Amerika's rakettenachterstand zal pas in 1964 ingehaald kunnen zijn Laatste Berichten Felle en belangrijke debatten in liet Congres te verwachten MAANDAG 26 JANUARI 1959 Waarschuwing voor kritieke jaren (Van onze Amerikaanse correspondent) Toen president Eisenhower te gast was op de persclub te Wash ington zeide hij, dat Amerika „snel, zeer snel" vooruitging in de produktie van raketten. Uit de be groting blijkt, dat Amerika de aanbouw van zijn intercontinen tale raketten aanmerkelijk heeft versneld. Aanvankelijk was men van plan dertien eskadrons te in stalleren, thans zullen het er twintig worden. Ieder eskadron krijgt ongeveer tien raketten. Men krtfgt de indurk, dat sommige critici van de regering enig succes heb ben gehad met hun waarschuwingen. Die critici voorzagen een gevaarlijk overwicht aan Russische zijde in het raketwapen en bepleitten een radicale versnelling in Amerika's bewapening op dit gebied. Tevreden zullen de alarm roepers zeker niet zyn. Zelfs bij de be spoediging, die de regering thans heeft toegezegd, voorziet de kroniekschrijver Joseph Alsop toch nog. dat de Sovjet- Unie over vijf jaar 2000 intercontinen tale raketten zal bezitten tegen een goede tweehonderd aan Amerikaanse kantMen kan daarom verwach ten. dat verscheidene democraten in het Congres nog lang niet voldaan zullen zijn met de raketplannen, die de regering binnenkort bij het indienen der begro ting openbaar zal maken. Een fel debat in het Congres zal volgen, een van de belangrijkste debatten van deze pe riode. Verscheidene militaire deskundigen zien de periode van 1962 tot 1964 als bijzonder gevaarlijk in de relatie tussen Amerika en Rusland. In die periode zul len de Russen als er niets verandert namelyk een groot overwicht hebben in raketten voor lange afstanda Daarna zal Amerika's macht zeer snel toenemen. Het komt er daarom op aan, met zo weinig mogelijk risico door de moeilijke jaren heen te komen. Alleen de Thor Op het ogenblik is alleen de Thor, een raket voor middelbare afstanden, in volle produktie. Dit is een wapen van de luchtmacht. Vier Thor-bases komen in Engeland één heeft de projectielen reeds ontvangen) en wellicht komt de vijfde basis in Italië. De Jupiter, het vergelijkbare raket van het leger, is wat ten achter in ontwikkeling en noch de Thor. noch de Jupiter gaat een zo be langrijke toekomst tegemoet als men eerst venvachtte. Nu namelijk de ont wikkeling van het intercontinentale ra ket Atlas zo snel vordert, gevoelt men er in Amerika eigenlijk meer voor. alle aandacht te concentreren op raketten, die men van eigen grondgebied kan doen opstijgen. Aldus omzeilt men moeilijk heden over bases in het gebied der bondgenoten. In het midden van dit jaar gaan de eerste Atlas-raketten naar hun bases in Amerika. Men richt thans bases in te Cheynne (Wyoming), Spokane (Washington) en Omaha (Nebraska). Uit de begroting blykt, dat men plan heeft negen eskadrons met de Atlas uit te rusten, dat betekent een totaal van negentig van deze projectielen. De elf andere eskadrons, die men gaat vormen, worden uitgerust met de Titan, een ra ket, welke nog niet gereed is, maar die bepaald voordelen boven de Atlas zal hebben. Eén van de voordelen is, dat de Titan bewaard zal worden in een beton- schacht, die in de aarde wordt gecon- strueerd. Het raket wordt uit die schacht afgeschoten en is: vóór gebruik alleen door een voltreffer te kwetsen. De Atlas daarentegen zal boven de grond worden bewaard. In totaal heeft men thans dus het plan ongeveer 200 inter continentale raketten te vervaardigen, doch het zal tot 1964 duren alvorens men dit programma geheel ten uitvoer heeft gebracht. Zeer tevreden Over de prestaties van de Atlas is men thans zeer tevreden. Op 28 november 1958 legde dit raket een afstand af van 6.325 mijl (ruim tienduizend kilometer) en de Atlas en Titon van de toekomst zullen daar nog een duizend of twee duizend mijl aan kunnen toevoegen. Atlas en Titon worden echter nog aan gedreven met vloeibare brandstof. Die brandstof moet in het projectiel worden gepompt vóór de start. Dit neemt tijd en doet afbreuk aan de paraatheid. Pas in 1964 of 1965, wanneer de Minuteman zijn intrede zal hebben gedaan, komt er een grote verandering in Amerika's strategische positie. Die Minuteman zal namelijk droge brandstof bevatten, die in het projectiel kan worden bewaard. Het wordt een zeer effectief en betrek kelijk goedkoop wapen. Het plan is. om zeer veel van deze raketten (men spreekt zelfs van duizenden) verspreid op te stellen. Medio 1963 zullen de eersten misschien in gebruik genomen kunnen worden, maar de situatie zal pas ver anderen wanneer, één of twee jaar la ter. de produktie van dit wapen in volle gang is gekomen. Polaris Ook de Amerikaanse vloot krijgt een raket met droge brandstof: de Polaris. Dit wordt een raket voor middelbare MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 23 Januari Coöp. Ver. De Boskoopsohe Velling: Magnolia Soulan- geana 42 per knop; Rhodo Preacox 180 p. stuk; Magnolia Superba 32 per knop. Idem gemengd kort 23: Forsythia I 5548. ld. II 46—37, ld. III 27—28 per tak; Kers Ro sea 4725 per tak; Hamamells per tak 155; Amandelen per tak 5531. laem per bos 190; Forsythia per bos 260170. Idem per bos kort 15080; Primula In pot 34; Olnnerarla In pot 115110100; Phylo- dendron ln pot 350360; Idem 2e keus 180; Mahonlablad 125105; Idem kort 7060; Andromeda blad 5458: Rhodo Noblltanum 41 per knop; Idem kort 31 per knop. ROTTERDAM 26 Januari Veemarkt: Aanvoer ln totaal 1719. Vette koelen en j ossen 1003; varkens 716 Notering: Vette koelen le kw. 340—340. 2e kw. 295—310. 3e kw. 275290; varkens (lev. gew.) 185. 183. 181 per kg. afstanden (1.700 mijl en meer), maar, daar dit raket zal worden afgeschoten V2n onderzeeërs kan men de bases tot dicht bij het doel brengen Het raket zal ook kunnen worden afgevuurd ter wijl de duikboot onder water blijft De Polaris is nog niet gereed, maar vijf onderzeeërs, die met dit wapen worden uitgerust, zijn reeds in aanbouw. In 1960 kunnen er twee of drie gereed zijn. De „kloof" van de jaren 1962 tot 1964 (de gevaarlijke periode voor Amerika) hoopt men te overbruggen, door de meer ouderwetse vergeldingsmacht zo effec tief mogelijk te maken. Bemande vlieg tuigen mogen dan, in vergelijking met raketten, ouderwets zijn, verouderd acht men deze beslist nog niet. Weliswaar wordt de Russische afweer tegen bommenwerpers steeds beter, maar verscheidene toestellen zullen in de toe komst niet meer behoeven door te drin gen tot boven hun doel: men heeft na melijk grote verwachtingen van raket ten, die een vliegtuig kan afvuren wan neer het nog honderden mijlen van het doel verwijderd is. Ook die raketten kunnen kernbommen op het doel doen belanden en de missie van het vliegtuig wordt op deze manier veel gemakke lijker. Gemotoriseerde veldslnq te Rotterdam Ltii ware veldslag is vannacht ge voerd tussen inzittenden van twee auto's. Het gevolg was dat vier men sen in een ziekenhuis verzorging be hoefden. terwijl de overigen onder de voorlopige zorg van de politie kwa men. Op Katendrecht kwamen de twee auto's met elkaar in botsing. Een der betrokkenen verliet zijn voertuig om nadat hij de schade geconstateerd had onmiddellijke vergoeding te eisen. Het ene woord lokte het andere en er ont stond ruzie, die door de politie beëin digd werd. De auto's reden weg, elkan der achtervolgend. Daarbij werd de voorste auto, diverse malen aan ach ter- en zijkant geramd. In de Vmken- straat tenslotte kwamen de wagens tot stilstand. Uit de voorste stortten zich zes en uit de achterste auto vier men sen. Deze laatsten waren gewapend met een crick en een kruissleutc:. De aangevallenen verdedigden zich met de langs de kant van de weg staande vuil nisvaten. Drie van de achtervolgers werden door de politie ingesloten. Kolendampvergif tic:nr te Leeuwarden De ruim 40-jarige veehouder W. van Ruiten te Winsum (Fr.) is vanmorgen het slachtoffer van kolendampvergif tiging geworden. De heer Van Ruiten, wiens echtgenote in het ziekenhuis te Leeuwarden verpleegd wordt, snep in de woonkamer, waar een kachel stond te branden en werd daar vanmorgen levenloos door een van zijn kinderen aangetroffen, die direct daarop de buren alarmeerde. De met spoed ontboden arts heeft nog geprobeerd met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, doch dit mocht niet meer gelukken. Uitvaart Else Mauhs ZEER GROTE BELANGSTELLING Het verkeer op het door een milde voorjaarszon beschenen Leidseplem te Amsterdam werd vanmiddag om half twee enigszins vertraagd toen de kist met het stoffelijk overschot van de actrice Else Mauhs uit de Stads schouwburg werd gedragen. Rond de peristyle en op de trottoirs stonden talrijke Amsterdammers het passeren van de stoet gade te slaan. Als slip- pendragers flankeerden de lijkkoets Eduard Verkade, Albert van Dalsum, Johan de Meester, Paul Steenbergen, Tilly Lus, Ida Wassermann, Mary Dresselhuys, Georgette Hagedoorn, Cruys Voorbergh en Luc Lutz. Achter de koets gingen talrijke acteurs en actrices. Voorbij het Leidsebosje werd de stoet ontbonden. Dat deze grote actrice, hoewel zij in 1939 de planken verliet, niet is vergeten bleek vanmorgen. Zeer velen waren ge komen om een laatste groet te brengen aan de grote tragedienne, opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte ro tonde in de hal van de Schouwburg. Rond de baar lagen talrijke kransen, o.a. van de staatssecretaris van O. K. en W., het gemeentebestuur van de hoofdstad en verscheidene toneelgezel schappen. Tot de tallozen behoorden Rika Hopper, Ben Groeneveld, Louis v. Gasteren. Elisabeth Andersen, Marie Hamel. Albert Mol, Mien Duimaer van Twist, Paul Huf, Magda Janssens, Hetty Blok, Enny Mols-De Leeuwe, Paul Steen bergen, Ko Arnoldi, de oud-directeur van de Schouwburg, de heer Johan Bendien en leerlingen van de toneel school. Inbrak in Den Haag: buit ruim f 1Q.UO0 (Van onze Haagse redactie) In Den Haag is ingebroken in een per ceel in de Goetlijfstraat. De buit bestond uit ruim f. 10.000 aan sieraden. De in braak vond plaats, terwjjl de bewoners uit logeren waren. Men kwam binnen door verbreking van een ruit aan de achterzijde. Onder de sieraden bevindt zich een kostbare broche van f. 3.000, 4ktpihe ëbq.is v Ook ambassadeur Bentinck bij Lloyd Minister Luns werd vanochtend naar het ministerie van Buitenlandse Zaken vergezeld door de Nederlandse ambas sadeur te Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, en de bur- gerluchtvaartattaché van de ambassade, dr. D. Goedhuis. Minister Lloyd werd terzijde gestaan door de onderminister van Buitenlandse Zaken Landsdowne, een deskundige voor het Verre Oosten van het ministe rie, Morland, en ambtenaren van het ministerie van Burgerluchtvaart. WEST-INDIË WON VAN INDIA De vierde testmatch tussen India en West-Indië. die te Madras is gespeeld, is door de West-Indiërs met 295 runs gewonnen De score was: West-Indië 668 (le innings 500 en 2e innings 168 voor vijf gesloten); India: 373 (le in nings 222 en 2e innings 151). De eerste testmatch eindigde in een draw; West-Indië zegevierde in de tweede en derde. Nasoetion waarschuwt Luit.-generaal Nasoetion, stafchef van het Indonesische leger, heeft te Padang verklaard dat de opstandelingen op Su matra nog steeds materiele en morele steun uit buitenlandse kringen ontvan gen Nasoetion, die te Padang is voor be sprekingen met zijn militaire comman danten, zei dat de opstandelingen zwakker zijn dan een jaar geleden, maar dat zij niet beschouwd kunnen worden ais volledig uitgeschakeld te zijn, daar zij nog altijd sympathie en ook voor raden uit het buitenland ontvangen. Hij zei dat de besprekingen die te Padang gevoerd worden, dienen om militaire operaties is zuid-, midden- en noord- Sumatra te coördineren. Hij beweerde dat de strijdkrachten der regering onge veer 50% van de voorraden en man kracht van de opstandelingen geconfis- ceerd of vernietigd hebben. Vandaag besprekingen over „geleide democratie" President Soekarno voert vandaag in Djakarta besprekingen met vooraan staande politici over uitvoering van zijn plannen voor een geleide democratie. Zoals bekend werden deze plannen twee jaar geleden gelanceerd, doch tot nu toe is weinig ondernomen om ze te verwerkelijken. Buitenlandse waarne mers in Djakarta betwijfelen of eer- compromis kan worden bereikt. De vice-voorzitter van de Nationale Adviesraad. Roeslan Abdoelgani. zei dat de president „vastbesloten" is de politici voor zijn plannen te winnen. Griek-Turks overleg over Cyprus vastgelopen De diplomatieke onderhandelingen tussen Turkije en Griekenland over Cy prus zijn doodgelopen, zo melden de Grieks-Cyprische bladen Pileftheros en Kypros. Volgens deze bladen is dit ge komen door de eisen, die de Turkse minister van buitenlandse Zaken, Zor- loe, zijn Griekse collega Averoff heeft gesteld tijdens hun onderhoud in Parijs. Zorloe zou geëist hebben, dat Cyprus onder gemeenschappelijk beheer komt, dat er Turkse troepen op Cyprus gele gerd worden en dat de Turkse gemeen schap op Cyprus ongeveer een vijfde van de totale bevolking van het eiland 30 van de zetels in het Cyprische Huis van Afgevaardigden toegewezen krijgt Autobus op mijn Z^.en mensen zijn omgekomen en negentien gewond, doordat hedenmorgen in het gebied van Aumale 120 kilome ter ten zuidoosten van Algiers, een autobus op een mijn is gereden Werd Landman omgekocht (Speciale berichtgeving) Het hardnkkige gerucht als zou doelman Ldnaman van o^ïü m net voorjaar van 1956 zijn omgekocht voor f.2400, wordt door ueze Keeper ten stelligste ontkend Op 27 mei 1956 speelde UW in Den Haag een wedstrijd tegen SHS, die dooi de Bosschenaren met 51 werd gewon nen en waardoor BW een plaats ver overde in de ere-divisie. Doelman Land man zou zijn omgekocht voor I. 2400 door bestuursleden van de supporters vereniging Rood-Zwart. iN'aar de heer Landman, tijdens een textielbeurs in Utrecht mededeelde, is hy nooit van BVV-zijde benaderd en is nem nooit een geldbedrag aangeboden om slecht te spelen. (Volgens het blad Sport en Sportwe reld zouden voor een commissie van on derzoek van de KNVB twee bestuursle den van de supportersclub, die met name genoemd worden, bekend hebben Landman te hebben omgekocht. Het on derzoek is nog niet afgesloten en de commissie is nog niet tot een eindcon clusie gekomen, aldus het blad). VOORSCHOTEN AANBESTEDING Donderdagochtend om 11 uur vindt in de raadzaal van het gemeentehuis de aanbesteding voor de bouw van een neutrale kleuterschool plaats. Deze school, waarvan de voorbereiding reeds lange tijd geleden ter hand genomen is. zal komen aan de Dillenburglaan achter het Cultureel Centrum. Doordat het Rijk enige tijd geen vergunningen voor de bouw van kleuterscholen heeft afge geven konden de plannen, die reeds gereed lagen, niet uitgevoerd worden. Als de aanbesteding goed uitvalt zal spoedig met de bouw begonnen worden, want het gemeentebestuur heeft de be nodigde gelden reeds geleend. Er be staat een mogelijkheid, dat de nieuwe school met de aanvang van de cursus •19591960 dus in september as. nog geopend kan worden. VRIJDAG RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt vrijdagavond om kwart over acht in het gemeentehuis bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Beëdiging "en installatie van mevr. A. de Waal MalefytSpruyt als opvolgster van de heer H. A. Korthals: wijziging reinigingsrechten; aangaan vaste geld lening van f. 112.900; uitkering huur- compensatie; voorlopige vaststelling be- drijfsrekeningen en gemeenterekeningen 1957; wijziging gemeenschappelijke re geling ziektekostenvoorziening voor ambtenaren: vaststelling bezoldigings regeling 1959; beschikbaarstelling kre diet voor de aanleg van beplanting by nieuwe lokalen chr. u.l.o.; aangaan nieuwe overeenkomst met Leiden inzake levering van gas; vaststelling destruc tieverordening; vaststelling uitbrei dingsplan in onderdelen „Adegeest" en tot het nemen van een beslissing om trent het daartegen ingebrachte be zwaar; verkoop van in de Vlietwijk gelegen bouwgrond in verband met de toepassing van het besluit bevordering eigen-woningbezit; voorziening in vaca tures in diverse raadscommissies. WASSENAAR Tot wederdienst bereid R.-K. JONGEREN SPELEN TONEEL De Toneelgroep van de R.-K. Jonge ren voerde gisteravond in het Vereni gingsgebouw het blijspel „Tot weder dienst bereid" op. De geschiedenis van een welgestelde jongeman (Ad. Hooge- veen), die plotseling de stiefvader wordt van een vlotte en lieve, maar wat on beschaafde jongedame (Riet Graus) en bovendien nog een ruwe zeebonk in huis krUgt (Gerard van der Holst), heeft de volle zaal een vroiyke avond bezorgd. Dat de komst van dit tweetal opschud ding veroorzaakt in het huis, waarin een bazige en nauwgezette huishoudster (Riet van der Holst) de scepter zwaait en bij de verloofde van de jonge stief vader (Betty Sohröder), zyn a.s. schoon- I moeder (Gerda Voordover) en a.s. zwa- i ger (Leo v. d. IJssel) laat zich begrijpen. Er volgde vanzelfsprekend een gelukkig slot. De klucht werd door de tonelisten Trix de Smit, Martien van Vliet en Wim Telling speelden in de overige rollen onder leiding van Jos Molen kamp vlot over het voetlicht gebracht. Na afloop was er gelegenheid tot dansen op muziek onder leiding van Marius de Smit. JAARVERSLAG UW Uit het jaarverslag over 1958 van de afdeling Wassenaar van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die ruim 130 leden telt, blijkt, dat vooral aan het be- jaardenwerk veel aandacht is besteed. De bejaardensociëteiten van de UW in het Kerkehout en in het Dorp mochten zich ook dit jaar weer in een grote be langstelling verheugen. Voor bejaarden, die niet meer alleen naar de sociëteits middagen konden komen, werd een autodienst ingesteld, terwijl bejaarden, die in het geheel niet meer buitenshuis komen, van tijd tot tijd tihuis bezocht worden. De bezoekers van de sociëteits middagen hebben ijverig gebreid voor bejaarde gerepatrieerden uit Indonesië. Sinds enkele maanden worden in twee rusthuizen handenarbeidcursussen ge geven. Voor het oprichten van een knutselclub voor bejaarden bestond ech ter niet voldoende belangstelling. De UVV-afdeling verzorgde de Was- senaarse collecte voor de reumabestrij ding en de verkoop van kinderpostzegels Er werd verder medewerking aan ver schillende andere collecten verleend. Ook namen UW-dames deel aan het welfarewerk van het Rode Kruis. Dezer dagen was het 25 jaar gele den. dat de Hei-vormde Damesclub Ora et Labora werd opgericht. Op woens dagavond 28 januari zal dit jubileum in besloten kring worden herdacht. ZOETERWOUDE Hervormde gemeente heeft financiële zorgen Dezer dagen hield de hervormde ge meente een vergadering met haar leden. Ds. Hoogendijk opende deze bijeenkomst met schriftlezing en gebed. Na een in leiding door de voorzitter werden ver kiezingen gehouden voor drie notabelen. De heer T. Rijnsburger jr., die aftre dend was, werd bij acclamatie herkozen. De heer C. Zwanenburg had de wens te kennen gegeven niet meer voor een her benoeming in aanmerking te willen ko men. In zyn plaats werd gekozen de heer F. v. d. Loo F. G.zn. en in de va cature N. Minnaard de heer C. Visser. Beide heren namen hun benoeming aan. De president kerkvoogd heette de nieuwe notabelen welkom in het college en wees op het nut van een vaste staf van medewerkers in het kerkwerk. De afge- tredenen werd dank gebracht voor het geen zy als notabel voor de gemeente hebben betekend. Na de pauze bracht de diaconie verslag uit over 1958 bij monde van de heer H. H. v. Kapel. 1958 is, al dus spreker, voor de diaconie financieel gezien een ongunstig jaar geweest. Er zal vermoedelijk een tekort zijn op de rekening van pl.m. f1000.—Bij monde van de president kerkvoogd werd verslag uitgebracht over 1958 van de kerk voogdij. Spreker mocht constateren, dat 1958 voor de kerkvoogdij een financieel gunstig jaar was geweest, hoewel voor de toekomst nog grote zorgen blijven. Als de financiële afwikkeling van zaken met het ministerie gunstig verlopen, zal er in verband met de restauratie van de kerk nog een schuld overblijven van pl.m. f35.000—. In verband met de financiële positie der kerk. vroeg de voorzitter de gemeente trouw te blyven ook in offervaardigheid. BEURSOVERZICHT Vaste markt AMSTERDAM, 26 januari Onder leiding van Kon. Olie was de markt tendentie vanmiddag, vooral voor de internationale waarden, aan de vaste kant. Er was vraag voor Duitse reke ning, in het bijzonder voor de olie aandelen.. Nu Wall Street weer belang stelling toont voor Kon. Olie, durfde de arbitrage de stukken voor te kopen met de bedoeling in Wall Street een winstje te kunnen meenemen. Na een opening op f. 189 daalde de koers tot f. 187.60; tegen het einde van de beurs werd weer f. 188 gedaan. De koerswinst t.o.v. vrijdag j.l. bedroeg bijna f. 3. waarvan bijna f. 2.boven pariteit Amerika. Philips werd uit de markt ge nomen op 497en boekte een winst van ruim 7 punten. Unilever op 481 Ministers Verdrag van Bagdad bijeen President Mohammed Ajoeb Chan van Pakistan heeft hedenochtend te Karatsji de zesde bijeenkomst van de raad van ministers van het Pact van Bagdad geopend. Hy zei in zijn ope ningstoespraak, dat samenwerking tus sen kleine landen noodzakelijk is voor hun defensie wegens de grote militaire macht van de grote mogendheden en de hoge kosten van bewapening Een van de belangrijkste problemen voor de mi nisters is de herziening van het defen siestelsel in het Midden-Oosten na de revolutie in Irak in juli van het vorige jaar. Irak is juridisch nog wel lid van het bondgenootschap, maar het houdt zich passief. De leiders van de afvaardigingen zijn: de Britse minister van Defensie Sandys, de Turkse minister-president Menderes. de Perzische minister-presi dent Eghbal en de Pakistaanse minister van Binnenlandse Zaken, luit-generaal Chalid Sjeich. De Amerikaanse plaats vervangende onderminister van Buiten landse Zaken Henderson zal de Verenig de Staten, die geen volledig lid van het bondgenootschap zijn, vertegenwoor digen. President Eisenhower heeft in een boodschap aan de conferentie verklaard, dat deze verdragsorganisatie een be langrijke bijdrage levert aan de wereld vrede. De president zond zijn beste wensen voor het welslagen van de con ferentie. De voorzitter van de commissie van de Europese Economische Ge meenschap. prof. dr. Walter Hall- stein (rechts) voerde het woord tijdens het jaarlijkse diner van de Buitenlandse Persveremging in Den Haag. Links minister Luns. in het midden de heer H. M. Bleich voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging. avanceerden circa 4 punten. Aku lag gevraagd op het gunstige bericht, dat de dochteronderneming de American Enka de William Brand and Company (Connecticut) heeft aangekocht. Op een prijs van 293 boekten de aandelen een winst van ruim 6 punten. KLM lag goed en werd op f. 125 if. 121.20) geadviseerd. Voor de Scheepvaarthoek kwam wat publieke vraag los, waarvan vooral Hol- land-Amerika Lijn, plus 4, Scheepvaart unie en Kon. Boot, plus 2, profiteerden. Van de leidende cultures bleven HVA's vast, terwijl in Deli winst werd geno men. waardoor de certificaten ruim f. 1.beneden vrydag j.l. noteerden. In de Staatsfondsenhoek was alleen een levendige affaire by opening op prijzen, die merendeels boven die van de vorige slotkoersen uitkwamen. In de converteerbare obligaties en aandelen van Bührmann's Papier werd alleen een biedprijs opgegeven. Het con cern lost de converteerbare obligaties vervroegd af waardoor voor aandeelhou ders, ook voor de nieuwe aandelen uit de conversie, een 20% agiobonus over blijft, plus een dividend van 16% (v.J. 16%,, waarvan 10 naar keuze in aan delen). De converteerbare obligaties noteerden 165 bieden (140) en de aan delen 380 bieden (335). Aandelen textiel fabrieken Ten Cate werden 5 punten hoger geadviseerd, omdat de maatschap pij een nieuwe automaatweverij in ge bruik heeft genomen. Aandelen Hooi- meyer werden een paar punten hoger geadviseerd op de uitbreiding van de belangensfeer. WISSELKOERSEN Londen 10.59—10.59%New York 3.76%— 3.77%; Montreal 3.89%—3.89%; Parys 76.85—76.95; Brussel 7.54%— 7.58%Frankfort 90.26—90.31; Stock holm 72.8514—72.90%; Zürich 87.42%— 87.47%; Milaan 60.66%— 60.71%; Ko penhagen 54.67%—54.72%; Oslo 52.88% —52.93%; Wenen 14.53%—14.54%An kara 3.76343.77%Praag 52.84—52.94| Lissabon 13.20—13.21%. Beurs van Amsterdam Maandag 26 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 99% 99% Ned. '53 334 93%B 93% Grootboek obl. 3% 80 60% Ned. '47 3% (3) 92A 91% Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92y4 92% Ned. '48 3% 87 87 Ned. '54 3% 89 88% Ned '55 I 3% 88% 88A Ned '55 II 3% 89 89 Ned *37 3 88% 88,T» Dollarlng '47 3 9234 92% Investeringscert. 3 96% 96ft Ned. 62-64 3 96%L 96,V Cert. NWS 2% 60% 60% Indië '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 88 Ned W.B 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 39% Nat. Handelsbank *49 150% Ned. Handelmy200% 201% Amst. Rubber 9°% 967£ H.V.A149 U Java Cult253* 25% Senembah129 j29% Vorstenlanden10% A.K.U286% 293 Berkel's Patent (v.) 239 Calvé Delft cert440 445 Deli My .en (Ver.) 157.30 156 75 Kon Pap. v. Gelder 220 225 Hoogovens cet352 355 Miiller en Co. N.B 300% 30m Ned. Kabelfabr339 343 Philips 4 90'% 497% Philips pref212% 218Vz Unilever 477% 478% Wilton Feyenoord 210 2i3 Biliton 2de r218 236 Dordtse Olie gew. 751% 754% Kon. Petr <f.20.-) 186.— 139 idem (50 f 20.—185.25 187.95 Holl Amer lyn 166% 172 Java China Paket 136% 136% K.LM121.20 125 Kon Ned Stmv My 161% 163 Kon Paket My 12734 128% Stoomvaart My Ned 167 170 Nievelt Goudr cert 132 134% v Ommeren cert 246 248 Kon Rott Lloyd 147% 149 Ned Scheepv Unie 141% 142% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 9334 94% idem '48 (3%) 93% 94% R'dam '52-1 (4%) 9834 98%L Idem '37 I-HI (3%) 94% idem *38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (6%) 105% 106 id. N W B '52 (4%) 97fj 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 99 98% A'dam "51 2% 90% 89% A'dam '56 I 2% 89% 88 A'dam *56 H 2% 99 97 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 85% 85% Den Haag '52 I 2% 95 94 Idem II 2% 94% R'dam '52 I 2% 94% 94% L Idem n 2% 98 Idem '57 2% 109% 104 L Utrecht '52 2% 95% 95L Z.-Holl 1957 2% 107% 103 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 397 399 Amst. Bank 273 272% H.B.U eert 230 22934 Rott Bank 234% 235% Twentsche Bank 205 206 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 288 28434 Borneo Sum. H. My 5234 53 Ned. G. en Sp. fabr 265 273 Kon. Ned. Grofsm 128% 130% Internatio103 104% Rott. Droogdok My. 593 598 Sikkens Lakfabr *53 4 84 485 Tieleman en Dros 9% 9% Ned. My Walv.vrt. 89% 8934 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% 0 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30fg 31-& Intern. Nickel87% 87% Anaconda 65% 66^ Bethlehem Steel51% 52% Cities Service 63% 65 General Motors 50 50A Kennecott102% 103% Republic Steel 73% 72% Shell Oil 84% 8334 Union Pacific 3534 35 H Un States Steel 95% 96% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 23/1 Edelmet Kon AA 65GB 66 Pref w.a idem 67 Electrolas B 325GB 325%GB Holl Constructie 345GB Ing Dur v Bouwnyv 182 179% ld. Vi dlv 1958 175B 172 Int Kunststof! Ind 46% 46 Leidsche Wolspinn 224 - Ver Touwfa brieken 210 Wernink's Betonm 110 110%G Van Wyk Tetiel 66340B 69GB Zaalberg 112% B 112%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9