Weer nationaal - socialistische tendenzen in Nederland Golf van prijsverlagingen over een breed front in W.-Duitslaiid De haring komt indirect ter sprake op Londense conferentie AKKERTJES" Met een enkel woord Agenda fl fi WOENSDAG 21 JANUARI 1959 Pogingen om jeugd te beïnvloeden (Van onze Haagse redactie) „Nieuwe leden zullen moeten voldoen aan de voorwaarden van raszuiverheid". Dit is één van de beginselpunten uit het programma van de Europese Jongeren Organisatie (E.J.O.), waarmee een zekere heer Logger uit Amsterdam sedert byna twee jaar propaganda maakt onder de middelbare scholieren in ons land om toe te treden tot deze organisatie. Dit punt is gelicht uit de veelheid, die tezamen een duidelijk beeld geeft van de ideeën van de heer Logger omtrent een jeugd organisatie. Op een bijeenkomst van leden van de afdelingen Den Haag van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd en de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland, welke in Den Haag werd gehouden, ontrafelde de heer J. G. Nagel uit Amsterdam de nationaal-socialistische tendenzen, welke aan de E.J.O. ten grondslag liggen. „Jonge fascisten (nationaal socialis ten) steken in Nederland de kop weer op", zo zei de heer Nagel in zijn inlei ding over deze jeugdorganisatie. Aan de hand van tal van brieven en geschrif ten toonde hij de juistheid van zijn zienswijze aan, waarbij hij een parallel trok tussen de voormalige N.S.B. (en de daaruit voortgevloeide Nationale Jeugd storm) en de huidige E.J.O. Spreker somde talloze punten van overeenstemming op: het dragen van de kleuren rood en zwart, het „schou der aan schouder marcheren" als een der hoogste uiting van levensgenot, de opwekking tot stryd, de hulp van meisjes by het binnenhalen van de oogst" teneinde zich voor te bereiden op de grote taak als moeder van een gezin", het dragen van een zwarte rjjbroek en een donkergrijs hemd en een muts met runen-tekens. De heer Nagel tekende de verbindin gen, welke er bestaan tussen deze E.J.O. en organisaties in Oostenrijk en Vlaan deren, waarbij hij erop wees, dat het Oostenrijks orgaan, via de E.J.O., ook in ons land verkrijgbaar is. „Dit blad", aldus de heer Nagel, „druipt o.a. van SAMENWERKING INDONESISCHE—JAPANSE REDERS Tussen de Vereniging van Indonesi sche scheepvaart maatschappijen en de Japanse scheepvaartonderneming Tozai is een overeenkomst gesloten tot samen werking op het gebied van de scheep vaart, in het bijzonder de Oceaan vaart. De hiervoor te stichten gemeen schappelijke onderneming zal een begin kapitaal hebben van 12 miljoen roepiah. waarin de Indonesische redersvereniging en de Japanse maatschappij elk voor de helft zullen participeren. anti-semitisme". Aan het einde van zijn uiteenzettingen vroeg de heer Nagel zich af of het niet de taak is van de rege ring onze democratie te beschermen tegen organisaties als deze E.J.O. Na deze inleiding werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen. OOK IN VENRAY GEEN CARNAVALSOPTOCHT De „Venraodse Vastelaovesklub de Phielhaas" te Venray heeft alle inwo ners van Venray medegedeeld, dat zij tot haar grote spijt heeft moeten be sluiten dit jaar geen officiële carna valsfeesten in Venray-kom te organi seren. Er zal dus geen officiële intocht plaats vinden van prins carnaval, er zal geen optocht trekken en geen boerenbruiloft onder auspiciën van de carnavalsclub worden gehouden. In het rondschrijven aan de inwoners geeft de club als reden op hiertoe ge dwongen te zijn, omdat verschillende belanghebbenden hun financiële ver plichtingen voor de club niet zijn nage komen, waardoor het de .phielhaas" onmogelijk is gemaakt een financieel verantwoorde organisatie in 1959 op te bouwen. Een uitzondering is gemaakt voor de kinderen. Hiervoor hoopt de „Phielhaas" de kinderoptocht op zondagmiddag 8 februari te laten doorgaan, zij het in iets gewijzigde vorm. Vooral radio- en televisietoestellen en andere elektrische artikelen gaan om laag Zes ondernemingen hebben prijsbindingen opgezegd (Van onze correspondent in Bonn) Na het opzeggen door zes grote West- duitse ondernemingen op het gebied van elektrische artikelen van de prijsbin dingen in de zogenaamde tweede hand voor radio- en televisietoestellen, ver wacht men nu in de Bondsrepubliek, dat ook de prijzen van koelkasten, was machines en andere elektrische artikelen zullen dalen. Daarmee is een complete prijsdaling over een breed front te voorzien. De actie werd begonnen door A.E.G., Deutsche Philips, Graetz, Grundig, Schaub-Lorenz en Telefunken. Zij zeg den de prijsbindingen voor detaillisten op en wel voornamelijk, omdat al te veel detaillisten zich de laatste tijd niet veel hadden aangetrokken van dergelijke overeenkomsten en de verkoop van toe stellen van andere fabrieken met 15 procent was gestegen door de lagere prijzen ervan. Er werd met grote kor tingen verkocht en er was een ware concurrentiestrijd uitgebroken. Die con currentie wordt nu aangewakkerd. De prijzen van radio- en televisietoestellen zijn vrijgelaten en iedere handelaar en detaillist kan nu zelf bepalen, hoeveel winst hij wil nemen op door hem te verkopen toestellen. Dat zal er onge twijfeld toe leiden, dat grote prijsdalin gen zullen voorkomen, waarvan de Britse minister sprak openingswoord (Van onze Londense correspondent) Op de internationale visserijconferentie, die gisteren in Londen is begonnen en die waarschijnlijk een week zal duren, zijn vertegenwoordigd België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, YVest-Duitsland, IJsland, de Ierse Republiek, Nederland, Noorwegen, Polen, Portugal, Spanje, Zweden en de Sovjet-Unie. Dit zijn de landen, die de conventie van 1946 hebben ondertekend, welke in 1953 van kracht is geworden. Aangezien deze conventie onvoldoen de bleek er waren letterlijk er figuurlijk te veel mazen in het net! is men thans bijeengekomen om een nieuwe conventie goed te keuren, aan welker voorbereiding geruime tijd is ge werkt. Ook vier voorbereidende confe renties vonden in Londen plaats. De Britse minister van Landbouw en Visserij, John Hare, waarschuwde in zijn openingswoord, dat tenzij de vis- vangende landen zich beperkingen op leggen en zelfbeheersing tonen ge grond op de kennis, welke de biologen ons ter beschikking stellen het gevaar dreigt, dat door ons aller toedoen een bestaan op zee onmogelijk wordt! Daar om is deze conferentie zo belangrijk. Een welvarend visserijbedrijf is alleen te handhaven indien op de juiste tijd de juiste maatregelen voor het behoud van de visstand worden genomen, aldus de minister. OOK DE HARING Naar wij vernemen zal de kwestie van de overbevissing van de haring, waarover in de Engelse vissershavens zoveel ongerustheid bestaat, niet recht- Jeugdwerkconferentie te Almelo GEESTELIJKE ACHTERSTAND. In Almelo is gisteren een nationale Jeugdwerkconferentie gehouden van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. „De grote drang naar eenheid, die er in ons volk te constateren valt, maakt het noodzakelijk dat de overheid in haar jeugdwerk planmatig te werk gaat. Zij moet competente mensen hebben, die de Jeugd weten te leiden en te stimu leren", zo zeide mgr. A. C. Ramselaar, president van het Klein Seminarie te Apeldoorn. Mgr. Ramselaar gewaagde ln zijn in leiding, getiteld „gemeente en jeugd" van de na de oorlog veranderde verhou ding tussen protestanten en katholie ken, welke hij zeer belangrijk noemde. De jeugdraden ,die we overal zien, be wijzen, zo zeide de spreker voorts, dat de grote levensproblemen, die in de jeugd naar voren komen, ons allen aangaan. De jeugd wenst zekerheid aangaande de toekomst. De jeugdzorg moet gericht zijn op een algeheel gees telijk welzijn, dat de volle menselijke bestaanswijze betreft, aldus mgr. Ram selaar. Prof. dr. W. Banning uit Leiden meende, dat de jeugd geholpen moet worden, zichzelf te helpen. Er zijn aan passingsmoeilijkheden, maar dat is, zo zeide prof. Banning, niet verwonderlijk, gelet op de geestelijke achterstand, die bijv. heel ons leven toont ten aanzien van de techniek. Daarom hebben vor mingsinstituten .levensscholen en bu reaus voor beroepskeuze een gewichtige taak. En wat de gemeente aangaat, zij dienen bij het opstellen van hun uit breidingsplannen rekening te houden met de Jeugdzorg, aldus prof. Banning op de Gationale jeugdwerkconferentie te Almelo. streeks ter sprake komen. Men is thans slechts bijeen om een conventie in algemene termen op te stellen. Daaronder zal echter de haring wel komen te vallen, welke in 1946 buiten de conventie is gebleven, omdat men zich toen uitsluitend bezig hield met op de bodem der zee levende vis, zo als platvis en kabeljauw en schelvis. De nieuwe conventie zal ook de aan de oppervlakte levende vis bescher men, maar geen zoogdieren zoals wal vis en zeehonden. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van ir. G. J. Lienesch, directeur van de Visserijen, die echter door lichte ongesteldheid verhinderd was de ope ningszitting bij te wonen. Zyn plaats werd ingenomen door dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visseryonderzoek te IJmuiden. industrie een grotere afzet en dus een grotere produktie verwacht. Hetzelfde spel zal nu worden gespeeld in de wasmachine- en koelkasten branche. Men meent daarmee, dat de prijsbinding voor alle elektrische arti kelen duidelijk gebroken is en dat ten deze eindelijk die vrije markt zal ont staan, waarop men in West-Duitsland meent reoht te hebben. De golf van prijsverlagingen is reeds aanleiding ge weest voor de zes firma's, die de prijs bindingen niet willen afschaffen, om toch hun prijzen met tien k vijftien procent te verlagen. Het gaat hier ondermeer om Blaupunkt, Saba, Mende, Siemens en anderen. Dat zou er op duiden, dat men kan rekenen op een algemene prijsverlaging binnenkort van elektrische artikelen met tenminste tien en mogelijk met wel twintig k dertig procent. In Hamburg zal de maatregel in elk geval leiden tot een prijsverla ging van televisie- en radiotoestellen van dertig procent! Men zal daar binnen kort televisietoestellen met een beeld van 43 cm kunnen kopen voor nog geen 500 mark (450 gulden) en met een beeld van 53 cm voor nog geen 600 mark (540 gulden. Over het algemeen is het prijzenfront thans nog rustig, maar wanneer over zes weken de prijsbindingsovereenkomst niet meer van kracht is, gelooft men, dat een harde concurrentiestrijd met sterk verlaagde prijzen zal uitbreken, die vooral ten doel heeft de over het algemeen kleinere producenten van elektrische artikelen, die zich nu al twee jaar lang aan geen enkele prijsbinding wilden houden, te dwingen in het gareel te gaan.. Men verwacht echter, dat het gevolg van deze prijzenslag in de eerste plaats zal zijn, dat de prijsdalingen zullen leiden tot een gezonde situatie voor de consument. Verlos Uw spieren van PUN1 Bij de eerste pijnscheut direct aan "Akkertjes" denken, direct een "Akkertje" nemenNiet wachten neem een "Akkertje" zodra de pijn opkomt. Spitpijn, spierpijn, schitterend helptzo'n "Akkertje", handige, kleine pijnverdrijvcr, snellere hulp op lastige pijnmo- menten. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd "Akkertjes" bij de hand. flitsen uw klachten weg! Hoofdpijn door aardgas Zwolse sloof gevaarlijk brandbaar (Speciale berichtgeving) Reeds verscheidene dagen heeft menige bewoner van Holtenbroek (een nieuw gedeelte van Zwolle) langs het Zwartewater last van een onverklaar bare zware hoofdpijn. Een enkeling heeft er de dokter al voor geconsul teerd in de mening griep te hebben. Gisteravond werd echter wel bijzonder duidelijk, dat het vermoeden van enkele bewoners juist was: een sterke gasgeur veroorzaakte de hoofdpijn en bezorgde de bewoners slapeloze nachten. De geur kwam uit een sloot en toen een lid van de dienst van openbare werken daarin een dot poetskatoen dompelde en ver volgens aanstak ontstond er meteen een flinke vlam. Op dat ogenblik begreep men, dat de merkwaardige gierachtige brij in de sloot een sterk ontvlambaar goedje was. Gistermiddag nog zijn politie, brand weer en GGD in actie gekomen, voor zover er tenminste iets te doen was. Men moest voorlopig volstaan met een verzoek te richten aan een maatschappij te Deventer, waaraan is opgedragen ge regeld de aardgasleiding, die hier ter plaatse over het Zwartewater gelegd is, schoon te maken en zo spoedig mogelijk in te grijpen. Gebleken is namelijk, dat reeds verscheidene malen de z.g. sifon, dit is een vat in de aardgasleiding, waarin zich een afscheiding van het gas verzamelt, in de sloot geloosd is. Daarbij is ongeveer 800 liter van het goedje in de sloot terecht geko men. Een onverantwoorde hoeveel heid, welke thans tot gevolg heeft ge had, dat verscheidene Zwollenaren reeds tien dagen lang met zware hoofdpijn rondlopen, 's nachts niet kunnen slapen van de drukkende gas- lucht, terwijl bovendien het brand gevaar hier enorm is. Een lucifer in de sloot en er zou, in de nabijheid van hooibergen een fikse brand zijn ontstaan INDONESIË'S EERSTE VROUWELIJKE GEZANTE. President Soekarno heeft mej. Leili Roesad geïnstalleerd als buitengewoon gezante en gevolmachtigde in België en Luxemburg. Zij is de eerste Indonesi sche vrouw die voor zulk een post wordt aangewezen. De president noemde de benoeming een nieuwe stap in de strijd voor de emancipatie van de Indonesi sche vrouw. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonebeek (toez.) A. Meijerlngh te Woudsend (Fr.) te Rot terdam-Char lols (vac. C. J. P. Mackaay) W. Witlemsé te Hilversum. Aangeno men naar Vroomshoop J. Venema te Ee (Fr.) naar Nleuw-Vennep (wijkgemeen- te I) J. C. J. Bronsgeest te Hijkersmilde. Bedankt voor Ameide en Tienhoven H. A. van Slooten te Onstwedde. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouddorp G. van Drlel, kand. te Utrecht. Beroepen te Middel burg (vac. J. H. de Boer) Jac. Boonstra te Zwaagwestelnde. Aangenomen naar Echten (Fr.) W. R. Barkema. kand. te Groningen, CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk aan de Amstel F. Bakker te Hulzen (N-H) en C. den Hertog te IJmuiden. Beroepen te Werkendam B. Bijleveld te Noordeloos. DS. M. HUIZINGA OVERLEDEN. In de ouderdom van bijna 83 jaar is in huize „Avondzon" te Velp overleden ds. M. Huizinga. emeritus predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Ds. Huizinga werd in 1876 geboren en in 1902 proponent. Op 23 november van dat jaar aanvaardde hij te Nes (Ame land) het predikambt. In 1908 legde hij zijn bediening neer, maar in november 1910 werd hij opnieuw predikant te Zwartsluis. In 1914 vertrok hij naar Zijpe, waar hij in 1918 zijn bediening neerlegde. Tot 1934 was hij werkzaam als ambtenaar bij de Verzekeringsraad. Zijn stoffelijk overschot is gisteren in alle stilte gecremeerd. HERDENKINGSTENTOONSTELLING PAUS ADRIAAN VI. Op 2 maart is het 500 jaar geleden, dat de enige Nederlandse en laatste niet-Italiaanse paus, Adriaan VI te L, recht werd geboren. Ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest zal door het Centraal Museum te Utrecht en door de Universiteit van Leuven een herden- kings-tentoonstelling worden ingericht In Utrecht zal deze tentoonstelling ge durende de maanden september en oktober gehouden worden, in Leuven in november van dit jaar. BINNENLAND De voorzitter van de Europese com missie der Europese Economische Ge meenschap prof. Walter Hallstein komt op uitnodiging van de buitenlandse pers- vereniging naar ons land. Vrijdag a.s. spreekt deze deskundige in de aula van de gemeente universiteit te Amsterdam voor de economische faculteit en andere belangstellenden over het onderwerp „De Europese economie". Zaterdag zal deze Duitse geleerde ln het Kurhaus te Sche- veningen het woord voeren voor de bui tenlandse persvereniging. Bij K B. van 15 Janiuari 1959 ls aan de heer E. H. van der Beugel voor de duur van zijn tijdelijke functie als speciaal ad viseur van de minister van Buitenlandse Zaken de persoonlijke titel verleend van buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur. De Eerste Kamer heeft vanmiddag na een korte discussie de wetsontwerpen aangenomen tot Instelling van een be drijfschap voor de detailhandel ln aard appelen. groenten en fruit en voor de detailhandel in alooholhoudende dranken. Z.hs. werd het wetsontwerp aangenomen, dat de mogelijkheid opent van onteige ning in het belang van de natuurbescher ming. Een familie aan de Van Somerenweg te Rotterdam is tot de onaangename ont dekking gekomen, dat tijdens haar afwe zigheid Inbrekers hun slag hadden gesla- ?en. Er wordt voor een waarde van 15.000 k f 20.000 aan sieraden vermist. Van de daders geen spoor. In de gisteren in het gebouw van de SER te Den Haag gehouden openbare be stuursvergadering van het bedrijfschap voor het schoenherstellers-, het maat- Bchoenmakers- en het orthopedisch schoenmakersbedrijf is het rapport be sproken, dat de onder voorzitterschap van de heer A. J. A. Douw 6taande commissie heeft uitgebracht over de vakopleiding van het schoenherstellersambacht. In de Friese dorpen Rottum bij Hee renveen en Oude Lelje boven Leeuwarden hebben gisteren branden gewoed. In belde gevallen werd een dubbel woonhuis door j het vuur verwoest en was de oorzaak te I wijten aan een defecte schoorsteen. I BUITENLAND De vrijlating van ongeveer zeven duizend Algerijnen ls begonnen, zo heb ben functionarissen te Algiers meegedeeld. Z(j ls. zoals bekend, een onderdeel van de uitgebreide clementlemaatregelen die de vorige week na een zitting van het Franse kabinet zijn aangekondigd. Van de be trokken Algerijnen bevinden zich onge veer 6500 ln kampen ln Algerije en vijf honderd ln kampen in het Franse moe derland. Franse troepen, gesteund door ge schut en vliegtuigen, hebben ln een bos bij Boe Manni ln oostelijk Algerije een bende Algerijnse opstandelingen onscha delijk gemaakt. De rebellen verloren 45 man aan doden en 16 gevangenen. De Wereldbank heeft een missie van personen uit elf landen, onder wie twee Nederlanders, n.l. de heren G. C. W. Ter gast, landbouweconoom en V/. van War- melo, adviseur voor de Industrie, naar Li bië gezonden, waar zij op verzoek van de regering van dat land een algemeen over zicht zal samen stellen van de economie en zal helpen bij het opstellen van een programma voor de economische ontwik keling. De missie begint haar werk in Li bië op 21 Januari en verwacht hiermede omstreeks einde maart gereed te zullen komen. De Franse Nationale Vergadering ls een debat begonnen over nieuwe gedrags regels voor de parlementsleden. Zo wil men leden die zonder geldige reden weg- biyven, beboeten. De afgevaardigden zul len hun redevoeringen niet meer mogen oplezen. Zij moeten voor de vuist weg spreken. Men hoopt hierdoor te voorko men dat de toespraken te lang worden. De grote Britse campagne tegen het verzet in het zuidwestelijk deel van Cy prus zal worden gestaakt. De verzetsbe weging Eoka heeft dezer dagen gewaar schuwd dat zij weer tot actie zou over gaan als de Britten zich niet ten volle aan het bestand hielden. De Britse socialistische party heeft besloten haar Jaariykse conferentie dit Jaar niet te Brighton te houden, omdat de afgevaardigden ter conferentie in die Zuidengelse badplaats in 1957 hebben ge klaagd over koude voeten. De bijeenkomst werd nameiyk gehouden in een overdekte ysbaan, waar planken over het ys waren gelegd. Alle officieren ln Oost-Dultsland, ook generaals, moeten minstens vier we ken per Jaar als gewoon soldaat dienen. De bedoeling hiervan ls dat zy het solda tenleven leren kennen, zo heeft de eerste secretaris van de Oostdultse communis tische party, Ulbrlcht, meegedeeld. Burgemeester Brandt van We6t-Ber- lljn zal vóór zijn bezoek aan de V.S. op 6 februari a.s. te Ottawa aankomen als gast van de Canadese regering. De dag daarop zal hy naar Washington doorreizen. vyfdulzend mensen die wegens de droogte en de hierdoor ontstane hongers nood ln het midden van de Braziliaanse staat Ceara hun woningen hebben verla ten, zijn ln het stadje Jaguaribe aange komen, waar zy de winkels dreigen te zul len plunderen. De winkeliers hebben de hulp van de politie ingeroepen. Niettegen staande enkele regenbuien ls de toestand ln Ceara niet verbeterd. Slechte enke;e ge zinnen, die dachten dat de regen een einde aan de periode van droogte zou brengen, waren naar hun woningen te ruggekeerd. Maar nu zijn de wegen naar de kust en naar het zuiden weer vol vluchtelingen, die voedsel en werk zoeken in welvarender streken. President Eisenhower heeft de raket- deskundige dr. Von Braun gisteren een hoge burgeriyke onderscheiding toege kend, o.m. omdat hij de eerste Ameri kaanse kunstmaan heeft gelanceerd. Von Braun heeft in de wereldoorlog gewerkt aan de Duitse V-2 raket. Na de oorlog ging hij naar de Verenigde Staten, waar hij Amerikaans staatsburger werd. Bulgarye volgt het voorbeeld van de Sovjet-Unie en schaft de staatsmachine- en tractorcentrales af. De machines en tractors worden overgedragen aan de col lectieve boerderijen. Het Russische vakbondsblad „Troed' plaatste ln een van zijn Jongste nummers een foto van een 111-jarlge Inwoner van Nowoslbirsk. die een zoontje van negen Jaar zou hebben Deze man, Isak Makro- witsj Skopln heeft een zuster, die 116 Iaar ls. Skopln zegt zich nog te kunnen lerinneren, dat ln 1861 ln Rusland de slavernij werd afgeschaft. Een Italiaan, die tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld was en onlangs gratie heeft gekregen na bijna dertig Jaar in gevangenschap te hebben doorgebracht heeft verzocht weer naar de gevangenis te mogen terugkeren, omdat zyn dochters hem zijn misdaad niet willen vergeven. De man had ln 1929 zyn vrouw gewurgd. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans- muz. 18.50 Aot. 19.00 V. d. kind. 19.10 Al zo wij ln overweging hebbencaus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Ritm. muz. 20.55 Discus sie. 21.25 Gram. 21.35 De verwisseling, hoorsp. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 28.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Ham- mondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Gram. 18j15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbe&pr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19 30 Radio- kramt. 19.55 Op de mam af, caus. 20.00 RadlophllharmOrk. en solist. 21.00 Her wonnen vaderland, rep. uit Israël. 22.15 Lichte muz. 22 45 Avondoverdenklng 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 24.00 Platenmleuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30— 17.40 Int. Jeugd'Journ. 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 De onschuldige, tv-spel, 21.50 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork.oonc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Eritaln Quiz. 14.40 Gram. 1'5.00 V. d. scholen. 16.00 Lichte muz. 16.45 Vragenibeantw. 17.16 Kritieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Lichte miuz. 20.30 Operette- muz. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Dansmuz. 28.30 Caus. of voord. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Voordir. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte miuz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en v. d. arb. 14.15 Gevar. muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 16.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Lichte muz. 16 30 Nws. 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork.conc. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Joura. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengym. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en brievenbeantw22.00 Ge var. progr. 22.30 Nws. en hoorsp. 23.00 Interviews en lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Rally v. Monte Carlo. 23.55 Jazzamuz. 0.30 Nws. 0.55—1.00 Nws. Xordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Filmimuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Orgelspel. 18 00 Ork.comc. 19.00 Nws. 19.20 Operaconc. 20.45 Gevar. progr. 21.45 Nws. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10—-1.00 Damsnvuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 13.30 Gram. 14.05 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgel spel. 20.00 Ork.conc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duit se les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19A0 Literaire tam. 20.00 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Elektronische muz. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14 30 Oude muz. 15.30 Gram. 16 05 Idem. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Blaaskwimt. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Mruz. progr. 22.55 Nws. Reclame in N.C.R.V.-t.v. (als documentaire) Reclame in t.v., zy het op een speciale manier In een documentaire, getiteld: „De ratten van Hameln" zal Leen Valkenier in het televisie-programma van de NCRV op maandag 26 januari a.s. de invloed van de reclame aan de orde stellen. Met de ratten uit de titel van deze televisie-documentaire worden uiteraard niet bedoeld de reclame-ont werpers.. De samensteller heeft er mee willen uitdrukken, dat er wellicht relatie bestaat tussen het zoete gepijp van de rattenvanger en de reclame-methoden, waardoor de menselijke samenleving wordt beïnvloed. Aan deze documentaire gaat, zoals gebruikelijk de rubriek „Attentie" van Peter van Campen voor af. Pi Scheffer zal in zyn rubriek „Pas geperst" o.m. bij de kykers introduceren Herman Emmink en Benedict Silber- man. Ds. A. C. B. v. d. Bosch in Gin- neken verzorgt de dagsluiting. WOENSDAG Ambachtsschool; K. en O.-cursus kleine reparaties ln huls o.l.v. D. Scheer. 7i uur mi. Chr. Geref. Kerk: Interkerkelijke sa menkomst. Sprekers oud-burgemeester A. "Varnaar en ds. J C. Marls. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Ryksmuseum van Geologie: Film over de afstamming van het paard. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing A. J. Drewis over de Gurages van Ethiopië. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Leldsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. W assenaar: Verenigingsgebouw. Jaarvergadering K.A.B. 8 uur nam. DONDERDAG Baptistenkerk (Oude Rijn 35)Evan gelisatie olv. ds. C. v. d. Weele m.m.v. Warmonds Kerkkoor. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen 7.25 uur nam. Levendiaal 1: Textielshow Huish. en Ge- zinsvoorMchtlng. 8 uur nam. Sohouwburg: K. en O. Rotterdams To neel. „Mercadet" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-orkest o.l.v. Jean Martinon. Plano solist Hans RichterHaaser. 8 uur nam. Wassenaar: Café Van der Zalm. Voorlichtingsavond over bestrijding bo- dem-lnsekten. Spr. dhr. W. H. Kiela. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht Jacobazaal)Familieavond Ned. Chr. Beambtenbond. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Propaganda filmavond Leidse Bond van Volkstuln- dersvereniglngen 7.45 uur nam. Gerecht 10; Soefl-beweging. Spr. mr. C. A. baron Bentlnck. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. J. Egginfc over de Jeugd ln de achterge bleven gebieden. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel. „Mercadet". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Wassenaar: Kasteel Oud-Was senaar. Ned. Ver. voor Hulsvrouwen. Spr. di. A. de Vletter over „Strijd en vrede tussen gezin en school". 2.15 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Kon. Onderofficiersver. „Ons Belang" tbv. Sanatoriumfonds. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., bijbelstudie, 1112 uur prediking, de heer J. A. de Ruiter. VOOR DONDERDAG 22 JANUARI Hilversum I, 402 in. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Rally v. Monte Carlo. 8.21 Gram. 9 00 Gym. v. d. vtouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Fhllh. Ork. lil.50 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnibmeded. 12.33 Zang en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13 00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole- ork. 13 55 Beursber. 14.00 Vrouwenens. 14.35 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 15.15 V. d. vrouw 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amusjnuz. 18.45 S partpraat Je. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. tand. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.20 Logboek 1965. 22.00 Dansmuz. 22.30 Lltt. caus. 22.50 Act. 23.00 Nws. 23-15 Beursber. v. New Yank. 23.16 Sport- act. 23.2624.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO; 7.00 Nws. 7j15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. hulsvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: Hl .00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte mruz. 13.45 Koorzang. NORV: 14.00 Kamerork. 14.45 Metropole ork. 15.45 Kamerkoor. 16.00 Bilbek>verdenking. 16.30 Vtool en piano. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40Beurs- beT. 17.45 Promenade-ork. NORJV: 18.15 Sportruibriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Vocaal- ens 19 30 Radlotaant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar progr. 22.00 Periodieken-pa rade. 22.10 Orgelconc. 22 36 Gram. 22.45 Avondoverdenklng23.00 Nws. 23.15 Zaal- sportulitsl. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Joum. en weerber. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Kunst- overz. 21.00 Interview, 21.15 Cabaret. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nan?.. Gerecht 10: Soefl-beweglng. Eredienst o.l.v. L. de Ruiter. 11 uur voorm. Hogewoerd 175. Openbare toespraak Je hovah's Getuigen „Een onderzoek naar de fundamenten der drleëenheid". 4 uur nam. Wachttorenstudie Jehovah's Getui gen. 5 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harleldjn" „Het onbekende eiland". 3 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. Spr. A. C. Tobl over de Franse Alpen. 8 uur nam. De DoelenGenootschap Nederland Engeland. Spr. George Band over de Mount Everest-expedltie. 8 uur nam. DINSDAG Gulden VliesNed. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing mevr. Maryke van Raephorst „Ik zoek een huls". 2.30 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-fllm- studiekrlng „Quatorze Juillet". 8 uur nam. Volkshuls: Ned. Relsver. Oostenrijkse Alpenver. 8 uur nam. Voorschoten: Cultureel Cen trum. Concert Leids Toonkunstorkest olv. Louis Stotyn. 8.15 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Drums Across the riveri'. (14 Jr.) werkd.: 2£, 7.15 en 9-15 uur; zond.: 2j, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdagcychis: „Hotel onder verdenking". Trianon „Myn beste rijand". (Alle leeft.) Werkd.: 2i, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4£, 7 en 9.15 uur. Casino „De man die te veel wist" (14 Jr.) Werkd.: 2£. 7 en 9.15 uur; zond.: 2|, 4.45, 7 en 9.15 uur. Matinees alléén op zaterdag en zondag. Lldo „En altyd lokt de vrouw". (18 Jr.) Werkd.; 2}, 7 en 9.15 uur; zond.: 2\, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „The Bravados". (14 Jr.) Werkd.: 2J. 7 en 9.15 uur; zand.: 2i. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toostelling „Wat doe Je ln de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Maurits- huls". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 1—4 uur nam. (lot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552 en te Oegst- geest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelraina- park 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Hoeveel sneeuw ligt er? Zwitserland cm. sneeuw ln skigebied Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 m. Engelberg m. d. 1 m. Flims m .d. 1 m. Leysin 100 St.-Morltz g. opg. Wengen m. d. 1 m. Duitsland cm. sneeuw ln skigebied St.-Andxeasberg 70 Feldberg g. opg. Oberstdorf g. opg. Garmisch g. opg. Braunlage 70 Oostenrijk cm. sneeuw ln skigebied Berwang lil5 Kltzbühel 135 Seefeld 70 Igls 235 Lech 155 Saalbach 50 Mallniitz 15 Frankryk cm. sneeuw ln skigebied Chamonlx Megève Val d'Isère Valloire Alpe d'Hiuez opg. 200 200 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) £f ■o w 5 u 3 S c a>,j« C<N Helsinki 6neeuw ozo 7 -9 3 Stockholm motregen z 3 1 5 Kopenhagen regenbul zzw 9 4 3 Aberdeen regen n 5 2 0.5 Londen onbewolkt zw 9 7 4 Amsterdam half bew. zzw 17 6 2 Brussel zwaar bew. zw 9 7 2 Luxemburg regenbul zzw 9 5 2 Parijs half bew. zzw 12 6 1 Bordeaux onbewolkt z 3 5 2 Grenoble regen nw 3 7 0 Nice geh. bew. n 5 9 0 Beriyn onbewolkt zzw 6 6 0 Frankfort regen zw 6 5 0.2 München zwaar bew. zw 2 2 0 Zürlch regen zzw 3 4 7 Genève regen wzw 8 6 3 Locarno regen zo 1 1 9 Wenen half bew. zo 2 2 0 Innsbruck zwaar bew. w 6 -1 0 Rome zwaar bew. zzo 12 12 0 AJacclo geh. bew. ono 2 7 0 Madrid motregen windstil 6 2 Maliorca zwaar bew. n 3 6 0 Algiers geh. bew. z 7 14 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2