Laafde nieuws Bevatte verongelukt Engels vliegtuigje zilveren staven? B.B.-dienstplichtigen in grotere steden komen eerst aan de beurt 88 DINSDAG 20 JANUARI 1959 Onderzoek van Interpol en Scotland Yard (Van onze Haagse redactie) Op 14 augustus stortte naar bekend in de Westerschelde een Engels sportvliegtuigje neer, tengevolge waarvan de drie inzittenden o.w. een Hongaar om het leven kwamen. Het ongeval vond op dezelfde dag plaats als dat van de KLM-machine „Hugo de Groot bU de Ierse kust. In de avond van dezelfde dag werd Interpol door Scotland Yard in kennis gesteld van de diefstal van ongeveer 75 zilveren staven, die een waarde van bijna 2 ton vertegenwoordigden. Deze staven waren bestemd voor een bankin stelling in Wenen en zouden per boot en trein naar de Oostenrijkse hoofdstad worden gezonden. Bij aankomst in Har wich bleken de zegels van de wagon, waarin de staven waren opgeborgen, verbroken. Ook de staven waren ver dwenen. Scotland Yard sprak van een unieke ontvreemding, welke door uitermate on verschrokken lieden moest zijn uitge voerd. Dank zij een mededeling van de com mandant van het vliegveld Knokke- Le Zoute, kwam Interpol er achter dat op dit vliegveld zich een man had bevonden, die voor de komst van het verongelukte toestel, dat van Croydon was opgestegen, grote belangstelling had. Hij zou, vlak voor het vertrek, met een der inzittenden van het toe stel nog telefonisch contact hebben gehad. Toen het sportvliegtuigje niet op het vastgestelde tijdstip arriveerde, is deze man vertrokken. Het gehele Westeuro- pese politieapparaat werd ingeschakeld om hem op te sporen. Twee maanden, na het ongeluk met het sportvliegtuig, LEIDERDORP Schietvereniging De Vrijheid I In de kantine van Durisol werd gis teravond de eerste algemene vergade ring gehouden van de Schietvereniging „De Vrijheid". In zijn openingswoord heette voorzit ter Kronenburg allen hartelijk welkom, en dankte speciaal de directie van de Durisol voor de verleende gastvrijheid. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het goed gaat met de vereniging; begonnen werd met 33 leden, thans zijn er al 70. Er bestaat grote belangstelling voor de schietoefeningen. Ook memo- j reerde de secretaris de aanschaf van een kamerbuks van de vrijwillige landstorm. Er heerst altijd een prettige sfeer bij de I schietvereniging, aldus de secretaris. Uit het verslag van de pennningmees- ter blijkt, dat er een batig saldo is van f486.26. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, de heren E. Kronenburg en W. Moraal sr., herkozen, terwijl het bestuur uitgebreid werd met de heer H. v. Leeuwen en ir. F. P. J. van Straaten. De functies van baancommissie en grif fier zullen wat beter geregeld moeten worden. Hiervoor werd de heer H. Boot benoemd. Burgemeester Van Diepeningen werd tot erevoorzitter benoemd en de heer Buis tot erelid. Meegedeeld werd nog dat er ook met pistool zal worden geschoten. In de rondvraag werden nog enkele interne zaken besproken. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. Aan alle ouders en verzorgers van kinderen, geboren in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957 is een beroep verzonden voor de derde inenting tegen kinder verlamming op vrijdag 23 januari 1959 in het Dorpshuis, Hoofdstraat 17. Deze kinderen hebben allen in begin 1958 reeds tweemaal een injectie ontvangen. Er wordt een dringend beroep op aller medewerking gedaan, in het belang van de kinderen aan deze oproep gehoor te geven. De kinderen geboren in 1952, die thans leerplichtig zijn, zijn in schoolverband opgeroepen. VOORSCHOTEN Uitvoering St. Laurentius De Harmonievereniging „St.-Lauren tius" gaf in het Cultureel Centrum haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer H. J. Lelieveld, verwelkomde de vele aanwezigen, onder wie wethouder G. Schrama en de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, alsmede enkele afge vaardigden van de bond. Onder leiding van haar dirigent, de heer L. Th. Jansen, speelde de vereni ging een drietal pittige marsen, Hon gaarse dansen en een ouverture, waarna de drumband, voor het eerst in het met blauwe jasjes uitgebreide uniform, voor het voetlicht trad. Na de pauze huldigde wethouder Schrama een drietal jubilarissen, n-1. de dirigent, die zijn koperen jubileum vier de en de leden D. de Bruijn en H. Zon neveld, die beiden 25 jaar aan het orkest verbonden waren. De dames kregen bloemen, de jubilarissen zelf kregen ge schenken aangeboden. Met wat cabaret werd deze feestavond besloten. Gistermiddag naderden twee per sonenauto's over de Rijndijk het kruis punt bij het Haagsohe Schouw. De eerste bestuurd door een inwoner van Voor schoten stopte voor het verkeerslicht, de tweede bestuurd door een Leiderdorper merkte dat te laat en reed op de eerste auto. Er ontstond materiele schade. WARMOND GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. Er werden 175 stemmen uitgebracht bij de Groslij ststemming van de K.V.P. De uitslag luidde: Romme 31; V. d. Ploeg 5; Mej. Nolten 2; Van Rijcke- voorsel 2; Bachg 31; Kolfschoten 78; Mevr. Bijaerd-Drost 3; Hilhorst 2. wist men deze man te arresteren; angst vallig werd zijn naam geheim gehouden. Gezien zijn antecedenten meende Inter pol, dat hij een belangrijke rol speelde in een internationale smokkelbende. Totnutoe heeft hij ontkend in eniger lei relatie te hebben gestaan met de in zittenden van het sportvliegtuig. De politie beschikt evenwel over voldoende aanwijzingen om hem in arrest te hou den. _Men acht het niet uitgesloten, dat hij deel heeft uitgemaakt van een groep, die op 14 augustus de diefstal van de 75 zilveren staven heeft ge pleegd. Deze staven zouden dan mo gelijkerwijs in het sportvliegtuigje zijn geladen om naar het vasteland van Europa te worden gebracht. Welke rol de drie verongelukten dan gespeeld zouden hebben m.a.w. of zij debet aan de diefstal van het zilver zijn geweest staat nog niet vast. Moch de lezing van de politie juist zijn, dan zou de man op het vliegveld van Knokke, als contactman moeten hebben gefungeerd. Goud en zilver, al dan niet van diefstal afkomstig, vinden grr' Te aftrek in die landen, waar poli tielij onrust heerst. Algerijnse rebellen, die hun vertegen woordigers o.m. in West-Duitsland en in Frankrijk hebben, betalen zeer hoge prijzen voor deze edelmetalen. Parijs geldt in dit geval als centrum; daar worden goud, zilver en edelgesteenten te gelde gemaakt. De verkregen sommen dienen voor de aankoop van wapens, die van de Franse havens uit hun weg naar de rebellen vinden. Interpol en Scotland Yard zyn ge ïnteresseerd in de lading, welke het sportvliegtuigje, dat boven de Wester - Schelde verloren ging, vervoerde. In hoeverre een nader onderzoek op de bodem van de Schelde enig licht zal brengen is niet te zeggen. STADSNIEUWS Vrouwenbonw N.V.V. hield feestelijke bijeenkomst De Leid6e afdeling van de Vrouwen bond van het N.V.V. belegde gisteren een gezellige avond in de grote zaal van Den Burcht". Er werd op deze zeer druk bezochte bijeenkomst de zaal was geheel gevuld een met zorg mengesteld programma van muziek, zang en spel afgewerkt. Mevrouw A. Spierenburg-Beekhuizen heette de aan wezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan de voorzitster van de bond. Mevr. N. van Kranenburg-Klein was n.l. uit Rotterdam gekomen om een propagandistisch toespraakje te houden, waarin zij er o.m. op wees. dat de vak beweging geen zaak is, die alleen maar de man aangaat. Zij is zeer zeker ook voor de vrouw van grote betekenis. Het is beslist niet waar, dat de vrouw slechts aandacht aan haar gezin behoort te schenken en zich buiten het werk van oe vakbeweging moet houden. Spreek ster vestigde verder de aandacht op al hetgeen de vakbeweging reeds heeft we ten te bereiken. Na al deze woorden was er cabaret. De Spelbrekers brachten vrolijke melodietjes ten gehore, Marijke Jonker droeg op uitstekende wijze en kele gedichten, o.m. van Henriette Ro land Holst, Jan Prins en Guy de Mau passant, voor en Joop Reynolds be speelde het Hammondorgel. Na de pauze werd er een gezelschaps spelletje gedaan. De hilariteit steeg hierbij wel ten top! Trouwens aan vro lijkheid heeft het in het geheel niet ontbroken op deze voor de arbeiders vrouwen zo feestelijke bijeenkomst. JONGENS OP VERKEERDE PAD De Leidse politie heeft dezer dagen vier jongens in de leeftijd van elf tot vijftien jaar aangehouden. De knapen worden ervan verdacht een groot aantal insluipingen te hebben gepleegd in openbare gebouwen. Vaststaat, dat zij in de afgelopen maanden veel van hun gading hebben kunnen vinden. De boef jes zullen zo spoedig mogelijk voor de kinderrechter worden geleid. BRAND IN WOONHUIS In een woonhuis aan het Utrechtse Veer ontstond gistermorgen omstreeks elf uur brand doordat de automatische schakelaar van een elektrische kachel defect raakte. Enkele gordijnen, het behang en het kozijn werden ernstig beschadigd. De kachel werd geheel ver nield. De brandweer was het vuur vrij spoedig meester. Zware straffen geëist tegen onder-officieren (Van onze Haagse redactie) Voor het Hoog Militair Gerechtshof, te Den Haag, stonden twee sergeants eersteklasse terecht, die betrokken zijn bü de uitgebreide knoeierijen, die in de Harskamp aan het licht zijn gekomen en waarby ook officieren betrokken zyn. De eerste beklaagde was door de Krijgsraad wegens het aannemen van steekpenningen van een leverancier van levensmiddelen veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf m.a. en ontslag uit de dienst. De tweede beklaagde was door de Krijgsraad gestraft met 1 jaar gevan genisstraf m.a. en ontslag uit de dienst wegens verduistering van f. 2.600 ten nadele van de leden van de officiers mess, vervalsing van een giro-stortimgs- bewys, vervalsing van een spaarbank boekje en het opmaken van fictieve facturen. Beklaagde gaf dit alles toe. De Aanslag op zijn vrouw Een drama, dat goed is afgelopen, deed zich zaterdagmiddag voor te Meppel, waar een geesteiyk gestoorde, verbiyf houdende in een inrichting te Assen, een moordaanslag deed op zijn echtgenote. De man was de Asser inrichting ont vlucht tijdens de vrije wodeling. Hij vlucht tijdens de vrije wandeling. Hij Daar zocht hy zijn echtgenote op. Hij viel de vrouiw aan om haar later met een bijl te achtervolgen. Hiermee kreeg de vrouw een klap op haar hoofd, doch de gevolgen beperkten zidh gelukkig tot een hoofdwonde. Buren waarschuwden de politie, die de man overmeesterde en terugvoerde naar Assen. De vrouw kon na een korte behandeling in het zie kenhuis weer naar huis terugkeren. advocaat-fiscaal vond dit wel een bij zonder ernstig geval en stipte aan, dat dezelfde leverancier als in de vorige zaak, hier de kwade genius was ge weest. Hy vroeg bevestiging van het vonnis en in arreststelling bij uitspraak. Uitspraak in beide zaken dinsdag 3 februari. BURGERLIJKE STAND Geboren: Louise G. J. M dr van Fr. Maksymiak en G. W. van der Plas. Ondertrouwd: J. L. P. Versteegen, 29 Jaar en G. A. Vergeer. 28 jaar. Overleden: P. C. Kerkvliet. WASSENAAR BRIEF VAN DE BURGEMEESTER AAN ALLE BB-ERS De burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, heeft een brief gericht aan alle BB-ers over de oefeningen, die in het lopende seizoen voor de blokploegen zullen wor den georganiseerd. De burgemeester doet in dit schrijven een beroep op al len, die zich voor de organisatie van de BB beschikbaar hebben gesteld, de oefenavonden trouw te bezoeken. Het heeft een van nu af zullen alle blok ploegen afzonderlijk en zelfstandig ling Wassenaar van het Rode Kruis, na overleg met het bestuur van de Haagse afdeling en van de ziekenfondsen be sloten, ook in Wassenaar een trombos e- dienst in het leven te roepen, zoals in Den Haag reeds bestaat. Dit houdt in, dat patiënten, die lijdende zijn aan trombose of een anti-stollingsbehande ling moeten ondergaan, voor de con trole van het bloed thuis bezoek kunnen krijgen van een daartoe speciaal opge leide verpleegster. Het bloed wordt on derzocht in een laboratorium in Den Haag en de patiënt krijgt dan een bood schap, hoeveel hij van de voorgeschre ven medicamenten moet innemen. Tot nu toe moesten deze patiënten vaak in een ziekenhuis worden opgeno men In voorkomende gevallen zal deze trombosedienst door de huisarts worden wljjslgln# itogeecfeakeld. In de Engelse stad Nottingham is men begonnen met een proef om alle agenten met behulp van kleine zakradiootjes direct vanuit het hoofdbureau oproepbaar te maken. Een van de agenten met zijn ver nuftig apparaat. oefenen onder leiding van het blok hoofd. De bedoeling ia, dat vooral aan dacht wordt besteed aan een grondige kennis van het eigen blok en aan de versterking van de teamgeest in de ploegen. Alle blokploegen zullen in de loop van dit seizoen vier keer bijeen komen. RODE KRUIS-TROMBOSEDIENST Wassenaarsi Op verzoek van de Wa&s artsen heef* he* bestuur Topjaar woningbouw In het jaar 1958 kwamen in ons land meer woningen gereed dan ooit in een kalenderjaar werden opgeleverd. Vol gens voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wer den In 1958 88.900 woningen voltooid. Dit aantal ligt ruim 500 hoger dan dat van het vorige jaar toen 88.397 woningen werden opgeleverd. In de maand december kwamen vol gens de voorlopige cijfers rond 8.260 woningen gereed. In december 1957 was dit aantal 9.535. Nederlandse voorraden van wapens in Duitsland (Van onze Haagse redactie) Het ligt in de lün der verwachtingen, zulks op grond van de noodzaak om tot een verdere integratie in het kader van de NAVO-samenwerking te gera ken. dat ons land er toe zal overgaan wapenvoorraden in het buitenland aan te leggen. Duitsland heeft voor het openen van depots bulten zijn grenzen al overeen stemming bereikt met Frankrijk, Dene marken en België. Thans is hierover ook contact opgenomen met de Neder landse regering. Zou men tot eexr akkoord komen, dan houdt dit in, dat ook Duitse wapenvoorraden in ons land zullen worden opgeslagen. 108-jarige opoe Van Velzen reerpieert Morgen zal Opoe Neeltje van Velzen, die verpleegd wordt in het gebouw van het Leger des Heils in het Krom hout te Dordrecht, haar 108ste ver jaardag vieren. De gezondheidstoe stand van mej. Van Velzen, die op een na de oudste inwoonster van Nederland is, heeft enige tijd te wen sen overgelaten, maar zij is nu weer aardig opgeknapt. De krasse oude vrouw neemt nog met veel interesse kennis van de dingen die om haar heen gebeuren. Tot voor kort maakte zij, als het goed weer was, elke dag een wandelingetje. Morgen zal de jarige een nieuwe recreatie-afdeling in het gebouw van het Leger des Heils openen; daarna zal zij receptie houden. Vaar- of voertuig In de zaak of een in Zeeland veel ge bruikte zogenaamde „Duwk", een am fibie-voertuig, tot de vaar- of de voer tuigen moet worden gerekend, heeft de Hoge Raad zijn arrest aangehouden tot 3 februari. Meer Nederlanders naar Australië Australië is van plan zijn campagne om emigranten uit Europa aan te trek ken, dit jaar te intensiveren. De minister voor Immigratie, Downer, heeft dit meegedeeld, in een uiteenzet ting aan de Australische „conventie voor burgerrecht". Hy zei dat de emigratie van Neder landers nog steeds prachtig verliep. Er is alle kans, aldus de minister, dat in de komende drie jaren het aantal Ne derlandse emigranten zal worden uitge breid tot 12.000 15.000 per Jaar. Westelijke concessie inzake kernproeven De Ver. Staten en Groot-Brittannië hebben de Sovjet-Unie gisteren doen weten, dat zy er niet langer op staan, dat de geldigheid van een verdrag over beëindiging van proeven met kernwapens afhangt van bevredigende vooruitgang op het gebied van de ontwapening, aldus werd gisteren van gezaghebbende zyde te Genève verno men. De mededeling werd gedaan op een byeenkomst te Genève, waar af gevaardigden van de drie grote mogendheden spreken over een verbod van proeven met kernwapens. Vóór maandag stelden de Westelyke afgevaardigden de volgende voorwaar den voor de geldigheid van een verdrag: een doelmatig werkend Internationaal toezicht op de naleving van het verbod en vorderingen op het gebied van de conventionele en kernontwapening. Er werd in Westelijke kringen op gewezen, dat de Westelijke mogendheden nog altijd op het standpunt staan, dat een verbod steeds voor de tijd van een jaar geldig moet zijn. De Russen willen een blijvend verbod. Het Westen eist nog wel een doeltreffend controlestelsel. In gezaghebbende conferentiekringen is verklaard, dat de eerste Russische reactie op de concessie van het Westen niet dadelijk enthousiast leek. Krijgstucht voor personeel van vervoer in Buenos Aires Het personeel van de Openbare Ver- voersbedryven van Buenos Aires is hedenochtend onder de krijgstucht ge steld. Het is de eerste belangryke zet van regeringswege om het hoofd te bieden aan de staking. Een soortgelyk decreet heeft «twee maanden geleden met succes een spoor wegstaking beëindigd. De militaire wet ten stellen strenge straffen op staking. De Vakvereniging van Handelsperso- neei (400.000 leden) trok hedenochtend 't stakingsparool in, hetgeen een flinke tegenslag betekent voor de Peronisti- sche en communistische stakingsleiders. De grote winkels va/n de Argentynse hoofdstad waren van hedenochtend af weer geopend. Indonesië naar de „geleide democratie" Op een speciale kabinetszitting zullen deze week president's Soekarno's plan nen voor een geleide democratie wor den besproken, aldus heeft premier Djoeanda medegedeeld. Reeds verleden week werden twee kabinetszittingen aan de geleide de mocratie gewijd. Na afloop werd medegedeeld, dat de vooruitzichten gunstig waren om een begin te maken met de uitvoering van de plannen. De minister van Staat Mohammed Yamin verklaarde, dat een nationale planning raad, die de regering van advies zal dienen 66 leden zal tellen. De raad omvat een „functionele" groep van 30 economen en produktie-deskun- digen, 20 provinciale vertegenwoordi gers, zes regeringsdeskundigen, zes afgevaardigden van het leger en de burgerbevolking, een voorzitter, twee vice-voorzitters en een secretaris-gene raal. De regering kwam vandaag byeen om een begin te maken met het selecteren van de verschillende kandidaten. De voorzitter van de nationale advies raad, Ruslan Abdulganl, verklaarde, dat spoedige toepassing van de plannen voor een gelelde democratie „stabili satie van de interne verhoudingen in de gfctaé garandeert". Geen vrijstelling mogelijk negens een persoonlijke onmisbaarheid in vredestijd (Van onze Haagse correspondent) Tydens een te Den Haag gehouden B.B.-voorlichtingsdag, georganiseerd door de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking, is meegedeeld, dat het eerst de dienstplichtigen zonder mobilisatie bestemming, die bü de B.B. ingelyfd zullen worden, in de grote steden wor den opgeroepen. Deze grote steden zijn de z.g. A-kringen en behoren tot de plaatsen, waar de meeste behoefte is om de B.B.-gelederen te versterken. De kleinere gemeenten in ons land (B- kringen) komen later, wat de oproeping van dienstplichtigen betreft, aan de beurt, omdat hier voorlopig nog geen noodzaak voor is. Door iniyving van dienstplichtigen wordt de zekerheid verkregen, dat men kan beschikken over de personen, die van meet af aan gewend zyn aan de dis cipline en het werken in groepsverband. Dit is by hulpverlening op grote schaal, zo werd ons verzekerd, een eerste ver eiste. Bovendien wordt by inschakeling van gewone dienstplichtigen aanstonds beschikt over kader. Komende tot de iniyving van hen, die in Indonesië hebben gediend, en waarover momenteel nogal wat te doen is, werd gezegd, dat vrystelling van deze groep van de noodwachtplicht, een te grote bres zou slaan in het beschikbaar aantal dienstplichtigen. Van sommige jaarklassen heeft meer dan de helft mi litaire dienst in Indonesië verricht. Als compensatie is evenwel de leeftydsgrens voor ongegradueerden beperkt tot 35 jaar. Verder werd nog gezegd, dat vry stelling wegens persooniyke onmisbaar heid in vredestyd niet wordt gegeven. Het begrip van economische onmisbaar heid zal by het beoordelen van het op roepen niet worden gehanteerd. Indien er meer militairen beschikbaar zyn dan er nodig zyn in een bepaalde gemeente of kring, worden de bovental ligen in de reserve geplaatst en der halve voorlopig niet opgeleid. Hiert>y wordt het stelsel gevolgd dat de jonge ren voor de ouderen gaan. RANGENSTELSEL Voor de handhaving van de discipline is een rangenstelsel ingevoerd waardoor duidelijk kan blijken wie „meerderen" zyn. De verschillende functies van de noodwachters zyn daartoe in drie hoofd groepen onderscheiden: wachters, hoofd wachters, officieren. De wachters zyn weer onderverdeeld in wachters 3e klas se, wachters 2e klasse en wachters le klasse. De hoofdwachters zyn eveneens in drie klassen onderver deeld, by de officieren is nog een onderscheid gemaakt tussen officie ren en hoofdofficieren. Zowel de offi cieren als de hoofdofficieren kennen drie klassen. Een verzoek om herziening van de op roep ter iniyving (dit is voor het volgen van de cursussen kan door de betrok kenen binnen veertien dagen na datum van de verzending van de oproep by de burgemeester worden gedaan. Tegen de met redenen omklede beslissing op dit verzoek kan binnen veertien dagen na dato schrifteiyk (via de burgemeester) bezwaar worden Ingediend by de com missaris der Koningin. Tegen de beslis sing van de commisasris der Koningin staat beroep open op de Kroon. VRIJGESTELDEN Vrygesteld van de noodwachtplicht eUn zy, die reeds de status van nood- wachter bezitten. Verder zy, aan wie, naar het oordeel van de minister, als militair dienstplichtige vrystelling zou zyn verleend wegens het bekleden van een geesteiyk of godsdienstig-menslie- vend ambt of opleiding daartoe: amb tenaren van Ryks- en gemeentepolitie; vrywilligers van reserve Ryks- of ge meentepolitie en definitief afgekeurden voor alle diensten by noodwacht (staf). Tenslotte zyn zy ook vrygesteld die een ambt bekleden, o.a. by de hoge colleges van Staat en het kabinet der Koningin, secretarissen- en thesauriers-generaal, leden van de rechterlyke macht en ad- ministratief-rechterlyke colleges, com missarissen der Koningin, gedeputeer den, griffiers, burgemeesters, landdros ten, wethouders, gemeentesecretarissen en ontvangers. Ned. Bank verlaagt het disconto De Nedenlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto verdaagd van 3 tot 2% met ingang van morgen. BEURSO VERZICHT Deli willig; internationals fractioneel lager AMSTERDAM, 20 januari Een dividend voorstel van de Deli- Maatsehappij over 1958 van f. 16 per certificaat van f. 100, waarvan reeds f. 6 als interimdividend werd uitge keerd, was voor de beurs een zeer grote en prettige verrassing. Het voorstel overtrof alle verwachtingen, aldus de beurs. De Delipapleren lagen de laatste tyd, op aanhoudende speculatieve aankopen, reeds vast in de markt. Na de bekend making van bovenvermeld voorstel steeg de koers ruim f. 5. Er bestond zeer grote belangstelling in deze hoek by de opening, waar f. 150 voor de certificaten werd betaald. Hierna liep de prys op f. 161, waarna een reactie volgde, ten gevolge van winstnemingen tot f. 149. In het verdere beursverloop schommel de de koers om de f. 150. De slotkoers van gisteren was f. 144,50. De overige leidende cultuurwaarden werden vrijwel verwaarloosd. HVA's noteerden circa 3 punten lager, Amsterdam Rubbers goed pryshoudend. In de hoeken van de internationale waarden was het veel rustiger dan gis teren. In Aku's echter was de handel nog vry levendig. De vandaag gepu bliceerde jaarcyfers over 1958 van het wereldomvattende Aku-concern, waren reeds in de koers verdisconteerd. Na de forse koersstijgingen van de vorige dagen (waarvan alleen gisteren met 13 punten) volgde heden een lichte reactie, tengevolge van winstnemingen. De on dertoon bleef echter vast. Philips onder ging een reactie van circa 3 punten by een zeer kalme handel, vergeleken by die van de vorige dag. Unilever kon de grote koerswinst van de vorige dag goed handhaven. Ook hier waren de omzet ten geringer. De oliewaarden vielen circa f. 2 terug in verband met de teleurstellende slotkoers voor Kon. Olie In Wall Street. KLM behield niet alleen de grote koerswinst van de vorige dag, doch werd zelfs nog iets hoger geadvi seerd. Deze aandelen ondervinden in Amerika grote belangstelling. In de Scheepvaartsector was het zeer rustig. De koersen waren nauweiyks pryshou dend. Ook in de staatsfondsenhoek was de handel zeer gering en de stemming gemakkeiyk. Certificaten Deli's sloten vrywel op de hoogste koers van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 Januari Londen 10.58%—10.58%; New York 3.76%—3.77%Montreal 3.90%—3.90%; Parys 76.82%—7652%Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.22—90.27; Stock holm 72.85%—72.90%Zürioh 87.46%— 87.50%; Milaan 60.52%—60.57%Kopen hagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.84%— 52.89%; Wenen 14.54—14.55; Ankara 3.77—3.77%; Praag 52.84—62.94; Lissa bon 13.19%13.21. 3 februari. Beurs van Amsterdam Dinsdag 20 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '58 4% Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B, Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber 90% H.V.A Java Cult26% Senembahf,t? Vorstenlanden11% A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Deli My.en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eet Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99 A 93 93 80 91H 91% 94% 94% 92% 92% 92% 92% 87 %B 86« 88% 88% 88% OQSA öo^a 87j* 87% 91% 91% B 96« 96% 96% 96% 60B 60 A 96% 96% 88 y4 111% 110% Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 ft f.20. Holl. Amer. lyn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stmv.My. Kon. Paket My Stoomvaart My. Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% B idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) 94% idem '37 I-HI (3%) Idem *38-1 (3%) 38 37 150 155 206 212 90% 90% 145% 144% 26% 25% 127-tf 128% 11% 12 297% 293% 234 455 443 144.50 151.60 220 225 347 350 307 305 324% 324 498% 495% 220 218% 484% 482% 208 207 190% 694 194% 175.— 173 4 174.15 172.05 164% 163% 140 138% 123.— 124 160% 158% 129 127 169 165 132% 132% 245 245 149% 149 142% 141% 94% 93% 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% ld. N. W. B. '52 (4%) 97% 97 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 96% Premieleningen 98% 98% A'dam '51 2% 88% 89% A'dam '56 I 2% 89% 89% A'dam '56 II 2% 98 98% Eindhoven '54 2% 84% Enschede '54 2% 84 H Den Haag '52 I 2% 95 95 94% R'dam '52 I 2% 97 97% Idem '57 2% 109% 100% Utrecht '52 2% 97% 97L Z.-Holl. 1957 2% 108 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 394 304% 274% 273% 230 226% 232 227% Twentsche Bank 202 204 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 288 L 286L Borneo Sum. H. My. 51 52% Ned. G. en Sp. fabr. 275 276 Kon. Ned. Grofsm. 131% 130L Internatio 102 98 Rott. Droogdok My. 600 600 Sikkens Lakfabr. '53 478 Tieleman en Dros 8% 86 9% 88 Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30A 30H 89% 89 A 68% 66% Bethlehem Steel 52 ol% 61 61% General Motors 50A 80% Kennecott 102% 103 Republic Steel 73 72% Shell Oil 82% 82% Union Pacific 35% 35% Un States Steel 96% 95% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 19/1 Edelmet. Kon. AA 59%GB 60GB Pref. w.a. idem 60% 61% 310GB 318GB Holl. Constructie 330GB 332GB Ing. bur. v Bouwnyv. 174% 175 ld. div. 1958 167 167 Int. Kunststoff. Ind. 45% 44 Leidsche Wolspinn. 202 B 208 B Ver. Touwfabrieken 205GB 211G Wernink's Betonm. 106B 108B Van wyk Tetiel 61 62 %Q Zaalberg 106GB 105%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5