Laatste nieuws DANK EN WAARDERING RU AFSCHEID VAN P. C. MAAS V.V.D. hield verkiezingsforum R.-k. lyceïsten boekten succes met een vrolijk niemendalletje VRIJDAG 30 JANUARI 1959 Elf jaar districtsbouwkundige van de Rijksgebouwendienst in Leiden Spontaan en allerhartelijkst was de huldiging, welke de heer P. C. Maas van morgen in het Academiegebouw ten deel is gevallen. Na bijna veertig jaar in Rijksdienst te zijn geweest gaat de heer Maas, hoofddlstrictsbouwkundige van de Rijksgebouwendienst te Leiden, deze dienst morgen met pensioen verlaten. De scheidende functionaris heeft in de afgelopen elf jaar zeer veel gedaan voor de Sleutelstad en in het bijzonder voor de doelmatige uitbreiding van de huisvesting der Leidse universitaire instellingen. Het aantal uitingen van vriendschap en sympathie was hoe zou het anders kunnen bijzonder groot. Velen spraken hun bewondering uit voor de wijze, waarop de heer Maas zich van zijn dikwijls moeilijke taak gekweten heeft, terwijl ook de stoffelijke, blijken van waardering op deze dag niet ontbraken. Bovendien moest de heer Maas na afloop van de huldiging zeer vele handen schudden. 11 Onder de belangstellenden bevonden zich de president-curator van de Leidse Universiteit, mr. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwyk, de secretaris van het College van Curatoren, mr. M. F. Hof stee, de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, de directeur-geneesheer van het Academisch Ziekenhuis, dokter M. W. Jongsma, de commandant van de Ma rine Elektronische Bedrijven te Oegst- geest, kolonel B. Knopper, de comman dant van het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten, kolonel A. van Altena, en de commandant van de Leidse Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn. Ook enkele hoogleraren kwamen af scheid nemen, terwijl de opvolger van de heer Maas. de heer A. G. Th. Laagland, zich bij de grote groep belangstellenden aansloot. Na een kort inleidend woord van de heer C. A. Bout, hoofdambte naar bij het districtsbureau te Leiden, die tot zijn vreugde de aanwezigheid van een groot aantal hoofden van dienst mocht constateren, voerde als eerste spreker de directeur in het rayon Zuid- Holland en Zeeland van de Rijksge bouwendienst, dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, het woord. Deze wees vooral op de goede eigenschappen van de heer Maas, die altijd trouw aan het gekozen vak is gebleven en met kennis van zaken de belangen van de Rijksgebouwendienst heeft behartigd. Spreker prees de scheidende ambtenaar, die met vrijwel iedereen prettig wist om te gaan, ook om zijn strijdlust. Hjj noemde hem voorts een bijzonder krachtige persoon lijkheid, die met vaste hand ook in moeilijke tijden de zaken leidde. De di recteur memoreerde met een enkel woord de benoeming van de heer Maas tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau in 1953 en sprak tot slot zijn dank uit voor al hetgeen de scheidende in het belang van de dienst heeft ge daan. Namens alle districtshoofden sprak de heer Christoffels van het bu reau in Haarlem. Hij dankte de heer Maas voor alle vriendschap en colle- Militairen gezellig bijeen In de manschappenkantine van de Doelenkazerne werd gisteren de eerste ontspanningsavond voor de hier ge legerde militairen in het nieuwe jaar gehouden. De pianist Tonny Schiffer- scein. die aan het cabaretprogramma zijn medewerking zou verlenen, was door de dichte mist in Bodegraven op gehouden en arriveerde eerst een half uur na het vastgestelde tijdstip in de kazerne. De overige artiesten hadden zich gelukkig door alle gordijnen van mist heen weten te worstelen De voor stelling kon dus tot veler vreugde door gang vinden. Het devies van deze gezel lige avond luidde terecht „contrasten in tempo". In snelle opeenvolging traden de artiesten, van wie enkelen dikwijls voor de radio en de televisie hun kun nen demonstreren, op. Bijzonder aardig was de parkietenshow tijdens welke een aantal twinkelerende vogeltjes „weggetoverd" werd. Verder werden er verbluffende staaltjes van acrobatiek geleverd, waarvoor de mili tairen hun waardering niet onder stoe len of banken staken. De twee Pico's vormen nog steeds een vermaard accor deonduo. Dit tweetal speelde ook gister avond de ene populaire melodie na de andere. Aan de vocale kunst der operet te werd eveneens aandacht geschonken, terwijl het daarnaast aan kolder niet heeft ontbroken. De radio-verslaggever Barend Barendsen reeg de verschillende programmapunten aan een. Aan het begin van de voorstelling deelde adjudant J. Nieuwenstein mede. dat op dinsdag 17 februari a.s. in de zelfde zaal een klucht opgevoerd zal worden. AQUARIUM VOOR BEWONERS HERV. TEHUIS VOOR BEJAARDEN Tijdens de maandelijkse contactavond in het tehuis voor bejaarden van de hervormde diaconie in de Kaarsenma kersstraat is het aquarium overgedragen aan de bewoners van dit tehuis. De voorzitter, de heer J. Zeilstra, memo reerde dat dank zij de giften van velen en de medewerking van „De Natuur vriend" en de industrie, dit aquarium kon worden gekocht en ingericht. Het Leidse Volkshuiskoor o.l.v. Herman Stenz verleende aan deze avond mede werking. De directeur van het rayon Zuid- Holland en Zeeland van de Rijks gebouwendienst, dr. ir. Y. van der Meer (links) reikt de scheidende ten afscheid de hand onder aan bieding van een feestelijke dronk. (Foto L.D./Van Vliet) gialiteit en toonde zich verheugd over het feit, dat deze ijverige ambtenaar genezen is van zijn verwondingen en kele weken geleden bij een bromfiets ongeval opgelopen. Evenals de eerste spreker bood ook de heer J. Voorman, hoofdambtenaar te Den Haag, die namens het perso- neelsfonds van de Rijksgebouwendienst aanwezig was, als blijk van hoogachting en waardering een fraai geschenk aan. Dat deed bovendien de h^r Bout, die het personeel van het bureftt in Leiden vertegenwoordigde. Mevrouw Maas kreeg een groot boeket bloemen aange boden. De heer L. Zitman getuigde op deze bijeenkomst van# zijn warme vriendschap voor de scheidende ambte naar. Hij memoreerde o.m. de verschil lende hoogtepunten in het ambtelijk leven van de heer Maas en overhandigde daarna een aardige attentie. De heer M. G. v. d. Berg van het Kamerlingh On- neslaboratorium vestigde in zijn toe spraak de aandacht op de vele verbete ringen, die onder leiding van de heer Maas in dit gebouw tot stand zijn geko men. Hij gaf de verzekering dat het K. O. laboratorium de heer Maas steeds een goed hart heeft toegedragen. Moei lijkheden konden meer dan eens in ver eniging tot ieders voldoening worden opgelost. Dr. P. H. Pott voerde namens de verschillende musea in onze stad het woord. Nadat de heer Maas een dankwoord tot de sprekers had gericht, waarbij hij zijn medewerkster, mej. H. Hensels, hulde bracht, was er gelegenheid om met een handdruk afscheid te nemen. VOORSCHOTEN burgerlijke stand Amerika sceptisch tegenover „invasie" In officiële Amerikaanse kringen staat men sceptisch tegenover de berichten uit Nederland en Engeland over Indone sische voorbereidingen voor een invasie van Nieuw-Guinea. Geen enkele func tionaris in Washington die met Azia tische Zaken te maken heeft, heeft iets vernomen van activiteiten van het In donesische leger in de omgeving van Nieuw-Guinea. Amerika voert op het ogenblik onder handelingen met Indonesië over de ver koop van een tweede lading wapens. Het zou dit nie>t doen, aldus de functiona rissen, als het Inlichtingen had over een dreigende aanval. Minister Dulles heeft Nederland herhaaldelijk verzekerd, dat het geen gewapend ingrijpen van Indo nesië tegen Nieuw-Guinea zou dulden. Audrey Hepburn in Mexico van een paard gevallen Audrey Hepburn is bij een val van een paard nabij Curango, Mexico, gevallen, aldus werd donderdag medegedeeld door een woordvoerder van de Hecht-Lan- caster Productions. De film-actrice heeft vier ribben gebroken en een enkel verstuikt. Zij wordt in een particuliere woning verpleegd daar in de buurt geen ziekenhuis is. Audrey werd van het paard geworpen toen het dier struikelde tijdens opna men voor de film „The unforgiven". Prof. De Jong Commandeur Oranje Nassau Aan een gisteren gehouden diner van directie en commissarissen van de Ned. Bank ter gelegenheid van het afscheid van prof. mr. A. M. de Jong heeft mi nister Zijlstra meegedeeld dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de scheiden de functionaris bij bevordering te be noemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister overhandigde daarop aan prof. De Jong de versierselen behoren de bij deze onderscheiding. Prof. De Jong zal met ingang van 1 februari a.s. in verband met het bereiken van de pensioenleeftijd zijn functie van direc teur-secretaris van de Ned. Bank neer leggen. Aan het diner waren ook aan wezig de oud-ministers van Financiën dc heren Hofstra, v. d. Kieft en prof. Lieftinck. Mist kroop vertier Gebrekkige busdiensten De zware mist heeft zich in de loop van de nacht en ochtend; verder over ons land uitgebreid. In Limburg moet hij echter nog komen wel heeft hij ook de provincie Zeeland bekropen, waar de scheepvaart op de Schelde geheel kwam stil te liggen. Het verkeer op de weg of per rail ondervond ook in het noorden van ons land veel overlast. Bussen en treinen reden met aanzienlijke vertra ging. Te Brummen in Gelderland is een tractor, beladen met bussen melk, om kwart over acht door een trein gegrepen op een onbewaakte overweg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de ma teriële schade was echter aanzienlijk, zoals bij vele botsingen op de weg. In Den Haag kwam het verkeer vanochtend heel moeizaam weer op gang. Om zeven uur reed de eerste taxi weer uit. Ook in Utrecht ging het vanochtend allemaal weer veel beter. De stadsbussen hadden zelfs vrijwel geen vertraging meer. Ook in Rotterdam ging het vanochtend wel. Maar in het St.-Franciscus Gasthuis is omstreeks half elf de 49-jarige taxi chauffeur overleden, die gisteravond met zijn wagen in het water van de Merwehaven terecht kwam. In de afge lopen nacht is in de Maasstad tenge volge van de zware mist het binnenko mende ms. „Nieuwland" in de Merwe haven tegen het gemeerd liggende bin- nenmotorschip „Petronella" gevaren. Het 299 ton grote scheepje zonk binnen vijf minuten. De opvarenden werden ge red. Bij het binnenlopen van IJmuiden zijn twee schepen door de mist in moei lijkheden gekomen. De IJmuidense trei- ler IJM 20 Johannes Polderman, die met assistentie van de havenradar tussen de pieren was geloodst, zag zich plotseling hulp ontvallen, toen de zender van Sche- veningen Radio uitviel. De treiler liep vast ter hoogte van de kustwacht, maar kon door een sleepboot worden vlotge- bracht en naar de vissershaven gesleept. Ook de Katwijk 15, die heeft vastge zeten op de kop van de Vissershaven, kwam spoedig vlot. Het 200-ton metende Nederlandse kustvaartuig .Minorca" uit Groningen is vanochtend vroeg in de dichte mist tussen Dover en Deal aan de grond gelopen. De reddingboot van Dover is uitgevaren om assistentie te verlenen, maar de opvarenden hebben besloten aan boord te blijven in de hoop. dat het schip bij hoog water weer zal loskomen.. De mist begon omstreeks het middag uur ook door te dringen tot oostelijk Brabant. De grens tussen mist en zonne schijn lag toen ergens tussen Den Bosch en Eindhoven. In Den Bosch was de mist zo dik en waren bovendien de straten zo glad, dat de busdien ten er gestaakt moesten worden. Ook ten westen van 's-Herto- genbosch zijn de busdiensten tijdelijk opgeheven. In de richting Eindhoven Vele vragen en een antwoord De afdelingen Leiden en Oegstgeest van de VVD hebben gisteren in ..Het Gulden Vlies" de verkiezingsactics in gezet met 'n forumavond. Ondanks de slechte weersomstandigheden was er voor deze avond bijzonder grote be langstelling; de grote bovenzaal was vrijwel geheel bezet. In het forum hadden zitting genomen mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon, mr. F. Portheine en de heren H. H. Ja- ccbse uit Amsterdam en M. A. Wisselink uit Heemstede. Als voorzitter van het forum fungeerde dr. J. P. Duyverman. die. zoals hij zelf zeide, zich deze avond zag als ..een regelaar van net geestelijk verkeer". Hij stond voor een zware taak. want inderdaad was er deze avond veel verkeer", in de vorm van een groot aantal uiteenlopende vragen, te .rege len". Ontsporingen deden zich evenwel niet voor. hetgeen voor een belangrijk deel is te danken aan de uitvoerige wijze van beantwoording. Naast vragen over de wenselijkheid van de PBO. de AOW, en de kinderbijslagwet en kartel- overeenkomsten, bracht de vraag; „Hoe denkt het forum over een brede basis en 't straks deelnemen van de PvdA aan een kabinetsformatie?" de aanwezigen midden in de politiek. Met prof. mr. P. J. Oud was het forum het eens, dat de VVD niet kan deelnemen aan een re gering. waarin PvdA-ministers zitting hebben. Dat prof. Oud in de huidige si tuatie deze mening reeds terstond ken baar maakte, juichte men zeer toe. De kiezers hebben er, aldus oordeelde men, recht op van dit standpunt op de hoogte te worden gesteld. In de ver zonen van A. A. van der Helm en C. J. A. Zwetsloot; Cornelia J., dr. van C. van Geboren: der Spek en C. Verhaar. Arthur A., zn. van J. J. G. de Grooft Ondertrouwd: L. de Priester en M. van en D. J. Zoutewelle; Pieter zn. van P. de der Lecq. Wit en G. Haijtema; Rudolph J., zn. van Getrouwdj: P. J. van Luttervelt, 24 Jr. L. van der Zwan en A. J. Braggaar; Hen- i en A. N. Harting. 27 jr. drik. an. van G. van Nierop en P. C. Overleden: T. van Rooyen, 70 Jr., echt- Chrispijn; Engelbertus A. en Adrianus J.. genoot van J. C. Bol. De leerlingen van het R.-K. Lyceum „St.-Bonaventura" hebben gisteren in het St.-Anto.niusclubhuis aan de Mare de serie van vier toneelavonden besloten. Weer was de zaal uitstekend bezet met leerlingen en ouders en opnieuw was het succes groot. Vanzelfsprekend! George Batsons stuk „Boeven en madeliefjes" kan eigen lijk niet mislukken. Maar toch is het ons een beetje tegengevallen, heeft het ons teleurgesteld, dat de lyceisten deze weg van de minste weerstand naar het suc ces hebben ingeslagen. Het stuk zit vol kolderachtige scènes, die een zaal aan het lachen moeten brengen en er komen enkele typen in voor, waarvan het succes bij voorbaat is verzekerd. Een boefachtige, griezelig grommen de huisbewaarder, een geagiteerde en bijgelovige lerares van een meisjespen sionaat, die zich maar al te graag door spoken van de wijs laat brengen, een dweepziek leerlingetje en haar eetlustig klasgenootje, een sinistere schurk en een sympathiek slachtoffer van het vrij on geloofwaardige komplot. het zijn stuk voor stuk uiterst dankbare figuren, echter verzameld in een stuk zonder problemen, zonder enige diepgang. Wij hadden gemeend onze verwachtingen iets hoger te mogen stellen. Hetgeen niet wil zeggen, dat het geen genoeglijke avond was Het was vrolijke ontspan ning en de aanwezigen hebben naar hartelust kunnen lachen om de heer lijke grollen en grappen op de planken. De opvoerende jongelui waren na tuurlijk niet helemaal vrij van charge. Men zou dit met zo'n stuk moeilijk kun nen vermijden. Maar ze hebben er een levendige voorstelling van gemaakt, met vaart en verve kwam de dolle thriller over het voetlicht. En als we dan de „sterren" afzonder lijk bekijken, dan komen de dames het beste voor de dag. Want het trio Vera Willems, The Willemsen en Resi de Kou. semaeker was resp. als lerares en de beide leerlingetjes bijzonder goed op dreef. Lucia Janssen hoewel zij het als de verloofde van de verdachte bank employé heel wat moeilijker had speelde ook vlot en vrij, terwijl Marijke Schrier zich als Miss van Loan trefzeker toonde. Wat de mannelijke opvoerenden be treft, had Vannie Vos een heerlijke rol. Hij kon zich prachtig uitleven in de figuur van de sinister lachende huisbe waarder. Arthur Linnartz was inder- kiezingsstrijd heeft men behoefte aan duidelijkheid! Tegenstellingen dienen niet verdoezeld te worden! Op grond van het feit, dat het socialisme het par ticuliere eigendom in feite niet erkent, zagen de forumleden hierin een uithol ling van de waarden der democratie. Men achtte het een gezond systeem, dat de regering van een land eens wis selt. In dit verband stelde men o.a. En geland tot een voorbeeld. Voor een re gering op brede basis, welke afhankelijk is van het compromis, toonde het fo rum zich eveneens huiverig. Over de vraag: hoe of het forum cienkt over een nationale voetbalpool?, was men het spoedig eens: allen voor! De woningbouwpolitiek zag het forum te weinig getrokken in de particuliere sector. Bovendien komt het gewenst vcor, dat de fiscale wetgeving meer op deze politiek wordt afgestemd. Belastingfaciliteiten, zo was men van oordeel, dienen in het vervolg ook ver leend te worden aan de gehuwde wer kende vrouw. Ideaal zou het zijn indien deze vrouw afzonderlijk werd „belast", met gunstig liggende aftrekposten. Een combinatie van inkomens is uit den boze. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het verschijnsel, dat tegen woordig zovele jongeren zich tot de VVD voelen aangetrokken. Het forum schreef dit toe aan het program van de VVD. waartoe de jongeren' zich voelen aangetrokken De VVD geeft de jeugd, die zich in vrijheid wenst te ontplooien, weer idealisme, aldus het forum. Aan het einde van de avond richtte de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. Machielsen, zich tot de forum leden. die er z.i. in waren geslaagd op de vele vragen een duidelijk antwoord te geven. Voorts deelde spreker mede. dat er eind februari te Rotterdam een VVD- landbouwdag wordt gehouden en in be gin maart een vrouwendag te Delft. De activiteiten van de afdeling Leiden komen tot uitdrukking op een verkie zingsbijeenkomst op 17 februari (spre ker de heer H. A. Korthals) en op 3 maart. LEIDERDORP Twee autobussen botsten vanmorgen op Zijldijk Vanmorgen vond op de Zijldijk een botsing plaats tussen twee autobussen. Door de gladheid van de weg hadden de chauffeurs hun wagens niet geheel in de hand. Enige kinderen, die in de bus zaten, liepen liohte verwondingen op en één kind moest met een gebro ken been naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden vervoerd. Op de provinciale weg 5bis had gis teravond een botsing plaats tussen twee personenauto's, toen een van de auto's trachtte in te halen Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. doch de materiële schade was aanzienlijk. In verband met de vermoedelijke diefstal van een verfspuit uit de leeg staande woning in de Hoofdstraat (de toekomstige ambtswoning voor de bur gemeester) is gisteren een 27-jarige Lei- denaar aangehouden. WASSENAAR daad een zeer sympathiek slachtoffer burgerlijke st\xd van de bende, Jan Hulsebosch deed gr ie- w zelia eenoee aan om als boef te kunnen Geboren: Maria E G dr. van B. H. M. S.enoeëJ1"" om ais ooei te Kunnen GransJean en E c. M Widdershoven; overtuigen, Cok van der Geest was als j Cornells, an. van J. van Annooll en collega -bankemployé een niet al te lane. Kornaat; Monica C. A. dr. van T. J. maar wel goed leven besèhoren, terwijl Ivo Conradi een levendige veldwachter kon typeren. Juist omdat de spelers en speelsters zich zo gezellig en soms zelf goed van hun taak hebben gekweten, menen wij. dat men wel iets hoger had kunnen grij pen dan dit pretentieloze spelletje, dat wel een vrolijke avond garandeert, maar daarmee houdt de waarde dan ook op. M. van der Velde en T. M. Paanakker; Elisa beth W., dr. van J. BekoolJ en M A. van Beek; Paul G. M.. zn. van P. P. H. M. van Deurzen en M. Blaas; Renzo zn. van F. C. Wieder en J. H. de Ferrante. Ondertrouwd: H. L. Aukes met M. A. Correia; J B. Zletse Cs-Hage) met D. C. Korthuls: J. S Groen met G R Stoelman Overleden: M P A van der Maesen de Sombreff 91 IrG. A. Rietveld, 68 Jr.; N. A. de ^ïerk, 58 Jr.; J. H. van Beme, 56 Jr. Joodse emigratie als Kroesjtsjefs wapen tegen Nasser Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken ziet in de emigratie van duizenden Roemeense joden naar Israël een poging van Rusland om de onrust in het Midden-Oosten aan te wakkeren, zo schrijft de „New York Times". Er zijn hoogstens 300.000 joden in Roemenië. Dit aantal is waarschijn lijk niet voldoende om het machtseven wicht in het Midden-Oosten in gevaar te brengen, zelfs als alle Roemeense loden naar Israël zouden gaan, aldus het blad.. Maar men acht het vrijwel zeker, dat de Arabische wereld onrustig zal worden als de emigratie van de Roemeense joden gevolgd mocht wor den door de emigratie naar Israël van de 3 miljoen joden die in de Sovjet- Unie wonen, hetgeen door premier Ben Goerion van Israël is voorspeld, zo ver volgt de „New York Times".. In Washington ziet men in deze emigratie een Russische poging om druk uit te oefenen op president Nasser en deze zienswijze vindt steun in de woor den van Kroesjtsjef op het 21ste partij congres in Moskou. Zoals bekend heeft de Russische premier op dit congres zijn misnoegen geuit over de maatrege len van de VAR tegen de communisten in dit gebied, zo besluit het blad. Fabius staat 27 februari in hoger beroep terecht (Van onze Haagse redactie) De heer Fabius, hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief, zal op vrijdag 27 fe bruari a.s. om 10 uur in hoger beroep terechtstaan voor het Haagse Gerechts hof. Zoals men weet heeft de officier van Justitie, mr. W. H. Folmer, hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Haagse Rechtbank van 10 de cember j.l., waarbij de heer Fabius werd vrijgesproken van belediging van de officier-commissaris bij de Krijgsraad te Velde West. van een luitenant-ko lonel van de Kon. Marechaussee en van een veiligheidsambtenaar van het Mi nisterie van Oorlog, die betrokken wa ren bij het onderzoek in de zaak van majoor K. De heer Fabius had hierover een arti kel geschreven, dat de officier van Jus titie beledigend achtte, maar waarover de rechtbank oordeelde, dat het in het algemeen belang was geschreven. wordt nog gereden, maar met gTOte ver traging. Van de zijde van het directoraal-gene raal van het Verkeer wordt medegedeeld, dat in verband met de dichte mist, die op het ogenblik over een groot deel van Nederland hangt de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat interlocale busdiensten tegen het vallen van de avond zeer ge brekkige diensten zullen onderhouden of geheel kunnen uitvallen. Vanmiddag is gebleken, dat de mist in Rotterdam nog een leven geëist heeft. Gisteravond om 6 uur was de heer G. H. van Vlijmen, 69 jaar, uit de Frits Riiysstraat van huis gegaan om kennis sen te bezoeken. Toen hij daar in de loop van de avond niet was aangekomen, heeft zijn vrouw de politie gewaar schuwd. Vandaag is het stoffelijk over schot van de heer Van Vlijmen uit het Stokviswater opgehaald. WISSELKOERSEN Amsterdam. 30 januari Londen 10.58%—10.59y4: New York 3.76H—3.77A: Montreal 3.88fg—3.89A; Parijs 76.85—76.95; Brussel 7.54—7.54%; Frankfort 90.2590.30; Stockholm 72.86%—72.91 V2; Zürich 87.44%—87.49% Milaan 60.67%—60.72%Kopenhagen 54.65%—54.70%: Oslo 52.86%—52.91%; Wenen 14.53%—14.54%; Ankara 3.76% —3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.20%—13.21%. Werkcommissie Atlantisch Congres Ter voorbereiding van het Atlantisch Congres, dat in juni a.s. in Londen door de Engelse Koningin zal worden geopend, en waaraan 800 deelnemers uit alle 15 Navo-landen zullen deelne men. heeft het Nederlandse nationale comité „Congres Londen 1959" een aan tal werkcommissies ingesteld. Gister is de economische werkcommissie geïnstal leerd. Voorzitter is mr. W. F. Lichtenauer uit Rotterdam, secretaris de heer N. A. van Duyvendijk. Leden zijn: mr. P. A. Blaisse, A. A. Boersma. J. A. Haver- hals, H. J. de Koster (Leiden), mr. H. van Riel en de heer D. Roemers. Direct na de installatie hield de commissie haar eerste bijeenkomst Zij stelde een programma op en zoekt thans contact met een drietal experts, die binnenkort rapport zullen uitbren gen over de drie onderwerpen, die het congres dat vijf dagen zal duren op het economische terrein zal behan delen. Ned. kanselier verdacht van fraude in arrest (Speciale berichtgeving) Op Schiphol is aangehouden de 47- jarige kanselier van de Nederlandse ambassade in Bangkok. Deze wordt verdacht van frauduleuze handelingen tot een bedrag van f. 20.000 (Bij na vraag bij het ministerie van Buiten landse Zaken noemde een woordvoerder zelfs het bedrag van f. 40.000, maar hij voegde er aan toe, dat dit nog nergens bevestigd is kunnen worden). De ar restatie is geschied op last van de of ficier van Justitie te Haarlem. De ver dachte is ingesloten in het Huis van bewaring te Haarlem. HU was sinds 1946 aan de ambassade in Bangkok werkzaam, waar hU thans de rang be kleedt van kanselier tweede klas BEURSOVERZICHT Aandelen K.N.S.M. lager op a.s. emissie Amsterdam, 30 jan. Aandelen Kon. Boot (K.N.S.M.) noteerden vanmiddag een paar punten beneden de slotkoers van gisteren. De maatschappU kondigt een dividend aan van 11 procent in con tanten (v.j. 12% pet., waarvan 10 pet. in contanten of aandelen) alsmede een aandelenemissie met claimrecht. Deze emissie werd in de Scheepvaarthoek druk besproken. Men verwacht t.z.t. een flink aanbod van claims, waardoor de koers van de aandelen gedrukt zal wor den, aldus de beurs. Toch liepen de aandelen na een opening van 157 op tot 158%. De vorige slotkoers bedroeg 161. De overige scheepvaartwaarden kwa men uiteindelijk boven de slotkoersen van gisteren uit. De handel was echter van geringe omvang. In de hoeken van de internationale waarden was de af faire aan de krappe kant. In verband met het naderende weekeinde bleef de arbitrage zeer rustig, terwyl ook de orders van publieke zijde geen grote vormen aannamen. De stemming was opgewekt vooral voor de Philipsaande- len. die op 499 circa 4 punten winst boekten t.o.v. de vorige slotprijs. Ame rika kocht hier weer, zij het op kleine schaal. Aku's verbeterden byna 2 pun ten en Kon. Olies lagen byna een gul den hoger in de markt. Unilevers kon den zich nauwelijks handhaven. Het dividend van 7 procent (onveranderd) waarvan reeds 3 pet. interim werd be taald had op de koers van aandelen K.LM. geen invloed. Deze werden on veranderd bij gisteren geadviseerd Van de leidende Cultures konden Deli zich cdrca f. 1.50 herstellen bij geringe omzetten. HVA's lagen zeer goed in de markt en verbeterden van 145 tot 147%. Gisteren was de slotprijs 143%. Amster dam Rubbers en Senembah noteerden op het slotniveau van de vorige dag. Staatsfondsen prijshoudend. In premie leningen was hoegenaamd niets te doen en de koersen konden zioh, t.o.v. de slotkoersen van gisteren, handhaven. Het verhoogde dividend van de Twentsohe Bank van 9 tot 10 was niet van invloed op de koers van de aandelen. De overige bankaandelen wa ren verdeeld. Beurs van Amsterdam Vrijdag 30 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99fgL 99H Ned. '53 3% 93%B 93%B Grootboek obl. 3% 80y8 Ned. '47 3% (3) 91H 91fJ Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 92% 9276 Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 88 88 Ned. '54 3% 89% 89% Ned *55 I 3% 89y4 89% Ned. '55 II 3%89% 89% Ned. '37 3 88A 88% Dollarlng '47 3 93 92% Investeringscert 3 96% 967s Ned. 62-64 3 ggs;, 96A Cert. NWS 2% 60^ Indië '37 A 3 9/77^ 93% Grootboek '46 3 g8y4 Ned. WB. 6% 112% 112% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 37% Nat. Handelsbank 145% 145% Ned. Handelmij200 201 Amst Rubber 9iy4 91% H.VA143% 147% Java Cult24% 25 Senembah127% 127% Vorstenlanden10y4 11 AZ.U282 283y8 Berkel's Patent (v.) 235 230 Calvé Delft cert 449% 450% Deli MU-en (Ver.) 150.60 152.55 Kon Pap v Gelder 221 220% Hoogovens eet 349 344 Müller en Co. N. B 309 310 Ned. Kabelfabr 336 338 Philips 495% 498% Philips pref 218% 21976 Unilever 467 465% Wilton Feyenoord 212 212% Biliton 2de r 217% 215y4 Dordtse Olie gew 733% 738% Kon Petr (f.20.— 182.— 183.20 idem (50 A f 20.—181.75 182 70 HoU. Amer lUn 165% 16776 Java China Paket 138 K-L-M120.20 123 Kon Ned Stmv My jgl 15876 Kon Paket My 129 Stoomvaart MU Ned 170 169i/ Nievelt Goudr eert 135 136% v Ommeren eert 249 247% Kon Rott Lloyd 150 151% Ned Scheepv Unie 142y4 143y4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam *47 (3%) 3.. 93% idem '48 (3%) 9°' 93% R'dam '52-1 (4%) 98% 97% idem '37 I-III (3%) 94 idem "38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 96 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 8876 88% A'dam *56 II 2% 97% 96% Eindhoven '54 2% 85 85L Enschede '54 2% 85 Den Haag '52 I 2% 9476 94% Idem n 2% 95 94 R'dam '52 I 2% 93 93 Idem n 2% 96% Idem *57 2% 106 105% Utrecht '52 2% 95% 96% Z.-Holl. 1957 2% 103% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 396 396 Amst. Bank 263% 265 H.B.U. eert228 227 Rott. Bank 234% 234 y4 Twentsche Bank 210 217 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 284% 284 Borneo Sum. H MU 56 58% Ned. G. en Sp fabr 271% 271% Kon. Ned Grofsm 131 131 Intematio 103 103 Rott. Droogdok MU 596 595% Sikkens Lakfabr '53 490 490 Tieleman en Dros 9 7% Ned. MU Walv.vrt 90 89 Spoorwegen Deli Spoorweg MiJ. 6% 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 30% 30fl Intern. Nickel 89 91% Anaconda 64% 65% Bethlehem Steel 51% 51% Cities Service 62 63% General Motors 4876 48% Kennecott103 1 04% Republic Steel 72 72 Shell Oil 83 83% Union Pacific 35% Un States Steel 93 Hl 94 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VK 29/1 Edelmet Kon AA 65 64G Pref w.a idem 70 Electrolas B 328GL Holl Constructie 347 347 Ing our v BouwnUv 169 ld div 1958 171 170% Int Kunststof! Ind 53 Leidsche Wolspinn 235%GB 242 Ver Touwfabrieker 220 219 Wernmk's Betonm 112y4GB 112 Van Wyk Tetiel 75% 71% Zaalberg 113% 108

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7