PRINS BERNHARD DOOR MIST IN LEIDS INSTITUUT NABIJE VERLAAT OOSTEN Extra zitting van de Leidse kantonrechter Geïnstalleerd als curator van Archeologisch Instituut Istanboel 97»te jaargang Vrijdag 30 januari 1959 Tweede blad no. 29658 Prins Bernhard zou gistermiddag tegen vijf uur in Leiden aankomen, om geïnstalleerd te worden als curator van het Nederlands Historisch Archeologisch Instituut te Istanboel in Turkije. Die installatie vond plaats in het Instituut voor het Nabije Oosten aan het Noordeinds- plein. Maar niet omstreeks vijf uur, zoals in de bedoeling heeft gelegen, maar aanzienlijk later. Na een zeer geringe vertraging als gevolg van een langer dan volgens programma durende vergadering in het KLM- gebouw nabij Scheveningen speelde de mist de Prins zo grote parten, dat hij ^erst omstreeks half zeven in de Sleutelstad arriveerde. Op zijn telefonisch verzoek was inmiddels de vergadering van het instituut, waarvan hij als curator zou worden geïnstalleerd, reeds begonnen. Deze vergadering werd onderbroken, toen de auto van de Prins erin was geslaagd, de mistbarrière te overwinnen en op het Noordeinds- plein bij het instituut voor te rijden. Slechts enkele toevallige voorbij gangers en de „uitkijk" in het instituut merkten zijn aankomst op. De directeur van het instituut en burgemeester Van Kinschot haastten zich uit de vergadering, om hem bij de ingang te verwelkomen. De Prins werd begroet door dr. A. A. Kampman, directeur van het Instituut voor het Nabije Oosten, die hem bin nenleidde. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, voorzitter van het cura torium ontving de Prins in de hal van het instituut, waarna een kort bezoek gebracht werd aan de bibliotheek. Daar vertelde dr. Kampman in het kort iets over het bezit van het instituut, waarna Prins Bernhard zijn handtekening plaatste in het gastenboek. Vervolgens werd een kleine expositie van kleitabletten bezichtigd waarbij dr. R. Frankena een toelichting gaf. Hierbij werden ook de uit de vergaderzaal ge komen curatoren van het instituut aan de Prins voorgesteld. Daarna werd de onderbroken verga dering thans in tegenwoordigheid van Prins Bernhard voortgezet. Nadat de burgemeester allereerst ir. A. F. H. Blaauw, lid van de Raad van Be heer van de Unilever, had geïnstalleerd, wendde hij zich in een korte toespraak tot de Prins, waarin hij o.m. de grote belangstelling memoreerde voor de ver sterking der culturele betrekkingen tus sen Nederland, Turkije en de landen van het Nabije Oosten. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het Instituut te Istanboel in de toekomst de medewer king van de Prins zal krijgen om te ge raken tot een verdere bloei van het nieuwe Instituut, dat Z.K.H. 31 maart vorig jaar had geopend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Alida Maria Geertrudda. dr. van I. Boom en A. van der Kamp; Jacobus, zn. van A. E. Habraken en C. C. van Gils; Johannes Theodorus Petrus, zn. van C. T. M. Kar remans en C. Wilthagen; Adria- nus Godefridus Jacobus, zn. van A. van der Hoorn en C. Kluivers; Elisabeth Ma ria dr. van B. Lamboo en E. A. van den Berg; Aukje Maria, dr. van M. Rijnsbur ger en M. Vonk; Arie zn. van M. Keljzer en G. H. van der Voet. GETROUWD C. Kagenaar en H. J. Tesfce; H. Baars en M. van Leeuwen; H. van Diggele en A. M. Ligtvoet; F. Oort en E. van Baarlen. OVERLEDEN C. de Mooij, 10 Jr., zoon; A. Krol, 63 Jr. man; A. M. Pet. 64 Jr., eohtgenote van J. L. Webster; O. J. J. Norbarfc, £4 Jtl, man. In zijn dankwoord gaf de Prins te kennen dat hij met grote erkentelijk heid het curatorschap aanvaardde en dat hij gaarne zijn krachten zal geven aan de verdere verwezenlijking van de doelstellingen van het nieuwe Insti tuut. INSTITUUT VOORZIET IN EEN BEHOEFTE Dr. Kampman bracht vervolgens ver slag uit van de werkzaamheden van het Instituut te Istanboel over 1958, waaruit bleek dat het Instituut reeds in zijn eerste bestaansjaar had blyk gegeven in een behoefte te voorzien. Voorts bracht hij dank uit aan de ministeries van Buitenlandse Zaken en O. K. en W. voor de vele en voortdurende hulp, ont vangen bij het totstandkomen en op gang brengen van het nieuwe Instituut. Hij zei het van groot belang te achten de culturele betrekkingen met Turkije en de landen van het Nabije Oosten te verinnigen, en bracht hierbij hulde aan de directeur van het Instituut, prof. dr. A. A. Cense. UITBREIDING DOCUMENTATIEDIENST Bij de behandeling van de huishoude lijke zaken besloot het curatorium uit breiding te geven aan de documentatie dienst, die in 1958 door het Instituut in het leven is geroepen en bestaat uit in lichtingen op het gebied van de cultu rele toenadering, opgravingen en andere facetten, die Nederland en het Nabije Oosten betreffen. Deze uitbreiding zal bestaan in het ten gebruike stellen van de „Documentatiedienst" van in Neder land daarvoor in aanmerking komende instanties. CENTRUM VOOR ARABISCHE STUDIES Voorts zal het curatorium naar mo gelijkheden omzien om, zo mogelijk op korte termijn, te komen tot oprichting van een Nederlands centrum voor Ara bische studies, waarvoor van de zijde van het Nederlands Instituut voor inter nationale culturele betrekkingen reeds een bijdrage in de kosten voor de in richting daarvan is toegezegd. Op korte termijn zal worden overwogen, en wel in nauwe samenwerking met het Insti tuut voor het N.O., en de ministeries van Buitenlandse Zaken en O. K. en W. waar dit centrum zal kunnen worden gevestigd. Dr. R. Frankena legt Prins Bernhard de tekst uit van een van de kleitablettendie in een expo~ sltie waren samengebracht. Staat dat er nu werkelijk allemaal op?" was de vraag van de Prins na deze uiteenzetting. (Foto L-D./Van Vliet) Gouden insigne voor N.R.M.-directeur ZEER DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. In de sfeervolle omgeving van Taveerne ..De Beukenhof" te Oegst- geest heeft het gistermiddag de heer J. C. Stafleu. één der directeuren van de N.V. Ned. Rotogravure Maatschappij, ter gelegenheid van zijn veertig-jarig jubileum niet aan belangstelling ont broken. Enkele honderden receptiegan- gers boden hier de jubilerende direc teur. die deze midag ook met zeer veel geschenken werd verrast, gelukwensen aan. Onder hen bevonden zich om. de wethouders A. J. Jongeleen en S. Men ken, die het gemeentebestuur van Lei den vertegenwoordigden, burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest, mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, secretaris van de Leidse Vereni ging van Industriëlen, voorts vele ver tegenwoordigers uit de Uitgeverswereld, de heren H. de Wilde, M. B. de Jong en A. v. d. Pompe namens K. en O., de heer J. Dreeuws. commissaris van poli tie. een deputatie van de Ned. Organi satie van Tijdschrift-Uitgevers, de sec tie Tijdschriftjournalisten, de Ver. voor de Vakopleiding in het grafisch bedrijf, van de Alg. Ned. Graf. Bond en van de Ned. Ohr. Graf. Bond, van de sectie diepdrukbedrijf en verder tal van za kenrelaties en vrienden van de heer en mevrouw Stafleu. De heer J. G. J. Verhey van Wijk. die in zijn kwaliteit van vooreitter van het departement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel gelukwensen aanbood, stelde de heer Stafleu tevens het vererend getuig schrift van deze Maatschappij, met bij behorend gouden insigne, ter hand. Aan het einde van deze receptie zorg de mr. S. C. H. Coebergh. eveneens directeur van de N.R.M.. nog voor een zeer bijzondere verrassing: een album met foto's, welke vrijwel de gehele jubileumviering in beeld brachten. Een ..bliksem-attentoie", waarvoor de heer Stafleu zich zeer erkentelijk toonde. WEINIG ONGELUKKEN DOOR MIST Mede dank zij de oplettendheid van automobilisten, wielrijders e.a. heeft de dikke mist gisteren in onze stad weinig ongelukken veroorzaakt. In totaal kreeg ae politie slechts kennis van vijf aanrij dingen, welke vrijwel alle tot lichte ma teriële schade beperkt bleven. Lichame lijk letsel liep een automobilist uit Dordrecht op bij een aanrijding met de tram ter hoogte van de Lammenbrug Onbekendheid ter plaatse - het zou aanbeveling verdienen hier waarschu- wingslichten te plaatsen - en slecht zicht waren de oorzaak van deze aan rijding. De automobilist, wiens auto cir ca zes meter werd meegesleurd, kwam er met een hoofdwonde nog goed af. VROEG VOORJAAR OP DE LEIDSE VEEMARKT Ondanks koude en mist heeft van daag de landbouwer/veehandelaar C. Bos uit Hazerswoude het vroege voor jaar op de Leidse markt geïntroduceerd. Met twee woensdag geboren lammetjes verscheen hij op de markt. Het vorig jaar werd het eerste lammetje op 31 januari aangevoerd. Vele verkeersovertreders Studenten.,voorstelling" op Hogeivoerd De extra dag, die de kantonrechter, mr. R. de Bruijn, gisteren had moeten inlassen, bewijst weer eens te meer, dat een, helaas steeds groeiend, aantal weg gebruikers zich nog steeds niets aantrekt van welke verkeersregel dan ook en zodoende dan ook een steeds groter gevaar op de weg gaat betekenen. Dan zijn er bij deze overtreders nog lieden, die menen, dat zij zich ter zitting, ondanks het feit, dat alles tegen hen getuigt, het best kunnen verdedigen door een zeer onbetamelijk optreden en het beledigen van de getuigen. Zo was het ook met de 44-jarige bak ker uit Leiden, die op 5 september met zijn motorcarrier in de Van 't Hoff- straat tegen een auto was gereden, ter wijl hij omkeek om een collega te groe ten. De auto had voorrang. De materiële schade, die inmiddels door verd. nog niet is betaald, was aanzienlijk. Hoewel verd. tegen de politie had toegegeven, dat hij had omgekeken en alle schuld bij hem lag, herriep hij ter zitting zijn verklaringen en beweerde nu, dat de verbalisant loog en de auto links van de straat had gereden. Alles was „fan tasie". Hij had lak aan alle verklarin gen van de getuigen. Een der getuigen had volgens hem zelfs een valse ver klaring afgelegd, omdat hij verd. „zocht", daar deze nog f. 100 van hem kreeg. En dan, zo merkte hij schamper op, hü mocht voor zijn wegenbelasting toch op de weg rijden. Het ging de kantonrechter al te ver. „U heeft uw praatjes maar voor U te houden, ver dachte, anders zal ik andere maatrege len moeten nemen", aldus de kanton rechter. In een scherp gesteld requisi toir, laakte de officier de houding van verdachte in hoge mate en merkte o.m. op, dat de maximum straf, die hij in deze kon eisen, slechts f. 20 of 10 dagen bedroeg en betaling van de aan gerichte schade. De kantonrechter ver oordeelde conform de eis. Schuld ontkennen Ondanks de overtuigende bewijzen bleef een 47-jarige Leidse aannemer zijn schuld ontkennen. Hij had op 7 oktober j.l. nabij de spoorwegovergang aan de Haag weg geen voorrang verleend aan een motorrijder. Hoewel de getui genverklaringen eensluidend, de ver dachte als de schuldige aanwezen, bleef deze categorisch ontkennen. Het hielp niet veel. De officier was over die hard nekkige houding zo gebelgd, dat hij f. 40 boete subs. 10 dagen eiste en toe wijzing van de verordening tot schade vergoeding. De kantonrechter sprak de hoop uit, dat verd. hier iets had geleerd en vonniste met f. 30 subs. 10 dagen en de schadevergoeding. Dan was er een zaak tegen een 61- jarige bloemist uit Rijnsburg. De auto van verd. stond op 11 oktober 's middags om half vier geparkeerd in de Bree- straat, juist waar dit absoluut is ver boden. Alles bewees de schuld van ver dachte. „Neen, het is niet waar, ik heb daar niet geparkeerd", zei verdachte, die zyn verklaring gesteund zag door zijn zoons. Zijn „neen" was niet vol doende. Hoofdschuddend en proteste rend verliet verd. de zaal, nadat htf, zach volkomen onschuldig voelende in deze duistere zaak, toch nog f. 5 boete kreeg. Verantwoording Ook de 50-jarige expediteur uit Val kenburg was van mening, dat hij vrij uit ging en de schuld lag b\j een 46- jarige chauffeur, die bij hem in dienst was en eveneens terecht moest staan. Genoemde chauffeur was met zijn vrachtauto, geladen met betonnen palen tegen de achterzijde van een voor hem rijdende auto, bestuurd door de 30-jarige kapper uit Den Haag, gereden, toen deze op de Rijksweg no. 4 een werkauto van de Rijkswaterstaat wilde passeren. Bij het onderzoek ter plaatse bleek, dat de remmen van de vrachtauto onvol doende hadden gewerkt en dat de vrachtauto tevens ruim 500 kg boven het toelaatbare was belast. De expedi teur verklaarde, dat de remmen van de vrachtauto drie weken voor de aanrij ding, in augustus, nog waren nagezien in de garage. Als de remmen daarna dus onvoldoende werkten, lag de schuld bij zijn chauffeur, daar deze hem had moeten waarschuwen. Ook de overbe lasting van de auto was. aldus verd. voor rekening van de chauffeur, daar verd. toch niet elke lading kon contro leren. Hoewel de kantonrechter verd. trachtte te overtuigen, dat hij, als eigenaar van de vrachtauto, de verant woordelijke man was en bleef, bleek dit niet tot verd. door te dringen. Toch zal hij de schade, zijnde f. 147 moeten be talen en bovendien nog f. 15 boete. De chauffeur, die verstek had laten gaan, kreeg een boete van f. 40 te betalen. De 63-jarige wielrijder uit Leiden was, toen hy op 9 sept. op de Witte Singel reed vrij plotseling linksaf geslagen, de Schelpenkade op. De 26-jarige opper man uit Leiden was bij zijn poging om met zfjn bromfiets verd. te ontwijken, tegen een auto opgereden. Gelukkig liep het nogal goed voor de bromfietser af, al was de materiële schade niet gering. Hoewel ook hier de getuigenverklarin gen tegen verd. waren, hield deze vol, dat hij onschuldig was en trachtte dit te bewijzen in een lang betoog, toege licht met een door hem gemaakte situatieschets. Ook hy zal vermoedelijk wel tegen het vonnis, f 12.of 5 dgn in hoger beroep gaan. Ander geluid Een ander geluid werd gehoord in de zaak tegen de 32-jarige verkoper uit Leiden. Hem was ten laste gelegd, dat hy op 4 sept. op de Apothekersdyk een aanrijding had veroorzaakt, omdat hü, al achteruitrijdende, een andere auto de doorgang had versperd. In een zeer rustig uitgesproken en goed opgezet pleidooi, kon verd. de kantonrechter er van overtuigen, dat de tegenpartü niet geheel vrijuit ging. De vordering van de tegenpartij, groot f 60.werd dan ook niet toegewezen. Verd. kwam er met f 12.af. „Als ia 's nachts om 1 uur de Hoge- woerd nu niet bepaald meer een drukke verkeersader, toch is het verboden om aldaar op een bromfiets een soort cir cusvoorstelling te geven". Met deze woorden richtte de kantonrechter zich tot de beide Leidse studenten, tezamen 43 jaar oud, die, op bedoelde bromfiets, samen de gewraakte „voorstelling" had den gegeven. „Er was toch geen ver keer, mijnheer de kantonrechter en alleen wfj beiden droegen toch het risico", aldus het pleidooi van de woord voerder van de beide verdachten. „De boog kan toch niet altyd gespannen zün". De officier: „Als U de boog wilt ontspannen, moet U dat maar ergens anders doen, maar niet op de Hoge- woerd". De kantonrechter: „Wij moeten U in bescherming nemen tegen U zelf". Voor deze keer nog een mild vonnis t.w. f3.— boete subs. 1 dag. Prins Bernhard in gezelschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en de directeur van het instituut dr. A. A. Kampman in de bibliotheek van het Instituut voor het Nabije Oosten onmiddellijk na de begroeting. (Foto L.D./Van Vliet) Na afloop van deze byeenkomst, welke o.m. door de curatoren van het Insti tuut te Istanboel, mgr. prof. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, ir. L. E. J. Brouwer, directeur van de BPM en mr. H. J. Reinink, directeur-gene raal voor de kunsten en buitenlandse culturele betrekkingen van O. K. en W., werd bygewoond, gebruikte Z.K.H. Prins Bernhard, met curatoren, ten huize van de burgemeester het diner. Om half elf verliet Z.K.H. de woning van de burge meester om zich naar Huis Ten Bosch te begeven, waar hü zou overnachten. LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN In de recreatiezaal der N.V. Holl. Constructie Werkplaatsen en de N.V. Electrolas My. hielden de „Leidse Aquariumvrienden" hun jaarvergade ring. De voorzitter schetste in het kort de gang van zaken in de vereniging, waar- by hij o.a. opmerkte dat 1958 voor de vereniging een goed jaar is geweest. Vervolgens kwamen de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester aan de orde. Beide verslagen werden zonder enig commentaar goedgekeurd. Na de pauze volgde de bestuursver kiezing. De voorzitter, de heer Laman. werd met algemene stemmen herkozen, In plaats van de aftredende en niet her kiesbaar zynde heer van Griensven moest een nieuw bestuurslid worden ge kozen. Tevens moest het bestuur wor den uitgebreid van 5 tot 7 leden. DS. W. J. H. HUBEEK IN DIACONESSENHUIS OPGENOMEN Ds W. J. H. Hubeek, voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den Leiden/Oegstgeest, is dezer dagen in het Diaconessenhuis opgenomen voor het ondergaan van een operatie. De predikbeurt van zondag a s. in het Leidsch Volkshuis, waarin de bestuurs wisseling plaatsvindt, zal worden waar genomen door prof. dr. T. Jansma. Het bestuur der vereniging zal zich beraden over de vraag op welke wyze gedurende de tyd dat ds. Hubeek zijn ambt niet kan uitoefenen, het gemeente werk voortgang zal kunnen vinden. Gekozen werden de heren D. van der Linden, A. Zyderduin en J. B. la Ri viere. Als kascommissieleden werden ge kozen de heren: J. van Dyk, W. F. Neuteboom en W. F. Vliegenthart. Zondagmorgen gesprek Bijzonder kerkewerk GOOS KAMPHUIS OVER „WIE, WAT, WAAR" Op uitnodiging van de Commissie By- zonder Kerkewerk der Leidse Hervorm de Gemeente zal zondagmorgen Goos Kamphuis, by radioluisteraars en tele- visiekykers algemeen bekend, medewer ken in een Luxor-programma getiteld: „Wie. wat .waar?" Deze aankondiging is door Goos Kamphuis zelf gekozen, in overleg met de Commissie Byzonder Kerkewerk. Dit betekent niet dat zondagmorgen een vraag- en antwoordspel gespeeld zal worden, zoals dat in de radioprogram ma's te beluisteren valt Het betekent echter ook niet. dat de algemeen bekende titel „Wie, wat, waar?", gebruikt wordt om een groot aantal mensen naar de byeenkomst in „Luxor" te trekken met de heimelyke bedoeling hen met bepaalde geykte overtuigingen te overrompelen. Neen, „Wie. wat waar" is en blyft een eeriyk spel. Byzonder Kerkewerk wil in het programma van zondagmorgen vra gen stellen van geestelyk gehalte, aan sluitend bij het leven en de wereld van nu. Dat de overtuiging, die de mede werkers van zondagmorgen a.s. op grond van de bybel hebben, niet achterwege zal biyven is begrijpelyk. Anderzyds wordt aan de bezoekers gelegenheid ge geven zich uit te spreken en vragen te stellen. De byeenkomsten worden im mers welbewust „zondagmorgengesprek- ken" genoemd. Afgelaste wedstrijden Het bestuur van de Afdeling Leiden heeft alle voor zaterdag vastgestelde wedstrijden afgelast. Over het program ma van zondag zal vanavond beslist worden. J. C. ELSGEEST BEDANKT ALS PENNINGMEESTER HERV. DIACONIE De heer J. C. Elsgeest, voorheen vele jaren secretaris en thans penningmees ter van de hervormde diaconie, zal bin nenkort bedanken als diaken der Leidse Hervormde Gemeente. De heer H. Faber, theol. kandidaat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is in de hervormde Levendaalwyk benoemd tot leervicarig.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3