EEN BEELD VAN JAMMERLIJKE CHAOS BIJ INTERNE CONTROLE Tegen „goeie heertje" zes jaar m. a. geëist mm ONOPVALLEND „GOED HEERTJE Hoofd interne accountantsdienst als ridder van droevige figuur Zoucler controle heeft men de stroppen zelf te nemen Wi-ëB M'- m 'jfek Luchtig Licht verteerbaar Lekker VRIJDAG 30 JANUARI 1939 (Van onze correspondent) De tweede dag van het „goede heertjes-proces" voor de Amster damse Rechtbank kan rustig vernietigend genoemd worden voor het controlesysteem van het bankconcern Van Mierlo en Zoon uit Breda, waarvan de N.V. Berger en Co. een geheime dochteronderneming was. Want wat de getuigende directieleden en accountants onder de vragen van de president en de verdediger van verdachte naar voren brengen om te verklaren hoe het mogelijk was, dat tien jaar lang geld verdween tot een bedrag van twee miljoen gulden, levert een beeld op van jammerlijk tekortschieten op het punt van de interne controle. „Daar slingert mr. Van der Schrieck zijn bliksem uit de hemel naar Salm", zegt de president. Herinnert U zich die brief?" ,Ik vermoed van wel", zegt de heer Salm". Er zijn er tientallen zo. Van Mierlo zat altijd zogenaamd te wachten op dingen van ons". President: „Waarom zogenaamd?" Salm: „Als ik me niet heel erg vergis, werden de cijfers van Berger pas in de balans van het volgend jaar van Van Mierlo verwerkt" (gegrinnik in de zaal). Merkwaardige sfeer in de rechtszaal Het scherpst getekend als ridder van de droevige figuur blijft aan het eind van de lange dag de indruk over aan accountant J. Dragt, hoofd van de interne accountantsdienst, die arrogant herhaaldelijk probeert te poseren als man, die de zaken in de hand had, die zelfs tegenover de hoofddirecteur geen blad voor de mond nam, maar die er tegelijker tijd steeds op uit lijkt zich te ver schuilen achter de beperktheid van zijn opdracht en zijn middelen. Er groeit een merkwaardige sfeer in de zaal van de Amsterdamse rechtbank. Steeds langer wordt de rfj van getuigen op de getuigenbank. Daar zitten de twee rijksaccountants: mager, allebei proto types van mensen, die gewend zijn met hun neus in boeken te zitten; mr. Ber ger, wit lang haar boven een scherp ge tekend gezicht, naar zijn oogopslag te oordelen helemaal de bankier niet om alles te geloven; wisselmakelaar J. Salm: klein, „45 jaar in het vak, meneer de president", beweeglijk; inspecteur Van der Voort: correct gereserveerd; assistent-accountant Jacobs: een vrien delijk zacht gezicht boven een donker blauw pak, wat onzeker en hulpeloos, alsof hy bereid is om zelfs lantaarnpa len te verzekeren, dat hij toch heus zijn best gedaan heeft; dan de verdachte, een onopvallende man hier, die deze tweede dag nog onopvallender wordt, doordat hij er vrijwel niet aan te pas komt met naast zich mr. Jeljer de Jong. die af en toe met scherpe maar o zo vriendelijk gestelde vragen een fagade meedogenloos uit elkaar trekt. En achter de tafel de president, mr. Coninck Liefsting, als een rots in de branding van paperassen en van finan- cieel-technische woordenwisselingen. De officier vraagt of zegt bijna even wei nig als de verdachte, deze tweede dag. Alleen constateert hij op een ogenblik: „Jacobs dacht dat Dragt controleerde en Dragt dacht dat Jacobs controleerde. En het gevolg was dat niemand controleer de". Niemand Niemand controleerde. Dat is de voor de hand liggende conclusie. Getuige Dragt trekt een fraaie fagade op waar van de hoeksteen is: „Ik had als inter- no accountant niet primair een contro lerende taak. Maar ik was bedrijfseco nomisch adviseur". Hij is zelfs bereid toe te geven, dat er geen accountantscontrole wés, maar hij kan zich voorstellen, dat anderen de in druk hadden, dat die er wél was. „Ik wil geen verantwoording dragen voor de gang van zaken bij Berger, gro ter dan die van mijn directie, aan wie ik rapport uitbracht", stelt hij meer dan eens. Een aanbod na ontdekking van de fraude om ontslag te nemen met be houd van twee jaar salaris (30.000 gul den) plus tantième heeft hij van de hand gewezen. Zijn ontslagkwestie loopt nog voor het Gewestelijk Arbeidsbureau en er is een tuchtrechtelijke procedure tegen hem op komst van de kant van het Nederlands Instituut van Accoun tants. „Ik heb gedaan, wat in mijn vermo gen lag", zegt hij. Maar er waren te wei nig mensen om alles te controleren. As sistent Jacobs schildert hij als een snuf felaar, kritisch met gevoel voor details. „Bij herhaling heb ik uitbreiding ge vraagd van de afdeling bij hoofddirec teur Van der Schriek, maar de accoun tantsafdeling mocht niet te duur wor den", zegt hij. Van uitbreiding kwam niets. Stoere man Graag speelt Dragt de stoere man. Rillen en beven voor de hoofddirecteur, zoals de meesten anderen? Geen sprake van. „Ik had veel respect voor de heei Van der Schriek, maar bang was ik niet en in principiële gevallen heb ik gezegd: dat doe ik niet". Of: „Mijn taak was veelomvattend bij een bedrijf met 60, 70 miljoen kredieten. Ik moest afgaan op wat assistenten meldden. Maar als zij iets vreemds ont dekten greep ik in". Of: „Nee, Jacobs, als je gezegd had. dat er iets was dat je niet aankon, dan had ik je meer mensen gegeven. Waar ik ze vandaan had gehaald, had ik ze vandaan gehaald". En tenslotte zelfs: „Ik sta achter mijn assistenten. Als er gevochten moet wor den, ben ik er". Maar ondertussen wordt niemand veel wijzer, waarom hij dan, als zijn assis tenten voor hun taak berekend waren, honderden vervalsingen onopgemerkt konden blijven. Er wordt een kopie voorgelezen van een brief van 25 februari 1955 van de hoofddirecteur aan de directie van Ber ger en Co., waaruit ernstig misnoegen blijkt, dat het iedere keer later wordt voor de balans en de winst- en verlies rekening van Berger ingezonden worden bij Van Mierlo. Oudste inwoonster van Soest 104 overleden (Speciale berichtgeving) Vanmorgen om acht uur is de oudste inwoonster van Soest, mevrouw J. Wes- tra-Dijkstra, wonende aan de Heuvel- weg te Soestdyk, in de leeftijd van 104 jaar overleden. Op 22 december 1958 vierde zjj haar laatste verjaardag. Hevig treffen Na dat intermezzo volgt een kort maar hevig treffen tussen de heer Dragt en de verdediger mr. Jeljer de Jong. Uiterst sarcastisch stelt mr. De Jong zjjn vragen over de controleopvatting van de heer Dragt. Steeds spitsen zijn vragen zich toe op de voorlichting, die Dragt zegt te hebben willen geven aan zijn directie. „U geeft toch toe. dat U hier niet vol doende voorgelicht hebt", zegt hij ten slotte: „Want hier ontbrak twee mil joen". „Maar dat wist ik niet", zegt Dragt wanhopig. „Nee", zegt de verdediger „daar gaat het nou juist om". En dan komt aan het eind van de dag nog even mr. G. E. F. M. van der Schrieck voor het getuigenhek. Lang zaam, zwaar komt hij op. Het grijze haarkransje rond zijn massief hoofd glimt in het licht van de antieke groen- gekapte lampjes op de groene tafel. Even massief en gedrongen als zijn ge stalte, zijn zijn antwoorden. Aan Dragt was de volledige controle opgedragen van alle zaken het concern- Van Mierlo betreffende. Waarom de accountantsrapporten ver nietigd werden nadat zij langs de com missarissen gecirculeerd hadden? „Ik wilde niet dat zij bij een van de commissarissen, die tevens concurrent was, bleven liggen". „U hebt dus altyd gemeend, dat Dragt een normale controle-taak had?" vraagt de president nog eens. „Ik heb dat niet alleen geméénd. Het was zo. Geen sprake van, dat Dragt ooit con creet gevraagd heeft om meer personeel. Als hij dat gedaan had en de noodzaak had aangetoond, had hy ze gehad! Nooit gehoord, dat de boekhouding van Berger achter was? Als ik dat gehoord had, had ik direct ingegrepen. En daarmee eindigt deze dag vol te genstrijdige verklaringen. Vandaag volgden requisitoir en plei dooi. Eenvoudig leven is pedagogisch Typerend voor de nauwgezette controle van sommige posten, noem de de president van de Amster damse Rechtbank de brief die mr. Van der Schrieck, hoofddirecteur van Van Mierlo, in 1955 schreef aan mr. Berger, directeur van Berger en Co., en waarin bezwaren werden gemaakt tegen de grote royaliteit ten aanzien van bepaalde represen tatiekosten van subalterne staf employées. De bezwaren golden twee borrelpartijen van 13.60 gul den en 20 gulden, en twee diners met relaties van 66,51 gulden en 77,20 gulden. „Ik geloof, dat het in alle op zichten pedagogisch juist is, als we de medewerkers van het tweede plan leren eenvoudig te zijn en te blijven", eindigt de brief. Voor één employé is de opvatting in elk geval niet pedagogisch ge noeg geweest. (Van onze correspondent) Zes jaar gevangenis met aftrek van de voorlopige hechtenis: dat is de straf, die de kassier-boek houder. bekend als het goede heertje" schijnbaar onbewogen, tegen zich hoort eisen als afreke ning voor verduistering en vals heid in geschrifte, die hem 10 jaar lang in weelde lieten baden. In zijn requisitoir voor de Amster damse Rechtbank, dat ruim 50 ge tikte vellen beslaat en meer dan twee uur duurt, geeft de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, een uitvoerig overzicht van de wijze, waarop de verduistering ge pleegd is en hoe het komt, dat dit zo lang onontdekt kon blijven. Het was in deze zaak min of meer vreemd te moeten constateren, hoe men zich verbaasd en gepikeerd toonde, wan neer de mogelijkheid werd aangestipt, dat de heren directeuren en procuratie houders zelf toch ook wel eens enig toe zicht hadden kunnen uitoefenen. Daar was toch de accountant voor! Accountants gaan langzamerhand gel den als een soort bovenmenselijke en onfeilbare figuren, een soort halfgoden, die alles kunnen, alles zien en absolute veiligheid bieden tegen alle fraudes, aldus de officier. Maar die aan de an dere kant ook weer niet te duur mogen zijn en dus niet teveel tijd aan hun con trole mogen besteden. Wellicht kunnen de omvangrijke fraudes van het afgelopen jaar by diverse ondernemingen er toe leiden, dat men weer eens met beide benen op de grond komt te staan en gaat zien, dat regelmatige controle van hogergcplaatsten over ondergeschik ten steeds noodzakelyk is. Wanneer men dat niet wil inzien, heeft men de strop van een paar ton, of, zoals hier, van een paar miljoen eenvoudig te nemen. Niet zo vreemd.... Niet zo vreemd noemt de officier het, dat men nooit heeft gemerkt dat er ruim twee miljoen zoek was. Het grootste verduisterde jaar bedrag is 425.670 gulden geweest. By jaarcyfers tussen 19 en 190 miljoen aan verkoop van schatkistpapieren uit eigen voor raad valt een verschil van een paar ton niet zo dadelyk in het oog. Alleen balanslezers, die zouden beschikken over eigen wetenschap buiten de Advertentie product Koningin bleef in Den Haag Prinsessen terug naar Leiden (Van onze Haagse redactie) Koningin Juliana is gisteravond, na dat zy de voorstelling in de Koninklyke Schouwburg in Den Haag - men zie el ders - had bijgewoond, niet naar Soest- dijk teruggekeerd, daar dit tengevolge van de dichte mist niet mogelijk was. Do Koningin heeft de nacht doorge bracht in het paleis aan het Lange Voorhout en heeft vanmorgen om onge veer kwart over elf de terugreis naar Soestdijk aanvaard. De Prinsessen Beatrix en Irene, die de voorstelling eveneens bywoonden, zyn gisteravond, de mist trotserend, naar Leiden teruggekeerd. De lieer v. cl. Beugel directielid K.L.M. De Raad van Commissarissen van de KLM N.V. zal aan de eerstvolgende in mei a.s. te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voorstellen de heer E. H. van der Beugel met ingang van 1 januari 1960 op te nemen in de di rectie der vennootschap. By zyn be noeming zal de heer Van der Beugel met ingang van gelijke datum worden aangewezen als plaatsvervangend presi dent-directeur der KLM. De heer Van der Beugel zal, teneinde zich op deze functie voor te bereiden, in de loop van mei a.s. by de KLM in dienst treden. De heer Van der Beugel Is thans tijdelijk verbonden aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken als speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken, met de persoonlijke titel van buitengewoon en gevolgmach- tigd ambassadeur. Hy zal die functie biy ven vervullen tot het moment waarop hi) in dienst zal treden van de KLM. De heer Van der Beugel is staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken ge weest tot 11 december J.I., toen de so cialistische ministers en staatssecreta rissen aan H. M. de Koningin ontslag verzochten. Met ingang van 5 januari jj. is de heer Van der Beugel tydelyk verbon den aan het Departement van Buiten landse Zaken als speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken. Hy Is belast met byzondere opdrachten. Bij K.b. van 15 januari JJ. is aan de heer Van der Beugel voor de duur van zyn tydelyke functie de persooniyke titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur verleend. De heer Van der Beugel is sinds de oprichting lid van de PvdA. Brokopondo hoofdplaats De werkzaamheden die in verband met het Brokopondoproject dit Jaar verricht zullen worden betreffen in hoofdzaak de verplaatsing der woudbewoners in het Stuwmeergebied, de ontsluiting van Affobakka en Brokopondo, het aanleg gen van een verbindingsweg tussen deze twee punten, alsmede het bouwen van woningen en kantoren te Brokopondo. Brokopondo zal de hoofdplaats worden van het gelijknamige district, maar by gebrek aan accommodatie zal voorlopig Kabel de hoofdplaats zyn. Tijdens de uitvoering van het plan zullen in het Brokopondogebied 1800 arbeiders moeten worden gehuisvest. Jongetje viel van autoped Door vrachtauto overreden (Speciale oerichtgeving) Het 6-jarige jongetje H. Plieger uit Lexmond (by Vianen) is gistermiddag vyf uur te Lexmond onder de achter wielen van een passerende vrachtauto terechtgekomen en onmiddellyk daarop overleden. Het jongetje stond met zyn autoped te wachten op het trottoir voor de openbare lagere school. Op een ge geven moment verloor de knaap zyn evenwicht, struikelde en kwam op de verkeersweg terecht, waar de vracht auto juist langs kwam. Dividend K.L.M. 7% De raad van commissarissen der KLM heeft zyn goedkeuring gehecht aan het voorstel der directie om aan de begin mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het jaar 1958 te bepalen op 7 Op 4 november 1958 werd reeds een interimdividend van 3 procent ge declareerd. zodat het slotdividend over 1958 by aanvaarding van het voorstel der directie 4 zal bedragen. Over 1957 werd eveneens T7t uitgekeerd. boekhouder om, hadden fouten in de jaarrekening aan het licht kunnen brengen. De officier wilde geen oordeel vellen over de vraag of bepaalde functionaris sen in gebreke zyn gebleven. Zy staan niet terecht, kunnen zich niet verde digen en het zou daarom onjuist zyn een oordeel over hen uit te spreken. „Ik moet ermee volstaan te constateren, dat deze functionarissen bepaalde dingen, waardoor de fraude aan het licht had kunnen komen, niet hebben gedaan, op dat anderen daaruit lering kunnen trek ken. Het oordeel of redeiykerwijs van hen verwacht had mogen worden, dat zy deze dingen wel deden, berust by andere instanties en personen". De heren Berger en Salm tekende de officier als bekwame specialisten, die zich geheel hebben gegeven aan hun werkzaamheden op de gebieden, waarin zy gespecialiseerd waren. Met betrekking tot de achterstand in de boekhouding zegt hy: „het optreden van de accountantsdienst van Van Mierlo tegen deze schromeiyke achter stand is bepaaldelijk weinig krachtig geweest. Dit nog afgezien van de vraag of een onverwachte controle niet eens wenselyk kan zyn"! Niet tegen taak opgewassen De heer Dragt staat geheel alleen in zyn opvatting, dat hy zyn rapporten over Berger en Co. niet als goedkeuren de verklaring, doch als informaties ten behoeve van de directie van Van Mierlo te Breda gaf. Uitvoerig gaat de officier in op de verklaringen van Dragt en Ja cobs. De controle-instructie noemt hy op een aantal punten niet afdoende. Van iemand met Jacobs opleiding, ont wikkeling en positie kon moeilyk anders verwacht worden dan dat hij deed, wat hem was opgedragen in de controle- aanwyzingen, zoals hy die heeft opge vat. En dat was al moeilyk genoeg, zo als de officier aantoont. Jacobs had met voldoende inzicht in de materie om te gen de verdachte opgewassen te zyn en de heer Dragt was niet altyd in de buurt. „Ik heb mij niet kunnen onttrekken aan de indruk, dat men de heer Ja cobs beeft belast met een taak, waar tegen hy niet volkomen was opgewas sen en dat men achteraf teveel de schuld voor het gebeurde op zyn hoofd laadt. De wijze waarop de n.v. Van Mierlo zich van de heer Jacobs heeft ontdaan, heeft bepaaldelyk niet myn bewondering". Overheersende positie Gebleken is, aldus de Officier, dat mr. Van der Schrieck een zeer overh ei sende positie innam, en dat hy grote invloed heeft uitgeoefend zowel op de tekst als op de cyfers en de cijfer- groeperingen van de accountantsrap porten. Zonder te willen insinueren, dat mr. Van der Schrieck hier ver keerde bedoelingen mee had, kan zo iets toch zeer belemmerend werken op de gehele activiteit van de interne accountantscontrole, zegt de Officier! De Twentsche Bank heeft, de knoeie rijen naar zyn mening niet eerder ont dekt omdat de bank geen accountants controle had over Berger. Leiding had gebrek aan sociale interesse Zonder te pleiten voor controle op personeel, vindt de Officier dat het no dig is toch enigszins geïnformeerd te zijn over zyn levenswijze. Bij de veiling van de faillissementsboedel van ver dachte is gebleken, dat de woning inrichting- en aankleding fantastische bedragen hebben gekost. Onbekendheid met al deze omstandigheden wyst op een gebrek aan sociale belangstelling van de zijde van de leiding van het be drijf. aldus de Officier. Óver de persoon van de verdachte zelf verklaart hy niet te geloven, dat hy door gebrek aan controle op het idee is gekomen gelden te gaan verduisteren. Er was wel degelyk controle en hij heeft bewust gezocht naar zwakke plek ken in het systeem. Het steeds weer on ontdekt blijven van de fraude heeft ontremmend gewerkt en tot steeds driestere fraudes aanleiding gegeven. De rapporten over verdachte geven een weinig gunstig beeld omtrent zijn karakter. Toch heeft hy mogelykheden. Om die tot ontwikkeling te brengen zal een langdurige cn zorgvuldige pe- Conflict in Monaco Prins Rainier beschuldigt parlement van chantage Prins Rainier van Monaco heeft gis teren het parlement van chantage be schuldigd en geschorst. In de radiotoe spraak. waarin hy dit meedeelde, kondigde hy aan, dat de grondwet zal worden gewyzigd en dat de vrouwen actief en passief kiesrecht voor de nationale raad (parlement) krygen. Dit is een van de eisen van de oppositie. De 35-Jarige Prins heeft ook de ge meenteraad geschorst. Deze heeft vol gens hem een vyandige houding aange nomen en geweigerd financiële controle door de staat te aanvaarden. De moeiiykheden zijn vorig jaar januari begonnen. De toen gehouden verkiezingen leverden een parlement op, dat meer zeggenschap in staats zaken wilde. De Prins heeft de afge vaardigden eraan herinnerd, dat zy slechts een adviserend lichaam vormen. Onder geen beding wil hy zijn macht als absoluut soeverein beknot zien. Dr. Joseph Simon, die als voorzitter van de Nationale Raad yvert voor gro tere bevoegdheden voor het parlement, verklaarde gisteravond, dat Prins Rai nier volgens het parlement niet het recht heeft de grondwet buiten werking te stellen. „Volgens ons heeft de Prins een staatsgreep gepleegd", zei hij. Hoewel de maatregel van Prins Rai nier veel opzien heeft gebaard is het in Monaco even rustig als altyd. Vier politiemannen in burger bewaken onop vallend het parlementsgebouw. Nog twee leden van de anti-partijgroep De regionale party secretaris van Le ningrad, Iwan Spiridonof, heeft zo biykt uit de Prawda gisteren in een toespraak tot het communistische par tycongres te Moskou de namen van Mi. chael Perwoechin en N. E. Saboerof (eens twee van Ruslands meest voor aanstaande staatkundige ontwerpere) verbonden aan de anti-party groep van Malenkof, Kaganowitsj, Molotof, Boel- ganin en Sjepilof. Dit is de eerste keer dat deze twee vroegere presidiumleden by deze groep worden geschaard. Spiridonof ried bei den dringend aan het optreden van de groep te veroordelen. Saboerof is lid van het centrale partycomité en Perwoechin is kandidaat-lid van het presidium. Op Boelganin na, van wie men vermoedt, dat hy zijn positie in het centrale comité heeft behouden, zijn de overige leden van de groep tot gewoon partijlid gede gradeerd. Spiridonof vroeg zich af waarom Sa boerof en Perwoechin in anderhalf jaar tyds nog niet de anti-partijgroep en hun eigen rol daarin veroordeeld hadden: „Ia het mogelijk verantwoording voor uw falen te verlangen ten overstaan van het partijcongres?" Dergelijke uitlatingen van een func tionaris als Spiridonof die aan het hoofd staat van de op een na grootste party- organisatie in de Sovjet-Unie (het par- tydistxict Leningrad) maakt het byna zeker dat Perwoechin en Saboerof en mogelijk ook Boelganin voor het congres verklaringen over de anti-party groep zullen afleggen. De beide eerst genoem den zouden kunnen onthullen hoe de groep trachtte Kroesjtsjefs agrarische en industriële plannen te dwarsbomen. netentiaire behandeling nodig zRn. De vrijheidsberoving moet tevens in ver houding staan tot de buitengewone ernst van de gepleegde feiten, waarby niet alleen het verduisterde bedrag, maar ook het misbruik van vertrouwen en het raffinement een rol zullen moe ten spelen. De verduistering en valsheid in geschrifte bewezen achtend, komt mr. Bakhoven dan tot zyn eis van zes jaar met aftrek van voorlopige hech tenis, die 7 februari 1958 is ingegaan. De inbeslaggenomen beauty-case, twee gouden hangers, -ervaardigd van gouden munten, en tien bankbiljetten van f. 100.worden ln beslag genomen. De in beslag genomen kasboeken en schriftelyke bescheiden worden aan de personen, by wie zij in beslag zyn ge nomen, teruggegeven. Ochtendzitting De president was de ochtendzitting begonnen met het voorlezen van de over verdachte uitgebrachte rappor ten. Tegelijk daarmee groeide het beeld van een man, die door te leven „niet als een vorst maar als een vor stendom" de compensatie zocht van een persoonlijk onvermogen. Hy zou dictator van de wereld willen zyn, maar zolang zyn moeder leefde, kwam hy niet los van haar. Hy trouwde pas toen zy dood was na een 17-jarige verloving, met een meisje dat zeker niet in staat was hem de ruggegraat te geven, die hy miste. Met dure cadeaus en een leven op grote voet wilde hy haar aan zich binden en tegen hem la ten opzien, omdat hy in andere opzich ten tegenover haar tekort schoot. Het geld verschafte hem de middelen ook anderen naar hem te doen opzien als naar de croesus van de 20ste eeuw. Door te smyten met fooien «soms 100 '"c) probeerde hy de doodsangst te overwin nen niet voor vol te worden aangezien, want diep was de indruk in hem ge kerfd, die het faillissement van zyn vader (een kaashandelaar) met de daaraan verbonden armoede in de eer ste wereldoorlog op zyn kinderziel had gemaakt. Vrouwen speelden geen rol In iRn le ven, hij heeft ze niets te bieden dan de gepolyste manieren van een vlot cau seur zonder diepgang. Manuen interes seren hem ook niet, de mens interes seert hem niet: hy heeft alleen publiek nodig, hy zoekt waardering en applaus, ny is erop uit zich een aureool te geven en bouwt een decorachtig bestaan op, waarin hy een deel van zyn publiek vindt in de onderwereld. „Klaplopers, parasieten en tafelschui mers: dat is de omgeving van verdachte geweest", zegt de president. Zyn malversaties zag hy als spel. Een gedurfd spel. waarin hy schitteren en gloriëren kon en waarin nu nagepraat wordt over spelverloop en gebruikte trucs. Het spel is nu uit En hij ziet zich als de clown aan het eind van een groots circusnummer met donderend applaus. Maar door dat applaus heen voelt hij blykbaar toch iets van de werkelijkheid, hoe innerlyk onberoerd die hem overigens ook laat. want hij I heeft te kennen gegeven liever met het Genootschap voor Reclassering te doen te hebben, dan met de Rooms-Kath. Reclassering, aldus besluit de president. Vanmiddag spreekt mr. Jeljer de Jong zyn pleidooi uit.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5