Concert Leids Toonkunst Orkest in de Nutszaal te Voorschoten WITTE KRUIS WOENSDAG 28 JANUARI 1959 Filmstudiekring van K. en O. Poëtisch en humoristisch werk van R„ Clair: „Quatorze juillet"" Film van een kwart eeuw geleden met een ongekunstelde, gemoedelijke inslag Enkele jaren na zijn vermaarde „Sous les toits de Paris" (1929) schiep de Franse regisseur René Clair een poëtisch en humoristisch werkje, dat in opzet en uitwerking kennelyk van dezelfde producent afkomstig is. Deze film, „Quatorze juillet", werd gisteravond in de vierde voorstelling van de Filmstudiekring van K. en O. gedraaid in de filmzaal van de Universiteit. Vooral nu de Fransen het nogal eens in een co-produktie met de Italianen zoeken, is het de moeite waard een beroemd werk uit de geheel-Franse filmgeschiedenis voor ogen te krijgen. Clair's werkwijze is thans vanzelfsprekend geheel anders dan toen, zodat men zich nu nog maar met moeite kan voorstellen, dat „Quatorze juillet" destijds met verlangen tegemoet werd gezien en de kritiek er als het ware om zat te springen. Het verhaal is heel eenvoudig, een zeer simpele liefdesgeschiedenis tussen een bloemenverkoopstertje, Annabelle, en een taxi-chauffeur. De verfilming van dit gegeven zou zelfs wat al te kinderlijk zijn uitgevallen, indien Clair niet gezorgd had voor een boeiende achtergrond door de vrolijkheid op Frankrijks nationale feestdag. dan ook een gelukkige greep geweest van de Filmstudiekring. Aan de verto ning van Clair's werk ging die van „L'affaire Manet" vooraf, waarin foto's van antieke prenten en afbeeldingen van schilderijen van deze grote kunste naar zó aaneen waren gesmeed, dat er een filmisch effect ontstond. Een inte ressant produkt. Aanloop tot meesterschap Clair's scenario (ook dit is van zijn hand) is typisch romantisch, met een sterk-dichterlijke inslag. „Sex" speelt een zeer ondergeschikte rol en de „ge raffineerde" tegenspeelster van Anna belle is, naar de tegenwoordige maat staven gemeten, nog maar „een kind in het vak". Juist dit primitieve accent vertedert en maakt dit werk niet slechts tot een historisch interessant produkt, maar ook tot een werk, dat juist door zijn ongekunstelde gemoedelijkheid een verademing vormt tussen al het uitge kookte raffinement van de tegenwoor dige produktie. Meermalen zal de toe schouwer een glimlach nauwelijks kun nen onderdrukken. Er is bijna niets of in de huidige films zijn vormen gevon den, die oneindig veel suggestiever zijn dan die van toen. Uit technisch oogpunt is zo'n oude film een verrukkelijke ge waarwording: men ziet herhaaldelijk de „aanloop" tot het meesterschap, dat een man als Clair en zovelen met hem thans een kwart eeuw later, hebben bereikt. Ook uit dit oogpunt is „Quatorze juillet' Lezers schrijven Gevaarlijk kruispunt Als automobilist zou ondergetekende gaarne de aandacht van de desbetref fende autoriteiten willen richten op het levensgevaarlijke kruispunt Papen- grach tLangebrug. Zoals het nu is, een kruising van ge lijke wegen is het een ondhoudbare toe stand. Totnutoe zijn de talrijke aan rijdingen gelukkig beperkt gebleven tot materiele schade. Een afdoende oplossing is ter plaatse erg moeilijk, maar een stopbord aan beide zijden van de Langebrug zou de verkeersveiligheid in het toch al niet zo veilige Leiden zeker ten goede ko men. Met dank voor de geboden plaats ruimte. Hoogachtend, S. Heemskerk Haarlemmertrekvaart 1, Oegstgeest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Ar ie. zn. van L. W. van der Wal en L. van der Meij: Brigltta Ingrid. dr. van J. P. Aarts en I. Baars; Elisabeth, dr. van M. van den Vlefckert en E. van Willigen; Robert Johan. zn. van T. van Egmond en E. W. van Winsen; Filippus, zn. van T. A. van Dijk en H. Boersma; Wijnandina Greetje. dr. van C. K. Lodder en H. F. van Ocsten; Alexandra Eleonore, dr. van C. P. Engelfriet en H. E. Brown. OVERLEDEN J. R. M. Lardenoye, 4 Jr., zoon; H. W. Bloem. 80 jr., weduwe van L. Veoihaar; H. van Slooten. 86 Jr., man; E. Laurier, 68 Jr.. echtgenote van J. A. Bouwman; H. Makkes, 59 Jr., man. Officiële publikaties STEMMEN IN EEN WILLEKEURIGE GEMEENTE DOOR DE IN IIET CENTRAAL BEVOLKINGSREGISTER OPGENOMEN KIEZERS. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan hen, die opge nomen zijn in het centraal bevolkingsre gister, op hun verzoek kan worden toe gestaan in een willekeurige gemeente aan de as. stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, moet daarvan uiterlijk 26 februari as. mededeling doen aan de Burgemeester van 's-Gravenhage. De formulieren voor deze mededeling zijn ter secretarie van elke gemeente kos teloos verkrijgbaar. Leiden, 28 Januari 19o9. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan een kiezer op ziln verzoek kan worden toegestaan te zijner keuze aan de a.s. stemming ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gen era al deel te nemen, hetzij in de gemeente in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaatstel ling (t.w. 28 januari) is opgenomen het zij in een door hem bij het Indienen van dat verzoek aan te wijzen andere ge meente. De kiezer, die van de bevoegd heid om in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen gebruik wil maken, moet daarvan uiterlijk 26 februari as. in persoon mededeling doen ter se cretarie ener gemeente. Leiden. 28 Januari 1959. VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De voorzitter van het hoofdstemfoureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring VII (Leiden), brengt ter open bare kennis, dat dit hoofdstembureau in een openbare zitting, te houden op maan dag 2 februari a.s.. te 10.00 uur. ten Stad- hulze. zal beslissen over de geldigheid der op 28 Januari ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 12 maart 1959 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. alsmede over de handhaving van de op die lijsten voorkomende kan didaten. Leiden, 28 Januari 1959. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente-secre tarie, afdeling Bevolking c.a., kasteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bfj volmacht is openeesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon aan de stemming deel te némen Het verzoekschrift moet uiterlijk op 26 februari as ter secretarie der ge meente. in welker kiezersregister hil op de dag der kandidaatstelling (t.w. 28 Ja- j nuarl) is opgenomen, worden ingediend. Leiden, 28 Januari 1959. I BERG- EN SKITOCHTEN IN WOORD EN BEELD In het Leidsche Volkshuis heeft me vrouw Haidinger-Fürböek uit Linz gisteravond onder de titel „Zillertal- Sommer" over enkele van de berg tochten verteld, die zij met haar man in de Alpen heeft gemaakt. Hel on derwerp na de pauze „Marmolata- Winter" voerde de aanwezigen mede bij het moeizame bestijgen van de Marmolata in de Dolomieten, waarbij men zoals de spreekster opmerkte, de vreugde van de verrukkelijke ski tocht naar omlaag reeds voorvoelt. De avond was georganiseerd door de „Sektion Holland des Oesterreichischen Alpen Vereins". Mevrouw Haidinger werd ingeleid door de heer T. Lentelink, die eraan herinnerde dat de O.A.V. in 1881 is op gericht. In die tijd werd er nog nage noeg geen alpinisme beoefend. De Ne derlandse afdeling moet dan zorgen voor de bouw van een berghut, hetgeen f150.000 kost. De bergen, zo ving mevrouw Haidin ger aan. liggen bij ons als het ware voor de deur. We hebben er uit ons huis een prachtig gezicht op en we kunnen er binnen twee uur zijn. Reeds in haar jeugd maakte spreekster de eerste flinke bergbeklimming en het is dan ook geen wonder, dat zij na haar vele tochten in het Alpengebied alle bergen op haar duimpje kent. hetgeen wel bleek bij de projectie van de kleuren dia's. waarop tal van toppen waren te zien. Vele opnamen getuigden van haar grote liefde tot de natuur en zij vestig de de andacht van haar toehoorders op de velerlei vormen van natuurscnoon, waarvan overal, maar ook in de plan tenwereld van het bergland te genieten valt. Buitengewoon fraai waren de fo to's van het Zillertal met de groene woudbegrenzing. Vaak is het vcor de bergbeklimmers verleidelijk om zich op een mooi plekje neer te vleien, maar hij is aan de tijd gebonden. Niet alleen als vei teister, maar ook als fotografe verdient mevrouw Haidin ger alle lof. want de schier talloze fraaie opnamen, waaronder vele mooie stemmingsbeelden, waren alle eigen werk. Zo vertoonde in prachtige kleu- renprojectie het Alpenbergland zich in al zijn variaties. Er waren vergezichten o.a. op de Hohe Tauern, bruisende stroomversnellingen en niet te vergeten de wolken, die als ze hoog drijven het Prins Bernhartl komt morgen naar Leiden Installatie curator Ned. Hist. Archeol. Instituut Morgenmiddag zal Z.K.H. Prins Bern- hard in het Ned. Instituut voor het Nabfje Oosten aan het Noordeindsplein worden geïnstalleerd als curator van het Nederlands Historisch Archeologisch Instituut te Istanboel. Zoals bekend heeft de Prins dit insti tuut, dat een schakel vormt in de Ne derlands-Turkse culturele betrekkingen, het vorig jaar geopend. Burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot en dr. A. A. Kampman, die resp. president-curator en directeur van dit nieuwe instituut zyn, woonden deze opening toen even eens bij. De Prins, die omstreeks vijf uur in Leiden wordt verwacht, zal in het In stituut voor het Nabije Oosten o.m. ook kennis nemen van de verzameling spij kerschriftinscripties en de collectie klei tabletten uit de verzameling van prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl. Na zijn installatie zal hij, met enkele genodigden, het diner gebruiken ten huize van de burgemeester. Geen invitatie Koningin Elizabeth van Engeland zal niet worden uitgenodigd om volgend jaar de feestelijkheden in Zuid-Afrika ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Unie te openen zo heeft premier Verwoerd gisteren in het par lement in Kaapstad verklaard. Dr. Ver woerd zei dat de regering de kwestie van een uitnodiging van de Koningin pas had besproken toen er in het par lement naar gevraagd was. Toen de oppositie een motie van wan trouwen wilde indienen verklaarde Ver woerd .dat de kiezers te zijner tijd de gelegenheid zouden krijgen om zich over de uitroeping van een republiek uit te spreken. Volgens hem was een gewone meerderheid voldoende, als de regering die dan aan de macht is, meent dat zij een gezonde en stabiele repu bliek tot stand kan brengen. Dr. Verwoerd was niet bereid alle grondwettelijke bijzonderheden over de republiek bekend te maken. Wel zei hij, dat de republiek democratisch moet zijn, met eerbiediging van het Engels en Afrikaans op basis van gelijkheid, en scheiding van blank en zwart. Sir de Villiers Graaf die de motie van wantrouwen indiende, verklaarde dat de regeringspartij de oppositie niet heeft kunnen overtuigen van de noodzaak om de bestaande toestand te wijzigen. De oppositie blijft gekant tegen het uit roepen van een republiek, zei hij. S.S.R. CONTRA TOEKOMSTIGE ONDERWIJZERS Op de Academische sportvelden, ge legen aan het Piet Paaltjenspad, had gistermiddag een voetbalwedstrijd plaats tussen de studentenvereniging S.S.R. en een team bestaande uit de hoofdakte-kandidaten van de Chr. Kweekschool te Leiden. Al eerder had een dergelijke ontmoeting plaats ge had. De studenten wonnen toen. Gisteren was dit weer het geval. Al spoedig wist S.S.R. een voorsprong te veroveren door Van Oosten. Hoewel tegen de verhouding in vergrootte Schipper de voorsprong. Koelewijn zorgde ervoor, dat de Kweekschool weer gelijk kwam. In de tweede helft ging de strijd gelijk op. Aan beide kanten werden veel kansen gemist. Eindelijk scoorde Van Oosten voor de studenten. Kammeraat en Schipper maakten er zelfs nog 5—2 van. Hoewel zij van alles probeerden, kwamen de onderwijzers niet verder dan 54. Joh. Vodegel leid de deze wedstrijd uitstekend. schouwspel nog verfraaien, maar die wanneer ze laag hangen, de bergen in een dichte mist hullen, die de bergbe klimmer zeer onwelkom is. Mevrouw Haidinger deed haar toch ten op sublieme wijze mede beleven, hier en daar met nadere verklaringen of een technische raadgeving toevoe gend. Ook de humor, zowel in woord als in beeld ontbrak niet. Sterkere indrukken bij betere akoestiek Het initiatief van het bestuur van het Nutsdepartement Voorschoten om amateurorkesten van goede rang op het podium van het Cultureel Centrum te brengen, verdient alle waardering. Vorige maal was dit het Haagse H.A.S.O. en thans het Leids Toonkunst Orkest. Voor de beoordeling van het spel van deze Leidenaars allen amateurs met een erkende staat van dienst is het goed dat we in 1957 reeds dat H.A.S.O. op dezelfde plaats hoorden, en is het daarnaast van belang dat we dit Leidse orkest eveneens verleden jaar in eigen woonplaats en in goed resonerende ruimten al mochten beoordelen onder de toen nieuwe dirigent Louis Stotijn. Het is n.l. zo, dat Voorschoten een op zich zelf waardige moderne concertzaal bezit, maar dat de aansluiting podium zaal voor grote muziekensembles onge lukkig is uitgevallen. Het is nodig deze vaststelling in gedachte te houden om niet tot onbillijke oordeelvelling te komen. Het verheugt ons, dat bij het vrij talrijke auditorium blijkens de nadruk kelijke bijvalsbetuigingen de overmatige kritische zin niet voorop heeft gestaan, want het Toonkunst Orkest kan onder begunstigende akoestische geleiding een heel wat sterker indruk maken! Stotijns dirigeertrant, die zeer veel aan de intelligentie van de spelers overlaat, was hierop niet berekend. Bachs le Suite in C en Boccheriné's Cello-Concert, in Bes konden nu niet aan een zekere groezeligheid ontkomen, met onvaste attaques, stijve frasering en een gemis aan ongedeeldheid van de groepsklanken. Er kwam bij, dat de hobo's, wier toon overigens fraai klonk, aanpassingsmoeilijkheden vertoonden, hetgeen alweer reden tot clementie in hield: zij waren invallers. In het aan Haydn verwante celcon cert kon de solo-stem zich niet losmaken uit de orkestmassa, zelfs niet genoeg zaam in het teergehouden en zoveel beter gerealiseerde langzame deel. Im mers in de bedwongen klankkracht bleef het akoestisch houvast minstens even precair. De oppervlakkige indruk doet dan nu vermoeden: dit orkest grijpt te hoog. Toch is dit niet het geval, met uitzondering wellicht van enkele periodes uit het celconcert, dat in zijn verstilde en meditatieve deel een veel dieper gravend geluid deed horen dan in hoogstens wat charmerende hoekdelen. De solo-partijen, te vertolken door het orkestlid Enne van Ham, veronder stellen vakbekwaamheid en het was voor weinig betwisting vatbaar, dat Van Ham door zijn met liefde verzorgde en geacheveerde spel en door zijn vir tuose trefzekerheid en rake belijning (met name In de cadens) daaraan voldeed. Maar ook hij ontkwam niet aan de akoestische handicap, die een druk legde op de discanttonen van zijn instrument en daarvan de melodische glans afnam en de mogelijkheid om te ontroeren. Hoe ook, zijn spel wekte algemene bewondering. Wat Stotijns aandeel aangaat, van de onder-dirigent van het Residentie- Orkest moet het naïef klinken, te con cluderen, dat hij de dirigeerkunst ver staat en dus alle orkestrale verhoudin gen weet te regelen. Alleen begrijpen wij niet de vaart, die hij o.a. aan Gavotte Menuet toekende, die toch een elegant gebeitelde vormelijkheid en een hoofs buigende welsprekendheid verlan gen, niet los van de gezelschapsdansen, wier namen zij dragen. Een totaal andere indruk zouden de befaamde, van constructieve problemen gespeende, Sinfonietta van Christian Bach en de tot een bloemlezing geselec teerde Balletmuziek van Rameau ons schenken. Hoe vederlicht, doorzichtig, consequent en wel afgetekend trok de eerste voorbij, met a.h.w. erin meetril- lend de hete zonverzadigde lucht van Italië! Tevens duidelijk makend, dat er prachtig materiaal onder de violen schuilt. En hoe musikantesk ten leste, overtuigend, vol en mooi in de klank, suggestief en vrijstromend, die drie muziekjes van Rameau, waarbij het wereldberoemde „Tambourin"! Weg hier alle tastende spanningen van de aan vang. Alle te veroveren aanpassingen waren gevonden en in dankbare stem ming ging men uiteen. Het was elf uur geworden en Griegs Holberg Suite had men deswege laten vervallen. Tussendoor hadden hobo, klarinet, fagot en hoorn in dubbele bezetting nog de Serenade in Es van Sebastian Bach laten horen, voldoende doorzongen, met soms vlotte fragmenten en in het alge meen bevredigende homogeniteit. Deze formatie is nog jong van samenstelling en typische, dilettanten eigen, manke mentjes zullen mettertijd wel kunnen worden weggegumd! y. Olijftak en raket... De „New York Herald Tribune" be schuldigt Kroesjtsjef ervan een olijftak in de ene hand te houden en een bal listisch projectiel in de andere. Dit deed hij gisteren in zijn toespraak op het communistische congres te Moskou, aldus het blad. Hij wees erop, dat de Sovjet-Unie intercontinentale raketten maakt en drong tevens aan op een ver bod van proeven met atoomwapens en raketten zonder te spreken over inter nationaal toezicht. De Manchester Guardian noemt Kroesjtsjef een man, die zich met een lied in het hart aan de wereld presen teert. „Dit lied vertelt van rijkdom, ontspanning en vrede, die de volkeren deelachtig zullen worden indien zij zijn aanwijzingen opvolgen. L'Aurore (Parijs) beschouwt Kroesjt- sjefs beloften voor een grotere welvaart onder het communistisch regime als bluf en voegt er aan toe dat in de tota litair geregeerde landen de openbare mening niet meetelt. Bluffen is altijd gemakkelijk en er is geen reden om aan te nemen dat Kroesjtsjef het minder zou doen dan Stalin. De „Combat" meent, dat het ver keerd zou zijn de voedselproduktie in de Sovjet-Unie te onderschatten. Kroesjt- sjefs rede duidt op een psychologische ontspanning onder de Sovjet-leiders, die vroeger tussen vrees en afgunst heen en weer werden geslingerd. Dank zij de grote technische vooruitgang is hier voor geen aanleiding meer. Het is beter een welvaartswedloop dan een atoom bewapeningswedloop te houden, hoewel de niet-communistische wereld zich geen illusies moet maken over de Rus sische ontwapening, aldus de Combat. Overeenstemming nieuw station in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Het overleg tussen de minister van Financiën en de N.V. Ned. Spoorwegen met betrekking tot de bouw van een nieuw centraal station in het Bezuiden - houtkwartier te Den Haag, heeft zich gunstig ontwikkeld. Omtrent de hoofd zaken van het plan bestaat overeen stemming tussen de Spoorwegen en het Haagse gemeentebestuur. Spoorbomen te vroeg opengedraaid T.E.E.-trein raasde voorbij De 49-jarige overwegwachter van de bewaakte spoorwegovergang in de Van Vredenburchweg te Rijswijk is door de directie van de Ned. Spoorwegen ge schorst in zijn functie omdat hij gister middag omstreeks half een de afsluit bomen van de overweg opendraaide ter wijl de uit de richting Delft aanstormen de TEE-trein „Ile de France" nog moest passeren. Door aanhoudend en door dringend toeteren wist de bestuurder van de TEE-trein het de overweg opstro- mende verkeer te waarschuwen, waar door ongelukken zijn voorkomen. De overwegwachter had de bomen ge sloten voor het doorlaten van een losse elektrische locomotief uit de richting Den Haag. Terwijl de bomen omlaag waren ontving hij het sein voor de na derende expresse-trein uit de richting Delft. Tegelijkertijd voerde hij ook 'n tele foongesprek en na afloop van dit gesprek verkeerde hij in de mening dat de trein al was gepasseerd. Hij draaide de bomen open en het verkeer, komende uit de richting Westland dat op deze overweg voorrang heeft ten opzichte van het uit Rijswijk-centrum komend verkeer, zette zich in beweging. Hierbij waren een personenauto en, wegens het middag uur, vele fietsende schoolkinderen. Allen konden op het horen van het fluitsig naal van de TEE-trein nog tijdig tot stilstand komen, terwijl de overweg wachter, geschrokken, snel de bomen weer liet zakken. Zonder iets of iemand te raken stoof de trein voorbij. De wagenvoerder meld de het voorval aan de stationschef te 's-Gravenhage. De politie van Rijswijk heeft tegen de overwegwachter proces verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer op de spoor wegovergang. Noors-Nederlands kernonderzoek Nederland en Noorwegen hebben gis teren een nieuwe overeenkomst gesloten inzake de samenwerking op het gebied van de atoomenergie. De overeenkomst is in de kantine van het in aanbouw zijnde Reactor Centrum te Petten gete kend. Zij komt in de plaats van de totnutoe bestaande overeenkomst en zal per 1 juli a.s. van kracht worden. Tot dusverre vond de samenwerking uitsluitend plaats in het Jener (Joint Establishment for Nuclear Energy Re search) rondom de zwaar-water-reactor (Jeep) te Kjeller. In de toekomst zullen gemeenschappelijke projecten, zowel in Kjeller als in Petten, worden uitge voerd. De hoge-flux-reactor, die dit jaar kritisch zal worden, zal daarbij zeer be langrijke diensten bewijzen. Naast de uitvoering van gemeenschap pelijke projecten in Nederland en in Noorwegen, regelt de nieuwe overeen komst de algemene uitwisseling van kennis en ervaring, de harmonisatie van de research programma's der beide in stituten en rechten op uitvindingen. Opstandelingen gaven zich over De chef-staf van het Indonesische leger, Nasoetion, heeft medegedeeld, dat een bataljon van de opstandelingen- troepen in Tapanoeli, ,het gebied ten noorden van Midden-Sumatra, de wens te kennen heeft gegeven zich over te geven. Nasoetion deed deze mededeling na zijn terugkeer in Djakarta van een inspectiereis over Sumatra. De generaal wilde niet ingaan op de vraag hoelang het nog zal duren, alvo rens de opstand geheel zal zijn onder drukt. „Het is beter ons niet aan voor spellingen te wagen", zo zei hij. Niet de familie Den Hollander heeft zich, zoals in de lijst van geves tigde personen stond vermeld, aan de Jan van Houtkade 11 gevestigd, doch dr. en mevr. J. R. A. Lom an, gekomen uit Amsterdam. OEGSTGEEST Gistermiddag omstreeks halféén braken enkele veerbladen van een vrachtauto, die. komende uit de rich ting Amsterdam, op de Rijksweg nabij de Slaagh reed. Het gevolg was. dat de wagen onbestuurbaar werd en rechtuit reed inplaats van rechtsaf te zwenken. De vrachtauto kwam op de trambaan tot stilstand, waardoor het tramverkeer ongeveer anderhalf uur gestagneerd Anne Bijlsma eerste op cello-concours te Japala De Nederlandse cellist Anne Bijlsma uit het orkest van de Nederlandse Ope ra te Amsterdam, heeft gisteravond samen met de Tsjech Joseph Chuchro en de Zwitser Rama Jucker de eerste plaats bezet op het tweede internatio nale celloconcours dat te Japala in Mexico is gehouden. Ere-voorzitter van de jury was de beroemde cellist Pablo Casals. Voor de eindstrijd waren nog tien cel listen overgebleven. Op verzoek van Casals kende de jury drie eerste prijzen toe, drie tweede en twee derde. De twee overblijvenden kregen eervolle vermel dingen. Vandaag begint het eigenlijijk Pablo Casals-muziekfestival en zondag a.s. zullen de prijzen aan de winnaars van het celloconcours worden uitgereikt. 82 miljoen meer aan goud en deviezen Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank per 26 januari is er een op merkelijke stijging met niet minder dan ruim f. 82 miljoen van de gecombi neerde post goud en deviezen. Goud en deviezen samen belopen nu f. 5601,4 miljoen. Van de stijging komt f. 11,3 miljoen ten goede van het goud en f. 71 miljoen ten goede van de deviezen reserve dreigt Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets MARKTBERICHTEN AALSMEER. 27 januari C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Seringen: Stepman 85100; Legray 3844; Blaauw 8090 per tak. Anjers: rood 2530, roze 3441, wit 2733 per stuk. Rozen: Better Times 60—55; Rosalandia 58—64; Edith Helen 5962; Parel v. Aalsmeer 57663, Ge- heimz. Dulsberg 86100; PechthcJld 54 61: Towny Gold 6070. Stokman 5662 per stuk. Diversen; Fresia 140175; Cy clamen 8090; Asp. Plumosus 160190; Iris 270310, per bos. Euphorbia 7595 pertak; Gerbera 56—64 per stuik; Ama ryllis 4046 per kelk. Snijbloemen: Pru- nustriloba 58; Forsythia 52; Tulpen 1ÏO— 135; Narcissen 85100; Hyacinten 30 36; Blauwe Druif 3642. POTPLANTEN, grote pot. kleine pot: Andlanthum 6070; Anfthurium 500 720, Asplendum 90—100, 4045; Aza lea 500750. 150220; Begonia Semp 50—62; Bladbegonia 85100, 30—40; Cac tussen en vetplanten 100180, 1217; Calceolaria 7595; Cinneraria 125— 150. 100—110; Cissus Antarctica 150—200, 45—55; Columnea 250—300. 60—75; Co- zandra 6065: Cyclamen 400500. 150200; Euphorbia splendens 85100, 3040; Ficus 200—300. Hedera (bont) 70—75; Kalanchoë 100—110. 7085; Klimplanten 6075; Mdnstera 400 500. Nephrolepis 250280. Platv- cerum 300500. 125'190; Primula ma- lacaides 60—85; Primula obcouvica 150 220. 6075; Primula senensis 4045 Sansiviera 200380. 125175; Tradescan- tia 6075, 1220; Varens gemengd 45—50. WOERDEN. 28 januari. Kaasmarkt; Aanvoer 11 partijen. Notering: f2,26 tot f2,34. Handel goéd. Instrumentarium in beslag genomen (Speciale berichtgeving) De recherche van het hoofdbureau heeft gistermiddag een inval gedaan bij een bijna 71-jarige tandheelkundige aan de Witte de Withstraa: te Rotter dam. Hij heeft dispensatie voor extrac tiewerkzaamheden, maar deze mag hij uitsluitend verrichten in ditnst van de tandheelkundige inrichting aan de Dordtsestraatweg, waarbij hij in dienst is. Hij had echter in zijn woning een soort dependance gevestigd, waar hij ook weer verscheidene patiënten bad geholpen. De man kreeg proces-verbaal wegens het overtreden van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. Voor elke inrichting immers, waar extractie- werkzaamheden worden verricht, moet een vergunning worden aangevraagd. Het instrumentarium is ingeslagge- nomen. Ruimtevaart-kandidaten Honderdtien Amerikanen zijn uitge zocht als mogelijke kandidaten voor de eerste poging om een bemand voertuig de ruimte in te zenden en in een baan om de aarde te brengen. Dit heeft K. T. Keith Glennan, hoofd van het nationaal bureau voor lucht en ruimtevaart meegedeeld. Tegen eind maart zal hun aantal door verdere se lectie tijdens de eerste training tot 12 zijn gereduceerd. Val van 15 meter (Speciale berichtgeving) I Uit het raam van een der gebouwen 1 van de Prins Willem III-kazerne te Amersfoort maakte een 21-jarige hu zaar. afkomstig uit St.-Nicolaasga, gis teravond omstreeks middernacht een val van 15 meter hoogte. Hij brak armen en benen, kreeg een zware hersenschud ding en vele ernstige inwendige kneu zingen en is in levensgevaarlijke toe stand naar het militair hospitaal in Utrecht overgebracht. BEURSOVERZICHT Philips en Olies vast AMSTERDAM, 28 januari Bij kalme handel doorbraken van middag Philips opnieuw de 500% bar rière en nu met weinig moeite. Vraag van Amerikaanse zijde vormde een stimulans op het Damrak. De opening bepaalde zich op 501%, tegen gisteren als slotkoers 496. In het verdere beurs- verloop kwam in de openingskoers niet veel verandering meer. Ook de 5% con verteerbare obligaties Philips lagen hoger. Kon. Olies waren hoger uit Wall Street afgekomen, waardoor de aande len in Amsterdam het grootste gedeelte van het gisteren geleden verlies konden inhalen. De aandelen schommelden rond de f. 186.50 en boekten een winst van circa f. 2.50. De pariteit Amerika was f. 186,20. De algehele oliesituatie wordt in Amerika wat gunstiger beoor deeld. Unilevers circa 2 punten hoger. Aku een puntje lager. KLM werd onver anderd geadviseerd. De hausse-stemming in de Scheep vaartsector heeft slechts heel kort ge duurd. Holland-Amerika Lijn moest een punt of 3 prijsgeven; de overige waar den veranderden, t.o.v. gisteren niet veel. De koers voor Deli brokkelde af van f. 155.40 tot f. 153.50. Hierna volgde een herstel tot f. 154. Amsterdam Rub bers bijna 2 punten lager. HVA's daar entegen bijna 2 punten hoger. De Staatsfondsen bleven aan de vaste kant. Premieleningen verder in herstel. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 januari Londen 10.58%— 10.59%: New York 3.767/s3.77%Montreal 3.88%—3.89%; Parijs 76.82%76.92%Brussel 7.54— 7.54%; Frankfort 90.25%—90.30%; Stock holm 72.86—72.91; Zürich 87.46—87.51; Milaan 60.67%—60.72%Kopenhagen 54.67%—54.72%: Oslo 52.85—52.90; We nen 14.53%—14.54%Ankara 3.77— 3.77%; Praag 53.84—52.94; Lissabon 13.20—13.21%. Beurs van Amsterdam Woensdag 28 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 9911 99f| Ned. '53 3% 93% B 93%B Grootboek obl. 3% 60% Ned. '47 3% (3) 91% 91 f| Ned. '51 3% 94% B 94% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 88% 89 Ned '55 I 3% 89 89r«, Ned. '55 n 3%89% 89% Ned. *37 3 88^ 88A Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 96% 96fj Ned. 62-64 3 96% 96% Cert. NWS 2% 60% Indië '37 A 3 97% 98 Grootboek '46 3 88V4 Ned. WB. 6% 111% lllff ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl.en Ind. B. 39% 38% Nat. Handelsbank 149 148 Ned. Handelmij204% 201 Amst. Rubber 95% 93% H.V.A146% 146% Java Cult24 24% Senembah128% 128% Vorstenlanden11% 11 AK.U291% 289% Berkel's Patent (v.) 239 235 Calvé Delft cert435 450 Deli Mij.en (Ver.) 155.70 153.40 Kon. Pap. v. Gelder 224 223% Hoogovens eet358% 355 Müller en Co. N.B. 306 309 Ned. Kabelfabr340% 341 Philips 495% 500% Philips pref220 221 Unilever 474% 475% Wilton Feyenoord 214% 214 Biliton 2de r235% 225 Dordtse Olie gew. 742% 750% Kon. Petr (f. 20.—) 185 186.— idem (50 f.20.—) 183.80 186.05 Holl. Amer. lijn 171% 168% Java China Paket 138 138% K-L-M126 125.50 Kon. Ned. Stmv. Mij. 163% 162% Kon. Paket Mij130 128% Stoomvaart Mij. Ned. 172 171 Nievelt Goudr. eert. 137% 136% v. Ommeren eert. 248% 249 Kon. Rott. Lloyd 149 151% Ned Scheepv Unie 143% 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 97% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 98% idem ^7 I-m (3%) 94% 106 Idem «38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 94% id. N W. B. '52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 y* 95 Premieleningen A'dam '53 3 98% 99 A'dam '51 2% 89Va 91 A'dam '56 I 2% 88% 89% A'dam '56 II 2% 97% 98% Eindhoven '54 2% 85 84% Enschede '54 2% 85% 85% Den Haag '52 I 2% 94% 95 Idem II 2% 93% 93% R'dam '52 I 2% 94% L 93 Idem n 2% 97% 97 Idem '57 2% 105% 106B Utrecht '52 2% 95 95% Z.-Holl 1957 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 398 398 Amst. Bank 272% 266 HB.U eert229% 229 Rott. Bank 235% 235 Twentsche Bank 206 209% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 284% Borneo Sum. H. Mij. 54% 55 Ned. G. en Sp. fabr 272% 272% Kon. Ned Grofsm 131 131% Internatio 103 103 Rott Droogdok Mij 597 596 Sikkens Lakfabr '53 486 490 Tieleman en Dros 9% 9% Ned Mij Walv.vrt 89% 90 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 6% 6% Amerik fondsen Canadian Pacific R. 31A 31 Intern Nickel 87 88% Anaconda 66 65% Bethlehem Steel52 52 Cities Service 63% 63% General Motors 49A 49 Kennecott102% 103 Vi Republic Steel 27% 72% Shell Oil 84% 84% Union Pacific 35} j 35% Un States Steel 96% 96% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 27/1 Edelmet. Kon AA 65 Pref w a idem 68GB 70 Electrolas B 329GB 328GL Holl Constructie 348 Ing Our v Bouwnijv 179% 169 ld. dlv 1958 170 177 Int Kunststof! Ind 48GB 53 Leidsche Wolspinn 230B Ver Touwfabrieken 210 220B Wernink's Betonm 111% 111% Van Wijk Tetiel 75GB 76GB Zaalberg 115G 115GL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5