Gevaarlijk „proefritje" van rammelend vehikel Het Nederlands Studenten Orkest opende te Groningen de tournee de fantastisch goede filtersigaret J. Teske trad 40 jaar geleden in dienst van de N.Z.H.V.M. Over vier weken aanbesteding nieuw wegdek Hooigracht 97ste Jaargang Dinsdag 20 Januari 1959 Tweede blad no. 29649 Voor Leidse kantonrechter Een rijleerlinge raakte de kluts kwijt De zaken van de vele verkeerszondaars, die gistermorgen en -middag terecht stonden voor de plaatsvervangend kantonrechter te Leiden, mr. W. de Koning, konden voor het grootste deel worden ondergebracht onder de rubriek „kleine zaken". De boeten, die in deze „kleine zaken" werden opgelegd varieerden van f 10.— tot f 25.terwjjl een drietal verdachten werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Wederom werden twee zaken aangehouden tot over 14 dagen, omdat de plv. kantonrechter het nodig oordeelde, om de situatie ter plaatse nog eens te laten bezien, of de verbalisant nader te verhoren. Ernstiger was de kwestie, waarvoor geraakt. In plaats van te remmen, had een 46-jarige Leidse autohandelaar en een 22-jarige inwoner van Oude Wete ring voor de kantonrechter moesten verschijnen. De autohandelaar had een sloopauto gekocht met de bedoeling de motor eruit te halen voor de onderde len. De remmen van deze „auto" wei gerden veelal dienst, een claxon zocht men vergeefs naar en vele veren had den het reeds begeven. Toen de jonge man echter blijk gaf wel iets te voelen voor een koopje, maar eerst het oordeel van zijn vader wilde weten, was de Lei- denaarmeteen bereid een „proefritje" toe te staan. Een vrachtauto werd er zelfs bij gehaald om het vehikel een eind op te trekken, want ook de starter deed het niet al te best Tijdens deze „proefrit" die gelukkig maar kort duurde werd de tweede verdachte, die niet in het bezit van een rijbewijs was. aangehouden. De autohandelaar verdedigde zich met de verklaring, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen om de auto te verkopen voor dagelijks gebruik. Lang kon hij dat echter niet volhouden, daar de feiten het tegendeel duidelijk bewezen. De adspirant-koper had niets tot zijn verdediging aan te voeren. Overeenkomstig het verzoek van de officier werden hoge boetes opgelegd. De autohandelaar moet f 60 betalen. Het vehikel wordt vernietigd. De aspirant koper f70. Onvoldoende veiligheid Een 30-jarige buschauffeur uit Noord- wjjkerhout stond terecht, omdat hij als bestuurder van een autobus, by het na deren van een smalle brug onder de ge meente Noordwijk, de verkeersveiligheid niet voldoende in acht had genomen. Hij had 65 km. per uur gereden, had niet voldoende rechts gehouden en niet tijdig afgeremd, toen een tegenligger, bestuurd door een 50-jarige Noordwijker, aankwam. Een stevige „schuurpartij" was het gevolg. De materiële schade was. groot. Verd. gaf toe 65 km/u. te hebben gereden. Dat moest wel. anders kon hij niet „op-tyd" rijden. Bovendien kon hij ter plaatse best 65 km/u. rijden, omdat hU de weg goed kende. Bovendien had volgens hem, de tegenligger ook niet voldoende rechts gehouden. Een getuige décharge beaamde een en ander. Het ambtsedig procesverbaal, alsmede een tweetal getuigen k charge spraken ech ter zéér ten nadele van verdachte, die dan ook in een scherp gesteld requisitoir door de officier een boete van f 75 tegen zich hoorde eisen. De kantonrechter wilde rekening houden met het feit. dat verd. zijn premie voor schadevrij-rijden ook al had verspeeld en vonniste met f 50 subs 25 d. De tweede verdachte in deze zaak, de bestuurder van de tegenligger, die niet voldoende rechts zou hebben gereden, werd, na enig getuigenverhoor vrijge sproken, omdat van het hem ten laste gelegde geen sprake was. Goed afgelopen Een 22-jarige groentehandelaar te Leiden was met zijn bestelauto op de Boommarkt achteruit gereden en had daarbij een 70-jarige Leidenaar aange reden. Hoewel een achterwiel over het linkerbeen van de bejaarde reed, liep het allemaal nog goed af. Slechts enkele diepe vleeswonden. De krasse grijsaard zorgde nog voor een vrolijke noot. Hij vroeg of hij geen smartegeld kon krij gen, hoewel hij geen materiëële schade had oreelopen en slechts f2.50 had moeten betalen als bijpassing voor het vervoer per ambulance. Maar hij had noodgedwongen ca. 5 weken moeten thuis zitten en dus geen buitenlucht kunnen genieten. Een smartegeld van f 25 vond hy wel juist gehonoreerd. Verd. voerde aan, dat hij voldoende had uit gekeken, maar getuigen verklaarden het tegendeel. Het vonnis luidde dan ook f30 boete of 10 dgn., alsmede de beta ling van genoemde f 2.50 en f 12.50 smartegeld aan het slachtoffer. Een 38-jarige Leidse bromfietser had geen voorrang verleend aan een auto. Hij had gedacht er nog net langs te kunnen, vooral omdat hij er wel op re kende. dat de auto zou stoppen. Het mag een wonder worden genoemd, dat verd. de botsing met enige lichte ver wondingen overleefde. Dodelijke afloop zou maar al te goed mogelijk geweest zijn. Omdat verd. enige tijd op non-ac tief was. met geldelijk nadeel, een vrij hoge schaderekening moet betalen en nu. aldus de kantonrechter, wel veel eai hebben geleerd, kwam verd. er met f30 boete subs. 15 dagen vanaf. Dubbele fout Een 23-jarige Leidenaar had zonder rijbewijs een auto bestuurd en daarbij nog geen voorrang verleend aan een wielrijdster. De officier nam het hoog op en eiste een boete van f 80. Verdach te vond dit wel veel, temeer omdat hij ook de toegebrachte schade moest be talen uit eigen zak. Dat had hij dan maar tevoren moeten bedenken, meende de kantonrechter en vonniste comform de eis. Een 19-jarige slager uit Noordwijk. thans in militaire dienst, had eens op het Stationsplein te Noordwyk een nog al onverwachte manoeuvre gemaakt. Hij was plotseling linksaf geslagen en had geen voorrang verleend aan een leswa- gen. De Noordwijkse leerlinge van de 40-iarige instructrice, eveneens uit Noordwyk, was prompt de kluts kwijt- Centraal onderhoud van woningen WBV „DE TUINSTADWIJK" NAM BELANGRIJK BESLUIT In navolging van de Woningbouwver enigingen „Ons Doel" en „Eensgezind heid" heeft thans ook de Woningbouw vereniging „De Tuinstadwyk" besloten om deel te nemen aan het centraal on derhoud der woningen, hetgeen bete kent, dat het onderhoud der door deze WBV geëxploiteerde woningen zoveel mogelijk in eigen beheer wordt uitge voerd. Tydens een in het Loge-gebouw gehouden vergadering is dit besluit met algemene stemmen genomen. zy nog meer gas gegeven, was links van de weg terecht gekomen en had een lan taarnpaal geramd. Er was nogal wat schade; die de instructrice verdachte wilde laten betalen. Maar zy moest toe geven, dat haar leswagen niet wasvoor zien van een dubbele stuurinrichting, noch van een dubbel stel pedalen, ter wijl zij er niet aan had gedacht de handrem aan te trekken. Deze tekort komingen en de grote fout. die de leer linge maakte, waren de oorzaken van de grote schadepost, zo meenden officier en kantonrechter. De instructrice werd dan ook niet ontvankelijk verklaard in haar eis. De verdachte kwam er met f. 10 boete van af. Een 25-jarige Leidse chauffeur was met zyn auto weggereden, zonder veel Nederlandse drieling in Canada Een Nederlandse moeder van een tweeling Is tijdens het afgelopen weekeind bevallen van een drieling, de eerste geboorte van een drieling in het St.-Joseph-ziekenhuis te Sarnia (Ontario, Canada). De drieling, allen meisjes, zijn kinde ren van de heer en mevrouw Laurentius van den Berg, die zes jaar geleden uit Nederland naar Canada geëmigreerd zijn. Het echtpaar, dat al zes kinderen had. woont in Forest. Ontario. 30 kilo meter ten noordoosten van Sarnia. De toestand van de drieling, welke onmid- dellyk na de geboorte in couveuses werd geplaatst, is bevredigend. Joegoslaven en Polen naar Indonesië De Indonesische regering heeft Joe- go-SIavië en Polen verzocht haar 103 ervaren koopvaardy-officieren en manschappen te lenen, zo is in Dja karta bekendgemaakt. De Polen en Joegoslaven zullen op een twee-jarig contract werken. Gehoopt wordt dat Indonesië personeel tegen het eind van die periode voldoende geoefend is om het werk zelf te doen. aldus verklaarde Boediardjo, een hoge func tionaris van de Indonesische scheep vaartmaatschappij, Pelni. (Adwrientto) aandacht te schenken aan het hem ach terop rydende verkeer. Een botsing was het gevolg. Verd. zei, dat hij goed ge keken had, hij had niets gezien. „Maar de auto, die tegen de uwe reed. was er toch wel degelyk", merkte de kanton rechter nuchter op en veroordeelde ver dachte tot 35 geilden boete en betaling van de schade. Introductie van Eschers Tweede Symfonie speciaal voor ainateurorkest geschreven (Speciale berichtgeving) Door de eerste uitvoering van de Symfonie no. 2 van de Nederlandse componist Rudolf Escher is het openingsconcert van de nieuwe tournee van het Nederlands Studenten Orkest in de „Harmonie" te Groningen een gebeurtenis van betekenis geworden. De opdracht daartoe was verleend door de directeur van een Nederlandse vestiging van een Amerikaanse farmaceutische industrie, de heer N. Olivier te Oegstgeest, zelf amateur-cellist en lid van een amateur symfonie-orkest. In deze symfonie heeft Rudolf Escher speciaal rekening gehouden met de be perkingen, die een amateur bij de be heersing van zyn instrument onder vindt: geen grepen dicht by de kam, tamelijk veel tertsen, geen ingewikkelde klanklichamen met vulstemmen en pas- sagewerk. Voor de toondichter zelf bleek die beperking weinig invloed te hebben op zijn compositorische armslag. Het werk is voorts een schitterend voorbeeld van de mogelijkheden, die nog voor de barrière der atonaliteit liggen. Inventiviteit, eerlijkheid en gevoel voor schoonheid van het afzonderlijk geluid hebben de ernstige dichtersziel van Escher in staat gesteld een or keststuk te maken, dat zich noch tot het kritiekloze oor, noch tot de effectzuch- tige chaosmaniak richt, maar slechts behoedwzaam tast naar ongedachte plekjes van de muzikale ontvankelijk heid. Pure welluidendheid en impressionis tische halfheden roepen vage associaties op aan de dingen van deze tijd. De dirigent Jan Brussen was kenne lijk zo ingenomen met deze „aangepas te' compositie, dat hij op zijn best voor de dag kwam. De studenten toonden zich niet minder verheugd en gaven on der de schitterende leiding van hun di rigent meer dan men van hun liefheb berij mag verwachten. Opgetogen was ook Rudolf Echer zelf, die na afloop het podium oprende, om iedereen te bedan ken! Het concert was begonnen met een geestige vertolking van „A simple sym phonic" van Benjamin Britten. Dat na de krachttoer van Eschers Symfonie een inzinking volgde in Mo- zarts Fluitconcert no 2 D gr. t. was wel te begrijpen. Hubert Bahrwasser wist echter met zijn magistrale solopartij veel te redden. In de Tweede Symfonie in bes van Schubert leefde het N.S.O. weer op. Het is een weinig gespeeld maar prachtig werk waarin Schubert tot weinig ge hoorde klankcombinaties kwam. Jan Brussen en de zijnen maakten van dit werk een apotheose! Twee exemplaren van de partituur van de Tweede Symfonie van Rudolf Echer werden op het podium overhan digd aan het NSO en aan de Federatie van Amateur Symfonie Orkesten. Dit geschiedde door de heer J. Henrick Mul der, algemeen secretaris van het Prins Bernhard Fonds, welke instelling het muziekwerk van de opdrachtgever in ontvangst had genomen. De secretaris zag hier de ware vorm van het maece- naat: financiële bevruchting, gekoppeld aan echte belangstelling! In een kort onderhoud, dat wij te Oegstgeest met de heer N. Olivier moch ten hebben, heeft deze er ons op gewe zen, dat het maecenaat, eertijds bij vorsten etc. zo in zwang, thans niet meer aan de orde is. Ook het particulie re maecenaat maakt een crisis door: steeds minder particulieren geven op drachten aan kunstenaars. Feitelijk zou het industriële kapitaal de Maecenas- taak van particulieren moeten overne men. Daartoe wil de heer Olivier een voorbeeld geven. Hij wil bewyzen, dat industrie en cultuur en wetenschap za kelijk onafhankelijk van elkaar zeer wel kunnen samenwerken. Gaf hij indertijd opdracht tot de be kende uitgave van het boekwerk „Mi- croscopium" door onze stadgenote dr. Maria Rooseboom, thans behelsde deze de vervaardiging van een partituur voor amateurorkesten, waarmee hij het goede amateurisme wil bevorderen. In deze partituur moesten alle instrumenten zo goed als bij voortduring aan het woord zijn. Teveel immers komt het voor, dat bepaalde instrumenten maar even te horen zijn en dan weer tot rust ge doemd. In overleg met prof. dr. Eduard Ree- ser is toen aan Rudolf Escher voor een anderhalf jaar, een stipendium ver leend voor de vervaardiging van een zo danige partituur. Van Rudolf Escher mocht verwacht worden, dat deze zich genoegzaam zou verdiepen in de muziek problematiek voor de amateur en dat hij zijn opdracht zeer consciëntieus zou opvatten, waarbij tevens het intellec tuele niveau zou worden aangeslagen, dat bij de studentenwereld past. Eschers symfonie zal aan alle amateur orkesten worden toegezonden, (zulks door de Federatie van Amateur Symfo nie Orkesten), hetgeen mede moge bij dragen tot het beoogde doel. De heer Olivier sprak de hoop uit, dat andere industrieën dit voorbeeld zullen navolgen, zulks geheel zonder commer ciële bijbedoelingen, gelijk dat ook bij hem niet het geval is. De dirigent van het N.S.O. had hem medegedeeld, dat hy by de repetities niet op praktische moeilijkheden was gestuit, hetgeen impliceert, dat zeker in dit opzicht aan de beoogde doelstelling beantwoord is. De heerlijke, rijpe tabakken bieden u telkens weer het hoogste rookgenot. Proef op de som U rookt om van de heer- li j te smaak en geur van goede tabak te genieten. Van Rensselaer biedt u dit genot in elk opzicht. NEEM DE BREEKPROEF Rook een VAN RENSSELAER, waarvan u het filter (halver wege mondstuk) afbreekt of afsnijdt (zie foto*). Overtuig u daardoor van de superieure kwaliteit der mees terlijk gemêleerde tabakken. Rook VAN RENSSELAER daarna mét filter en ontdèk, dat de sigaret dan even lekker smaakt FILTER f 1e- per pakje Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Ontving Koninklijke onderscheiding Hoewel de agenda van de Leidse raad gistermiddag niet minder dan ruim 20 voorstellen bevatte, nam de zitting, waarin ook de nieuwjaarsrede van de loco-burgemeester werd uitgesproken en tal van benoemingen plaats vonden, slechts anderhalf uur in beslag. Vrijwel alle door ons reeds gepubliceerde voor stellen werden zonder discussie aan vaard. Bij het voorstel om een geldlening aan te gaan van f. 600.000 voor de financie ring van de demping van de Uiterste gracht, vroeg de heer Questroo (Prot. Chr.) naar het tydstip van aanbeste ding. Wethouder Jongeleen zeide, dat deze aanbesteding over circa 2 maan den zal plaats vinden. Hieraan vooraf gaat eerst nog de aanbesteding van de verbetering van het wegdek van de Hooigracht, waartoe de raad eveneens reeds vele malen heeft aangedrongen. Deze aanbesteding zal over ongeveer vier weken worden gehouden. De volgende benoemingen werden in deze zitting gedaan: de heer H. D. van Nieukerken tot tijdelijk leraar in de biologie aan het Rembrandtlyceum. mej. S. I. H. Bentfort van Valkenburg tot tijdelijk lerares in het handwerken aan de hbs. voor meisjes, idem mej. E. van Oudenaarde tot tijdelijk lerares in de 11- huldiging plaats van de heer J. Teske uit Leiden, die precies veertig jaar gele den in dienst kwam van de NZHVM. Aan de jubilaris werd op deze morgen uitgereikt de zilveren ere-medaille ver benden aan de Orde van Oranje Nassau. Voordat de loco-burgemeesler, wet houder J. C. van Schalk, de Koninklijke onderscheiding op de borst van de heer Teske speldde wees hij erop, dat deze nooit tot het rijdend personeel heeft be hoord, maar zijn arbeid meer in de werkplaats vond. Via een aantal rangen heeft de heer Teske het tot baas van ongeveer dertig mensen weten te bren gen. Hij beschikt vanzelfsprekend over veel ervaring althans wat betreft de montagewerkzaamheden. Zijn degelijk vakmanschap geniet dan ook in wijde kring waardering. Het gevoel van zeker heid iets te kennen en te kunnen moet U wel veel plezier schenken, aldus de lo co-burgemeester. Deze deelde vervolgens mede. dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de jubilaris de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oran- Een exemplaar van de partituur van je Nassau te verlenen. Nadat de heer In het Stadhuis vond vanmorgen de JT)e loco-buroemeester. wethouder iMininr* nl.ntp itan /la Vtaar T I 'acL'D F f til F/ C. van Cjchaik. speldt de Kon. onderscheiding op de borst van de jubilaris. In het midden mevrouw Teske. (Foto LD./Van Vliet) Van Schaik zijn gelukwensen had aan geboden dankte de jubilaris op zijn beurt voor de hoge onderscheiding en de hartelijke huldiging. De directeur van de NZHVM, de heer J. Jurrissen maakte van de gelegenheid gebruik een enkel woord van waardering tot de jubilaris te richten, terwijl hy tevens het gemeentebestuur dankte voor de medewerking, die zo dikwijls wordt verleend. Vanzelfsprekend woonden ook de echtgenote en enkele familieleden van de heer Teske de plechtigheid bij. Na afloop van dit samenzijn volgde ten huize van de jubilaris nog een har telijke huldiging, waarbij ook het ge schenk van de directie werd aangebo den. De demping van de Uiterstegracht wordt over twee maanden aanbesteed chamelijke opvoeding, als onderwijzeres aan de oJa. aan de Willem de Zwyger- laan mevr. Z. G. J. Schalkers-Nanning. als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Willem de Zwygerlaan, mevr. C. J. J. Labor dus-Cos termans, als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Haverstraat, mevr. A. M. Troost-Balk, idem aan de openbare la gere school aan de Rijnsburgersingel mevr. Th. M. Verlaak-Drijvers, idem aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Pieterskerkstraat, mevr. M. J. A. Speekenbrink-Crevels. Tot lid van de Raad van Beheer van de Sportstichting werd de heer J. de Keuning benoemd. Een nog aan de agenda toegevoegd voorstel bracht het pand Oude Singel 220/220a voor f. 30.325 (met inbegrip op de aankoop vallende kosten) in eigen dom van de gemeente. Bovendien werd met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten nog een geldlening ad. f. 472.000 aange gaan tegen een rente van 4^ per jaar. Ned. Chr. Reisvereniging AFDELING LEIDEN BOEKTE FLINKE LEDENWINST De Nederlandse Christelijke Reis-Ver- eniging afdeling Leiden hield gister avond in de foyer van de Stadsgehoor zaal haar jaarvergadering. Het was de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos, open de de avond op de gebruikelijke wijze en heette daarna alle aanwezigen van harte welkom. Hij zei o.m., dat het be stuur ook in 1959 zijn dienende taak zo goed mogelijk zal trachten te vervullen, maar dat het daarbij wel de medewer king van de leden verwacht Mej. B. A. Beks, de secretaresse, las het verslag voor, waaruit bleek, dat het ledental met niet minder dan 220 was gestegen tot 1352. De vele culturele avonden, die in het afgelopen jaar werden belegd, trok ken ruim negenhonderd bezoekers. De secretaresse wekte in dit verband nog eens op deze avonden zo trouw moge lijk te bezoeken. Van de 31 uitgeschre ven excursies gingen er 30 door. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 859 De penningmeester, de heer Vogel, i bracht het financieel jaarverslag uit, dat zeer gunstig luidde. De ontvangsten bedroegen f. 732.16. de uitgaven f. 399.63 en het voordelig saldo aldus f. 332.53. Er was nog een overschot van voorgaande jaren van f. 354.81. Op het ogenblik is er bi) de Leidse afdeling een kapitaal sal do van f. 687.34. De kascommissie had boeken en bescheiden van de penning meester in goede orde bevonden. De al gemene jaarvergadering van de NCRV zal op 7 februari a.s. in Middelburg ge houden worden. Na afhandeling van het huishoudelijke gedeelte volgde een ge zellig programma van muziek, zang en AFSCHEID PROF. DR. J. GOSLINGS Aan het einde van deze korte vergade ring dankte de loco-burgemeester, wet houder J. C. van Schaik, prof. dr. J. Goslings (PvdA), die deze middag voor het laatst als raadslid aanwezig was, voor al hetgeen hij in de dertien jaar, dat hy deel van de raad uitmaakte, in het belang van de Leidse gemeenschap heeft verricht. In het bijzonder dacht spreker aan het aandeel, dat prof. Gos lings had in de discussies, welke liggen op het terrein van de volksgezondheid, en zijn waardevolle adviezen in de com missie G.G. en G.D. en de Gestichten Endegeest c.a. uitgebracht. Prof. Goslings, dankbaar voor de me dewerking, welke hy steeds van vele zij den mocht ontvangen, zeide, dat zyn wetenschappelijke arbeid het hem be let om zich in de toekomst voor de vol le honderd procent aan het raads- en commissiewerk te kunnen geven. De nieuwjaarsrede van de loco-burge meester werd namens de raad beant woord door de heer C. J. Piena. HALF ZWITSERS SCHIP OVER ZEE NAAR ROTTERDAM. De helft van een Zwitsers schip zal deze week van St. Abbas (Engeland) het zeegat uitgaan, naar een bergings- maatschappy heeft meegedeeld. De mannen, die het bergingswerk ten uitvoer zullen brengen, maken alles in gereedheid om de achterste helft van het Zwitserse schip „Myon" naar Rot terdam te slepen. Het schip liep in november van het vorig jaar bij St. Abbs Head aan de kust van Berwickshire aan de grond. De zee beukte de boeg weg en tenslotte brak het sch p n tweeën De bergingsmaatschappij heeft .e- -vertoning. De dia's die door eigen zegd. dat als zy er in slaagt, de achter leden waren gemaakt, brachten het ste helft van het schip van 5000 ton mooie Oostenryk en het al even lieflyke over de Noordzee naar de Nederlandse Zwitserland in beeld. Het motto van de j kust te krygen. er op de Rotterdamse avond luidde niet voor niets: „Voor de i scheepswerf een nieuwe voorste helft leden door de leden". aan de „Mayon" zal worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3