GROOTS HULDEBETOON VOOR EREDOCTOR J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK Onder de Gurages van Ethiopië Kerkelijk Leven I Donderdag 23 januari 1959 Tweede blad no. 29651 Hoe groot de achting en waarde ring zijn, welke men in brede kring koestert jegens de president-curator van de Leidse Universiteit bleek gis termiddag ondubbelzinnig tijdens de plechtige verlening van het eredoc toraat in de rechten en de daarop volgende receptie. De velerlei uiteen lopende leidende juncties die dr. J. E baron De Vos van Steenwijk heeft bekleed, leidden er toe, dat deze stijlvolle plechtigheid namens zeer vele instanties van uiteenlopende aard werd bijgewoond. Onder hen bevonden zich de mi nisterpresident prof. mr. J. L. M Beel en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, de Commissaris der Koningin in Zuid Holland mr. J. Klaasesz, diens voorganger mr. Kes- pei en vele anderen uit kringen van lands- en provinciaal bestuur. Ook het Leidse gemeentebestuur was ver tegenwoordigd, terwijl de echtgenote van burgemeester Van Kinschot de plechtigheid eveneens bijwoonde. Van de vier in leven zijnde Neder landse eredoctoren van de Leidse Universiteit was alleen dr. Victor E. van Vriesland aanwezig. en een bloemstuk van de oud-com missaris der Koningin in Groningen de heer E. H. Ebels nog meer fleur gaven aan de kleurrijke sfeer. Bijgaande foto's brengen enige hoogtepunten van deze bijzondere dag in de geschiedenis van de Leid se Universiteit in beeld. De receptie na afloop van de pro motieplechtigheid zelve vond plaats in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, waar onder meer narot&en namens De echtgenote van de rector- magnificus begroet de echtgenote een boeket gele I van de promovendus. «Foto Uk/Vto Wtrtt.t Minister-president prof. Beel wenst baron de Vos van Steenwijk geluk met de hem verleende hoge wetenschappelijke onderscheiding (Foto L.D./Van Vliet) De secretaris van de senaat ont vangt de minister van O. K. en W. mr. Cals in de hal van de Stads gehoorzaal. (Foto „DE NATUURVRIEND" Onder voorzit/terschap van de heer C. Borghart hield de Leidse Aquarium- en Terrariumihouder siver„De Natuur vriend" haar jaarvergadering. Na voorlezing van de gebruikelijke jaarvenslagen van secretaris, penning meester en voorlichtingscommissie werd overgegaan tot schriftelijke stemming. Dit naar aaniekMng van het periodiek aftreden van de penningmeester en secretaris. Voor een bestuursfunctie werden gekozen de heren Schipper en Visser. Voorzitter C. Borghart dankte de aftredende bestuurders, de heren Over- dttin en Redel, voor het zeer vele werk, dat beiden in het belang van „De Natuurvriend" hebben verricht. Na de pauze, met gebruikelijke ver loting, projecteerde de heer Eriks, met medewerking van de heren Visser en v. Wdlzen vele dials van aquaria van leden der vereniging. Ir. J. A. Meijlink alhier en ir. A. W, Zuidweg te Wassenaar zijn benoemd tot leden van de commissie, welke in 1069 aal zijn belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de afeten van bekwaamheid voor nijver- heitteonderwijs Nk, Nu, Nw en Nz. VOOR K HANDEL: H VAN TOOR IZ VUARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Interessante mededelingen A. J. Drewes In de serie winterlezingen van het Rtfksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond in de aula van dit mu seum de heer A. J. Drewes over de Gurage's van Ethiopië. Spreker, die o.a. aan de universitei ten van Leiden, Leuven en Oxford stu deerde, legde in 1953 aan de Leidse Universiteit zijn doctoraal examen Semietische talen af. In het jaar daar voor was hij voor een studiereis van zes maanden in Arabicvan december 1954 tot juli 1957 vertoefde hij voor een ondersoek op het gebied van de archeo logie en de talen in Ethiopië. De heer Drewes is nu verbonden aan de Rijks- umrivereiteit te Utrecht voor het onder wijs in het, Arabisch. De Gurage's, aldus spreker, wonen ongeveer 120 km. ten zuiden van Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, in een gebied dat is gelegen tussen de plaats Wolkitte en de grote meren van de Rift Vaillei. Zij zijn één van de vele volkjes in deze streken, die in het einde van de vorige eeuw door keizer Menelik I-I aan Ethiopië zijn toegevoegd. Het Amhaarse (Ethiopische) opper gezag heeft de eigen instellingen van de Gurage's echter niet verdrongen; in tegendeel: de solidariteit binnen de stammen en het gevoel van territoriale saamhorigheid functioneren binnen de grenzen gesteld door het centrale be stuur. Zoals de meeste Ethiopiërs zijn ook de Gurage's een volk van boeren. Maar terwijl bijna overal elders in Ethiopië broodgraan wordt verbouwd, is het boofdvoedsel van de Gurage's brood vervaardigd uit het zetmeel dat zich in de sohijnstam van een banaanachtige plant bevindt (Ensete edule, vaak ge- genoemd: valse banaan). Dit zetmeel, dat in ruiwe toestand een witte waterige puijp te, wordt voor de duur van ten minste lVi 3 maanden ingekuild om te fermenteren. Daarna kan er een dik oogerezen stug brood uit worden bereid, dat een grauwe kleur heeft en zurig smaakt. Elk Gurage-huis Is omgeven door een grote plantage vele honderden bo nnen van deze valse banaan, en het ds dit, dat het. Gurage landschap zijn zo aparte karakter geeft. De belangrijkste godsdienst in Gurage is de Islam. Heiligen, waaronder ook enkele looale figuren, worden vereerd. (Spieker is bij een dergelijke heilige familie op bezoek geweest). Typisch zijn ook de veelvuldige bijeenkomsten waarop men bidt en zingt, een religieu ze zang die met een Arabisch woord, dat in het Gurage is overgegaan, „zikr" wordt genoemd. Soms zal de heer des huizes zich met niet meer dan enkele buren voor deze plechtigheid terugtrek ken, soms ook is er een groot aantal deelnemers. Dit laatste is het geval met de Makkula-bijeenkomst, die om de 4 weken steeds in een andere streek plaatsvindt, en de hele dag duurt. Behalve de „zikr" kan men in Gurage ook nog andere zang horen. Eenvoudige liedjes waarop wordt gedanst, of de poë zie waarin een held op zijn terugkeer N.Z.H.V.M. zet nieuwe bussen in O.a. op de lijn Leiden-Haariem (Van onze Haagse redactie) In het kader van het vervangings schema van de N.Z.H.V.M. te Haarlem zijn 30 nieuwe autobussen door deze ver voermaatschappij aangeschaft, die o.a. zullen worden ingezet op de lijnen Den HaagAmsterdam (Van de N.S.), Lei denHaarlem en HaarlemDen Haag. Het zijn bussen, die door Werkspoor in samenwerking met de Leyland Holland N. V. te Aalsmeer geassembleerd worden. In de bussen van het nieuwe type zijn zwaardere motoren van 125 p.k. aange bracht en het uitzicht is, door panora mische voorruiten, ruimer. Alle zitplaat sen zijn vooruitrtjdend. Ook het verwar- mlngs- en ventilatiesysteem is moderner van opzet. De nieuwe bussen rijden al op de lijn Den HaagAmsterdam. CHR. L.O. SCHOOL HOOGL. KERKGRACHT BESTAAT 50 JAAR Woensdag 28 januari bestaat de christelijke l.o. school aan de Hoog landse Kerkgraeht, uitgaande van de Ver. voor Lager Onderwijs op Geref. Grondslag, vijftig jaar. Dit feit zal die avond met de ouders der leerlingen worden herdacht in ,Den Burcht". Medewerking aan deze avond verlenen de heer J. Nobel (declamatie), de Chr. Toneelgroep „Imperium" en mej. I. de Vogel (piano). Uit de kring van de oud leerlingen heeft zich een comité ge vormd penningmeester is de heer J. Karstens, Hooigracht 35 dat het be stuur ter gelegenheid van dit gouden jubileum een stoffelijk aandenken zal aanbieden. De In verband met bijzondere om standigheden uitgestelde toneelopvoe ring van D.O.S. zal nu plaats vinden op zondag 25 januari. Prof. mr. J. E. Jonker, de secretaris van de senaat, hangt de jonge doctor" de kappa om. (Foto bJVVan fttto) De afstamming van het paard In de collgezaal van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie sprak gis teravond prof. dr. I. M. van der Vlerk over de afstamming van het paard. Zjjn causerie, die werd gevolgd door een uitgebreide bespreking, verduide lijkte hij met dia's en een film. Prof. Van der Vlerk wees erop, dat dieren door evolutie groter worden. Bij het paard was dat niet het geval. Ei' zijn 30 ontwikkelingsreeksen vanuit het oer - paard bekend, maar slechts één ervan is geslaagd. Oorspronkelijk had het paard vijf te nen. In de steppen van de oertijd moest hij zijn vijanden echter door snelheid ontlopen. Vandaar dat de middelste teen zich bovenmate ontwikkelde en er oorzaak van is, dat het dier nu zyn grote snelheden kan ontwikkelen. Omdat er op deze bijeenkomst een schematische historiebeschrijving werd gegeven over 58 miljoen jaren, toonde prof. Van der Vlerk eerst dia's over ge reconstrueerde landschappen uit ver schillende tijdperken van de aarde met de interessante flora en fauna. Duidelijk bleek hieruit, dat benen en gebit, behalve de grootte, de meest ingrijpende ver- I anderingen bij het paard hebben onder- gaan. Later zei prof. Van der Vlerk, op een vraag naar de stuwende kracht bij i de evolutie, meer aan de kant van de j vitalisten te staan, die een kracht achter i deze natuurontwikkeling weten, dan aan de zijde van meéhanisten, die alles che misch verklaren. De film over het paard gaf tenslotte een duidelijk beeld van de evolutie van het begin af tot nu toe. Prof. Van der Vlerk deelde mede, dat waarschijnlijk de derde woensdag van februari of maart de beloofde film van Maarten Toonder over de paleontologie zal worden getoond. „BOSHUIZEN" NAAM VOOR CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR MEISJES Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs heeft besloten de chr. nijverheidsschool voor meisjes, die gebouwd wordt aan de Toussaint- kade, de naam „Boshuizen" te geven. Terwijl de chauffeur van een be stelwagen van Van Gend Loos gister middag op de Haarlemmerstraat even een winkel was binnengegaan, zette zijn wagen zich plotseling in beweging en reed tot schrik van een paar voorbijgan gers achteruit het trottoir op. De wagen kwam tegen een zy-etalage van een groot winkelpand tot stilstand. De spie- gefcraitoa vlogen aan scherven. uit de oorlog zijn eigen daden, en zijn roemrijke afstamming bezingt. Het huis waarin spreker gedurende 2 maanden in dit gebied heeft gelogeerd was een normale Gurage-hut: rond en ruim. Er zijn geen afgescheiden kamers, maar wél heeft ieder deel van de vloer een eigen bestemming: zo zijn er een zit- en onbvangruimte, een slaapplaats, een bergplaats en onder hetzelfde dak de stallen. Aan de hand van lichtbeelden werden enige werkzaamheden aan de valse banaan verduidelijkt, terwijl zang en poëzie vertaald en ten gehore werden gebracht. Nieuw gesprek over K.L.M.- verbindingen met Australië De nieuwe Australische ambassadeur ln ons land, sir Edwin McCarthy, heeft gisteravond medegedeeld, dat "in juli van dit jaar een luchtvaartmissie van de Australische regering naar ons land zal komen om besprekingen te voeren over de luchtlijn van de K.L.M. op Syd ney. De K.L.M. doet thans Australië één keer per week aan via Biak in Ned. Nieuw-Guinea. In antwoord op vragen, of de Austra lische regering een uitbreiding van deze dienst zal toestaan, zei de Australische ambassadeur: „het feit, dat de confe rentie in Den Haag wordt gehouden is een teken, dat de Australische regering dit vraagstuk zeer ernstig opvat en ver langend ls naar een oplossing". Hertog van Edinburgh in India gearriveerd De hertog van Edinburgh is vandaag per vliegtuig in India aangekomen voor een bezoek van veertien dagen. Dit is het eerste bezoek aan India van een lid van de Britse koninklijke familie sedert India in 1946 onafhankelijk werd. Meer dan honderdduizend mensen waren op het plein bij het presidentieel paleis tezamen gestroomd en juichten en klap ten toen de hertog met zijn gastheer, premier Nehroe, voorbijkwam. Geduren de een gedeelte van de tijd van zijn bezoek zal Prins Philip de gast zijn van president Prasad. Het hoofddoel van heit bezoek is bij woning van de 46ste jaarvergadering van het wetenschappelijk congres in de universiteit van de hoofdstad. Prins Philip krijgt ook een eredoctoraat van deze universiteit. Verder gaat hij be langrijke objecten, zoals de stuwdam, die te Bhakra in de Himalaja wordt gebouwd, het atoomenergie-instituut te Bombay, de textielstad Ahmedabad en de Taj Mahal te Agra bezichtigen. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardlnxveld P. J. F. Lamens te Kamerlk te 's-Graveland F. H. J. Bik te Doorwerth-Heelsum. Aan genomen naar Dubbeldam (2de pred. pl.) J. v. d. Velden te Rotterdom-Feyenoord. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nord/horn (Duitsland) H. Tien te Nljkerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sint Annaland Ohr. van Dam f~

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3