dadiice ei ai i cm zouden eindelijk gaan verdwijnenmaar wanneer? ZATERDAG 31 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 immuun Waren goedkoop uit provincie naar hoofdstad en duur terug! SPROOKJESACHTIGE AUTOTOCHT i^gp NAAR AUSTRALIE'S HOGE hulnikivekkend landschap met watertunnels van 50 km. lengte BIH (Van onza Parijse correspondent) De laatste weken zijn de Fransen dagelijks opgeschrikt door de berichten onder koeien van letters op de eerste krantenpagina's over alle ingrijpende veranderingen, die hun van de nieuwe Vijfde Republiek te wachten staan. Het kon niet op: devaluatie, belasting verhoging, hogere prijzen, hervorming van de justitie, van het onder wijs, van de militaire dienstplicht, inwerkingtreding van de Euromarkt, enz. enz. enz. De meeste verordeningen, die de regering van generaal De Gaulle in het raam der blanco-volmachten heeft genomen, zullen pas na verloop van tijd effectief in werking treden. De consequenties zullen de Fransen dus ook pas later aan den lijve ondervinden. En bovendien zijn er dan nog de bevoegdheden die de regering zich al vast heeft toegekend om ze eventueel pas in de toekomst uit te voeren. Tot die laatste categorie behoort het plan de Parijse markt hallen eindelijk te doen verdwijnen. In de afgelopen weken, die het gezicht van Frankrijk aanzienlijk veranderden, hebben de meeste Fransen over dat bericht van de hallen bijna ongemerkt heengelezen. Ze hadden dan ook al zó veel sensatie te verwerken gehad! Gigantisch onding Vroeger, onder de Vierde Republiek, zou iedere Parijzenaar de ogen van verba zing ongelovig hebben uitgewreven óf op de achterste benen zijn gesprongen. Waarom? Omdat iedereen uit onder vinding had ervaren, dat die hallen een gigantisch onding waren in Parijs. Maar óók omdat ieder wel wist, dat de •belangengroepen, vooral van de negen tien vleesmagnaten, dermate doelmatig en krachtig waren georganiseerd, dat ze, als puntje bij paaltje kwam, over alle welbedoelde pogingen tot hervor ming tóch altijd moesten zegevieren. De Parijse hallen, waar iedere nacht de duizenden tonnen groente, vruch ten, kaas, vis, gevogelte en vlees wor den aangevoerd, verhandeld en weer weggezonden, en die, dankzij Zola en de tittel van zijn beroemde roman, als „buik van Parijs" de geschiedenis zijn ingegaan, behoorden tot die taboe's mét het alcoholisme en het huizenge brek! van Frankrijk. Ieder spreekt er schande van. Maar elke regering, die een serieuze poging zou wagen voor een oplossing, werd steevast onder allerlei voorwendsels, door de parle mentaire meerderheid óf door de occulte machten achter de schermen tot capitulatie of de ondergang ge doemd of gedwongen. Door de Romeinen gesticht Ai tien, twintig, vijftig jaren was er sprake van de verhuizing van die be roemde. of beter beruchte hallen uit Parijs. Op verscheidene plaatsen in de directe omgeving van de hoofdstad, hadden energieke autoriteiten de wak kere ogen op geschikte terreinen laten vallen, en met de projecten voor een nieuw hallen-complex zou men een aardige bibliotheek kunnen vullen. De redenen voor die verplaatsing wer den bij het jaar, de maand, de week dringender. Maar het hallen-probleem of juister het hallen-schandaal, ging het zoals met vrijwel alle andere vraagstukken waarvoor Frankrijk zich zag gesteld. Ieder zei het met ieder eens te zijn, en niemand was openlijk tegen. Maar de starre behoudzucht en de traagheid gevoegd bij die belangen- trusts, bleken niettemin een macht te vormen waarop alle gezonde voorne mens afstuitten als een speer op een stalen pantser. Ge behoeft maar een korte wande ling te maken door de buurt links van de Boulevard Sebastopol, tussen het Chatelet en het Gare de l'Est, om bü elke stap met alle zintuigen ogen, oor èn neus op de argumenten te stoten, die pleitten vóór de verdwij ning. De hallen behoren tot de oudste instellingen van Parijs, want ze wer den als centrale marktplaats al door de Romeinen gesticht!! Een fraai monument zal men deze enorme Ijzeren gevaarten moeilijk kunnen noemen, en het Parijse stedenschoon behoefde dus van hun verplaatsing óók al niet te lijden. Duizenden belanghebbenden Sedert de omstreeks tweeduizend Jaren van zijn bestaan, i£ Parijs uit gegroeid .tot een metropool van een vier miljoen zielen, terwijl de hallen nog altijd zitten opgepakt en samen geperst tussen de nauwe straatjes van deze cerftrale wijk, waar de logge olifanten van vrachtauto^ derhalve een permanente verkeersopstopping veroorzaken. Een paar jaren geleden durfde het Parijse gemeentebestuur nog een bedeesde vinger uit te steken door te verordonneren, dat de hallen 's morgens om tien uur moesten wor den stilgelegd. Maar de omstreeks zes tigduizend mensen Parijse midden standers, agenten, tussenhandelaars, sjouwers, of befaamde „forts des hal les", straatvegers, bistro's, bedelaars, clochards die, elk op de eigen wijze, bij de hallen-activiteit geïnteresseerd waren, zijn daarom om tien uur in de ochtend natuurlijk zo maar niet bij toverslag verdwenen. Zodat praktisch vier en twintig uur per etmaal, die buik van Parijs heftig aan het rom melen blijft, en ieder verkeer in een groot deel van de stad volslagen wordt ontwricht. Lepra en pest Dat gerommel van die Parijse buik en ingewanden blijft daarbij niet slechts voor oog en Oor waarneembaar. Wanneer de bloederige beestenkoppen en andere lichaamsdelen na afloop van het nachtelijk festijn moeten wor den opgeruimd, dan kan het hier, vooral in de zomer, tamelijk sterk rieken. Om niet te zeggen zó fameus stinken, dat je er voor op de vlucht zou slaan om je tevens onmiddellijk tot het vegetarisme te bekeren. Met de hallen was dus ook een zeer tast baar belang voor de volkshygiëne ge moeid, en twee jaar geleden zag een Parijse pastoor zich zelfs genoodzaakt een publieke actie te ontketenen om gedaan te krijgen, dat de mestvaalten met rottende vruchten, groenten, vis en stinkende kadavers door de ge meentereiniging tenminste iets tijdiger werden opgeruimd. En het is óók nog niet zo lang geleden, dat door de ge zondheidsdiensten vlak in de buurt van de hallen gevallen van lepra en pest werden geconstateerd, die direct aan deze wantoestanden konden wór den toegeschreven!! Eerst naar Parijs. plek van de stad, een onzinnigheid geworden. Maar onder Napoleon be klaagde men zich daar ook al over. En dus.... Speciaal benieuwd waren we wel naar het oordeel van de „mandatai- fres", de tussenpersonen, die het slachtvee bjj de boeren ophalen en in de hallen verkopen, en die met hun negentienen de hele vleesmarkt van Parjjs beheersen! In feite zelfs de hele Franse markt Want het is nu eenmaal een van die vreemde toestanden in dit vreemde land, dat overal iedereen het oog ge hypnotiseerd op Parijs gericht houdt. Alles moet uit Parijs komen om goed te kannen zijn. En zo worden dan de zuid- en peulvruchten van de midi, het vee uit Normandië, de kazen uit Cantal éérst naar Parijs gestuurd om in de hallen verhandeld te worden, alvorens weer naar hun geboortestre ken terug te keren en daar soms tegen een tien- of meervoudige prijs door de huismoeders in de winkels of op de markten worden Ingeslagen!!! Maar dan komt het ook uit Parijs, ziet U? Hij hield zich op de vlakte Bij dat bijgeloof in de almacht der Parijse superioriteit weten in het bij zonder die mandataires kundig zijde te spinnen. Men vergist zich vermoe delijk niet door deze potentaten van Het vlees wordt op straat verkocht het vlees, die er niet voor terugdein zen de toevoer stil en de markt plat te leggen, wanneer ze zo hun prijzen op peil kunnen houden, als een der aller rijkste en politiek-machtigste belan- genconcentraties van Frankrijk te be schouwen We hebben de zwaargeschouderde compagnon van de president van het vleessyndücaat, monsieur Lemaire Audoire, ook kunnen ondervragen, maar hij hield zich wijselijk wat op de vlakte. „We hebben geen enkel bezwaar tegen de verplaatsing van de hallen", zei hij. „We hebben hier natuurlijk wèl onze kostbare installaties en ma gazijnen gevestigd, en de meeste col lega's zijn in deze wijk sinds generaties van vader op zoon gevestigd. En U moet óók niet over het hoofd zien, dat deze hele buurt van Parijs door de hallen in leven wordt gehouden. Zon der hallen is het hier de dood in de pot. Maar gelooft U vooral niet aan die bakerpraatjes, dat wij, de manda taires, voor het schandaal van de hallen verantwoordelijk zijn. De rege ring heeft altijd wèl gepraat, maar nooit iets gedaan. En bovendien heeft de staat toch geen geld voor een zó ingrijpende hervorming. Maar wan néér De Gaulle nu andere wil, dat hij zijn gang ga Het ogenschijnlijk fatalisme van onze bevoegde en machtige zegsman voorspelt, eerlijk gezegd, niet al te veel goeds. Waarschijnlijk hebben de belanghebbende magnaten hun voor zorgen al we! getroffen Politiek gezien heeft de regering onder de Vijfde Republiek tegenover het parlement nu wel véél meer macht dan vroeger, maar de economische be- langenconcentraties zijn nog altijd niet uitgeschakeld. De strijd om de hallen is dan ook nog lang niet beslist. De verdwijning uit Parijs van de cen trale markthallen zou daarom niet alleen een eerste levensbelang zijn voor de volksgezondheid èn het ver keer, maar vooral: een klinkende overwinning van de centrale regering op een niet minder gecentraliseerd economisch bastion, dat tot dusver alle plannen tot verbetering en moder nisering soeverein wist te weerstaan, Het „chalet" bij de berg Koscziosko in de Australische Sneeuwbergen op 7.000 hoogte. voet We hebben in en rond de hallen een bescheiden opinie-peiling ondernomen om te zien en te horen hoe de betrok kenen nü over de eventualiteit van een hervorming en verhuizing dach ten. Over het algemeen bleef men maar sceptisch gestemd. Natuurlijk, zo luidden de meeste antwoorden, zijn de hallen op deze (Van onze correspondent in Sydney) Ik heb sneeuwballen gegooid! En ik heb sleetje gereden! En geskied! Voor u in Nederland, en voor hen, die naar Zwitserland gaan om er hun vakantie door te brengen, is dit natuurlijk niets bijzonders, maar voor ons in Australië, midden in de zomer, met tem peraturen van 75 tot 100 en meer graden, is het een unieke gebeur tenis. Ja, natuurlijk in de bergen, zevenduizend voet hoog (2400 meter). Op zichzelf is dat niet veel, vergeleken met de Mont Blanc (4800 meter), maar de „Sneeuwbergen" in Australië zijn wel zo machtig en ruw, dat je adem er soms bij stil staat. De weg naar de „Sneeuwbergen" leidt door een sprookjesachtig landschap. Australië is een land, waar nog machtig veel natuur nimmer door mensenhand is geschonden en waar geen mens ooit een voet heeft gezet. De hallen vormen óók een permanent verkeersobstakel: een alledaags straattafereeltje in Parijs Reusachtige rotsblokken versperden de doorgang Van Sydney uit leidt de weg door een golvend landschap met dikwijls dichte begroeiing, diepe dalen en woeste ravijnen. De 'hoogste top van deze bergen, ongeveer 350 km. ten zuid westen van Sydney, bijna halfweg tus sen deze miljoenenstad en Melbourne, is de Koscziosko (2.443 meter), die zijn naam te danken heeft aan graaf Stre- lecki, een Poolse ontdekkingsreiziger, die in 1839 het berglandschap doortrok en de hoogste top noemde naar de Poolse vrijheidsheld uit het laaste van de 18de eeuw. Een „chalet", een toeristenhotel, en een restaurant op enkele mijlen af stand van de top, een „ski-haven" en boven op de berg een schuilhut, ge bouwd van rotsblokken ter nagedach tenis van een vroeger daar omgekomen Australiër, liggen er verspreid als vreemde objecten in een landsohap van MarSj - Er is echter geen ski-lift. In de laat ste tien jaar is de ski-sport in Australië populair geworden, maar dit betekent nog niet, dat het er in het seizoen overvol is. Misschien komt er echter schot in als er plannen worden uitge werkt, zoals de Nederlander Bob Hij- mans heeft. Hij woont in Bogong, waar hij een „chalet" heeft op 2.000 meter hoogte. Niet lang geleden heeft hij in Europa een kijkje genomen om zijn plannen voor het scheppen van meer comfort voor skiërs, te baseren op Zwitserse „ideeën. Een buitenlander ziet meer mogelijkheden dan een Australiër, die eigenlijk teveel natuur mens is om zich druk te maken over zulke „kleinigheden". Onaards voorkomen De Koscziosko is de hoogste van een reeks toppen in een bergketen, die met recht de naam „Sneeuwbergen" draagt. Overal lagen nog grote sneeuwvelden, toen ik er na een lange tocht per auto op tweede kerstdag belandde, Die sneeuw verdwijnt pas eind januari. Laat in april of in mei/juni komt er weer een nieuwe vacht. Sneeuwgom- bomen (een kleine editie van de el ders in Australië tot 40 meter en hoger groeiende eucalyptus-bomen), geven de „Sneeuwbergen" het spookachtige, on aardse aanzien, dat zo geheel vreemd is aan het Zwitserse landschap. Een goede 15 kilometer van de top laadde ik benzine. Ik vroeg om juice", maar de „lady", die aan de pomp stond begreep me niet en keek ietwat hulpe loos naar een man in overall, die later haar echtgenoot bleek te zijn. Juice is benzine", zei hij tegen haar bij wijze van explicatiein het Ne derlands. Hier, op het dak van Austra lië, zijn de Nederlandse immigranten dus óók al doorgedrongen, en dan nog wel op het hoogst gelegen benzine station, het eenzaamste van het gehele zuidland. Kolossale tunnels In dit deel der „Sneeuwbergen" is men bezig met de bouw van reusach tige tunnels met een middellijn van acht meter en tot wel 50 kilometer lang, dwars door de bergen, en het aanleggen van pijpleidingen met een middellijk van drie meter over de berghellingen, om het water der berg rivieren op te vangen, de loop der ri vieren te verleggen en over vele tien tallen mijlen te leiden naar de Murray rivier, waardoor ettelijke duizenden hectaren landerijen beter zullen kun nen worden besproeid. Bovendien wor den grote ondergondse elektrische krachtcentrales gebouwd, die gebruik maken van het „geleide" water ten behoeve van de elektriciteitsvoorzie ning van het land, met name Sydney. Ik wilde zo'n pijpleiding zien en reed naar Guthega over een ruwe, langs diepe ravijnen uitgehakte weg, die eruit zag alsof een Romeinse heir- schaar er slag had geleverd tegen een horde sneeuwmannen uit de Himalaja. Rotsblokken versperden telkens weer de doortocht en met hulp van mijn 17- Jarige zoon moest ik ze wegwentelen. We ontmoetten op onze tocht naar boven natuurlijk geen sterveling, want wie deze weg volgt, doet dit op eigen risico. Bovenop de Guthega (2.000 me ter) zagen we de pijpleiding heel in de verte als een naald zo dun. Het land schap rondom was schoon in zijn woestheid van onaangetaste wildernis, angstaanjagend in zijn eenzaamheid. Grote brokken marmer en kwarto lagen er over honderden meters ver spreid, alsof een Noorse dondergod ze in een kwade bui had neerge strooi d Tussen de sneeuw-gombom en groeil het zachte berggras, waarin mijn voe-! ten wegzakten als in een dik tapijt. De, stilte was zo hoorbaar, dat de mensej lijke stem als een fluistering langs Uj heengaat. Ruimte voor een miljoen nieuwe bewoners Op onze terugweg reden we naai Jindabyne aan de voet van de berg keten. Een lichtblauw geschilderd kerkje staat er op een hoogte langs de „Sneeuwrivier", die hier een brede maar ondiepe stroom is. Het volgend jaar zal dit dorp van vijfhonderd in woners onder de vloed van achter eei reusachtige dam opgestuwd water ver- dwijnen als de sneeuw op Koscziosko voor de Australische zomerzon. Gelei delijk zal de watervloed zich uitbreidei over een oppervlak, dat tien keer z( groot is als de hele Zuiderzee, tot he topje van de kerk. En met al dat wate zal men straks de landerijen besproeien verderop in het land, dat dan zoj vruchtbaar zal worden, dat er geei twintigduizend, maar wel een miljoei mensen gevoed kunnen worden. Dafe; althans beweren de geleerden, die ver21 trouwen hebben in de ontwikkeling vai" Australië". En de handen, die daarvoor de nood 'A zakelijke watertunnels bouwen, de pijpr^ leidingen aanleggen en de stuwdanHp men oprichten, zijn die van de immi Lr granten! VARIA Pakhar Singh, 21 jaar, is in 322 dagen door 14 landen gereisd, met de duin 11 omhoog, van Malakka naar Enge land. Zijn doel was bij het Brits leger dienst te nemen en wat va: de wereld te zien. Singh, kwan C toen hij 19 was, bij de Malayaans IV afdeling van het Britse leger, mas bevond, dat hij niet in het vast leger kon. Hij kocht zichzelf uit e Jj vroeg schriftelijk aan het minister:!" van Oorlog hoe hij in het leger ka 1 komen. „Kom naar Engeland ei neem dienst", was het antwoord, eiD met 10 pond op zak en op eei" nieuwe fiets begon Singh daarmei Hij werd gevangen genomen doo communistische rebellen in Birmi^ reisde in personenauto's, vraclit auto's, karren en een tractor, e Q( trok India, Afghanistan. Turkij Griekenland, Joego-Slavië, Itai j Zwitserland en Frankrijk doo K Singh vertelde, dat hij bij h( jj, Britse leger wil omdat dit het enig jz is dat nog eens ergens komt. qi n Soms gebeuren er toch wel opvallen* merkwaardigheden. Zo besloot i a, 15-jarige David Streicher in Johai nesburg eens en voor goed een eim te maken aan de bijenplaag, waa door hun huis geteisterd werd. I legde een vuurtje aan om het ne u. onder het afdakje van de keuk< uit te roken. Er kwam inderda: g( rook, maar ook vuur. Zoveel vu j] zelfs, dat toen zijn ouders, die t fo dens deze handeling afwezig wari geweest, thuis kwamen, het h< n, huis tegen de grond lag als een hex verkoolde balken. En nu het mer waardige: Een keukenraam was h enige onderdeel van het huis, d nog overeind stond. En hier haddi de bijen een goed heenkomen g zocht. Vol trots bouwden ze hier edik nieuw nest. ijp

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16