Britse zakenlieden welkom in Cairo, zegt president Nasser van de VAR Financiële regeling kan begin zijn van een betere verhouding WEERBERICHT Nog geen geleide projectielen voor de Kon. Nederlandse Marine SAS-toestel met Mikojan maakte noodlanding op New Foundland 97ste jaargang WOENSDAG 21 JANUARI 1959 No. 29650 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dfeectie eo Admioóteatte: 86042; Redactie 82507 „Geen leiderschap van één enkele staat" (Van onze Londense correspondent) Dank zy de hulp van Eugene Black, president van de Wereldbank, Js dezer dagen een financiële overeenkomst tussen Engeland en Egypte tot stand gekomen, welke de weg zal openen naar hervatting van de diplomatieke betrekkingen. President Nasser heeft naar aanleiding van dit resultaat van twintig maanden onderhandelen een interview toegestaan aan de diplomatieke correspondent van de „Daily Herald", die daarmee de eerste Britse journalist was, aan wie de pre sident van de Verenigde Arabische Republiek na deze verheugende gebeurtenis zijn mening kenbaar kon maken. Welnu, Nasser toonde zich ernstig en vol zelf vertrouwen. Hü was verheugd over dit akkoord met Londen. Er is thans een uitgangspunt voor een betere verstandhouding met de Britten. De Egyptenaren zullen „Suez" niet gemakkelijk vergeten, maar ondanks alles wat er gebeurd is, moeten Engeland cn Egypte trachten opnieuw vrienden te worden, zei Nasser. Egypte is gereed de handelsbetrekkingen met Engeland te hervatten. Sinds de Egyptische sterlingsaldi in Londen door de Britse regering werden bevroren, richtte Egypte zijn handel op andere landen, met name op die achter het ijzeren gordijn. Maar Nasser verklaarde thans, dat Britse zakenlieden in Cairo welkom zullen zijn: ze behoeven niet bevreesd te zijn onvriendelijk te worden ontvangen. „Goede betrekkingen met beide kampen" Velen in Engeland denken, aldus de correspondent van de Daily Herald, dat vriendschap onmogelijk is wegens Nas sers denkbeelden omtrent het Arabische nationalisme. Zij geloven, dat Nasser van plan is over de Arabische wereld te heersen en dat hij tracht de Engel sen uit Aden, de Perzische Golf en andere gebieden te verdrijven. Nasser herhaalde, wat hij reeds in juni 1956 tegen dezelfde interviewer had gezegd, namelijk, dat het nonsens is, dat hij, Nasser, als heerser van de Arabische wereld wil optreden. Zelfs indien hij dat wilde, zou hij het niet kunnen. Arabisch nationalisme, ging Nasser voort, betekent niet de heerschappij of het leiderschap van één enkele persoon of van één enkel land. Het is een gevoel van werkelijke Arabische solidariteit onder de Arabieren. Vroeg of laat zul len de Britse politici en diplomaten dienen te beseffen, dat zij met het Arabische nationalisme tot 'n vergelijk moeten komen, omdat het een brok werkelijkheid is. Wat Aden en de Perzische Golf be treft: gelooft iemand in Engeland, zo vroeg Nasser, dat de Britse positie na vijf of tien jaar dezelfde zal zijn als thans? Deze vraagstukken behoren ver standig en op vreedzame wijze te worden opgelost. Positief neutralisme Nasser verklaarde verder, dat Egypte een vriendschappelijke verstandhouding wil met Rusland, China en alle com munistische landen, op precies dezelfde manier als met Engeland. Egypte wil met iedereen handel drijven. Als de communistische landen Egyptische ka toen kopen, zullen wij hun deze gaarne verkopen. Indien zij ons bij onze reus achtige economische wederopbouw wil len helpen zonder politieke voorwaar den zullen wij deze hulp, evenals uw hulp, gaarne aanvaarden, zo zei hij. Nasser legde de nadruk op Egypte's neutrale positie. „Wij willen niet in het Westelijk kamp worden geduwd. Wij willen goede betrekkingen met beide kampen, maar geen bondgenoot van iemand zyn". Nasser gelooft, dat dit het beste is voor Egypte en voor iedereen. „Positief neutralisme" van de Verenigde Arabische republiek dient een ontmoe tingsplaats te zijn, niet een plaats om ruzie te maken. Egyptische dorpskinderen nog vaak ondervoed Nasser sprak met trots, maar zonder ophef, over hetgeen er in de eerste zeven jaren van de Egyptische revolutie is bereikt. Hij sprak over de ziekenhuizen, scholen en klinieken, welke gebouwd werden en de vooruitgang, welke is ge boekt op het gebied van het onderwijs. De Britse journalist zei, dat hij ge troffen was door het feit, dat de kinde ren er zoveel schoner, netter en beter Marshall gaat goed vooruit Generaal George Marshall, voorma lig Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, die de vorige week een lichte beroerte had, gaat goed vooruit. Hij mag thans in het ziekenhuis te Fort Bragg, waarheen hij was overgebracht, korte perioden uit bed. Enige Regen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Overwegend krachtige zuid westelijke wind. Vrij zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JANUARL Zon op: 8.36 uur ;onder: 17.08 uur. Maan op: 15.17 uur: onder: 6.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.28 en 13.53 uur. Laagwater te 9.39 en 22.00 uur. Dit nummer bestaat alt M pagina'» uitzien dan enkele jaren geleden. Nas ser zei openhartig, dat dit weliswaar in Cairo het geval is, maar dat de dorps kinderen vaak nog ondervoed zijn. „Ik zou ze graag dagelijks een warme maal tijd geven, maar we kunnen het ons niet veroorloven". Om de verschrikkelijk lage levens standaard van de massa te verhogen, zal de produktie van landbouw en in dustrie moeten toenemen. Dat is Nassers grote zorg. De Asoeandam zou beide enorm kunnen bevorderen. Nasser sprak ook over de ontwikkeling van de coöpe raties, welke de steunpilaar van de staat schijnen te vormen. Hij streeft naar nationalisering van de zware industrie, maar een wijd veld zal worden overge laten aan het partiouliere initiatief. Ongeoorloofde winstmakerij wordt te gengegaan door regeringscontrole en aankoop door de overheid van belang rijke produkten zoals tarwe, thee en timmerhout. (Onze correspondent tekent hierbij aan, dat het opmerkelijk is, dat er in dit onderhoud met geen woord over Israël werd gerept. Een hervatting van het contact met Engeland, kan wat dit betreft, een matigende invloed op Nas ser uitoefenen.) Vrachtauto te water: 2 doden Vermoedelijk door het losraken van het rechter voorwiel is gisteravond tus sen vijf uur en half zes een vrachtauto van de H.S.-Expres (Hoogezand-Sappe- meer), rijdende van Groningen naar Hoogezand, ter hoogte van Westerbroek in het Winschoterdiep geraakt. De beide inzittenden kwamen hierbij om het leven. Door het losraken van het wiel zwenkte de wagen plotseling naar rechts en reed via de berm en de secundaire weg het kanaal in. In de auto zaten de 45-jarige B. Vrieling, die de wagen be stuurde, en de ruim 70-jarige J. Groen - dijk, mede-exploitant van de H.S.- Expres, beiden wonende te Sappomeer. De Amerikaanse regering heeft nog geen definitieve aanbieding aan Neder land gedaan voor levering van lanceer- inrichtingen en geleide projectielen voor Nederlandse kruisers, zo blijkt uit een nota van wijziging, die de minister voor Defensie aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Deze inrichtingen kosten circa 20 miljoen gulden per schip. De voorbereidende werken aan de schepen vergen een bedrag van anderhalf mil joen gulden. De minister stelt nu voor dit bedrag van de begroting 1959 af te voeren. Daar staat echter tegenover, dat ook de levering door Amerika van S 2 F jagers op zich laat wachten, zodat de Marine langer zal moeten blijven vliegen met de Neptune-jagers. Het is noodza kelijk het revisdeprogram voor dit type vliegtuig aan deze situatie aan te passen. Dit vergt een extra bedrag van anderhalf miljoen gulden, een bedrag waarin een aantal grote reparaties die niet meer geraamd waren, is opgenomen. Bonn draait bij Von Brentano laat het niet bij „hardnekkig neen" (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano verklaar de gisteren op een fractievergadering van zijn party, de CDU, te Bonn, dat noch het gehele Westen noch de Bondsrepubliek het by een hardnekkig antwoord met het simpele woordje „neen" 0p de Russische voorstellen nopens een vredesverdrag voor Duits land kunnen laten. Daarmee is dan duidelijk geworden, dat ook van Westduitse zijde thans ge zocht wordt naar tegenvoorstellen op een nieuwe grondslag en dat Adenauers hardnekkige neen naar de achtergrond wordt geschoven. Men mag aannemen, dat deze koerswijziging het gevolg is van de berichten, die de speciale koe rier staatssecretaris Von Eckardt en onderstaatssecretaris Dittmann dezer dagen van hun reizen naar de Verenig de Staten hebben meegebracht. Het klimaat ten opzichte van de Russische voorstellen wordt te Bonn dan ook be paald milder, hoewel zij uiteraard nog volkomen onacceptabel blijven. Von Brentano zei gisteren, dat de gesprek ken tussen Eisenhower, Dulles en Miko- jan hebben bewezen, dat de Verenigde Staten op geen enkele wijze bereid zyn tegenover de Russen week te worden. De Verenigde Staten zullen zyns inziens bepaald geen concessies doen op kosten van Duitsland. Voorts achtte hij het volslagen onmogelijk, dat een van de Westelijke partners afzonderlijk met Moskou gaat onderhandelen. Alleen dan zal de Sovjet-Unie zwakke plekken in de Westelijke eenheid kunnen benutten. Von Brentano ging zo ver met te zeg gen, dat het ongetwijfeld niet mogelijk is een oplossing van het Duitse probleem te vinden, die zonder risico's is. Maar het risico, waarvoor we nu staan, moe ten we proberen in te wisselen tegen een controleerbaar risico, aldus de mi nister. Meer goud; minder deviezen Aan de weekstaat van de Nederland- sche Bank ontlenen wy, dat er een stij ging van de goudvoorraad plaats vond met f. 110 miljoen, waardoor deze thans f. 4094 miljoen groot is. Tegenover deze toeneming van de goudvoorraad stond een gelijke achteruitgang van de devie zenvoorraad. Doordat er opnieuw devie zen aan de Ned. Bank zijn overgedragen ter grootte van f. 30 miljoen, beliep de achteruitgang uiteindelijk f. 80 miljoen De totale voorraad goud en deviezen heeft thans de f. 5.5 miljard overschre den en bedraagt f. 5519 miljoen. Hiervan is f. 5148 miljoen in de vorm van goud of convertibele valuta. Duitse legerdepots in Nederland? Er worden op het ogenblik tussen Nederlandse en Westduitse legerautori- teiten onderhandelingen gevoerd over het aanleggen van Duitse legerdepots in Nederland en omgekeerd. Een en ander hangt samen met de verdere integratie van de NAVO-strijdkrachten, waarvan de uitrusting nog niet geheel is ge standaardiseerd. Van Duitse zijde zou zijn voorgesteld, dat de Duitse depots in Nederland met Duitse militairen wordt bemand. Het is nog niet bekend, wat het Nederlandse standpunt hier over is. Enige dagen geleden werd bekend ge maakt, dat een akkoord over weder zijdse vestiging van militaire depots tussen West-Duitsland en Denemarken is gesloten. De Deense regering heeft daarbij niet toegestaan, dat op de in Denemarken te vestigen depots Duits personeel zou worden gestationeerd. Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat net bier gaat om materiaaldepots. De daarbij te statione ren manschappen zijn kleinere onder- houdseenheden. Koffie goedkoper Naar wij uit vakkringen ver nemen zijn de koffieprijzen met ingang van vandaag verlaagd. Deze verlaging, welke tengevolge van een daling op de wereldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen resp. 6, 14 en 20 cent per pakje van 250 gram. In Oost - Pakistan 15.000 doden door cholera en pokken Sedert 1 november vorig jaar zijn in Oost-Pakistan wekelijks ongeveer driehonderd mensen door cholera en pokken overleden, d.i. meer dan in de overeenkomstige perioden in vorige jaren. De cho lera heeft in de afgelopen tien jaar in Oost-Pakistan jaarlijks 15.000 fcot 30.000 doden gebist In de Oostenrijkse ambassade te Den Haag vond gistermiddag de uitreiking plaats van een tweetal hoge onderscheidingen aan de mi nisters Witte en Zijlstra. Op de foto zien we de Oosten rijkse ambassadeur, dr. G. Afuhs. temidden van de beide gedecoreer den. die het ..Grosze Goldene Ehrenzeichen am Bande für ver dienste an die Republik Osterreich" ontvingen. Irak neemt niet deel aan overleg pact van Bagdad Irak zal niet deelnemen aan de minis- tersby eenkomst van de landen van het Pact van Bagdad, die maandag te Karatsji begint, aldus heeft een woord voerder van het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken te Bagdad meege deeld. Er is nog niet besloten of Irak zich uit het bondgenootschap zal terug trekken, zei de woordvoerder. Er zyn wel dringender kwesties dan de vraag of Irak moet blijven meedoen, zo voegde hij eraan toe. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben gisteravond in Huis Ten Bosch in Den Haag aan het corps diplomatiqué in Nederland het jaarlijkse diner aangeboden. Aankomst van de heer M. A Thivy, ambassadeur van India Geslaagde noodlanding op tivee motoren Rus zeer tevreden over bezoek aan V.S. De maskerade is voorbij Gisteravond om kwart voor tien is de Sovjetrussische vice-premier Mikojan met een lyntoestel van de SAS, de Scan dinavische luchtvaartmaatschappü, uit New York naar Kopenhagen vertrokken. Het toestel, een DC-7, heeft later een noodlanding moeten maken in Argen- tia op New Foundland, een basis van de Amerikaanse vloot, omdat er in één van de motoren van het toestel brand was uitgebroken. Het landde tenslotte met twee uitgevallen motoren. Aan boord bevonden zich in totaal 48 passagiers. Functionarissen van de SAS verklaar den, dat uit niets was gebleken, dat de oorzaak van de motorstoring aan sabo tage moest worden toegeschreven. He denochtend vroeg vertrok een ander toestel van de SAS uit Kopenhagen om Mikojan en de andere passagiers uit Argentia af te halen. Door deze ver traging zal Mikojan eerst morgenoch tend in Kopenhagen kunnen zün. Eén van de passagiers zei dat men zich in het toestel helemaal niet onge rust had gemaakt. Via de luidsprekers was medegedeeld dat een motor in brand was geraakt en dat de piloot be sloten had te Argentia te landen. De landing verliep heel vlot. Mikojan bleef kalm. Nadat hy het vliegtuig had ver laten, wandelde hij het vliegveld rond en bleef staan kijken by een kegelbaan waar gespeeld werd. De motorbrand werd nog in de lucht geblust. Zoals gebruikelijk is werd, om het evenwicht van de machine te be waren, een der andere vier motoren in vaanstand gezet. Een toestel van de Pan American en een Superconstellation van de Air France begeleidden het vliegtuig naar Argentia. De noodlanding ge schiedde te 02.11 uur (Nederl. tyd). Op het vliegveld Idlewild verklaarde Mikojan vóór zyn vertrek uit de V.S. „zeer tevreden" te zijn over zyn bezoek aan de V.S. Op de vraag of z.i. de in ternationale toestand als gevolg van zyn reis was verbeterd, antwoordde de Rus sische leider dat hy dat niet zo kon zeggen. Wel hadden zijn besprekingen een verbetering van de internationale betrekkingen ten doel gehad. Ook zei hy prettige gesprekken te hebben gehad met vrienden, die hy by zyn vorige be zoek aan de V.S. 22 jaar geleden had gemaakt. By het hek van het vliegveld Idle wild stond een kleine groep Hongaarse vluchtelingen met borden met opschrif ten als „wy zyn biy dat je vertrekt, de maskerade is voorby" en Micky, Je handen zyn besmeurd met ons bloed". Afscheidstelegram Minister Dulles heeft gisteren aan eerste vice-premier Mikojan mede na mens president Eisenhower en de an dere functionarissen, die de Russische leider in de V.S. heeft ontmoet, een af scheidstelegram gezonden, waarin hy hem verzocht tegenover het Russisohe volk uitdrukking te willen geven aan de oprechte wens van het Amerikaanse volk om in vriendschap met de Russen te leven. „Wy hopen dat U premier Kroesjtstf kunt berichten, dat U begrip hebt ge kregen van de opvattingen van ons volk. niet alleen van het verlangen naar vrede dat het met zyn regering zozeer met de mensen overal elder» deelt, maar ook van zyn onwankelbaar geloof in het recht van de mensen om hun eigen vorm van regering te bepa len", aldus het telegram. Dulles deelde voorts mee, dat de president van oor deel is dat meer bezoeken en uitwisse lingen kunnen leiden tot een beter on derling begrip. „De president is er zich van bewust dat U werkt onder een stel sel van staatskapitalisme. Hy hoopt dat het voor U nuttig is geweest, de voor uitgang van ons volk onder ons sy steem van individueel kapitalisme te hebben gezien. Wy zyn er zeker van dat U deze ervaring interessant hebt gevonden" zo besloot de Amerikaanse minister zijn boodschap aan Mikojan. Rustig verloop van de staking in Argentinië Militairen met geweren en pistool- mitrailleurs hebben gisteren post gevat by de bestuurders van de voertuigen van het stadsvervoer van Buenos Aires, nadat het Argentynse kabinet besloten had hot personeel van de stedelijke vervoers maatschappij onder de krijgstucht te plaatsen om de staking tegen te gaan. De grote winkels en warenhuizen waren gis teren nog gesloten, omdat de bedienden nog in staking waren. Vele kleine win kels en de meeste restaurants en café1» waren weer open. Ook de banken open den dinsdagochtend weer hun deuren, hoewel een groot deel van het personeel nog niet teruggekeerd was. De lucht vaart is weer normaal. In de arbeiderswijken was de staking gisteren nog volledig. De staking heeft een opvallend geordend verloop. Dins dagavond komt er een einde aan de sta king van het winkelpersoneel, de bank bedienden en de havenarbeiders. De meeste andere vakbonden hebben nog geen besluit genomen. Naar schatting zyn sedert zaterdag 200 mensen in hechtenis genomen. Reuter meldt nader: In de arbeiderswijk van Buenos Airee is het dinsdagnacht, tot hevige ge vechten met de politie gekomen. De ar beiders hadden barricaden opgeworpen en stelden zich teweer tegen de aanval lende agenten. Toch blykt uit de berichten dat de harde aanpak van de regering zyn uit werking niet mist en dat de stakers die er niet in geslaagd zyn het land stil te leggen onderling verdeeld zyn. Een groot aantal vakbonden uit niet-indus- triële sectoren beval hun leden de sta king nog dinsdag te middernacht te beëindigen. De Peronistische vakbonden zeggen de staking te willen laten voort duren totdat ..de laatste gearresteerde arbeider vrijgelaten is". Tot nog toe zijn er meer dan 300 arrestaties onder Pe ronisten en communisten verricht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1