GRAUWE, GRIMMIGE, KILLE MIST SINDS GISTEREN OVER WESTELIJK NEDERLAND Talrijke ongelukken9 waarbij zeker vier mensen om het leven kwamen WEERBERICHT Vele busdiensten zijn gestaakt Joegoslavische kritiek op rede en Egyptische van Kroesjtsjef BONN GEHOORZAAMDE SNEL „BEVEL" HOGE AUTORITEIT 97»te jaargang VRIJDAG 30 JANUARI 1959 No. 29658 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Heunj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden Giro no 67068 Hoofdredacteur: J. Brouwer r.7,50 per kwartaal; f.2.65 per maand; f.0.5S per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 Het westen van ons land is sinds gisteren gepakt in een dikke!, kille en benauwende misfdeken. Sinds lang heeft men gedurende zo lange tijd in Nederland zo'n dichte mist niet meer meegemaakt. Hij werd oorzaak van vele onge makken en talrijke ongelukken. Enkele zelfs met dodelijke afloop. Er waren minstens vier doden te betreuren. En het land-, water- en luchtverkeer ondervond ernstige hinder. Op sommige plaatsen was het zelfs geheel onmogelijk. In de loop van de ochtend verspreidde de mist zich nog verder over ons land. Deze mist hadden wij te danken aan een door een uitgestrekt gebied van hoge luchtdruk boven Europa veroorzaakte windstilte. Gelukkig verwachtte de Bilt vanochtend om tien uur, dat er een zwakke noordwestelijke wind zal gaan waaien, die de temperaturen in stijgende lijn zal doen bewegen. De mist zou daarbij afnemen. Kettingbotsingen aan lopende band Zeker vier personen zijn het slacht offer geworden van die vaak ondoor dringbare, grauwe mist. De 72-jarige B. Snoodijk uit Rotterdam viel via een mis stap in de Delftshavense Schie. Hij overleed later in het Ziekenhuis Cool- singel. De 62-jarige H. Baars en de 38-jarige J. Verheul, beiden uit Den Haag en werkzaam bij de firma Visbeen aan de Jupiterkade in de Residentie vertrokken gisteravond om zeven uur van hun werk en reden door de mist van de weg geraakt in het water. Zij verdronken beiden. Omstreeks half één vannacht werden de stoffelijke resten op het droge gebracht. Op de Schipholweg in de Haarlem mermeer werd omstreeks het midder nachtelijk uur de 69-jarige voetganger H. Vos uit Hoofddorp door een autobus gegrepen, toen hij in de verschrikkelijke dichte mist de rijbaan overstak. De man was vrijwel op slag dood. Nog drie andere auto's raakten van de weg af en reden het water in, doch in deze gevallen, te Den Haag in de Loos- duinsevaart en in de Houtzagerssingel en te Rotterdam een taxi in de Mer- wedesingel, konden de inzittenden zich tijdig redden en beperkte de schade zich tot natte kleding en een natte auto. De taxichauffeur uit Rotterdam werd echter voor alle veiligheid in een ziekenhuis op genomen. Dit gebeurde ook met de 70- jarige heer W. Cord te Rotterdam, de tweede die op deze avond in de Delft- havense Schie terecht kwam. Bij een ongeluk, dat in Den Oever, bij de splitsing naar de Afsluitdijk ge beurde, werden twee personen uit Heiloo ernstig gewond: zij moesten naar het ziekenhuis te Alkmaar worden gebracht. Beiden zaten in een personenauto, die Televisie-zendtijd voor politieke partijen Gedurende drie weken, voorafgaande aan de op 12 maart a.s. te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer, zal aan democratische politieke par tijen en groeperingen, die in ten minste de helft van het aantal kies kringen kandidatenlijsten hebben in gediend, televisiezendtijd worden toe gewezen. Dit zaï geschieden, voor zover zij zulks wensen overeenkomstig een nader door de Staatssecretaris van O. K. en W. vast te stellen regeling. Over deze regeling zal de Radioraad worden gehoord. Mr. R. G. A. Höppener heeft dit ge antwoord op hem schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen betreffende het beschikbaar stellen van televisiezendtijd voor politieke partijen. Naar wij vernemen zal aan 9 demo cratische politieke partijen worden toe gestaan, politieke propaganda te voeren door middel van radio en televisie. Deze partijen zijn vijf grote, benevens Staatk. Geref. Partij, de Boerenpartij, het Geref. Politiek Verbond en de Pacifistisch Socialistische Partij. Zoals men weet kunnen alleen die partijen aan deze propaganda deelnemen, welke in ten minste 9 van de 18 kieskringen kan didatenlijsten hebben ingediend. Welke partijen hiervan gebruik zullen maken, is nog niet bekend. Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral aanvankelijk nog op vele plaat sen mist. Overigens veel bewolking met hier en daar wat motregen. Vannacht in het binnenland lichte vorst, elders temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag temperaturen op de meeste plaatsen enkele graden boven nul. Zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 JANUARI Zon op: 8.23 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 6.51 uur; onder: 11.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.47 en 20.11 uur. Laagwater te 3.21 en 15.49 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's bij de splitsing door het slechte zicht met een vrachtauto met oplegger uit Marum in botsing kwam. Vele andere verkeersongelukken, meestal de bij mist veel voorkomende „kettingbotsingen", hadden van veel tot weinig materiële schade tot gevolg. Net als bij gladde wegen: deuken en nog eens deuken. De wegen buiten en in de stad, boden de spookachtige aanblik van langzaam voortglijdende dof-gele ogen, in paren en alleen, die bij kruispunten ongekend beleefd op elkaar wachtten. Iedereen, te voet en achter een stuur, betrachtte de vermoedelijk voor de Ver eniging voor Veilig Verkeer ideale voor zichtigheid Beruchte Rijksweg Flinke schade ontstond gistermorgen bij een botsing tussen een tramtrein op de lijn Den HaagDelft en een melk tankauto ter hoogte van het vliegveld Ypenburg. De bestuurderscabine van de tram werd nagenoeg ingedrukt en de achterkant van de tankauto werd ver nield. Niemand liep hierbij echter letsel op. Een automobilist, die gistermiddag op de tramrails in het Groendaal eens extra-goed wilde uitkijken, werd daar door de oorzaak van een kettingbotsing van vijf trams. De eerste reed de auto aan, de tweede, derde en vierde, die af wachtend stopten, werden huns on danks door een vijfde tram weer opge duwd. Twee keer kwamen kettingbotsin gen tussen vijf auto's voor, met slechts lichte materiële schade, namelijk op de rijksweg RotterdamGouda en op de Oostzeedijk te Rotterdam. De beruchte Rijksweg 13, van Rotter dam naar Den Haag, sloeg ook nu weer alle records. Maar liefst twintig botsin gen, waarbij in totaal 160 auto's betrok ken waren. Tientallen wagens konden niet meer verder en moesten langs de kant blijven staan. Er vielen enige ge wonden, die met particuliere auto's en politieauto's naar ziekenhuizen werden gebracht. De Rotterdamse politie had het wel voorzien,,, en postte op het Bly- dorpplein om de automobilisten te waar schuwen het er liever niet op te wagen en maar in Rotterdam te blijven. Het zicht bedroeg dan ook minder dan vijf meter. O Slot pag. Hij bemoeide zich met interne aangelegenheden De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef volgt weer een Stalinistische tactiek met zyn aanvallen op Joego-Slavië, aldus verklaarde een lid van het politieke bu reau der Joegoslavische communistische partij gisteren. Dit was gebleken uit de aanvallen, die Kroesjtsjef in zijn rap port aan het 21-ste partijcongres in Moskou aan het adres van de Joego slavische communisten richtte. „Het is een feit", aldus genoemd lid, Djuro Pu- car", „dat de campagne, die nu tien jaar tegen het Joegoslavische volk wordt ge- De krant en de mist Hoewel het streven erop is ge richt ons Blad overal op de nor male tijd te doen bezorgen, is de mogelijkheid toch niet uitgesloten, dat de bezorging tengevolge van de mist enige vertraging ondervindt. Wanneer de krant iets langer uitblijft dan gewoonlijk, make men zich daarover dan ook niet direct ongerust, doch wachte rustig af. voerd, ons land en volk nooit uit de juis te koers heeft kunnen brengen". De redacteur van het Egyptische dag blad „Al Ahram", Hassanein Heikal, een goede vriend van president Nasser, heeft Kroesjtsjefs verklaring over het Mid den-Oosten in zijn rede in Moskou „be moeiing met de aangelegenheden van de Verenigde Arabische Republiek" ge noemd. Heikal vroeg zich af of het juist is als iemand spreekt over „onze lan den" als wij niet over zijn land gespro ken hebben. Voorts schrijft de redac teur van het Egyptische blad, dat het onjuist is dat Kroesjtsjef zich ermee be moeit, al is het alleen maar door een re devoering. Dit is het eerste Egyptische commen taar op hetgeen de Russische premier gezegd heeft over de toestand in het Midden-Oosten. Kroesjtsjef wees in zijn redevoering van dinsdag op ideologische verschillen met de Arabische leiders en beschuldigde hen van „anti-communis tische campagnes". Heikal bestreed de verklaring van de Russische premier dat het verkeerd is plaatselijke communisten die niet in het gareel lopen, aan te val len „Dit is verkeerd, want het betekent dat een communist onfeilbaar is. Stalin is 30 jaar het hoofd geweest van de communistische wereld, en toch was Kroesjtsjef de eerste die hem aanviel", aldus Heikal. „Ons hele volk houdt van de Sovjet- Unie en heeft eerbied voor dit land, vanwege het begrip dat zij toont voor onze positie. Wij doen dit niet dank zij, maar ondanks de plaatselijke commu nisten. We menen dat het communisme niet nuttig voor ons land is". Nederlands en Amerikaans protest tegen beschermingsmaatregel had spoedig succes (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft bijzonder snel gereageerd op protesten tegen haar eigen maatregel inzake de invoer van kolen uit landen buiten de Kolen- en Staal gemeenschap. Zoals men weet had Bonn besloten aan de kolensituatie in het Roergebied waar het zwarte goud zich steeds hoger opstapelt steun te ver lenen door het contingent kolen uit de landen buiten de KSG, dat vrij zal zyn van het invoerrecht van 20 mark per ton, te bepalen op 4.25 miljoen ton. Vooral van Nederlandse en van Amerikaanse zijde was hiertegen geopponeerd, van Nederlandse zijde in het bijzonder vanwege de schade aan de belangen van Rotter dam, dat ernstig gedupeerd zou worden door de invoerstop. Ook van Amerikaanse zijde had men zijn bezorgdheid uitgesproken, omdat de Westduitse maatregel ertoe zou leiden, dat dertig miljoen ton Amerikaanse kolen niet zouden kunnen worden ingevoerd. Talrijke Amerikaanse mijnwerkers zouden daardoor werkloos worden. Toen gisteren in de Westduitse Bondsdag gedebatteerd werd over de kolensituatie in het Roergebied, deelde de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, mede, dat zijn regering besloten had gevolg te geven aan een „aanbe veling" (lees: bevel) van de Hoge Autoriteit van de KSG om het vrije contingent te verhogen van 4.25 miljoen ton tot 5 miljoen. Zo snel had de regering-Adenauer gevolg gegeven aan de „wens" van de Hoge Autoriteit, dat diverse Bondsdagleden nog niet eens op de hoogte konden worden gesteld. Liberale minister moest dirigisme verdedigen Tijdens het debat bleek dat de West duitse regering de laatste dagen onder de druk heeft gestaan van een reeks al of niet openlijke tegenstanders van de maatregel om via genoemd invoerrecht, in feite een invoerverbod, de Westduitse mijnen te steunen in hun strijd om de 14.5 miljoen ton grote voorraden onver koopbare kolen kwijt te raken. Minister Erhard schilderde gistermid dag voor de Bondsdag evenwel een zeer zonnige toekomst en goochelde met vele getallen, waaruit inderdaad het hoge welvaartspeil van de Bondsrepubliek bleek. Het zonderlinge deed zich evenwel bij dit debat voor, dat de minister de kampioen van de vrije-markteconomie en de vrije concurrentie gedwongen werd om zuiver dirigistische maatrege len te verdedigen!! En men kan zeggen, dat het bepaald niet van harte ging. Maar van socialistische zijde presteerde de economische expert dr. Deist het om Erhard te verwijten dat deze met het invoerrecht op kolen in strijd handelde met de vrije-markteconomie!Waar Erhard wees op de noodzaak om massa ontslagen en het sluiten van bepaalde mijnen te voorkomen, daar zei de socia list, dat de minister een politiek volgde, die te vergelijken is met een blinde, die met een stok in de mist botst. Prins Bernhardt bekijkt een van de kleitabletten van de expositie in het Instituut voor het Nabije Oos ten aan het Noordeindsplein te Leiden, aan welk instituut hij gis teren een door de mist verlaat bezoek bracht. Elders in dit blad schijven wij uitvoeriger over dit bezoek. (FCto L.D./Van Vliet) Wel een meerderheid, maar Erhard staat niet sterk Daarby liet dr. Deist overigens toch wel zeker zyn socialistische stokpaardjes draven. Hij eiste, dat de regering ten koste van 500 of 600 miljoen mark de invoer van kolen zou verbieden, van overheidszijde meer kolenbestellingen zou laten doen en de vijfdaagse werkweek van 7% uur per dag by gelijkblijvend loon voor de mijnwerkers zou invoeren. Zes uur lang is op deze wijze in de Bondsdag over het kolenprobleem gede batteerd. Vanmorgen zou over het rege ringsvoorstel inzake het invoerrecht worden gestemd. Het stond bij voorbaat al vast, dat er een meerderheid voor zou worden gevonden. Desondanks kan men niet zeggen dat de positie van de regering, en speciaal van prof. Erhard, bijzonder sterk is, ondanks het feit dat de minister gisteren veel nadruk legde op het tijdelijke karakter van het kolen- invoerrecht. Voorts is gebleken dat ook vele CDU-leden in feite tot Erhards tegenstanders behoren op het stuk van het koleninvoerrecht. dat men protec tionistisch noemt. Men meent dat de regering onder de druk van de mijn- directies en vooral van de mijnwerkers vakbond een veel te snelle stap heeft gedaan op het dirigistische pad en dat zij de gunstige momenten om werkelijk wat te doen voor de mijnen heeft laten voorbijgaan. Tenslotte verwijt men Er hard dat het er verdacht veel op be gint te lijken dat hy op zijn inderdaad grote en verdiende lauweren begint te rusten. Het feit, dat de prijzen in diverse sectoren, behalve in de radio- en televisiebranche, beginnen te stijgen en dat huurverhogingen voor de deur staan, acht men een teken aan de wand. Prinses Irene bezoekt Jan Steententoonstelling Geheel onverwachts en ook onopge merkt door de overige bezoekers heeft Prinses Irene gistermiddag een bezoek gebracht aan de Jan Steen ten toonstel ling in het Mauritshuis te Den Haag. Zy bracht ruim een uur op de expositie door De Prinses was vergezeld van een vriendin. DE BILT ZIET GELUKKIG VERBETERING Hongaars dreigement De Hongaarse regering heeft in een nota aan de V.S., die woensdag werd overhandigd, verklaard dat zij. als Washington haar voorstel om te onder handelen over hervatting der normale diplomatieke betrekkingen afslaat, „ge dwongen zal zijn. de voor de hand lig gende gevolgtrekkingen te maken c-n de maatregelen te nemen, die onvermyde- lijk voortvloeien uit de abnormale toe stand". In de nota wordt het een onweerleg baar feit genoemd, dat de Amerikaanse regering sinds jaren een vijandige ac tiviteit tegen Hongarije voert. De schuld voor de „abnormale en absurde" be trekkingen tussen beide landen wordt dan ook op Washington geschoven. In Boedapest vraagt men zich af of het bedekte dreigement soms doelt op eventuele sluiting van de Amerikaanse legatie, waar sedert de opstand van eind 1956 kardinaal Mindszenty vertoeft. Groot liclit aan! Ontsteek in de schemering liever de grote koplichten van het voertuig, dan de stadslichten, raadt de ANWB de automobilisten en motorrijders aan. Of er gereden moet worden met ge dimd licht of dat vol licht beter is, hangt af van de situatie. Observeer zelf eens, zegt de ANWB, hoe moeilijk het is in de schemering een met stadslichten rijdende tegen ligger waar te nemen. Vooral in een file zijn zij nauwelijks te zien. Het gaat er steeds weer om zelf zicht baar te zijn op de weg. Als een mede weggebruiker voor U goed zichtbaar is. ziet hij U nog niet altijd, waarschuwt de ANWB. Goed gezien worden voorkomt nare verrassingen: Een voetganger steekt vlak voor U over, omdat hij uw voertuig niet ziet. Een tegenligger gaat passeren, want U wordt onzichtbaar gemaakt door een WEL met groot licht rijdende auto achter U. Een recente opname van H.K.H. Prinses Beatrix, die morgen haar 21ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1