I©©©©©©©©©©©©©©© WITTE KRUIS Heiiirich Krone waarschijnlijk opvolger Bondspresident Heuss Overzicht bij 40-jarig bestaan van de Prot. Chr. Schippersbond Q$QQQQGQ$QQQQQQ TABLETTEN CACHETS POEDERS DUTIM N.V. - OEGSTGEEST WOENSDAG El JANUARI im Gerstenmaier (protestant) geeft voorkeur aan voortsetting parlementaire carrière (Van onze correspondent in Bonn) Het wordt in Bonn uitgesloten geacht, dat de vijfjarige ambtsperiode van Bondspresident prof. Heuss met twee jaar zal worden verlengd. De man die het meest in aanmerking komt om Heuss' opvolger te worden, is thans dr. Heinrich Krone. In september a.s. zal de ambtsperiode van Heuss aflopen. Daar de Bonds president reeds eenmaal herkozen Is en de grondwet zegt dat een tweede her herkiezing onmogelijk is, bleef de partijen niets over dan óf via een grondwets wijziging de ambtsperiode te verlengen, tot zeven jaar bijvoorbeeld, of daarvan af te zien. Tot dit laatste zou nu zowel de CDU, de partij van Bondskanselier Adenauer, als de SPD, de socialistische oppositiepartij, hebben besloten. Om voor één persoon, hoe sympathiek en hoe kundig ook, de grondwet te wijzigen, acht men absurd. Op 31 januari a.s. wordt Heuss 75 jaar. Krone maakt een rustige, maar wat kleurloze indruk Daarna zal men officieel beginnen met het partij overleg en zal ten deze een officiële beslissing worden genomen. Adenauer zelf zou tot voor kort niet ongeneigd zijn geweest om Heuss' ambtstijd met twee jaar te verlengen. De combinatie Adenauer-Heus acht niet alleen de Bondskanselier, maar achten ook velen anderen ideaal: niet slechts wat geaardheid betreft, maar ook omdat de één rooms-katholiek en de ander protestant is De rooms-katholiek Krone, die thans algemeen genoemd wordt als Heuss' op volger is voorzitter van de C.D.U.- fractie in de Bondsdag. Zijn lidmaat schap van de R.-K. Kerk is een moei lijkheid op zichzelf in dit geval. Wordt Krone n.l. gekozen door de Bondsdag leden en de leden van de diverse deel staat-parlementen, dan zijn zowel de kanselier als de president rooms-katho liek. En dat is een pijnlijke affaire, juist omdat de C.D.U. een partij is waarin zowel het rooms-katholieke als het pro testantse deel aan bod pleegt te komen: in allerlei nevenfuncties, maar ook in de regering.. Het was om deze religieuze band. dat men het liefst als opvolger van Heuss de voorman van de pro testantse vleueel in de CJD.U., Gersten maier. zag. Maar Gerstenmaier, voor zitter van de Bondsdag, prefereert, naar men meent, het parlementaire leven. Krone maakt de indrug een rustig man te zijn. Op de C.D.U.-partiJdag te Kiel leek hij wat kleurloos. Hij stond dan ook bepaald in de schaduw van Adenauer. Maar van belang ontbloot is hij zeker niet. De thans 63-Jarige Ber- lijner heeft, een grote parlementaire ervaring. Hij was van 1925 tot 1933 lid van de Rijksdag en geldt als een van de oprichters van de C.D.U. Reeds tien jaar lang is hij Bondsdaglid. Zijn Inte griteit wordt algemeen geroemd, zijn optreden in de Bondsdag heeft hem nauwelijks vijanden bezorgd. Van de Butagasfles ontplofte Opperman zwaargewond (Van onze Haagse redactie). In een keet, staande op een bouw werk aan de Hanenburgilaan te Den Haag. is gisteren een fles mot butagas geëxplodeerd. De explosie ontstond, doordat een 64- jarige opperman in de buurt van de fles. die vermoedelijk lekte, een sigaret opstak. Met ernstige brandwonden is de opperman opgenomen in het zieken huis aan de Zuidwal. In de keet werd door de explosie een schade van on geveer f 500 aangericht. Geen verband tussen sportvliegtuig en zilveren staven Naar w\j thans van de zijde van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart op Schip hol, die het onderzoek van het ongeluk met het sportvliegtuigje waarover wij gisteren een beschouwing wijdden, op de Schelde in handen had, vernemen, mag uit het rapport van Scotland Yard wor den opgemaakt, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de drie verongelukte mannen betrokken zijn geweest bij de diefstal van de zilveren staven In Lon den. Scotland Yard heeft de gangen van de drie mannen tot aan het vertrek van het vliegtuig, nagegaan en daaruit is gebleken, dat er geen verband kan heb ben bestaan tussen de diefstal en het vertrek van het toestel van Croydon. Zelf kunnen de mannen de diefstal niet hebben uitgevoerd, aldus staat in het rapport, en ook is het uitgesloten, dat zij een kist of meerdere kisten met zilver in de „Proctor" hebben meegeno men. De enige mogelijkheid is nog. dat tijdens het verblijf van het drietal in Londen een afspraak moet zijn gemaakt, dat op een later tijdstip het gestolen zil ver zou worden meegenomen, maar hier is niets van komen vast te staan. Het wrak van het neergestorte toestel is, naar bekend, nooit gevonden. allure-Adenauer is hij bepaald niet. Een tweede Heuss evenwel zo meent men te Bonn zou hij beslist kunnen wor den, hij heeft hetzelfde evenwichtige in zijn optreden, Ls humoristisch, maar mist niettemin de professorale allure en de fijne intellectuele achtergrond, waar om Heuss zo befaamd is geworden. Desondanks acht men hem in de C.D.U. de aangewezen man. Als zijn grote tegenspeler voor het president schap wordt genoemd prof. Carlo Schmid, zeker een meer geprofileerd man, maar SPD.-er. Geen pessimisme voor siergewassen MARKTVERSTORING ONGEWENST Een te verwachten verdere opgang van het economische leven geeft geen en kele reden om, wanneer men zich toch aan voorspellingen waagt, pessimistisch te zijn. Een geleidelijke stijging van de uitvoer van siergewassen ligt zeker in de ljjn der verwachtingen. Dit ondanks het fdt, dat zich moeilijke vraagstukken voordoen. In deze zin sprak dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor siergewassen, zich ter vergadering van het bestuur uit. Hij waarschuwde voor een te hoge verwachting op gTond van de uitvoering van het EEG-verdrag. De uitvoer van siergewassen beweegt zich lei belangrijke mate 'buiten de EEG naar andere OEES- landen (voor drieachtste deel) en naar derde landen (voor twee-achtste deel). Dit wijst er op, aldus dr. Verhage, dat wij groot belang hebben bij de onder handelingen over een associatie tussen de EEG en de overige OEES-landen. Sprekende over moeilijkheden wees dr. Verhage op de kwestie van levering van bloeiende bolbloemen naar vrijwel de grootste afnemer onzer siergewassen: West-Duitsland. Jarenlang heeft een uitvoerverbod be staan voor bloeiende tulpen, hyacinten en narcissen teneinde de Westduitse broeiers in staat te stellen hun door de oorlog gehavende bedrijven weer ren dabel te maken. Dit verbod is thans niet langer op zijn plaats en daarom ook opgeheven. Het bestuur van het Produktschap is wel tot onderhandelen en het nemen van maatregelen bereid. Het is bereid het verschil in aankoopprijs tussen Ne derlandse en in het buitenland ge broeide bolbloemen bij uitvoer weg te heffen. Bovendien wil het bestuur in gemeenschappelijk beraad maatregelen treffen, die marktverstoring door een uitvoer van afgesneden tulpen en nar cissen zullen voorkomen. Op dit aanbod is vati buitenlandse zijde nog niet gereageerd. Onzerzijds be staat het streven om rust op de buiten landse markt, zeker ook op de West duitse markt, te handhaven, aldus dr. Verhage. Hij vermeldde nog, dat West- Duitsland 23 percent van onze bloem- bollenuitvoer, 46 percent van de uitge voerde bloemkwekerijprodukten en onge veer 20 percent van onze uitgevoerde boomkwekerijprodukten opneemt. Deinumer vierling weer verenigd (Speciale berichtgeving) Enige tijd geleden zijn twee kinderen van de Deinumer vierling uit het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden .ontslagen' en naar huis gegaan. Dat wil zeggen naar het huis van de familie Spoelman, de ouders van de moeder. Tot verleden week vrijdag hebben de beide baby's Willem en Dirkje, daar een liefderijk onderdak gevonden. Op die dag betrok namelijk vader S. Lautenbach een eigen woning te Deinum, die eerst een ver bouwing heeft ondergaan. Aan de deur van dit huis zijn vanmorgen de beide andere kinderen van de vierling, Meine en IJtje, verwelkomd. Omstreeks half elf verlieten zij het ziekenhuis. Evenals de vorige keer, was er natuurlijk een hartelijk uitgeleide. Senembah handhaaft haar eigendomsrechten De K.V. Senembah-Maatschappij te Amsterdam maakt bekend dat zjj in zake haar bedrijf in Indonesië haar eigendomsrechten op de produkten van haar ondernemingen onverkort handhaaft. Zulks ondanks de door de Indonesische regering getroffen maat regelen en eventueel nog te treffen maatregelen, confiscatie en nationali satie daaronder begrepen. Deze maatregelen zijn vooral door hun discriminerende werking noch met de beginselen van het interna tionale noch met die van het Indo nesische recht in overeenstemming. Aangezien de N.V. Senembah-maat schappij derhalve als alleen-gerechtigd» op haar tabak moet worden aangemerkt, zal elke verkoop van haar tabak door anderen dan de N.V. Senembah-Maat schappij als een verkoop door onbevoeg den moeten worden beschouwd. De N.V. Senembah-Maatschappij ba- houdt zich tegenover eventuele kopen van haar tabak al haar rechten voor en zal rechtsmaatregelen tegen deze kopers treffen. Weer Russisch krediet voor Indonesië Volgens het dagblad .Merdeka" in Djakarta, overweegt de Sovjet-Unie om aan Indonesië een nieuw krediet te ver lenen van 50 miljoen Amerikaanse dol lar, 'boven het krediet van 100 miljoen, dat reeds eerder werd verstrekt. De Russische ambassadeur in Djakar ta, Wolkov, zou gisteren hierover be sprekingen hebben gevoerd met de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Tijdens de vanochtenr in Marcanti te Amsterdam gehouden algemene ver gadering van de thans veertig jaar bestaande Nederlandse Protestants Christelijke Schippersbond (N.P.C. S.B.), heeft de bondsvoorzitter, de heer F. H. van de Wetering in een rede getiteld „na veertig jaar" met enige concrete vraagstukken de toegenomen betekenis van de georganiseerde par ticuliere binnenvaart geschetst als mede het aandeel daarin van de Protestants Christelijke Schippers bond. Spreker moest bekennen, niet optimis tisch te zyn over de toekomst, tenzij de bond zichzelf durft te herzien en nieuwe wegen gaat bewandelen. Er dreigen vol gens hem nationaal en internationaal allerlei gevaren.. Hij noemde de opmars van het wegvervoer, het achterblijven van de Nederlandse binnenvloot ten opzichte van de gemoderniseerde en uitgebreide Duitse vloot, de plannen zowel tot 'bevoorrechting van Westduitse havens voor de kolenimport door de Westduitse regering als tot verhoging van de Rijnvaartpremies door de Bel gische regering. Ten aanzien van beide laatste punten vroeg de heer Van de Wetering zich af „hoe een Beneluxver- drag en een Europees Economisch Ver drag ten aanzien van het vrije verkeer van personen, goederen en kapitaal met betrekking tot het vervoer moet wer ken, wanneer de zorgen steeds weer neerkomen op het hoofd van de Neder landse schipper-ondernemer". Volgens spreker zijn ook in het bin nenlands vervoer de zorgen niet van de lucht. De bestedingsbeperking ls zeer hard op de particuliere binnenvaart neergekomen. Hoewel einde 1958 van een opleving in de vaart kon worden gesproken, bleven de vrachtprijzen nog lager dan in 1956. „Waarom treden de regeringen nationaal en internationaal hierbij niet stimulerend en bemiddelend op?" De heer v. d. Wetering zei ook be zwaar te blijven maken tegen de methode, die de overheid volgt om te komen tot een betere prijsvorming van de vracht. Hij noemde het een „wantoestand in de binnenvaart", dat ongeveer 40 pet RECHTZAKEN Vrijspraak voor vrouw die kind te vondeling legde De Leeuwarder rechtbank sprak van morgen een 25-jarige vrouw te Leeu warden vrij van de haar tenlaste ge legde medeplichtigheid aan het te vondeling leggen van haar pasgeboren kind te Amsterdam. De eis was 1 jaar met aftrek. De rechtbank overwoog bij haar vrij spraak dat de verdachte zelf voor de geboorte van haar kind een afspraak had gemaakt met de vader uit Leeu warden. dat het kind zou moeten ver dwijnen. maar dat zij er niet mee had ingestemd, dat haar kind na de ge boorte van haar werd weggenomen. Wel had de man verklaard, dat hij het kind van haar had weggenomen omdat zij het kind wilde doden. Doch in deze stond zijn verklaring geheel alleen. De grootvader van het kind werd we gens het te vondeling leggen van het kind veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf m. a. De eis was 9 maanden m. a. Zijn vrouw werd conform de eis vrijgesproken. Haar was het geven van een lakentje en een dekentje voor het vervoer naar Amsterdam tenlaste ge legd. van het Jaarlijks vervoer onttrokken wordt aan de evenredige vrachtverde ling. Spr. doelde op het feit, dat ieder jaar een vervoer, liggende tussen 100.000 en 300.000 ton, wegvloeit naar eigen- en bijzonder vervoer. De bond heeft de stryd aangebonden tegen het hierbij gevoerde vergunningbeleid. Er werd ge dacht aan een gezamenlijke actie van de Stichting Particuliere Binnenvaart om te komen tot het geven van ver- voerszekerhedd in de vorm van het overnemen van oontracten om deze via de beurtlijst te doen varen. Bij een enquête onder de N.P.C.S.B.-leden sprak Een Amsterdamse busondernemer heeft een toerwagen laten bouwen in de vorm van een schip. De spe ciale carrosserieheeft hij de hu welijksbootgedoopt en zal ge bruikt worden voor binnenlandse tochten. Gisteren werd de wagen bij de Rijksverkeersinspectie te Den Haag gekeurd. 86 pet zich uit vóór dit voorstel. Na uit voering van het plan werd een succes geboekt, dat als begin wordt gezien van meer acties. Tenslotte noemde de heer v. d. Wete ring de afwezigheid van een wettelijk voorgeschreven zondagsrust „een der restanten van de achterlijkheid der bin- nenschipperü". MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 20 Januari. Bloemenveiling: Blauwe Druifjes 3033» Narcissen: Fortuna 65,67, Early Glorié 6278. Am. Glorie 6770, L'Innocence 70 73. Tulpen: Rose Copland 90106. V. d. Eerden 86—104, Krelage 6487. Hillegarde 8092. Purper Copland 102109, Winter- gold 7895, Scarlet Wonder 6973, Nan- sen 9098, Early Queen 6581. Lu6tlg® Wltwe 114117, Preludium 91—97. Goldea Harvest 8995 per bos. Am. Anjers 26 29 per stuk. AALSMEER, 20 Januari. C.V. Centr. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Seringen» Stepman per tak 70,85, Legray 47, Blauw 98. Anjers: rood per stuk 3037, roze 2836. wit 3138, Rozen: Better Times 4046. Parel van Aalsmeer 4559, Gehelmr. Dulsberg 90-105, Rosalandla 50 56. Stokman 4854. Pechtold 6066, Bac carat 8090, Edith Helen 6974, T. Gold 8390, Prunus triloba per tak 45. For sythia 67, Cyclamen per bos 100130, Fresia 200260. Asp. plumosus 75200, Iris 270340, Euphorbia per tak 67,78. Amaryllis per kelk 4852. Tulpen per bos 105115, Narcissen 7590, Hyacinten 24- 30. Blauwe Druifjes 2634. POTPLANTEN: Adianthum grote pot klein© pot: 6070, Anthurlum 500680, Asplenlum 90100 4050, Azalea 400 550. 100180, Begonia 4555. Blad begonia 30_40, Cactussen en vetplan- ten 6085 1216, Clnneraria 100130, Cissus antarctlca 150200 3040, Cro- zandra 6070, Cyclamen 400500 150- 200, Ficus 300370 Euphorbia splen- dens 3040, Oolumnea 300350 90 105, Hedera (bont) 250^300 70—80. Ka- lanchoë 100150 6075, Klimplanten 6575. Monstera 400750 Platycerum 300400 100150, Primula acanilis 50- 55, idem malacoides 5080, Idem ob- conlca 160200 6070, idem sinensis 50—55, Sanslviera 200300, 80—140, Tra- descantia 5060 1520. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 Januari. Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 2.703.80, waspeen B export (per kist) 1.902.70, waspeen A binnenland (per kist) 3.00—4.20, waspeen B binnen land (per kist) 2.002.70, breekpeen (per kist) 601.80, boerenkool 6.009.00, rode kool 12.0016.00, uien (per kist) 1.10. Aanvoer waspeen 43.000 kg, waarvan 20.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 20 Januari. Bloemen veiling FLORA. Tulpen: Copland 95120, Copland Purper 100125, Golden Harvest 90—115. Krelage 85.115. Preludium 100 110, Wlntergold 95115, Lustige Witwe 140—155, Brilliant Star 40—55. Hillegarde 95110, Demeeter 150—175, Edith Eddy 140—155, Pink Gem. 85—90. Yellow Gem. 120—140. White Sail 125—155, Superbe 95 115, Picant 125140, Early Queen 75 90. W. Virgin© 140—150, Narcissen: Helios 60__75, Harvest 95100. L'Innocence 85 90, California 6975. Carlton 7095. For tuna 7590, Paper Whit© 9095, Blauw® Druifjes 5060, Fresia 100125 alles per bos. Hyacinten: L'Innocence 29-45. Delfts blauw 2436. Bismarck 2737, Pink Pari 2443. Am. Anjers 2128 alles per stuk. WOERDEN, 21 Januari. Kaasmarkt. Aangevoerd 18 partijen. Notering f2.25— 2.31. Handel matig. een der oudste pijnstillers in een unieke, maar nog steeds moderne samen stelling. Bevat geen salicyl en brengt geen maagstoornissen teweeg. de enige pijnstiller, welke gebracht wordt in 3 vormen: X Eén Witte Kruis tablet, cachet, of poeder helpt reeds afdoende bij: Rheumatische pijnen Moeilijke dagen Hoofdpijn - Griep Tand- en kiespijn de beste p ij n s t i I I e r

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4