RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Italiaanse socialistische partij, ankzij Nenni, thans democratisch RADIO (in se li van snipperpartij van Saragat zijn sterk gedaald Is ons land „onderontwikkeld"? SIEMENS esi tejQ&visLe. Engelsen beschuldigen Russen van leeg-vissen van Noordzee 7ste jaargang Dinsdag 20 januari 1959 Derde blad no. 29649 LH 9 9 9 9 9.9.9.9 9 9 9999 9.9.9.1191> 9.9.9.9.9.9JL9JL9.UJUUUUI ,0.0.0.9.9.9.9.9.9.9 lMJ±MJ\MSLMJJLUJÜLSÜÜÜÜLM±M±W.i.t 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9.9 9 90.0.8 9 9 9 9 9 9 Rang Fruit Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol (Van onze Romeinse correspondent) wis te verwachten was, is de (links-) socialist Nenni er in het jongste congres zyn partij in geslaagd een motie aangenomen te krijgen, waarin politieke [hankelijkheid van de communisten als richtsnoer voor de toekomst wordt gegeven. Deze motie verkreeg een meerderheid van 58 procent. Dit is van belang, want nu wordt de Italiaanse socialistische partij dus een demo- ïsche partij, links als men wil, niet door dik en dun anti-communistisch, volkomen los van het communisme. Een heuglijke gebeurtenis, als men inkt dat in Italië sedert vijf jaren alle democratische partijen tezamen niet ig percent der bevolking vertegenwoordigen! Achter Nenni en zijn socialisten ongeveer vier miljoen kiezers. Zijn partij is weinig minder sterk dan die communisten. schouwen als een heftige aanval tegen Fanfani en tegen alles wat links van Fanfani is, dus tegen ongeveer twee derde der partij alsmede tegen de r.-k. vakverenigingen Antwoord is niet mals In deze atmosfeer, waarin partijgeno ten reeds bij voorbaat elkaar van ver raad en woordbreuk betichten in ver band met een gebeurtenis, die waar schijnlijk nooit zal plaatsvinden (Nenni heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat de socialisten voorlopig in de oppositie wensen te blijven en zeker niet met Fanfani zullen samengaan) is ook het antwoord op die aanval van rechts niet mals. Men vindt dit antwoord in het Mi- «innige chr. democraten gat ontwikkeling te snel a zou verwachten, dat in het de- atisch kamp de vreugde groot zou en dat vooral de christen-democra- voor wie het evangelie derichtlijn hun leven zou moeten zijn, het vette zouden slachten om de verloren bij zijn thuiskomst te ontvangen. echter maar heel betrekkelijk De republikeinen en de links- slen, twee kleine maar gewetens- groepen, zijn wèl verheugd en be ten volle, dat dit een belangrijke voor de democratie. Saragats so- democraten zijn een beetje ver- Erd. Zij hebben te lang gedraald om 's voorstel om de beide partijen te samensmelten, in overweging te Nu blijkt, dat Nenni werkelijk lergrote meerderheid van zijn par- loten achter zich heeft en zijn de- itisch-socialistische partij veel en groter is dan het snipperpartytje aragat, kan er natuurlijk van een handelen op basis van gelijkheid sprake meer zijn. De linkervleugel Saragats party heeft reeds te ver- gegeven, dat zij voornemens is inkort met Nenni's party samen te ïn. Wat dan nog overblijft van rats partij zal waarschijnlijk wel oorbeeld volgen of misschien ten zich aansluiten bij de radicalen of republikeinen. Voor twee sociaal- cratische partijen is er op den duur plaats. Paard van Troje christen-democraten hebben het altijd heel erg kwalijk genomen, de trouw aan het geimeenschap- „pact van actie tegen fascisme gen de reactie" hoger stelde dan 1 aan de democratie. Zij hadden o volkomen gelijk en het was van- lekend, dat zy niets te maken hebben met Nenni zolang deze de leiband van Togliatti, en dus iet van Moskou, liep. Maar nu doet het zonderlinge geval voor, dat die christen-democraten, die het tegen het „pact van gemeenschap actie" fulmineerden, niets nala- m Nenni zo mogelijk opnieuw in de van Moskou te dry ven! Naar hun ig is het eenvoudig niet mogelijk, enni (let wel na de gebeurtenissen Bt-Berlijn, in Polen en in Honga- 9 na het twintigste communistische ïongres!) tot een ander inzicht is sïi. Zij zien in hem het paard van dat de democratische veste wordt ngesleept. Maar er zijn andere -democraten, die Nenni openlijk |n om toch deel te nemen aan de iog en het zijne bij te dragen tot wgnodige sociale hervormingen in Anti-Fanfanianen I dan ooit blykt in deze dagen, te christen-democratische partij ijk helemaal geen partij is doch een van partijtjes, die samen wordt ten door de rooms-katholieke ge- ïertuiging, niet door politieke of Mische ideeën. Men oordele. Se- nkele dagen gaat het gerucht, dat °tti. die wel zitting heeft in het st-Fanfani, maar een der meest ?roken anti-Fanfanianen Is, wil sn. Het is niet mogelijk bevesti- ontkenning van dat gerucht te 9, maar in de omgeving van An- 1 geeft men te verstaan, dat de sr aarzelt tussen zijn ministers- wille (wel wetende, dat zijn af- i onvermijdelijk een heel moeilijk «re ministercri6is ten gevolge zou 8) en het feit, dat hij binnenkort :«t christen-democratisch partij- Fanfani, die behalve eerste mi- 'ook partij-secretaris is, fel zal 9 bestrijden iin de hoop hem als secretaris op te volgen. Anonieme aanval die eigenlyk het hoofd van de Vleugel der party is, heeft ano- sn kilometerslange aanval gedaan Wani en op de linkervleugel. Hy dit door middel van het pers map „Dies", dat algemeen als het 'tuk van Pella en zijn vrienden beschouwd. In dat artikel spreekt !r de principes van het rooms-ka- ■sne, „die worden verwaarloosd en door hen die een onnatuurlijk ?aan met het marxisme beplei- Die principes zullen, naar het Jhap verzekert, elders worden fgd, indien de meerderheid der bet zou bestaan een regering te waarin socialisten zitting zou- tebben. In eenvoudiger woorden: dreigt met scheuring In de party. ;techuldigt de groep „initiatief" de groep van Fanfani) ervan ttlket te dragen van centrum-po- tcrwyl zij in waarheid een linkse voorstaan". Het geihele artikel «lommen lang la, kan men b®» lanese dagblad „l'Italia", orgaan van de Milanese groep der Katholieke Actie. In Milaan, een grote industriestad met een kardinaal-aartsbisschop als Mon- tini, is de katholieke actie op de hand van de vakbonden. In „l'Italia" dan kan men lezen: „Indien wy niet de conclu sies kunnen onderschrijven van Gra- nelli( de man, die Nenni heeft gesmeekt toch minister te willen worden), even onaanvaardbaar is de nota van het pers bureau .Dies". Is de open brief van Granelli tot op grote hoogte beïnvloed door het marxisme, even sterk is in de nota van zyn anonieme tegenstander het fascisme merkbaar. En zelfs het al lerergste soort van fascisme, namelyk het soort, dat zich niet ontziet de kerk te mengen in de politieke strijd en zich wil verschuilen achter de geestelijkheid. Men heeft hier te doen met een der meest betreurenswaardige uitingen van „clerico-fascisme". De persoon die dit artikel in „l'Italia" geschreven heeft, noemt nergens de naam van Pella en spreekt zelfs over „de anonieme tegenstander". Maar wij geloven toch niet, dat hy ooit in die termen zou hebben geschreven over byv. Scelma, eveneens een verwoed tegen stander van Fanfani, maar in vroeger jaren een anti-fascist, terwijl Pella oor- spronkelyk een fascistenleider was en jarenlang fascistisch „podesta" (burge meester) van de stad Biella, het grote centrum der wolindustrie in Piemonte, is geweest. Hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, kan natuurlyk niemand voorspellen. Maar dat dit congres van Nenni grote deining verwekt en terecht, zal na het bovenstaande wel duidelyk zyn. Verkeerde interpretatie van cijfers Immense taak eist een grote mate van vertrouwen in het eigen kunnen In een onlangs verschenen studie van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking werden de in een zelfde geldeenheid uitgedrukte bruto nationale produkten per hoofd van de bevolking (dit is de som van de waarde toevoegingen in het produktieproces gedeeld door de bevolkingsomvang) verge leken van een achttal geïndustrialiseerde Westeuropese landen. Het bruto nationale produkt per hoofd van de bevolking wordt veelal namelyk als maatstaf gebruikt voor de omvang van de welvaart. Uit deze vergelijking blijkt dan dat Nederland achter het Ver. Koninkrijk, Frankryk, België, Noorwegen, Denemarken en West-Duitsland komt met Italië als hekkesluiter. Op grond van deze statis tische gegevens wordt ons land als onderontwikkeld land gekwalificeerd. Hierover hebben wij ons verbaasd aldus een beschouwing in de „Nederlandse Industrie" het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, omdat ieder die onze grenzen passeert niet de indruk heeft een onderontwikkeld gebied te verlaten of binnen te komen. Het achterblijven van Nederland t.o.v. de andere landen kan in belangryke mate worden toegeschreven aan het hier te lande relatief geringe percentage van de economisch actieve beroepsbevolking van de totale bevolking. Op grond van bestaande cyfers kan worden geraamd dat in Nederland slechts 38 van de totale bevolking zyn aandeel aan het bruto nationale produkt levert tegen b.v. 50 in West-Duitsland. De oorzaak hiervan ligt zowel in onze bevolkings structuur, met name het grote aantal jeugdigen en ouderen in Nederland, als in een ander feit. In Nederland is n.l. een relatief klein percentage vrouwen in het produktieproces werkzaam. Dit percentage bedraagt in ons land slechts 20 tegen b.v. bijna 35 van de vrou wen in West-Duitsland. Ook in Enge land, Denemarken en Frankrijk is het percentage vrouwen dat in het produk tieproces is ingeschakeld aanzienlijk groter dan in Nederland. Het relatief lage percentage van 20 wordt in het by- zonder veroorzaakt doordat in ons land de gehuwde vrouw overwegend niet in loondienst werkzaam is. In Nederland heeft de gehuwde vrouw in belangryke mate een andere vorm van arbeid verkozen, n.l. die voor de zorg van het gez'n. Deze keuze heeft tot gevolg, dat in de sta tistiek van het nationale inkomen het bruto nationale produkt kleiner is. Daardoor is de beschikbare hoeveel heid goederen en diensten in Neder land per hoofd van de bevolking ge ringer. Het niet-deelnemen aan het produktieproces van een groot aantal huisvrouwen betekent echter geen ge ringere welvaart. Zy leveren door zich geheel te wyden aan de verzorging van de gezinnen en de opvoeding van de kinderen hun aandeel aan de wel vaart, hoewel dit aandeel door zyn immateriële karakter niet meetbaar is. Het is daarom goed, aldus wordt in de beschouwing opgemerkt, dat het CBS rekening heeft gehouden met deze data door de bruto nationale produktie te delen door het aantal economisch actie ven en niet zoals gebruikelyk is door de totale bevolkingsomvang. Het blijkt dan dat Nederland is op geschoven van de op een na laagste plaats tot de op een na hoogste plaats. Wij staan dan vrywel op een lyn met België, Noorwegen en Engeland. In vergelijking met andere Westeuropese landen kan de gemiddelde produktivi- teit, d.i. de waarde van de totale pro duktie gedeeld door het aantal econo misch actieven, in Nederland op dit moment de toets der kritiek doorstaan. Dit alles neemt echter niet weg, dat als consequentie van enerzyds de leef- tydsopbouw en anderzijds van de maat- schappelyke opvatting t.a.v. het werken van de gehuwde vrouw Nederland per hoofd van de bevolking minder de be schikking heeft om te besteden aan consumptie- en investeringsgoederen te voeren economische beleid in Neder land? Immers met relatief geringere mid delen per hoofd van de bevolking moet Nederland zyn positie te midden van de andere landen handhaven. Wij staan voor de noodzaak om ons pro- duktie-apparaat zodanig uit te breiden, dat wij kunnen voorzien in voldoende werkgelegenheid voor onze relatief sterker wordende bevolking. Tevens zullen wij onze wankele positie t.o.v. de andere landen moeten versterken, aangezien zij over grotere investe ringsmogelijkheden beschikken. Daarom zullen wy een groter deel van onze middelen moeten gebruiken om de hoeveelheid kapitaalgoederen per arbei der op te voeren en daardoor onze con currentiepositie te verstevigen en onze welvaart te vergroten. Dit impliceert dat een relatief groot deel van het te ver liezen bruto nationale inkomen bespaard zal moeten worden ter wille van de financiering van de benodigde investe ringen. Allereerst zullen wy de werkgelegen heid en daarmede de welvaart van onze bevolking moeten beveiligen. Dat bete kent dus, .werken en sparen". En daar naast zullen met het verbreden van onze welvaartsbasis, geleidelijk de materiële omstandigheden van onze bevolking moeten worden verbeterd. Het is goed dat deze cyfers onze aandacht weer eens vestigen op de immense taak die wy ons hebben gesteld. Die taak vereist een grote mate van vertrouwen in eigen kunnen en indien wy dat vertrouwen bezitten, dan zal dat niet door een defaitisme, dat door een verkeerde interpretatie van deze cyfers zou kunnen ontstaan, worden ondermynd. „Goed heertje" zal drie dagen terechtstaan Verduistering van ruim twee miljoen Het proces tegen de 50-jarige boek houder uit Amsterdam-zuid, die onder de hem door taxi-chauffeurs gegeven bynaam van „Het goede heertje" be kendheid heeft verworven, zal min stens 3 dagen duren. Onder presidium van mr. J. Coninck Liefsting zal de rechtbank in Amsterdam in dit proces op 28, 29 en 30 januari a.s. trachten na te gaan hoeveel geld deze verdach te, die in dienst was bij de N.V. F. Berger en Co. te Amsterdam, wel heeft verduisterd. De dagvaarding vermeldt in totaal een bedrag van f. 2.Ö73.218, weggenomen in een perio de van ongeveer 10 jaar, dus gemid deld ruim 2 ton per jaar. Het vooronderzoek in deze miljoenen zaak heeft by<na een jaar in beslag genomen. De boekhouder werd begin februari van het vorig jaar in zyn woning gearresteerd. Mr. Jelder de Jong is zijn verdediger. Onder de opgeroepen getuigen bevinden zich de heren J. Salm en mr. F. H. J. K. Berger, die destijds de directie van de benadeelde firma vormden. De verdachte heeft in het vooronderzoek voor zover bekend bijna alle hem ten laste gelegde feiten bekend. Limburgse erepenning voor Marie Koenen De Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, heeft gisteren namens het college van Ged. Staten aan dr. M. Koenen te haren huize in de Vroenhof te Houthem (Valkenburg) de erepenning van de provincie Lim burg uitgereikt, welke aan Marie Koe nen werd toegekend voor haar belang rijke bydrage ter verrijking van de Limburgse literatuur. De Commissaris der Koningin heeft daarby in waarde rende woorden uiting gegeven aan de gevpelens, die gisteren zonder twyfel van vele zijden naar dr. Koenen zijn uitgegaan en daarbij nog eens de bete kenis van het cultureel literair werk in het licht gesteld. De schryfster heeft deze hoogste erkenning vanwege de provincie, waar zij geboren en getogen is, ten zeerste op prys gesteld. Een tekening van de nieuwe super- sonische windtunnelwelke in Amerika wordt gebouwd om mo dellen te beproeven bij snelheden, zoals die door kunstmanen worden bereikt, namelijk omstreeks 29.000 km per uur. Men hoopt de tunnel nog dit jaar te kunnen voltooien. w Bijna f 6.3 miljoen Z.W.O.-subsidie in 1959 De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft voor 1959 een bedrag van byna f. 6.300.000 aan subsidies toegekend. Het grootste deel van dit bedrag ging, zoals gewoonlyk, naar de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.) en wel f. 4.050.000, hetgeen ongeveer 20 procent meer is dan de F.O.M. in 1958 ontving. Dit bedrag is gegeven om de F.O.M. in de gelegenheid te stellen de in de afgelopen jaren be gonnen kernfysische en andere onder zoekingen voort te zetten, en om op 2 gebieden, die nog niet lang geleden aan het werkterrein van de F.O.M. zyn toegevoegd, meer onderzoek te verrich ten. Dit betreft het onderzoek omtrent de vaste stof en de fusie van lichte atoomkernen. Ook heeft Z.W.O. dit jaar wederom een groot bedrag uitgetrokken om het contact tussen Nederlandse geleerden dan de* andere genoemde landen. Wat Ien buitenlandse wetenschappelyke cen- betekent dit nu voor hel in do toekomst Itra te bevorderen, In steeds toenemen- Ruimere bepalingen voor vreemdelingen Overeenkomstig de eisen, welke de praktijk met het oog op de ontwikke ling van het internationale verkeer stelt, zyn de bevoegdheden van'de hoof den van de doorlaatposten en de hoof den van de plaatselyke politie uitge breid. Wy2iging is voorts gebracht in de termijnen van de geldigheidsduur van de in het buitenland afgegeven Neder landse visa. De maximum termijn, ge durende welke een vreemdeling krach tens zijn visum (hetzy voor een reis, hetzij voor meer reizen) ononderbroken in Nederland mag verblijven, is tot 90 dagen uitgebreid. Voorheen bedroeg deze termijn 30 da gen. Het transitvisum met oponthoud (2 x 24 uur) is vervallen. Thans is be paald dat de houder van een transit visum op grond daarvan niet langer in Nederland mag vertoeven dan met het oog op de door hem gebezigde vervoer middelen voor zyn doorreis noodzakelyk is. Dit oponthoud zal in bepaalde geval len enkele dagen kunnen duren, by voor beeld indien de transitpassagier op het vertrek van een aansluitend vliegtuig of schip moet wachten. Voor ziekenvex-len- ging komen thans in aanmerking de vreemdelingen, die niet langer in Ne derland zullen verblyven dan drie maanden, te rekenen vanaf het tijdstip van hun binnenkomst en die kunnen aantonen, dat zy er byvoorbeeld in ver band met een inmiddels opgetreden wy- ziging in de omstandigheden een ge grond belang by hebben, langer in Ne derland te verblyven dan de duur van hun oorspronkelyk visum. By een toe- de mate blykt het voor de bevordering van het wetenschappelyk onderzoek in ons land nodig te zyn, dat veelbeloven de jonge geleerden enige tijd in het buitenland doorbrengen. Z.W.O. geeft daarom op vrye ruime schaal toelagen voor korte studiereizen van ten hoogste enkelen weken, beurzen voor stages van enkele maanden aan bekende stipendia aan met zorg geselecteerde onderzoekers om zich langere tyd op hun weten schappelyk terrein te ontwikkelen. Vandaag begint in Londen internationale conferentie over de overbevissing (Van onze Londense correspondent) De Britse haringvisserij en vermoedelijk niet deze alleen, verkeert in groot gevaar door de overbevissing op de Noordzee, vooral door het toedoen van buitenlandse treilers, met name Russische en Poolse. Indien men de Engelsen mag geloven zou binnen enkele seizoenen de Britse haringindustrie ten dode zijn opgeschreven. Van Engelse zijde beschuldigt men de buitenlandse vissers met inbegrip van de Neder landse, ervan, dat zij de voorschriften in de wind slaan wat betreft de vismaten, welke regels w e 1 door de Britse treilerlieden in acht genomen worden. Vandaag, dinsdag, komt in Londen een internationale conferentie over dit probleem bijeen, waarvan het zal afhangen of de Britse haringindustrie kan worden gered, zoals in alarmerende taal wordt aangekondigd. lyke „rauwe" vis beschouwt. Vandaar dat Montgomery toen hy jaren gele den de visafslag in IJmuiden bezocht, dan ook een hem aangeboden haring weigerde! Veertien landen, welke de visserij conventie van 1946 hebben ondertekend, zullen vertegenwoordigd zijn. Een poging zal worden gedaan een speciale con ventie op te stellen ter bescherming van de haring. Het zo juist geëindigde Britse haring seizoen was catastrofaal, het slechtste dat men ooit gekend heeft. In de afge lopen acht jaar is de gecombineerde vissersvloot van Lowestoft en Yarmouth van 365 tot 172 schepen teruggelopen. De vraag naar verse haring kan wor den bevredigd, maar het aanbod voor de fabrieken, welke zich bezig houden met zouten, roken, marineren en inblik ken, schrompelde vergeleken by het voorafgaande jaar volkomen ineen. Hierbij dient nog even voor de Ne derlandse lezer te worden duidelyk gemaakt, dat er in Engeland zelf na genoeg geen gezouten, laat staan groene, haring te krijgen is. De Brit rilt van hetgeen wy als fyn zeebanket prijzen, omdat hij dit als afschuwe- gestaan verblyf hier te lande van lan ger dan drie maanden wordt de binding van de vreemdeling van dien aard, dat er termen zijn die door afgifte van een verbiyfsvergunning tot uitdrukking zyn te brengen. In verband hiermede zijn enkele technische wyzigingen in het verblyfsvoorschrift aangebracht. De tek sten van de Nederlandse visa zyn thans drietalig. Aannemers op de maan De Amerikaanse raketspecialist Wer- nher von Braun heeft gisteren op een byeenkomst van aannemers in Miami voorspeld, dat er binnen tien jaar men sen op de maan zullen landen. Hij zei tegen de aannemers dat zy binnen twin tig jaar wegen op de maan zullen aan leggen. Maar. zo vervolgde Von Braun, de aarde kan wel eens binnen afzien bare tyd omgeven worden door planeten die de Russische vlag „voeren" als de V.S. niet meer haast zetten achter hun onderzoek van de ruimte. De Russische ruimteprojecten hebben totnutoe geen diudelijk vyandelyk karakter gehad, al dus Von Braun, maar vele van deze projecten kunnen onmiddeliyk voor mi litaire doeleinden worden gebruikt. Haring wordt in Engeland vers ge kookt of gebakken, en vooral ook als „kipper", verorberd. De haring, welke hier gezouten wordt, is voor uitvoer be stemd. Russen vegen de zee schoon De Britten vragen zich in arren moede af of er iets zal kunnen worden uitgericht tegen de Russen en Polen, die met honderden treilers vissen en daarby de modernste fabrieksschepen gebruiken, aan boord waarvan de haring en an dere vis kant en klaar wordt verwerkt, zy vangen alles wat in zich komt, on geacht gewicht of maat. zy vissen in en buiten het seizoen. Onder hun gecon centreerde aanval verdwynen de scholen dan ook in snel tempo. De Russen en Polen luisteren de radiogesprekken tussen de Engelse vissers af. Zodra de Britse drifters hun vangst zyn begonnen, verschynen al spoedig de Russen en Polen met hun op alle maten berekende netten en vegen zy de zee schoon. De kosten welke hiermee gemoeid zyn voor de Russische en Poolse regeringen, zouden in geen verhouding staan tot de opbrengst van de vangsten. Beschuldiging De Britse vissers zyn vanzelfsprekend uiterst verbitterd over deze gang van zaken en beschuldigen de Russen en Polen ervan, dat deze niet alleen hun bedryf uitoefenen om de inderdaad grote vraag naar vis in hun landen te bevredigen, maar ook om de Britse ha ringindustrie uit te roeien. Indien het niet mogelijk is de toepas sing van de internationale reglementen af te dwingen, dan zullen de zouteryen, inleggerijen en koelinrichtingen er het loodje bij moeten leggen. Een treffende illustratie van de toe stand is het feit, dat er tien jaar gele den in Yarmouth en Lowestoft 57 ha- ringzouterijen bestonden tegen thans minder dan tien!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7