mwÉ Moskou s houding t.a.v. Berlijn minder star dan gevreesd werd? „Duitse volk wist niets van de concentratiekamp - gruwelen" ABDIJSIROOP^? Met een enkel woord Agenda „Afkoelingsperiode in Duitsland nodig „Laat Mikojan zich DINSDAG 20 JANUARI 1959 met vergissen met Amerikanen" (Van onze correspondent in Londen) De Britse pers is voorzichtig met zyn commentaren op Mikojans Amerikaanse reis. De „Times" wachtte er nog mee. Erkend wordt dat Mikojan de indruk heeft achtergelaten, dat het Sovjet- russische standpunt inzake Berlyn min der star zal blijken dan werd gevreesd, hoewel de Sovjetrussische leider geen duimbreed van de Russische positie heeft prüsgegeven. De liberale „Manchester Guardian" betoogt, dat een afkoelingsperiode in de beide Duitslanden nodig zal zijn voor dat gemeenschappelijke politieke Instel lingen kunnen worden geschapen. Het blad gelooft, dat een wederzijdse terug trekking van strijdkrachten op beperkt grondgebied, gekoppeld aan een over eenkomst inzake omvang en wijze van bewapening, een Duitse politieke rege ling naderbij zal kunnen brengen. De schrijver is voorstander van een militair (maar niet economisch of politiek), neutraal Duitsland, dat, op deze manier georganiseerd, Adenauers werk om Duitsland met het Westen te doen samengaan, niet ongedaan zou maken. De conservatieve .Daily Telegraph" waarschuwt de Russen voor de illusie (welke al gebleken is uit het Sovjet- russisch commentaar op Mikojans reis), dat de vriendelijke bejegening, welke hij van zakenlieden en het andere publiek ondervond, een demonstratie zou geweest zijn tegen de Amerikaanse regering. In feite was dit het bekende Amerikaanse zakenopttmisme, gegrond op de hoop van een wijziging van de Russische gedragslijn en niet gericht op een verandering van de Amerikaanse politiek. Indien Mikojan dat niet heeft begrepen, had hij beter thuis kunnen blijven, zegt het blad. Deze valse indruk inzake de Amerikaanse welwillendheid heeft een gevaarlijke kant, omdat dit zou kunnen lelden tot nog grotere Rus sische druk om zodoende te pogen de Verenigde Staten tot concessies te dwingen. De Britse regering heeft gedetailleer de rapporten ontvangen van de door Mikojan gehouden besprekingen met president Eisenhower en Dulles. Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen nauw voeling houden over de verdere ontwikkeling. De NAVO-landen zullen rekening houden met dit overieg bij de opstelling van een antwoord op de Sovjetrussische nota van 10 januari J.I., waarin Moskou een vredesconferen tie met Duitsland voorstelde. Alléén GLYCA helpt direct! Machtiging tot verkoop activa der N.V. Allan Verlies circa 5 miljoen In de gistermiddag gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhou ders van Allan en Co's Kon. Ned. Fabrieken van Meubelen en Spoor- wegmaterieel N.V. te Rotterdam werd met 5203 stemmen voor, tien tegen en twaalf blanco besloten de heer W. J. Kruikemeier, algemeen procuratie houder van de Amsterdamsche Bank, te benoemen tot directeur in de plaats van de twee voormalige directeuren, die ontslag hebben genomen. Hem werd tevens machtiging verleend over te gaan tot verkoop van de activa der N.V. op de wijze en onder de bepalin gen als hem, onder goedkeuring van de Raad van Commissarissen, zal goeddunken. De president-commissaris, mr. A. Diemer Kool, herinnerde aan de circu laire van 2 december J.l. waarin een uiteenzetting over de toestand van het bedrijf werd gegeven en bankiers aan deelhouders hebben aangeboden hun aandelen tegen een koers van 20% over te nemen. Hij deelde verder mee, dat aan de arbeiders in de loop van 1958 gevraagd is naar ander werk uit te zien. Voor het grootste deei zijn zij hierin geslaagd. De directeuren zijn weggegaan, omdat er geen werk meer was. De nu benoem de directeur heeft volgens spreker de laatste anderhalf Jaar toezicht in het bedrijf uitgeoefend. De Herstelbank en de Amsterdamsche Bank hebben samen het bedrijf gefinan cierd. Het nu uitgebrachte bod komt van de Amsterdamsche Bank in overleg met de Herstelbank. Deze banken zijn nu de crediteuren, die de andere credi teuren hebben betaald, aldus de presi dent-commissaris. Als er ooit meer uit komt dan 20% dan is dit bestemd voor de aandeelhouders, maar eerst komen de crediteuren aan de beurt. Er is een verlies van circa vyf miljoen gulden. Misschien brengen grond, gebouwen, machines en overige inventaris de boek waarde op, zo vervolgde hij, later op merkend, dat genoemde onderdelen van het bedrijf zijn getaxeerd op f. 4.800.000. Het bedrijf omvat zes hectare grond, waarvan 2.7 ha bebouwd is. Mr. Diemer Kool merkte op. dat de cijfers zo duidelijk zijn, dat het hem verbaasd had, dat er aandeelhouders zijn, die hun aandelen willen behouden. Opheffing Slichting van de Arbeid Reeds geruime tijd is zowel binnen als bulten de Stichting van de Arbeid een onderzoek gaande naar de vraag of de Stichting nog langer dient voort te be staan, nu in de loop van de jaren zeer belangrijke werkzaamheden, die vroeger tot het terrein van de Stichting behoor den, door de S.E.R. zijn weggezogen. Opstuwing Noordzeewater door de wind Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer M. P. H. Wee- nink te De Bilt, tot doctor in de wis- en natuurkunde. Het proefschrift van dr. Weenink handelt over het probleem van de opstuwing van het water van de Noordzee door de wind die daarover waait. Het werk van dr. Weenink omvat een uitvoerige theorie van deze opstuwing op de basis van de algemene stromings leer. De theoretische formulies zijn aangepast aan de waarnemingen van de waterstanden van de Noordzee, die in het verleden bij bepaalde windsituaties, met name tijdens stormvloeden, langs de Nederlandse kust zijn opgetreden. Dr. Weenink is bij zijn onderzoek tot de conclusie gekomen, dat verhogingen van de waterstand niet alleen 't gevolg kunnen zijn van de directe opstuwende werking van de wind („opwaaiing") maar ook van stromingen of circulaties in de zee, die op indirecte wijze worden Denemarken begint nu ook eigen auto-industrie (Van onze correspondent in Stockholm) Evenals Nederland moet ook Dene marken in sterke mate industrialiseren en zuinig met de import zijn. Het is dus zeer begrijpelijk, dat de vestiging van een eigen auto-industrie ten zeerste wordt begroet. Het is echter opvallend met hoeveel hulp deze nieuwe bedrijfs tak op de been wordt geholpen. De on dernemer zal namelijk gratis over een gebouw mogen beschikken en de ge meente zal zonder vergoeding voor ver warming en water zorgenHet gaat hier om" een klein wagentje, dat vanaf de fabriek voor een 2000 gulden gele verd zal worden. Voor de Denen komt daar dan nog een omzetbelasting van ca. 1300 gulden bij. Het grote voordeel is, dat men voor slechts 350 gulden bui tenlands materiaal nodig zal hebben. Achter het hele plan staat niet alleen een handige constructeur, maar ook de initiatief-commissie van Langeland. Dit eiland heeft erg te kampen met de trek van de jeugd naar de grote steden. Men wil niet meer geïsoleerd leven en wil ook meer verdienen. Wat bleef er nu anders over dan de jeugd dat te geven, waarom wordt gevraagd? Al heeft Denemarken nu nog geen naam op auto-gebied, toch zal het spoe dig van zich doen spreken. Er is name lijk enige tijd geleden al een school voor autorenners geopend, waar thans ook wordt gewerkt aan de constructie van eigen race-wagens. Het eigenaar dige is, dat men 1.100 c.c. standard- motor en importeert en dan zelf voor chassis en carrosserie zorgt. De eerste cursus voor de komende racers telde 70 leerlingen, van wie de helft al toestem ming heeft om aan wedstrijden mee te doen. Thans hebben zich al buitenlan ders gemeld om op deze school die is ontstaan op initiatief van de beheerder van de racebaan Roskllde Ring voor grotere wedstrijden te oefenen. Zeven maanden wegens anti-semitisme Een rechtbank in Hertford, West- Duitsland, heeft de textielkoopman Carl Krumsiek tot zeven maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens anti-semiti- sche uitlatingen en het ogenlijk ophe melen van nazi-misdaden. opgewekt door de winden, die over de zee waaien. Hij heeft aan het slot van zyn proefschrift formules vastgesteld, waaruit verhogingen (of verlagingen) van de zeespiegel voor verscheidene plaatsen langs de Nederlandse kust (Vlissingen, Hoek van Holland, Den Helder, Borkum» kunnen worden bere kend als het windveld op de Noordzee gegeven is. De resultaten van het onderzoek wor den reeds enige tyd door het K.N.M.I. gebruikt voor het maken van de ver wachtingen van de waterstanden, d.w.z. van de te verwachten afwijkingen van de getijtafels en bjj het opstellen van stormvloedwaarschuwingen. Ook voor de studies die samenhangen met de Delta plannen is het onderzoek, volgens dr. Weenink, van groot gewicht. Morgen requisitoir in het proces te Bonn tegen de beulen Sorge en Schubert Uitspraak wordt volgende piecïdrtutiCL e i tV t' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18j15 Pianospel; 18.30 RVU; Onze feestdagen, hun oorsprong en hun gesohiedenls door prof. dir. M. A. Beek (derde lezing). 19.00 V. d. kind. 19.05 Pamle vous parle. 19.10 Haal Je school geld terug, quiz. 19.47 Lichte muz. 19.55 Allee op een kaart, caus. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 To neelbeschouwing. 22.15 Muz. caus. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Rally v. Monte Carlo. 232624.00 Grain. Hilversum II. 298 m. KRO: 18.00 Lichte miuz. 1850 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 1955 Sportpra&tje. 19.35 Gram. 20.30 Ja. met mij. caus. 20.35 Concertge- bouw-ork.. groot koor en sol. 2155 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.55 Koorzang. 22.20 Kanuerork. 22.45 Avönd- -ebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Touveeuté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Joura. en weeroverz. VPRO: 2050 Internationa]e keuken. 20.30 Fllm- progr. 21.0022.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 21 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 753 Gram. 8.00 Nws. .18 OnibbiJtolub. 9.00 Gym. v. d. vrouw 10 Gram. (9.35—9.40 Woterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 V. d. vrouw 11.00 Ge var. progr. 12.00 Lichte muz. 12.38 Orgel en zang. 1250 Land- en tulmb.- nueded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tenitoonsitellingsagenda. 13.20 Gram. 13.30 Het 13e Agrarische Con- °Tes v. d. Partij v. d. Arb. in Gouda. 14.00 [•ram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 RegerAngsuitz.: Rijksdelen Overzee: JeugdMitz.Merkwaardige die ren uit Surinam's oerwoud door C. But- ner. VARA: 18.00 Nws. en comm. 1850 Dans- m/uz. 18.50 Aot. 19.00 V. d. kind. 19.10 Al zo wij ln overweging hebbencaus. 1955 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. caus. 20.15 Rd-tm. muz. 20.55 Discus sie. 2155 Gram. 2155 De verwisseling, hoorsp. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Ham- mondtorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. NORJV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.20 Het land waarin wij wonen, fclankb. 12.00 Lichte er muz. 12.30 Land- en tuflnub. meded. 12.33 I Ie' Meisjeskoor en instr kwint. 12.57 Gram. of aot. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. caius. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Jubileum vergadering Ned. Prot. Chr. Schippersbond. 14 45 Gram. 15.00 Omr.- ork. en solist. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 In str. 6ept. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NORV: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en wtpftTh&n io iq -O-«- -- - Spoed, niks of alles? (Van onze tjv.-medewerker) Niet iedereen, van wie men het ver wachten zou, is een redenaar. Dat moet één der conclusies zijn van degenen, die gisteren zich hadden gezet om te kijken naar het programma van de AVRO. waarvan de hoofdschotel was de over winning van de mens buiten de grenzen onzer aarde en binnen die van Neder land. Als mr. Hilterman Amerikaan geweest zou zijn, dan leende de wereld hem nu misschien wel als de welbespraakte perschef van het Witte Huis en dan zou Hagerty ergens een noodlijdend I journalistenbestaan lelden, want als men nu dacht, dat de man, die Eisen- da; Tschi bam, tschl bam bo bambllla. Caterlna Valente en Silvio Franscesco: Tipltlpitipso. Caterlna Valente Opus nr. 1, Schoner Gigolo, The mess is here. Or kest Erwin Lehn; A bag of rags, Marvin Ash; Battin' the boogie, Joshua Johnson; Sorta blues. The Sheik of Araby. Orkest Billy May; Basin street blues, Orkest Ray Anthony; September in the rain, Jo Stafford; I can't give you anything but love, The Ames Brothers; 40 Cups of cof fee. Ella Mae Morse; Blue turning grey over you, Look sharp, be sharp, Auf Wle- dersehn, sweetheart. Sharkey's Kings of Dixieland. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 1750 Jeugd'journ. 20.00 Weekjoum. 20.30 De onschuldige, tv-i -spel, 21.50 Op een vergadering van de Stichting is het besluit gevallen aan de S.E.R. te verzoeken de nog noodzakelijke bureaus en afdelingen van de Stichting in het gebouw van de S.E.R. onder te brengen. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid is daarin reeds ondergebracht. Voorts werd besloten het orgaan van de Stichting ..Sociale Voorlichting" op te heffen. Ook zal de S.E.R. gevraagd wor den zich te beraden over de positie van het vrijkomende personeel van de Stich ting en de mogelijkheid te onderzoeken of een deel van dit personeel door de S.E.R. zal kunnen worden overgenomen. Het dagelijks bestuur van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft zich in zijn onlangs gehouden vergadering beraden over de toekomstige positie van de Stichting van de Arbeid. In een ver gadering van het algemeen bestuur van het genoemd verbond is kennis genomen van het rapport van de door het bestuur van de Stichting van de Arbeid inge stelde commissie over de juridische en technische mogelijkheden van over dracht van de huidige werkzaam heden van de Stichting van de Arbeid aan de S.E R. De vergadering onder schreef de opvatting van het bestuur dat ook in de komende jaren de Stich ting van de Arbeid, zij het met een be perkter taakstelling dan voorheen, van veel nut zal kunnen blijken te zijn. week verwacht (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Zug, een van de beide officieren in het proces tegen de voormalige bewa kers van het concentratiekamp Sach- senhausen, Sorge en Schubert, beant woordde gisteren tijdens het requisitoir te Bonn een door hem zelf gestelde vraag „wist het grootste deel van de Duitse bevolking in de oorlogsjaren van de verschrikkelijke toestanden in de concentratiekampen?" met een overtui gend „neen". Volgens Zug hadden zij die in de con centratiekampen terechtkwamen, er geen idee van, wat hun daar te wachten stond. De bewakers hielden in hun uren buiten het kamp hun mond; daartoe wa ren zij door hun nazi-chefs verplicht, en de ontslagen gevangenen durfden met geen woord te reppen over de verschrik kingen uit vrees opnieuw gevangen ge nomen te worden. Daardoor, aldus de officier van Justitie, bleef de Duitse be volking en de wereld in grote lijnen ge zien onwetend van de gruwelen, die zich in de kampen afspeelden. Over de toestanden in het kamp Sach- senhausen zei de tweede officier van Justitie Horn, dat men daar „gründlich" te werk is gegaan. Dat Sorge en Schu bert tot hun perverse handelingen kon den komen, schetste hij aan de hand van hun verleden en de wijze, waarop zij in de SS waren gedrild. Daar werd hun in- I gepompt, dat de concentratiekampge-1 vangenen het schuim der aarde vormden en dat zijzelf, de bewakers, tot de elite behoorden. Desondanks is er geen sprake van, zei hij, dat beide mannen niet ver antwoordelijk kunnen worden gesteld voor hun beestachtige daden, zij waren ook innerlyk welzeker bereid om te moorden. En op die innerlijke bereidheid viel de SS-scholing, die zij kregen, als zaad op een vruchtbare bodem. Sorge was bruut en wreed tot in het absurde toe en Schubert, aldus de officier, was dom, maar schreed door de kampstra ten heen als een pauw vanwege de macht, die hij kon uitoefenen. Dr. Horn meende, dat beide mannen moordenaars zijn uit eigen wil. In het totaal van de ongelofelijke bloedschuld van het nazi systeem moge hun schuld klein zijn, maar zij zijn beesten geweest. Morgen zal de eis door de beide officieren van Justitie in dit proces worden bekend gemaakt. De uitspraak wordt eerst vol gende week verwacht. irnvs. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radlo- krarnt. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Radlophtlharm. Ork. en solist 21.00 Her wonnen vaderland, rep. uit Israël. 25.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 24.00 Platenmleuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) Flor del alma. Encanto, Venga! Venga! Orkest Victor Silvester; Orondinella, Cia cla cla, Malafemmena, Quartetto Enzo Gallo; Vivir para amar Ansledad, Fada, Orkest José Lucchesl: Mandoltno Sl- monetta Tweedie Dee, Hans Arno Si mon; Le cueillette du coton, Tol l'olseau, Tol je t'aimeral, Orkest Franck Pourcel; T'as ralson mon ami. Laissez faire, laissez dlre, Je veux te dire adieu, Gilbert Bé- caud; Tire l'algullle. Orkest Loulou Le grand; Un Jour tu verras. Orkest Jacques Brlenne; Rlta de Panama. Orkest Loulou Legrand; I fall in love with you everyday. Just another day wasted away, Fritz Schulz Relchel; T<,v> Ihnen trfiumen. Ifl mann; Der Bouncelander. Holzhacker Dixie, Alfons Bauer; Matilda, John Fon- Waarom hoestend door de lange winter, als U in een i 9 paar dagen van die plaag verlost bent met BINNENLAND Drie Rotterdammers, onder wie een taxichauffeur, zijn na een achtervolging door de politie aangehouden, verdacht van smokkel van 60.000 sigaretten. Gisteren Is de voorman-bankwerker van de fa. Kruk uit Hello, de heer S. Jonker uit Amsterdam, tijdens controle werkzaamheden aan de afvoertransport- band in de sinterfabriek van Hoogovens te IJmulden tussen de band en een draag rol bekneld geraakt en overleden. Het on derzoek naar de toedracht van dit onge val is nog gaande. Op de achtste federatieve textiel grosslersbeurs, die dit jaar onder het mot to "Fleurs de textile" van 26 tot en met 30 Januari a.s. ln het RAI-gebouw te Am sterdam wordt gehouden, zal de aandacht van de bezoeker behalve op de textlelcol- lecties dit keer vooral op de etalage wor den gevestigd. BUITENLAND De Federale rechtbank van Norfolk heeft de wet van de staat Virginia die sluiting beveelt van scholen waar tegelijk blanke en negerleerlingen zijn ingeschre ven, ln strijd met de grondwet verklaard. Op grond van deze wet zijn ln de herfst van het vorige Jaar negen scholen geslo ten. De kwestie; „Wie is een jood?" die in Juli J.l. een korte ministeriële crisis ln Is raël heeft veroorzaakt, is door de nieuwe minister voor culturele aangelegenheden, de rabbijn Mosjhe Toledano, tot oplossing gebracht. Volgens de nieuwe wet volgt het kind de godsdienst van zijn moeder en het zal op haar persoonsbewijs worden In geschreven. Voor de volwassenen zal het voldoende zijn dat zfj in goed vertrouwen verklaren, dat hun ouders joden waren. Het opper-rabbinaat heeft zijn toestem-1 mlng met deze oplossing betuigd. In Australië heerst al een week lang een hittegolf, waarbij de temperatuur op loopt tot 109 graden fahrenhelt ln de schaduw. De geneeskundige diensten ln de steden en de artsen hebben het druk met behandeling van honderden gevallen van mensen die door de hitte bevangen wor den. In Melbourne alleen al zijn dertig baby's naar ziekenhuizen overgebracht, van wie er negen gestorven zijn. Sedert maandag is het mogelfjk in Groot-Brlttannië telefoongesprekken te voeren met aangeslotenen ln alle delen van Rusland. Tot dusver was deze moge lijkheid beperkt tot de steden Moskou. Leningrad en Kief. De naturellen ln Zuld-Afrika zullen het volgend Jaar hun eigen regionale par lementen hebben. Dit meldt het blad der Zuidafrikaans-sprekende blanken ..Die Vaderland". Het blad had uit zeer gezag hebbende bron vernomen, dat de maat regel zou samenvallen met de verwijde ring der naturellenvertegenwoordlgers uit het parlement en de kroon zou zijn op de regerlngspolltlek om de naturellen het bestuur in hun eigen gebieden te geven. In het Sorpe-stuwmeer ten oosten van het Roergebied zijn nog twee Britse reu- zenbommen gevonden, aldus heeft de po litie van het dorp Langscheid maandag meegedeeld. Twee weken geleden hebben een Britse luchtmachtofficier en een West dultse bommendeskundige een Britse vliegtuigbom van zes ton onschadelijk ge maakt, die in de omgeving van Lang scheid was gevonden. Een Russische expeditie heeft in het bijna ontoegankelijke deel van de Zuid pool een nieuwe baste gevestigd, die de naam van „De ontoegankelijke pool" heeft gekregen. Zij zal een expeditie, die men in 1959/"60 naar dit gebied zal sturen tot uitgangspunt dienen. De politie van Talpeh (Formosa) heeft de inwoners gewaarschuwd goed op Donkere politieke horizon in Finsterwolde (Speciale berichtgeving) De politieke horizon van Finster wolde wordt steeds donkerder en uit dat duister treden de verdeelde com munisten naar voren. Een brief, waar in een uittreksel van een rede van de heer Gortzak was opgenomen, werd ontvangen door enkele honderden Fin- sterwolders. Dit wekte de wrevel van de aanhangers van Paul de Groot, die in Finsterwolde nog de machtsposities bezetten. Het gevolg was een pamflet aan de gehele bevolking, waarin Gort zak c.s. aan de kaak werden gesteld op de gebruikelijke wijze. En boven dien kon men nog op iets anders wijzen: in de raad klopt het namelijk niet meer. Na de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar heeft de heer Barlagen van de groepering Gemeentebelangen zyn geloofsbrieven niet ingediend en werd de heer Tjakkes benoemd verklaard. Van de P. v.d. A. werd de gehele lijst afgewerkt en de laatste twee, de heren H. Oolders Hzn. en H. Oolders Hzn., door burgemeester mr. G. Loopstra ge makshalve Oolders-1 en -2 genoemd, moesten toen de benoeming wel aan nemen. Maar nu hebben zy bedankt, nadat op 5 januari van dit jaar de fractie van Gemeentebelangen uit pro test de raadsvergadering had verlaten en waarvan de terugkeer afhangt van de houding van de communistische fractie. Intussen heeft de voorzitter van het hoofdstembureau de procedure ge volgd. Benoemd verklaard zyn nu de heren P. Alles en T. Bolland van de P. v. d. A., zynde de eersten op de lyst. Hiervan heeft de heer Alles ook deel uitgemaakt van de vorige raad en wel als fractieleider. Deze personen nemen nu de benoeming wel aan, zo vernamen wy. Voor de CPN is dit aanleiding ge weest om naast het verweer tegen het1 geschriftje van de heer Gortzak ook melding te maken van de terugkomst van de heer Alles. Men stelt, dat de P.v.d.A. slaafs de volgeling is van Gemeentebelangen en dat men nu met „scherpslijpers" komt, nadat de heren Oolders hadden bekend gemaakt, dat schijnbaar wel samenwerking mogelyk Iwas. NCRV: Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Pianospel. 15.00 V. d. scholen 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Voor oudere mensen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 19.45 Voliksdansen. 29.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Onk.oonc. 22.00 Nws. 22j15 Ork.conc. 23.10 Onbekend. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Kamer muziek. Engeland, BBC Light Programme. 1500 i 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da 's dagboek. 12.30 Nws. en verz.progr. 1355 Dixieland Date. 13.30 Nws. en ge var. progr. 14.00 Lichte nvuz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Verz.progr. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork.oonc. 18.30 Nws. en gevar. pro.- er. 19.45 Hoorsp. 2000 Joum. 2055 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gever, progr. 2150 Nws. en verz.progr. 22.30 Nws. en gevar. pr-ogr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Rally v. Monte Carlo. 23.55 Nightrtde. 0.30 Nws. 0.5-5—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 1755 Operettemuz. 19.00 Nws. 19.50 Jazz. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 22,10 Dansmuz. 25.45 Lichte muz. 23.15 Idem. 24.00 Nws. 0501.00 Lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 1356 Gram. 1450 Kamermuz. 15.10 Franse muz. 16.00 Kamermuz. 16.55 Gram. 21.46 Idem. 22.45 Nws. 2350 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Jeugd1 en mu ziek. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Zand en piano. 17.50 Caus. 18.30 V. d. solu. 19.00 Nws. 19.30 Vlaamse lledieren. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 225-5 Pe dagogische caus. 22.25 Kamermuz. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 en 14.10 Gram. 14.15 Belgische muz. 15-15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en plano. 17.40 Gram. 18.30 Jazzmuz. -19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. hower bijstaat als voorlichter no. 1 goed van de tongriem was gesneden, dan komt men bedrogen uit. Maar laat ons de hand in eigen boezem steken: voor AVRO-voorzitter is het blijkbaar ook niet zo erg nodig een vlotte spreker te zijn, want wat jhr. Roëll stond, te stuntelen .was ook niet mooi meer. Hil terman had zondag voor de radio een vlot wereldoverzichtje gegeven en de diepe duik in het grote Duitse pro bleem voor t.v. bewaard. Het stukje smakelijk vuurwerk schitterde van ac tiviteit en actualiteit. Het was in één woord voortreffelijk en uitermate in structief geïllustreerd. Daarop kwam de gezellige Dick de Vilder met een sprong in de ruimte. Het was alles Spoetnik wat de klok sloeg en er zat spoed of liever vaart in het programma. Niet alleen tal van autoriteiten op wetenschappelijk gebied (geneeskunde .techniek en zelfs lucht recht passeerden de revue), maar ook de willekeurige mensen op straat werden ondervraagd. En dat was het juist wat het geheel behoedde voor zwaarwichtig heid en het mogelijk maakte, dat het nummer van de grond kwam en met sierlijke vaart zich door de ruimte spoedde. Zijn er dan in het geheel geen bezwaren? Ja, toch feitelijk wel, want de ethische kant der problemen werd op een principiële manier feitelijk alleen maar door één eenvoudig en zeer gelo vig man aan de orde gesteld, maar door de geletterden werd die problematiek niet aangeroerd. Niet dat we nu direct een man als Karl Barth erbij hadden willen hebben (die overigens in dit verband stellig naar psalm 139, verzen 710 verwezen zou hebben), maar iets duidelijker hadden we deze kant toch wel naar voren gehaald willen zien, want het is daarmee, dat de meesten het meeste zitten. In Utrecht zat men weer met een heel andere kwestie, want daar moest de sportstad en de sportmens van het jaar worden gekozen. Wel, het werd zonder veel spanning Utrecht, waarvoor de burgemeester in het geweer kwam, maar met een voor betrokkenen wel haast ondraaglijke spanning, wat de mens betreft. Ada de Haan was ziek, Abe liet zomaar (uit depit?) verstek gaan (die heeft tenslotte zijn portie al in 1951 en 1952 gehad), Tineke Lager - berg (16 jaar) kwam voor het voet licht, Geesink, de man van 1957, was op de ranglijst gezakt en tenslotte ging het om Klaas Boot, die in 1956 de ere titel veroverde en Gerrit Sohulte, die dan tenslotte na een rilling won. Voor de Bossche adelaar met de ha viksneus een groots moment. Waartoe de spoed al niet leiden kan. Wel, ook naar Perry Como's successen, die zich nu al over half Europa zijn gaan uitstrekken, zoals Oostenrijk, Zweden, Duitsland en natuurlijk zijn stamland Italië. Het was weer vlot en smaakvol. Vooral het melske Ellen was een streling voor het oog, een hoog schietend sterretje met vaart en vuur. Geschillen zaak-Serphos zijn bijgelegd Naai' wy uit Willemstad vernemen, zijn de in de affaire-Serphos aanhangig gemaakte gedingen en de door de over heid ingestelde hogere beroepen inge trokken. Eveneens worden ongedaan ge maakt de ter executie van de rechter lijke uitspraak vastgestelde dwangsom van f. 100.000 by de plaatselijke banken gelegde beslagen op gelden van de lan delijke overheid. Voorts is een landsbesluit verschenen, waarbij in beroep het tegen Mark Ser- phos uitgevaardigde uitzettingsbevel is vernietigd, daar de gronden die tot dit bevel aanleiding hebben gegeven niet langer bestaan. Mr. P. P. C. H. van der Voort, de hun honden "té "letteii."d'aar'ïn"denkleine I raadsman van Serphos, verklaarde op drukbezochte restaurants de tijd van het I deze schikkingen geen commentaar te eten van fcondevleee weer ls aangebroken, kunnen leveren. i DINSDAG St. .-.ntonlusclubhuteK. en O.-film ,J3e bigamist". 8 uur nam. Den Buroht: Film en lezing over ver voer naar ©migratielanden. 8 uur nam. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. A. F. Went over moderne vormen van bedrilfsverzekering 8 uur nam. Kloksteeg 25: K. en O.-cursus heden daagse filosofie o.l.v. dr. B. Delfgaauw. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Prediker: Osbom-samenkomst o.l.v. J. Maasbach. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O. Lezing prof. dr. Th. J. G. Locher ..Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis". 8 uur nam. Stad6zaal (grote zaal): Gem. Toon kunstkoor „Requiem" van Verdi". 8.15 uur n-am. Steensohuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Ambachtsschool; K. en O.-cursus kleine reparaties in huls o.l.v. D. Scheer. uur "im. Chr. Geref. Kerk: Interkerkelijke sa menkomst. Sprekers oud-burgemeester A. 'Varnaar en ds. J. C. Marls. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum van Geologie: Film over de afstamming van het paard. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing A. J. Drewls over de Gurages van Ethiopië. 8 uur nam. Stadszaal (grate zaal): Uitvoering' Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Erepromotie dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. 3 uur n-am. W assenaar: Verenigingsgebouw. Jaarvergadering K.A.B. 8 uur nam. DONDERDAG Baptistenkerk (Oude Rfjn 35): Evan gelisatie olv. ds. C. v. d. Weele m.m.v. Warmonds Kerkkoor. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen 7.25 uur nam. Levendaal 1Textielshow Hulsh. en Ge- zinevoorlichting. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel. „Meroadet" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-orkest o.l.v. Jean Martinon. Plano- solist Hans RichterHaaser. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht (J-acobazaal)Familieavond Ned. Chr. Beambtenbond. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Propaganda filmavond Leidse Bond van Vol-kstuln- dersverenlglngen. 7.45 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. J. Eggin-k over de Jeugd in de achterge bleven gebieden. 8 uur nam. Schouwburg: K en O. Rotterdams To neel. ..Mercadet". 8 uur nam. StadszaaJ grote zaal(Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Ohrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond Kon. Onderofficiersver. „Ons Belang" tbv. Sanatoriumfonds. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm.. bijbelstudie, 1112 uur prediking, de heer J. A. de Ruiter. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175. Openbare toespraak Je hovah's Getuigen „Een onderzoek naar de fundamenten der drleëenheld'4 uur nam. Wachttorenstudie Jehovah's Getui gen. 5 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. Spr. A. C. Tobl over de Franse Alpen. 8 uur nam. De DoelenGenootschap Nederland Spr- George Band over de Mount Everest-expeditie. r Engeland, 8 uur nam, !>-. DE bioscopen ~7 ••Drums Across the river". (14 Ir UUr; zon<i-: 2Ï, 5 <r i en 915 «MM».: «j, 7 en 9.15 uur. Caf'"° man die te veel wist" (14 6 4 4A k i 2 ea 915 uur: zona.: jf- ™5- en 9.15 uur. Matinees alléén op zaterdag en zondag. U&J^"Eno1aW3<1 lotot de vrouw". (18 Ir.) 44?7':J?*a ,c en 915 uur: Bond.: 2i. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor ..The Bravados". 2J. 7 en 9J6 uur; zond.- 9.15 uur. (14 Jr.) Werkd.: 2*. 4.45, 7 en TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie lio Wei?TP^rl£, 1: Tentoonstelling geolo- ioan ^eder,an<J- Op werkdagen van uur Cn UUT" Zon" en feestdagen 2-4 Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toostelling „Wat doe Je ln de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). J"Sc,haWen uLt pet Maurlts- huls Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur zori" en feestdagen: 1—4 uur nam. (lot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Apotheek Boek- wfjt, Breestraat 74. tel. 20552 en te Oegst- geest: Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlna- park 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 it 3 Helsinki sneeuw ono 2 Stockholm sneeuw O 8 Oslo sneeuw nno 4 Kopenhagen regen zw 8 Aberdeen onbewolkt z 8 Londen regen z 6 Amsterdam regen azo 6 Brussel regen z 9 Luxemburg zwaar bew. z 6 Parijs half bew. z 8 Bordeaux zwaar bew. zzo 5 Grenoble geh. bew. zzw 8 Nice zwaar bew. n 7 Berlijn licht bew. z 7 Frankfort geh. bew. windstil Mlinohen zwaar bew. zo 3 GarmlschP. zwaar bew. zzo 4 Zürich mist windstil Uenève licht bew. zw 2 Liocarno geh. bew. o 2 Wenen onbewolkt ozo 3 [nnsbruck zwaar bew. w 5 Rome onbewolkt zzo 4 AJacclo half bew. ono 3 Vladrid half bew. zw 2 Vlallorca half bew. nno 3 Algiers zwaar bew. z 12

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2