Minister Luns „niet zonder lioop" over K.L.M.-diensten op Singapore WEERBERICHT Londen vertrouwtdat Indonesië geen dolle dingen zal gaan doen Twee vrouwen trachtten kindje te Groningen te ontvoeren Beroepsmisdadiger leidde jong meisje op tot gangster-hulpje NIXON OVER IJZIGE WIND VAN MOSKOU'S PROPAGANDA 97ste jaargang WOENSDAG 28 JANUARI 1959 No. 29656 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na besprekingen in Londen (Van onze correspondent te Londen) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei ons gisteren voor zijn terugkeer naar Nederland, dat hij „niet zonder hoop" is, wat de KLM dienst op Singapore betreft. Of dit vage optimisme van de minister gerechtvaardigd is, valt moeilijk te zeggen. Het belangrijkste resultaat van de tweedaagse besprekin gen, welke de heer Luns in Londen gevoerd heeft waarbij slechts een kwart van de tijd aan de Britse beslissing inzake de KLM-dienst was gewijd is in elk geval, dat de Britse regering de voor een deel nieuwe feiten en argumenten, welke door beide kanten werden aan gevoerd, en een min of meer technisch karakter dragen, opnieuw zal bestuderen. Dit betekent dat de kwestie vermoedelijk uiteindelijk weer In het Britse kabinet zal komen. In elk geval blijkt ook wel uit het communiqué, dat Engeland de morele verantwoordelijkheid, verbonden aan de vliegtuigleverantiee. volledig onder schrijft. Besprekingen Standpunten echter nog ongewijzigd De standpunten van beide rege ringen bleken echter totnutoe on veranderd. „Gelooft U, dat de Britse regering haar besluit zal herroepen?". „Het is niet uitgesloten", ant woordde minister Luns, „doch het is moeilijk iets te voorspellen". „Maar", zo voegde hij er aan toe, „Wij zijn niet zonder hoop". De reactie van de Britse regering dient te worden afgewacht. Aangezien besloten was een geza menlijk communiqué uit te geven, kon de minister niet verder over de kwestie uitwijden. „Het spijt mij, dat ik U moet te leurstellen". Bij zijn aankomst op Schiphol - de minister werd o.a. verwelkomd door de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler - verklaarde de heer Luns „niet al te optimistisch" te zijn. Maar de heroverweging van het besluit van de Britse regering is zeker geen schijnmanoeuvre. „Ik ben dus niet zon der hoop, dat er toch nog een regeling wordt gevonden, die voor de Nederland se luchtvaartbelangen niet onbevredi gend is". Niet het enige Het KLM-vraagstuk vormde, zoals ge zegd, niet het enige of zelfs belangrijk ste onderwerp van de besprekingen. Minister Luns heeft uitvoerig over de voornaamste Europese en internationale vraagstukken van gedachten gewisseld, in de eerste plaats met zijn collega Sel- wyn Lloyd en met minister-president Macmillan, maar ook met andere rege- rings figuren. Opnieuw is gebleken dat Nederland in Londen als NAVO-partner een uitste kende reputatie geniet. Over alle bran dende vraagstukken werd dan ook open hartig en speciaal wat Berlijn betreft in een geest van bijzondere vertrouwelijk heid met minister Luns gesproken. Men heeft blijkbaar alleen eikaars meningen getoest. Uit het communiqué, dat gewaagt van een gedachtenwisseling over de Europese economische vraagstukken, kan worden opgemaakt dat natuurlijk ook de kwes tie van de vrijhandelszone ter sprake is gebracht. Minister Luns verklaarde dat hij niet ontevreden was over de door hem gevoerde gesprekken. Dit gold met name Indonesië. In het communiqué wordt uitdrukke lijk de al vaker door de Britse regering gegeven verzekering herhaald, dat En geland de Nederlandse positie inzake Nieuw-Guinea steunt. De Britse regering herinnert opnieuw aan de door de Indo nesische regering gegeven verzekering, dat deze geen geweld zal toepassen te gen Nieuw-Guinea. De ontwikkeling in Indonesië zal door beide regeringen nauwlettend worden gevolgd en zy zul len van tyd tot tijd gezamenlijk de si tuatie onder de loep nemen. Wapenleveranties De kwestie van de wapenleveranties aan Indonesië zal, zoals het communi qué verduidelijkt, verder met de bond genoten worden behandeld. Kennelijk wordt hier bedoeld die re geringen, welke er het meeste belang bi: hebben dat Indonesië een voor het Westen redelijke koers blijft volgen. De aflevering van de door Indonesië in Engeland bestelde Gannet-vliegtui- gen geschiedt in zulk een traag tempo, dat volgens Britse mening dit geen alarmerend karakter draagt. Londen vertrouwt blijkbaar, dat In donesië in de naaste toekomst geen dol le dingen zal doen. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst en hier en daar mist. Over dag zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JANUARI Zon op: 8,26 uur; onder: 17.21 uur; Maan op: 23.34 uur; onder: 10.15 uur; Hoogwater te Katwijk te 6.17 en 18.33 uur. Laagwater te 2.02 en 14.23 uur. DU nummer bestaat uit 10 pagina's. De besprekingen van minister Luns namen maandag de gehele dag in be slag. Eerst confereerde hij in het Depar tement van Buitenlandse Zaken alleen met Selwyn Lloyd. Daarna volgde eennister Selwyn Lloyd heeft gehad. bijeenkomst van twee uur onder leiding van Selwyn Lloyd, waaraan werd deel genomen door de Nederlandse ambassa deur, baron Bentinck, en enige deskun digen van onze ambassade alsmede hoofdambtenaren van het Britse depar tement van Transport en Burgerlijke Luchtvaart. De besprekingen werden aan een werk- diner in de ambtswoning van Selwyn Lloyd voortgezet, waaraan ook werd deelgenomen door de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Profumo. Gisteren sprak de heer Luns weer met minister Selwyn Lloyd en daarna veer tig minuten alleen met premier Macmil lan, in 10 Downing Street, waarna er een slotbijeenkomst werd gehouden in de kabinetszaal, welke eveneens door minister Selwyn Lloyd werd bijgewoond. Men is dus niet over één nacht ijs ge gaan. Antwoord Minister Luns heeft het Tweede Ka merlid, de heer Visch, in antwoord op schriftelijke vragen, de verzekering ge geven, dat de regering alles in het werk zal stellen „teneinde te trachten het wel zeer teleurstellende besluit van de Britse regering tedoen herzien". Voor het overige zet de bewindsman nog eens uiteen, hoe de gang van za ken geweest is voor het Engelse kabinet het zo gewraakte besluit nam. Tenslot te verwijst hij de vragensteller naar het onderhoud, dat hij in de afgelopen dagen over deze KLM-kwestie met mi- Geschokte moeder kon het nog verhinderen (Speciale berichtgeving) Dat niet alleen in Amerika of Duitsland gevallen van kinderroof voorkomen, heeft de 28-jarige mevrouw J. Feenstra, wonende aan de Zaagmuldersweg, te Groningen, persoonlijk ondervonden. Toen zij namelijk met haar een jaar oude zoontje Klaas, dat in de kinderwagen meeging, en haar vierjarig dochtertje Trijntje aan het winkelen was, hebben twee totnutoe onbekende vrouwen gepro beerd de baby in de kinderwagen te ontvoeren. Dit was bijna gelukt, toen de moeder met de baby en het dochtertje in een winkel in de Herenstraat was, waar zij een blouse wilde kopen. Zij had de kin derwagen in de ruime winkelhal gezet en het dochtertje opdracht gegeven op haar broertje te passen. Zelf ging zij daarna naar de afdeling, waar het kle dingstuk gekocht moest worden. Het dochtertje had echter in de opruimings- drukte de kinderwagen in de steek ge laten. Toen de vrouw even later ze was nog niet geholpen terloops naar de kinderwagen keek, zag zij tot haar grote schrik dat de wagen van haar plaats verdwenen was en haastig door twee vrouwen naar de uitgang van de zaak werd geduwd. Mevrouw Feenstra, die te zeer geschokt was door hetgeen zich voor haar ogen afspeelde, vergat alarm te roepen, maar rende op de twee vrouwen af. Een van haar had inmid dels de uitgangsdeur geopend, terwijl de andere vrouw de wagen met het kind naar buiten wilde rijden. Toen zij ech ter de moeder op zich af zagen komen, lieten zij de wagen los en verdwenen haastig in de drukte. De moeder, die begrijpelijk totaal overstuur was, ging onmiddellijk naar huis terug. Zij had de politie toen nog niet van dit ernstige feit op de hoogte gebracht. Mevrouw Feenstra heeft echter in haar verbouwereerdheid de twee vrouwen niet goed kunnen op nemen. Zij meent dat een van haar ongeveer 35 jaar oud moet zijn ge weest en de ander ongeveer 50 jaar. Romy Schneiderhet idool van honderdduizenden meisjes, gefoto grafeerd tijdens een filmhal in Miinchen. Naast haar de Franse filmster Alain Delon. met wie zij speelde in de Franse film ..Chris tine", Minister Luns (links) wordt door zijn Britse collega Selwyn Lloyd begroet In het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen Guatemala verontrust over troepenbeweging in Mexico Guatemale heeft gisteren in eenn tele gram aan de Veiligheidsraad van zijn bezorgdheid gewaagd over „de ongewone samentrekking van Mexicaanse troepen nabij de grens met Guatemala". Guate mala beschouwt deze troepenconcen traties als een bedreiging voor de vrede en veiligheid in dat gebied, maar vroeg niet met zoveel woorden om een optre den van de raad. Het leger van Guatemala is dinsdag avond in staat van alarm gebracht, zo bericht het blad Novedades uit Ciudad Guatemala. Het betreft een veiligheids maatregel, aldus het blad, genomen met het oog op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Mexico en de spanning tussen beide landen sedert het incident van 31 december. Atlas gelanceerd In Cape Canaveral is gisteravond een Atlas-rakget gelanceerd, die een af stand van 6490 km. moet afleggen. Het betrof de negentiende raket van dit type die werd afgeschoten door de Amerikaanse luchtmacht. Sensationeel proces in Hannover Zeshonderdvijftig mark voor twee moorden „De Verenigde Staten wensen ontdooiing van de koude oorlog, maar er la weinig kans in een wereld, die onderhevig is aan de yzige winden van de Sovjet- russische propaganda", aldus verklaarde de Amerikaanse vice-president Richard Nixon gisteravond in een toespraak tot een universitair gehoor in New York. Hjj verklaarde dit naar aanleiding van een opmerking van de Russische premier Kroesjtsjef, maandag op een receptie in Moskou, toen hjj zei, dat de leiding van zijn land na het bezoek van Mikojan aan de V.S. de indruk had dat ontdooiing van de betrekkingen tussen beide landen mogelijk is. „Ook wij wensen ontdooiing", aldus Nixon, „omdat wij beseffen, dat wij anders tenslotte allen zo hard in het ijs vastvriezen, dat alleen een kernbom het zal stukbreken". Vermindering van de spanning is echter alleen mogelijk, indien de heer Kroesjtsjef de wijsheid bezit de vastgevroren Russische standpunten van het verleden te ontdooien, aldus ver volgde Nixon. „Hij kan de grootste leider in de Russische geschiedenis worden, indien hij zo wijs is een politiek te volgen, waardoor de schitterende mogelijk heden van zijn land niet worden gebruikt voor de overheersing van andere volken, maar ten behoeve van het moedige Russische volk, dat al zo lang onder lijden gebukt gaat en van zijn harde werk meer wenst en verdient te krijgen dan het thans ontvangt". de enige methode is waarlangs Duits land zou kunnen worden herenigd. Hij bevestigde dat de Westerse mogend heden deze aangelegenheid inderdaad bestuderen en dit zouden blijven doen en zei dat de Verenigde Staten bereid zijn te luisteren naar elk alternatief dat de Sovjet-Unie mogelijk over dit onder werp zou stellen. Ofschoon minister Dulles zijn gedach ten gewoonlijk goed formuleert en hy zelden een zin niet afmaakt, ging hy thans bijna zo ver te zeggen dat de methode van hereniging er niet toe doet zolang hierover in vrijheid wordt beslist. Hij begon aldus: „Zolang de methode er een is die het doel bereikt en een resultaat oplevert dat de bevolking ken nelijk wenst...." Toen brak hij de zin af en ging aldus verder: „Wij willen niet iets opleggen tegen de wil van de bevolking in, maar het voornaamste is in vrijheid tot her eniging van Duitsland te komen". Buigzame houding van Pulles inzake Berlijn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren wederom blijk gegeven van een buigzamer houding inzake de wijze waarop de hereniging van Duitsland tot stand zou kunnen komen. Hij bevestigde op zijn persconferentie, dat het houden van vrije verkiezingen ofschoon dit de overeengekomen formule was niet Een derde zou aanstichter van alles geweest zijn (Van onze correspondent in Bonn) In Hannover begon gisteren een van de meest sensationele processen van het naoorlogse Duitsland, te weten tegen de 38-jarige beroepsmisdadiger Gerhard Popp en zijn thans 18-jarige geliefde Inge Marchlowitz. Het meisje heeft als een soort lokvogel dienst gedaan, opdat Popp een tweetal mannen kon vermoor den en beroven. Voor dit proces bestaat in West-Duitsland een bijzonder grote belangstelling, in het bijzonder, omdat is gebleken, dat Popp het meisjes reeds van klein kind af kende en haar als het ware heeft afgericht om zijn helpster te worden. Op de achtergrond van dit pro ces staat daarbij nog een derde persoon, de 54-jarige Ewald Melzer, die men er van verdenkt de eigenlijke aanstichter van al deze ellende te zijn geweest. Met raad en daad zou hij Popp en het meis je terzijde hebben gestaan Tijdens het gisteren begonnen proces begreep geen van de vele toeschouwers, dat dit drietal, dat er op het oog netjes en bijna beschaafd uitziet, in staat is geweest op gewetenloze wijze moorden te begaan. Popp's misdadigersloopbaan begon in 1945, toen hij Geallieerde treinen be roofde. Hij kwam in aanraking met de familie Marchlowitz, waar hij het toen nog heel kleine meisje Inge inwijdde in al zijn gangster-manieren. Zij was ze ven jaar, toen Popp een verhouding met haar moeder aanging, treinen beroofde gestolen levensmiddelen mee naar huis nam en met revolvers oefende. Toen zij tien was, noemde Popp haar reeds zijn „gangster-bruid" en gehoorzaamde zij hem blindelings. In september 1956, zij was toen vijftien jaar oud, ging zij met Popp voor het eerst het misdadigerspad op. Samen deden zij een overval op een winkel, waarbij Popp een echtpaar neer schoot; de buit was 200 mark. In decem ber 1956 verleidde Inge Marchlowitz een 29-jarige zakenman om met haar mee te gaan in zijn auto. Onderweg verzocht zij haar slachtoffer even te stoppen om haar „vriendin" een stukje te laten mee rijden. Die vriendin was de tot vrouw verklede Popp, die even later de zaken man met twee schoten vermoordde. Het zelfde lot overkwam een maand latei een 37-jarige Hamburgse vertegenwoor diger. De buit bij deze twee moorden was resp. 200 en 450 mark. Op meer hadden Popp en het meisje niet gere kend, zo verklaarde de moordenaar gis teren. Kort daarop, het meisje was in middels zestien jaar geworden, kreeg zjj een kind en probeerde zij na Popp's ar restatie zelfmoord te plegen. Alleen maar ja en neen Inge Marchlowitz werd gisteren tij dens het proces door de president van de rechtbank heel vaderlijk behandeld. Deze had reeds verboden, dat er foto's van het minderjarige meisje zouden worden gemaakt. De enige antwoorden, die hy van haar kreeg waren evenwel „ja" of „neen" Duidelijk werd echter, dat zij van haar zesde jaar af onder invloed van Popp had gestaan, die zij van jongsaf had aanbeden. Popp zelf verklaarde: „Ik meende by Inge een grote geestdrift voor overvallen en dergelyke te bemer ken. Toen heb ik gedacht, dat het niet gek zou zyn wanneer men een jong meisje het een en ander zou byleren" Hij schilderde ook hoe Melzer hem had aangezet tot het plegen van inbraken en hoe deze hem tot ernstiger misdrij ven had opgestookt om „lykvast" te wordenMelzer had hem eens ge zegd, dat het het beste was om zo maar eens een bos in te gaan en de eerste de beste vreemde pardoes dood te schieten Popp zei hierover: ,Maar dat wilde ik niet. Wanneer ik iemand zou doden, wil ik er ook winst uit slaan". Uit Mel- zers verhoor bleek, dat hij twee kappers zaken heeft, een inkomen van 25.000 mark per jaar en een groot vermogen aan bouwgrond. Hy ontkende gisteren alèes. Niet helemaal duidelijk Minister Dulles trok op het stuk van methodes tot hereniging een interes sante vergelyking met de geschiedenis van Amerika en wees erop dat de Ame rikaanse staten zich door middel van wetten en niet door verkiezingen hadden aaneengesloten. Ook het opnemen van Alaska als 49ste staat was tot stand ge komen zonder algemene verkiezingen in de 48 overige staten. Ofschoon Dulles lang uitweidde over de kwestie van de hereniging, bleef zyn standpunt toch enigszins duister door zyn pertinente verklaring, dat het niet aan het Westen is alternatieven voor de Duitse hereniging door vrije verkiezin gen te stellen. Hy liet dit aan de Sovjet-Unie over evenals hy het aan Rusland wilde over laten de stelling van Kroesjtsjef te be- wyzen dat er een mogelykheid van dool in de koude oorlog bestaat. Hy zei dat de Russische voorstellen om de span ningen te verminderen geen enkel con creet bewys daarvan schenen te be vatten. In werkeiykheid was minister Duüee van mening dat het niet in het belang van de Sovjet-Unie ls de koude oorlog te beëindigen, maar dat zy er wel be lang by heeft te pogen de koude oorlog te winnen. Dulles herhaalde zyn theorie inzake het ontstaan van een evolutie binnen de Sovjet-Unie na het despotisme en de tirannie die de eerste fasen van het communisme hadden gekenmerkt. Hy zei te vertrouwen dat er een ruimere basis van politieke beslissingen en een grotere mate van zekerheid voor de individu zou komen op het gebied van zyn denken en daden. Verder was hy van mening dat het communisme tot een ander soort gemeenschap zou lelden. Hy dacht dat de evolutie reeds gaande was.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1