Adenauer zou graag binnenkort met Eisenhower (in Parijs) gaan praten Rakettendefensie wekt de tegenstand in de Roer Drie vakceutralen vragen hoger loon voor de G.S.W.- arbeiders In ministerie van Handel gaat koude oorlog voortklaagde vice-premier Mikojan gisteren WEERBERICHT Beoordeling eerst mogelijk bij afwegen risico en bescherming Bolletje/ 97ste jaargang DINSDAG 20 JANUARI 1959 No. 29649 LEIDSCH m DAGBLAD fe™y DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte stoge' LeWen Glro 00 67055 Hooiqjeaacteur. j. brouwerf per t 2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactio 21507 Washington hield voet bij stuk De Nederlandse ambassadeur in Ierlanddr. P. A. Kasteel (rechts) heeft aan de Ierse president S. T. O. Ceallaigh in Dublin de versierselen uitgereikt, behorende bij de hem door H.M. de Koningin verleende onderscheiding met het Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau. Zal K.L.M. landen in Koeala Loempoer? (Van onze correspondent te Londen) Volgens berichten uit Singapore zou het Engelse besluit om de landingsrech ten van de KLM tot één toestel per week te beperken vooral in politieke kringen daar grote ontstemming hebben gewekt. Sommigen verwachten dan ook, dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd en dat de kwestie een open baar karakter zal krijgen. Het is bekend, dat de meningen van de Britse regering en die van Singapore over deze zaak verschillen, hoewel de autoriteiten al daar voorzichtig op het besluit hebben gereageerd. In Singapore acht men de aan de KLM opgelegde beperkingen in strijd met het karakter van de stad als groot entrepot en vrije haven, welker welvaart afhankelijk is van gemakkelijke toegan kelijkheid voor schepen en vliegtuigen uit de gehele wereld. In Singapore verluidt nog dat de KLM, hoewel zij daarover niets heeft losgelaten, misschien zal trachten Koeala Loempoer, de hoofdstad van de nabu rige Federatie van Malaya, als eindpunt te gebruiken in plaats van Singapore. Hierbij kan worden aangetekend, dat voor zover onze informaties in Londen strekken, er weinig kans is dat de Britse regering aan haar besluit zal tornen. De zaak lijkt wat Londen betreft, afgedaan. Overboord gespoeld en teruggekomen Een officier van een Amerikaans vrachtschip, die door een 15 meter hoge golf midden in de oceaan over boord werd gespoeld, is door een andere huizenhoge golf opgenomen en met een kwak weer aan boord gezet, waar een paar leden van de bemanning hem wisten te grijpen en erin slaagden te verhinderen, dat hij opnieuw „zee koos" Francis Schremp, een 57-jarige reus van 105 kilo, eerste officier aan boord van het vrachtschip „John Lykes", dat gisteren met een alge mene lading uit Neio Orleans in Li verpool aan de kade meerde, noem de zichzelf „de gelukkigste man in leven". Schremp zei, dat hij bezig was mee te helpen een lading aan dek vast te sjorren op het ogenblik, dat er een storm woedde in de buurt van de Bermuda-eilanden, toen er een geweldige stortzee uit de oceaan omhoogrees, hem van het dek pluk te en overboord smeet. „Ik lag misschien een halve mi nuut in het water", zei hij, „toen ik merkte, dat ik weer naar het schip terugkwam op de top van een an dere golf. Op het moment, dat het schip in de vallei tussen twee gol ven dook, smeet die golf mij terug op dek en drukte mij tegen de ver schansing". Toen een lid van de bemanning mij beet greep, zei hij, kwam er een derde golf, die ons beiden over een windas sleurde, toen weer terug over het dek, tot de bootsman. Charles Duplessis, er in slaagde zich aan de twee mannen vast te klampen, waar door zij genoeg gewicht hadden om niet meer heen en weer gegooid te worden. Zo konden zij zich alle drie in veiligheid stellen. Schremp had alleen maar wat kneuzingen en een verstuikte enkel van al dat „wandelen" op zee en over dek opgelopen. Loonrichtlijn voor ongeschoolde krachten De besturen van het NVV, de KAB en het CNV hebben in een gezamen lijk schrijven aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. verzocht de lonen van de in de gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling geplaatste werkne mers te verhogen. Het betreft hier in feite een herha ling van een reeds in 1957 gedaan ver zoek, met een beroep op de bestedings beperking alsmede op de financiële toe stand waarin de rijksschatkist op dat moment verkeerde, werd dit verzoek des tijds door de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid afge wezen. De drie vakcentra len baseren hun ver zoek om loonsverhoging o.a. op het feit, dat in 1957 de werkloosheid belangrijk is toegenomen en in 1959 - evenals zulks in 1958 het geval was - op een gemid delde werkloosheid van ruim 100.000 werknemers moet worden gerekend. Het aantal werknemers dat in aanmerking komt voor tewerkstelling op GSW-ob- jecten is belangrijk toegenomen en zal naar de mening van de vakcentralen nog meer toenemen. Als ongeschoolden Voorts wordt in het schrijven opge merkt, dat de feitelijke loonontwikke ling zoals die zich sedert de laatste ja ren heeft voltrokken, de verschillen in weekinkomens tussen de ongeschoolde arbeiders in het vrije bedrijf enerzijds er. die van de GSW-arbeiders ander zijds belangrijk heeft doen toenemen. Ook deze toestand maakt het, naar de mening van de drie vakcentralen, nood zakelijk dat de lonen van de GSW-ar beiders worden gecorrigeerd. Als basis voor de beloning van GSW-arbeiders wordt gedacht aan de loonrichtlijn voor ongeschoolde arbeiders, zoals die op het ogenblik door het College van Rijksbe middelaars wordt gehanteerd. Sociale voorzieningen In hun brief vragen de vakcentralen tenslotte nog de aandacht van dé minis ter voor art. 39 lid 2 van de sociale voor zieningsregeling. Dit artikel bepaalt dat op de inkomsten van de werknemer in dien hij kostwinner is, een deel van de eventueel door zijn echtgenote en ge zinsleden uit de arbeid verkregen in komsten in mindering kunnen worden gebracht. De besturen van de vakcentralen zijn van mening, dat het tot dusverre gel dende percentage niet meer in overeen stemming is met de sinds de totstandko ming van het artikel gewijzigde maat schappelijke omstandigheden. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer zou graag eens met president Eisen hower willen praten, als deze binnenkort in Parijs vertoeft, aldus verluidde gisteren in Bonn. Eisenhower heeft namelijk een uitnodiging aanvaard van de NAVO om deel te nemen aan de feesten, die in Parijs gehouden zullen worden naar aanleiding van het tienjarige bestaan van het Atlantische pact. Gisteren bracht de Westduitse onder-staatssecretaris Dittmann rapport uit over zijn reis naar de Verenigde Staten tijdens het bezoek van Mikojan. Later heeft Adenauer hierover mededelingen gedaan. Hjj zei, dat het vernisje, dat Mikojan zo handig voor de Amerikaanse openbare mening heeft getoond, by Eisenhower noch bij Dulles veel indruk heeft gemaakt. De Bondskanselier bleek ervan over tuigd te zyn, dat de Verenigde Staten standvastig zijn gebleven en wel in de zin van hun huidige politiek met betrekking tot Duitsland. Ditmaal wees Adenauer overigens tegenvoorstellen op de Russische voorstellen van 10 januari j.l. niet geheel af, maar het moeten zijns inziens tegenvoorstellen zijn, die uiting geven aan de eenheid van het gehele Westen. President en Dulles lieten vice-premier niet in het onzekere De Sovjetrussische eerste vice-premier Mikojan verklaarde gisteren, dat de V.S. en de Sovjet-Unie elkaar moeten respecteren als grote mogendheden. Hij knoopte hieraan de waarschuwing vast, dat er alleen maar „vrede en vriend schap èf oorlog" mogelijk is. De twee landen moesten zi. als gelijken met elkaar spreken, daar „de politiek van het dictaat altijd tot mislukking ge doemd is". Mikojan, die eregast was op een lunch van de Amerikaanse Natio nale Persclub te Washington, zei in antwoord op de vraag, wat de Russische reactie zou zijn op een bevoorrading van West-Berlijn door de V.S. door middel van geweld, dat „geweld gewoonlijk ge weld tot gevolg heeft". Hij noemde de terechtstelling van de voormalige Hon gaarse premier Imre Nagy „een kwestie van politiek". Hieraan voegde hy toe: „Laten wij ons niet mengen in de aan gelegenheden van andere".... Mikojan zei verder na zijn reis door de Verenigde Staten de indruk te heb ben, dat het Amerikaanse volk en de vooraanstaande zakenlieden genoeg heb ben van de koude oorlog, maar dat de Amerikaanse regering van plan is hem voort te zetten. Hij deed dus een poging volk en regering te scheiden, wat nogal naïef was. President Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, waren in hun houding jegens hem zeer vriend schappelijk, maar zjj gaven hem te ver staan, dat er geen verandering in de Amerikaanse politiek zal komen. Zij zeiden, dat de politiek zou veranderen, als de omstandigheden een wijziging ondergaan. Fidel Castro heeft „De president, de vice-president, de ministers van Buitenlandse Zaken heb ben uiting gegeven aan hun wens naar betere betrekkingen met ons land. Maar wanneer het gesprek op concrete en omlijnde onderwerpen van de buiten landse politiek kwam, maakten zij dui delijk, dat er hier in dit land een beleid is, dat op twee partijen steunt, dat deze politiek door de bondgenoten wordt ge steund en dat er geen verandering in komt", aldus Mikojan. De Rus noemde de gedachtenwisseling echter wel nuttig. Verbetering van de handel is niet zo gemakkelijk Kort voor de lunch in de Persclub was de vriendschappelijke sfeer, die tot dusver het bezoek van de Russische lei der aan de V.S. had gekenmerkt, ver stoord, toen Mikojan na afloop van be sprekingen in het ministerie van Bui tenlandse Zaken, over handelskwesties verklaarde, dat in dit ministerie „de koude oorlog voortgaat" en dat dit de handel met het buitenland beïnvloedt. Deze beschuldiging werd direct door de officiële woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie als „dwaas" van de hand gewezen. By het overleg in het „State Depart ment" had Mikojan de V.S. verzocht de beperkingen ten aanzien van de handel in strategische goederen met Rusland op te heffen en de Sovjet-Unie kredie ten toe te staan en te behandelen op basis van „de meest begunstige natige". De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Dillon, zou tydens dit overleg tegen Mikojan gezegd heb ben dat de Amerikaanse regering het Congres niet kan vragen om opheffing van de beperkende bepalingen inzake de invoer van Russisch bont, zolang de Sovjet-Unie zich niet meer bereid toont de spanning in de wereld te vermin deren. In officiële Amerikaanse kringen her innerde men eraan dat deze beperkende bepalingen die ook gelden voor com munistisch China in 1952 door het Congres zijn aanvaard om de Ameri kaanse bontindustrie te beschermen, ge zien de lage prijzen van het bont, inge voerd uit Rusland en communistisch- China. Dillon zou Mikojan er voorts op heb ben gewezen dat de Amerikaanse rege ring op het ogenblik niet van de open bare mening kan verwachten dat zij akkoord gaat met een behandeling van de Sovjet-Unie op basis van „meest be gunstigde natie". De invoer van Russische krab werd verboden toen men in 1951 het bewijs in handen kreeg, dat er in de Russische conservenindustrie, waar de blikken krab werden gemaakt, gewerkt werd met mensen die tot dwangarbeid waren veroordeeld, zo verklaarde men in offi ciële Amerikaanse kringen. De Ameri kaanse wetgeving nu verbiedt de invoer van produkten onder dergelyke om standigheden gemaakt. Dillon zou Mikojan gezegd hebben dat de V.S. dit verbod gaarne zouden willen intrekken als Mikojan het Amerikaanse ministerie van Financiën de nodige fa ciliteiten zou kunnen verlenen om te kunnen vaststellen, dat de toestand op grond waarvan dit verbod werd uitge vaardigd, niet meer bestaat. Mikojan zou hierop geantwoord hebben, dat de Amerikaanse regering er alleen maar op uit is om spionnen naar Rusland te zenden. Onrust in Dortmund (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland is het tot een scherpe tegenstelling gekomen over de legering van een Britse eenheid met Cor- poral-raketten bij de industriestad Dort mund in het Ryn-Roergebied. Van re geringszijde werd gisteren op een pers conferentie te Bonn op scherpe wijze hiertegen stelling genomen. Het gaat hier om een onlangs genomen beslis sing, volgens welke in het stadsgebied van Dortmund het zogenaamde vredes- garnizoen van een Britse raketteneen- heid zal worden gestationeerd; de be- weegiyke eenheid, die hierbü behoort, is op een andere plaats gelegerd. In Dort mund en, naar men mag aannemen, ook onder de bevolking daar zelf, is hierover onrust ontstaan. De gemeenteraad van de stad kantte zich het afgelopen week einde tegen de stationering, hoewel wel vaststaat, dat de echte rakettenbasis niet by de stad zal worden geplaatst. Maar het feit, dat de raketten van atoomkoppen kunnen worden voorzien en dat hun actie-radius zeshonderd ki lometer is, heeft velen daar te denken gegeven. Van regeringszijde is gisteren te Bonn bezworen om toch geen te snelle con clusies te trekken. Het gaat hier, zo zei hoge koorts De revolutionaire leider op Cuba, Fidel Castro heeft longontsteking en hoge koorts, aldus heeft zyn secretaris mee gedeeld. Castro moest gedurende het weekeinde zijn kamer houden in het „Hilton-hotel" in Havanna wegens een aanval van influenza, maar hij ging door met zyn officiële bezigheden vanuit zyn ziekbed en ontving ook vele bezoekers. Voordat mededeling werd gedaan van de ziekte van Castro, werden de proces sen tegen „de oorlogs-misdadigers" op heel Cuba uitgesteld of geschorst. Castro had meegedeeld, dat hy vijf Amerikaan se Senatoren en vijf leden van het Huis van Afgevaardigden uitgenodigd had, de processen bij te wonen. De meeste uit genodigden hebben de uitnodiging van de hand gewezen. Volgens het Cubaanse blad „Crisol" heeft de r.-k. bisschop van Havanna ge zegd dat de R.-K. Kei-k, hoewel zy geen voorstandster van de doodstraf is, van mening is dat de thans hangende te rechtstellingen doorgang moeten vinden omdat zij noodzakelijk zijn. Het lid van het Evangelische comité van kerken Ceballos heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat er door de toepassing van de doodstraf recht wordt gedaan. Hy heeft de revolutionaire re gering een cheque van vyfduizend dol lar aangeboden voor hulp aan oorlogs slachtoffers. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vry zacht weer, met en kele buien en hier en daar ook tydelyke opklaringen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.37 uur; onder; 17.06 uur. Maan op: 14.25 uur; onder: 5.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.49 en 13.09 uur. Laagwater te 8.41 en 21.06 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Zoals gebruikelijk in dit jaargetijde is de Seine in en om Parijs weer buiten haar oevers getreden. Deze hengelaar maakt er een dankbaar gebruik van door in een van de Parijse parken zijn sport te gaan beoefenen. Bremen markt voor Indonesische tabak Dc Indonesische regering heeft Bre men gekozen als Europese markt voor de Indonesische tabak, aldus Antara, dat zegt dit uit betrouwbare bron te hebben vernomen. Het besluit is geno men bij onderhandelingen tussen de In donesische regering en een Westduitse handelsdelegatie. Dappere Hollandse matroos De dagbladen van Dublin hebben hul de gebracht aan de moed van een Hol landse matroos, die in de rivier de Lif- fey dook in een vergeefse poging om een man, die verdronk, te redden. De 22-jarige Jan Tuben van het Ne derlandse m.s. Santo Antonio, dat zich op het ogenblik in Dublin bevindt, sprong in de ijskoude rivier om te pro beren een soldaat, die over de kademuur was gevallen, in een reddingsgordel te krijgen. Honderden mensen op de kade sloegen de reddingspoging gade. Het slachtoffer overleed evenwel, voordat het in het ziekenhuis was aan gekomen, maar de bladen van Dublin hebben alle hulde gebracht aan de dappere Hollander. een woordvoerder van het ministerie van Defensie, niet om een vaste raketten- basis. Het gaat hier om een beweeglyke eenheid en de bedreiging wordt toch niet gevormd door de eigen atoomwa pendefensie, maar door de atoomwapens van de tegenstanders. Men kan, zo zei hy, van de geallieerden, op wier trouw aan de bondgenootschapppen met de Bondsrepubliek men juist dit jaar zo sterk aangewezen zal zijn, toch niet verwachten, dat zij niet die wapens zul len gebruiken, die voor de moderne ver dediging onontbeerlyk zijn. De protestactie van de gemeenteraad Dortmund kan er gemakkelijke toe leiden aldus het ministerie van Defen sie, dat men bij de stationering van troepen en moderne wapens niet meer het risico en de behoefte aan bescher ming tegen elkaar gaat afwegen. Het was om dit alles, dat het ministerie meedeelde, dat het met zorg de weer stand van de bevolking waarneemt tegen de stationering van atoomwapens. Men ziet die wapens zo langzamerhand niet meer als bescherming, maar als risico van het eigen leven. Indien wy daartoe overgaan, zullen wij in de toe komst geen fabriek, geen brug en geen elektriciteitscentrale meer mogen bou wen, aldus het Westduitse ministerie van Defensie. Uiteraard heeft de socialistische op positie te Bonn, die tegen de atoombe wapening van het Duitse leger is gepor teerd, op het Dortmunder protest gre tig ingehaakt, nog temeer, omdat ook de CDU-leden van de gemeenteraad van Dortmund zich hebben aangesloten by het protest tegen de Britse raketteneen- heid. De SPD zegt, dat de raketteneen- heid by deze stad slechts doelen binnen de Bondsrepubliek kan bestrijden en dat noemt men onzinnig. Raketten met atoomkoppen zouden opzo'n wijze West duitse burgers treffen en er toe leiden, dat de tegenstander zou proberen een dergelyke eenheid uit te schakelen, het geen tot onvoorstelbare ellende voor het dichtbevolkte industriegebied by de stad zou leiden. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1