Dr. W. Drees sprak in Benthuizen NOG GEEN BESLISSING OVER DE ARBEIDSTIJDVERKORTING Kerkelijk Leven Prof. Zijlstra kritiseert scherp de houding van prof. Oud R®g' Samenwerking der partijen nodig MAANDAG 26 JANUARI 1959 Het verenigingsgebouw te Benthuizen was zaterdagavond overvol met belangstellenden en leden uit de verre omgeving, toen de voor zitter van de streekfederatie Centrum" van de Partij van de Arbeid, de heer F. Boelema uit Voorburg, een inleidend woord sprak en een speciaal welkom toeriep aan dr. W. Drees, die de politieke situatie in ons land en de komende verkiezingen wilde behandelen. Dr. Drees wees erop, dat Nederland thans voor het eerst na de oorlog voor abnormale verkiezingen staat. Het zou in feite 1960 zijn geweest, ware er geen kink in de kabel gekomen. Het is dan voor het eerst na 1945, dat de Partij van de Arbeid, geen deel uitmakende van de regering, voor nieuwe verkiezingen staat. Toen in 1945 Nederland moest worden opgericht, hebben vrienden gezegd, dat de eerste ploeg daaraan kapot zou gaan, omdat het een schier onmenselijke taak was om onder uitermate moeilijke omstandigheden een zeer grote verant woordelijkheid te aanvaarden. Spreker heeft het als zijn taak gezien om gedurende de jaren 1948—1958 samenwerking te bevorderen. Die samenwerking was zeer wel mogelijk. Herinneringen aan de ellende in de crisisjaren 1930 en de onvruchtbaarheid van de politieke strijd deden de ge dachte levendig worden naar de nood zakelijkheid van vernieuwing der maat schappelijke verhoudingen, de klassen en de staatkundige partij formatie. De verzuiling is namelijk in geen enkel land ter wereld zo erg als in Nederland. De Partij van de Arbeid trachtte ver nieuwing te brengen door een samen bundeling van verschillende partijen en door een maatschappelijke verbreding. LANDBOUWBELEID. Het dertienjarig landbouwbeleid on der socialistische leiding van dr. Mans- holt en dr. Vondeling heeft goede resul taten voor het platteland tot gevolg ge had. Ten opzichte van de ruilverkave ling is een meer-jarenplan opgesteld door een niet-politieke commissie. Het standpunt van de Partij van de Arbeid, dat spoedige verbetering van de cul tuurgrond en van de agrarische bedrij ven noddg is, wordt in dat rapport vol ledig onderschreven. Het rapport stelt onomwonden, dat de toestand van de landbouw in tal van gebieden, wat ver kaveling en uitrusting betreft, niet gun stig is. De P. v. d. A. heeft bij voortdu ring geijverd voor de vergroting van het kleine bedrijf door gebruik te maken van de nieuwe IJsselmeergronden. De confessionele partijen hebben echter tot op heden met de V.V.D. iedere moge lijkheid tot het voeren van een actief structuurbeleid uit de agrarische wet geving weten te weren. De P. v. a. A. zal er nimmer aan meewerken om de kleine boeren op te ruimen. Integen deel, de boer op een gezond bedrijf moet een verzekerd bestaan en een behoorlijk inkomen in verhouding tot de geleverde prestaties hebben, óók voor het onder gane risico. Daarnaast mag industriële ontwikke ling in een land als het onze met een zeer snel groeiende bevolking niet wor den tegengehouden. Doch daaraan zit vast het vraagstuk van verdreven boe ren en tuinders, dat slechts kan worden opgelost door beschikbaarstelling van prima vervangende bedrijven. De voorstelling van KVP, VVD, AR en CHU, als zou méér kunnen worden gedaan voor de gepensioneerden, leraren onderwijzers, ambtenaren en anderen, terwijl de belastingen drastisch zouden worden verlaagd, is dan ook niet als realiteit te nemen. Toen wjj het amendement-Lucas onaanvaardbaar noemden, wisten wij het risico te nemen in het ongelijk te worden gesteld. Waarom heeft de meerderheid, die zich in de Kamer aftekende, dan geen kabinet gevormd met de heer Lucas als minister van financiën, dan had hij kunnen laten zien, hoe men met meer uitgaven en minder inkomsten de P. v. d. A. in het ongelijk kon stellen. Dr. Drees achtte de tijd gekomen voor een belasting op de kapitaalwinsten en op dr win sten door stijging van de koersen; verhoging van de successiebelasting op de zeer grote vermogens zal eveneens op zijn plaats zijn. EEN MINDERHEID. Er is geschreven over de zegen, na 13 jaar van een „rood schrikbewind" te zijn verlost. De P. v. d. A. is echter in alle kabinetten in de minderheid ge weest. Hoe heeft de P. v. d. A. dan een rood schrikbewind kunnen voeren? In dien dit het geval zou zijn geweest, wa ren de niet-P. v. d. A.-ministers geen knip voor de neus waard gebleken. Er zijn in de afgelopen 13 jaren geen spe- cifiek-socialistische wensen tot uitvoe ring gekomen. Wat men heeft bereikt als minderheid, is gekomen omdat óók de wensen van anderen in die rich ting gingen. De P. v. d. A. heeft dan ook nimmer overwicht gehad. In de terugblik wees dr. Drees erop, dat het Nederlandse volk na de bevrij ding tegen een ontzaglijke achter stand aankeek. Nederland was zwaarder verwoest dan welk land ook en boven dien acht maanden later bevrijd. In het algemeen heeft het herstel in ons land zich op merkwaardige wijze voltrokken en er is gelegenheid geschapen om de produktie te hervatten. Als grootste nood is gebleven de woningnood, on danks dat er meer dan ooit is en wordt gebouwd. SAMENWERKING NODIG. In ons land is samenwerking der partijen noodzaak. Vroeger was het de liberale concentratie of de coalitie. In de toekomst is een liberale meerder heid niet meer te wachten. In eigen kring zijn de bekende compromissen tot stand gekomen. De Staakundig Gereformeerde Partij heeft in Benthuizen een vrij grote aan hang, doch landelijk heeft de S.G.P. slechts een gemiddelde van 2%. De S.G.P.-wijze van optreden is echter vol komen onvruchtbaar. De S.G.P. staat dan ook in wezen geheel aan de kant en van een reële invloed zal dan ook nimmer sprake kunnen zijn. Eén moment is ons land de grens van het „zich kunnen veroorloven" over schreden. Dit mocht niet van lange duur zijn. De totale uitgaven van het verbruiksleven, gemeente, provincie en rijk waren te hoog en de deviezenreser ves vloeiden weg. Bezuiniging net als in Colijn's periode volgde, doch men noem de het anders. De bestedingsbeperking volgde en dr. Drees wees er met nadruk op, dat men Dr. W. DREES wordt hartelijk gehuldigd (Foto Leidsch Dagblad) wist, dat hetgeen men zou doen, op grote weerzin zou stuiten en dit heeft veel mensen tegen de P. v. d. A. doen ageren. Op tijd werd gestopt en het is niet erg .dat dit eens is gebeurd. Uit gebreid werden de oorzaken van het conflict met de Kamer uiteengezet. Dr. Drees was zich volkomen be wust dat er zeker dingen zijn in ons huidige staatsbestel welke voor ver betering vatbaar zijn. Op zichzelf achtte spreker het wenselijk, dat de P. v. d. A. ook na 12 maart weer zal deelnemen aan de regering, doch mocht de P. v. d. A. in de oppositie worden gedrongen, dan zal zij even eens sterk moeten zijn. Wat er echter moge gebeuren, aldus dr. Drees, ik hoop van harte, dat het beleid, dat in de afgelopen na-oor)ogse jaren is gevoerd, in wezen niet zal wór den aangetast. Voor bepaalde belasting verlagingen zal de nodige ruimte moe ten worden gemaakt. HULDIGING. Hierna werd dr. Drees gehuldigd. Ge wezen werd op de grote belangstelling voor deze bijeenkomst, hetgeen een blijk van sympathie was voor hem, die, na enkele jaren minister van sociale zaken te zijn geweest gedurende meer dan 10 jaar in de functie van minis ter-president als kapitein van het schip van staat met beleid Nederland heeft geregeerd. De naam Drees is in de loop der jaren voor elke Nederlander een begrip ge worden, omdat dit begrip synoniem is met een der grootste strijders voor de economisoh-zwakkeren, in het bijzonder de ouden van dagen. Daarom werd dr. Drees dank ge bracht voor hetgeen hjj in het belang van het land voor het Nedeilandse volk heeft gedaan. Thans is er defi nitief een streep onder de politieke loopbaan van dr. Drees gezet en daar om werd hem van harte toegewenst, dat hij, mèt mevr. Drees, van terzijde nog talrijke jaren het maatschappe lijk leven in een welvarend Nederland zal mogen gadeslaan. Vervolgens boden de heren L. Kor- bijn en W. Mets aan dr. Drees een enorme bloemenmand aan. Spoed gevraagd met algemeen S.E.R.-advies De Sociaal-Economische Raad heeft, zoals bekend is, op 11 juli 1958 aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid advies uitgebracht inzake het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i., prof. dr. L. J. M. Beel, heeft zich thans met een brief tot de Raad gericht, waarin hij erop wijst, dat het vorige kabinet niet meer is toe gekomen aan het bepalen van een standpunt ten aanzien van het door de Raad uitgebrachte advies over de ar beidstijdverkorting, met name wat be treft het vaststellen van het tijdstip waarop een aanvang zou kunnen wor den gemaakt met de door de Raad aan bevolen geleidelijke invoering van de verkorting. Hoewel de regering van oordeel is, aldus dr. Beel verder, dat een beslis sing inzake een eerste bescheiden stap niet naar een verre toekomst kan worden verschoven, doch dat zij haar standpunt in deze op korte termijn zal hebben te bepalen, zo is zij tevens van mening, dat het nemen van een op zich zelf staande beslissing thans niet op haar plaats zou zijn, nu de SER zich inmiddels, naar aanleiding van het nadien tot hem gerichte ver zoek om advies inzake consumenten subsidies en huurprijzen, heeft gezet tot een breed opgezette studie der sociaal-economische mogelijkheden. Beslissingen om reeds nu over te gaan tot een verkorting van de arbeidsduur zouden wegens de daarmede gepaard gaande gevolgen voor de loonkosten en produktie vooruitlopen op de resultaten van dit onderzoek, zo deelt dr. Beel verder aan de SER mede. De regering is ervan overtuigd, dat deze opvatting door de SER kan worden gedeeld. Zij verwacht, dat in het komende advies inzake het te voeren sociaal-econo mische beleid de naar 'sRaads oordeel passende plaats zal worden ingeruimd voor het maken van een begin met de geleidelijke invoering van een kortere arbeidsduur, indien deze kan worden gerangschikt onder de binnen afzien bare tijd voor verwezenlijking in aan merking komende sociale verbeteringen. Het vorenstaande, aldus dr. Beel, on derstreept ten overvloede de spoedeisen de aard van het in voorbereiding zijnde algemene advies. De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de Raad wegen zou weten te vinden om dat advies op een eerder tijdstip uit te bren gen dan de door hem genoemde streef datum, aldus besluit minister Beel. Het dagelijkse bestuur van de Sociaal- Economische Raad heeft van dit schrij ven kennis genomen en de brief in han den gesteld van de commissie ontwik keling nationale economie. Deze com missie bereidt zoals men weet, het ad vies voor inzake het sociaal-economische beleid in breed verband. Deze commis sie zal deze brief dus bij haar verdere beraadslagingen in studie nemen ten einde daarover t.z.t. te adviseren aan de SER. Aanleg verbindingsstraat in Alphen aanbesteed Vanmorgen is in het gemeentehuis te Alphen aanbesteed de aanleg van een verbindingsstraat tussen de Stuyvesant- laan naar de Hoorn oostelijk van het vogelpark Avifauna. Er werden 24 bil jetten als volgt ingeleverd: G. Hulsebosch, Bloemendaal f44.000, L. P. van der Geer, Leiden f42.900. Fa. Visser en van Hees. Utrecht, f41.900, Fa. Koster en Visser. Waddinxveen f41.000, A. Roele, Edam f40.600, A. de Rooy, Boskoop f40.500, C. A. Langeveld, Al phen f39.890, N.V. Van Splunder, Rid derkerk f 39.800. D. de Rooy. Badhoeve dorp f39.500, Gebr. De Kwaasteniet, Gouderak f 39.000, N. Overöevest, Zoe- terwoude f 38.900. W. Hennipman, Lei derdorp f 38.750, Trio, Woerden f 38 600, Gebr. J. van Wieringen. Alphen f38.100, Gebr. Schouls. Leiden f37.970, Visser's Wegenbouw, Sassenheim f 37.900. Fa. Visser en Zn., Wassenaar f 37.600, H. Za- nen, Bergambacht f37.136. A. van der Voorde. Amstelveen f37.000, A. Oudenes Alphen f37.000. De Oude en De Jonge, Zierikzee f36.724 J. Mens. Lisse f3C400, De Vries en Loeve, Delft f 36135, A. Th. Stuifzand, Leiden f35.725,—. De gunning le aangehouden. Dronken man deed overval op meisje „Ik moet je doden! (Speciale berichtgeving) Een gil van angst en pijn klonk gis ternacht van een zolderverdieping, er gens in de Nieuwe Boteringestraat in Groningen. De kreet ontwrong zich aan een dichtgeknepen keel van een 24-jarig meisje naast haar stond een half dron ken man, die tussen zijn tanden door fluisterde: „Ik moet je dood maken, want je mag me niet herkennen". De door de gil ontwaakte vader van het meisje snelde in doodsangst naar de slaapkamer van zijn dochter. De on bekende man liet haar keel los, maar de bruut zag geen kans tot ontvluchten meer. De vader wist hem in bedwang te houden. De politie werd gebeld. De moordzuchtige indringer was een 28- jarige machinist, die verklaarde drin gend geld nodig te hebben ommeer jenever te kopen. De niets ontziende machinist is on danks zijn staat van dronkenschap bij het binnendringen van 'het huis zeer omzichtig tewerk gegaan. Hij kwam door de schuttingdeur achter het huis op het erf, drukte vervolgens aan de achter zijde van het huis een ruit in en had toen nog slechts de sleutel in het slot om te draaien. Zonder dat een der huisge noten zijn aanwezigheid opmerkte, slaagde hij erin, de zolderverdieping te bereiken, waar hij de dochter des huizes slapende aantrof. De lafaard pakte een hard voorwerp en sloeg daarmee met zo veel kracht plotseling op het hoofd van het meisje, dat een gapende wond bo ven haar linker oog ontstond'. Het meisje zag haar aanvaller naast haar staan. Onmiddellijk greep de kerel de weer loze dochter bij de keel om haar te wurgen. De aanstormende politie-agenten had den dank zij het ingrijpen van de vader, de man slechts in te rekenen. Hiij werd ingesloten en zal waarschijnlijk voor de officier van Justitie worden geleid. De GGD bracht het gewonde meisje voor onderzoek naar het Academisch Zieken huis. Passender behuixing voor Nederlandse emigranten Robert S. McCollum. plaatsvervangend directeur van het „Bureau of security and sonsular affairs", dat onder het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken ressorteert heeft zaterdag in Den Haag besprekingen gevoerd met de minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, met mr. ir. B. W. Haveman, com missaris voor de Emigratie, met mr. J. A. U. M. van Grevensteun, directeur van de Nederlandse Emigratiedienst en met vertegenwoordigers van particuliere emigratiebureaux. Onderwerp van bespreking, was o.m. een lening ter grootte van 3 miljoen dollar, die door het Amerikaanse „De velopment Loan Fund" ter beschikking is gesteld van de Nederlandse regering, teneinde de Nederlanders behulpzaam te zijn bij het verschaffen van een passen der behuizing voor Nederlandse emi granten in Australië. Met dit program ma wordt het belang van de emigratie uit Nederland erkend en de nadruk ge legd op de noodzaak om pas aangeko men emigranten aan een woning te helpen, zodat zij gemakkelijker kunnen worden opgenomen in de samenleving van het land, waar zij zich gevestigd hebben. Tevens zal Nederland een bedrag ont vangen van het "Development Loan Fund" ten behoeve van de vestiging van Nederlanders in Holambra in Brazilië, bestemd voor het verschaffen van nieu we en betere huisvesting, zodat Holam bra meer Nederlandse emigranten kan ontvangen. Naar verluidt is het Holambra-project een vestigingsprogramma, dat met groot succes is bekroond en de Verenigde Sta ten zullen, aldus de heer McCollum. gaarne medewerken om de emigratie naar dat gebied te bevorderen Stichting van de Arbeid blijft voorlopig De Stichting van de Arbeid zal juri disch voorshands moeten blyven bestaan als zelfstandig rechtsperoon. Dit is noodzakelijk met het oog op het feit dat er een looncommissie van de Stich ting van de Arbeid is, die haar secreta riaat reeds bij de Sociaal-Economische Raad heeft. De werkzaamheden van de Stichting van de Arbeid, die toch al weinig om vangrijk meer waren, zullen nog verder worden ingekrompen tegen 1 april a.s. De nog lopende zaken van de Stichting van de Arbeid zullen, naar in het voor nemen ligt, worden verzorgd door het secretariaat van de Sociaal-Economische Raad, zoals dit al geschiedt met betrek king tot de werkzaamheden van het secretariaat van de looncommissie van de stichting. Als te zijner tijd een nieuwe loonwet in werking zou treden, waarover de SER in 1955 een advies heeft uitgebracht, zou de Stichting van de Arbeid kunnen worden opgeheven. Commissie goede diensten C.A.O. grafisch bedrijf Op verzoek van de grafische werkge vers- en werknemersorganisaties hebben prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (kroonlid van de SER) en de heren T. J. Twynstra en W. F. van Tilburg, resp. voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers en secretaris van het NVV en eveneens lid van het SER, zich als personen bereid verklaard tezamen een commissie van „goede diensten" te vormen om uit de impasse te geraken in de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor het grafisch bedrijf. Ssdert 1 novemver 1958 is er een contraotloze periode in deze bedrijfstak. Het knel punt in de onderhandelingen is de wens van werknemerszijde tot invoering van de vijfdaagse werkweek. NED. HT3RV. KERK Bedankt voor Zoetermeer (2de pred.- pl.) A. Klein Kranenburg te Hilversum; voor Streefkerk J. Wieman te Oudewater. Benoemd tot hulpprediker te Tlel G. H. Bosch, hulpprediker te Akker- en Mur- merwoude. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Anna Jacobapolder W. Haverkamp, kand. te Kampen, die be dankte voor Dussen, Godillnze, Hameien en voor Ten Post (Gron.). Bedankt voor 's - Gravenhage - oost (vac. F. E. Hoekstra) en voor Utreoht-oost (vac. H. W. H. van Andel) J. Wilschut te Zeist. BAPTISTEN GEMEENTEN Fins-Russische ijs eindelijk gebroken President Kekkonen van Finland heeft zondag, na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie in een radio- en televi sierede verklaard, dat de crisis in de Fins-Russische betrekkingen veel die per was geweest dan de Finnen dach ten. Het ijs is nu echter gebroken, zei hij, en hij achtte zich gelukkig dat de crisis zo snel was overwonnen. Kekkonen, die besprekingen heeft ge voerd met premier Kroesjtsjef en de Sovjetrussische minister van Buiten landse Zaken Gromyko, deelde mede dat de Sovjet-Unie spoedig een nieu we ambassadeur in Helsinki zal be noemen. De president legde er de nadruk op, dat Finland het meeste profijt (rekt van de vriendschappelijke betrekkin gen met de Sovjet-Unie. De Sovjet- Unie eist niets dat onze neutraliteit of betrekkingen met het Westen na delig kan beïnvloeden, zei hij. Jeugdige overvallers gaven geld (40 cent) terug De Rotterdamse politie heeft gis teravond vier jongens van 16 tot 18 jaar oud, aangehouden. Zij hadden eerder op de avond op de Leuvebrug getracht een 43-jarigc sleepbootkapi tein van zijn geld te beroven. De kapitein werd opeens door het viertal omsingeld. Ze vroegen hem zijn geld af te geven, hetgeen hij weigerde. Ze pakten hem toen beet. Een van de vier ging hem fouilleren ondanks het feit dat de kapitein zich hevig verweer de. Hij had slechts 40 cent bij zich, het geen ze zo weinig vonden dat hij het terug kreeg. Toen gingen ze er'van door. Direct alarmeerde de kapitein cle po litie. In de buurt reed een radiowagen die naar hem toegestuurd werd en hem werd gevraagd mee te rijden. Na enige tijd zag de kapitein zijn belagers lopen. Ze werden toen gepakt. Daar de politie vermoedt dat ze meer van dergelijke feiten op hun kerfstok hebben, wordit het onderzoek voortgezet. A.R. Deputatenvergadering „Socialisten oefenen in Kamer terreur uit" Ook de lijsttrekker van de AR-party, prof. J. Zijlstra, ziet een brede-basis- kabinet niet als ideaal. Dit zei hij zaterdagmiddag op de deputatenvergadering van de AR-partij, die in Utrecht is gehouden. Kritiek oefende prof. Zylstra op prof. Oud, die zich volgens hem de laatste tyd als groot anti-socialist op de borst klopt. Prof. Oud, zo zei hy, heeft de P. v. d. A. destijds mede opgericht en een zekere bescheidenheid zou hem beter passen. „Wie op prof. Oud leunt, leunt een op een gebroken rietstaf", zei prof. Zijlstra, die de leus van de VVD-politiek onwaarachtig noemde. Hy zei waardering te kunnen hebben voor een principieel liberalisme, maar hetgeen prof. Oud introduceert, is vol gens hem, principieel opportunisme. Het streven van de AR-party is, aldus prof. Zylstra, gericht op een christelyke po litiek door een christelyk kabinet. Te vens, aldus spreker, is het Nederlandse volk voorgehouden, dat zonder de P. v. d. A. geen sociale politiek te voeren is. Dit wil de AR-party nu eens met de daad logenstraffen in samenwerking met een goed team in het kabinet. De AR-party, aldus prof. Zylstra, vreest de oppositie niet, noch van de P.v. d.A., noch die van de VVD. De voorzitter van de AR Tweede Kamerfractie, dr. Bruins Slot noemde het optreden van de socialisten in de Kamer een terreuruitoefening. De rechtse ministers, aldus dr. Bruins Slot, zyn niet voor deze terreur ge zwicht, in tegenstelling tot de socia listische bewindslieden. De socialis tische ministers, zo zei hij, zijn de zetbazen van hun party, de AR-minis- ters daarentegen, dienaren der Kroon. Wy wensen geen ministers, die de Kamer ringeloren en het onaanvaard- Tientallen baby's in Melbourne door hitte gestorven Ziekenhuizen in Melbourne hebben via de radio uitgezonden dringende op roepen om luchtverversingsinstallaties beschikbaar te stellen nu weer een baby door de hitte is bezweken en het leven van tientallen anderen in gevaar is. Se dert het intreden van de hittegolf een week geleden zyn 21 baby's door de hitte gestorven. In Victoria in het gehucht Club Ter race, circa 190 km van Melbourne, woedt een bosbrand. Ook in andere delen van Victoria en in enkele gebieden van Nieuw-Zuid-Wales komen berichten over branden binnen. Er worden temperatu ren gemeten van 100 graden Fahrenheit. Ongeveer 1600 km noordelyker, in noordeiyk Nieuw-Zuid-Wales, zyn nog steeds duizenden gestranden in het door overstrmpming getroffen Grafton, waar tweehonderd huizen onder water staan. ;ering-Fanfani biedt ontslag aan De Italiaanse regering-Fanfani heeft hedenochtend haar ontslag aangeboden, zo heeft de minister van Financiën, Preti, meegedeeld. De regering-Fanfani, een coalitie-kabinet van christen- en sociaal-democraten is zeven maanden aan het bewind geweest. Fanfani bood president Gronchi het ontslag van zijn regering aan na een kabinetsvergadering. De crisis in de Ita liaanse regering werd verscherpt toen conservatieve christen-democraten uiting gaven aan hun vrees voor een zwenking naar links van Fanfani. Giuseppe Pella, een vooraanstaand lid van de christen-democratische party, verklaarde zondag op een byeenkomst in Rome dat de christen-democraten een „politiek van het centrum" moeten voeren en zich hermetisch moeten af sluiten van de (linkse) Nenni-socialisten. Cubaanse regering trek? aantal vrijgeleiden in De Cubaanse minister van Buiten landse Zaken, Agramonte, deelde zon dag op een persconferentie mede, dat verscheidene vry geleiden voor aanhan gers van Batista, die in buitenlandse ambassades te Havanna asiel hadden gezocht, waren ingetrokken omdat nader gebleken was, dat velen zich aan „ge wone misdaden" hadden schuldig ge maakt. De betrokkenen waren even voor hun vertrek op het vliegveld ge arresteerd. Een comité van vyf diplomaten de pauselyke nuntius en de ambassadeurs van Spanje, Argentinië, Brazilië en Chili had daarop tegenover Agra monte uitdrukking gegeven aan het vaste voornemen van het corps diplo matique om het recht op politiek asiel te verdedigen. Als de vry geleiden een maal verleend waren, had men de vluchtelingen ook moeten laten gaan, aldus het comité. De Cubaanse regering verklaarde later elk geval op zich zelf te willen beoordelen en onderscheid te willen maken tussen politieke en gewone misdaden. De Cubaanse regering heeft tot dus ver geld, waardepapieren en ander bezit van ex-president Batista en zyn volge lingen ter waarde van 95 miljoen gulden im beslag genomen, aldus is zaterdag officieel te Havanna bekend gemaakt. Het Militaire Hooggerechtshof van Cuba heeft zich bereid verklaard, de zaak tegen majoor Jesus Sosa Blanco, die donderdag wegens oorlogsmisdaden ter dood werd veroordeeld, in hoger beroep te behandelen. baar uitspreken als dat in hun kraam te pas komt. Ook moet het niet zo zyn dat de Kamer de minister ringeloort, aldus dr. Bruins Slot, die in dit verband de aandacht vestigde op de noodzake- lykheid van een zelfstandige regering naast een zelfstandige Staten Generaal. Vry wel de gehele ochtendzitting van de deputatenvergadering was gewyd aan de discussie over het feit, dat ds. Fokkema en ds. Van der Zaal geen deel meer zullen uitmaken van de Tweede Kamerfractie van de AR-party. Talrijke sprekers maakten zich de tolk van de hervormd gereformeerde groepering in de AR-party en meenden, dat de leef tijd van de beide fractieleden geen reden was om hen thans naar huis te sturen. Men verweet het centraal comité van de AR-party, dat het de kieskrin gen in het land onvolledig had geïnfor meerd over de reden van het niet op een verkiesbare plaats zetten van ds. Fokkema en ds. Van der Zaal en wenste dat alsnog getracht zou worden, althans ds. Fokkema op een verkiesbare plaats te zetten. Een stemming „by zitten en opstaan" wees evenwel uit dat de meerderheid der deputaten genoegen nam met de uitslag van de kieskringen en de voor gestelde plaatsvolgorde. In het door de deputatenvergadering aanvaarde program van actie wordt gezegd, dat de ARP als inzet van de komende verkiezingsstrijd o.m. ziet een krachtige gezagshandhaving en demo cratische samenwerking in het kabinet. De ARP wil geen dictatuur van één party, aldus het program, waarin voorts wordt gewezen op het recht en de plicht tot een doelmatig beheerde defensie en Nederlandse verantwoordelykheid voor Nieuw-Guinea en op de noodzaak van werkgelegenheid, industrialisatie, gezond geld en een snelle oplossing van de wo ningnood. Prof. Hallstein sprak voor de buitenlandse persvereniging De voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeen schap, prof. W. Hallstein, heeft zaterdag besprekingen gevoerd met de minister president, prof. L. J. M. Beel en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. Luns. 's Avonds was hy aan wezig op het jaarlijkse diner van de buitenlandse persvereniging in ons land, dat in Scheveningen werd gehouden. Prins Bernhard was door zijn ongesteld heid verhinderd mede aan te zitten. De voorzitter maakte bekend, dat de Prins telefonisch de wens had te kennen ge geven volgend jaar wel aanwezig te kunnen zijn. Tijdens het diner, waaraan ook door minister Luns werd aangezeten, voerde prof. Hallstein het woord. Hij onder scheidde drie aspecten van de E.E.G., namelijk de taak van de gemeenschap binnen de krinig vam leden, de betrek kingen tussen E.E.G. en het buitenland en de E.E.G. tegenover de wereldecono mie. De taak in de kring der leden is een dusdanig volkomen geslotenheid te be reiken, dat de onderlinge handel van de zes daardoor zou worden omgevormd tot één gesloten handel. Het vraagstuk van de vrijhandelszone liet prof. Hall stein onaangeroerd, toen hij opmerkte, over de betrekkingen tussen de E.E.G. en het buitenland, dat reeds bestaande organisaties als O.E.E.S. eveneens het oogmerk hebben de Europese eenheid te doen groeien. Tenslotte wees spreker er op. dat gestreefd moet worden naar een harmonische invoeging van de E.E.G. in de wereldeconomie. Prins Bemhard had prof. Haüstein via de voorzitter verzocht iets te willen zeggen over de stichting van een Euro pese universiteit. „Met deze gedachte stem ik volkomen in. Wil Europa groeien dan is zo'n Europese universiteit brood nodig", aldus prof. Hallstein. In tegen stelling tot wat wel eens beweerd wordt, stond hij op het standpunt, dat Europa te weinig universiteiten telt, gezien de eisen, die de toekomst ons zal stellen. Maar ook buitendien is een internatio nale universiteit nodig als ontmoe tingspunt voor jonge Europese intellec tuelen, die de Europese gedachte zijn toegedaan. Verkiezingscongres van de P. v. d. A. Zaterdag a.s. houdt de P. v. d. A. in ge bouw Bellevue te Amsterdam haar ver kiezingscongres, waar het verkiezings program 1959 zal worden vastgesteld. De partijvoorzitter; de heer E. Vermeer, zal een toelichting op dit program geven. Daarna volgt een discussie van de afge vaardigden der landelyke afdelingen. De voorzitter van de Tweede Kamerfractie mr. J. A. W. Burger zal het woord voe ren over de politieke situatie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4