Eerste doodvonnis in het stadion van Havanna tegen majoor Blanco WEERBERICHT Rechtspraak in de sfeer van een arena wekt afkeerschrijft de gezaghebbende New York Times Kroesjtsjef en Kekkonen zetten besprekingen in Leningrad voort MOP bete? bert. 97ste jaargang ZATERDAG 24 JANUARI 1959 No. 29653 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer t DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week In het monsterproces tegen „oorlogsmisdadigers" uit de tijd van ex-dictator Batista in het stadion van Havanna is gisterochtend het eerste doodvonnis uit gesproken tegen majoor Jesus Sosa Blanco, beschuldigd van veelvuldige moord en brandstichting. De beklaagde ontkende alle schuld met het argument, dat hij als soldaat onder bevel had gehandeld. Na de uitspraak van het vonnis werd hij overgebracht naar de gevangenis. Volgens de rechters krijgt hij de gelegenheid om gratie te verzoeken. Het proces had elf en een half uur geduurd. Toen het vonnis werd uitgespro ken ('s ochtends omstreeks zes uur) was het stadion, dat overdag volledig uitver kocht was geweest, nagenoeg verlaten. Ruim vijftig getuigen werden gehoord. Slechts een paar van hen hadden de misdrijven, waarvan zij de majoor beschul digden met eigen ogen gezien. Een vertelde, hoe onder bevel van Sosa negen broers van hem werden gedood in het dorp Guisa. Een andere getuige bevestigde dit en deelde mee, dat in Guisa, dat geheel buiten de gevechtszone lag, in totaal 47 personen om het leven werden gebracht. Een aantal vrouwen beschuldigden Sosa schreiend van moord op haar echtgenoten. De meeste andere getuigen had den van Sosa's misdrijven gehoord via anderen. itrechtigheid tekortschiet of tot een ver- V^clStTO 111 V eiiezueia toning wordt gemaakt of dat men het In het stadion moest gisteren door be- wakers in de lucht glsohoten worden «estraft aldus de "New toen woedende toeschouwers trachtten beklaagden te molesteren. Later werd bekend gemaakt, dat het proces tot van daag was verdaagd. Fidel Castro heeft, op weg naar Cara cas. de opperbevelhebber van de Cu baanse strijdkrachten geïnstrueerd er bij de radio- en televisiestations op aan te dringen de uitzending van het proces te staken. Hij maakt zich bezorgd over de invloed van de invloed van de uit zendingen op het publiek. Castro is gistermiddag per vliegtuig in de Venezolaanse hoofdstad Caracas aangekomen. Meer dan 30.000 mensen waren ter begroeting aanwezig. De menigte slaagde er in vóór de landing het politiekordon om het vliegveld te doorbreken. Castro bezoekt Venezuela om de overwinning op de vroegere dic tator Perez Jimenez mee te vieren. De New York Times" schrijft over de nieuwe processen inzake „oorlogsmisda den" in het sportstadion te Havanna dat deze een „vreselijke vergissing" zijn. „Het nieuwe regime op Cuba heeft een goedbedoelde maar vreselijke vergissing gemaakt bij de methode die het koos om de mensen die beschuldigd worden van oorlogsmisdaden, te berechten. Een schouwspel als Havanna donderdag te zien gaf in een sportstadion met een om bloed schreeuwende menigte moest hier en overal elders ter wereld wel af keer wekken Het probleem is in hoofdzaak niet slechts de wijze van terechtstelling maar de vraag of recht kan worden gedaan wanneer het wordt vastgekoppeld aan deze sfeer van een arena voor stieren gevechten. Het is beter dat de grootste misdadi gers iets langer leven dan dat de ge- Burgemeester van Neede over de t.b.c. gevailen Burgemeester L. H. H. R. van Wen sen van Eibergen heeft in de raadsver gadering der gemeente aandacht be steed aan de tbc-gevallen. Hij noemde het onderwerp niet met name. maar sprak van „een ernstig gebeuren, dat vele gezinnen in Eibergen en Neede heeft getroffen". Hij deelde mee dat woensdag de besmettingsbron is gevon den en dat de bevoegde medische in stanties alles doet om de besmetting de kop in te drukken. Voorts sprak hij zijn medeleven uit met de leerlingen, de ouders en gezinnen die zijn getroffen. Maandag a.s. te Bonn weer Duits-Nederlands overleg (Van onze correspondent te Bonn) Vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van het ministerie van Buitenlandse zaken uit Den Haag zullen maandag a.s. te Bonn verdere oriënterende besprekingen voe ren over het complex onderwerpen, dat deel uitmaakt van het Duits-Neder landse overleg. Het zou hier gaan om een aftasten van eikaars verdere be doelingen en om nadere afspraken met betrekking tot vraagstukken als het Eems-Dollartprobleem en dergelijke. In Duitse kringen te Bonn beweert men, dat de Westduitse ambassadeur in bijzondere dienst dr. Lahr bij zijn bezoek aan minister Luns twee weken geleden in Den Haag welzeker een groot succes heeft geboekt. De minister zou namelijk de concessie aan de Duitsers hebben ge daan om de regeling van de Neder landse aanspraak op schadeloosstelling van de nazi-slachtoffers niet meer als conditie te stellen voor de voortzetting van de algemene onderhandelingen. Beide partijen zouden een zekere over eenstemming hebben bereikt over het verdere verloop van het overleg over dit onderwerp, waarbij nog geen ak koord kon worden bereikt over de hoogte van de schadeloosstelling. Studiebeurzen voor België In het kader van het Nederlands- Belgisch cultureel verdrag wordt door de Belgische regering voor het acade misch jaar 19591960 een aantal studie beurzen ter beschikking gesteld ten be hoeve van Nederlandse studenten en pas afgestudeerden, die in België hun wetenschappelijke onderzoekingen enige tijd wensen voort te zetten. De beurzen zullen voorzien in de kos ten van een verblijf van een tot zes maanden. In bijzondere gevallen is ver lenging mogelijk. Het bedrag der maan delijkse vergoeding is 4500 Belgische franken. Kleurenfilm met Albert Schweitzer De Stichting Filmcentrale is erin ge slaagd de normaal- en smalfilmrechten voor Nederland van de nieuwe kleuren film „Albert Schweitzer" te verkrijgen. De film werd voor de Amerikaanse maatschappij Louis de Rochemont ge maakt door Jerome Hill en Erica An derson en heeft als vertolker van de hoofdpersoon dr. Albert Schweitzer zelf. De film heeft een sterk documentaire inslag en bestaat, wat de inhoud be treft uit drie delen: de jeugd van Schweitzer, de voorbereiding tot en met de eerste reis naar Lambarene en als laatste deel Lambarene zelf. Dr Schweitzer vertelt in de film zijn eigen levensverhaal. De centrale gedachte van de film vormt de eerbied voor het leven. Dr. Schweitzer laat zien, hoe hij als kind al met deze gedachte bezig is geweest. Filmcentrum is van plan de film, die de normale vertoningsduur van een speelfilm heeft, niet alleen beschikbaar te stellen voor kerkelijke groepen, maar ook in de normale bioscoop-roulatie te brengen. De première van de film Al bert Schweitzer", die in Duitsland honderd duizenden mensen heeft getrokken, zal in ons land in mei plaats hebben. Fellere strijd in Algerije De stryd tussen de Algerijnse opstan delingen en de Franse troepen is de afgelopen week weer feller geworden. Dit heeft de hoop op een spoedig be stand doen afnemen. Van officiële Franse zijde is meegedeeld, dat er de afgelopen twee weken bijna 1500 op standelingen zijn gedood of gevangen genomen. Het hoofdkwartier van de opstande lingen in Tunis zegt, dat er in de twee de week van januari 513 Franse mili tairen zijn gesneuveld. Algerijnse opstandelingen hebben ten noordoosten van Elmilia in het gebied van Constantine onverhoeds een Franse kolonne beschoten, waardoor achttien Franse militairen zijn gesneuveld, aldus is gisteren in Algiers meegedeeld. De soldaten begeleidden een ploeg wegwer kers. Thor-Able mislukt Om negen minuten over zes vanoch tend is van de raketbasis Cape Cana veral een „Thor-Able" raket afgevuurd. De tweede trap ontbrandde zonder aan wijsbare reden echter niet, waardoor de proef mislukte. De „Thor-Able" werd gebruikt om een nieuw type neuskegel, bestemd voor een intercontinentale raket die momenteel nog in het ontwikkelingsstadium is, in de vlucht te testen. Maximale subsidies dorps- en wijkcentra De Staatscourant bevat een besluit van de minister van Maatschappelijk Werk tot vaststelling van een nieuwe schaal van maximaal te verlenen sub sidies aan instellingen, die zich ten doel stellen de oprichting, de exploitatie en het beheer van dorps- en wijkcentra. De oude beschikking van Juli 1957 is thans vervallen. De nieuwe schaal, die met ingang van 1 januari 1959 van kracht is, geeft als maximale subsidies f. 12.375 voor ge meenten beneden 500 inwoners, met op lopende bedragen tot f. 92.810 voor ge meenten tot 15.000 inwoners. Boven Canada ligt het centrum van een omvangrijke depressie. Een deel ervan breidde zich vanmorgen uit in de richting van IJsland. Midden op de Oceaan heeft zich een hogedrukgebied ontwikkeld, dat tamelijk snel naar Ier land trekt. Tussen dit hogedrukgebied en een lagedrukgebied boven Scan dinavië voeren westelijke tot noordwes telijke winden polaire lucht naar West- Europa. Een randstoring van het lage drukgebied veroorzaakte tijdelijk nog vrij veel wind. In het zeegebied tussen de Azoren en Portugal bevindt zich een depressie, die maar weinig meer van plaats verandert. De komende 36 uur blijven afnemende noordwestelijke tot westelijke winden polaire lucht naar onze omgeving voe ren, waarin flinke opklaringen zullen voorkomen en slechts nog een enkele verspreide buien, voornameljj in het noorden van het land. De komende nacht kan de temperatuur tot om het vriespunt dalen, maar morgen stijgt het kwik tot ongeveer 6 graden boven het vriespunt. 25 JANUARI Zon op: 8.32 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 18.33 uur; onder: 8.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.42 en 15.53 uur. Laagwater te 11.49 uur. (26/1 hoogwater te 4..21 en 16.30 uur; laagwater te 0.08 en 12.27 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pag. en en een Bijvoegsel „Wie ons beschuldigt van agressie jegens Finlandlastertzegt Russische premier Mensen, die de Sovjet-Unie beschuldigen van agressieve bedoelingen jegens Finland, zijn „lasteraars en vijanden van de twee landen", aldus verklaarde premier Kroesjtsjef gisteren in Leningrad, waar hij zijn besprekingen met de president van Finland, Kekkonen, voortzette. Laatstgenoemde was donderdag onverwacht in Leningrad aangekomen voor wat genoemd werd een „onofficieel bezoek". Kroesjtsjef noemde het binnenlandse bewind in Finland „een aange legenheid van het Finse volk". Van zijn kant verklaarde president Kekkonen beiden spraken aan een lunch ter ere van de Finse bezoekers „dat de overweldigende meerderheid van de Finnen ijvert voor goede betrekkingen met de Sovjet-Unie". De Finse en Russische ministers van Handel, die eveneens in Leningrad besprekingen voeren, zjjn overeengekomen, dat er binnenkort in Moskou onderhandelingen zullen beginnen over de ruilhandel tussen beide landen. In het voorjaar volgt dan een gesprek over een overeenkomst op lange termijn. a a *1 vervolgde Kroesjtsjef, wil men graag ./VcIllVtll op AlllCriKa meer aan ons verkopen en minder van a ons kopen. Maar dit zal moeilijk gaan. Kroesjtsjef merkte in zijn toespraak op, dat de economische samenwerking tussen Rusland en Finland een einde zal maken aan de werkloosheid in laatst genoemd land. En over werkloosheid kan ik meepraten, want ik ben zelf ar beider geweest, aldus Kroesjtsjef. Bepaalde Finse journalisten en bladen maken van aanvallen op de Sovjet-Unie hun specialiteit, zo vervolgde de Rus sische premier. Zij worden blijkbaar goed betaald door reactionairen en krij gen mogelijk subsidie van derde landen, die belang hebben bij een verslechte ring van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Finland. Kijk nu eens naar onze pers. Daar is niets in te vin den wat schadelijk kan zijn voor de betrekkingen tussen onze landen, aldus Kroesjtsjef. Hij vroeg Kekkonen hem zijn openhartige woorden niet kwalijk te nemen. Mochten de negatieve pers uitingen echter niet stopgezet worden, dan kan dit grote schade berokkenen aan onze betrekkingen, zo voegde de Russische premier hieraan toe. In sommige kringen in Finland, 00 De hoeveelheid goederen, die wij van Finland kopen, hangt af van hetgeen de Finnen van ons kopen. Wij hebben geen dollars, aldus de Russische premier, de V.S. drijven geen handel met ons. Zij voeren een politiek van discriminatie. Maar deze politiek is een mislukking gebleken. In leidende Amerikaanse kringen meende men, dat de Amerikaanse handelsembargo's de ontwikkeling van onze economie, weten schap en techniek zou vertragen. Maar wat gebeurde er?, zo vroeg Kroesjtsjef. De Sovjet-Unie is het eerste land ge weest, dat een aardsatelliet heeft gelan ceerd. En wij besloten door te gaan met het onderzoek van de ruimte en een raket in de richting van de maan te lanceren. Dit getuigt van het hoge niveau van de Russische wetenschap en techniek. Ik geloof wel, dat de Amerika nen ook raketten bouwen en deze zul len lanceren. Het verschil is echter, dat zy het zullen doen en wij het al gedaan hébben. En het spreekt vanzelf, dat onze wetenschap en techniek zich zul len blijven ontwikkelen, aldus Kroesjt sjef, Een beeld van de constructie van de olieleiding, die medio 1960 olie van Rotterdam door Brabant naar Keulen zal voeren ter bevordering van de raffinaderijen in West- Duitsland. Deze opname werd ge maakt bij s-Gravendeel aan het Hollands Diep. Geen voorsprong, maar achterstand? De Russen zullen tegen 1961 over meer dan viermaal zoveel intercontinentale bal listische projectielen beschikken als de Amerikanen, aldus verklaarde een voor aanstaand Democraat gisteren in de Amerikaanse Senaat. Deze opva.tting van Stuart Symington, die lid is van de Se naatscommissie voor de strijdkrachten en onder president Truman minister voor de Luchtvaart was, vormt een sterke tegenstelling tot de uitspraak van de Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, dat de berichten over de sterkte van de Sovjet-Unie op het ge bied van raketten overdreven zijn en dat er geen positive bewijzen zijn, dat de Sovjet-Unie op het gebied van de intercontinentale projectielen een voor sprong op de V.S. hebben. Senator Stuart Symington verklaarde, dat Ixij i na een uitgebreide studie tot de conclusie was gekomen, dat de Russen op het I ogenblik minstens een voorsprong van vier op één hebben. De Amerikaanse regering liet zi. toe, dat deze voorsprong i nog groter inplaats van kleiner wordt, j ondanks „alle vage geruststellingen, die in de afgelopen jaren en opnieuw kort- geleden zjjn gedaan". Toezegging Adenauer aan dr. Goldmann De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft de voorzitter van het Joodse Wereldcongres, dr. Goldmann, meegedeeld, dat zijn regering al het mo gelijke, zal doen om een herhaling van anti-semitische incidenten in de Bonds republiek te voorkomen. Adenauer en Goldmann hebben gisteren te Bonn een bespreking gehad. De Bondskanselier heeft tevens toegezegd, dat zijn regering maatregelen zal nemen ter bespoediging van de betaling van schadevergoeding aan Joodse slachtoffers van het nazisme. Groothertogin Charlotte veertig jaar op de troon De Luxemburgers hebben gisteren herdacht, dat Groothertogin Charlotte veertig jaar geleden op de troon is ge komen. Er werd een militaire parade gehouden. Vervolgens werd in de kathe draal een pontificaal Te Deum gezongen ter ere van de Groothertogin. Op het middaguur werden 101 kanonschoten afgevuur van de hoogten rondom de stad. De minister van Buitenlandse Zaken, Bech, bood een lunch aan, waarop de leden van de regering, de hoofden van de diplomatieke missies, de leden van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. en de leden van het Gerechtshof van de Euro pese Gemeenschappen aanzaten. Weer een instorting in een Belgische mergelgroeve In de nacht van donderdag op vrijdag heeft zich in de mergelgroeve ,De grote berg" te Zussen een instorting voorge daan over een twintigtal vierkante me ter. Er waren op dat ogenblik geen ar beiders aan het werk. Een hoeveelheid champignons ter waarde van 20.000 fran ken ging verloren. In de groeve te Zichen-Zussen-Bolder, die enige tijd ge leden over een grote oppervlakte is in gestort, is men nu gereed met het gra ven van een gang naar een mestkamer, waar zich de resten van tien mensen zouden bevinden. Men heeft 300 vierk. meter van de kamer doorzocht, maar niets ontdekt. Het werk wordt voort gezet. Een bulldozer van het leger, die terug keerde van de groeve in Zichen-Zussen- Bolder, is b\j Namen in botsing gekomen met een autobus. Vier buspassagiers werden gedood en circa 80 gewond. (Advertentie) |BREESTP.I73*TEL.23557l Proef met nieuw knipperbolsysteem (Speciale berichtgeving). Bij een der beschermde voetgan gers-oversteekplaatsen in Hilversum is een proefneming begonnen meteen geheel nieuw knipperbolsysteem, dat door het plaatselijk energiebedrijf is ontwikkeld en waarmee men eer. af doende oplossing hoopt te hebben gevonden voor het euvel, dat bet knip perlicht onvoldoende zichtbaar is als de zon op de bollen schijnt. Blijkt dit systeem te voldoen en men heeft er grote verwachtingen van dan lijkt het waarschijnlijk, dat het ook elders in den lande zal worden toe gepast omdat men overal met het zelfde bezwaar heeft te kampen. De proefbollen bevatten vier zeer sterke lampen, die diagonaal aan en uit floepen (steeds twee tegelijk). Op een van de bollen is bovendien tegen de beide helften een ring van fluores cerend materiaal aangebracht, die het licht nog even „vasthoudt". Dit licht zou te sterk zijn als de avond vait en daarom is een voorziening getroffen, dat de spanning bij het donker worden kan worden verminderd. Men hoeft daar voor maar een schakelaar om te draaien. Ook is het mogelijk eventueel twee lam pen in het horizontale vlak en zelfs alle vier tegelijk te laten knipperen. De proefneming zal geruime tijd duren, om dat men ook het effect tijdens een zo mens zonnetje wil beoordelen. Een langdradig probleem wachtte de filmkomiek Danny Kaye dezer dagen in het restaurant van het vliegveld Ciampo bij Rome. Toen hij daar arriveerde uit Tel Aviv stond de onvervalste Italiaanse spaghetti al op hem te wachten. Men wilde wel eens zien hoe hij dat varkentje nu wel zou wassen. Hier liet U hem in actie. Overstromingen in Amerika: 100 doden De ergste overstroming van by na een halve eeuw heeft gisteren als gevolg van een dijkbreuk Chilliocothe (Ohio) in de Verenigde Staten getroffen, een derde van de historische stad onder water ge zet en 10.000 mensen uit hun woningen verdreven. Een andere overstroming de ergste, die men daar ooit heeft meegemaakt dwong de autoriteiten twintig procent van de bevolking van Meadville (Penn sylvania) te evacueren en heeft de zie kenhuizen van de stad met slachtoffers van de kou eij ontbering gevuld. Ohio en Pennsylvania zijn thans door presi dent Eisenhower tot rampgebied ver klaard. De beide gouverneurs hebben om federale steun gevraagd, welke on middellijk verleend zal worden. In totaal hebben de grillige stormen, die de overstromingen veroorzaakt heb ben, de dood van meer dan 100 mensen en een schade van bijna 100 miljoen in Amerika veroorzaakt. Intussen dreigen er nog meer over stromingen. De rivieren in New York en de staat Kentucky zitten vol ijsver- sperringen als gevolg van de hevigste storm van het Jaar, die het ijs op elkaar heeft gestapeld. Door een temperatuur onder het vriespunt wordt de ellende van miljoenen nog vergroot en vriest het overstromingswater dicht. Mager resultaat van overleg in Genève De Sovjet-Unie heeft gisteren op de Geneefse conferentie over een verbod van proeven met kernwapens andermaal het Amerikaanse voorstel, dat de con ferentie een technische werkgroep vormt ter bestudering van de nieuwe gegevens van ondergrondse atoomontploffingen in Nevada, verworpen. Van gezaghebbende zijde werd verno men, dat de Amerikaanse afvaardiging, gesteund door de Britse, de Sovjet-Unie verzocht heeft de wetenschappelijke ge gevens van de proeven in Nevada te bestuderen. Volgens de Russen kunnen de gege vens worden bestudeerd door een in ternationale commissie van toezicht, die na afkondiging van een verbod van proefexplosies wordt gevormd, zo werd van genoemde zijde vernomen. De Rus Tsarapkin zei tot Journalisten, dat hij niet tevreden is over het verloop van de conferentie in de laatste tijd. Sedert de verdaging op 19 december zijn er nog geen vorderingen gemaakt, aldus het hoofd van de Russische af vaardiging. Afweer van een rode blokkade van Berlijn Hoge Amerikaanse, Britse en Franse officieren hebben overleg gepleegd over eventuele mildtaire tegenmaatregelen In het geval van een communistische blok kade van West-Berlijn, aldus heeft een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren in Parijs meegedeeld. „Het is duidelijk, dat geweld mek geweld beantwoord zal worden", aldus de woordvoerder. Hij zei, dat het overleg een zuiver technisch karakter droeg. Men is niet tot een conclusie gekomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1