Jersey ONS MENU Het liuisje met het rieten dak K2r zonder kringen ZATERDAG 31 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 VOOR NU EN STRAKS VAN DE WEEK inwrijven laten drogen afborstelen Verhaal voor de kleintjes zf siemens STOFZUIGER STANDARD SLEDE Vst 201 DE MAN, DIE HET BOZE OOGHAD Parijs, januari 1959. Jersey 1 wollen jersey is klassiek en van alle jaargetijden. Het handhaaft zich door alle modes. Bekruipt u, nog voordat de krokussen en de nieuwe voorjaarsmode uit zijn, de lust om een nieuw toiletje aan te schaffen, dan kunt u met jersey nooit op het verkeerde paard wedden. Het is altijd safe voor zover het de mode betreft. U kunt het nu direct dragen en in april nóg. U kunt er nu al iets van maken of laten maken dat in april nóg modieus zal zijn, hoe de nieuwe lijnen voor voorjaar en zomer ook uit mogen vallen. U kunt er bijvoorbeeld de vlotte, elegante deux-pièces van figuur 1 van maken. Amandel groene jersey zou het voor dit pakje bijzonder goed doen, ofschoon alle mogelijke andere kleu ren net zo geschikt zijn. Het korte, ruime, maar rechte jasje, dat niet ver der dan de taille kan worden geopend, wordt over een dun wit truitje of een witte jersey blouse zonder kraag ge dragen. Het jasje heeft een tailleur kraag met vrij lange revers, waaron der één knoop als sluiting is aange bracht. Wollen jersey is natuurlijk ook uitermate geschikt voor het tweede pakje, een model a la Chanel, waar voor we ons, met het oog op het na derend voorjaar, marineblauwe jersey als uitgangspunt hadden gedacht. Het bijna rechte jasje en de rechte rok worden van die donkerblauwe jersey gemaakt terwijl langs de kraag, de voorkanten, de zoom en de steekzakjes van het Jasje, alsook langs de zoom Groente en fruit in winter en voorjaar Het Voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Het is nog niet zo lang geleden, dat groenten en vruchten wel goede zomer- kost geacht werden, maar in de winter maanden van weinig belang. Winter- kost moest stevig z(jn, en dat zfjn de meeste groenten en vruchten zeker niet. Toen het belang van mineralen (voedingszouten) in de voeding dui delijk werd, begon men de tuinbouw- produkten meer te waarderen en sedert wij het „vitaminentdjdperk" zijn bin nengetreden zal er wel niemand meer zyn, die er niet van overtuigd is, dat het ook in de winter nodig is groente en fruit te eten. Misschien zelfs wel juist in de winter, want dan zyn wij vatbaarder dan anders en hebben wij zeker behoefte aan de beschermende voedingsstoffen (voedingszouten en vi tamines) uit de groenten en vruchten. Het verdient aanbeveling om dage lijks een flinke prtie groente te eten (250 400 g) en zo mogelijk ook een portie fruit of vruchtesap. Groente is nog belangrijker dan fruit, want de meeste groentesoorten bevatten meer voedingszouten dan vruchten en veel groenten leveren ook meer vitamines. Een tweede voordeel van groente is, dat zij de maaltijden afwisselend maakt. Groente mag in geen geval in een dag menu ontbreken. Dit zal financieel voor niemand bezwaarlijk zijn. Is fruit te duur voor dagelijks gebruik, dan kan men inplaats daarvan een rauwkost slaatje klaar maken. Rauw of gekookt Het is gewenst, dat men iedere dag een rauwe vrucht of portie rauwe groente eet. Dit laatste betekent niet, dat U uw hele portie groente van de dag altijd rauw zou moeten gebruiken. Al kan het slaatje de plaats van ge kookte groente Innemen b.v. bij bonen of kapucijners, gebakken vis, (stokvis), het kan ook als tweede groente, hapje vooraf of extraatje bij de boterham, dienst doen. Het voordeel van rauw kost is, dat als regel het gebit flink gebruikt moet worden en de voedings waarde en het frisse uiterlijk van de groenten en vruchten behouden blij ven. Vrijwel alle groentesoorten kun nen tot een rauw slaatje worden ver werkt, alleen of in diverse combinaties. De koolsoorten, wortelen en witlof b.v. lenen er zich uitstekend voor. Ook gekookte groenten kunnen nog een hoge voedingswaarde bezitten, al gaat er bij het koken een deel van verloren (soms veel, soms weinig). Het is heus niet zo, dat er in gare groente „niets meer zit" De achteruitgang in voedingswaarde hangt af van de groen tesoort en de manier, waarop het ge recht is klaargemaakt. Er gaat node loos veel verloren, wanneer de groente na het snijden lang in water blijft staan in veel water wordt gekookt en dit kooknat niet mee verwerkt wordt lang gekookt wordt (b.v. uuj- of langer) of 's ochtends al wordt gekookt en later voor het gebruik weer opgewarmd. Welke groenten on vruchten kiezen wij? De goedkope groentesoorten: kool, wortelen, uien, bieten, koolraap enz., doen in voedingswaarde niet onder voor dure zomergroenten en primeurs, zoals sla, bloemkool, komkommers en boontjes. U weet misschien niet, dat spruitjes en andere koolsoorten tot on ze rijkste vitamine C-bronnen beho ren? Het is het beste om alle beschik bare seizoenga'oenten afwisselend te gebruiken. Dure appel- en pererassen zijn niet per se „gezonder" dan goedkope. In winter en voorjaar bevatten appelen en peren niet veel vitamie C meer. De enige vitamine C-rijke vruchten, die wy dan tot onze beschikking hebben, zyn de citrusvruchten: sinaasappelen, citroenen, mandarijnen en grapefruits Zeer rijk aan dit vitamine zijn roze- bottels en de produkten ervan ge maakt: jam en limonadesiroop. Zij kunnen eventueel het verse fruit af en toe vervangen. Vitamine C-gehalte van enkele vruchten en groenten per 100 g (eet baar gedeelte) rauw gekookt appelen 10 mg 2 mg bananen 10 mg citroenen 40 mg sinaasappelen 0° andijvie 12 mg 1 mg bieten 10 mg 8 mg koolraap 30 mg 15 mg rodekool 40 mg 15 mg spruitjes 00 mg 60 mg wortelen 8 mg 6 mg feldsla 40 mg aardappelen (aug.-febr.) 12 mg (mrt.-juni) 4 mg Wij hebben als voorbeeld vitamine C genomen. Hadden wU b.v. vitamine A of ijzer- of kalkzouten gekozen, ook dan zoudt U kunnen zien, dat de voe dingswaarde van de diverse groenten en vruchten uiteenloopt. van de rechte rok, een witte jersey bies wordt aangebracht. De bijbehorende truiblouse met korte mouwtjes is ge heel van witte jersey, terwijl de hals opening en de zoom van een marine blauw biesje werden voorzien. Een heel andere en veel gekledere mogelijkheid is het zwart en witte twee-delen-geheel, in figuur 3 weer gegeven. Zwart en wit zijn althans de kleuren, die we ons voor deze rok en blouse hebben gedacht, ofschoon elke andere kleurencombinatie er evengoed voor in aanmerking komt, vooral wan neer een iets minder feestelijk aspect wordt verlangd. Het flatteuze model, dat zowel voor een losse rok en blouse als voor een eendelige japon in een of twee kleuren kan dienen, heeft een kort lijfje met boothals en korte mouwtjes en is voorzien van een brede. stijve maagceintuur, die met twee strikjes is gegarneerd. De rechte rok, die glad om de heupen valt, heeft di rect onder de ceintuur enkele plooitjes. Tot slot nog een jeugdige, vlotte rok-en-blouse-dracht, waarin de blouse van beige jersey is en de wijde rok van mosgroene jersey. De stijve ceintuur heeft de kleur van de rok. De getail leerde blouse heeft zevenachtste koker mouwen en is langs de halsopening af gewerkt met een aan de voorkant ge strikt rollintje. Een identieke strik, maar van de rokstof, garneert de voor kant van de stijve ceintuur. De jersey rok is om de taille ineengeplooid. De plooitjes zijn smal en worden niet in geperst. Zowel blouse als rok zijn ge heel doorgeknoopt. J. V. Waarom zouden we eigenlijk alleen maar 's zomers slaatjes eten en ook niet eens 's winters profiteren van de vitamines en mineralen die de rauwe groenten ons verschaffen! We hebben er niet persé kropsla voor nodig. Haast alle winter groenten laten zich uitstekend tot sla verwerken. Knolgewassen geraspt en aangemaakt met wat zure room of uitgelekte yoghurt zijn beslist een delicatesse, koolsoorten fyn gesnipperd en gemengd met olie en azyn doen het ook uitste kend, zelfs rauwe zuurkool, ook alweer met wat room aangemaakt, waardoor de sla een heerlijke zachte smaak krijgt, is beslist niet te versmaden. MAANDAG knolraap met gehaktballetjes, gebakken aardappelen; yoghurt met sinaasappelpartjes. DINSDAG uien in eiersaus, rijst; appelpannekoekjes. WOENSDAG Irish stew; citroenryst met vanillesaus. DONDERDAG rolpens, rode kool, aardappelen; hopjespudding. (Witte bonen in de week zetten). VRIJDAG viscroquetten, aardappelpuree, bieten, witte bonen en rame- nassla; gebraden appelen met griesmeel óf stoofpot kool met kaas; gebraden appelen met griesmeel. ZATERDAG i ramequin met veldsla; fruit. ZONDAG s kop bouillon; cordon bleu, Brussels lof, aardappelen; besse- sappudding met room. Recept: Ramequin. 1 1. melk, 300 g. brood zonder korst, 300 g. belegen kaas, 100 g. roomboter, 4 eieren, zout, pepe£, noot, paneermeel. In een beboterde vuurvaste schotel afwisselend dunne sneetjes met boter besmeerd brood en dobbelsteentjes kaas leggen. De eieren met zout, peper en noot loskloppen, de melk erby doen en dit mengsel over het brood gieten. Het ge heel even in laten trekken, een paar klontjes boter erop leggen en de ra mequin in s: 30 minuten in de oven gaar en lichtbruin laten worden. Recept: Gebraden appelen met griesmeel. 4 flinke appelen, 25 g. suiker, 25 g roomboter, kaneel, 2 lepels krenten en rozijnen, Vi 1. melk, 40 g. griesmeel, 30 g. suiker. De appelen wassen, boren en in een vuurvaste schotel zetten. De holtes vullen met kaneel, suiker, krenten en rozijnen. Daarna iets water in de scho tel gieten. Hierna een griesmeelpap koken van de melk, griesmeel en suiker en hiermee de appelen bedekken. Een paar klontjes boter erop leggen en 't schoteltje in 15 minuten in de oven een bruin korstje geven. Advertentie helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Grote zuigkracht 1.148.- Gering gewicht "V VÏ'" Vraag Uw leverancier Aan de buitenkant van de stad stond een vriendelijk landhuisje. Nu al meer dan dertig jaar geleden had een kapi tein het laten bouwen toen hij de zee verlaten ging. Daar en nergens anders bouwde hij het. omdat hij de stilte van de zee gewend was en dus niet in stadslawaai wou wonen. Maar wel vond hij het prettig in de nabije stad te kunnen passagieren, zoals hij het noemde. Achter het huisje begonnen de bos sen waar de bomen ruisten als de gol ven van de zee (zei de kapitein tevre den) en vóór het huisje lagen wat vel den met verspreide bomen als je goed keek, zag je in de verte de hoge toren van de stad. Rondom het huisje was een grote tuin: de kapitein en zijn vrouw hielden veel van tuinieren. De vrouw kweekte heesters en rozen en de kapitein maaide het gras alsof het een zware zee was die hij met zijn schuit moest doorklieven. Na hen woonde een beeldhouwer in het huisje, die er, evenals de kapitein en zijn vrouw, heel gelukkig was. Die beeldhouwer woonde er niet lang, om dat hij naar het buitenland wou. maar de schooljuffrouw, die het huis van hem kocht, bleef er wel tien jaar wo nen en ook zij vond het erg prettig. Het lag, denk ik, aan het landhuisje zelf. dat de mensen er zich zo tevreden voelden, want het was een blij. knus huis. Het had een dik rieten dak en kleine glas-in-lood-ramen en warm- rode stenen die voor een deel met klimop waren begroeid. Het was een gezellig huisje, met een groot open haardvuur dat ook 's zomers veel brandde. De muren waren wit gekalkt en langs de lage zoldering liepen zware balken van bruin hout. O, het was zo'n gezellig huisje! De mensen uit de stad. die er langs fiet sten, zeiden het vaak tegen elkaar: ,.Wat een aardig huisje is dat", zeiden 1. De componist Jacques Offenbach, die op 20 juni 1819 in Keulen geboren icerd, werd letterlijk, met muziek groot gebracht. Als kind roerd hij op de tonen van een tools in slaap gewiegd en hij maakte zich de taal der noten zo eigen, dat hij reeds als 14-jarige jongen een baantje kreeg als cellist in het orkest van de Parijse Opera. 2. In 1855 kreeg Offenbach een eigen theater In Parijs en daar voerde hij zijn operettes op, waarvoor hij de vrolijke melodietjes uit z'n mouw scheen te schudden. Zijn muziek wekte overal geestdrift en hij verdiende heel veel geld. Maar in het geheim sprak men vaak over dramatische gebeurtenissen die, op de een of andere geheimzinnige manier iets met Offenbach te maken hadden. Men uitte zelfs de veronderstel ling, dat hij „het boze oog" had en toen de man van ivie hij het theater Gaitè kocht, onmiddellijk na deze transactie overleed, namen die geruchten steeds toe. 3. Op zijn rondreizen gebeurde er al tijd iets opzienbarends. Op een tournee door Amerika beleefde zijn gezelschap een ernstig spoorwegongeluk en toen hij een boottocht op de Rijn maakte, vloog het vaartuig in brand. Even later ging een hotel, ivaar hij verbleef, in vlammen op. Onder zijn orkestleden kwamen vele sterfgevallen voor 4. Toen Offenbach zijn beroemdste werk „Hoffmanns Erzahlungen" schreef, was hij een doodzieke man Hij werkte als in een koortsdroom en leefde voort durend in de gedachte omgeven te zijn door de spookachtige figuren, die in de opera voorkomen. Op 3 oktober 1880 viel hij dood van zijn pianokruk. 5. Tijdens de première van „Hoff manns Erzahlungen" op 7 december 1881 in het Ringtheater te Wenen, ontstond een brand, welke meer slachtoffers kost te dan ooit enige brand in de geschiede nis van het toneel. Op het toneel viel een spirituslamp om en hel vuur greep zo snel om zich heen, dat het slechts aan 20 van de 600 toeschouwers op de galerij gelukte, uit het brandende ge bouw te komen. In bijgelovige kringen sprak men voor de laatste maal over „het boze oog" van Offenbach, dat zelfs na zijn dood een catastrofe deed ont staan. toen de grote flats met de koud -grijnzende ramenrijen de tuin van het huisje hadden bereikt. ze. en soms hoorde het huisje dit en dan werd het nog warmer van binnen, zo warm dat de bewoners wel zeiden: ..Zet even een raam open. wil je. het is hier nu toch echt te warm". En dan ging het raam open en hoorde Je de vogels zingen aan de rand van het bos en de geur van bloemen woel naar binnen. Maar zo bleef het niet. Want de stad groeide. Er werden steeds meer hui zen gebouwd, geen landhuizen maar hoge flatgebouwen die telkens verder over de velden kropen, die het huisje scheidden van de stad. De schooljuf frouw zei: „ik wil hier niet meer wo nen. ik wil helemaal bulten wonen" en zij verliet het huisje dat leeg bleef in de spoedig verwaarloosde tuin. Het huisje hoorde het gehamer en getimmer, het zag hoe de bomen op de velden werden omgezaagd en hoe er straten werden aangelegd, keurige rechte straten van beton met stijve lantaarntje# op de hoeken. En net huisje met het rieten dak en glas-in- lood dacht onthutst; „Hoe moet dat nu Ja. hoe moet dat nu Dat vroe gen de bouwbazen zich ook af toen hun grote flats met de koud-grijnzen- de ramenrijen de tuin van het huisje hadden bereikt. ..Zo'n huisje hoort hier niet", zeiden ze en vroegen aan de schooljuffrouw of zij het huisje wilde verkopen. ..Wat wilt u er dan mee doen?" vroeg de schooljuffrouw aan de bouwbazen. „Afbreken", zeiden die. „Dan verkoop ik het niet", zei de sohool juffrouw vastbesloten en zij hield voet bij stuk. Zij had te veel van het huisje gehouden dan c.at zij het wilde laten afbreken. „Wacht maar", zelden de bouwbazen grimmig. „U verandert wel. als u ziet dat geen mens nog in dat oude huisje wonen wil. Het is niet modern genoeg de ramen zijn te klein wie wil er nog ln een huisje waar het altUd half donker is? Nee. de mensen van nu verkiezen een lichte flat. dat kunnen wij u verzekeren". „Alles goed en wel", zei de school- nietrUW' "maar m^n hulaJe u Het huisje was zo blij dat het één van de rode pannen, die liet riet in de nok van het bedekten, liet vallen „Hoor eens aan", zeiden de bouw- a£?nJ£P?,:tenc*' -als u n*et oppast, zakt dit krot nog in elkaar voor u er een cent aan verdiend hebt". Maar de bouwbazen hadden geen ge lijk. o nee. helemaal niet. Want ten eerste dacht het huisje er niet aan in elkaar te storten, en ten tweede zijn er nog mensen genoeg die liever in een oud huls wonen dan in een nieuw Zo waren er twee zusters, die het 'lege huisje zagen en zelden: „Dat is nu net een huisje voor ons! Ons koper zal er glimmen in het haardvuur, wat ?ni het aaar warm en gezellig zijn'En ze kochten het huisje en zij zetten het vol mooie meubels en oude kast- n o wat wprd dat huisje weer knus! En het trok zich niets, maar dan ook helemaal mets meer aan van de hoge rijen flats die spottend neerkeken op zijn rieten dak! M.P.B.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15