32 fk ki&e® ee/t A&ewi weuz zoveeêtolêf&i, sehrvt EEN EIGEN WONING „Het goede heertje" voor het Gerecht TRIANON ENKELE ASSISTENTEN m.ofvr. MIDDENSTANDSWONINGEN III Belang van (leze zaak gaat ver uit boven de persoon JUFFROUW BOHRM (Speciale berichtgeving) „Wanneer in Nederland een eenvoudige boekhouder kans ziet meer dan twee miljoen te verduisteren is dat een zaak, waarvan het belang ver uitgaat boven de persoon van de verdachte. Het is nodig, dat aangetoond wordt hoe het mogelijk was, dat zulke verduisteringen zijn gepleegd cn op welke wijze ze zijn gepleegd". In die inleidende woorden van de officier van Justitie bij de Amster damse Rechtbank, mr. W. P. Bakhoven, schuilt de betekenis van het proces tegen het „goede heertje", de Amsterdamse boekhouder-kassier, dat vanmorgen begonnen is en drie dagen duren zal. Drie dagen, waarin op de groene tafel tot op de cent de honderdduizenden zullen worden uitgebeend, die deze man 10 jaar lang aan het bankierskantoor N.V. Berger en Co. onttrokken heeft en waarvan de „vrolijke beste ding" hem een bijna legendarische faam gegeven heeft! Van de fa&m van uitgaander, geld stuksmijter en weldadigheidsbedrijver, is in de rechtszaal niets te bespeuren op het moment dat hij voor zijn rechters verschijnt. Verdwenen is de „grand seigneur", het air van genialiteit, geble ven is alleen de boekhouder, die volle dig toegeeft wat hem ten laste wordt gelegd en die bladerend en zoekend in dikke boeken de president, mr. J. Co- ninck Liefsting, op zijn wenken bedient als hem gevraagd wordt om afrekenin gen, chèques of andere bewijzen. Kennelijk is de president van het be gin af er op uit elke sensatie rondom de figuur van verdachte te vermijden. „Doordat het om grote bedragen gaat, is de aandacht erg op deze zaak geval len. Verdachte heeft in bepaalde krin gen veel van zich doen spreken. In wezen is hij niet anders dan het type zoals wij eigenlijk iedere week wel in deze zaal te zien krijgen", zegt hij, na dat de officier de dagvaarding (20 minu ten) voorgelezen heeft. Tevens stipt hij een rapport aan over de persoonlijk heidsstructuur van verdachte. „Type van de habituele oplichter, gebrek aan schaamte, binnenpretjes over het ge beurde, volledig toerekeningsvatbaar". Dan de eerste aanduiding van wat later telkens weer naar boven zal komen: „Door onbekwaamheid en domheids macht is de situatie om de man heen zo gemaakt, dat elke controle ont breekt en niemand ziet, dat zoveel geld verdwijnt". Bij het verhoor van de eerste getuige, politie-inspecteur W. van der Voort, komt de administratie ter sprake: pri mitief, slordig en niet bij. Praktisch wekelijks werden door verdachte cheques uitgeschreven te eigen bate, die door directeuren en procuratiehouders wer den getekend. Waar al dat geld gebleven is? Op! Het lijstje uit de dagvaarding ziet er zo uit: 19471948 f31.500. 1949 f37.113.—; 1950 f67.908.—; 1951 f 76.764.— 1952 f 119.125.—; 1953 f 194.500.—; 1954 f 313.380.—; 1955 f 438.000.—; 1956 f 425.670.— 1957 f 369.250.—. In de cel heeft verdachte een vrij aar dige recapitulatie gegeven hoe het is opgegaan. Maar ter sprake komt dit verder in het eerste deel van de zitting niet. Een eenvoudige verduistering van f750.een diefstalletje bijna, om een boete te kunnen voldoen, is het begin van alle falsificaties geweest. Ver dachte, die voor en in de oorlog lid van de NSB is geweest, kwam er na de be vrijding zonder gevangenisstraf af om dat hij niet behoorde tot de actieve leden. Hij kreeg een geldboete van f 750. Dat geld had hij niet. Pas getrouwd, en na een periode van werkloosheid, sinds kort als boekhouder in dienst bij de N.V. Berger en Co. beschikte hij niet over geld om de boete te voldoen. Hij deed een greep in de kas. Hij werd niet ont dekt en al gauw had hij de zwakke plekken in de boekhouding gevonden. Als eerste aderlating begon hij elke maand, als cheques werden uitgeschre ven voor geld voor salarissen en andere uitgaven, f 10.000.meer op te nemen dan nodig was. Dat geld hield hij zelf, twaalf keer per jaar, al die jaren door. Maar ook langs andere wegen nam hij geld op. nagenoeg elke week. Directeuren en procuratie houders tekenden blindelings 607 che ques. In ai die jaren werd hem hoog stens spottend eens toegevoegd: „Heb je nu alweer geld nodig?" President: „Heeft ooit een van de directeuren zijn neus in uw boeken gestoken?" Nooit". President: „Is er wel eens aanmer king gemaakt op de achterstand in de boeken?" Verdachte: „Neen, ik moest achter stand hebben, want ik wist niet van te voren op welke manier ik moest knoeien". Slordige boel, is de samenvattende indruk van de president. Er zijn aller lei posten tussen geschoven, de volg orde klopt niet, er is geradeerd en veranderd. Een assistent-accountant met enige bekwaamheid had het op moeten vallen. Na de verduistering neemt de presi dent de valsheid in geschrifte door met de verdachte. Hij krijgt een plaats aan tafel vlak tegenover de president, ge flankeerd door de twee getuigen-des- kundigen J. Brautigam en B. Klop, accountants van de Rijks-Accountants dienst, die toen de zaak eenmaal aan hangig was gemaakt, licht in de chaos hebben gebracht door een onderzoek waarvoor de president hen alle lof Post voor post, droog maar eindeloos accuraat, behandelde de president de manipulaties met kas-giroboeken, bank. boeken. „Hoe vindt U van accountants-stand punt bekeken, de boeken bijgehouden, vraagt de president, „Ik vind het zo dilettantistisch". Ach, zert de heer Brau tigam, slordigheid en lelijke handschrif ten komen in boekhoudingen vaak voor. Maar opvallend is, dat akelige tussen- schrijven en niet doorstrepen, maar wegvlakken. Merkwaardig facet bij dat alles is, dat verdachte zijn falsificaties uitvoerde letterlijk onder het oog van de direc teuren. Het hele personeel zat vrijwel in één zaal. „Niemand had belangstelling voor de boekhouding", zegt verdachte verkla rend. De „boeren van Breda" Merkwaardig is ook de verhouding van de N V. Berger en Co. tot de fir ma Van Mierlo in Breda, waarvan het Amsterdamse bedrijf een dochteron derneming is. „Er bestond in Amster dam niet veel waardering voor het bedrijf in Breda", zegt de president. Er werd smalend gesproken over de „boeren van Breda", als het over van Mierlo ging. Zo gaat uur na uur van het proces voorbij. Voortdurend boekhoudkundig en financieel-technische gedachtewis selingen tussen de president, die de ma terie volledig blijkt te beheersen en de verdachte, die met zachte, beleefde, wat geaffecteerde vermoeide stem toegeeft, aanvult, verduidelijkt. En in de zaal, waar de belangstelling uit financiële kringen minder is dan verwacht was, groeit nieuwsgierigheid naar het proces van morgen: als de directieleden van Berger en de heren uit Breda als getui gen zullen moeten voor komen. 100 biggen bij brainl gestikt Een honderdtal biggen, enkele zeugen en een paar geiten zijn gisteravond een verstikkings- of verbrandings- dood gestorven toen in de buurtschap de Oosterboer in de gemeente Meppel de varkensfokkerij van de heer H Wolters. uit Meppel, in brand raakte en uitbrandde. Slechts twee varkens wisten de vuurpoel te ontsnappen. De heer Wolters had in deze buurt schap een mesterij gevestigd. Hier wa ren 100 tot 120 biggm gehuisvest. Zo wel een-weekse als oudere, een enkel groter varken en een paar geiten. Bovendien was in de schuur veel var kensvoer en stro opgeslagen. Om half zes was de heer Wolters er nog geweest om de dieren te verzorgen. Hij had toen een drietal straallampen voor de kleine biggen laten branden. Nog maar pas was de heer Wolters, een invalide, op zijn motor naar Meppel teruggekeerd, of een buurvrouw zag een sterke rook ontwikkeling uit de stal komen. Even later sloegen de vlammen al naar bui ten. Onmiddellijk belde zij de brand weer. maar toen deze arriveerde, sloe gen de vlammen al huizenhoog boven de stal uit. In de stal had het dieren- drama zich toen reeds voltrokken. Geen geluid werd meer gehoord. Een melkbus had namelijk de deur afgesloten en slechts twee grote varkens hadden kans gezien de deur open te krijgen. Zij zwierven in het veld. Een had een ge heel verschroeide rug. De kleinere die ren hadden echter geen kans gekregen. De aankomst van president mr. J. Coninck Liefting bij het Ge rechtshof te Amsterdam voor de behandeling van de zaak van het „goede heertje" welke heden ochtend een aanvang nam Zij waren grotendeels gestikt, gedeelte lijk geschroeid of verbrand. Veel moeite had de brandweer overigens niet de brand te blussen. Zij het dat een en ander ten zeerste belemmerd werd door de verstikkende rook van het smeulen de stro. dat zelfs tot in Meppel te rui ken viel. De heer Wolters was verzekerd. De schadepost eer dieren wordt geschat op 5 a 6000 gulden. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat het stro onder de verwarmings lampen vlam heeft gevat. Wachtmeester I uit Hillegom voor Ambtenarengerecht Het Ambtenarengerecht in Haarlem heeft dinsdag onder leiding van mr. dr. J. van Bruggen een geschil behan deld tussen een wachtmeester eerste- klasse uit Hillegom en de districts commandant van de Rijkspolitie in Leiden. Van de wachtmeester was als straf één vakantiedag ingetrokken. De wachtmeester was van oordeel, dat deze disciplinaire maatregel ten on rechte was opgelegd, daar hij meende naar beste weten te hebben gehandeld. Daarom was hij tegen de maatregel van de districtscommandant in beroep bij het Ambtenarengerecht gegaan. Voor de aanleiding tot het geschil moet men teruggaan naar de vroege ochtend van 29 juni vorig jaar, de ver jaardag van Prins Bernhard. Om zes uur moest de wachtmeester met zyn surveillancedienst beginnen. Tegen zes sen kwam echter een vrouw een tele foongesprek met een dokter voeren, dat enige tijd in beslag nam. Daarna hing de wachtmeester de nationale driekleur uit, omdat de politiebureaus vlaggen als een lid van het Koninklijk Huis ver.- jaart. Een en ander had tot gevolg, dat de wachtmeester ongeveer twintig minuten te laat voor de surveillance w. s vertrokken. De groepscommandant heeft de wachtmeester hierover bij diens terugkomst onderhouden. De toon van het gesprek zou onprettig zijn geweest. De commandant zou de wachtmeester hebben ontvangen met de opmerking „Je hebt geen enkele bekeuring ge maakt". De wachtmeester van zijn kant zou zich in onjuiste bewoordingen tegen de groepscommandant hebben uitgela ten. Het „stormachtige onderhoud" was voor de groepscommandant aanleiding de kwestie aan de districtscommandant te rapporteren. Ter zitting van het Ambtenarenge recht zei de groepscommandant, dat nor maal het te late vertrek van de wacht meester zonder verdere gevolgen zou zijn geweest. De districtscommandant zei echter, dat by de strafbepaling geen rekening is gehouden met het .storm achtige onderhoud", maar alleen met het te late vertrek. Het politiepersoneel moet zich namelijk bewust zijn van de grote belangrijkheid van de surveillan cedienst. De voorzitter en leden van het Amb tenarengerecht informeerden uitvoerig naar de geest in het politiekorps in Hil legom en naar eventuele moeilijkheden tussen de commandant en leden van het korps. Op desbetreffende vragen zei de groepscommandant, dat hy geen moeilijkheden met zijn ondergeschikten heeft, al moeten er uiteraard wel eens kwesties worden opgelost. De verhou ding tussen commandant en wacht meester zou niet al te best zyn; de wachtmeester zou soms te eigengereid optreden. De voorzitter bracht nog ter sprake het feit, dat de commandant een cel van het politiebureau tot voor privé- doeleinden tot donkere kamer had ingericht. Hierover zouden in de woor denwisseling ook enkele opmerkingen zijn gevallen. De commandant ver klaarde, dat hij zich van het onderhoud weinig meer kon herinneren. De wachtmeester bleef tenslotte bij zijn verzoek, dat de hem door de dis trictscommandant opgelegde straf zou worden ongedaan gemaakt. Het Ambte naren gerecht zal later uitspraak doen. vraagt een nette voor de kassa. Leeftijd boven de 35 jaar. Aanmelden donderdagavond van 5 tot 7 uur Breestraat 31. Het Uitgeversbedrijf van N. SAMSOM N.V. te ALPHEN AAN DEN RIJN zoekt voor de Administratie VEREISTEN; opleiding mulo-niveau. Goede accuratesse. Kennis van typen. Leeftijd 1721 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken. In ALPHEN AAN DEN RIJN aan de REM- BRANDTLAAN kunnen wij de bouw verzor gen van 8 riante met o.a. grote zitkamer (inwendig ruim 7 m. diep), ruime keuken, twee 2-pers.- en één 3-pers. slaap kamer, gjote douchecel etc. Zeer gunstige ligging, blijvend vry uitzicht. Vrye vestiging, volledige architectuur. Netto-stichtingskosten, incl. grond en alle overige kosten vanaf f 16.150.(middenwoning) en circa f 18.000.(hoekwoning). Bij de hoekwoningen kan eventueel een garage worden gebouwd. Benodigd eigen geld vanaf f 2.360.Restant bedrag als hypotheek op gunstige voorwaarden. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de Brigittenstraat 17 UTRECHT - Tel.: 0 30—19727 Samenwerkende bedryven en onze rayoninspecteur, de heer L. van Ingen, Van Alkemadelaan 28, Den Haag. telefoon 0 1700—774817. Bouw in andere gemeenten is eveneens mogelyk. Sevens HYPOTHEEKGELDEN op andere panden beschikbaar vanaf 4Mi DIVERSEN Balletschool Hendrlchs. Bij bestaande kleuterclub kunnen nog enige kinderen van 5 en 6 Jr. zich aansluiten. Aanm Hoogl. Kerkgr. 42 of school Middelweg 16, tel. 30256. Wilt U dansen bij kaars licht? Bezoekt dan dancing Shall we dance, elke zaterdag avond in' café-rest. Zomerzorg. Stationsweg. Houtworm- en Boktorbe- strijding met 10 jaar garantie. Zuivering van gebouwen met garantie. Levering van alle Insektenbestrfjdlngsmlddelen Vraag vrijblijvend advies en offerte. Fa. v. Buuren, Soem- bastraat 63. Leiden, tel. 31559. Engels Examenopleldlng L.O., hoofdcorrespondent, han delscorrespondentie, spreek vaardigheid, Cambridge. Emi grantenclubs. Dagelijks in schrijving. W. Verboog, Leraar Engels, beëdigd Tolk/Vertaler, Prof. Cert. Cambridge Univer sity, Steenschuur 18, Leiden, telefoon 25335. Gemeenschap Leiden Huma nistisch Verbond. Donderdag 29 jan. houdt mevr. E. Vrind Van Praag een lezing over: „Welke plaats heeft de gees telijke verzorging in het werk van ons Verbond?" „Ons Cen trum, Hooigracht 84. 8 u. n.m. Verloren een gouden ring met blauwe steen. Tegen be loning bezorgen bij Van Ton geren, Haarl.weg 38 of even opbellen op no. 26483. at Ver. tot Beh. der Bel. van T.B.C.-pat. in Ned. Prop. feest avond op zaterdag 31 Jan. In het St.-Ant. Clubhuis. Aan vang 8 uur. Kaarten a f 1.25 bij J. v. Wijk. Anna v. Saksen straat 4 a. H Woningrull. Aangeboden mooi zonnig vrij bovenhuis, vrij uitzicht, huiskamer. 2 slaapkamers, keuken en zol der, voor modern heel huis met tuin of 3-kamerflat. Brie ven bur. v. d. blad no. 4486 k H Ruilen ben.liuis a. d. L. Rijn dijk, huiur f8,65 p. w„ bev. 3 k., ben. gang, keuken, w.c., plaats en grote zolder voor an der huls. Brieven bur. van dit blad onder no. 4466 k. Wie wil rullen. Aangeboden woning, omg. Slachthuis, bev. 2 kamers, keuken, tuin, zol- derverd., 2 kamers, p. w. f 7.60. Gezocht grotere woning Leiden Hogere huur geen bezwaar. Br. bur. v. d. blad no. 4478 k. B Woningrull. Aangeboden 3- kamerflat, plan Noord. Ge vraagd 3-kamerflat. plan Zuid, benedenhuis met tuin. Brie ven bur. v. d. blad no. 4482 k Weduwn. zoekt kennisma king met weduwe of geschei den vrouw, ongeveer 45 a 50 Jaar. Brieven no. 4528 k bur. van dit blad. Heel huis, omg. Hoge Rijn dijk. huur f7.30, ruilen voor nieuw huls, hogere huur geen bezwaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 4561 k. Wie wil huls ruilen ln Prins Bernhardlaan 89, te Katwijk, woonk., woonkeuk., douche cel. 4 sl.k.. 2 balkons en schuur voor huls In W. Malefljtstraat of elders ln Katwijk a. Zee. P Woningrull. Bovenwoning, bevattende vier kamers. P. de la Courtstraat 4 a voor bene- danflat met drie kamers. Liefst omg. Prof .wijk. Zó'n verschil spreekt boekdelen! Alleen Radion wast wérkelijk wit. Al het goed wordt even fris en helder in het dikschui- mende sop. Stevig sop, dat je pakken kunt, dat al het vuil in zich opneemt éndat voorzichtig is. Geen zorgen voor Uw goed. Geen zorgen voor Uw wasmachine. Radion is weldadig zacht, veilig als geen ander.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4