Laatste Berichten Zweedse minister van Financiën komt bijna 2 miljard tekort WOENSDAG 21 JANUARI 1959 Stagnatie in economische ontwikkeling Goedkope produkten van elders blijven buiten de grenzen (Van onze correspondent te Stockholm) Als Kerstmis is gevierd, het nieuwe Jaar is ingeluid en er in de nacht van Driekoningen behoorlijk is gedanst, gaat op „knut" (de naam van de 13de januari) de kerstboom „ut" en begint men in Zweden weer met de ernst des levens. Maar ook daar zijn strenge LEIDERDORP Raadsstukken De Bank voor Nederlandsohe Gemeen ten heeft de gemeente een geldlening aangeboden ten bedrage van f. 101.500. Deze lening zal gebruikt worden voor de financiering van objecten, waarvoor reeds kredieten beschikbaar zijn gesteld, zoals de aankoop van villa „Rijnwilg", het ontwerpen van uitbreidingsplannen en uitgaven ten behoeve van het kleu teronderwijs.. Eveneens is door deze bank een geldlening aangeboden ter grootte van f. 115.000, welk bedrag nodig eal zijn voor de verbreding van de Hoofdstraat nabij de Geref. Kerk. In de vergadering van vrijdag a.s. zal de raad verder enkele benoemingen doen in de commissie tot wering van schoolverzuim en in de Culturele Raad. Voorts vermeldt de agenda voorstel len tot het verlenen van subsidie aan de Stichting Kath. Gezinszorg en Gezinshulp te Leiden, premieveriening voor woningverbetering, afwijzing van het verzoek tot plaatsing van een licht reclame op de flats aan de B. G. Corts- laan en enkele salariskwesties voor ge meen te personeel. FOTOCLUB DAGUERRE Gejureerd door 3 groepen uit eigen club heeft de foto-club de volgende uit slagen bekend gemaakt: Beginners: A. L. Vister 32 punten; B. Wijlicig 23 punten; Mevr v. Zanten 30 punten; Ton v. d. Boscli 21 punten: Feyen 36 punten; C. P. de Gunst 27 punten; mej. Schellingerhout 27 punten; Schramp 19 punten; v. Zanten 34 pun ten; F. Viertelhausen 28 punten; Beurze 26 punten; Lugtenburg 19 punten; A. v. d. Pluym 18 punten; de Jong 32 punten; Herruer 29 punten. Gevorderden: züidervaart 37 punten; Erudes 34 punten; mevr. Goldberg 23 punten: D. Goldberg 37 punten; Jong kind 32 punten; OEGSTGEEST Echtpaar v. cl. Burg- Groot in het goud Gistermiddag hield het gouden echt paar M. C. van der Burg en H. v. d. Burg-Groot een druk bezochte receptie in hotel „Het Witte Huis". Talrijke bloemstukken en andere ge schenken legde mede getuigenis af van het medeleven met dit in onze gemeente zo bekende echtpaar, dat eind van het vorig jaar het 50-jarig zaken jubileum mocht vieren. De bruidegom richtte n.i in 1908 de eerste Oegstgeester f_ ..De Pio nier" op. welk bedrijf hij tot grote bloei wist te brengen en toen de heer Van der Burg in ruste ging. kon hij zijn levens werk veilig overlaten aan zijn dochter mevr. Beutanan-Van der Burg. De heer v. d. Burg heeft ook nog deel uitgemaakt van de Oegstgeester ge meenteraad als afgevaardigde van de Chr. Hist. Unie. was jaren voorzitter van de Ned. Drogistenbond afd. Leiden, als mede voorzitter van de Kon. Ned. Mid denstandsbond afd. Oegstgeest. Hij is ook nog opgetreden als voorzitter van een destijds bestaande Oegstgeester win keliersvereniging. Tenslotte was hij ca. 30 Jaar secretaris van de Oegstgeester IJsclub, waarvan hij nog erelid is. Bruid en bruidegom zijn 77 jaar. de bruidegom heeft, de zwaarste last van de ouderdom te dragen ook vanwege zijn zeer zwak gezichtsvermogen, de bruid is nog kwiek een steun voor haar man. Geldlening „Hofwijck" Aan de agenda van de raadsvergade ring van hedenavond is een agendapunt toegevoegd naar aanleiding van een brief van de Stichting „Hofwyck". Daarin werd meegedeeld, dat ter aan vulling van de reeds gesloten geldlening van 2 miljoen gulden nog een bedrag van f. 400.000 nodig is. In beginsel is hiervoor een geldschieter gevonden. Het ligt in de bedoeling, dat t.z.t. door de gemeente eenzelfde garantie ten aan zien van rente en aflossing wordt ge geven als destijds bij het grotere bedrag is geschied. Er komt hierover een voor stel in de raad, zodra de onderhandelin gen over de geldlening tot een goed einde zijn gebracht. De toestemming in beginsel van G.S is nodig over het rentepercentage, terwiil de goedkeuring van de minister van Financiën eveneens vereist is. Beide instanties zijn over deze materie benaderd. In afwachting van de ontvangst der gelden uit geldlening vraagt het be stuur in rekening-courant gelden bij de gemeente te mogen opnemen tot een bedrag van f. 150.000. B. en W. stellen voor het gevraagde rekening-courant- krediet te verlenen. De gemeentelijke commissie van toezicht bevestigt, dat rekening-crt-krediet rentebespa rend kan werken en dat een aanvullend kapitaal van f. 400.000 reëel is. WASSENAAR Politie beschikt over groep voor „harde bijstand" De straatdienst van de Wassenaarse politie beschikt sinds enige tijd over een groep voor „harde bijstand", die uit jonge manschappen bestaat en bij bijzondere gebeurtenissen kan worden ingezet. De groep beschikt over een doeltreffender bewapening dan het dienstpistoolals commandant treedt op de inspecteur van de straatdienst, de heer Van den Ban. Als voornaamste oorzaken van ver keersongevallen in Wassenaar zijn vol gens de statistiek van de verkeerspolitie aan te merken: onvoorzichtig rijden (155 maal), geen voorrang verlenen (121 maal); te dicht achter elkaar rijden (77 maal), onjuist inhalen of passeren (23 maal) en slippen (31 maal). Bij de 683 verkeersongevallen in 1958 waren in totaal betrokken 873 motorrijtuigen en 182 bromfietsen. In 8 gevallen had een aanrijding met een tram plaats, 21 keer moest een lichtmast het ontgelden. regels voor. De Koning opent de Rijks dag, nadat zyn lijfwacht in de houding heeft gestaan voor de in het zwart geklede volksvertegenwoordigers, die door de vrouwelijke leden van de koninklijke familie met een respectvolle buiging zijn begroet. En als dan de Koning Gods zegen heeft gevraagd voor het verantwoordelijke werk, dat de leden van Rijksdag te wachten staat en de sprekers van de beide Kamers plech tig hebben geantwoord, is het woord aan de minister van Financiën. Daar mede begint dan eigenlijk het jaar. Deze keer nu heeft deze bewindsman met de sprekende naam Strang (streng) zijn landgenoten wakker geschud door te zeggen, dat hij 1.8 miljard gulden te kort komt en dat hij zo'n 100 gulden per inwoner méér moet hebben!! Ruim 10 miljard gulden (op een be volking van 7.3 miljoen) zal hij nodig hébben om de zaak lopend te houden. Haast drie miljard zal het ministerie van Sociale Zaken opeisen, terwijl Defensie 2 miljard kost. Dat wil zeggen, dat de gemiddelde Zweed 400 gulden aan sociale belasting moet opbrengen. Waar de minister dit reusachtige be drag vandaan moet halen weet hij zelf nog niet. Hij heeft drie voorstellen laten doorschemeren. Dat evenwel neemt de oppositie niet, want in de grondwet staat duidelijk, dat bij de miljoenennota aangegeven moet worden, waar de be nodigde gelden vandaag komen. De minister van Financiën echter onder streept, dat men eerst de economische ontwikkeling dient af te wachten. Het is dus een interessant begin voor het nieuwe jaar.... Een regering die volgens de oppositie in strijd met de Grondwet handelt! Algemeen heeft men de indruk, dat een stagnatie is ingetreden in de economische ontwikkeling.. Thans moet men trachten te houden w at men heeft. Het is de vraag, of het niet verstandiger zou zyn als de regering door een meer liberale instelling de bewoner liet pro fiteren van de goedkope levensmiddelen huiten 's lands grenzen, bijvoorbeeld uit Nederland. Dr. Soebandrio 8 februari naar Australië De Indonesische minister van Buiten landse Zaken dr. Soebandrio zal op 8 februari naar Australië gaan voor het bezoek waartoe hij is uitgenodigd door zijn Australische ambtgenoot Richard Casey, zo is officieel in Djakarta mee gedeeld. De belangrijkste punten van zijn be sprekingen daar zullen zyn: de kwestie Nieuw-Guinea, Australische hulp vol gens het Colomboplan, studentenuitwis selingen e.d. Dr. Soebandrio heeft gisteren een on derhoud gehad met de Australische am bassadeur L. R. Mc Intyre, die binnen kort naar zijn land terugkeert voor het voorbereiden van het bezoek en met president Soekarno. Finse Rijksdag ontbonden President Kekkonen van Finland heeft gisteren de Rijksdag (Kamer) ontbon den nadat de regering nog was gemach tigd een staatslening van 22 miljard Finse marken uit te schrijven. De ver houding tussen Finland en de Sovjet- Unie is zo belangrijk voor het Finse volk, zo zei de president in zijn bij deze ge legenheid gehouden rede, dat wij nooit mogen vergeten te werken voor goede betrekkingen tussen beide landen. Hij noemde het wenselijk dat de politieke groeperingen in de Rijksdag tenminste tot een dusdanige eensgezindheid ko men, dat de democratie en het parle mentaire stelsel in overeenstemming met de wil van het volk beveiligd worden. Door zijn geografische ligging is Fin land blootgesteld aan de werking der wereldpolitieke stromingen, en dat moe ten we altijd als uitgangspunt nemen wanneer we een goede relatie met de Sovjet-Unie willen opbouwen, aldus Kekkonen. Toen ik in 1958 de Rijksdag opende, zo zei hij verder, sprak ik de hoop uit dat aan de tegenstellingen tus sen de politieke partijen en speciaal aan de persoonlijke tegenstellingen een einde zou komen. Nu ik vandaag diezelfde Rijksdag moet ontbinden kan ik niet in gemoede beweren dat het gegaan is zoals ik hoopte. STADSNIEUWS Prof. mr. dr. F. M. baron van Asbeck BENOEMD TOT RECHTER VAN HET EUROPESE HOF VOOR DE RECHTEN- VAN DE MENS Onze stadgenoot, prof. mr. dr. F. M. baron van Asbeck is door de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa gekozen tot één van de vijftien rechters van het nieuwe Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Het Hof. dat klachten over schending van de Europese conventie voor de rechten van de mens zal behandelen, telt vijftien rechters, één voor elk van de vijftien landen, die by de Raad van Europa zijn aangesloten. Baron van Asbeck is hoogleraar in internationaal recht en internationale politiek aan de Leidse Universiteit. Prof. Van Asbeck, die de volgende maand 70 jaar word't, is voorts o.a. lid van het Permanente Hof van Arbitrage en lid van het comité van deskundigen, dat toezicht houdt op de uitvoering van de Anbeidsconventies van de Internationale Arbeidsorganisatie te Genève. Doktersvrouw kreeg verdovende middelen Een 62-jarige Amsterdamse dokters vrouw heeft opnieuw een voorwaardelij ke gevangenisstraf tegen zich horen eisen, t.w. 3 maanden, wegens, het ge bruik van verdovende middelen in strijd met de opiumwet. De officier van Justi tie requireerde daarbij opnieuw een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de Dr. Meyersvereniging, thans met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de ver dachte zou worden opgenomen in een psychiatrische inrichting, indien en voor zolang de vereniging dit nodig acht. Na haar eerste veroordeling in 1956 wegens het vervalsen van doktersrecep ten, heeft de vrouw, die aan ernstige ziekten en pijnlijke kwalen lijdt, weinig bereidheid tot medewerking getoond aan het toezicht van de Dr. Meyersver eniging. Tijdens deze periode heeft zij zich la ten voorzien van tabletten, die als ver dovende middelen in de opiumwet wor den genoemd, door middel van een haar bevriende tandtechniker. De officier van Justitie noemde het een raadsel, dat een arts een dergelijk verdovend middel zonder meer afgeeft. Er is grote kans, aldus de officier, dat deze medicus in verband hiermee voor het Medisch Tuchtcollege moet verschij nen. De tandtechniker, die eveneens te recht stond wegens oplichting van de huisarts, verklaarde van het gevaar der tabletten niet op de hoogte te zijn ge weest. Hij had slechts „een vrienden dienst willen bewijzen". De echtgenoot van de vrouw wist van deze manipula ties niets af. De officier zei van mening te zijn, dat de doktersvrouw moreel de schuldige is, die de tandtechniker tot oplichting van de dokter voor de recepten had ge bracht. Hij eiste tegen deze verdachte f. 100 boete of tien dagen. Uitspraak in beide zaken 4 februari Minister Zijlstra voor reclame in televisie Zijn rapport eerst in nieuwe Tweede Kamer aan de orde (Van onze Haagse redactie) Zoals wjj indertijd reeds hebben ge meld staat de minister van Economische Zaken allerminst afwijzend tegenover toepassing van reclame in de T.V. Prof. dr. J. Zijlstra heeft al maanden geleden de ministerraad over zijn zienswijze in gelicht. Op verzoek vaci de Staatssecretaris mr. Höppener heeft minister Zijlstra hier over een rapport opgesteld, waarin hij de noodzaak van T.V.-reclame bepleit. Wanneer te zijner tijd de T.V.-nota ver schijnt, zal dat rapport eveneens ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht. Het staat echter wel vast dat pas de Tweede Kamer in nieuwe samen stelling zich over deze nota zal uitspre ken. Gezien het feit, dat in deze nota een regeling voor lange tüjjd voor het tele- visiebeleid wordt behandeld, evenals de definitieve vorm van de reclame T.V., zoals de regering die ziet. wordt het wenselijk geacht, dat de verantwoording hiervoor voor rekening komt van het nieuw te vormen kabinet. Tweede Kamer dinsdag 3 februari bijeen De leden van de Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen dinsdag 3 februari In de 's middags te een uur aanvan gende vergadering zal de voorzitter voorstellen onmiddellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over de begroting van het departement van zaken overzee. Bij deze algemene be raadslaging zullen dan tevens aan de orde komen de begrotingen van Ned. Nieuw-Guinea voor de dienstjaren 1957 en 1958. Voorts zal de voorzitter voorstellen onmiddellijk na de begroting van Zaken Overzee o.a. aan de orde te stellen de begroting van verkeer en waterstaat, het Scheepvaart fonds. Sociale Zaken en Volksgezondheid. Oorlog en Marine Met. de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine zal niet worden aan gevangen voor dinsdag 10 februari. Minister Luns naar Londen Medegedeeld is. dat minister Luns zondag a.s. naar Londen zal vertrekken. Hij wordt dinsdag in Den Haag terug verwacht. Onze ambassadeur in Engeland, baron Bentinck. heeft vandaag een onderhoud inet de Britse minister-president. Mac- Millan. waarbij wederom de kwestie van de KLM-vluchten op Singapore zal wor den besproken. Het onderhoud zou wor den bijgewoond door de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. 108-jarige in Dordrecht hartelijk gehuldigd De op een na oudste inwoonster van Nederland, mej. Neeltje van Veizen, die woont in het gebouw van het Leger des Heils in Dordrecht, is vandaag 108 jaar geworden. Zij is vanmorgen op harte lijke wijze gehuldigd. Namens de Dordtse dienst voor So ciale Zaken werd haar een enorme taart aangeboden, voorzien van een grote eeuwkaars en 8 kleine kaarsen. De bur gemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen en zijn echtgenote kwamen haar hulde betuigen. Onder aanbieding namens het gemeentebestuur van een taart met rode rozen van mar sepein: zijn echtgenote verraste de ja rige met een prachtige plant. De jubila- resse zijn nog vele andere geschenken aangeboden. De „Willem Ruys" gaat om de wereld reizen Wanneer de „Willem Ruys", die op de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam een ingrijpende verbouwing ondergaat, bin nenkort de voorgenomen passagiers- dienst om de wereld zal gaan uitvoeren, zal het Lloyd-schip op 3 van de jaar lijkse 5 reizen ook een Zuidamerikaanse haven bezoeken. Na Australië en Nieuw- Zeeland zal het dan nl. op weg naar de haven van Callao in Peru aanlopen, waardoor de duur van de rondreis van 63 op 64 dagen wordt gebracht. Het schip zal gedurende een dag. van des morgens tot 's avonds, in deze Peruaan se haven vertoeven, teneinde de passa giers gelegenheid te geven ook kennis te maken met het oude Inca-land. De „Willem Ruys" zal hiermee tevens de eerste directe passagiersdienst tussen Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Amerika openen. Geen kermis meer in Utrecht (Speciale berichtgeving) Geen kermis meer in Utrecht, dat is de beslissing die in het Utrechtse stadhuis is gevallen. Reeds had de gemeenteraad aangenomen, dat er op het Vreeburg geen kermis meer zou worden gehouden, maar het dagelijks bestuur van de gemeente zou nagaan of er nog andere plaatsingsmogelijk heden waren, maar dit is op niets uit gelopen. Nu is besloten de kermis uit te ban nen uit de stad. Hiermee hebben in eerste instantie de omwonende café restaurant-houders aan het Vreeburg hun zin gekregen. Zij klaagden over overlast van de kermis, die bezoekers zou wegjagen en vergaderingen door het lawaai onmogelijk maakte. Ook de prin cipiële tegenstanders van kermisvieren zijn nu tevreden gesteld. Zy adhten dit soort volksvermaak uit den boze en niet meer passend in deze tijd. Bourdon fusilladeplaats Waalsdorpervlakte (Van onze Haagse redactie). Bij het ruim 3 jaren geleden in Den Haag gevormde comité Oorlogsmonu- nent 19401945 is thans de gedachte "erezen, op de fusiladeplaats op de Waalsdorpervlakte waarheen jaar- 'ijks op 4 mei in de avonduren stille 'ochten worden gehouden een grote •ware Iuidklok, opgehangen in een 'i'okkenstoel, een z.g. Bourdon, te toen plaatsen, teneinde daarmede alle Hagenaars, zowel burgers als mili- 'alren, te eren. die in de oorlog hun even gaven. Door het comité worden nu stappen ondernomen om tot verwezenlijking van dit plan t« kunnen geraken. Koningin ontvangt prof. Hailstein Prof. Walter Hailstein, de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G. zal tijdens zjjn a.s. bezoek aan ons land door H.M. de Koningin wor den ontvangen op zaterdag a.s. om elf uur in paleis Soestdjjk. Tevoren zal prof. Hailstein een onder houd hebben met de minister-president, prof. L. J. M. Beel. Hierbij zullen ook aanwezig zyn de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Oommissie, dr. S. L. Mansholt. Het regende geld (Speciale beriohtgeving) Verbaasde voorbijgangers zagen gister middag bankbiljetten van f. 25,en an dere waarden over de Grote Markt in Haarlem waaien. Een autobewaker en een voorbijganger, die kans zagen diverse biljetten te grijpen, toonden hun vondst aan een surveillerende politieman. Deze werd even later aangeklampt door een 55-jarige Zandvoortse aannemer, die met zijn echtgenote inkopen deed in de Haarlemse binnenstad. Hij vertelde dat hij eerst zijn vrouw een stapeltje bank biljetten uit zijn portefeuille had ge geven. Toen hijzelf iets wilde kopen, meende hij een bedrag te missen. Hij ging terug naar zijn auto en op het moment dat. hij het portier opende woeien hem enige biljetten, totaal f. 525, tegemoet. De aannemer telde zijn geld en ontdekte dat hij nog niet alles had. In middels verzamelden voorbijgangers de neerdwarrelende bankbiljetten, eveneens tot een bedrag van f. 525. Tenslotte zei de aannemer nog 4 briefjes van f. 25,te missen. De eerlijke vinders beloonde hij met een tientje! Dodelijke difteritus in Den Haag (Van onze Haagse redactie). Reeds enige tijd wordt in Den Haag een verhoogd aantal difteritusgevallen geconstateerd. Een drietal gevallen, in de maanden december en januari ge constateerd. had een dodelijke afloop. De G.GD. overweegt om er in be paalde gebieden, waar zich haarden be vinden, op ruime schaal tegen op te treden. Londen wil diplomatieke betrekkingen met Egypte Het blad „Al Ahram" meldt, dat de ondertekening van de financiële over eenkomst van Egypte met Engeland is vertraagd door het vraagstuk der her vatting der diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Volgens het blad heeft het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken aan de Ver. Arabische Re publiek verzocht tot hervatting van deze betrekkingen over te gaan. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Financiën heeft mede gedeeld, dat de ondertekening van de financiële overeenkomst met Egypte we derom is uitgesteld en dat het nog geenszins vaststaat dat morgen tot de ondertekening zal worden overgegaan. Somaansicg op Sultan van Goa In het paleis van de Sultan van Goa, 10 kilometer ten oosten van Makassar in Zuid-Celebes, is dezer dagen een bom ontploft. De Sultan bleef ongedeerd, doch een jongen werd gedood, terwijl een vrouw ernstige verwondingen op liep. Bij zuiveringsacties van het leger in het district Loempias, eveneens in Zuid- Celebes, werden vijf opstandelingen ge dood. AANNEMINGSONDERNEMINGEN OVERGENOMEN Weer zijn in Indonesië Nederlandse ondernemingen door de regering over genomen, waaronder de N.V. Neder landse Aanneming Mij., en wel door het Centraal Bur. voor toezicht op Neder landse ondernemingen van het ministe rie van Openbare Werken. Tevens werd bekendgemaakt dat bin nenkort kleinere aannemingsmaatschap pijen, zoals NV De Kondor, zullen wor den overgenomen. De Haagse politie heeft 17 jonge mannen van omstreeks 20 jaar aange houden, die zioh hadden schuldig ge maakt aan diefstal, vernieling, Joy riding en andere kleine misdrijven. In totaal hadden zij met hun manipulaties een schade van ongeveer f. 3000,— aan gericht. Voorts zijn twee helers, die ge stolen goederen van de jongens kochten aangehouden. Rallye Monte Carlo De eerste deelnemer heeft Monte Car lo bereikt. Het is de uit Lissabon ver trokken équipe nummer 3 van de Duit sers Guenther Kolwes en Ruth Laut- mann met Volvo. De uit Koblenz af komstige équipe, die de rallye voor het eerst rijdt, is o.a. bekend door de Tul- penrallye. De Duitse Volvo werd gevolgd door de eveneens uit Lissabon vertrokken Peu geot van de Fransen Augias en Rolland. Twee bekende équipes hebben de strijd, min of meer in het gezicht van het eindpunt, moeten staken. De Rallye winnaar van 1952, de in Glasgow ge starte Britse ploeg Sydney Allard-Royd Holmes met Ford, geraakte bij Chambe- rv van de weg en dat was voor Allard aanleiding er de brui aan te geven. De andere ongelukkige was mevr. Blan- choud, die in de buurt van Grenoble, dus tussen Chambery en Monte Carlo, de Rallye opgaf. Mevr. Blanchoud, die in de vorige twee rallyes de damesprys had gewonnen, was uit Lissabon ver trokken. BEURSO VERZICHT Philips een moment boven de 500 procent AMSTERDAM, 21 januari „Vandaag zal het dan maar moeten gebeuren", aldus de beurs. Hiermede werd bedoeld, dat de 500^ barrière in Philips doorbroken zou worden. Dit gebeurde dan ook bij de opening onder een zeer levendige handel. Er werd 501% gedaan tegen 495% als slotprijs van gisteren. Er was weer vraag voor Amerikaanse rekening, doch daar tegenover stonden flinke winstnemingen, waardoor de koers te rugliep tot 499. Unilevers konden het hoogste peil van 's morgens, 491%, niet benaderen en VARIA Soms komt in de mens het kwajon gensachtige weer naar boven. Zo werd de directeur van een grote Londense bank betrapt, toen hij op een verlopen kaartje in de onder grondse probeerde te reizen. Met een zeer gelijkmoedig gezicht be taalde hij zijn drie pond boete. Het was hem alleen maar om het „spij belen" te doen geweest. Soms worden de mensen toch wel heel erg au serieux genomen. Zo waren er in Zweden twee oude mannetjes, die luidruchtig verklaarden, dat zij „wezens uit de ruimte" hadden ont moet. Er kwamen eerst artsen aan te pas, die onbewogen meedeelden, dat de mannen „volkomen ontoere kenbaar" waren. Toen dat feit ge constateerd was. vlogen allerlei men sen van de wetenschap op hen af om nadere gegevens van deze ont moeting te vernemen. En met grote stelligheid verklaarden de deskundi gen, dat het heel waarschijnlijk was, dat de twee oude mannetjes met reizigers uit vliegende schotels te maken hadden gehad. Soms is de mens erg moedig. Een zes tienjarige herdersjongen in Mace donië ging met de blote vuist een gevecht aan met een bloeddorstige, honeerige wolf. die zijn kudde wilde aanvallen. En hij slaagde er zowaar in het beest te wurgen. Hedenmiddag om 3 uur vond in de Stadsgehoorzaal de erepromotie plaats van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. president-curator der Leidse Universiteit. In de hall van de Gehoorzaal werd de promovendus begroet door de echtgenote van de rector-magni- ficus. prof. dr. H. J. Lam. (Foto L-D./Van Vliet) openden op 487%. Dit betekende toch nog een viertal punten hoger dan giste ren.. Aanvankelijk hadden de aankopen voor Duitse rekening hier de overhand, doch later kwam aanbod los voor Lon dense rekening, waardoor de koers in zakte tot 482%. Aku's waren aanvanke lijk een puntje beter, doch moesten dit tengevolge van winstnemingen, niet alleen prijsgeven doch kwamen zelfs 2 punten onder de vorige slotkoers; tegen slot werd op 292 gehandeld. Kon. Olies konden zich op f. 172.20 zeer goed hand haven. Dat de internationale waarden by opening vast waren, was mede een gevolg van de verlaging van het officiële disconto; dit werd gunstig opgevat. Daarnaast was de stemming op de Westduitse beurzen voor Amsterdam een stimulans. Bij het sluiten van de beurs bleek echter, dat de openingskoer sen te hoog waren gegrepen. In de Scheepvaartsector waren de koersen merendeels lager. Van de cul tures zetten certificaten Deli de hausse- stemming voort, vooral nu het gunstige slotdividend algemeen bekendheid heeft gekregen. Het publiek was met koop orders in de markt waardoor de eerste koers werd bepaald op f. 157; de slot koers van de vorige dag was f. 151.70. Ook in dit fonds kwam een koerscor rectie tot stand tot f. 154.80. Bij het scheiden van de markt werd weer f. 155 gedaan. HVA's noteerden een paar pun ten hoger. De Staatsfondsen reageerden hoegenaamd niet op de disconto-verla ging. WISSELKOERSEN Am ter dam, 21 Januari Londen 10.58V8—10.58%New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.86H—3.89H; Parijs 76.82%—76.92%; Brussel 7.53%— 7.54%; Frankfort 90.22%—90.27%Stock holm 72.85%—72.90%; Zürich 87.46— 87.51; Milaan 60.52%—60.57%; Kopen hagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.85%— 52.90%; Wenen 14.53%—14.54%Ankara 3.77—3.77%; Praag 52.8452.94; Lissa bon 13.19%—13.21. Beurs van Amsterdam Woensdag 21 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99 ft 99A Ned. '53 3% 93 93y4 Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 91% 91H Ned. '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 86 IS J Ned. '54 3% 83% 88% Ned. '55 I 3% 83 88% Ned. '55 II 3% 88% 89B Ned. '37 3 87% 87H Dollarlng '47 3 91% B 92y4 Investeringscert. 3 96 Ned. 62-64 3 96% 9&AL Cert. NWS 2% 60A 60% Indië '37 A 3 96% Grootboek '46 3 88 y4 Ned W B 6% no l8 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 37 Nat. Handelsbank 155 Ned. Handelmij212 206 Amst. Rubber 90V4 H.V.A148Y. Java Cuit25 V. 25 Senembah128% Vowtenlanden12 ifXZr*® A.K.U293% 201% Berkel's Patent (v.) 234 Calvé Delft cert443 448 Deli Mij .en (Ver.) 151.60 155^5 Kon. Pap. v. Gelder 225 225y4 Hoogovens eet350 j»* Müller en Co. N.B. 305 300 Ned. Kabelfabr324 332 Philips 495% 498% Philips pref218% 213 Unilever 482% Wilton Feyenoord 208 A Biliton 2de r194% 1» Dordtse Olie gew. 682% 68oy4 Kon. Petr. (f.20.—) 173 172 idem (50 4 f 20.172.05 172.35 Holl. Amer. lijn 163% 163y4 Java China Paket 138% 137% K.LM124 122.50 Kon. Ned. Stmv. My 158% 159% Kon. Paket Mij127 126 Stoomvaart Mij. Ned 165 Nievelt Goudr eert 132 132 y» v. Ommeren eert. 245 244 Kon. Rott. Lloyd 149 144 Ned. Scheepv Unie 141% 130 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94 idem '48 (3%) 93% 94 R'dam '52-1 (4%) 94% 99 idem '37 I-III (3%) 94% 95 idem '38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 106% id. N. W. B. '52 (4%) 97H 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A '^nrn '^9 9 98% 89% 90 A'dam '56 I 2% 89% 89% A'dam '56 II 2% 98% 98% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 84« 85 Den Haag '52 I 2% 95 96 Idem II 2% 94% 95 R'dam '52 12% 93 97% Idem '57 2% 109% 109% Utrecht '52 2% 97L 96% Z.-Holl. 1957 2% 107 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen 394% 396 273% 274 HB.U. eert. 226% 226% 227% 230% Twentsche Bank 204 202 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 286L 288 Borneo Sum. H. Mij. 52% 52 Ned. G. en Sp. fabr. 276 270 Kon. Ned. Grofsm. 130L 129% Intematio 98 100 Rott. Droogdok Mij. 600 597 Sikkens Lakfabr. '53 478 483 Tieleman en Dros 9% 9% Ned. My. Walv.vrt. 88 90 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% /5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30fJ 31 »9A 88A Anaconda 66% 66% Bethlehem Steel 51% 51% 61% 60% General Motors 50A 50% Kennecott 103 102% Republic Steel 72% 73 Shell Oil 82% 83 35% 36 Un States Steel 95% 95% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 20/1 Edelmet. Kon. AA 60GB 60GB Pref. w.a. idem 61% 63 318GB Holl. Constructie 332GB 336 Ing. bur. v Bouwnyv 175 177 ld. div. 1958 167 Int. Kunststoff Ind 44 46G Leidsche Wolspinn 208B 215GB Ver Touwfabrleken 211G 212 Wernink's Betonm 108B 110% Van Wyk Tetiel 62 %G 62% 105y4 107%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9