TRIUMPH Cecil B, De Mille had grote invloed op ontwikkeling Amerikaanse film WYSEHÏ Alles was overtreffende trap De Duitse legerdepots met bij voorkeur Nederlands personeel Wel eens een amerginia gerookt? Gatsonides enige Nederlander die strafpuntloos arriveerde DONDERDAG 22 JANUARI 1959 Reeds tijdens zijn leven een begrip Het is lang geleden zo lang, dat niemand het zich feitelijk meer herinnert dat de thans op 77- jarige leeftijd te Hollywood over leden Cecil B. DeMille voor het eerst „mr. Motion Pictures" (Mijn heer Film) genoemd werd. Die naam was zo raak, dat hij onmid dellijk insloeg, zowel bij de pers als bij het publiek, en hij is steeds van toepassing gebleven. Toen die term voor het eerst werd ge bruikt stond de film nog in de kinder schoenen en degene, die later een mees ter werd in het filmvak, was nog een jongeman. Maar zoals de film gegroeid is tot een belangrijk medium, zo is het werk van DeMille steeds meegegroeid, niet alleen gelijke tred houdend met de ontwikkeling van de film, maar steeds strijdbaar in de voorste gelederen. „Mr. Hollywood", dat eens gold als synoniem voor „mr. Motion Pictures" was reeds lang uit de mode en deze producer- regisseur werd door zijn films tot „afge zant voor alle volkeren", zoals A. F. Cor- win hem onlangs beschreef. Een van zijn grote successen in de dagen van de stomme film was „The King of Kings" (De Koning der Ko ningen) over het leven van Christus. Dertig jaar na de vervaardiging in 1927 werd deze film nog in theaters, kerken en missiecentra vertoond. Een ander werk is „De tien geboden", dat hij tweemaal maakte. In 1923 als stomme film, in 1957 sprekend. DeMille durfde de godsdienst op het witte doek te brengen tegen het advies van deskundigen in. Hij maakte van de bybel een kassucces van de eerste orde. Overtreffende trap DeMille werkte steeds groter, hij kende alleen maar de overtreffende trap. Zijn laatste film „De tien geboden" de zeventigste, die hij maakte was de grootste van alle. De kosten bedroegen veertien miljoen dollar, maar alleen in de Ver. Staten kwamen er al 23 miljoen binnen. Historisch onderzoek om over dertig jaar het leven van Mozes, waar over de bijbel zwijgt, gegevens te ver krijgen. kostte hem 100.000 dollar. Ken ners zochten in 30 bibliotheken en mu sea in de gehele wereld en bestudeerden 1.900 manuscripten. Het resultaat van hun werk zal later gezamenlijk worden gepubliceerd. Andere beroemd geworden filmwerken zijn: „The sign of the cross" (1932), Cleopatra (1934), The Crusades (1935), The Plainman (1936), The Buccaneer (1937), Samson en Delilah (1949), The greatest show on earth (1952). Hij werk te de laatste tüd aan een nieuw project van hem, een film over het leven van Lord Baden Powell. De Londense Daily Mail meldde vanochtend, dat deze film toch afgemaakt zal worden. Kort voor zijn dood had DeMille de rol van Baden Powell aan de Engelse acteur David Niven aangeboden. Onschatbare waarde Voor de ontwikkeling van de Ameri kaanse film heeft DeMille onschatbare waarde gehad. Hij legde de grondslag voor de grootheid van Hollywood als filmstad, toen hu daar voor de eerste wereldoorlog zijn eerste film geheel in de buitenlucht vervaardigde. Toen de sheriff van het plaatsje het resultaat zag, verzocht hij DeMille om op de film te vermelden, dat zij te Hollywood was gemaakt. De filmproducent vroeg direct wat de sheriff daartegenover kon stellen. Deze had geen geld, maar bood DeMille een terrein aan van enige vierkante kilo meters, waar DeMille zijn maatschappij op heeft gevestigd. Hij was ook de eer ste, die kleur in een Hollywoodse film braoht, toen hij in 1917 enkele scenes in „Joan the woman" met de hand liet schilderen. Hij vervaardigde eveneens de eerste speelfilm van de nu normale lengte „The squaw man". Ook dankt het film vak aan hem vele technische verbete ringen, zoals vele .sterren" hun car rière aan DeMille te danken hebben gehad. Wij denken hiefbij b.v. aan Gloria Swanson. Vele uitspraken Ontelbaar zijn de uitspraken, die over DeMille en zijn werk zijn gedaan. Een bekend filmvakblad schreef eens „Cecil B DeMille is. als filmman wat Winston 'Curchill als staatsman is". Hollywoods enige dagblad stelde vast: Volksverhuizingen in Indonesië De Indonesische regering koestert het plan dit jaar 100.000 mensen van het dichtbevolkte Java en van de kleine Socnda-eilanden te doen transmigre- ren naar dunbevolkte gebieden in Sumatra en Borneo. Hiervoor heeft de regering een bedrag van 94 miljoen roepiah ter beschikking gesteld van de centrale transmigratiedienst. Het hoofd van deze dienst, Notowid- jojo, deelde mede, dat de regering voor nemens is in de komende tien jaren 31 miljoen mensen van Java naar elders over te brengen, uitgaande van de be rekening, dat de bevolking van dit eiland, die op het ogenblik op 53 miljoen zielen wordt geschat, jaarlijks met 1.7% toeneemt en tegen 1969 71 miljoen zielen zal bedragen. Van dit transmigrerende aantal zou Sumatra er 6 miljoen moeten ontvan gen, Borneo 21 miljoen, de Molukken 3 en Celebes 1 miljoen. Nieuwe botsingen op Celebes Er zijn nieuwe berichten over hevige gevechten tussen de opstandelingen en de troepen van de regering op Celebes. Een bericht van Radio-Makassar meldde, dat er hevig gevochten was in het noorden van het grote eiland, waar door 5 opstandelingen bij zuiverings operaties het leven verloren. De radio zei, dat een van de gedode opstandelin gen een vrouw bleek te zijn. „Amerika is groot geworden door man nen als Cecil DeMille. Amerika kan groot blijven als het ook in de toekomst ge zegend blijft met mannen als hij". De bekende evangelist Billy Graham getuigde: „Een profeet in celluloid, die het voorrecht heeft gehad iets van het Woord Gods over te brengen op meer mensen dan ooit enig ander mens heeft kunnen doen". Zijn befaamde Franse collega René Clair noemde DeMille: „Een grote Bar- num van de film, een van de mannen, die de Amerikaanse filmstijl hebben ge maakt. Het merendeel van zijn films is een commerciëel succes geweest. Hij kende de smaak van het Amerikaanse publiek als niemand anders". In Long Beach, Californië, staat een school, die 2 miljoen dollar heeft gekost, de Cecil B. DeMille Junior High School, door het bestuur zo genoemd als erken ning van DeMille's „belangrijke invloed op het leven van jongens en meisjes in de loop van vele jaren". Met Cecil B. DeMille is een filmman van ongekende allure heengegaan. Hij heeft niet alleen een enorme bijdrage geleverd tot de grote vlucht van de film industrie hij heeft niet alleen vele films vervaardigd, die op het financiële vlak tot de grote successen gerekend moet worden, hij heeft in de gehele wereld ook vele bioscoopgangers uren van vreugde of bezinning gegeven. Zijn naam zal onverbrekelijk verbonden blijven met de geschiedenis van Hollywood en de ontwikkeling van de Amerikaanse film. Reeds bij zijn leven werd deze filmpio nier een begrip. De heer Reidar Berg uit Oslo i sneeuwgebieden kan onder het heeft zijn motorfiets van rupsban- voorwiel een ski worden aange- aen voorzienten einde in berg- bracht. De heer Berg hoopt belang- achtige streken niet meer van het stelling te vinden om zijn vinding •egdek afhankelijk te zijn. In in exploitatie te brengen Wanneer overeenstemming zou worden bereikt bij de onderhande lingen tussen de Nederlandse en de Westduitse legerautoriteiten over de vestiging over en weer van materiaaldepots, dan geeft de Nederlandse regering er uit doel matigheidsoverwegingen de voor keur aan. dat aan de Duitse depots in Nederland Nederlands bewa- kings- en onderhoudspersoneel komt. Aldus de Legervoorlichtingsdienst, die hier aan toevoegt, dat omgekeerd even tuele Nederlandse depots in Duitsland Duits personeel zouden krijgen. De lei- Luit.-genercal Couxy vraagt ontslag De commandant van het 1ste leger korps, luitenant-generaal J. H. Couxy, heeft verzocht ontheven te worden uit zjjn functie wegens zijn kandidaatstel ling voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Een dienovereenkomstig voorstel zal aan Hare Majesteit de Koningin wor den voorgelegd. In de vacature van commandant van het 1ste legerkorps zal zeer binnenkort worden voorzien. Luitenant-generaal Ccuzy is kandidaat- gesteld door de V.V.D. Olieproducten in prijs verhoogd Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van morgen de verkoopprijzen van enige aardolieprodukten worden verhoogd. Dc prijs voor petroleum voor huishoudelijk gebruik wordt driekwart cent por liter hoger. Tractorpetroleum wordt 30 cent per 100 liter duurder. Verder worden de prijzen voor gasolie, huisbrandolie en autogasolie verhoogd met 70 cent per 100 liter en die voor dunne stookolie met 60 cent per 100 liter. Geen stijging papierprijs Op vragen van de Tweede Kamer leden de heren Peschar en Vrolijk heeft minister Zijlstra geantwoord, dat er geen sprake is van een stijging van de prijs van in het binnenland geprodu ceerd papier; het tegendeel is waar, zegt de minister. Op 23 december werden de prijzen voor druk- en schrijfpapier en voor karton gemiddeld met f. 5 per 100 kilo verlaagd. De prijs van krantenpapier- daalde per 1 januari met f. 3 per 100 kilo (12 dagen later werd dat gewijzigd in f. 2 pe<r 100 kilo). RADIO-ACTIEF STRONTIUM IS VOORLOPIG ONGEVAARLIJK De neerslag van radio-actief strontium zal geen ernstig gevaar voor de Britse bevolking vormen zelfs als deze neerslag de komende twee of drie generaties in het tempo van nu blijft toenemen. Dit heeft de parlementaire staats secretaris van het Britse ministerie van Energie, Sir Ian Horobin, in het Lager huis meegedeeld. Hij voegde hier echter aan toe, dat de bewering dat het aantal gevallen van leukemie toeneemt, juist is. Maar dit probleem is daarom zo moeilijk op te lossen omdat deze toene ming al een generatie vóór de eerste kernproeven is ingezet, aldus Sir Ian. ding van de depots zou naar Neder landse mening moeten berusten voor Duitse depots bij een Duitser, voor Ne derlandse depots bij een Nederlander. Overigens staat nog niets vast over de eventuele plaats van vestiging van de depots, de wijze van inrichting en over de materialen die er zullen worden op geslagen. Bilaterale onderhandelingen over deze kwestie maken deel uit van het algemene NAVO-overleg over de logistieke integratie van de strijdmach ten in de verschillende landen. Uit gangspunt daarbij is de gezamenlijke voorziening voor de gezamenlijke front troepen met een gezamenlijk? achterland. Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik Overstroming in VS Overstromingen en wervelstormen hebben gisteren danig huisgehouden in de centraal gelegen staat Ohio van de V.S. Er zjjn tenminste 37 doden te be treuren. In vijf steden van Ohio is de noodtoestand afgekondigd. Zware re genval en smeltende sneeuw deed de ri vieren in Ohio buiten hun oevers tre den, waardoor duizenden mensen ge- evacueerd moesten worden. Op enkele plaatsen is de burgerwacht in het ge weer geroepen om plundering tegen te gaan. In Cleveland kwam een dieren tuin onder water te staan, wat een 167 kruipende inwoners van het reptielen huis het leven kostte. Slechts twee grote schildpadden konden worden gered. Apen en mensapen in een ander gebouw redden zichzelf door zich aan het dak gaas van hun kooien vast te klemmen. In Kentucky richtten vooral wervel winden grote schade aan. Vele huizen stortten in en een televisietoren viel op een studio waarbij een technicus om het leven kwam. Bomaanslagen in Buenos Aires In Argentinië zijn woensdag meer dan henderd bomaanslagen gepleegd op bruggen, spoorlijnen en andere verkeers knooppunten van vitaal belang. De meeste aanslagen hadden plaats in de industrie-voorsteden van Buenos Aires en de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, La Plata. Vliegende brigades van gevechtsklare militairen, gewapend met tommy-guns, patrouilleerden gisteren door de straten van Buenos Aires, waar her en der on lusten waren uitgebroken. De onlusten werden onmiddellijk de kop ingedrukt toen vrachtauto's vol soldaten arriveer den. Communisten en Peronisten poog den hun snel verlopende algemene sta king nieuw leven in te blazen, maar het militair optreden verhinderde dat. De stakende arbeiders zijn het overi gens onderling allerminst eens. Een deel van hen wil de Peronistische leiders vol gen, die de staking voor onbepaalde tijd willen voortzetten. Een ander deel heeft wel oren naar de opvatting van de com munisten, die vinden dat voorzichtig heid is gebleken omdat het voortbestaan van de vakbonden op het spel zou staan. Australische minister over de emigranten De Australische ambassadeur in ons land, Sir Edwin McCarthy, heeft gister avond medegedeeld, dat in juni van dit jaar de Australische minister voor Immigratie, de heer A. R. Downer, naar Den Haag zal komen voor besprekingen over de emigratie van Nederlanders naar Australië. Hij zeide, dat Australië gaarne zou zien, dat het aantal Neder landse emigranten naar Australië nog zal toenemen. In antwoord op een vraag tijdens een bijeenkomst met journalisten of verdere voorzieningen ter bevordering van de emigratie van Nederlanders zul len worden genomen, zeide hij, dat reeds uitgebreide maatregelen van kracht zijn, doch dat dit nader zal wor den besproken indien dat nodig zou blijken. Tot de Australische delegatie zal ook behoren de heer T. Heynes van het Australische ministerie van Immi gratie. Minister Van Aartsen zag water en verkeer uit de lucht De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen, de secretaris generaal van dit ministerie mr. A. H. C. Gieben en de directeur-generaal van Rijkswaterstaat ir.. A. G. Maris, als mede verscheidene hoofden van dienst van Rijkswaterstaat en de directie van het Deltaplan, hebben In de loop van gisteren een vlucht van twee uur met de Fokker F 27 „Friendship" boven Nederland gemaakt, waarbij vele objec ten zoals Zuiderzeewerken, Deltaplan, Europoort, ja bijna alle belangrijke ondernemingen van „Verkeer en Water staat" van zeer geringe hoogte werden bekeken. Beperking garantie suikerbieten onnodig Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn te Den Haag gehouden open/bare vergadering o.m. aandacht besteed aan de beslissing van het ministerie-Drees om de garantie van suiker(bieten) voor de oogst 1959 te be perken. De hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap had ter toe lichting van dit agendapunt medege deeld, dat er in een bespreking met de directeur-generaal voor de voedselvoor ziening nogmaals uitdrukkelijk op is gewezen, dat het Landbouwschap niet overtuigd is van het gevaar, dat de produktie van suiker de binnenlandse consumptie blijvend zal overschrijden. Het Landbouwschap is daarom van mening, dat een beperking van de garantie niet nodig is. Of: wel eens een virgikaan genoten? Zo zou de sigaret kunnen heten die het midden houdt tus sen Virginia en amerikaanDie bestaat nu! De nieuwe Triumph! Niet te scherp, niet te zachtalle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan verenigd in één moderne, milde sigaret. De nieuwe Triumph - die alle rokers tevreden stelt. In het nieuwe pakje, het pakje dat U nü gaat kopen. Triumph! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA Leidse Schaakbond De wedstrijd Zwarte Pion 1LSG 3 (2B), die op 23 december van het vorig jaar was uitgesteld, heeft dinsdag jJ. plaats gevonden, zodat er in deze com- petitieloze week toch nog geschaakt werd. Onze stadgenoten keerden met een voorlopige 45 voorsprong huis waarts en zullen vermoedelijk de strijd gaan winnen. Door dit goede resultaat behouden zij uitstekende kansen op het afdelingskampioenschap. De gedetailleerde uitslag luidt: Zwarte Pion 1LSG 3: A. Rotteveel dr S. A. Nieuwzwaag G. Schol- tesR. Sattler 10, N. v. d. MeijP. S. Anes B. van VlietJ. v. Steenis jr. afgebr. (staat beter voor het LSG), H van DiemenE. J. Kerkhoven 01. P. LangeveltW. Maschkow 01, J. Grimbergen—J. de Raay 1—0, J. Goede- mans—ds. P. J. Mackaay 0—1, C. Rotte veel—J. H. Foppen H. Brouwer— J. Vreeken VzVz. Totaal: (voorlopig) 45. STANDEN EERSTEKLASSE gesp. gew. gel. verl. p. bpnt. Voorschoten 1 3 3 0 0 6 17% Boskoop 1 4 2 1 1 5 22% Alphen 1 3 2 0 1 4 16 Noordwijk 1 3 2 0 1 4 15 %x Leiderdorp 1 4 1 0 3 2 17 LSG 2 4 1 0 3 2 15% Philidor 2 3 0 1 2 1 12% x) Noordwijk heeft hoger beroep aange tekend. TWEEDEKLASSE A VTL 1 3 2 1 0 5 19 Bodegraven 2 4 2 1 1 5 20 Bodegraven 1 2 2 0 0 4 16% Nieuwkoop 3 1 1 1 3 14 Philidor 3 3 0 1 2 1 10% Hazerswoude 2 0 0 2 0 6 In deze afdeling is Caïsa afgevallen. Er degradeert dus maar één tiental. TWEEDEKLASSE B NZH 5 2 3 0 7 26% Sassenheim 1 4 3 0 1 6 25 LSG 3 4 2 2 0 6 21 Katwijk 1 5 1 1 3 3 20 Voorschoten 2 4 1 0 3 2 19 Zwarte Pion 13 1 0 2 2 16% Leithen 1 3 0 2 1 2 12 Wij hebben hier de wedstrijd LSG 3— NZH op 55 gezet en Voorschoten 2 Zwarte Pion 1 op 5%4%. Seinposttoernooi De LSG-er Rolf Westra is de laatste tüd in uitstekende vorm. Gisteravond rekende hü met zün grootste concur rent W. H. v. d. Nat af, die in een Spaanse verdediging door een ver keerde paard-manoeuvre in het na deel kwam. Tenslotte bracht v. d. Nat een wanhoopsoffer, dat echter geen redding bracht. Het ziet er naar uit dat Westra jr. dit Noordwükse toer nooi gaat winnen. M. D. Etmans, een der favorieten, doet het ditmaal niet zo best. In het Weenink-systeem speelde hij te scherp op winst tegen G. Marijt, verloor een pion en daarmede de partij. Het schijnt, dat de Philidorman ge heel uit vorm is, getuige zijn bescheiden plaats op de ranglist J. Koet kon van zijn dynamisch voor deel in zijn partij met de jeugdige C. C. Berg geen voldoende profijt trekken en moest met remise genoegen nemen. De oud-LSB-kampioen W. G. Dem- mendal behield de tweede plaats door een goede zege op W. F. Sohuss. In een Pirc-verdediging veroverde hij de kwa liteit en twee pionnen, waarna Schuss het bijltje erbij neer legde. De oud-Caïssa speler J. Verduin gaat vermoedelijk zijn afgebroken partij tegen J. Sleeboom winnen. In tijdnood vond Sleeboom niet de beste voortzetting. Zijn stelling was toen hoopgevend De gedetailleerde uitslagen waren: R. D. WestraW. H. v. d. Nat 10; M. D. Etmans—G. Marijt 0—1; J. Koet Rallye Monte Carlo In klassementsproef verspeelde hij echter zijn kansen op de zege Maus Gatsonides glunderde. „Hoe het ging?", vertelde hij gisteren aan de finish te Monte Carlo, „fantastisch man, in één woord fantastisch. „Het stuk van Gap over Cham- bery naar Monte Carlo was bij zonder zwaar door de gladde en verijsde wegen. Er was één ma nier om het te redden, zo hard mogelijk erover heen en dat heeft Marcel Becqart (de Franse co- equipier van Gatsonides) voor treffelijk gedaan". En Maus had alle reden om te glun deren, want ook op dat laatste moeilijke traject was de rode Triumph alle con troleposten precies op tijd gepasseerd. Bij de aanvang van de zware klasse mentsproef over 430 km., waaraan gis teravond om 7 uur werd begonnen, was Gatsonides de enige Nederlander zon der strafpunten. En dan te bedenken, dat hij vrijwel het gehele traject door Zuid-Slavië heeft moeten rijden zonder te kunnen ontkoppelen. Aanvankelijk had de Nederlandse ko lonie in Monte Carlo nog de hoop, dat ook de equipe van Hans Tak zonder strafpunten in de Franse badplaats zou arriveren. Tak meldde zich echter 39 minuten te laat bij de eindcontrole. Hij bleek op de Col du Granier in moeilijk heden te zijn gekomen. Zonder sneeuw kettingen waren de wagens aan de be klimming begonnen. Spoedig bleek al dat de sneeuwkettingen wel degelijk noodzakelijk waren. Enkele wagens ver sperden de weg en het duurde bijna drie kwartier voordat de Mercedes van Tak de reis kon vervolgen. In totaal arriveerden 220 van de 322 vertrokken equipes te Monte Carlo. Van deze 220 werden er door de wed strijdleiding 34 uit de strijd genomen omdat zij controles hadden gemist of de tüdslimiet hadden overschreden. Bovendien trokken nog 18 combina ties zich terug omdat zij door de vele strafpunten toch reeds kansloos wa ren voor de prijzen en geen risico's wilden nemen. In totaal namen dus 168 equipes aan de zware klassementsproef deel. Hedenmorgen vernamen wij uit Monte Carlo Van de 168 equipes, die gisteravond zijn gestart voor de 430 km. lange klas sementsproef in de bergen boven Monte Carlo, hebben 129 de finish bereikt. Er was wat lichte sneeuw gevallen, maar op het traject zelf waren de we-* gen in goede staat en enkele deelnemers vertelden na de proef, dat zij nog de meeste moeite hadden gehad met er voor te zorgen dat zij zich niet te vroeg aan de controles meldden. Opvallend was dat enkele equipes hun banden totaal aan flarden had den gereden. De Porsche van de Fran sen Gacon-Buchet arriveerde met 3 lekke banden en Maus Gatsonides en de Fransman Marcel Becquart zagen C. C. Berg W. G. Demmendal W. F. Schuss 10; J. VerduinJ. Sleeboom afgebr. Na de zesde ronde luidt de stand: 1. Westra 5 pnt; 2. en 3. Demmendal en Marijt 4 pnt; 4. Verduin 3 pnt en «1 hangpartij; 5. en 6. Sleeboom en v. d. Nat 3 pnt; 7. Koet 2% pnt; 8. Schuss 2 pnt; 9. Etmans 1% pnt; 10. Berg 1 p. De 7de ronde brengt: MarijtVer duin, Sleeboom—Westra, v. d. Nat Demmendal, SchussKoet en Berg— Etmans. hun hoop op een zege In rook ver vliegen toen zü met twee lekke banden door de eincontrole kwamen. Hoewel het voor de Franse equipe Estager-Dujoncqoy het pechvolle einde van hun rallye betekende, was het op zichzelf een vermakelijk incident, toen beiden in een.... taxi door de eindcon trole kwamen. De DKW was 30 km. voor de eindstreep blijven 6taan met een on herstelbaar defect aan de ontsteking. De strüd is dus gestreden. Op de afgesloten parkeerplaats staan de 158 wagens die de regelmatigheidsproef hebben uitgereden te wachten op de tweede en laatste technische controle. De rekenkamer van de sterrit-orga- nisatie draait thans op volle toeren, doch het is vrijwel zeker dat de voor lopige einduitslag niet voor vrijdag bekend kan worden gemaakt. „Mis schien weten we vandaag nog wie de winnaar is", zei de organisator Jacques Taffe ons. „Maar op meer behoeft a toch niet te rekenen". „Noppen" - protest had succes Sportclub Enschede heeft succes ge had met het zogenaamde „noppen"- protest, dat op zondag 7 december J.l. na afloop van de uitwedstrüd tegen MVV werd ingediend. De protestcommissie be paalde namelyk dat de gehele tweede helft moet worden overgespeeld, begin nende met een 10 voorsprong voor MVV. De wedstrijd was geëindigd met een 30 zege voor de Maastrichtenaren. Tydens de rust van deze ontmoeting attendeerde de aanvoerder van de Twentse club scheidsrechter Lacroix op de afwijkende „noppen" onder de schoe nen van dc MVV-spelers, die naar zün mening niet de reglementaire afmetin gen hadden. De arbiter keurde het schoeisel goed, hetgeen voor de Sport club aanleiding werd om te protesteren. Te Soesterberg is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse ploeg van spelers tussen 16 en 18 jaar en het Nederl. amateur elftal. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel: 1—1. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Voor het Nederlands amateurteam scoorde Cornelissen van NEC en het tegenpunt werd gemaakt door Klundert van Hee renveen. IJSHOCKEY Versterkt Hokij wint van Schets selectieteam De op de Haagse overdekte kunstijs baan gespeelde wedstrijd tussen het team van de HOKLJ en een Schots se lectieteam is door het HOKIJ-team ge wonnen met 107. De ploeg van de HOKIJ was versterkt door drie Canadezen van de Engelse profclub de Brighton Tigers. Deze steun hebben de Hagenaars tegen de sterke Schotten zeker niet kunnen missen. De grote man van de wedstrijd is on getwijfeld de Canadees Anning geweest. Hij beschikt niet alleen over een uitste kende sticktechniek maar tevens is hü in staat om een enorme snelheid te ont wikkelen zonder de indruk te wekken, dat hem dit moeite kost. Herhaaldelijk heeft hü de Schotse achterhoede tot wanhoop gedreven. Aan zün spel en dat van zün collega Favero heeft het team van de HOKIJ de overwinning te dan ken. Maar ook de Hagenaars hebben zich goed geweerd en zü kwamen - ge- inspireerd door de Canadese versterking - tot uitstekende prestaties.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9