Regering in Bonn opgelucht door kalmerende verklaring van Mikojan WEERBERICHT Verenigde Staten zouden een ,5verkenningspolitiekvolgen TOPCONFERENTIE NOORSE MINISTERS IS GEËINDIGD zorgt weer voor Groep jongelui een incident in Belgische Kongo 97ste jaargang MAANDAG 26 JANUARI 1959 No. 29654 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j w aennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel LeldeD Glro no 670M Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Direotie en Administratie: 25041; Redactie 21607 (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad toonde men zich gisteren opgelucht door een ver klaring van de Sovjetrussische vice-premier Mikojan, dat het zogenaamde Berlijnse ultimatum dat oorspronkelijk gold tot 27 mei a.s. minder belangrijk is dan het voorgestelde overleg zelve. Men gelooft nu in Bonn, dat door deze uitlating gunstige condities zijn geschapen voor een ministersconferentie in het voorjaar. Overigens maakt men zich geen illusies. Het feit, dat het Russische persbureau Tass kort na Mikojans verklaring van zaterdag (voor journalisten in het Krimlin) reeds een correctie hierop aanbracht, toont aan, dat de Russen de termijn van zes maanden willen verschuiven, evenwel niet van plan zijn af te stappen van hun harde eisen met betrekking tot de toekomstige status van West-Berlijn. In de kwestie zelf is de Sovjet-Unie dus geen stap teruggegaan, in het beste geval is haar methode naar het schijnt wat milder geworden. Ook thans eisen de Russen immers, dat de Westelijke troepen West-Berlijn zullen verlaten. Plan van oppositie Van de zijde van de Westduitse op positie is men thans zover, cat er eigen voorstellen voor de Duitse hereniging in de maak zijn. Tot dusver ageerden zo wel de socialistische SDP als de liberale FDP slechts tegen de regering-Ade- nauer, die verweten werd. dat zij geen Duitse oplossing voor het probleem had. De SPD heeft nu een commissie ge vormd, waarin o.a. de bekende Bonds dagleden Wehner en Erler zitting heb ben, en die tot taak heeft op de grond slag van Wehner's vorige week bekend gemaakte plannen een voorstel uit te werken voor verdere onderhandelingen tussen Oost en West. In beide oppositie partijen zou men bijzonder ongerust zijn over wat men noemt de lethargie de onverschilligheid van de regering- Adenauer bij de ontwikkeling van eigen voorstellen. Sedert het Russische offen sief, aldus de SPD, zijn twee maanden verlopen, zonder dat bij het Westen ook maar de schim van een gedachte is op- gekomen, hoe men verder moet onder- andelen. Een nieuw voorstel Tot deze kring van tegenstanders van de regering, die Adenauer c.s. ten deze verwijten, dat zij blijven volharden in de oplossing van de Duitse eenheids kwestie volgens de formule „vrije ver kiezingen als Duitse regering-vredes verdrag", behoren ook enkele vooraan staande Westduitse dagbladen. Het Hamburgse blad „Die Welt" b.v. eist geregeld een andere koers van de Bondskanselier. Vanmorgen meldde dit blad uit Washington, dat de Verenigde Staten een politiek van verkenning voe ren, die alleen weer tot stilstand zal kunnen komen door de remmende wer king van Bonn. Volgens het blad ver wacht men in Washington dringend nieuwe Westduitse voorstellen. Men zou thans in de Verenigde Staten zelfs be reid zijn eigen risico's te nemen om de ware Russische bedoelingen achter de voorstellen betreffende Berlijn en een Duits vredesverdrag te ontdekken. Uitgaande van het feit, dat de Sovjet- Unie niet wil praten over de vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, zouden de Amerikanen thans zelfs over een confederatie van communistisch Oost met West-Duitsland willen praten, maar zonder dat Oost-Duitsland als een Tro- iaans paard in het Westen wordt ge- naald. De vraag is dus, of er een confe deratie op westelijke condities tot stand kan komen. Etappegewijs, aldus zou de Ameri kaanse regering volgens „Die Welt" thans redeneren, kan de Duitse eenheid in verloop van jaren tot stand komen. Bij het begin hiervan en dat is het volkomen nieuwe accent hierbij zou den al-Duitse organen moeten worden opgericht, die zodanig moeten worden samengesteld, dat zij een afspiegeling zijn van de verhouding in grootte van West- en Oost-Duitsland. (Oppervlakte West-Duitsland 250.000 vierkante kilo meter met 51 miljoen inwoners, opper vlakte Oost-Duitsland 108.000 vierkante kilometers met 18 miljoen inwoners). Aan het eind van een dergelijke ont wikkeling staan dan vrije verkiezingen. Wanneer de Russen bereid zouden zijn om over een confederatie tussen beide Duitslanden op deze grondslag te onder handelen, zou Amerika een eerste ant woord op zijn nieuwe verkenningspoli tiek hebben ontvangen. In de verwarring Prijs van f 25.000 In de 542e staatsloterij eerste klasse is een prijs van f. 25.000,gevallen op nr. 7093. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatselijk mist. Weinig wind. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmid dag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur; 27 JANUARI Zon op: 8.29 uur; onder: 17.17 uur. Maan op: 21.02 uur; onder 9.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.56 uur en 17.06 uur. Laagwater te 0.46 uur en 13.03 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's van de vele geruchten uit de Verenigde Staten doet het bericht wel positief aan. Hoe de Westduitse regering er na Miko jans verklaring van zaterdag op zal rea geren. werd hedenmiddag verwacht. Verzachting Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf gisteren in een ver klaring te kennen, dat Mikojan tijdens zijn bezoek aan de V.S. al te verstaan had gekregen, dat men het vraagstuk- Berlijn niet afzonderlijk, doen alleen als onderdeel van de Duitse kwestie.en het probleem van de veiligheid in Europa zou kunnen behandelen. „De V.S. erken nen dat het dringend noodzakelijk is. deze vraagstukken serieus aan te pakken en zij constateren met vreugde, dat de heer Mikojan voelt dat kunstmatige druk betreffende het tijdstip van onder handelen geen effect heeft", aldus de Amerikanse verklaring Ook in Londen, Parijs en Bonn ziet men in Mikojans uitlatingen een ver zachting van het Russische standpunt, zoals dat in de voorstellen inzake Ber lijn werd uiteengezet. Volgens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zulten begin ko mende maand in Washington vertegen woordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Bondsrepubliek zich be raden over het antwoord op de Russi sche voorstellen. Intussen wacht het Westen af, of er in het licht van Miko jans bezoek aan de V.S. op het komen de partijcongres te Moskou door de Rus sen een nieuwe stap zal worden gedaan. Pluimpje van Mikojan voor minister Dulles Vice-premier zei zaterdag op zijn persconferentie in het Kremlin, dat de Sovjet-Russische regering voldaan is over de attentie, die president Eisenhower, vice-president Nixon, minister Dulles en andere autoriteiten jegens rem hebben betoond. „Onze regering zal Amerika nen bij een bezoek aan de Sovjet-Unie met dezelfde hartelijke gastvrijheid ont halen". De Russische vice-premier prees mi nister Dulles om zijn „buitengewone kennis van het marxisme-Lenisme". Hij merkte op. dat er onder de Ame- kaanse journalisten vele vrouwen zijn, van wie hij desgevraagd sommige „ta melijk aantrekkelijk" noemde en andere „nogal giftig" Mikojan sprak met voldoening over de warme ontvangst die hem van de zijde der arbeiders, in de fabrieken van Ford. General Motors. Chrysler e.a ten deel was gevallen, maar „de arbeiders waren niet de enigen die 'n vriendschappelijke houding aannamen". Hij had „zeer in teressante gesprekken" gevoerd met ver tegenwoordigers van zeer uiteenlopende groepen van het Amerikaanse volk. o.a. met studenten, zakenlieden, sociale en politieke leiders en vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers. radio en tele visie. Zakenlieden zowel in New York als andere steden hadden openlijk ver klaard het nodig te achten, dat de be trekkingen tussen beide landen zouden worden genormaliseerd en dat de Sov jet-Unie en de V.S. nader tot elkander zouden komen. Bioscoop ingestort: 33 doden in Turkije Drieendertig Turken zijn gedood, 26 ernstig en 48 licht gewond, toen zater dagavond in de voorstad Koetsjoekiali nabü Istanboel een bioscoop instortte, waarin zich 250 tot 300 toeschouwers bevonden. De zaal bezweek onder de druk van twee verdiepingen, die erop waren gebouwd zonder dat de eigenaar daar toestemming voor had verkregen. De eigenaar is sinds het ogenblik van de ramp voortvluchtig. Thans 37 t.b.c.-gevallen op ulo-school te Neede HULPCOMITÉ OPGERICHT Het aantal op t.b.c.-besmetting posi tief reageerde leerlingen van de u.l.o.-school te Neede, dat door een der medeleerlingen met t.b.c. bleek besmet, bedraagt thans 37. Het onder zoek is nog niet afgelopen, hoewel alle 180 leerlingen nu het eerste onderzoek achter de rug hebben. Men verwacht, dat het aantal gevallen nog zal toe nemen, vooral als over zes weken alle nu niet reageerde kinderen en de leerkrachten aan een tweede onder zoek zullen worden onderworpen. De leider van het districts-consulta- tiebureau te Zutphen, dr. Daan, heeft de ouders van alle leerlingen, die rust moeten nemen, geadviseerd hun kinde ren te doen opnemen in het sanatorium te Almen. Niet alle kinderen zullen daar echter ter verpleging kunnen Minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken is gisteren per vliegtuig naar Londen vertrok ken voor besprekingen met zijn Britse collega Selwyn Lloyd. De KLM bracht hem naar dit voor deze onderneming zo belangrijke bezoek. worden opgenomen als zich voor liulp in dit sanatorium niet voldoende ver pleegsters, verpleeghulpen en huishou delijke krachten beschikbaar stellen. Er is te Neede een hulpcomité opge richt, dat o.a. ook hiervoor een oproep heeft gedaan tot allen, die kunnen en willen helpen. Dit comité stelt zich verder ten doel al datgene te organi seren, dat van gemeenschappelijk be lang kan zijn voor deze leerlingen en ouders. Uitnodiging non premier Nieuw plan voor gemeenschappelijke markt De topconferentie van Noordse minis ters is gisteren geëindigd. In een com muniqué wordt de verwachting uitge sproken, dat het overleg belangrijk heeft bijgedragen tot economische sa menwerking en de instelling van een ge meenschappelijke Noordse markt. De conferentie is bijgewoond door de drie Scandinavische premiers, de Finse plaatsvervangende premier, vijftien an dere ministers en een IJslandse waarne mer. Een commissie van de Noordse Raad heeft opdracht een nieuw plan voor een gemeenschappelijke markt op te stellen. Er zullen later nog besprekingen wor den gehouden over uitbreiding van de internoordse handel in landbouwproduk- ten. De conferentie acht het noodzakelijk dat er afdoende maatregelen worden ge nomen tegen „schadelijke monopolisti sche praktijken" die zouden kunnen ont staan in een gemeenschappelijke Noord se markt. Van de bereidheid van de Noordse Centrale Bank om dadelijk be sprekingen te beginnen over kredieten op korte termijn is met voldoening ken nisgenomen. De Zweedse premier, Tage Erlander, zei dat de conferentie „de meest realis tische tot dusver" is geweest. Minister Luns in Londen gearriveerd Gevoelens een beetje afgekoeld De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gistermiddag per vlieg tuig in Londen aangekomen voor besprekingen met premier Macmil- lan en minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. De twee hoofdpunten van het overleg zul len zijn het Britse besluit om het aantal KLM-vluchten op Singa pore van twee tot één per week te verminderen en de verkoop door Engeland aan Indonesië van 18 Gannet Marinevliegtuigen. Mr. Luns verklaarde op Londen Air- port, dat hjj zal spretcen over „zaken van gemeenschappelijk belang". Hij voegde daar echter aan toe: „Sommige zaken zijn voor Nederland iets meer van belang dan voor Engeland". „Ik zou te veel zeggen", aldus de Nederlandse minister, „als ik zei dat het om conflicten gaat. Ovér de be slissing aangaande de KLM is men in Nederland enigszins verbijsterd. De warme gevoelens die de Nederlanders over het algemeen voor hun buren aan de andere kant van de zee koes teren, zijn een beetje afgekoeld. Ik zou het prettig vinden als ik ze door mijn besprekingen in Londen weer op temperatuur kon brengen". Minister Luns zei dat hij ook zal spre ken over de gemeenschappelijke markt, het vrijhandelsgebied en, waarschijnlijk, over enkele NAVO-aangelegenheden. Minister Luns spreekt met minister Lloyd Het eerste onderhoud van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J-. M. A. H. Luns, met zijn Britse ambtgenoot, Sel wyn Lloyd, is vanochtend in het minis- Premier Einar Gerhardsen van Noor wegen deelde aan de pers mee, dat er thans op politiek plan zal worden ge tracht overeenstemming te bereiken. Daarna zal er een nieuwe ministerscon ferentie worden belegd. Volgens premier Hansen van Denemarken zal dat beslist niet voor 1 maart gebeuren. Men neemt in welingelichte kringen aan, dat er eerste-ministers van Zwe den, Noorwegen en Denemarken infor meel ook gesproken hebben over een ge zamenlijke uitnodiging aan premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie tot een bezoek aan de drie Scandinavische hoofdsteden in 1959. De kwestie zal nu aan de drie parlementscommissies voor Buitenlandse Zaken worden voorgelegd Ook in deze kwestie is nog geen belsis- sing genomen. Jaarlijks wordt ten behoeve van het Kinderfonds van de Verenigde Naties in het Paleis Noordeinde te Den Haag een bal gegeven. Oud- minister mr. dr. J. in 't Veld liet zich tijdens dit bal door een waar zegger de hand lezen. Met het oog op de komende verkiezingen? In Amerika reeds 33 atoomonderzeeërs De Amerikaanse vice-admiraal Rickover. die een belangrijke rol gespeeld heeft bQ de voorbereiding tot de bouw van atoom duikboten, heeft gisteren in Washington op een bijeenkomst van Amerikaanse oudstrijders verklaard, dat de Ameri kaanse Marine op het ogenblik schepen met kernaandrijving laat bouwen, die in oorlogstijd en wel zolang een nieuwe oorlog mocht duren kunnen opereren zonder opnieuw brandstof in te hoeven nemen. Hij zei. dat het aantal atoomonder zeeërs, die klaar of in aanbouw zijn of waartoe machtiging tot aanbouw is ver leend, 33 bedraagt. Vijf van deze duikboten kunnen onder het ijs van de Noordpool opereren, aldus vice-admiraal Rickover. Ditmaal vielen er echter geen doden (Van onze Brusselse correspondent) Incidenten hebben zich voorgedaan te Matadi, de Kongolese havenstad aan de Atlantische Oceaan en de monding van de Kongostroom, op 380 km. van de hoofdstad, Leopoldstad. Gisterochtend vond een vergadering plaats van de ge westelijke raad, waarop de provincie commissaris, de Belg Maquet, een uit eenzetting gaf over de regeringsverkla ring betreffende de politieke toekomst van Kongo. Die uiteenzetting werd ge hoord door circa zestig zwarte notabe len van Matadi en vond grote bijval, aldus verklaarde Maquet, die er aan toe voegde, dat de vergadering in een har telijke sfeer verliep. Maar een groep jongelieden manifesteerde voor het re geringsgebouw en wilde aan de raad een manifest overhandigen. De politiecom missaris van Matadi werd licht gewond, toen deze massa onstuimig begon te worden. Het incident verliep echter zon der doden, daar de politie koelbloedig bleef. De hoofdcommissaris schoot in de lucht en in de grond, waarna de massa uiteen ging. Het gerechtshof en enkele andere gebouwen werden nochtans ge plunderd en stenen beschadigden het katholiek klooster van Onze Lieve Vrouw van Fatima. Enkele gewonde inheemsen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Er werd geen enkele arrestatie verricht. In Matadi leven circa tweeduizend blan ken, meest ambtenaren van de haven, handelaren en scheepvaartagenten. De inlanderswijken tellen veertigduizend in woners. Matadi is een van de steden van Neder-Kongo waar de buiten de wet gestelde Abako-beweging een afde ling had. Het is zonder twijfel de stam van de Bakongo's geweest, die opnieuw van zich heeft willen laten spreken. Men legt er echter de nadruk op, dat de blanke paters, wier klooster midden in de inlanderswijk ligt, door zwarte christenen werden beschermd en zo vei lig naar de Europese stad konden wor den overgebracht. In tegenstelling met de onlusten in Leopoldstad, bleek de terie van Buitenlandse Zaken te Lon den begonnen. De maandagochtend begonnen onder handelingen zouden waarschijnlijk van middag worcen voortgezet. Vanavond geeft minister Lloyd ter ere van minister Luns een diner. Minister Luns wordt morgen ontvangen door de Britse minister-president, Macmilian. overheid in Matadi de toestand volledig te beheersen en werd de orde in de in landerswijken door de negerpolitie en het leger spoedig hersteld. Rode spionage per sportvliegtuig Drie arrestaties in de Bondsrepubliek (Van onze correspondent in Bonn) In Noord-Duitsland zijn de bezitter van een detectivekantoor, zijn vrouw en een fotograaf gearresteerd, die ervan worden verdacht met een sportvliegtuig in West-Duitsland spionage te hebben bedreven voor communistisch Oost- Duitsland. Men meent dat deze arresta ties mede een gevolg zijn van de vlucht van de voormalige Oostduitse overste Dombrowski, die vele gegevens over de Oostduitse spionage in de Bondsrepu bliek zou hebben meegebracht. De par ticuliere detective Brüggert, een voor malige Duitse oorlogsvlieger, kocht twee jaar geleden in Éngeland een sport vliegtuig van het type Auster. Met de fotograaf Wingert, eveneens afkomstig uit de ten noorden van Hamburg gelegen kleine stad Neu-Münster, maakte hij vliegtochten boven alle belangrijke Noordduitse militaire installaties, die vlijtig werden gefotografeerd. Men meent, dat op deze wijze luchtfoto's van alle militaire inrichtingen in Sleeswijk-Hol- stein in Oostduitse handen konden wor den gespeeld. Op 1 Januari stortten Brüggert en twee andere inzittenden met het sprrtvliegtuig neer bij het Noord-Oostzeekanaal Als door een wonder konder alle drie inzittenden wor den gered. Daarna bleek evenwel, dat Brüggert achttien maanden lang derge lijke vluchten had gemaakt. Zijn vrouw zou de foto's als koerierster naar Oost- Duitsland hebben gebracht. De drie ver dachten hebben reeds een bekentenis afgelegd Zij zullen binnenkort terecht staan voor het Bondsgerechtshof te Karlsruhe.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1