U dit Jaar niet gemakkelijk gemaakt, maar U heeft ons ook ruimschoots aan het werk gezet!! De opgaven bleken dit Jaar niet eenvoudig te zijn. Niettemin hebben de commentaren bij de oplossingen ons duidelijk gemaakt, dat men ook de harde noten in de reeks heeft gewaardeerd. Elders in dit blad geven wij de oplossingen van de puzzelreeks en de namen van de winnaars der aparte puzzelprijzen. Hieronder laten wij de namen volgen van hen, die de meeste puzzels foutloos hadden opgelost. Er bleken 159 foutloze inzendingen van 12 oplossingen te zijn. Dat is minder dan vorige jaren, maar het Is méér dan wij hadden verwacht, vooral gezien de moeilijkheid van een der puzzels. Daarover elders meer. Rest ons nog, alvorens de bekroningen te vermelden, een woord van dank voor de door tallozen uitgesproken waardering voor de prijsvraag. Hier volgen de namen van de 29 gelukkigen, die als puzzel-bollebozen de hoofd prijzen in de wacht sleepten. EERSTE PRIJS f. 100.—: A. F. Taselaar, Tieboel Siegenbeekstraat 9, Leiden. TWEEDE PRIJS f.75.—: P. van Wük, Pieter de la Courtstraat 51, Leiden. DERDE PRIJS f.50.—: W. van Prooyen, Joh. Evertsenlaan 11, Oegstgeest. VIERDE PRIJS f.25,—: L. C. v. d. Plas, Varkevisserstraat 88, Katwijk aan Zee. VIJF PRIJZEN VAN f.10.—: Mevr. Hoekema, Hoofdstraat 123, Leiderdorp. L. van Wingen, Herengracht 15, Leiden. G. E. van der Weerdt, Padoxlaan 15, Warmond. M. A. van der Klip, Hugo de Vriesstraat 58, Leiden. W. van der Berg, Hubrechtstraat 21, Leiderdorp. TWINTIG PRIJZEN VAN f. 5^ Corn, van Werkhoven, Jan Brakelstraat 29, Katwijk-Zee. P. Mazurel, Middelstegracht 145, Leiden. F. G. van Leeuwen, Hoge Rijndijk 131, Zoeterwoude. W. T. W. Vis, Vijf Meilaan 99, Leiden. Nic. van Weizen, Stadhouderslaan 21, Lelden. W. J. de Jongh, Wijttenbachweg 8, Oegstgeest. F. van Dissel, Buys Ballotstraat 61, Leiden. G. H. Kottelaar, Stuwstraat 16, Leiden. J. Mostert, Dahliastraat 16 A, Katwijk a. d. Rijn. J. A. Goejé, Kaiserstraat 1, Leiden. J. van Leeuwen, Lokhorststraat 29, Leiden. Chr. Heemskerk, Pr. Bernhardstr. 6, NoordwRk a. Zee. Ir. J. J. G. van Hoek, Houtlaan 11, Leiden. Mevr. B. FonteinFabius, Warmonderweg 1, Leiden. J. Vos, Nassaulaan 35, Oegstgeest. Dr. ir. A. M. v. Deventer, v. d. Brandelerkade 17, Leiden. W. F. de Koning, Lage Rijndijk 111, Lelden. B. Slootweg, Oegstgeesterweg 3 A, Rijnsburg. H. de Vries, Saksenstraat 19, Katwijk aan Zee. H. van Zanten, Stecnbakkerslaan 8, Leiderdorp. Verder hebben wij nog vier extra-prijzen van f.5. toegekend voor bijzonder verzorgde of van aardig dich terlijk commentaar voorziene oplossingen en wel aan: Mevr. M. H. van Leeuwen, Spaargarenstr. 10, Oegstgeest. Mej. J. J. van Doorn, De Sitterlaan 101, Leiden. J. 't Hart, Witte Singel 74, Leiden en mevr. S. M. Ba velaarv. d. Zeeuw, Maredijk 89B, Leiden. De prijzen worden aan de winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1