AMBASSADEUR BENTINCK BIJ BRITSE PREMIER MACMILLAN WEERBERICHT W ijziging van het Engels besluit lijkt hoogst onwaarschijnlijk IEMCO RADIO en TELEVISIE ZWEDEN ZIJN GESLAAGD IN OPERATIE ZONDER BLOED" w Eis tegen Schubert en Sorge in Bonn: levenslang tuchthuis Cecil B. DeMille (77) overleden 97ste jaargang DONDERDAG 22 JANUARI 1959 No. 29651 LEIDSCH m DAGBLAD Direoteur: j. w Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w*w s»®»®1 l®1"®® Qlr0 00 67086 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; t.0.50 per week TeWoon Orectte en Admttüettaöe: 36041; Redactie 21601 Is wekelijkse K.L.M. dienst onmogelijk? (Van onze correspondent te Londen) Gisteravond heeft baron Bentinck, de Nederlandse ambassadeur te Londen, een bespreking gevoerd met de Britse premier Harold Macmillan in tegenwoordigheid van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Het gesprek duurde ruim een half uur en werd gehouden in de kamer van de Britse minister-president in het Lagerhuis. Het ging over de kwestie van de landingsrechten van de KLM in Singapore. Baron Bentinck heeft het Nederlandse standpunt nog eens uitvoerig uiteengezet. De bespreking vond plaats in een vriendschappelijke sfeer. Het lijkt alsof hier sprake is van mosterd na de maaltijd. Felle reactie In Engeland is men evenwel ge schrokken van de felle reactie in ons land. Men heeft niet begrepen, dat reeds het woord „Singapore" by ons volk emotionele gevoelens wakker roept, gezien de heldhaftige offers in de oorlog rond dit gebied door ons ge bracht. Hoezeer de K.LJYI. ook in Engeland jarenlang altijd werd geprezen als een luchtvaartmaatschappij .waaraan ieder een een voorbeeld diende te nemen, heeft men niet beseft, dat de Neder landse luchtvaartonderneming voor ons niet alleen een bedrijf is, maar tevens een symbool van gedurfd initiatief en pioniersgeest. Om de B.O.A.C., de British Overseas Airways Corporation, een van de vele Engelse genationaliseerde ondernemingen en strikt zakelijk van karakter, maakt het publiek in Engeland zich niet druk. Alleen heeft thans het gevoel van on verdeelde bewondering van de K.L.M. plaats gemaakt voor naijver, omdat tegenover de winstcijfers van de K.LM. de hevige verliezen van de B.O.A.C. somber afsteken. De Engelse luchtvaart maatschappij gaat vooral gebukt onder een tekort aan doelmatigheid, mede als gevolg van allerlei bureaucratische be perkingen en een top-zware personeels organisatie. Men meent dat het daarom niet aan gaat om gunsten te vragen aan de be narde B.O.A.C. Het zou eerder op de weg liggen van de Engelse maat schappij, zo redeneert men in Londen, om van de K.L.M. gunsten te ontvan gen Figuur redden. Maar de Britse regering schijnt haar vreemde figuur thans te willen redden door onze voor het hoofd ge stoten diplomaten in elk geval alsnog in de gelegenheid te stellen om na te kaarten. Ambassadeur Bentinck had het gesprek, dat gisteravond plaats vond met Macmillan, aangevraagd bij Macmillan toen deze nog voor Selwyn Lloyd waarnam en het Britse besluit bekend werd. Het lijkt erop, dat mi nister Luns op eigen initiatief naar Londen komt. Hij had immers begin januari al een bezoek aangekondigd, maar het heet te Londen in officiële taal, dat Selwyn Lloyd thans de heer Else Mauhs overleden Indertijd bekend actrice In de ouderdom van bijna 74 jaar is vannacht in Amsterdam in de zieken verpleging aan de Prinsengracht de ac trice Else Mauhs overleden. Zij werd op 25 januari 1885 in Keulen geboren en kwam op 14-jarige leeftijd naar Nederland. Op de muziekschool van Cato Esser in Amsterdam - zij volg de aanvankelijk een opleiding voor con certzangeres - kreeg zij de raad naar de toneelkunst over te gaan. In 1903 maak te zij haar debuut bij het Rotterdams toneel als Martha in „La Sourie". Zij speelde, tot zij artistiek leidster bij „Het Masker" werd, talrijke gastrollen en trad op bij het Hofstad Toneel onder Cor van der Lugt Melsert. Een van de grootste triomfen die zij vierde was haar Koningin Elizabeth interpretatie in „Eli zabeth, de vrouw zonder man" van Jos- set. Van de rollen die deze draagster van de Theo Mann-Bouwmeester-Ring (sedert 1934) vertolkte, kunnen genoemd worden de titelrol in Rostands „Ade laarsjong", Nora van Ibsen, Eline Vere, en haar rollen in „Vorstelijke emigran ten", „De blauwe vogels", „Zoals je me ziet", „Mensen in het hotel" en „Ma- cropoulos". Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewOllkiing met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige, later geleidelijk afnemen de zuidwestelijke tot westelijke wind. Minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 JANUARI Zon op: 8.34 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 16.17 uur; onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.12 uur en 14.36 uur. Laag water te 10.28 uur en 22.45 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Luns heeft uitgenodigd om a.s. maan dag bij hem te komen. Minister Luns zal zondag in de Britse hoofdstad arri veren. Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Het Foreign Office zegt, dat de beide ministers onderwerpen zullen bespreken van gemeenschappelijk belang, maar zonder agenda. Na hetgeen er gebeurd is, kan nauwe lijks worden verwacht, dat de Britse regering op haar zo nadrukkelijk afge kondigde besluit inzake Singapore zal terugkomen. De enige hoop, die wij mis- schie kunnen koesteren is, dat de En gelse regering, welke in de K.L.M.- kwestie zo halsstarrig bleek, in de toe komst zich tegenover Nederland, wat andere zaken betreft, wellicht een beetje inschikkelijker zal tonen. Als pleister op de wonde! Onedelmoedig Aan het bovenstaande kan nog wor den toegevoegd, dat het zeer de vraag is of de K.L.M. in staat zal zijn zon der verlies een enkele dienst per week op Singapore te onderhouden, omdat naar verhouding de langs de route verbonden kosten waarschijnlijk te hoog zullen worden. Ook „The Economist", welke tot de bladen behoort, die inzake de KIM.- kwestie kritisch staan tegenover de Britse regering, gelooft zulks. Het week blad, dat het besluit kleingeestig noemt, vergelijkt dit met een enorme beperking op een ogenblik, dat Engeland vrijma king van de handel predikt, hoewel de B.O.A.C. geen blaam treft voor haar po gingen om eigen commerciële belang te beschermen, dient de regering met an dere factoren rekening te houden. Sin gapore begroet de K.L.M.-diensten voor de zaken, welke zij meebrengen, zoals elke haven graag buitenlandse schepen ziet. „The Economist" waarschuwt dat onedelmoedige gebaren als deze jegens de concurrentie, die niets kan terugdoen er gewoonlijk toe leidde, dat men soortge lijke maatregelen tegen zichzelf uitlokt. Wat Engeland heeft gedaan ten opzichte van de K.L.M. in Singapore, kunnen op hun beurt andere landen doen ten op zichte van Engeland en Britse lucht lijnen, en indien dat gebeurt zal de B.O.A.C. geen gronden voor klachten be zitten. Chirurgie-op-een - afs tan d Door middel van stralen bij patiënt een gedeelte van de hersenen weggenomen Wetenschappelijke triomf in Uppsala (Van onze correspondent in Stockholm) Nog is Zweden vol van het grote ge beuren: de operatie zonder mes: de snede zonder bloed! Chirurgen kunnen (gedeeltelijk) worden vervangen door straal-deskundigen. En de kleine natie is zich op dit ogenblik ervan bewust, dat zelfs de Amerikanen vol bewonde ring zijn. Het is - aldus werd gemeld - na vele jaren van studie en proeven ge lukt door middel van stralen bij een patiënt een gedeelte van de hersenen weg te nemen. De man, die chronisch over verschrikkelijke pijnen had ge klaagd, kon na een behandeling van 2 uur opstaan en - naar het leek - her steld het ziekenhuis verlaten. Deze nieuwe wetenschap opent geheel nieuwe mogelijkheden voor de chirurgie, aldus wordt beloofd. Hersenoperaties en andere zullen misschien uitsluitend door stralen kunnen worden uitgevoerd. Wat is er al zo gebeurd? Wü zullen U mee moeten nemen naar Uppsala, de Zweedse universiteitsstad en U brengen naar het Gustaf Werner Instituut, een cadeau van een Zweedse textiel-man van die naam, die twee mil joen gulden voor de zuiver theoretische proeven op dit gebied beschikbaar heeft gesteld. Het is een laag gebouw, gelijk vloers. Vijf verdiepingen lager staat een cyclotroon, of eigenlijk een syncro-cy- clotroon, opgesteld. Uit dit apparaat komt een stralenbundel. Het interessan te van deze „straal" is dat men hem kan „hanteren". Hij wordt door een buis geleid en door enkele andere geheimzin nige instrumenten en is tenslotte zo smal, dat men er nauwkeurig mee „schieten" kan. Op de milimeter pre cies. Met deze stralenbundel worden de operaties verricht. Ook de bedoelde her senoperatie geschiedde aldus. Opoe Neeltje van Velzen vier de gisteren haar 108ste verjaardag. Nadat Opoe een nieuwe recreatie ruimte in het tehuis van het Leger des Heils te Dordrecht waar zij woont had geopend, werd haar de Gem. dienst van Soc. Zaken een taart aangebodenOpoe blies zelf de kaarsjes uit. Alleen nakaarten over Singapore Een beeld van de receptie van dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, na diens erepromotie in de Stadsgehoorzaal. Van links naar rechts: minister mr. J. M. L. Th. Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, minister-presi dent prof. mr. J. L. M. Beel en de echtgenote van de gepromoveerde president-curator van de Leidse Universiteit. Elders in dit blad geven wij nog enige beelden van deze indrukwekkende plechtigheid. (Foto L.D./Van Vliet) Lugubere parade van eindeloze moordpartij „Het kamp der demonenherleefde... Afschuwelijk vergif zou gehele mensheid kunnen uitroeien Britse geleerden, die voor de defensie werken, zijn er in geslaagd bacillen te kweken, die het menselijke geslacht kunnen uitroeien, aldus meldt de „News Chronicle". Een zeer kleine hoeveelheid van deze bacillen is voldoende om meer dan een miljoen mensen te doden en een pond van dit vergif kan alle menselijke en dierlijke leven op de aarde vernietigen, aldus het blad. De „News Chronicle" voegt hieraan toe, dat het niet met het blote oog waar te nemen vergif, dat de geleerden in vijf jaar tijd voor „gebruik" geschikt hebben gemaakt, door de kleinste volkeren op goedkope wijze in massaproduktie kan worden gebracht. De bacil staat bekend onder de naam „botulinus toxin". Deze dodelijke stof kan worden verspreid in water en voed sel en is bestand tegen vuur en tempe raturen onder nul. Ze ontstaat als vlees of groenten niet op voldoende hygiëni sche wüze worden inseblikt. Volgens het blad werken de Britse geleerden op het ogenblik nog aan circa 40 andere dodelijke middelen. Derge lijke onderzoekingen worden ook ge daan in de V.S., Canada, Rusland en verscheidene andere Europese landen, aldus de „News Chronicle". Aan dit artikel ging dezer dagen een mededeling vooraf van de bekende radarpionier Sir Robert Watson-Watt, die in een rede te Montreal gewezen heeft op het bestaan van het „botulinus toxin". Sir Robert verklaarde gister avond, dat dit vergif „erger is dan de vuile H-bom". Hij zou hieraan hebben toegevoegd, dat er, voor zover totnutoe bekend, geen afweermiddel tegen be staat. Inzittenden ongedeerd Vanmorgen om kwart over negen is een driewagenstel van de interlokale dienst LeidenDen Haag van de NZ- HVM komende uit Leiden, ongeveer 500 meter voor het centrum van Voorburg tegen een vrachtauto gebotst. Er ont- stand vrijwel onmiddellijk brand. Auto en eerste tramwagen zijn grotendeels uitgebrand. Passagiers en bestuurders van beide voertuigen konden zich in vei ligheid brengen en kwamen met de schrik vrij. De auto, beladen met papierrollen, kwam uit de Prins Albertlaan, een zij straat van de Parkweg, waarover de trambaan loopt. De bestuurder heeft, zover uit de verklaringen van ooggetui gen valt op te maken, geen voorrang aan de tram verleend. Toen hij de rich ting Voorburg wilde inslaan werd de auto door de tram gegrepen. Door de hevige botsing ontstond waarschijnlijk kortsluiting. Men hoorde explosies en vlammen sloegen boven de tramwagen uit Over tientallen meters kwam de bo venleiding naar beneden. Het wagenstel is gedeeltelijk uit de rails gelopen. De auto met zijn brand bare lading, die achterste voren tussen beide trambanen terecht kwam, was spoedig nog slechts een zwart geblakerd geraamte. De voorste tramwagen is eveneens grotendeels uitgebrand. Van de trampassagiers heeft nauwelijks iemand een schrammetje opgelopen. De bestuur ders van beide voertuigen bekwamen bij omwonenden van de schrik. De Voorburgse brandweer was spoedig ter plaatse. De N.Z.H.V.M.. die de tramlijn Lel- den-Voorburg exploiteert, verwacht dat de stremming in Voorburg nog de gehele dag zal duren. Men Iaat nu de tram stellen rijden van Leiden naar het via duct bij Vronesteijn in Voorburg, en aansluitend hierop vervoeren autobus sen de passagiers verder naar het Ma lieveld in Den Haag, vice versa. De beroemde filmproducent Cecil B. DeMille is gisteren op 77-jarige leeftijd te Hollywood overleden. Deze afstammeling van Neder landse immigranten, De Mil ge naamd, die zich in de 17de eeuw in Nieuw-Amsterdam, het latere New York, vestigden, was een der pioniers van de Amerikaanse film, die vooral bekend werd door zijn groots opgezette kostbare produk- ties, gebaseerd op bijbelse thema's. Hij stierf aan een hartaanval DeMille was gehuwd en had twee dochters en twee zoons. Hij kreep verscheidene, ook buitenlandse on derscheidingen. Hij was o.m. Offi cier in de Orde van Oranje Nas sau. (Men zie ook elders in dit blad). Uitspraak begin februari (Van onze correspondent in Bonn) In het proces te Bonn tegen de voor malige bewakers van het concentratie kamp Sachsenhausen, de 47-jarige Gus- tav Sorge en de 41-jarige Wilhelm Schubert, eisten gisteren de beide offi cieren van Justitie levenslange tucht huisstraf met verlies van de burgerlijke rechten tegen beide beklaagden en wel tegen Sorge 102 en tegen Schubert 57 maal levenslang, plus nog resp. tien en acht jaar wegens poging tot moord. In de eerste week van februari zal de uit spraak volgen, nadat volgende week de verdediging aan het woord is geweest. De officieren van Justitie lieten gis teren het proces van 13 oktober JJ. nog eens aan de hand van de duizenden pa gina's aan akten de revue passeren. Het was overigens een procesdag als alle andere. Met goed honderd mensen zat men tezamen in een kale ruimte van 120 vierkante meter. De rechters en de leden van de jury, de beide officieren van Justitie, een tiental journalisten, zeventig nogal armoedige toeschouwers, die kennelijk hier kwamen om zich te warmen en wat sensatie op te doen. drie politieagenten, twee verdedigers en de twee mannen, alleen gezeten op een lange bank. Aan de muur hing een groot kruis en een tekening van het kamp Sachsenhausen. Op de tafel voor de jury lagen de stapels akten: de vastge legde stemmen vol getuigenissen over moord na moord. En urenlang klonken de stemmen van de officieren van Justi tie, wier monden de ene misdaad na de andere beschreven en die het kamp, „het kamp der demonen", nog eenmaal lieten Blauwe tram na botsing in brand herleven. Urenland klonken de beruchte woorden van het nazi-jargon door de kleine sobere zaal: de SS-rangen, ter men als „Blockalteste", „Sau Jude", „Sonderbehandlung", wegschaffen". En keer op keer hoorde men woorden als: „we komen nu tot een bijzonder geval: het doden van acht onbekende joodse gevangenen - bladzijde 489, band V van de aanklacht...." 9 Slot pag. 2 Slechts een litteken - zo verwacht men- zal als blijvende herinnering in de hersens overblijven. Van buiten is niets te zien. Gedurende de operatie lag de patiënt vijf verdiepingen onder de grond in een eigen kamer. Niemand mocht er bij. Zijn hoofd was zo vastgemaakt, dat hij het geen millimeter kon bewegen. De rest van het lichaam was vrij. Drie verdiepingen hoger stonden de artsen en technici door middel van te levisie het gebeuren te volgen. Zij kon den door middel van luidspreker en mi crofoon met de patiënt spreken. Wij behoren nu de geleerden aan U voor te stellen, die hun aandeel aan deze hersen-operatie door middel van stralen hebben gehad. De oudste van hen is de thans 75-jarige The Sverdberg, de Zweedse Nobelprijsdrager. Hij werd geholpen door verscheidene vakkundi- gen, van wie wij willen noemen prof. Lars Leksell (51), prof. Bror Rexed (44), de Fin P. Sourander en de Engelse pa- taloog William Mair.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1